Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

New York
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Sharon A.M. Aarons (Dem)
    2. LAUREEN ABBATANTUONO (Rep, Con)
    3. ROSAMARIA ABBATE (Dem, Rep, Con)
    4. Julie Abbott (REP, PFP)
    5. Richard E. Abbott (Rep, CON, WF)
    6. Shaun Abreu (Dem)
    7. Mark S Acker (Rep, Con)
    8. Anna Acquafredda (Dem, Rep, Con)
    9. Adrienne E. Adams (Dem)
    10. JENNIFER ADAMS (Rep, Con)
    11. SEAN J ADDY (Dem, O)
    12. Amber Adler (Dem, WTP)
    13. Tanvir Ahmad (DEM)
      candidate for District #7
    14. ZUBAIR AHMED (Dem, None)
    15. Maroun Ajaka (Dem)
    16. Babatunde Akowe (Dem)
    17. OZZY ALBRA (Dem, Ufp)
    18. MARY ALBRECHT (Dem, Wor)
    19. John M. Aldred (Dem)
    20. BRIAN ALDRICH (Rep, Con)
    21. Justin M. Alesio (Cons)
    22. DINO ALEXANDER (Dem, Wor)
    23. MICHELLE ALEXANDER (Dem)
    24. Sheharyar Ali (REP, CON)
      candidate for District #3
    25. KELLY ALLEGRA (Dem, O)
    26. Joseph Alund (Rep, C)
      candidate for Grafton Town Justice
    27. STEVEN J AMANTE (Rep, Con)
    28. LISA AMBROSE (Rep)
    29. KAREN A AMUNDSON (Rep, Con)
    30. Richard Andres Jr (Rep, CON)
    31. John J. Andrews (REP, CON)
    32. CRAIG D. APPLE, SR. (Dem, Cons)
      candidate for Albany COUNTY SHERIFF
    33. Brian S Archie (Dem, WF)
    34. CRAIG ARCO (Rep, Con)
    35. Joann Ariola (Rep, C)
    36. ANSEL S. ASCH (Dem, None)
    37. Sunny Aslam (DEM)
    38. James S. Asmus (REP, CON)
      candidate for District # 16
    39. BARRINGTON ATKINS (Dem, Wor)
    40. ROBERT S AUDIA (Rep)
    41. MARION AUSPITZ (Dem)
    42. Tony Avella (Dem, TXPU)
    43. Alexa Aviles (Dem, WF)
    44. Diana I. Ayala (Dem)
    45. LISA M VANCE AYERS (Rep, Con)
    46. DAN AYMAR-BLAIR (Dem, Wor)
  2. B
    1. MICHAEL E BABB JR (Rep)
    2. Sharmela Bachu (Rep)
    3. CARL BADEN (Dem)
    4. Gaelan J Baillie (Dem, WF)
    5. JON J BAISLEY (Rep, Con)
    6. Joseph A. Baker (REP, CON)
      candidate for District #5
    7. Chris Banks (Dem)
    8. PETER G. BARBER (Dem, Cons)
    9. JACQUELINE BARDINI (Dem, Ufp)
    10. John A. Bargnesi Jr (Dem, WF)
    11. Tamica Barnett (DEM, WOR)
    12. JOHN A BARTH (Rep)
    13. Fatima Baryab (DIV)
    14. Alyson E Bass (Dem, WF)
    15. RANDALL A. BATES (Rep, Cons)
    16. ALAN BATTIATO (Rep, O)
    17. CHRISTOPHER J BATTIATO (Dem, O)
    18. JEFFREY BATTISTONI (Rep, Con)
    19. Julie Baughn (Dem)
    20. JOHN BAXTER (Dem, Wor)
    21. WILLIAM H BEALE (Rep, Con)
    22. JOYCE H. BECKER (Dem, WFP)
    23. THOMAS "TOM" BECKER (Dem, O)
    24. Troy M. Beckwith (Dem)
    25. STEPHEN A BEDETTI (Rep, O)
    26. Jared S. Behr (DEM)
    27. RITAMARY BELL (Dem, Rep)
    28. CHRISTINE M BELLO (Rep, Con)
    29. Douglas P. Bentley (Dem)
    30. JAMIE L. BERENGER (Rep)
      candidate for KNOX SUPERVISOR
    31. Trish Bergin (Rep, Con)
    32. Susan A Berland (Dem, Rep, Con, WF)
    33. GREGORY BERNARD (Con)
    34. ALEXIS BERRY (Rep)
    35. Thomas Berry (Dem, Rep)
    36. MEG BERTRAND-WINKLER (Dem)
    37. VALERIE E BEST (Dem, Wor)
    38. ROBERT J. BESTON (Dem, Cons)
    39. JOSEPH BETRO (Rep, Con)
    40. JOSEPH F BETRO (Rep, Con, O)
    41. ANGELA BETTINA (Rep, Con)
    42. GREGORY A BIASOTTI (Con)
    43. WILLIAM BIBLE (Ufr)
    44. ADAM C. BIGGS (Cons, WFP)
    45. Cathy A. Bischoff (Dem)
    46. GREGORY E. BISCHOFF (Dem)
    47. VALERIE BITZER (Rep, Con)
    48. Bronwyn (Dem, Rep, I)
    49. LEO BLACKMAN (Dem)
    50. KRISTEN N. BLAIS (Rep, Cons)
    51. Segal Blakeman (DEM, REP, CON)
      candidate for Family Court Judge
    52. DEBORAH BLALOCK (Dem, Rep)
    53. MICHELLE BLEECKER (Dem, Wtp)
    54. ERICH BLOHM (Ufr)
    55. Hasahn Bloodworth (REB)
    56. Robert P. Bobrick (Rep, MF)
    57. Francis J. Bock (Dem)
    58. Gary C Bodenburg (Rep, Con)
    59. Brian Bollman (Dem)
    60. Jane E Bonner (Rep, Con)
    61. Adam W Bonosky (Dem, WF)
    62. Stephanie L Bontempi (Rep, Con)
    63. BRIAN BOONE (Rep, O)
    64. Joseph C. Borelli (Rep, C)
    65. Erik D. Bottcher (Dem)
    66. Amber F Brach-Williams (Rep, Con)
    67. Randy R Bradt (Rep, CON)
    68. ADAM BRANDOW (Dem)
    69. JAMES V BRANDS (Rep, Con)
    70. Justin Brannan (Dem)
    71. CRAIG BRENDLI (Dem, Wor)
    72. RICHARD BRENNER (Rep)
    73. L STEPHEN BRESCIA (Rep, Con)
    74. Gale A. Brewer (Dem)
    75. CHRISTINE BRIGGS (Rep)
    76. Tracy A Briggs (Dem, WF)
    77. Maxine S. Broderick (DEM, REP, CON)
    78. CHARLES H BROE (Rep, Con, O)
    79. Selvena N. Brooks‑Powers (Dem)
    80. Ryan Brosnan (Rep, C)
    81. Dana N Brown (Rep, Con)
    82. KRISTEN BROWN (O)
    83. Marva C. Brown (Dem, WF)
    84. Maurice Mo Brown (DEM)
    85. TERRICIENA A BROWN (Dem)
    86. WILLIAM BROWN JR (O)
    87. David R. Bruen (Dem, WF)
    88. Theresa J Bryant (Rep, Con)
    89. DENNIS BUCHAL (Dem, Rep)
    90. LYNNE M. BUCHANAN (Dem, Cons)
    91. DANIELLE A BUCHHEIT (Rep)
    92. HELEN L BUNT (Rep, Con)
    93. TARA M BUREK (Rep, O)
    94. PAUL J. BURGDORF JR (Rep, Cons)
    95. ANNE BURGER (Rep, Con)
    96. BRIDGIT M. BURKE (Dem)
    97. George Burke (Dem, W)
    98. THERESA BURKE (Rep, Con)
    99. THOMAS J BURKE (Dem, Wor)
    100. Kathee Burke-Gonzalez (Dem, WF)
    101. ELIZABETH BURNS (Dem, Rep)
    102. Amie L. Burnside (Rep, Cons)
    103. Timothy T. Burtis (REP, CON)
    104. WENDY BURTON (Dem)
    105. Kenneth L. Bush, Jr. (REP, CON)
    106. James Butera (Rep)
    107. GLENN BUTLER (Dem, Rep, Con)
    108. Edward M Buturla (Dem)
    109. Siela A. Bynoe (DEM, WFP)
      candidate for District #2
    110. JOHN F BYRNES (Rep, Con)
    111. PATRICIA E. BYRNES (Dem)
  3. C
    1. Tiffany L. Caban (Dem)
    2. Robert J. Caemmerer (Rep, C, MF)
    3. Carlton L Cain (Rep)
    4. David L Calone (Dem, WF)
    5. BRANDON J CALORE (Rep, Con, O)
    6. EARL M CAMPBELL (Rep, Con)
    7. Karin B. Campbell (REP, CON)
      candidate for District #2
    8. MARK CAMPBELL (Dem)
    9. PHILIP J CANTERINO (Rep, Con)
    10. Robert J Cantwell (Rep, Con)
    11. Zhile Cao (Rep, MF)
    12. Heela Capell (Dem, Rep, C)
    13. MERSIN CAPOLLARI (Rep, Con)
    14. Nicholas J Caracappa (Rep, Con)
    15. KERILEE CAREY (Rep, Con)
    16. Christopher Carini (REP, CON)
    17. ANGELA A. CARKNER (SLP)
      candidate for WESTERLO SUPERVISOR
    18. WILLIAM G CARLOS (Rep, Con)
    19. Gary M. Carlton (DEM, REP, CON)
    20. Tanya Carmichael (Rep)
    21. CHARLES E CARNES (Rep, Con)
    22. Angie M Carpenter (Rep, Con)
    23. William D. Carpenter (Dem)
    24. David M. Carr (Rep, C)
    25. Woodruff L. Carroll (REP, PFP)
    26. PAT CARTALEMI (Cg)
    27. Blake A. Carter (DEM)
    28. ALFRED J CASELLA (Rep, Cg)
    29. ANDREA CASEY (Rep, Con, Cg)
    30. Chrissy Casilio (Rep, CON)
      candidate for Erie County Executive
    31. ELIZABETH K CASSIDY (Dem, Wor)
    32. PETER J CASSIDY (Rep, Con)
    33. Charles Castiglia (CON)
    34. Michelle Castillo (Rep)
    35. STEPHEN M CASWELL (Rep, Con)
    36. David J Cataletto (Dem, WF)
    37. Dana Marie Catanzaro (Dem)
    38. Vincent A Cauley (Rep, CON)
    39. JOSEPH D CAVACCINI (Rep)
    40. Dorothy Cavalier (Dem, WF)
    41. JACK F CAVENDER (Rep)
    42. Biju Chacko (DEM)
      candidate for District # 13
    43. Marguerite Chandler (MF)
    44. Michael Chapman (Othr)
    45. NICOLAS T CHASE (Rep, Con)
    46. Theiakoronronthe R Chavis (Dem)
    47. Jin Liang Chen (BF)
    48. STEPHEN R. CHESLEY (Rep, Cons)
    49. Ravin R. Chetram (DEM)
    50. Tricia L Chiaramonte (Dem)
    51. Bernard K. Chow (Rep, C, CS, MF)
    52. Donald Chu (Dem)
    53. DOMINIC CICALESE (Rep, Con)
    54. MICHAEL CIFONE (Rep, Con)
    55. Noelle Citarella (Dem, WF)
    56. David Ciufo (Rep, Con)
    57. ANDRE B. CLARIDGE (Rep, Cons)
    58. PATRICIA A CLARINO (Rep, O)
    59. RICHARD CLARINO (Rep, Con)
    60. Darcel D. Clark (Dem)
    61. Sharon A.B. Clarke (Dem, Rep, C)
    62. Donald X. Clavin, Jr. (REP, CON)
    63. WILLIAM M. CLAY (Dem)
    64. Lillian Clayman (Dem, WF)
    65. MICHAEL G. CLEARY (Dem)
    66. Paul C. Cleary (Dem, Con)
    67. Reed LL Cleland (Dem)
    68. BARBARA A CLIFFORD (Rep)
    69. SUSAN L COCKBURN (O)
    70. Debra J. Cody (REP)
    71. Bob Cohen (WOR)
    72. Caroline Piela Cohen (Dem)
    73. Gregory J Colavecchia (Rep, Con)
      candidate for Parma Town Justice
    74. JOE COLCLOUGH (Rep)
    75. Mary Jo Collins (REP, CON)
    76. ZACHARY S. COLLINS (Rep, Cons)
    77. William J Collins Sr (Rep, CON)
    78. Kenneth A Colón (Dem, WF)
    79. FRANK J. COMMISSO (Dem, Cons)
    80. Robert P Connors (Rep, Con)
      candidate for Sweden Town Justice
    81. Michael Conway (Rep, C)
      candidate for Nassau Town Justice
    82. RYAN M. CONWAY (Rep, Cons)
    83. Jason L Cook (Rep, Con)
    84. Susan E. Cools (DEM)
    85. Catherine J Corella (Rep)
    86. ROBERT G COURTENAY (O)
    87. MARY COVUCCI (Rep, Con)
    88. MARK E COYNE (Rep, Con)
    89. BILL CRAIN (Dem)
    90. Jacob M. Crawford (Dem, Cons, WFP)
    91. SALLY A CRAWFORD (Rep, Con)
    92. Thomas M Cronin (Rep, Con)
    93. KEVIN G. CROSIER (Dem)
      candidate for Albany COUNTY CORONER
    94. RICHARD J CROUGHAN (Rep, O)
    95. PETER G. CRUMMEY (Rep, Cons)
      candidate for COLONIE SUPERVISOR
    96. JOANNE E. CUNNINGHAM (Dem, WFP)
    97. Kimberly J. Cuva (Rep, Cons)
    98. Dennis P. Cyr (Rep, Cons)
  4. D
    1. MADELIN DAFOE (Dem, Rep)
    2. Ariel Dahan (Rep, Con)
    3. KATHLEEN DAILEY (Dem, Wor)
    4. Mariann Dalimonte (DEM)
    5. Patrice A Dalton (Dem, Rep, WF)
    6. AL M D'AMELIO (Rep)
    7. TONY D'AQUANNI (Rep, Con)
    8. Beth J. Davidson (Dem, WF)
    9. Josh Davis (PFP)
    10. RON DAVIS (Rep, Con)
    11. Scott Davis (DEM)
      candidate for District #1
    12. Linda J Davis Valdez (Dem, WF)
    13. JEAN DAY (Dem)
    14. Carmen N. De La Rosa (Dem, WF)
    15. THOMAS J DEBLOCK (Rep, Con)
    16. DARLENA E DECKER (Rep)
    17. MICHAEL J DECKER (Rep, Con)
    18. DANIEL DEGAN (Dem, Wor)
    19. MEGAN L DEICHLER (Dem, Wor)
    20. Lucas E Deitch (Dem)
    21. DANIELLE DELEON (Dem, Wtp)
    22. Lisa Dell (REP, CON)
      candidate for Onondaga County Clerk
    23. DOUGLAS M DELLIPAOLI (Rep, Con, Ufp)
    24. Douglas M. DeMarche, Jr. (REP, CON)
    25. Kristine M Demo-Vazquez (Rep, Ind)
    26. JACQUELINE D DENNISON (Dem)
    27. PHIL DEROSA (Rep, Con)
    28. JULIA DESCOTEAUX (Dem)
    29. Jennifer S. DeSena (REP, CON)
    30. Angela M DeVito (Dem)
    31. Diane di Stasio (Rep, ANC, CUNY)
    32. Albert K Dickson (Dem)
    33. Eric Dinowitz (Dem)
    34. Thomas Dion (Dem)
    35. JAMES DISALVO (Rep)
    36. Mike DiTullio (Dem, WF)
    37. Thomas F. Diviny (Rep, Con)
    38. Jill M Doherty (Rep, Con)
    39. Mary Anne Doherty (DEM, WOR)
      candidate for Syracuse Court Judge
    40. THOMAS E DOLAN (Dem)
    41. LORI A. DOLLARD (Rep, NST)
    42. MARISA C DOLLBAUM (Dem)
    43. ROBERT C DOLLBAUM (Rep)
    44. Benjamin P Dollinger (Dem, WF)
    45. GARY W. DOMALEWICZ (Dem)
    46. JEFFREY DOMANSKI (Dem)
    47. Julie M Domaratz (Dem, WF)
    48. Denise M. Dominguez (PS)
    49. BONNIE J. DONATI (Rep, Cons)
      candidate for KNOX JUSTICE
    50. Mary Pat Donnelly (Dem)
    51. STEPHEN DONNELLY (Dem, CF)
      candidate for COEYMANS SUPERVISOR
    52. Thomas P Donnelly (Dem, Con)
    53. MARC E. DORSEY (Dem)
    54. VICKI DOYLE (Dem)
    55. CHRIS DRAGO (Dem, Wor)
    56. STACEY L DRAKE (Rep, Con)
    57. TODD A. DRAKE (Rep)
    58. PETER C. DRAO (Rep, NST)
    59. Jeanine C. Driscoll (REP, CON)
    60. Arnold W. Drucker (DEM, WFP)
      candidate for District # 16
    61. Laura A. Dunbar (Rep)
    62. JOHN J DUNN (Rep, Con)
    63. Scott Dunn (Dem, Rep)
    64. Karen L Dunne (Rep, Con)
    65. John L Dunning (Rep)
    66. Gonzalo Duran (C)
    67. CHRISTINE DURANTE (Rep)
    68. KEVIN DURLAND (Rep, Cg)
    69. JESSE P DWYER (Rep, Con)
    70. Benjamin I Dyett (Dem)
    71. CHARLES DYKAS (Dem)
    72. LARRY DYSINGER (Dem, O)
  5. E
    1. Toney Earl (Dem, Con)
    2. Jessica Earle‑Gargan (Dem)
    3. Mitchel D. Eccleston (Rep)
    4. ERIC ECKLEY (Dem, Wor)
    5. KAREN D EDELMAN-REYES (Rep, Con)
    6. Mark G Edwards (Rep, Con)
    7. REBECCA EDWARDS (Dem, I, Wtp)
    8. BERORO T. EFEKORO (Dem)
    9. JOSEPH A EGITTO (Rep, Con)
    10. Jeffrey Elder (Dem, WF)
    11. Erica Elias (Rep)
    12. Steven C Englebright (Dem, WF)
    13. JOSEPH G ENNIS (Rep)
    14. Lauren L. Esposito (Dem)
    15. Emily A. Essi (DEM)
      candidate for Onondaga County Clerk
    16. Manuel Esteban, Sr (Rep, Con)
    17. GILBERT F. ETHIER (Dem, Cons)
    18. TYLER A ETZEL JR (Dem, Wor)
    19. Zeneta Everhart (Dem)
    20. Christopher J. Exias (Dem, Con, WF)
  6. F
    1. MATTHEW J FABBRO (Dem)
    2. Laura M Falbo (Dem)
    3. Charles J Falciglia (EC)
    4. Amanda C. Farias (Dem, WF)
    5. Grady M. Farnan (REP, CON)
    6. ROBERT FAUST (Rep, Con)
    7. David N Favro (Dem, WF)
    8. ANTHONY E FAYO (Rep, Con)
    9. DENNIS A. FEENEY (Dem, Cons)
    10. SAMUEL I. FEIN (Dem, WFP)
    11. VICTOR W FEIT (Rep, Con)
    12. Richard Felix (Rep, Con)
    13. Oswald J. Feliz (Dem)
    14. Adam A. Ferguson (Dem)
    15. JAMES E FERGUSON JR (Rep)
    16. Joel Feroleto (Dem)
    17. MICHAEL FERRANTE (Dem)
    18. MICHAEL A FERRARO (Rep, Con)
    19. John Ferretti (REP, CON)
      candidate for District # 15
    20. FREDERICK J. FIELD SR (Rep, Cons)
    21. JILL FIELDSTEIN (Dem, Wor)
    22. Thomas C. Fiffe, Sr. (Dem)
    23. Anthony M Figliola (Rep, Con)
    24. Steven Figueroa (Dem, W)
    25. No Candidate Filed (None)
    26. David Filer (Dem, WF)
    27. Rachel Files (Dem)
    28. Brendan P. Finn (REP, CON)
    29. Kevin J. Fitch (Rep, Con)
    30. William J. Fitzpatrick (REP, PFP)
    31. Christopher E. Fiumara (REP, CON)
    32. Stephen S Flagler (Rep, Con)
    33. Thomas Flight (Dem, WF)
    34. William Flinter (Dem, WF)
    35. MARIANNE B FLORES (Rep, Con)
    36. RICHARD D FLORIO JR (Rep, Con)
    37. Steven J Flotteron (Rep, Con)
    38. YVONNE D FLOWERS (Dem)
    39. Kelly J Fogarty (Rep, Con)
    40. James J Foley (Rep, Con)
    41. Neil Foley (Rep, Con)
    42. BRIAN FORD (Rep, Con)
    43. JOHN V FORMAN (Rep, Con)
    44. ANTHONY FORMISANO (Rep)
    45. Amy L Fortunato (Dem, WF)
    46. Shawn A Foti (Rep, CON)
    47. Ray Francis (Rep, Con)
    48. Kathryn Franco (WF)
    49. Lyle E. Frank (Dem)
    50. David C. Franklin (REP, CON)
    51. STEVE FRAZIER (Rep, Con)
    52. JAMES M FREIBAND (Dem, Wor)
    53. Rachel Freier (Dem, Rep, C)
    54. Margaret F Friedlander (Dem, WF)
    55. Joel Friedman (Dem, Con)
    56. Michael A. Frishman (Dem)
    57. MISTY FULLER (Rep, Con)
    58. CHRISTOPHER M FURMAN (Rep, Con)
    59. JOHN FUSCO (O)
  7. G
    1. EDWARD GABEL (Dem)
    2. KENYA GADSDEN (Dem, Wor)
    3. Heather Gallagher (Dem)
    4. JULIE L. GANSLE (Rep, Cons)
      candidate for COLONIE TOWN CLERK
    5. FAYE B GARITO (Rep, Con)
    6. Charles E. Garland (DEM)
    7. Timothy A Garneau (Dem)
    8. Exodus M. Gary (Rep)
    9. ANDREW GAUZZA IV (Rep, Con)
    10. Michael S Gawel (Rep, CON)
    11. C. William Gaylor (REP, CON)
      candidate for District # 14
    12. James F. Gennaro (Dem)
    13. KRISTEN L. GEOGHEGAN (CF)
    14. ANDREW R GIACOMAZZA (Rep, O)
    15. Michael J. Giangregorio (REP, CON)
      candidate for District # 12
    16. John J Gilmour (Dem, CON)
    17. ALEX GINELLA (Dem, O)
    18. Joseph Girardi (DEM, REP, CON)
      candidate for County Court Judge
    19. JOHN N GIUDICE (Rep, Con)
    20. John J. Giuffre (REP, CON)
      candidate for District #8
    21. Deral D Givens (Dem, Con, WF)
    22. David Glazer (Dem)
    23. David E Godfrey (Rep, CON)
    24. Samantha A. Goetz (REP, CON)
      candidate for District # 18
    25. IRWIN M GOLD (Dem, Wor)
    26. Michael H. Goldman (Dem)
    27. ANN GOLDSMITH (Rep, O)
    28. Glenn Goldsmith (Rep, Con)
    29. MITCHELL S. GOLDSTEIN (Rep)
    30. Elizabeth Golluscio (Rep)
    31. Joseph Golombek (Dem, CON)
    32. Evelyn Gong (Dem)
    33. Samuel J Gonzalez (Dem, WF)
    34. Jesse Gooch (Rep, CON)
    35. Arnott G Gooding (Dem)
    36. BOB GORMAN (Rep, Con)
    37. PJ GORMAN (Rep, Con, O)
    38. FREDERICK G GORSS (Rep, Con)
    39. Michael C Goscinski (Rep, Con)
    40. James W. Gounaris (REP, CON)
    41. Bernard J. Graham (Dem)
    42. CHRISTOPHER A GRANT (Dem)
    43. George A. Grasso (PSA)
    44. CHRISTOPHER J GRAZIANO (Rep, O)
    45. Denis Graziano (Dem)
    46. Dennis J Greco (Dem)
    47. ANDREW R GREEN (Dem)
    48. Christopher D Greene (Rep, CON)
    49. Rebecca Greene (Dem)
      candidate for Grafton Town Justice
    50. CATHY A GREGG (Dem)
    51. DuWayne Gregory (Dem, Con)
    52. NORMAN GREIG (Rep)
    53. Donald J Grim (Rep)
    54. James C Grimes (Dem, Rep, Con)
    55. MARK E. GRIMM (Rep, Cons)
    56. Jacquelyn L Grippe (Dem, WF)
    57. RICHARD GUERTIN (Rep, Con)
    58. Colleen A. Gunnip (REP)
    59. Jillian A Guthman (Dem, WF)
    60. Jennifer Gutierrez (Dem, WF)
    61. KENNETH C. GUYER (Dem, Cons)
    62. ARTHUR GUZZO (Rep)
  8. H
    1. Mary E. Habib (DEM)
    2. ERIC HAIMS (Dem)
    3. Timothy L Hall (Dem)
    4. William D. Hall (Rep)
    5. Patricia Halo (Dem)
    6. Leah Halton-Pope (Dem, WF)
    7. BILL HAMEL (Dem)
    8. ROSANNA L. HAMM (Dem)
    9. Shahana K. Hanif (Dem, WF)
    10. Kamillah M. Hanks (Dem)
    11. NALLELY HANNA (Dem)
    12. LINDA L HARAHAN (Rep, Con)
    13. Beau A. Harbin (Dem)
    14. BILL HARKLERODE (Rep)
    15. JEFFREY S. HARVEY (Rep)
      candidate for BERNE JUSTICE
    16. Palmer L. Harvey (DEM, WOR)
    17. TORRANCE R HARVEY (Dem, Wor)
    18. Mark P Haslinger (Rep, Con)
    19. Tyler M. Hatfield (Rep, Con)
    20. HOWARD R. HAVER (Dem, Cons)
    21. OLA HAWATMEH (Rep, Con)
    22. Jennifer A Hebert (Dem, WF)
    23. Paul R. Heider (Rep)
    24. JAMES M HENDRY III (Rep, Con)
    25. WILLIAM C. HENNESSY JR (Dem, Cons)
    26. ERNEST J HENRY (Dem)
    27. Nodesia R. Hernandez (DEM, WOR)
    28. Shawn M. Higgins (Dem)
    29. STACEY L HIGGINS (Rep)
    30. Michael A Hill (Rep, CON)
    31. MICHAEL HOCKENBERRY (Rep, Con)
    32. James E. Hodge (DEM, WFP)
    33. Lon M. Hofstein (Rep, Con)
    34. Patrick J. Hogan (DEM)
    35. Monique J. Holaman (Dem)
    36. Robert F. Holden (Dem, Rep, C, MF, AW)
    37. BRANDON HOLDRIDGE (Dem, Wor)
    38. Murray Holman (CON)
    39. William G Holst (Dem, WF)
    40. Jay Hood Jr. (Dem, Con)
    41. CHRISTA HOOVLER (Rep)
    42. Brian J. Horan (Dem, O)
    43. Scott M Horowitz (Rep, Con)
    44. MARCUS A HORREGO (Rep)
    45. RONALD J. HOTALING (Dem, CF)
    46. ANDREW J HOUSE (Rep, Con)
    47. DEIRDRE A HOUSTON (Rep, Cg)
    48. John A. Howard-Algarin (Dem)
    49. MARK W HOYT (Rep, Con)
    50. PETER J. HUBBARD (Rep)
    51. Timothy C Hubbard (Rep, Con)
    52. John J Huber (Dem)
      candidate for Parma Town Justice
    53. Crystal Hudson (Dem, WF)
    54. Brian J Hughes (Rep, Con)
    55. EDWARD A HUGHSON (Rep, Con)
    56. Lori M Hulse (Dem, Rep, Con)
    57. Ian L. Hunter (PFP)
    58. ROBERT W HUNTER (Dem)
    59. STEPHEN R HUNTER (Dem, O)
    60. JARRAR HUSSAIN (Rep)
  9. I
    1. Julie A. Iannone (Dem)
    2. Michael A Iasilli (Dem, WF)
    3. JOHN ILIOU (Dem, Rep, Con)
    4. LOUISA M INGRASSIA (Rep, Con)
    5. Lisa M Inzerillo (Rep, Con)
    6. KEVIN P IRWIN (Rep, Con)
    7. STELLA ISAZA (Dem)
    8. CARMINE ISTVAN (Rep, Con)
    9. Ingrid G. Izaguirre (DEM)
    10. Nicholas Izzo (Dem, Cons)
  10. J
    1. Benjamin Jackson (REP, CON)
      candidate for District #6
    2. Lacey Jackson (Dem)
    3. ANGELINA JADROSSICH (Rep, Con)
    4. DEAN JAEGER (Rep)
    5. ONDIE D JAMES (Dem)
    6. ROBERT S JANKOWSKI (Rep)
    7. Joseph A Jastrzemski (Rep)
      candidate for Niagara County Clerk
    8. JUDE A JEAN-FRANCOIS (Dem)
    9. Betsey Jean-Jacques (Dem)
    10. Marvin R. Jeffcoat (Rep, MF)
    11. Roni Sue Jenkins (REP, CON)
    12. ROBERT C JEROLOMAN (Rep, Con)
    13. LISA A JIMENEZ (Dem)
    14. Douglas J. Jobson (Rep, Con)
    15. Mark C Johns (Rep, Con)
    16. Cassandra A. Johnson (Dem)
    17. Daniel A. Johnson (Dem)
    18. DENNIS JOHNSON (Dem, Rep)
    19. ERIC M JOHNSON (Rep, Con)
    20. Howard Johnson (Dem, WF)
    21. PAUL K JOHNSON (Dem)
    22. RANDALL A JOHNSON SR (Dem)
    23. TAMMY F JOHNSON (Dem)
    24. Linda K. Jones (Rep, Con)
    25. Patrona Jones-Rowser (DEM)
    26. Casey E. Jordon (REP, PFP)
    27. HEBERT JOSEPH (WFP, HF)
    28. Rita C. Joseph (Dem, WF)
    29. Celia M Josephson (Dem, WF)
    30. ANDREW C. JOYCE (Dem, WFP)
    31. RAYMOND F. JOYCE (Dem)
  11. K
    1. EDWARD KADING (Rep, Cg)
    2. Ari Kagan (Rep, C, PP)
    3. Jon Kaiman (DEM)
    4. ANA B KANZ (Rep, Con)
    5. Michael D Kaplan (Dem)
    6. Kurt Kappel (Rep, Con)
    7. Christopher S. Karwiel (Dem)
    8. ED KASCHE (Dem)
    9. CHRISTOPHER G KASKER (Rep)
    10. Melinda Katz (Dem)
    11. LISA KAUL (Dem, Wor)
    12. Igor Kazatsker (TT)
    13. WILLIAM KAZDAN (Dem, O)
    14. KATHLEEN KEANE (Dem, O)
    15. BRENNAN KEARNEY (Dem, Wor)
    16. Adlerette Kebreau (K4C)
    17. JOHN G. KEEGAN (Dem)
      candidate for Albany COUNTY CORONER
    18. WILLIAM T. KEELER (Dem, Cons)
      candidate for COHOES CITY MAYOR
    19. JOHN U KELEMEN (Rep, Con, O)
    20. Chuck Keller (DEM)
    21. Cody M. Kelly (REP, CON)
    22. Peter J. Kelly (Dem)
    23. JESSICA M KEMPTER (Rep, Con)
    24. BRADFORD KENDALL (Rep, Con)
    25. CHRISTOPHER KENNAN (Dem, Rep)
    26. James D. Kennedy (REP, CON)
      candidate for District # 19
    27. JOHN M KENNEDY, JR (Rep, Con, Ind)
    28. Leslie A Kennedy (Rep, Con)
    29. Will Kennelly (Rep, Con)
    30. Catherine A Kent (Dem, WF)
    31. Stephen F Kiely (Rep)
    32. JOHANNA KIERNAN (Dem)
    33. Theresa A Kiernan (Rep, Con)
    34. JOEDY P KIEVIT (Rep, Con)
    35. JUSTIN E KIMPLE (Dem, Wor)
    36. TYRONE KING (Dem, O)
    37. Bill Kinne (DEM)
    38. WAYNE W KIRKPATRICK (Rep, Con)
    39. STEVEN H KLEIN (Rep, Con, Wor)
    40. JERRY KLEINER (Dem)
    41. LINDA KLEINHENZ (Dem)
    42. CHADWICK KLEITSCH (Dem)
    43. Kelly M. Klingman (Rep, C, AW)
    44. David H. Knapp (REP)
    45. P. BRODERICK KNOELL (Rep, Con)
    46. Michael Kooshoian (Dem, CON)
    47. Howard J. Kopel (REP, CON)
      candidate for District #7
    48. Jonathan Kornreich (Dem, WF)
    49. Seth Koslow (DEM)
      candidate for District #5
    50. RUSSELL J KOWAL (Rep, Con)
    51. Gary Kowalsky (Rep)
    52. STEPHAN L KRAKOWER (Rep, Con)
    53. Elye Kramer (Rep, INF)
    54. Shekar Krishnan (Dem)
    55. Michael I. Kristakis (REP, CON)
    56. Andrea Krugman (Dem)
    57. Albert N Krupski (Dem, Con)
    58. Albert J Krupski, Jr (Dem, Con)
    59. MATTHEW A. KRYZAK (Rep, Cons)
      candidate for WESTERLO SUPERVISOR
    60. JEFFREY D. KUHN (Dem, WFP)
    61. ASEEM KUMAR (Dem, None)
    62. Neeraj Kumar (DEM)
      candidate for District #9
    63. SUSAN M. KUSHNER (Dem, WFP)
    64. LEE KYRIACOU (Dem)
  12. L
    1. Vito LaBella (C)
    2. Steven L. Labriola (REP, CON)
    3. Joshua Alexander Lafazan (DEM)
      candidate for District # 18
    4. DOUGLAS E. LAGRANGE (Dem, Cons)
    5. WILLIAM LAHAM (Dem, Ufp)
    6. JAMES A LAIN (Rep, Con)
    7. BARBARA LAIRD (Dem, Wtp)
    8. Daniel B. Lally (MF)
    9. Richard L. LaMarca (REP, CON)
    10. Jennifer Marie Lamoy (HON)
    11. Patricia L. Lane (Dem)
    12. Timothy A. Lane (Dem, WFP)
    13. TISH LANGE (Dem)
    14. ANDREW LANZA (Dem)
    15. ANTHONY M LAROCCA JR (Rep)
    16. Thomas A. Larson (Rep)
    17. ROSARIO A LASPINA (Rep, Con)
    18. CONSTANCE F LATIMER (Rep)
    19. BRENDAN LAWLER (Dem, Wor)
    20. CATHERINE LEE (O)
    21. Dewayne R. Lee (Rep)
    22. Latoya S Lee (Dem, WF)
    23. Linda Lee (Dem)
    24. BRANDON L. LEFEVRE (Rep, Cons)
    25. Lynne Lekakis (Dem, WFP)
    26. Chad H Lennon (Rep, Con)
    27. Gretta I Leon (Rep, Con)
    28. Branden J. Leque (TLP)
    29. Brian J Lester (Rep, Con)
    30. Andrew Leven (Dem)
    31. Kenneth L. Lewis, Jr. (Dem, Rep, Con)
    32. Uniquia D Lewis (WAWG)
    33. ROBIN LICARI (Dem, Wor)
    34. Karen Lin (Dem)
    35. Meredith B Lipinsky (Rep, Con)
    36. Christine Liu (DEM)
    37. DENIS A LIVINGSTON (Rep)
    38. BOB LIVSEY (Dem, O)
    39. GIANCARLO LLAVERIAS (Dem, Wtp)
    40. ANTHONY LOBIONDO (Rep, Con)
    41. ALFRED LO BRUTTO (Dem, Rep)
    42. PATRICE S. LOCKART (Rep, Cons)
    43. Beau G. Loendorf (Dem)
    44. Michael A Loguercio, Jr (Rep, Con)
    45. Thomas Lohmann (Rep, Con)
    46. JOHN LOMBARDI (Rep, Con)
    47. WREN LONGNO (Dem)
    48. John M Lorenzo (Rep, Con)
    49. Lindsay Lorigo (Rep, CON)
    50. Daniel P Losquadro (Rep, Con)
    51. LISA LOUGHRAN (Dem, Rep)
    52. Farah N. Louis (Dem)
    53. Michael J. Lucchesi (REP, CON)
      candidate for District #1
    54. KATHRYN D LUCIANI (Rep, Con, O)
    55. TERESA M LUONGO (Rep, Con, O)
    56. Brooke A Lupinacci (Rep, Con)
    57. Veronica Lurvey (DEM)
    58. Daniel C. Lynch (Dem, WFP)
    59. Stephen K Lynch (Dem, Rep)
    60. VANESSA R LYNN (Rep, Con)
    61. David Lys (Dem, WF)
  13. M
    1. BETSY MAAS (Cg)
    2. Kevin P. Maccarone (REP, CON)
    3. Vincent Macchio (DEM)
    4. CAROL JEAN MACKIN (Rep, Con)
    5. Peter J. Mahan, Sr (Dem, SLP)
    6. Laura L. Maier (REP, CON)
    7. Danniel S. Maio (Rep, C)
    8. Chol Majok (DEM)
    9. Josephine P Makowski (Dem, WF)
    10. Carol Elaine Malcolm (Dem)
    11. MONIYSHA C MALDONADO (Dem, O)
    12. Rena Malik (Dem)
    13. Matthew W. Malin (DEM)
      candidate for District # 15
    14. FRANK L MALLOY (Rep, Ind)
    15. Jesse Malowitz (Dem, WF)
    16. JAN J MALUDA JR (Rep, Con)
    17. John Mancusi (REP, CON)
    18. Joseph M. Manfredi (DEM)
    19. LINDA HAAS MANLEY (Dem, Wor)
    20. SCOTT M MANLEY (Rep, Con)
    21. MARIA MANN (Rep, Con)
    22. TOM MANSFIELD (Dem, Wor)
    23. Dominick R, Mantella (Dem)
    24. Neil A Manzella (Rep, Con)
    25. George Maragos (DEM)
    26. Richard T Maran (Rep, Con)
    27. Scott Marciszewski (Rep, CON)
    28. Louis J Marcoccia (Rep, Con)
    29. Theresa A Mari (Rep, Con)
    30. Alexander Marion (DEM)
      candidate for Syracuse City Auditor
    31. Kristy Marmorato (Rep, C)
    32. RICHARD L MARSH JR (Rep)
    33. Delsia G. Marshall (Dem)
    34. Christopher Marte (Dem)
    35. Daniel G Martel (Rep, Con)
    36. Richard W Martel (Rep, Con)
    37. JOSEPH A. MARTIN (Rep, Cons)
    38. Sydney K. Martin (DEM)
    39. TODD MARTIN (Rep, Con)
    40. YVETTE MARTINEZ (Dem, O)
    41. NICHOLAS MASELLI JR (Rep, Con)
    42. JOSEPH G MASI (Dem)
    43. Jill Massa (Dem, Rep, Con)
    44. Marty Masterpole (DEM, CON)
    45. THOMAS A MATTINGLY (Rep, Con)
    46. FRANK A. MAURIELLO (Rep, Cons)
    47. Brian F. May (REP)
    48. Daniella M. May (Rep, PP, MAH)
    49. MARIA C MAY (Dem)
    50. CHARISSA M. MAYER (Rep, Cons, NST)
    51. DAVID B. MAYO (None)
    52. CHRISTOPHER L MAYVILLE (Rep, Cg)
    53. ROBERT MAZZAFERRO (Rep)
    54. James F Mazzarella (Rep, Con)
    55. FRANK MAZZELLA (Dem, Wor)
    56. JEAN A MCARTHUR (Rep, Con)
    57. Kevin J McCaffrey (Rep, Con)
    58. CYNTHIA MCCALLION-MAS (Dem)
    59. April McCants-Baskin (Dem, WF)
    60. Richard McCarron, Jr. (REP, CON)
    61. Thomas D McCarthy (Rep, Con)
    62. William B. McCarthy (Dem)
    63. TIMOTHY I MCCARTY (Rep, Con)
    64. JENNIFER L MCCORMICK (Rep, Con)
    65. DANIEL P. MCCOY (Dem, Cons)
    66. MARK W. MCCUMBER (Rep, Cons)
    67. David McElroy (Rep, CON)
    68. Michael J McElwee, Jr (Rep, Con)
    69. Ryan P McGarry (Dem, WF)
    70. Lisa R. McGivern (Dem)
    71. KEVIN MCGIVNEY (Rep, Con)
    72. William P. McGovern (Rep, Con)
    73. Christopher T. McGrath (DEM, REP, CON)
    74. DOUGLAS A. A. MCHOUL (Rep, Con)
    75. GEORGE D. MCHUGH (Rep, Cons)
      candidate for COEYMANS SUPERVISOR
    76. Donald B McKay (Dem, WF)
    77. ROBERT MCKEON (Dem)
    78. Thomas McKevitt (REP, CON)
      candidate for District # 13
    79. Christopher J McKimmie (Rep, CON)
    80. JAMES MCKNIGHT (Rep, Con)
    81. CAROLYN . MCLAUGHLIN (Dem)
    82. ALISON MCLEAN LANE (Dem, WFP)
    83. Joseph R McLoughlin (Dem, WF)
    84. ROBERT D MCLYMORE (Dem)
    85. CATHERINE MCMAHON (Rep, Con)
    86. Michael E. McMahon (Dem)
    87. Ryan McMahon (REP, CON)
    88. DAVID M MCMILLEN (Rep)
    89. Cynthia M McNamara (Rep)
    90. Ellen M. McNulty-Ryan (Dem)
    91. Terence F McSweeney (Dem, Con)
    92. Kevin J. Meaker (REP, CON)
    93. Darlene Mealy (Dem)
    94. Danielle M. Medeiros (DEM)
    95. John Meekins (Rep)
    96. ANUSHA B MEHAR (Dem, Wor)
    97. Eve A Meltzer-Krief (Dem, WF)
    98. Julie Menin (Dem)
    99. EVAN R MENIST (Dem, Wor)
    100. Denise M Merrifield (Rep, Con)
    101. LIZ MESQUITA (Rep, Con)
    102. JOHN METZGER (Rep, Con)
    103. MERRY MEYER (Dem)
    104. NEIL MEYER (Dem, O)
    105. Timothy Meyers (Dem, WF)
    106. DEAN MICHAEL (Rep, Con)
    107. Thomas J. Michales (Dem)
    108. LYNNE MIELE-VERSACI (Rep)
    109. Anna Mikhaleva (Dem)
    110. Eric P. Milgram (DEM, REP, CON)
      candidate for Family Court Judge
    111. ELIZABETH L MILLER (Dem, O)
    112. Marilyn M. Miller (Rep, MF)
    113. MATTHEW J. MILLER (Dem, WFP)
    114. Melissa L. Miller (REP)
    115. Barbara Miller-Williams (Dem, WF)
    116. John Mills (Rep)
    117. Susan G. Mintz (DEM)
    118. Karen L. Miscavage (NPP)
    119. Roman Misula (Dem)
    120. Amy L Monachino (Rep, Con)
    121. Stephan Monpremier (Rep)
    122. Jennifer C Montiglio (Dem, Rep, Con)
    123. Jimmy Monto (DEM, WOR)
    124. Mo Moodie (PFP)
    125. Maria Z Moore (Dem, Con)
    126. Michael J. Moran (Rep, C)
    127. DONALD A. MORIN (Dem)
      candidate for WESTERLO SUPERVISOR
    128. Jarod B Morris (Rep)
    129. LANA MORRISON (Dem, Rep, Cg)
    130. Sherri J. Brooks-Morton (Dem, WFP)
    131. Michael Mossa (Rep, C)
    132. Francisco P. Moya (Dem)
    133. MARY BETH MUIR (Dem)
    134. Debra S. Mule (DEM, WFP)
      candidate for District #6
    135. Ryan Mullahy (Rep, C, W)
      candidate for Schodack Town Justice
    136. Patrick C. Mullaney (REP, CON)
      candidate for District #4
    137. MARYCATHERINE T MULLEN (REP, CON)
    138. Magnolia Mumm (REP, PFP)
    139. KRISTOFER MUNN (Dem, Wor)
    140. Sandra M. Munoz (Dem)
    141. Gary Muraca (Rep)
    142. PAUL MURPHY (Rep)
    143. JAMES J MURPHY (Rep, Con)
    144. LINDA J. MURPHY (Dem, None)
    145. Michael A Murphy JR (WAWG)
    146. Kate Murray (REP, CON)
    147. LINDA MURRAY (Rep, Con)
    148. Thomas E Murray III (Dem, WF)
    149. Thomas E. Muscarella (REP, CON)
    150. Irene Myers (Rep, CON)
    151. JIM MYERS (Dem, Rep)
    152. KATHLEEN A MYERS (Rep, Con)
    153. MARTIN T MYGAN JR (Dem, Wor)
    154. RONALD MYRUSKI (Rep, Con)
  14. N
    1. Alison J. Napolitano (REP, CON)
    2. Mercedes Narcisse (Dem)
    3. Joseph L. Nauseef (Rep, Con)
    4. Marty Nave (DEM)
    5. Lawrence E. Nedelka (DEM)
    6. Donald D. Neff (Rep)
    7. Anthony J Nemi (Rep, CON)
    8. Christopher B. Newell (Rep)
    9. MELISSA NEWHAUSER (Rep, Con)
    10. Olena Nicks (DEM, WFP)
    11. Jeanne W Nielsen (Dem, Rep)
    12. Rosaline Nieves (Rep)
    13. Demetreus T Nix (WAWG)
    14. NICOLE NOAKES (Rep, Con)
    15. Joseph C. Nolet (Dem)
    16. Mitchell P Nowakowski (Dem)
    17. Sandy Nurse (Dem, WF)
    18. PAUL W. NYLIN JR (Dem, None)
  15. O
    1. COLIN OCONNELL (Rep, Con)
    2. LISA M OCONNOR (Rep)
    3. JASON A ODELL (Rep)
    4. Colin F. O'Donnell (DEM, REP, CON)
      candidate for County Court Judge
    5. Thaddeus I O'Neil (Dem)
    6. TARAN L. OBRIEN (Rep, Cons)
    7. HEATHER O'DELL (Dem, Wor)
    8. STEPHEN P O'HARE (Rep, Con)
    9. Mark A. Olson (REP, CON)
    10. THERESA A. ONEIL (Rep)
    11. CHRISTINE M O'REILLY-RAO (Rep, Con)
    12. Joaquin E. Orellana (Dem)
    13. Javier Ortiz (Dem)
    14. John A Ortiz (Dem)
    15. Timothy S Osborn (Dem)
    16. Chi A. Osse (Dem, WF)
    17. Test MK owens (None)
  16. P
    1. Alexis Pace (DEM)
      candidate for District #4
    2. Jose A. Padilla Jr. (C)
    3. NICK PAGE (Dem)
    4. Yu-Ching James Pai (Rep, C, CS, MF)
    5. Vickie Paladino (Rep, C, CS)
    6. Marc Pallozzi (Dem, W)
    7. KATHRYN E PALMER-HOUSE (Rep)
    8. Rita Paniagua (DEM, WOR)
    9. Daniel J Panico (Rep, Con)
    10. Pamela D. Panzenbeck (REP, CON)
    11. JOSEPH P PAOLONI (Dem)
    12. LISA PAOLONI (Rep, Con)
    13. Anthony W. Paradiso (DEM, REP, CON)
    14. William H Parash (Rep)
    15. ANTHONY PARISI (Dem, Wor)
    16. Matthew L Parsons (Dem)
    17. Nicholas Andrew Passaro (DEM)
      candidate for District # 19
    18. Matthew Pasternak (DEM)
      candidate for District # 12
    19. Charles Patricelli (Dem, Cons)
    20. JAMES PAT PATTERSON (Rep, Con)
    21. JUNE I PATTERSON (Rep, Con)
    22. Aney Paul (Dem, Con)
    23. Kara Pearson (Rep, C)
      candidate for Nassau Town Clerk
    24. Barbara A. Peebles (REP)
    25. Bill Pell (Dem, Con)
    26. EDWIN A PELL III (Rep)
    27. Christine Pellegrino (Dem, WF)
    28. Jasmine Pena (DEM)
    29. Mary Clare Pennello (Dem)
    30. Sandra Perez (Dem)
    31. Rachel A. Perfetti (Dem)
    32. Theresa Rose Pergola (DEM)
    33. JEFF S. PERLEE (Rep, Cons)
    34. VICTORIA A PEROTTI (Rep, Con)
    35. James M (Jim) Perry (Dem, WF)
    36. Phaedra F. Perry (Dem)
    37. MATTHEW T. PETER (Dem, WFP)
    38. Timothy Peterson (Rep, C)
    39. JOSEPH PETITO (Dem)
    40. Madeline Petrara-Perrin (DEM, REP, CON)
    41. STEPHEN PEZZELLA (Rep)
    42. MARC PFEIFER (Rep, Con)
    43. Brian K. Phillips (Rep)
    44. CHRISTOPHER PHILLIPS (Rep)
    45. Theodore W. Phillips (Rep)
    46. GILBERT J PIAQUADIO (Rep, Con)
    47. Anthony A Piccirillo (Rep, Con)
    48. KEVIN B PIKE (Dem, Rep)
    49. Mazi Melesa Pilip (REP, CON)
      candidate for District #10
    50. Michael J. Pinto (Rep, C)
    51. MICHAEL H PLASS (Rep, Con)
    52. MARIA PLAZA-ABRIL (Wtp)
    53. VICTORIA A. PLOTSKY (Dem)
    54. Diane Darwish Plumley (DEM)
    55. RUSSELL W. POKORNY (Dem)
      candidate for KNOX SUPERVISOR
    56. MICHAEL POLASEK (Con)
    57. CARAL POLES (Rep)
    58. Mark Poloncarz (Dem, WF)
      candidate for Erie County Executive
    59. Tina M. Posterli (DEM, WFP)
    60. Keith Powers (Dem)
    61. Jeffrey P. Pravato (REP, CON)
    62. Sandra L. Price (Dem)
    63. Raquan Pride-Green (WOR)
    64. MARC PRINE (Dem)
    65. DONALD E PRUSAKOWSKI (Rep, Con)
    66. DON PRZYTULA (Dem)
    67. EILEEN PUCCI (Dem)
    68. VINCENT A PULEO (Rep, Con, Ind)
    69. A. GREGG PULVER (Rep, Cg)
  17. Q
    1. Helen Qiu (Rep, C, CS, ANC)
    2. SUSAN C. QUINELAURILLIARD (Dem, None, WFP)
    3. Joanne Quinones (Dem, Rep, C)
  18. R
    1. Gwendolyn H. Raeford (DEM)
    2. Mujib Rahman (Othr)
    3. Andrew P Raia (Rep, Con)
    4. RAYMOND P RAICHE (Rep, Con, Wor)
    5. Jaime M. Ralston (Rep, Cons)
    6. Rusat Ramgopal (Rep, CS)
    7. Peter M. Rayhill (REP, CON)
    8. Janelle A Reed (Rep)
    9. DONALD REHREY JR (Rep, Con)
    10. JAY H REICHGOTT (Dem)
    11. Mike Reid (DEM)
    12. DUSTIN M. REIDY (Dem, WFP)
    13. JOHN J REILLY III (Rep)
    14. WILLIAM W. REINHARDT (Dem, WFP)
    15. Michael G. Reinhart (REP, CON)
    16. Ranette L. Releford (DEM, WOR)
    17. Robert M Restaino (Dem, CON)
    18. Lincoln Restler (Dem, WF)
    19. BILL REUTER (Rep, Con)
    20. JEFFREY S RHOADES (Rep, Con)
    21. MOLLY RHODES (Dem)
    22. BILL L. RICARD (Dem, Cons)
    23. MAUREEN RICHARDSON (Dem, O)
    24. Jason A Richberg (Dem, WF)
    25. Matthew J. Richmond, Jr. (Dem)
    26. PAUL J RICKARD JR (Rep, Con)
    27. Erica R. Rico (DEM)
      candidate for District #8
    28. Kevin C. Riley (Dem)
    29. Jonathan D. Rinaldi (Rep, C, MF, PP)
    30. MARY A RISO (Rep, Con)
    31. Carlina Rivera (Dem, WF)
    32. David Rivera (Dem, WF)
    33. Richard Rivera (Dem, WFP)
    34. SUSAN A. RIZZO (Dem)
    35. KELLY ROBIN (Rep, Con)
    36. Christopher A Robins (Dem, WF)
    37. Brian Robinson (Rep, PP)
    38. Mark A. Robinson (Dem)
    39. MARK A. ROBINSON (Dem)
    40. JOSEPH ROCHFORT (Rep)
    41. Paul A. Rodriguez (Rep, C)
    42. JAMES ROGERS (Dem, Wor)
    43. CHRIS ROLISON (Rep, Con)
    44. Edward P Romaine (Rep, Con)
    45. Daniel F. Romeo (DEM)
    46. ELLEN C. ROSANO (Dem, None)
    47. Jorge L. Rosario (Dem, Con)
    48. Lourdes P. Rosario (REP, CON)
    49. Amelia Rose (Rep)
    50. Daniel C Ross (Dem, WF)
    51. KAELIN ROTH (Rep, Con)
    52. Martha Rowen (Rep, C, MF)
    53. KELLIN P. ROWLANDS (UB)
    54. Carol E Russell (Dem)
    55. Christopher J. Ryan (DEM, WOR)
    56. RICHARD RYAN (Rep, Con)
    57. Laura A. Ryder (REP)
  19. S
    1. Kaye Saglibene (Rep, Con)
    2. Yusef Salaam (Dem)
    3. Joseph S. Saladino (REP, CON)
    4. Rafael Salamanca Jr. (Dem)
    5. Dana Salazar (Rep, Cons)
    6. Francis J Salazar, Jr (Dem)
    7. THEONI S SALOTTO (Rep, Con, Wor)
    8. FELICIA SALVATORE (Rep, Con)
    9. JEFF SAMERSON (Dem, O)
    10. Pierina A. Sanchez (Dem, WF)
    11. WILLIAM SANCHEZ (Dem, Rep, O)
    12. Rebecca L Sanin (Dem, WF)
    13. SYLVIA M SANTIAGO (Dem, O)
    14. Thomas J Santillo (Rep, Con)
    15. FLORENCE T SANTINI (Rep, Con)
    16. Gustavo Santos (Dem, WFP)
    17. JASON J SARTORI (Rep, Con)
    18. Danielle Fugazy Scagliola (DEM)
    19. SAL SCANCARELLO (Rep, Con)
    20. Christopher Scanlon (Dem)
    21. Brian Scavo (Dem)
    22. Matthew D. Schanz (Rep, Cons)
    23. TRACI J. SCHANZ (Rep, Cons)
      candidate for KNOX TOWN CLERK
    24. Jake Scheiner (DEM)
      candidate for District # 14
    25. ALLAN SCHERR (Dem)
    26. Maria C Scheuring (Dem, WF)
    27. COLIN J SCHMITT (Con)
    28. JAMES SCHMITT (Rep, Con)
    29. THOMAS A. SCHNURR (Dem, WFP)
    30. Gwynn D Schroeder (Dem, WF)
    31. Lynn C. Schulman (Dem)
    32. Wayne F. Schutt (Rep)
    33. BENJAMIN FRANKLIN SCHWARTZ (Dem, Wor)
    34. SIMON SCHWARTZ (Dem)
    35. Edward W. Scott III (REP, CON)
    36. Annmarie Seddio (Dem, Rep, Con)
    37. Deborah Seeber (Dem)
    38. SUSAN J SERINO (Rep, Con)
    39. GEORGE SERRANO (Rep, Con)
    40. OMARI SHAKUR (Dem)
    41. Ruslan Shamal (SSSI)
    42. William David Shanahan (Rep, C, CS)
    43. RYAN SHARPE (Dem, Wtp)
    44. MICHAEL SHEEHAN (Dem, Rep)
    45. Brian F. Sheridan (Rep, Cons)
    46. Raymond W. Sheridan III (Rep, Con)
    47. KATHRYN A SHERLOCK (Rep, Con)
    48. ANN SHERSHIN (Dem, Wtp)
    49. Edit Shkreli (Dem)
    50. NATHAN A SHOOK (Dem, Wor)
    51. Ronald S Shubert (Dem)
    52. STANLEY B SIEGEL (Dem, O)
    53. Kathryn J. Silliman (Dem)
    54. Marsha F. Silverman (DEM, WFP)
    55. KYLE M. SIMMONS (Dem, None)
    56. MICHAEL SIMON (Rep, Con)
    57. Barbara A. Simpson (MF)
    58. MERTON D. SIMPSON (Dem)
    59. Raja K. Singh (DEM)
      candidate for District # 17
    60. Sukhi Singh (CS)
    61. JEANINE SISCO (Dem)
    62. Thomas Slavin (Rep, C)
    63. CRAIG M. SLEURS (Rep, Cons)
    64. Anne Hession Smith (Dem, WF)
    65. Bernadette Smith (Dem)
    66. CHRISTOPHER H. SMITH (Rep, Cons)
    67. EVE SMITH (Dem)
    68. JACKIE L SMITH (Dem, O)
    69. JAMES SMITH III (Rep)
    70. KENNETH E SMITH (Rep, Con)
    71. Sarah M Smith (Dem)
    72. Scott W Smith (Rep, Con)
    73. WILLIAM A SMITH (Con)
    74. William J. Smith (WFP)
    75. YVETTE VALDES SMITH (Dem, Wor)
    76. COLEEN E SNOW (Rep)
    77. Carrie Solages (DEM, WFP)
      candidate for District #3
    78. George M. Soloyna (Dem)
    79. Philip Soskin (Dem, Con)
    80. JOSEPH SPAGNOLA JR (Rep)
    81. GARY I SPEARS (Rep, Con)
    82. Carl L Speranza (Dem, WF)
    83. ELIZABETH SPINZIA (Dem)
    84. Kerry S Spooner (Dem, WF)
    85. NANCY M SPORBERT (Dem, O)
    86. June M. Springer (Rep, Cons)
    87. John F. Stalzer (REP, CON)
      candidate for District # 11
    88. Catherine L Stark (Rep, Con)
    89. Derek P Stein (Dem, WF)
    90. Saul Stein (Dem, Rep, C)
    91. JOHN P STEGENGA (Rep, Con)
    92. Scott Steve (Rep)
    93. Althea V. Stevens (Dem)
    94. Luke Stevenson (O)
    95. HAEL V STEWART-FISHER (O)
    96. Dana Stilley (Dem, WF)
    97. Richard L. Stock (Rep)
    98. MICHAEL J. STOTT (Dem, CF)
    99. Richard E Stowe (Rep, Con)
      candidate for Riga Town Justice
    100. ELIZABETH L STRAUSS (Dem, Rep)
    101. Scott P. Strauss (REP, CON)
      candidate for District #9
    102. Leslie A. Stroth (Dem)
    103. Rene N Suprina (Dem)
  20. T
    1. MARGARET C. TABAK (Dem, WFP)
    2. Jennifer S Tallon (Dem, WF)
    3. Michael J Tallon (Rep, Con)
      candidate for Rush Town Justice
    4. Ying Tan (Rep)
    5. REGINA M TAYLOR (Rep)
    6. William F. Taylor (Dem, WF)
    7. Mark Teeter (Dem)
    8. JACOB TESTA (Dem)
    9. STEVEN R THAU (Rep, Con)
    10. ALBERT A. THIEM (Rep, Cons)
    11. Jamie Thomas (Rep, C)
    12. NEDRA A THOMPSON (Dem)
    13. Seth A. Thompson (Dem)
    14. ALISON M. THORNE (None)
    15. Dominick S. Thorne (Rep, Con)
    16. Heshy Tischler (BPF)
    17. SPARROW H TOBIN (Dem)
    18. Frank Todaro (Rep, CON)
    19. RICHARD S. TOLLNER (Rep, Cons)
    20. Arkadiusz T. Tomaszewski (Rep, C, MF)
    21. AL TORREGGIANI (Rep, Con)
    22. JOE TORRES (Wor)
    23. GREGORY TOTINO (Dem, Ufp)
    24. CHRISTOPHER S TRAMAGLINI (Rep, Con)
    25. RYAN TRAVELPIECE (Rep, Con)
    26. Cameron J Trent (Dem, WF)
    27. Elizabeth M. Treston (DEM)
    28. DAWN TRIPODO-PATTERSON (Rep, Con)
    29. Hillary Trombley (O)
    30. Neil Trombley (Rep)
    31. Robert Trotta (Rep, Con)
    32. WILLIAM G TRUITT (Rep, Con)
    33. Sarah E Tully (Dem, WF)
    34. Matt Turner (Rep, C)
    35. MARISA J. TUTAY (Rep, Cons)
  21. U
    1. Sandra Ung (Dem)
  22. V
    1. ERIC VALENTIN (Dem, Con)
    2. ROBERT D VALENTINE (Rep, Con, O)
    3. Daniel M Van Arsdale (Dem)
    4. Ronald L. VanDee (Dem)
    5. Keith D. VanGorder (Rep, Con)
    6. Keith D. VanGorder (Rep, Con)
    7. DAVID E. VANLUVEN (Dem, WFP)
      candidate for BETHLEHEM SUPERVISOR
    8. Christine A. Varga (CON)
    9. Cynthia S Vargas (Dem, WF)
    10. Deanna Varricchio (Rep, Con)
    11. Linda D Vavricka (Rep, Con)
    12. James A Vazzana (Rep, Con)
    13. Isaiah Orlando Vega (Rep, C, MF)
    14. Pamela J Velastegui (Rep, Con)
    15. Marjorie Velazquez (Dem)
    16. MICHAEL C VENTRE (Rep, Con)
    17. Inna Vernikov (Rep, C)
    18. JASON VICCHIARIELLO (Rep, Con)
    19. Sheila B. Viera (Dem)
    20. Manuel Vilar, Jr (Rep, Con)
    21. Jeanne M Vinal (Dem, WF)
    22. STEVEN VINELLA (Dem, Wor)
    23. Christopher P. Voccio (Rep, CON)
    24. GEORGE A. VOGT 4T (Cons)
    25. CINDY L VOSS (Rep, Con)
  23. W
    1. PALOMA WAKE (Dem, Wor)
    2. Eugene P, Waldbauer (Rep, Con)
    3. ALISON G. WALDEN (Rep, Cons)
    4. ELIZABETH WALK (Rep, Cons)
      candidate for KNOX TAX COLLECTOR
    5. Rose Marie Walker (REP, CON)
      candidate for District # 17
    6. CRAIG M WALLACE (Rep, Con, Wor)
    7. BRIAN WALSH (Rep)
    8. KEVIN WALSH (Dem)
    9. Vicki A. Walsh (REP, CON)
    10. TERRANCE A WANSLEY (Dem, Wor)
    11. Darien D. Ward (DEM)
    12. SEAN E. WARD (Dem, Cons)
    13. Edward J. Warner, Jr. (Rep, Con)
    14. Joann Waski (Rep, Con)
    15. Lola Waterman (Dem)
    16. Gary J Weber (Rep, Con, WF)
    17. Aron B Weider (Dem, Con)
    18. MATTHEW A WEISHAUPT (Rep, Con)
    19. Steven Weissbard (Rep, Con)
    20. Ann E Welker (Dem, WF)
    21. Mary Faith Westervelt (Dem, Rep)
    22. Jean Marie Westlake (REP, CON)
    23. PAMELA WETHERBEE (Dem)
    24. JENNIFER A. WHALEN (Rep, Cons)
    25. THERESA M WHELAN (Rep, Con)
    26. Van White (Dem)
    27. Duane J Whitmer (Othr)
      candidate for Erie County Executive
    28. KIMBERLEY A. WHITSITT (Dem)
      candidate for BETHLEHEM TOWN CLERK
    29. Delia M. Deriggi Whitton (DEM)
      candidate for District # 11
    30. MICHAEL WHITTON (Dem)
    31. Paige K Wickham (Rep, Con)
    32. Christopher T. Wilcox (Rep, Con)
      candidate for Clarkson Town Justice
    33. Richard C Wilkinson (Rep, CON)
    34. Yael WIlkofsky (Dem)
    35. GREGORY R WILLEMS (Rep)
    36. Arthur R Williams (Rep, Con)
    37. Corey J. Williams (DEM)
    38. LISA R. WILLIAMS (Dem, WFP)
    39. Nantasha M. Williams (Dem)
    40. WANDA F. WILLINGHAM (Dem)
    41. Amber D Wilson (Rep, Con)
    42. DARON H WILSON (Dem)
    43. Linda Wilson (Dem)
    44. Susan M. Wilson (Dem)
    45. KAREN M WILUTIS (Dem, Rep, Con)
    46. PAUL R WINTERS (Rep, Cg)
    47. MARK A WITKOWSKI (Rep)
    48. KEVIN D WITT (Dem)
    49. MICHAEL A WITT (Rep, Con)
    50. Andy Wittman (Rep, Con)
    51. SHARON WOHRMAN (Rep, Con)
    52. JOSH WOJEHOWSKI (Dem, Wor)
    53. Alden H. Wolfe (Dem)
    54. Julie Won (Dem, WF)
    55. BRIAN S. WOOD (Dem, Rep, Cons)
    56. Carrie Ingersoll Wood (DEM, WOR)
    57. James M Wooten (Rep, Con)
    58. Michael G Wootton (Rep, Con)
    59. KATHLEEN WRAY (Dem)
    60. BRIAN C WRYE (Rep, Con)
    61. DAVID J. WUKITSCH (Dem, Cons)
      candidate for NEW SCOTLAND JUSTICE
    62. CHARLES J WYANT JR (Rep)
    63. ROBERT WYANT (Dem)
    64. Rasheed Wyatt (Dem)
    65. Rebecca J Wydysh (Rep, CON)
  24. Y
    1. Weihua Yan (DEM)
      candidate for District #10
    2. Avrohom Yankelewitz (Dem)
    3. JOHN C YAROSZ (Rep)
    4. Joanne Yee (DEM)
    5. Itamar J. Yeger (Dem, Con)
    6. Kalman Yeger (Dem, Rep, C)
    7. KEITH D YENNIE (Dem, O)
    8. DINA MARIE YENO (Rep)
    9. RICHARD C YENO (Rep, Con)
    10. Debra Young (Rep, C)
    11. DAVID R. YULE (Rep, Cons)
  25. Z
    1. Michael J Zachowicz (Rep, CON)
    2. Laurie A Zaneski (Rep, Con)
    3. Joe Zavaglia (DEM)
    4. FRITS ZERNIKE (Dem)
    5. ADRIENNE ZETTERBERG (Rep)
    6. Susan Zhuang (Dem)
    7. John F Zozzaro (DEM)
    8. DAVID ZUBIKOWSKI (Rep)
    9. Evan M. Zuckerman (Rep, I)
    10. Peter J. Zuckerman (DEM)
    11. TOMMY ZURHELLEN (Dem, Wor)