Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

New Jersey
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
    1. No Petition Filed (Dem)
    2. No Petition Filed (Dem)
    3. No Petition Filed (Rep)
    4. No Petition Filed (Rep)
    5. No Petition Filed (Rep)
      candidate for Alpine Mayor
  1. A
    1. Todd J. Accomando (Dem)
    2. Matthew T. Ackermann (Dem)
    3. Javier Acosta (Rep)
    4. Douglas E. Adams (Rep)
      candidate for Buena Borough
    5. Angela Alberti (Dem)
    6. Timothy C. Alexander (Dem)
      candidate for US House District 2
    7. Mary Amoroso (Dem)
    8. Toby Anderson (Rep)
      candidate for US House District 11
    9. Rich Angowski (Dem)
    10. Joel Ansh (Rep)
    11. Doreen A. Aponte (Rep)
    12. Nicole Argenzia (Rep)
    13. Marcos Arroyo (Rep)
      candidate for US House District 8
    14. Gail A. Artola (Rep)
    15. Jo-Ann M. Ashkenazi (Dem)
  2. B
    1. Roger Bacon (Dem)
      candidate for US House District 7
    2. Michael Bain (Rep)
      candidate for Haworth Mayor
    3. Rosalie M. Baker (Rep)
      candidate for Buena Borough
    4. Beata Balik (Rep)
    5. Michael Ballard (Dem)
    6. Nancy Banca (Rep)
    7. James D. Barclay (Dem)
      candidate for Pleasantville Ward 1
    8. John Barker (Rep)
      candidate for US House District 2
    9. Marina Barsuglia (Rep)
      candidate for Buena Borough
    10. Robert J. Bauer, Sr. (Dem)
    11. Wilson Beebe (Dem)
    12. Mariaelena Bellinger (Dem)
      candidate for Paramus Mayor
    13. Violetta Berisha (Dem)
    14. Brian K. Bernstein (Dem)
      candidate for Demarest Mayor
    15. Michael Bernstein (Rep)
    16. Robert Bicocchi (Rep)
    17. Albert Bille (Rep)
    18. Gregor J. Bjork (Rep)
    19. Mike Blasi (Rep)
      candidate for US House District 4
    20. Vanessa Blychanton (Dem)
    21. Kristina Bonatakis (Dem)
    22. Rudolf E. Boonstra, Jr. (Rep)
    23. Scott Bosworth (Dem)
    24. William R. Boyce IV (Rep)
    25. Mark Braunius (Rep)
    26. Bruce D. Bresnahan (Rep)
    27. Ilana H. Altman (Rep)
    28. Mark Bromberg (Rep)
      candidate for River Vale Mayor
    29. Jason Bulger (Dem)
  3. C
    1. Joseph P. Cadicina (Rep)
    2. Frances Calabrese (Dem)
    3. Mark Capra (Rep)
    4. Ardith Cardenas (Rep)
    5. Stephen G. Carnevale (Rep)
    6. Thomas A. Carney (Rep)
    7. Duncan B. Carpenter (Rep)
    8. James M. Carroll (Dem)
    9. Lynette A. Cavadas (Rep)
    10. George A. Cedeno, Jr. (Rep)
    11. Gidon Choi (Dem)
    12. Theodore Christolias (Rep)
    13. Christopher J. Chung (Dem)
      candidate for Palisades Park Mayor
    14. Peter Colao (Dem)
    15. Edward P. Condoleo (Rep)
    16. William E. Connelly (Dem)
    17. Patricia Connolly (Rep)
    18. Michael T. Connors (Rep)
    19. Jeannine M. Contento (Rep)
    20. Kenneth Corcoran (Dem)
    21. Frank Corrado (Dem)
    22. Ernest D. Coursey, Sr. (Dem)
    23. William Cox (Rep)
    24. Mike Crispi (Rep)
      candidate for US House District 4
    25. George W. Cronk (Dem)
    26. Nancy Cronk Peet (Rep)
    27. Kevin R. Crossley (Rep)
    28. Theresa A. Cudequest (Rep)
    29. Robert (Bob) Curtin (Rep)
      candidate for Ocean Gate Mayor
  4. D
    1. Joseph A. D'Alessandro III (Rep)
      candidate for Buena Borough
    2. Richard R. Dase (Rep)
    3. Anne Davis (Dem)
    4. Dorothy Davis (Dem)
    5. Stella Davis (Rep)
      candidate for Demarest Mayor
    6. Salvador Deauna (Dem)
    7. Paul DeGroot (Rep)
      candidate for US House District 11
    8. Kirk L. Del Russo (Rep)
    9. Louis J. DeLisio (Dem)
    10. Beth Dell (Rep)
    11. Christie Delrey-Cone (Dem)
    12. DeAnna DeMarco (Rep)
      candidate for Mullica Township
    13. Jacqueline DeMuro (Dem)
    14. Mario DeSantis (Dem)
      candidate for US House District 1
    15. Ryan Devaney (Dem)
    16. Lisa A. Dhamija (Dem)
    17. Robert S. Dill (Dem)
    18. Deirdre A. Dillon (Rep)
      candidate for Ramsey Mayor
    19. Richard Dinallo (Dem)
    20. Danielle DiPaola (Rep)
      candidate for Emerson Mayor
    21. Christopher DiPiazza (Rep)
      candidate for Paramus Mayor
    22. Brian Distefano (Rep)
    23. Mark J. Distler (Dem)
    24. Jonathan W. Ditkoff (Rep)
    25. Michael Donato (Dem)
    26. Kevin B. Dorlon (Rep)
      candidate for US House District 7
    27. Sarah M. Drennan (Rep)
    28. Frances Randi Duffie (Dem)
    29. Paul A. Duggan (Rep)
    30. Valentine Dunne (Rep)
  5. E
    1. Forrest Elliott, Jr. (Rep)
    2. Yris Encarnacion (Dem)
    3. Anna Enrile (Rep)
    4. Kelly J. Epstein (Dem)
  6. F
    1. Nancy Facey-Blackwood (Dem)
    2. Francesco Fasolo (Dem)
    3. William R. Fenwick (Rep)
    4. Nicholas J Ferrara (Rep)
      candidate for US House District 3
    5. No Petition Filed (Rep)
    6. No Petition Filed (Rep)
    7. No Petition Filed (Dem)
    8. No Petition Filed (Rep)
    9. No Petition Filed (Rep)
    10. No Petition Filed (Rep)
    11. No Petition Filed (Rep)
    12. No Petition Filed (Rep)
    13. No Petition Filed (Rep)
    14. No Petition Filed (Dem)
    15. No Petition Filed (Dem)
      candidate for Franklin Lakes Mayor
    16. No Petition Filed (Rep)
    17. No Petition Filed (Rep)
    18. No Petition Filed (Rep)
    19. No Petition Filed (Dem)
    20. No Petition Filed (Dem)
    21. No Petition Filed (Dem)
    22. No Petition Filed (Dem)
    23. No Petition Filed (Dem)
    24. No Petition Filed (Dem)
    25. No Petition Filed (Rep)
    26. No Petition Filed (Rep)
    27. No Petition Filed (Rep)
    28. No Petition Filed (Rep)
    29. No Petition Filed (Dem)
    30. No Petition Filed (Dem)
    31. No Petition Filed (Dem)
    32. No Petition Filed (Dem)
    33. No Petition Filed (Rep)
    34. No Petition Filed (Rep)
    35. No Petition Filed (Rep)
      candidate for Moonachie Mayor
    36. No Petition Filed (Rep)
    37. No Petition Filed (Rep)
    38. No Petition Filed (Rep)
      candidate for New Milford Mayor
    39. No Petition Filed (Dem)
    40. No Petition Filed (Dem)
    41. No Petition Filed (Dem)
    42. No Petition Filed (Dem)
    43. No Petition Filed (Dem)
    44. No Petition Filed (Dem)
      candidate for Ramsey Mayor
    45. No Petition Filed (Rep)
    46. No Petition Filed (Dem)
    47. No Petition Filed (Dem)
      candidate for River Vale Mayor
    48. No Petition Filed (Dem)
    49. No Petition Filed (Dem)
    50. No Petition Filed (Dem)
      candidate for Rockleigh Mayor
    51. No Petition Filed (Rep)
      candidate for Saddle Brook Mayor
    52. No Petition Filed (Dem)
    53. No Petition Filed (Dem)
    54. No Petition Filed (Rep)
    55. No Petition Filed (Rep)
    56. No Petition Filed (Rep)
    57. No Petition Filed (Dem)
    58. No Petition Filed (Dem)
    59. No Petition Filed (Dem)
    60. No Petition Filed (Dem)
    61. No Petition Filed (Dem)
    62. No Petition Filed (Dem)
    63. No Petition Filed (Dem)
    64. No Petition Filed (Dem)
    65. Susan Fischer (Rep)
    66. John Flora (Rep)
      candidate for US House District 7
    67. Julie Flores-Castillo (Dem)
    68. Jacqueline Flynn (Dem)
    69. Suzanne M. Fonseca (Rep)
    70. Ben Forest (Dem)
    71. Anthony Foschino (Rep)
    72. Justin P. Fox (Rep)
  7. G
    1. Damon M. Galdo (Rep)
      candidate for US House District 1
    2. Michael Gallucci (Rep)
    3. Anieska Garcia (Dem)
    4. Jesse Garrison (Dem)
    5. Fred Gasior (Rep)
    6. Amy Gatto (Rep)
    7. James L. Gelsey (Dem)
    8. Gayle Gerstein (Dem)
    9. Teresa M. G. Gilbreath (Dem)
    10. Mark F. Gioffre (Rep)
    11. John C. Glidden, Jr (Rep)
      candidate for Closter Mayor
    12. Daniel Golabek (Dem)
    13. Bruce Goldsmith (Rep)
    14. Conor Gorman (Dem)
    15. Josh Gottheimer (Dem)
      candidate for US House District 5
    16. Steve Gray (Rep)
      candidate for US House District 4
    17. Nick De Gregorio (Rep)
      candidate for US House District 5
    18. Jacqueline S. Guenego (Dem)
      candidate for Haworth Mayor
    19. Mary J. Guinchard (Rep)
    20. Claire Gustafson (Rep)
      candidate for US House District 1
    21. Cort Gwon (Rep)
  8. H
    1. Angelique R. Hakim (Rep)
    2. Kathy Hakim (Dem)
    3. Alexander R. Halter (Rep)
      candidate for US House District 11
    4. Bob Healey (Rep)
      candidate for US House District 3
    5. David B. Hekemian (Rep)
    6. Reuven Hendler (Dem)
      candidate for US House District 3
    7. Christoph Hesterbrink (Dem)
    8. Jason Hodrinsky (Dem)
    9. John M. Hogan (Dem)
      candidate for Northvale Mayor
    10. Douglas Holden (Rep)
    11. Robert D. Hopkins (Rep)
    12. Kathy Horgan (Dem)
    13. Robert J. Hoyng (Rep)
    14. Aimee Humphreys (Dem)
  9. I
    1. Melinda J. Iannuzzi (Dem)
      candidate for Demarest Mayor
    2. Laura Padham Iaria (Rep)
      candidate for Ocean Gate Mayor
    3. John Henry Isemann (Rep)
      candidate for US House District 7
  10. J
    1. John Jackson (Dem)
    2. Carol R. Jacoby (Rep)
    3. Stephanie S. Jang (Rep)
      candidate for Palisades Park Mayor
    4. Peter R. Jansen (Dem)
    5. Laura Jannone (Dem)
    6. Matthew Jenkins (Dem)
      candidate for US House District 4
    7. David Jiang (Dem)
    8. Hugo Jimenez (Dem)
    9. Lorraine Joewono (Dem)
    10. Teresa E. Judge Cravello (Dem)
  11. K
    1. Charles Kahwaty (Rep)
      candidate for Franklin Lakes Mayor
    2. Leslie Kaplan (Dem)
    3. Ila Kasofsky (Dem)
    4. Lena Kayzman (Dem)
    5. Thomas H. Kean Jr (Rep)
      candidate for US House District 7
    6. Gail A. Kelly (Rep)
      candidate for Franklin Lakes Mayor
    7. David Kessler (Dem)
    8. Akil Khalfani (Dem)
      candidate for US House District 10
    9. Susan M. Kiley (Rep)
      candidate for US House District 6
    10. Andy Kim (Dem)
      candidate for US House District 3
    11. Chong "Paul" Kim (Dem)
      candidate for Palisades Park Mayor
    12. Jason Kim (Dem)
    13. Kris Kim (Dem)
    14. Paul Kim (Dem)
    15. Kathleen M. Kinsella (Dem)
    16. Ronald F. Kistner (Rep)
    17. Cora S. Koch (Rep)
    18. Boris Kofman (Dem)
    19. James V. Kontolios (Dem)
    20. Ora Kornbluth (Dem)
  12. L
    1. David M. Labruno (Rep)
    2. Jeanine Lamatina (Dem)
      candidate for Emerson Mayor
    3. Timothy E. Lane (Rep)
    4. Stephen V. Lanum (Dem)
    5. Howard C. Lau (Dem)
    6. William J. Leonard (Rep)
    7. Andrea Levy (Dem)
    8. Juanita Lewis (Dem)
    9. Ronald Joseph Lin (Rep)
    10. Christina S. Ling (Rep)
  13. M
    1. Michele A. Mabel (Dem)
    2. Vern Macon (Rep)
    3. Bruce Maida (Dem)
    4. Tom Malinowski (Dem)
      candidate for US House District 7
    5. Daniel Marks (Dem)
    6. Nicole Marsh (Dem)
    7. Craig Marson (Dem)
    8. Donald A. Martin (Dem)
    9. Lesley Martin (Dem)
    10. Russell Martin (Dem)
    11. Theresa Matraxia (Rep)
    12. Martin Mattessich (Rep)
    13. Darius Mayfield (Rep)
      candidate for US House District 12
    14. Ruth McAndrew (Rep)
      candidate for US House District 11
    15. John J. McCann (Rep)
    16. Michael J. McGowan (Dem)
      candidate for Corbin City Council
    17. Jill McGuire (Rep)
    18. Joseph E. McGuire (Rep)
      candidate for Northvale Mayor
    19. Susan B. McGuire (Rep)
    20. Patrick H. McHale (Dem)
    21. Rikin "Rik" Mehta (Rep)
      candidate for US House District 6
    22. Domenico Menafra (Rep)
    23. David C. Hansen (Rep)
    24. Robert J. Menendez (Dem)
      candidate for US House District 8
    25. Hector A. Mesa (Rep)
    26. Robert C. Metzdorf (Dem)
    27. Adam Michaels (Dem)
    28. John G. Mitchell (Dem)
    29. Carolyn T. Monaco (Rep)
    30. Vincent J. Monte (Dem)
    31. Patricia Montigros (Dem)
    32. Lissa Montisano-Koen (Dem)
    33. Kathleen Moran (Rep)
    34. Donald V. Morrell (Rep)
    35. Bob Morrow (Dem)
    36. Thomas P. Mullahey Jr. (Dem)
    37. Charles Muller (Rep)
      candidate for Mullica Township
  14. N
    1. Ian Nadel (Rep)
    2. Nikki M. Nichols (Dem)
      candidate for Corbin City Council
    3. J P Nicolaides (Dem)
    4. Lauren Nicosia (Dem)
    5. Suzana Nikac (Dem)
    6. Donald W. Norcross (Dem)
      candidate for US House District 1
    7. Richard E. L. Norris (Dem)
      candidate for Pleasantville Ward 1
  15. O
    1. Mark D. O'Connor (Rep)
    2. Timothy J. O'Shea (Rep)
    3. Matthew J. O'Toole (Rep)
    4. Imani Oakley (Dem)
      candidate for US House District 10
    5. David Ocampo Grajales (Dem)
      candidate for US House District 8
    6. Gregg Olivera (Rep)
    7. Jose Organ (Dem)
    8. Germaine M. Ortiz (Dem)
  16. P
    1. Frank Pallone, Jr (Dem)
      candidate for US House District 6
    2. Frank T. Pallotta (Rep)
      candidate for US House District 5
    3. Glenn Pallotta (Rep)
      candidate for Palisades Park Mayor
    4. Daniel I. Park (Dem)
    5. Bill Pascrell, Jr (Dem)
      candidate for US House District 9
    6. Daniel Patterson (Rep)
      candidate for Corbin City Council
    7. Dierdre G. Paul (Rep)
    8. Donald M. Payne Jr (Dem)
      candidate for US House District 10
    9. Erik Peterson (Rep)
      candidate for US House District 7
    10. Sean Pignatelli (Rep)
      candidate for US House District 2
    11. David H Pinckney (Rep)
      candidate for US House District 10
    12. Pat Pinto (Dem)
    13. John A. Plucinski (Dem)
    14. Benjamin Pollack (Dem)
    15. James G. Pontone (Rep)
      candidate for Rockleigh Mayor
    16. Glen J. Popolo (Rep)
    17. William J. Portman (Dem)
    18. Susanne Preinfalk (Rep)
    19. Billy Prempeh (Rep)
      candidate for US House District 9
    20. Daniel H. Pronti (Rep)
      candidate for North Arlington Mayor
    21. Michael J. Putrino (Dem)
      candidate for New Milford Mayor
  17. Q
    1. Susan E. Quatrone (Dem)
    2. Jorge E. Quintana (Rep)
    3. Remedios Quiroz (Dem)
  18. R
    1. Richard Read (Rep)
    2. Thomas Register (Dem)
    3. Habib Rehman (Dem)
    4. Lisa Repasky Sandhusen (Dem)
    5. Gabrielle Riccardi Mendoza (Dem)
    6. Lawrence E. Riffle (Rep)
      candidate for Mullica Township
    7. Philip Rizzo (Rep)
      candidate for US House District 7
    8. Christopher A. Roche (Rep)
    9. Carol Ann Rose (Rep)
    10. Ane Roseborough-Eberhard (Dem)
      candidate for US House District 8
    11. Andrew Rosenberg (Rep)
    12. Lisa Rossillo (Dem)
    13. Victoria Roti Amitai (Rep)
    14. Carolyn Rush (Dem)
      candidate for US House District 2
  19. S
    1. Fernando Saenz (Dem)
    2. Sarah A. Sanchez (Dem)
    3. Thomas A. Sarlo (Dem)
    4. Paul Savoia (Dem)
    5. Carolyn Schmelz (Rep)
    6. Fred Schneiderman (Rep)
      candidate for US House District 5
    7. Sterling I. Schwab (Rep)
      candidate for US House District 7
    8. Donald E. Sciolaro (Rep)
    9. Tayfun Selen (Rep)
      candidate for US House District 11
    10. Cengiz N. Sever (Dem)
      candidate for North Arlington Mayor
    11. Kerim Sever (Dem)
    12. Abhishake Shah (Dem)
    13. Jay R. Shah (Dem)
    14. Mikie Sherrill (Dem)
      candidate for US House District 11
    15. Denise E. Sieg (Dem)
    16. Melanie Simon (Dem)
    17. Suellen Sims (Dem)
    18. Kerri L. Sirinides (Rep)
    19. Sab Skenderi (Rep)
      candidate for US House District 5
    20. Kevin F. Slasinski (Rep)
    21. Christopher H. Smith (Rep)
      candidate for US House District 4
    22. Ian A. Smith (Rep)
      candidate for US House District 3
    23. Mark V. Spina (Rep)
    24. Michael A. Staff (Rep)
    25. Joshua Stern (Rep)
    26. Garth Stewart (Rep)
      candidate for US House District 10
    27. David A. Stoltz (Rep)
    28. Frederick Stone (Dem)
    29. Priscilla Suero (Rep)
    30. Peter J. Suh (Dem)
    31. Thomas J. Sullivan (Dem)
    32. Michael S. Sutera (Rep)
    33. Ann Swist (Rep)
  20. T
    1. John Tabor (Dem)
    2. Gerard "Jerry" Taylor (Rep)
    3. Andrew J. Tisellano (Rep)
    4. James Tolomeo Jr. (Rep)
    5. Paul H. Tomasko (Dem)
      candidate for Alpine Mayor
    6. Thomas Toomey (Rep)
      candidate for US House District 6
    7. Luis A. Torres (Dem)
    8. Kate Triggiano (Dem)
    9. Janetta Trochimiuk (Rep)
    10. Pamela J. Troisi (Rep)
    11. Dionne Trottie Register (Dem)
  21. V
    1. Dennis Vaccaro (Dem)
      candidate for Moonachie Mayor
    2. Rahul C. Vaghasia (Dem)
    3. Jeff Van Drew (Rep)
      candidate for US House District 2
    4. Maryelena Vargas (Dem)
    5. Luis M. Venegas (Dem)
    6. Michael Vietri (Dem)
  22. W
    1. Bonnie Watson Coleman (Dem)
      candidate for US House District 12
    2. Jeanne T. Weber (Rep)
    3. Michele S. Weber (Rep)
    4. Robert D. White (Dem)
      candidate for Saddle Brook Mayor
    5. Lesley Whyard (Dem)
    6. Amy E. Wilczynski (Rep)
      candidate for Allendale Mayor
    7. Kevin A. Wilson (Dem)
    8. Lisa Wisotsky (Dem)
    9. Dolores A. Witko (Dem)
      candidate for Closter Mayor
    10. Youbong Won-Yoon (Rep)
    11. Barnabas Woo (Rep)
    12. Jane M. Woods (Rep)
  23. Y
    1. Tyler Yaccarino (Rep)
    2. Joseph Yammarino (Rep)
    3. Rebecca E. Youla (Rep)
    4. Cory A. Young (Dem)
      candidate for Pleasantville Ward 1
    5. Miriam Yu (Dem)
  24. Z
    1. Tim Zebo (Dem)
    2. William Ziegler (Dem)