Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Ohio
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Mark Abate
    2. Larry Abbott
    3. Angela Abram
    4. Michael J. Acomb (N)
    5. Kathy Adams
    6. Susan E. Adams
    7. Tennyson Adams
    8. Travina Adams (Dem)
    9. Paul Adamson (N)
    10. Jeffrey L. Adie
    11. Edwina K. Agee
    12. Alisa Agozzino
    13. Anthony A. Akins Sr
    14. Todd Albright
    15. Barry Alcock
    16. Bruce D. Alexander (N)
    17. Jalen Alford
    18. Mohamed Ali
    19. Tim Ali
    20. Jon M. Aljancic
    21. Kim Allamby
    22. Jennifer M. Allen
    23. Lisa Allen
    24. Mary Allen
    25. Nathan Alley
    26. Terrie K. Altiere (N)
    27. Riley Armstrong Alton
    28. Dennis Altieri
    29. Laurie J. Amick
    30. Ayat Amin
    31. Jill Amos
    32. Chris Anagnostopoulos
    33. Amy Z. Anderson
    34. Bradley J. Anderson
    35. Jeffrey Anderson
    36. Jennifer Anderson
    37. Kim Anderson
    38. Marjorie Anderson (N)
    39. Stanley Anderson
    40. Stephanie Anderson
    41. Thomas J. Anderson Jr
    42. Yvette Andre (write-in)
    43. Debra Andrews
    44. Gregg Andrews
    45. Pat Andwan (N)
    46. Joseph Anneken (Rep)
    47. Lindsey Aranyos
    48. JON J. ARCARO
    49. SCOTT C. ARDARY
    50. Jackie Arendt
    51. Kaitlyn Arganti
    52. PENNY L. ARMENI
    53. Kevin A. Armstrong
      candidate for SYLVANIA CITY COUNCIL
    54. Mark A. Arndt
    55. RICHARD ARNDT
    56. Kelley Arnold
    57. Gary W. Arnold, Sr.
    58. David Arrington
    59. Louann Artiaga
    60. Steve Asbach (Dem)
    61. Jeff A. Asbury
    62. Robert J. Ashbrock (Rep)
    63. Brian Ashton (Dem)
    64. Philip M. Atkin
    65. David Atton
    66. Brandon Atwood
    67. Casey Ault
    68. John R. Ault
    69. Jolene B. Austin (Rep)
    70. Diana Autry (N)
    71. Nancy Averett
    72. Sharon Averwater
    73. Michael J. Ayers
  2. B
    1. GARY L. BABB
    2. Barbara Crouse Babbitt (N)
    3. James O. Babcock (Dem)
    4. Jack M. Bacci
    5. Karlissa Bady
    6. JAMES E. BAEHR (Rep)
      candidate for Geneva City Council
    7. Derrick Bailey
    8. BILL BAKER (Rep)
      candidate for Geneva City Council
    9. Brian Baker
    10. CHRISTOPHER BAKER
    11. Jonathan Baker
    12. Kyle G. Baker
    13. Rachel Baker
    14. Stacie A Baker (Dem)
    15. Yvonne Baker
    16. David Baker Uncontested
      candidate for Eden Township Trustee
    17. Amy C. Baldridge
    18. Paul Balent
    19. Bob Ball (N)
    20. JOHN L. BALL
    21. Amber N. Ballard
    22. DAVID J. BALLENTINE
    23. Michael J. Ballistrea
    24. Russ Balthis (Dem)
    25. Clay Balyeat
    26. Donald E. Banas
    27. JODY R. BANCROFT
    28. Nick Bankston
    29. Chris Banweg (NP)
    30. John M. Baranek
    31. Linda W. Barath
    32. Lee Barbee II
    33. SCOTT BARBER
    34. JOHN BARBO
      candidate for Geneva City Council
    35. Leonard A Barcikoski
      candidate for Troy Township Trustee
    36. Richard Bardach (Rep)
    37. Larry Baringer
      candidate for Lodi Township Trustee
    38. Spencer Barker (Rep)
    39. Michele Barksdale
    40. Reva Barner (N)
    41. Jay Barnes
    42. Vangela Barnes
    43. John C. Barno
    44. Barry Barnt
    45. Scott Barr
    46. Paul Smoke Barrett
    47. Lindsey Barrial
    48. Debra Barrickman
    49. Lourdes Barroso de Padilla
    50. Randall S. Bartels
    51. Bob Bartko (NP)
    52. Rob Bartlett (Dem)
    53. Donald J. Barto
    54. Chuck Bartsche
    55. Geoffrey Base-Smith
    56. Paul Basinger
    57. Damon Batchelder
    58. Ben Bates (N)
    59. Michael Bates
    60. C. William Bauer (N)
    61. George Baughman Uncontested
    62. Brad Baxter
    63. Nicole Bays
    64. Herbert W. Beadle, Sr.
    65. Cynthia D. Beard
    66. James Beardsley
    67. Michael Beaugrand (N)
      candidate for Glendale Treasurer
    68. John Becker
    69. BRENDA BECKWITH
    70. Kristin Bedford (N)
    71. Cindi Bedinghaus (N)
    72. Brian J. Belfiore
    73. Cheryl Belknap (N)
    74. David Belknap (N)
    75. Christopher Bell
    76. Robert Bell (N)
    77. Greg Bellan
    78. Alycia Walker Bemmes
    79. David Bench (Write-In)
    80. MICHELLE BENCIC
    81. Lori Bendall
    82. Patricia Bender (Write-in)
      candidate for Greenhills Mayor
    83. Eric Benington
    84. Keith Ari Benjamin
    85. Matthew S. Benner (N)
    86. Kristin H Bennett
    87. Myron D. Bennett
    88. EDWARD A. BENTON
    89. Mandy Berardinelli (N)
    90. Dennis J Bergansky
    91. Steven J. Berke (N)
    92. Mona C. Berkemeyer
    93. Garrick Berkhalter (Write-in) (N)
    94. Steve Bernicke (Write-in)
    95. Mark R. Berning (Rep)
    96. Justin Berns
      candidate for Beachwood Mayor
    97. Ron Bernstein
    98. Ted A Berry
    99. Jeff Berte
    100. Raymond Berzins
    101. Mike Besl
    102. Cameron Best
      candidate for SYLVANIA CITY COUNCIL
    103. JENNIFER BEST
    104. Jennifer Hitt Best
    105. Bob Bethel
    106. Michael L. Bettinger
    107. Steve Bettinger
    108. Geraldine Bettio
    109. James S. Beyer Jr.
    110. Lee Bialecki
    111. Bob Bibb
    112. Justin Bibb
      candidate for Cleveland Mayor
    113. Alison Bibb-Carson
    114. Andy Bick
    115. Wendy Strickler Biederman
    116. Allan E. Biggins (N)
    117. Steven Billman Uncontested
    118. Scott A. Bilsky
    119. Richard E. Bingham
    120. Bryn Bird
    121. Kevin L. Bishop
    122. Mark A. Bishop (Rep)
    123. Leanne Bishop Uncontested
    124. Lee Ann Bissmeyer (N)
    125. Sara Bitter
    126. Ross Donald Bittner (Rep)
    127. Andrew K Blackley
      candidate for Chardon City Council
    128. Todd A Blackstone
    129. Alonzo Blackwell
    130. Dennis A Blair
    131. Thomas F Blair Sr
    132. Debra Blake (N)
    133. Jason X. Blake
    134. Jeremy Blake (Dem)
    135. Barbara Blankfeld
    136. Dan Blanton (Rep)
    137. Dillon Blevins
    138. Beth Bline (Rep)
    139. Todd Bloam
    140. Patricia Ann Blochowiak
    141. Marvin Block
    142. Mike Blowers
    143. William Blue
    144. Pamela E. Bobst (Rep)
      candidate for Rocky River Mayor
    145. JOHN BOCZAR
    146. Eric Bode
    147. Charles T. Bodle Uncontested
    148. Robert P. Boehner (Rep)
    149. Matthew K. Boettcher (Dem)
    150. William Bogantz, II Uncontested
    151. Donna Bogue
    152. Alisa Boles
    153. Jonathon D. Bollas (Rep)
    154. Beverly Bolser (N)
    155. Jara Boner
    156. Jara Bonner
    157. Joe Bonner (Rep)
    158. James Bonsall (Dem)
      candidate for Norwood Treasurer
    159. Ruth Ann Booher Unncontested
    160. Justin Booth
    161. Jim Borchik (N)
    162. Troy Dean Borgmann (N)
    163. Britt Born (Dem)
    164. Deborah L. Born
    165. Aaron L. Borowski
    166. David Bortolotto
    167. Chris Boso
    168. Peggy Bosse
    169. David Bothast
    170. Scott Bothe (N)
    171. Michael Bowen
    172. Seth Bower
    173. Jason M. Bowers
    174. Pamela Bowers
    175. Monica Bowles
    176. Ryshel Bowling
    177. Judith Boyce (Write-in) (Rep)
    178. Brian Boykin (N)
    179. Colette Boyko
    180. Colin P. Boyle (N)
    181. Rebecca A. Boyle
    182. Melinda Bozek (N)
    183. Adam Bozic (Rep)
    184. R.J. Bradner (N)
      candidate for Bath Township Trustee
    185. Mark A. Brady (N)
    186. Anthony Brancatelli
    187. JIM BRANCH
    188. Jessica Brandt (NP)
    189. David R Brannock
    190. Cyndee Bratz
    191. John Breadon (Rep)
    192. CHRIS BRECHT
    193. Donn Breckenridge
      candidate for Troy Township Trustee
    194. Steve A. Brehmer
    195. Jeff Bremer Uncontested
      candidate for Eden Township Trustee
    196. Michael Dylan Brennan
    197. Sean Patrick Brennan (Dem)
    198. BRIAN BRENT
    199. Patricia Brett (N)
    200. Katy Brewer
    201. Kurt Brickweg (Dem)
    202. Mike Brillhart (Dem)
    203. Tina Brinkman
    204. Thomas Brinkman Jr.
    205. Gary Richard Britten
    206. ROBERT J. BROBST
    207. Tim Brock
    208. Kara L. Broderick
    209. Andrew J. Bronner (N)
    210. Bennanaye Brooks
    211. Lou Brossard
    212. Julie Brough
    213. Donald Broughton (Rep)
    214. Cory Brown
    215. Danny Brown
    216. Doug Brown
    217. Jacky C. Brown Sr.
    218. Jessica Finney Brown
    219. Josh Brown
    220. Kimberly F. Brown
    221. Mary K. Brown
    222. Michael Brown
    223. Scott Brown
    224. Shontel Brown (Dem)
    225. Susan Brownknight (Dem)
    226. Cindy Brownlow
    227. Christine Brubaker
    228. Barbara E. Bruce
    229. Sara Brumfield
    230. Barb Bruner
    231. Anthony Bruno
    232. Wayne Bryan
    233. Debra Bryant
    234. Jeff Bryant (N)
    235. Ken Bryant (Rep)
    236. Kristin Jocele Bryant (Dem)
    237. Wesley Buchanan (N)
    238. Yvonne K. Buchholz
    239. Charles W Buck
    240. Chuck Buckholz Sr.
    241. Justin D. Buckner
    242. Sherry D. Buckner-Sallee
    243. Jeffrey J. Buddo
    244. Salem Bukalo
    245. Don Bullock
    246. Tom Bullock
    247. Jeff Bunck
    248. Anna Bunker
    249. Patrick Burch (N)
    250. Michelle Burgos
    251. GERALD BURKE
    252. Matt Burke
    253. Kenneth C Burnett
    254. Danny Burns (N)
    255. Kevin Burns (N)
    256. David Burris
    257. Kevin Burroughs
    258. Mike Busch
    259. Amy Bush
    260. Matt Bush
    261. Andrew J Bushman
    262. Bernadette Butler
    263. Tim Butler (Rep)
    264. Andrew Byer (Dem)
  3. C
    1. Don Cable
    2. Pat Cain
    3. Steve Calcei (N)
    4. Thomas Calcei (N)
    5. Triffon Callos (Rep)
    6. Jason Camara
    7. Thomas H. Camp (Rep)
    8. Aaron N. Campbell
    9. Bob Campbell (N)
    10. Matthew P. Campbell
    11. Michael W. Campbell
    12. Rick Campbell
    13. Alicia Marie Camper
    14. Diane M. Canzoni
    15. Jeff Capell
    16. JENNIFER CAPO
      candidate for Geneva City Council
    17. Katie Cappellini
      candidate for SYLVANIA CITY MAYOR
    18. Warren Capps (Rep)
    19. Imani Capri
    20. Kareen Caputo
    21. Jim Carbone
    22. Dawn Carbone-McDonald
    23. Mike Carey (Rep)
    24. John J. Carlisle
      candidate for Etna Township Trustee
    25. Chuck Carpenter
    26. CJ Carr (N)
    27. George H. Carr
    28. Gerald J. Carrier
    29. Les Carrier (Rep)
    30. Colleen Carter
    31. Thomas A. Caruso (N)
      candidate for Greenhills Mayor
    32. Amy Casner
    33. Mark C. Casselberry (Dem)
    34. Matthew J. Castelli
    35. Jaime M. Castle
    36. Lindsay Cathers
    37. Jo Caudill
    38. MATTHEW CAUDILL
    39. Harold Jay Causey
      candidate for Troy Township Trustee
    40. Ruth Cavanagh
    41. Kristen Cavanaugh (N)
    42. Kevin J Cavener
    43. TAMMY CAYA
    44. Mark A. Cegelka
      candidate for Glenwillow Mayor
    45. Andy Celcherts
    46. Regina M. Cepelnik
    47. Mark Cerreta
    48. Michael Chadsey
    49. Lisa B Chaffee
    50. Kim Chamberland
    51. Kim Chamerland (N)
    52. John D. Chambers (N)
    53. Shari Chambers
    54. Teneah Chambers
      candidate for Etna Township Trustee
    55. Sharon Chaney (Dem)
    56. Mike Changeri
    57. Ana Chapman
    58. Andrea Chapman
    59. Bradford Chapman (Rep)
    60. Butch Chapman
    61. Jay Chapman
    62. John E. Chapman
    63. Kellie J. Chapman (N)
    64. Valerie Charms Mason
    65. Alan J. Charnas
    66. MARY (PEACHIE) CHATMAN
    67. Stephen B. Chaykowski
    68. Iris Chears
    69. Patrick R. Chesterson Uncontested
    70. Linda Childs-Jeter (Dem)
    71. Katherine Chipps
    72. Brian Chitester
    73. Alejandro Chock
    74. Mark Christenberry
    75. Bill Christie
    76. Jeffrey J. Christoff
    77. RON CHUTAS
    78. Stephen Cicak (Rep)
    79. Ted Ciminillo
    80. Gregory M. Cingle
    81. Nelson Cintron Jr.
    82. Amber Clark
    83. Casey Clark
    84. Jay L. Clark
    85. Rebecca Clark
    86. ROBERT CLARK
    87. WILLIS CLAY
    88. Walter Claypool
    89. Ifeolu A.C. Claytor
    90. Gregory Clement
    91. Mary Cleveland
    92. MICHAEL CLIFF
    93. Cleopatra Clifford (N)
    94. Bill Clifton, Write in
    95. R. Josh Clifton
    96. Mario Clopton-Zymler
    97. Brian Close
    98. Dennis M. Clough
      candidate for Westlake Mayor
    99. Kara Coates
    100. Lisa Coates
    101. Craig Cobb
    102. Erika Coble
    103. Laura Lewis Cochran (Dem)
    104. Alecia Coco (N)
    105. Jeffrey A. Coffee (N)
    106. Mair Cohen
    107. Nicholas A. Coia (N)
    108. Vince Coia (N)
    109. Victor Colaianni
    110. Victor Colaianni (N)
    111. Jill Cole
    112. Michael D Cole
    113. Gary Collier
    114. Stacey Collier
    115. Josh Collins
    116. Maurina Collins (N)
    117. Thomas E. Collins (N)
    118. Minta Colvin
    119. Jerry Combs
    120. Jerry Combs
    121. Joe Combs (O)
    122. Michael Compton Uncontested
      candidate for Pataskala City Mayor
    123. Jeff Conklin
    124. Kimberly A. Conklin
    125. Gary Conley
    126. William M. Connelly Jr.
    127. Dennis H. Conrad Jr.
    128. Ellen Conroy (N)
    129. Kevin Consiglio (N)
    130. Sara Continenza
    131. Kevin Conwell
    132. Bryan Coogan
    133. Don Cook
    134. LaKeisha N. Cook
    135. Coutanya Coombs
    136. Christopher Cooney
    137. Nicki Ann Coontz (N)
    138. Dennis R. Cooper
    139. Edward Cooper
    140. Janet Cooper (N)
    141. Janet Cooper
    142. Leslie A. Cooper (Dem)
      candidate for Glendale Treasurer
    143. Farrah Cooperider
    144. Carrie B. Copfer
    145. Becky Corbett (N)
      candidate for Bath Township Trustee
    146. Karl Corbett
    147. Michael Corkran
    148. Peter Corrigan
    149. Megan A. Coss (N)
    150. Bill Cost Jr. (Dem)
    151. Kimberly L. Costanzo
    152. Barth R Cotner (Rep)
    153. Eloise Cotton-Henry
    154. Tina Cottone (Dem)
    155. JEREMY COTTRELL
    156. Brian F. Coughlin
    157. Rich Courter
    158. Catherine Covarrubias
    159. Lora Cover
    160. Micah Covert
    161. Phil Cox (N)
    162. Steven M. Coyle
    163. Nora Coyne
    164. ROBERTA A. COZAD
    165. Brandon Craig
    166. Jennifer K. Cramer
    167. Jeff M. Cramerding
    168. John H. Crandall
    169. Daniel Crawford
    170. Rhonda Crawford
    171. Jill E. Creamer (Dem)
    172. Laura Creed
    173. Patricia Creighton Uncontested
      candidate for Utica Village Council
    174. Rick Crislip
    175. James Crosby
    176. Nate Cross
    177. Bobbi Crouse
    178. Samuel E. Crowl (Dem)
    179. Kara Crowley
    180. Mike Csehi
    181. Tony Cuda
    182. Bob Culbertson (Rep)
    183. Ray Culbertson (N)
    184. Nicole Y. Culliver
    185. BARBARA CULP
    186. Jeff Cummins
    187. Daniel W. Cunningham (N)
    188. Keith A. Cunningham
    189. Jerry Cupples
    190. Jennifer Curall (N)
    191. Joe Curl
    192. Richard Cyngier
    193. Keith Czerr (NP)
    194. Lee E. Czerwonka
  4. D
    1. Ann M. D'Amico
    2. JENNIE S. D'AMICONE
    3. Brian D'Antonio
    4. Bradley J. Dailey
    5. Shaughn Daily (Rep)
    6. RONALD DALE
    7. Dennis Dalton
    8. Joslyn Dalton
    9. John Danes (N)
    10. Barbara Danforth
    11. Carmen M. Daniels
    12. Daronce Daniels (Dem)
    13. Jack Daniels (N)
    14. Liz Daniels
    15. Maria Daniels
    16. Nichelle N. Daniels
    17. Melody Staudt Dargis
    18. Dwight Daum (Rep)
    19. Tracy A Davidson
    20. Chris Davis (N)
    21. Dave Davis (Rep)
    22. Deborah Davis (N)
    23. Franklin W Davis (Dem)
    24. Fred Davis
    25. Kelli Davis
    26. Mary L. Davis
    27. Mike D. Davis
    28. Shayla L. Davis
    29. Tina Davis
    30. GLENN DAY
    31. Ronald K. Day
    32. Stefanie Day
    33. Laurie L. Deacon
    34. Connie S. Dean (N)
    35. Doug Dean
    36. Ed Dean (N)
    37. HERBERT J. DEAN
    38. Angela DeBernardo
    39. Carla Hart Debevec (Dem)
    40. Helen DeBord
    41. Anthony DeCarlo
    42. Jamey N. DeFabio (NP)
    43. Michael DeFazio
    44. Lydia DeGeorge
    45. Doug DeHarpart (N)
    46. Nicholas DeJacimo (N)
    47. Robert J. DeJohn
    48. Michele Delaney
    49. Terry DeLap
    50. Mike DeLeone (Dem)
    51. Madelaine C. Delgado
    52. Richard Dell'Aquila
    53. Jillian DeLong
    54. Joseph C. DeMio
    55. Robert E. Dempsey (N)
      candidate for Hiram Village Council
    56. Diane Demuynck
    57. Patricia A. Dennison (N)
    58. David DePasquale (NP)
    59. Dawn Derbin
    60. Gary DeRemer (Dem)
    61. Don DeRoia
    62. Cathy DeRosa
    63. Tiffany deSilva
    64. Lesley Ann DeSouza
    65. David Desser
    66. William M. Deters (Rep)
    67. Michael J. Detorakis (N)
    68. Gary L Dever
    69. Mary DeWald (Write-In)
    70. Tony Dia
    71. Barbara J. DiBacco
    72. Zachary Dice (N)
    73. Anthony DiCicco
    74. Edward D. Diebold (N)
    75. Christopher W. Diehl (N)
    76. Jeremy K. Dietrich
    77. John Digeronimo
    78. Lynn Diggs-Gandy
    79. Joe DiLauro (N)
    80. Edward G Dildine
    81. Jennifer N. Dillhoff
    82. Michelle Dillingham
    83. Joe Dills
    84. Steve DiMauro
    85. Ron DiNardo
    86. Deb Dingus
    87. James DiPaola (N)
    88. Vito Depierro
    89. Mikey Disbrow
    90. Samantha Disbrow
    91. Allan Divis (Dem)
    92. Gerald Dixon
    93. Jamie L. Dixon
    94. MARTI MILLIKEN DIXON
    95. Adam Doane
    96. Zachery Dobbelaer (Dem)
    97. Mark Dobbins
    98. Chris Dobrozsi (N)
    99. Steve Dockman
    100. Rachel Dodd
    101. Mary Lou Dodson (N)
    102. AMANDA DOLAN
    103. Fred A. Dole
    104. Lexis Dole (Rep)
    105. Amy Dolzine (N)
    106. Dave Domzalski
    107. Charles F. Donahue Jr.
    108. JOSEPH DONATONE
    109. David Donofrio
    110. James M. Donovan (Dem)
    111. Mike Donovan (NP)
    112. Kisha LaDai Dosa (Dem)
    113. Kevin M. Dougherty
    114. Megan M. Dougherty (Dem)
    115. Tracy J. Douglas (Rep)
    116. Danielle Doup Uncontested
      candidate for Utica Village Council
    117. TJ Dow
    118. LaToya Dowdell-Burger
    119. Patrick J Dowling Jr.
      candidate for Norwood Treasurer
    120. Dan Downey
    121. Danielle Downs (Rep)
    122. Kathy Downs (Rep)
    123. Leon R. Dozier Sr.
    124. Charles C. Drake
    125. Paul R. Drake III
      candidate for OREGON CITY COUNCIL
    126. KATY DREIER
    127. Jeffrey R. Drescher (N)
    128. Scott David Dressler (N)
    129. Daniel M. Driehaus
    130. Mac Driscoll
    131. Brian Drum
    132. CYNTHIA DUDECK
    133. Mike Duffey
    134. Thomas W. Dufour (Dem)
    135. Brad Duguay (N)
    136. LaTesha Dukes (N)
    137. Arious Dukes-Dean (N)
    138. Dana Dunbar
    139. Mary Duncan
    140. Richard Duncan (N)
    141. Sam Duncan (N)
    142. James Dunigan
    143. Nicholas Dunn
    144. Ron Dunn
    145. Therese Dunphy (NP)
    146. Charles K. Dutcher
    147. BYRON C. DUTTON
    148. Scott Dwyer
    149. Lisa Dyer
    150. Craig Dyer Uncontested
    151. Sarah Dykes (N)
  5. E
    1. Katie Eadicicco (Dem)
    2. Larry Earman
    3. Liz Easton
    4. Michelle L. Easton
    5. David Eberly
    6. Cynthia L Ebner
    7. Phil Eckenrode
    8. Maria Eder
    9. Gary Edwards
    10. Kimberly Hodge Edwards
    11. Ron N Eging
    12. Samuel J. Ehrhardt
      candidate for Parma Heights Mayor
    13. Jonathan Eilert
    14. Eric Eisentraut (Rep)
    15. ERIC J. ELAND
      candidate for Rome Township Trustee
    16. Patrick J. Elliott
    17. Carole M. Ellis
    18. Tim Ellis
    19. Scott Ellis Uncontested
    20. Donna Ellis-Shaw (Dem)
    21. Larry DeAtley Ellyson
    22. Lori J Elmore
    23. Tracey Elmore
      candidate for MAUMEE CITY COUNCIL
    24. Chanell Elston
    25. Betsy Elum
    26. David Emerman
    27. OAKEY L. EMERY
    28. Kristy Engel (N)
    29. Chadwick G. Engleman
    30. Andrew English
    31. Todd English
    32. Dustin Epperson Uncontested
    33. Adam Eskridge (N)
    34. M. Kathleen Esposito
    35. Sheila Eubanks
    36. Robert B. Euerle
    37. Bill Evans (N)
    38. David Evans
    39. Garyne T. Evans
    40. Lisa Evans
    41. Lisa Evans (N)
    42. Mark Evans
      candidate for Etna Township Trustee
    43. Michael P. Evans
    44. Renee Everett
  6. F
    1. Sara Fagnilli
    2. Mark Fairhurst
    3. Terry L. Fairley (N)
    4. Kathryn S. Falkenberg
    5. Pat Fallot
    6. Sally Fanelly (N)
    7. Mark Fankhauser (N)
    8. Mark Faubel
    9. Gary Favors
    10. Edward Favre
    11. Luna Faye
    12. Lori Ann Feibel
    13. Mark Feldhaus (N)
    14. Cyle Feldman (NP)
    15. SALLY B. FELL
    16. Edward Fellows
    17. Christopher J. Felumlee Uncontested
    18. Mary Kay Fenlon
    19. Ronald Fenn (NP)
    20. Michael Ference
    21. Dave Ferguson
    22. Peter D. Ferguson (Dem)
    23. Bill Ferguson Jr.
    24. Jesse A. Ferko (NP)
    25. C Caleb Ferroni
    26. Jerry Fiala (N)
      candidate for Kent City Mayor
    27. Andrea Fink (NP)
    28. Maara Fink
    29. ROBERT FINK
    30. Carty Finkbeiner
      candidate for TOLEDO CITY MAYOR
    31. John J. Finucane
    32. Mario Fiocca
    33. Davis Fischer (N)
    34. Jon Fiscus
      candidate for MAUMEE CITY COUNCIL
    35. Tom Fish
    36. Robert Fisher Jr. (Dem)
    37. MIKE FITCHET
    38. Pamela Fitzgerald (Dem)
    39. Jennifer L. Fitzsimmons
    40. Stew Flaherty
    41. Marc S. Fleak
    42. John Fleshman
    43. Sarah Florimonte
    44. Tom Florkiewicz
    45. Victor Fluharty
    46. Kevin Flynn
    47. Danielle Folliett-Munk
    48. Randy Foor
      candidate for Etna Township Trustee
    49. Michael Ford
    50. Darryl Forest
    51. Ronald M. Fornaro
    52. Dwayne Forner Sr.
    53. Jessica Forsthoeffel Uncontested
    54. Donté L. Foster
    55. Lisa Fouser (N)
    56. Jane Fox
    57. Aaron Frank
    58. Joseph A. Frank
    59. Lawrence S. Frankel
    60. Amber Franklin
      candidate for Oxford City Council
    61. Emily Franzen (Dem)
    62. Danny Ray Freeman
    63. Mike Freer
      candidate for York Township Trustee
    64. Alex French
      candidate for Oxford City Council
    65. Pete French (N)
    66. RAYMOND FRENCH
    67. WILLIAM S. FRENCH
    68. David A. Frey
    69. DEBBIE FRIEDSTROM
    70. Kelly Frindt
    71. Karen Fritschel (NP)
    72. Cynthia Frola (N)
    73. Jackie Frondorf
    74. Bill Frost
    75. Kevin Fuller
    76. Robert R. Fulton (N)
    77. David W. Furry (Rep)
  7. G
    1. Larry Gabbard (write-in)
    2. Michael D. Gabbard (Rep)
    3. Ché Gadison
    4. Mary Gaertner
    5. Sean Gaffney (N)
      candidate for Bath Township Trustee
    6. THOMAS A. GAGE
      candidate for Rome Township Trustee
    7. Rose Gaiffe
    8. Millicent M. Gaiter
    9. John Galasso
    10. Joyce Galbraith
    11. Keith Galestock
    12. Dennis M Galicki
    13. Brandon Galik Uncontested
    14. Jeanne Gallagher (Dem)
    15. Marie Gallo
      candidate for Parma Heights Mayor
    16. Joe Gambatese
    17. Michael D. Gammella
      candidate for Brook Park Mayor
    18. AJ Ganim
    19. Richard J. Gano Jr. (N)
    20. Michael R. Gareau Jr.
    21. Brian Garry
    22. Peggy Gatchel
    23. Brian Gath
    24. Nathan Gaubert
    25. RICHARD L. GAUGH
    26. Kate Gault
    27. Norman J Geer
    28. Anthony L. Geiger
    29. John E. Geiger
    30. Rachel N. Geiger
    31. Leah Catherine Geldbaugh (N)
    32. Marissa M. Gensimore (N)
    33. Joseph V. Gentile Jr. (N)
    34. Dave George
    35. Scott Gephart
    36. Matthew Geraci (N)
    37. Renee Gerber
    38. Robert W. German
    39. Joshua S. Gerth
    40. Anthony J. Gertz (Rep)
    41. Mark R. Getsay
    42. Louis P. Giavasis (Dem)
    43. Todd Gibbs
    44. Andrew Gibson (N)
    45. Terry Gibson
    46. Savon C. Gibson Sr.
    47. Mitch Giesige
    48. Mark Gilbert
    49. Alan Gilchrist
      candidate for Bern Township Trustee
    50. Mary Gilchrist
    51. Paul E. Gillespie
    52. Timothy P. Gilligan
    53. Lindsay Gillis
    54. Jim Gindlesberger
    55. Jim Gindlesberger (N)
    56. Jason Gipson
    57. Ronnia Gittinger
    58. Chris Glassburn
    59. Al Glick (Write-in) (N)
    60. Robert R. Gnepper
    61. Janice Cameron Godwin (N)
    62. Kathy Goepfert
    63. Patricia Goetz (NP)
    64. Anthony Gomez (N)
    65. Erin L Gooch (WRITE IN)
    66. Randi J Good
    67. Steven P. Goodin
    68. Jacqueline Goodrum
    69. Michael L. Goodwin Sr.
    70. Galen G. Gordon
    71. Josh Gordon
    72. Todd Gordon
    73. Tracy P. Gordon
    74. Laverne Gore (Rep)
    75. Cindy Gorth
    76. W. Brian Goss
    77. BRUCE G. GOTTRON
    78. Sarah Grace (Dem)
    79. Todd Grace
    80. April Grajczyk
    81. Daniel F. Grajzl
    82. Danny Grand
    83. Kathleen Grandillo (N)
    84. Gilbert Grandstaff
    85. Tony Grandstaff
    86. Sherria Granger
    87. Andrea Granieri
    88. Elaine Grant (N)
    89. Wendy Grant
    90. Christopher Grau
      candidate for Chardon City Mayor
    91. James Patrick Graven
      candidate for Olmsted Falls Mayor
    92. Angela J. Graver
    93. Michael D. Graver (Rep)
    94. Deborah A. Gray
    95. Deborah S Gray
    96. Delores Gray
    97. John Gray
    98. Libby Gray
    99. Ruth Gray
    100. John J. Grech
    101. Joe Greco
    102. Mike Greco
    103. Chloe Green
    104. Ryan Green
    105. Thora L. Green (N)
    106. TIMOTHY N. GREEN
    107. Lester A. Green, Sr.
    108. David Greenspan
    109. Beth Greenwood (N)
      candidate for Hiram Village Council
    110. Justin Greer (Rep)
    111. Joel A. Greff
    112. Mike Gregg (Rep)
    113. KIMBERLY GREGORY
    114. David S. Grendel
    115. Jolene A. Greve
    116. Blaine Griffin
    117. Deanna Reynolds Griffin
    118. JOHN GRIGGS
    119. Michele Grim
    120. Christopher Grimm (Dem)
    121. Rebecca Grimm
    122. Robert Grimm
    123. STEVEN M. GRIMM
    124. Paul Grippa
    125. Terry Groden
    126. Jason Grogg
    127. Harold Grosnickle
    128. Kenny Gross
    129. Elliot Grossman
    130. Kurt L. Grossman
    131. Brian C. Grubbs
    132. Ryan P. Grubbs (Rep)
    133. Erinn Grube
    134. RAY GRUBER
    135. Thomas Grund (N)
    136. Steve Grushetsky
    137. STEPHEN GRUSKIEWICZ
    138. Leroy Guess
      candidate for Troy Township Trustee
    139. William Guess
    140. Richard R. Guiley
    141. Merri Gunzler
  8. H
    1. PETER HAASE
    2. Rick Haase
    3. James Haavisto (Rep)
    4. Shirley Hackett-Austin (Dem)
    5. Matt Hackworth (Rep)
    6. Rich Haffey
    7. Doug Haines
    8. JANE HAINES (Rep)
    9. Anthony T. Hairston
    10. Kevin S Hairston
    11. Mark A. Hairston (N)
    12. Hayden Hajdu (NP)
    13. Noris Hale (N)
    14. Peggy Hale (Rep)
    15. Brandon L. Hale Uncontested
    16. John W. Halkias
    17. Kenneth R. Hall
    18. Kevin D. Hall (Dem)
    19. Christopher Hamm
    20. Christopher Hamm
    21. Darryl J Hammock Jr
    22. Jude Hampshire Uncontested
    23. Robert P. Handra
    24. Chris Hann
    25. Jon Hannan
    26. Marcus Hansen
      candidate for SYLVANIA CITY COUNCIL
    27. Timothy C. Hansley
    28. Mark R Hanson (Rep)
    29. George T. Haramis Jr. (NP)
    30. Elizabeth Hardesty
    31. Tom Hardesty (N)
    32. RaeJean Hardig (Rep)
      candidate for Cheviot Treasurer
    33. Eloise Hardin
    34. Shannon Granville Hardin
    35. Michael Hardy
    36. Christopher A Hare
    37. Ed Hargate
    38. Ross M. Harmon
    39. Alex Harper
    40. JANET HARRINGTON
    41. A.J. Harris (N)
    42. Charles Harris (N)
    43. Ev Harris
    44. Joshua Harris
      candidate for MAUMEE CITY COUNCIL
    45. Loren Harris
    46. Reggie Harris
    47. Stu Harris
    48. Robert Harris II
    49. Edward R. Harrison (N)
    50. Sindi Harrison
    51. Terence A. Harrison (Write-in) (N)
    52. Sandy Harrod
    53. Kris Harsh
    54. John Hart (Rep)
    55. MARK C. HART
    56. Todd Hart (N)
    57. Doug Hart uncontested
    58. Melissa K. Hartfiled
    59. Elizabeth M. Hartley (N)
    60. A. Kaye Hartman Uncontested
    61. Edward W Hastie
    62. Corey Hatfield
    63. Lee Hatfield Uncontested
    64. Jeff Haug
    65. Linda Marie Hausfeld
    66. Patty L. Hausfeld (Rep)
    67. Amy Green Havelka
    68. Lisa M. Havemann (Dem)
    69. Tiffany Havens (N)
    70. Albert Shorty Hawk
      candidate for Lodi Township Trustee
    71. Gregory F. Hawk (Dem)
    72. Stefanie A. Hawk (Dem)
    73. Tamara J. Hawk
    74. Todd J. Hawke
    75. Scott Haws
    76. John Haywood Uncontested
    77. Greg Hazlett (N)
    78. Brian Headley
    79. K.A. Heard Jr.
    80. Karen Heater (NP)
    81. Christopher John Heather
    82. JoAnna Heck
    83. John N. Heckman
    84. Bill Hedrick
    85. Kristine Heeg
    86. Tammy Heffernan
    87. Douglas M. Heffley Uncontested
    88. Jan Heichel
    89. Janet R Heidkamp
    90. Greg Heilman
    91. Nancy Heinen
    92. Dan Heintz
    93. Chuck Heis (N)
    94. Forest Heis
    95. Thomas Bebe Heitic (Rep)
    96. Michael Held
    97. Bertha García Helmick (N)
    98. Mary Ellen Hemann
    99. Terrence Lee Hemmelgarn
    100. Scott Hendren
    101. Melissa Hendricks Nolan
    102. Bari Henning
    103. Jeni Henz
    104. Willlam J. Herald (Rep)
    105. Thomas R. Herbster
    106. Joseph Hercules (N)
    107. Rebecca Hermann
    108. Melanie K. Hermes (Rep)
    109. Ted Herncane (Dem)
    110. Mark Herren
    111. Bill Herrera
    112. Joe Herrick (Dem)
    113. Harrold S. Herron
    114. Brian Hershberger
    115. Liz Hersher
    116. Beth T. Hertz (N)
    117. Kyle Hertzfeld
    118. Heidi Hess
    119. Michael Heyeck
    120. Dennis A. Heyob (N)
    121. Richard J. Hidy (N)
    122. Mary L. Hill (Rep)
    123. Taneika L. Hill
    124. Mandy Hilston
    125. GARY M. HIMES
    126. Teresa Marie Hinners
    127. Judith A. Hines
    128. JEFFREY A. HINKLE II
    129. Rick L. Hinson
      candidate for Ohio Township Trustee
    130. Alan Hipps (NP)
    131. JODIE HITCHCOCK
    132. Benjamin I. Hobert III
      candidate for Woodmere Mayor
    133. MARLENE HOCEVAR
    134. Tony Hocevar
    135. Dan Hodges
    136. Tracy Hoefling
    137. Alan E. Hoeweler
    138. Dave Hofer (N)
    139. Grant T. Hoffman
    140. Julie Hoffman
    141. Walter Hoffmann (NP)
    142. Kathleen Hofmann (Write-in) (Dem)
    143. Jimmy Holbert
    144. Joyce Holbert
    145. Jamie Holderman
    146. Mark Hollenbaugh (Dem)
    147. John Holman
    148. RoLESIA R. HOLMAN (Dem)
    149. Jim Holmes
    150. Evan C. Holt
    151. Joe Honerlaw (Rep)
    152. Michael B. Hood
    153. JENNIFER HOOVER
    154. Susan Hoover (Dem)
    155. Vickie L. Hoppe (Rep)
    156. Ajmeri Hoque
    157. Brandon Hord
    158. Sue Horn
    159. Anne Horne
    160. MARGO HORNYAK
    161. Madelon Horvath
    162. Martin S. Horwitz
      candidate for Beachwood Mayor
    163. Lindsey Anne Hoskinson Uncontested
    164. Josh Hostetler (N)
    165. Jeff Houck (N)
    166. Christine Houk
    167. Michael Houser (Rep)
    168. Brett A. Housley (N)
    169. Sean M. Housley (N)
    170. Melanie Houston
    171. Richard F. Houston Uncontested
    172. Matthew Howard
    173. Stephanie Howse
    174. Michele Montavon Hoyle
    175. Rick Hudak (NP)
    176. Nikki Hudson
    177. Sharon Huey
    178. Gina C. Huffman
    179. Katina L Hughes
    180. Susan Hughes (Rep)
    181. Christina L. Hughes (Write-in)
    182. Mark A Hummer
    183. Benjamin Hunt (N)
    184. Thomas J. Hunt (Rep)
    185. Nancy Hunter
    186. Tony J. Hunter (Rep)
    187. Amy Huntley
    188. Benjamin Hupp
    189. Corey Hupp
    190. Martin S. Hura (N)
    191. Tammie K. Hursh (Rep)
    192. Barry Hurst
    193. Lee Hurst
    194. Lee Hurst II
    195. Becky Hutson
    196. Cathy Hwang
  9. I
    1. Dennis Ikeler
    2. Danny Ilhardt
    3. Joseph P. Imbus (N)
    4. John Impellizzeri (NP)
    5. Lauren Ingebritson (Rep)
    6. Chris Inks (N)
    7. Jim Iona (NP)
    8. Williams S Ireland
    9. Kurt M. Irey (Rep)
      candidate for Sharonville Treasurer
    10. Cheryl A Irving
    11. Mary K Isaac
    12. Alec D. Isaacson
    13. Valerie Walker Isom
    14. Elizabeth Cassin Isphording (Rep)
    15. Claudette O. Istnick
  10. J
    1. Nick Jabin
    2. Carla Jackson (N)
    3. Nneka Slade Jackson
    4. Pamela S. Jackson (Rep)
    5. ROBERT L. JACKSON
    6. Ron Jackson
    7. Dan Jacobs
    8. Marguerethe Jaede
    9. Brian James (NP)
    10. Jerry James (Dem)
    11. Greg Janik (NP)
    12. William Janke
    13. Jennifer Jansen
      candidate for Olmsted Falls Mayor
    14. Kristian Jarosz
    15. Melanie R Jasontek Rubenstein
    16. Daune Jaynes
    17. Roy J. Jech (Dem)
    18. Jeff Sewell
    19. Jamie Jeffers
    20. Mark Jeffreys
    21. Joshua Jenkins (Dem)
    22. John Jennewine
    23. NORMAN JEPSON
    24. Stephen R. Jerome Jr.
    25. Victoria Jeromos-Blayney (NP)
    26. Jess Jessberger
    27. Paige Jessee
    28. Ukeme Awakessien Jeter
    29. Jason Jividen (N)
    30. Dylan John (N)
    31. Mark D. Johns Uncontested
      candidate for Heath City Mayor
    32. Michael Johns
    33. Avery Johnson
    34. Becki Johnson
    35. Brian Johnson Uncontested
    36. Cathy Johnson
    37. Cynthia Johnson (N)
      candidate for Cheviot Treasurer
    38. Donte Johnson (N)
    39. Douglas J. Johnson
    40. Erin C. Johnson
    41. Jill D. Johnson
    42. JJ Johnson
    43. Kevin Johnson
    44. Mildren M Johnson (Dem)
    45. Scotty Johnson
    46. Viola E. Johnson
    47. Paul Johnson Uncontested
    48. Elizabeth Johnston
    49. Matt Jolson
    50. Sara Jonas
    51. Aisia A. Jones
    52. Cassandra M. Jones
    53. Dave "Rick" Jones
    54. Joe Jones
    55. Jon Parker Jones
    56. Judy Jones (N)
    57. Lia E. Jones
    58. Lia E. Jones (NP)
    59. Lindsay Jones (N)
    60. Lori C. Jones
    61. Nicole Dailey Jones
      candidate for North Olmsted Mayor
    62. Sara L. Jones
    63. Tammy Jones (N)
    64. Bobby Jordan
    65. Gary Jordan
    66. Gary Roy Jr (Rep)
    67. Richard Aaron Judd
    68. Deborah Julian Uncontested
    69. Logan Thomas Junger
    70. Al Juram
    71. Mark Justice
  11. K
    1. Mark R. K. Hughes
    2. Rachel Kabb-Effron
    3. Rob Kairis (N)
    4. Kyle Kaiser
    5. JOSEPH KALAS
    6. Debra Kalinosky
    7. Pete Kambelos
    8. Samuel Kamento
    9. David Kaminski
    10. Paul Kamphaus
    11. Michael Kan
    12. Derek Kania
    13. Garry Kanter
    14. Philip Kaplin (NP)
    15. Dennis Owen Kaps
    16. Wade Kapszukiewicz
      candidate for TOLEDO CITY MAYOR
    17. Kellie Kapusta (N)
    18. Scott A. Karlo
    19. Amanda M. Karpus
    20. Tommy Karr (N)
    21. Dan Kasaris
    22. Charles A. Kashi Jr.
      candidate for Brook Park Mayor
    23. Brent R. Kasler
      candidate for Ames Township Trustee
    24. Rachel Katz
    25. Nora Katzenberger
    26. Roni L. Kaufman
    27. STEVEN KAUFMAN
    28. Brian Kazy
    29. Jan-Michele Lemon Kearney
    30. Matt Kearney
    31. Liz Keating
    32. Jason A Keeler
    33. Milton R. Keener
    34. TIMOTHY KEENEY
    35. Kim L.Keethler Ball
    36. Robert Keif
    37. Lauren A. Keith
    38. STEPHEN KELLAT (Rep)
    39. Anne Walton Keller
    40. Clifford Kelley Jr.
    41. Kevin Kelley
      candidate for Cleveland Mayor
    42. Karen Kellums
    43. Cheron G. Kelly
    44. Gabrielle Kelly
    45. Neil Kelly (Dem)
    46. Nick Kelly
    47. Robert W. Kelly
    48. Stacey L. Kelly
    49. Chris Kelsch (Rep)
    50. Kathie Kelso-Perez
    51. David A. Kemble (N)
    52. Stephen N. Kendall
    53. Andrew Kennedy
    54. Kevin M. Kennedy
      candidate for North Olmsted Mayor
    55. Steve Kennedy
    56. Robert J. Keogh
    57. Sarah Kepple
    58. Joe Kernan (N)
    59. John Kershner
    60. Don R. Kessel Jr.
    61. Gregory J. Kessen
    62. Jodi Kessler
    63. Steven Kester
    64. Tonya Key (Dem)
    65. AJ Khoury
    66. Frank J. Kidd Jr. (write-in)
    67. George Kiko
    68. Sharon Kilbane
    69. Emmett Kilgore
    70. Megan N Kilgore
      candidate for Columbus City Auditor
    71. Robert Kimball Jr.
    72. Mike Kimbler
    73. Brenda Kimbrough (Dem)
    74. DeMarco R. Kinamore (Write-In)
    75. Charles Kincaid
    76. James D. Kincaid Uncontested
    77. Ashley King
    78. Brandon L. King (Dem)
      candidate for East Cleveland Mayor
    79. Brian J. King
    80. Doug King (N)
    81. Michael J King
    82. Michael P. King
    83. Millette King
    84. Patrick King
    85. Mitchell Kingsley
    86. Daryl Kingston
    87. BRIAN KINKOPF
    88. Phillip Kiriazis
    89. Scott Kirschman
    90. Susan Kissel
    91. Kasey A. Kist
    92. TAMMY L. KLASEN
    93. Elizabeth Klaus
    94. Scott Klein
    95. Zach Klein
    96. George Klepacz
    97. Kristen Klepper
    98. Jerrry Jay Kline
    99. Judson A. Kline
    100. Wesley L. Klinger
    101. Roger Klodt (N)
    102. Chuck M. Klosterman (N)
    103. Nicole R. Klungle (Dem)
    104. Daniel Knapke
    105. Greg Kneeland
    106. Melissa Knight (N)
    107. Sue Knight (Rep)
    108. Shanina Knighton
    109. Christine Knisley (Dem)
    110. Leo Knoblauch
    111. Sherri L. Koback
    112. Marilyn M. Kocevar
    113. Dave Koch (Rep)
    114. Stan Koci
    115. Chuck Kocisko
    116. GREGORY S. KOCJANCIC
    117. Bruce D. Koellner (N)
    118. Gerald Kohanski (N)
    119. Linda Kohar (Dem)
    120. ALAN KOHTA
    121. Carolyn Kollar
    122. Nick Komives
    123. Mark Kondik (NP)
    124. Oliver Koo
    125. Paul A. Koomar
      candidate for Bay Village Mayor
    126. Robert Koonce
    127. Joseph Kopec
    128. Mabel E Kopp
    129. Kelly A. Kosek
    130. Morgan Alexander Kosinski
    131. Anastasia Koss
    132. Mike Kostensky (N)
    133. Ronald Kotkowski (N)
    134. Marc R. Kotora
    135. Becki Kovach (NP)
    136. MIKE KOVACIC
    137. Beth Kowalczyk
    138. Nicole Kowalski (NP)
    139. Michelle Kozak
    140. THOMAS E. KOZESKY
    141. EDWARD KOZIOL
    142. Peter M. Krafcik (Rep)
    143. Kelli Krall
    144. Amy Kramb
    145. Ellen M. Kramer
    146. Robert Kramer
    147. Damon Krane (I)
    148. Charles Kranstuber
    149. Edward H. Kraus
      candidate for Solon Mayor
    150. Beth Krause
    151. Stephen H. Krehbiel (Rep)
    152. Joanne Krejci
    153. Joe Krimmer
    154. Joe Krimmer
    155. Shelly Kroeger (Rep)
    156. Christine A. Krol
    157. John Kronk
    158. Rob Krueger
    159. David Joseph Kubicki (N)
    160. Joan Kuchcinski
    161. Meghan McClain
    162. Jim Kuhn
    163. Gary P. Kujawa
    164. John R. Kulju
    165. Amy Kunkle
    166. Laura A Kunze
    167. Kevin C. Kussmaul (Rep)
    168. Richard Paul Kutuchief (N)
    169. Ken Kvacek
    170. Tish Kwiatkowksi
    171. Bradley B. Kyle Uncontested
  12. L
    1. Jim LaBarbara (Rep)
    2. Karen Labbe
    3. Mark Labutis (Rep)
    4. Tom Lahiff
    5. Erin Lally
    6. Brian Lamar
    7. MARSHA L. LAMB (Rep)
      candidate for Geneva City Council
    8. Randy Lambert
    9. Monique Lampke
    10. Chad Lance (N)
    11. Greg Landsman
    12. Bruce LAne Uncontested
    13. Barbara Lang
    14. Jonathan Lang (Rep)
    15. Daniel R. Langshaw
    16. Annmarie Lann (NP)
    17. Heidi Lanskey-Snyder
    18. Monica Lanton
    19. Sharon Lantz
    20. Charles Glenn Lantz, Sr.
      candidate for Troy Township Trustee
    21. Brian D Larick
    22. Sue Larimer
    23. Steven Larkins
    24. DAVE LaROSA
    25. Jerry Larson (N)
    26. Lynne Laski
    27. Kathy Lathrop
    28. Don Laubacher (NP)
    29. Lexi Lausten
    30. Tammy Lavalette
    31. Bill Laverty
    32. Gwen Lawhorn (N)
    33. Opha Lawson
    34. Robert Lawson (Dem)
    35. Wendy Leatherberry
    36. TAMMY LEDFORD
    37. Dalton Lee
    38. Jack Lee (Rep)
    39. Judith Lynn Lee (N)
    40. Lindsay Lee
    41. Joe Leet
    42. Jim Leezer
    43. Erwin Leffel
    44. Daniel Lehane (N)
    45. Judith K. Lehman (N)
    46. Gina Lehmann
    47. Douglas B. Lehner
    48. Jeffrey Leikin
    49. Philip Leinbach
      candidate for MAUMEE CITY COUNCIL
    50. Jodie Leis (Rep)
    51. Jon Leissler
    52. David A Lelko (WRITE IN)
      candidate for Chardon City Council
    53. Jeffrey Allen Lemay (Rep)
    54. Joe Leonard (N)
    55. Jennifer Leone
    56. Richard A. Leskovec
    57. Barb Leszynski
    58. Sheena Levy
    59. Ed Lewis IV (Rep)
    60. Jim Lewis
    61. Juanita Lewis
    62. Malia Lewis
    63. Mark A. Lewis
    64. William F. Lewis
    65. Ryan T. Lex
    66. David A. Licate (NP)
    67. Susan Lilley (N)
    68. Deborah A. Lime (Dem)
    69. Brandon Lindsey
    70. Hilman Lindsey
    71. Denise A. Lingo (Dem)
    72. Jim Link (Rep)
    73. David W. Linnenberg (Rep)
    74. Brandon Lipford
    75. Alexandra Lipman
    76. Charles A. Lippert (Rep)
    77. Sherri A. Lippus
    78. David Lipstreu (Dem)
    79. Samantha Ann Lisy
    80. Linda K. Litman (Dem)
    81. Christopher Michael Litwinowicz (write-in)
    82. Scott Lockett
    83. Ron Loeffler
    84. Shane Logan
    85. David Loge
    86. David Lohr Uncontested
    87. Weston Lombard
    88. Mark Lombardi (Rep)
    89. Charm London
    90. Chris Long
    91. Connie Long Uncontested
      candidate for Utica Village Council
    92. Christopher Lopez
    93. Thomas Losecamp
    94. Rodney L. Lothes Uncontested
    95. Kelly Loudin
    96. Dennis Loughry (Rep)
    97. Todd D. Loughry
    98. V. Glen Lovitt III (Rep)
    99. Brian Lowdermilk (NP)
    100. William Lowe
    101. William H. Lower Uncontested
    102. Rachel Loza (Dem)
    103. Michael E. Lucas
    104. THOMAS LUCAS JR.
    105. Tina Ludwig (N)
    106. Jamie S. Lukens (N)
    107. Kim Lukens (Rep)
    108. Andrew Lumbrezer
    109. Horatiu Lungu
    110. Robert Luther (NP)
    111. Troy Lutz
    112. Brett Luzader (Rep)
    113. David G. Lydic
    114. Jim Lynch
    115. Jonathan Lynch Uncontested
    116. Maureen Lynn
    117. Paula Lynn (N)
    118. Alex Lytten
  13. M
    1. Nancy A. Macenko
    2. Richard Mack
    3. Robert Mack
    4. Thomas G. Mackin
      candidate for Perrysburg City Mayor
    5. Sharyn Macklin
    6. Delina Macon
    7. Tanglyn M. Madden
    8. Paul K. Magdich
    9. Connie Jo Magers Uncontested
    10. Terrance Magers Uncontested
    11. Nicholas M. Magistrelli (NP)
    12. John Maher
    13. Sara Byrnes Maier
    14. Mike Mains (O)
    15. William Majeski
    16. Keith Malick (NP)
    17. Imran M Malik
    18. Michael P. Maloney
      candidate for Westlake Law Director
    19. Charlene Mancuso
    20. John J Manfredi
    21. Dion Manley
    22. David Mann
      candidate for Cincinnati Mayor
    23. Jerry Manning
    24. Shayne O Manning (N)
    25. Donald J. Manno
    26. Mike Mantel
    27. Sam Marcellino
    28. Woodrow Marcus
    29. DUANE MARCY
    30. John Mariol (Dem)
    31. Jeffrey Markley
    32. Doug Marmie (Rep)
    33. Tyler Marovich (N)
    34. James Marsic
    35. BOB MARTIN
    36. Joseph Martin
    37. Joseph W. Martin
    38. Nathaniel Martin
    39. Norm Martin
    40. THOMAS E. MARTIN
    41. Tyler Craig Martin (N)
    42. Kelli Martindale
    43. Michael J. Martinez
    44. Lisa Maruschak
    45. Nolan Marx
    46. Elizabeth Mason
    47. Emily Mason
    48. Emily Mason
    49. Mark Mason Sr. (N)
      candidate for Lockland Mayor
    50. Thomas Mastroianni (Dem)
      candidate for Parma Treasurer
    51. Ernest J. Materni
    52. Ed Matheny
    53. Paggie D. Matlock
    54. Katie Matney
    55. Dennis Matson (N)
    56. Anthony Mattox Jr.
    57. James N Mattox
    58. Rebecca Maurer
    59. Allen Mavrides
    60. Jim Maxwell
    61. Bill May
    62. Lynn B May
    63. David E. Mayer
    64. HOLLY SUE MAYERNICK
    65. Karen Mayfield
    66. JOHN A. MAYLISH
    67. O Mays
    68. Russell Mazzola (NP)
    69. Joseph C Mazzurco
    70. Amy McAllister
    71. Mike McAllister
    72. Nancy McArthur
      candidate for Chardon City Mayor
    73. Drake McArtor
    74. Micah McCarey (Dem)
    75. Jim McCaskey
    76. Jenni McCauley
    77. Jamie McCleaster
    78. John McClelland
    79. STEPHEN J. McCLURE
    80. John W. McConaha
    81. Jo A. McConnell
    82. Kerry McCormack
    83. Rhonda McCoy
    84. Chris McCreight (N)
      candidate for Hiram Village Council
    85. Eugene T McCune Jr
    86. Shawn McDaniel (N)
    87. William C. McDaniel Jr. (N)
    88. Ryan McDonald
    89. Thomas M. McDonald
    90. Rachel J. McDonnell
    91. Randy McElfresh
    92. Paul McEwuen (N)
    93. Joe McFadden
    94. Charity A. McFerron (N)
    95. Bob McGee
    96. Valerie McGee
    97. Dennis J. McGlone (N)
    98. Matt McGowan
    99. Donald C. McGraw (Rep)
    100. John McGraw
    101. Laura McGraw (N)
    102. Matthew G. McGregor
    103. Jeremy McIntire (NP)
    104. Stacy McIntire
    105. David McIntyre (N)
    106. Jennifer McKee
    107. Rozland McKee
      candidate for Etna Township Trustee
    108. Timothy M McKenna
    109. Scott McKenzie
    110. Linda McKinley
    111. Patrick R. McKinley
    112. Ed McKinney (N)
    113. Ryan McLean (N)
    114. Christopher McManis
    115. Jason T. McMullan (Write-In)
    116. Jelicia McMullen
    117. David McNamara
    118. Matt McPeek
    119. Cerssandra McPherson
    120. Aaron McVey
      candidate for Rome Township Trustee
    121. Patrick Meade
    122. C.J. Meager (N)
    123. Bill Meany
    124. Chris A. Mear (N)
    125. Michael D. Meeks
    126. Pam Mehallis (N)
    127. Jessica J. Mehl (Write-In)
    128. John D. Meier
    129. Laura Meinke
    130. Daniel Meleski
      candidate for Chardon City Council
    131. Bill Mellinger
      candidate for York Township Trustee
    132. Gladys W. Melvin
    133. James M. Mencini (Dem)
    134. Randy Mercer
    135. John W. Mercurio
    136. Shirley Merritt
    137. Tom Mesaros (N)
    138. Patrick L. Messenger
    139. Ronald G. Messer (Rep)
    140. Joseph V. Mestnik
    141. ANTHONY METCALF
    142. David Metheney
    143. Jennifer M. Meyer
    144. Kristy Meyer
    145. Tammy Meyer (N)
    146. Allen J. Meyers
    147. Anthony Miceli
    148. Amy Michael (N)
    149. Jeff Michael
    150. Jerry Michael (N)
    151. Steve Michniak
    152. Thomas C. Mignano II (N)
    153. Kevin Miles
    154. Adam Miller (Rep)
    155. Beau C. Miller
    156. Dave Miller
    157. Debbie Miller
    158. Fran Piatt Miller
    159. JAMES E. MILLER (Dem)
      candidate for Geneva City Council
    160. Janet L. Miller (NP)
    161. Jason Miller
    162. Jeffrey Miller
    163. Jody L Miller
    164. Kyle J. Miller
    165. Kyle Miller
    166. Lauren Miller
    167. Mark J MIller
    168. Mary K. Miller (N)
    169. Matt Miller
    170. Max Miller (N)
    171. Mervin E Miller
    172. Paul Miller
    173. Ruth Miller (Dem)
    174. Steve Miller
    175. Thomas Miller
    176. Timothy E. Miller
    177. Bruno J. Millin Sr.
    178. Brad Mills
    179. JODI MILLS (Dem)
    180. TIMOTHY J. MILLS
    181. Sean Milroy
    182. Peterson W. Mingo
    183. Stephanie Mingo
    184. Kimberly Minor
    185. Joshua Mintz
    186. Ken Miracle (Rep)
    187. Joseph Mitchell Uncontested
    188. Laverne Mitchell (Dem)
    189. Valerie A. Mockus
    190. Kareem Moffett
    191. Lynn D. Mohler
    192. Carol Mohr
    193. TERRY A. MOISIO JR.
    194. Paul A Molan
    195. Stephen Moldenhauer
    196. Katie Moline
    197. Kerri L Mollard
    198. Carol-Ann Molnar
    199. Melissa Monich
    200. Todd Monroe (N)
    201. Katie Nelson Moody
    202. Brian Mooney
    203. Andrea Nelson Moore
    204. CHRIS MOORE
    205. Dave Moore (Rep)
      candidate for Greenhills Mayor
    206. Jack L. Moore (Dem)
    207. Josie Moore
    208. Kevin Moore
    209. Lauren C. Moore
    210. Monique Moore
    211. Rosalind Moore (Dem)
    212. Rosalind Moore
    213. Shawn R Moore
    214. Tiera Moore (N)
    215. Doug Moormann
    216. James W. Moran (Rep)
    217. Barbara Morgan
    218. JACOB A. MORGAN
    219. Maxwell M. Morgan (N)
    220. Jean Morgan Uncontested
    221. Sam Morgante (NP)
    222. Mike Moroski
    223. Christina Morris (Dem)
    224. Frank Morris (Dem)
    225. KEITH MORRIS
    226. Heather Morrison
    227. Retta Morrison Uncontested
    228. Mark A. Morrissey
    229. Richard D. Morrow Uncontested
    230. LARRY MORSE
    231. Heather L Moseman
    232. LEEANN S. MOSES
    233. Patrick E. Mosier
    234. Paul Moskun (N)
    235. Joel Anson Moszkowicz
    236. George Mrus
    237. Brian Mueller
    238. Jim Mueller
    239. Thomas C. Muething (Rep)
    240. Craig Mullaly (N)
    241. Barbara A. Mumin
    242. Bill Muncy
    243. Cornel Munteanu
    244. Beth Murdoch
    245. Andi L. Murphy
    246. Michael C. Murphy
    247. Ron Murphy
    248. Shawn Murphy
      candidate for SYLVANIA CITY COUNCIL
    249. Chris Murray
    250. Lavitta Murray (write-in)
    251. Ryan Myers
    252. Tiffiney Myers (Rep)
  14. N
    1. Jason Nagel
    2. Sasha S. Naiman (Dem)
    3. Cindy Nairn
    4. Jim Napier
    5. Mendy Napier
    6. Larry Napoli (Dem)
    7. Thomas Narduzzi
    8. Kenny Nauer
    9. Stuart Neal
    10. TIMOTHY A. NEAL
    11. Rocky Neale
    12. Jon M. Neeper
    13. Tess Neff
    14. Lauren Negrey
    15. Fred Neilsen III
    16. Hannah L. Nelson
    17. Jim Nelson (NP)
    18. Lisa Nelson
    19. Christopher Nesbitt (N)
    20. Laura Nesbitt
    21. Nancy Nestor-Baker
    22. Joshua Allen Nethers
    23. Holly Neumann
    24. James Newell
    25. Scott Newell
    26. CORRIE NEWHART
    27. John Ney
    28. Darryl J. Nichols
    29. Lisa Nichols
    30. Mary F. Nichols-Rhodes (Dem)
    31. John T. Nickell
    32. Dennis L Nicodemus
    33. Kyle C Nicolaus
    34. Emmily C. Niehaus
      candidate for Ohio Township Trustee
    35. William A. Niemi
    36. Dann M. Nivens (NP)
    37. Renell M. Noack (NP)
    38. Jeff Noble (N)
    39. Melissa Hendricks Nolan
    40. April M. Norman (Dem)
    41. John Norman
    42. Sarah G. Norman (NP)
    43. Bea Norris
    44. Bea Norris
    45. Pat Norris (NP)
    46. Andy North
    47. Michele A. Nowakowski
    48. Nick C. Nunnari
    49. Chelsea Nuss-Clark (Dem)
    50. Christopher Nutter
  15. O
    1. Michael F. O'Donnell
    2. Michael P. O'Donnell (Rep)
    3. Joel O'Dorisio (Dem)
    4. Jim O'Grady
    5. Mary Kathleen O'Malley
    6. Phillip O'Neal
    7. James T. O'Reilly
    8. Michael J. O'Shea
    9. Mary Kay O'Toole
    10. Ann Clare Oakar
    11. Kristina Oberheim
    12. John H Oberle
    13. Rana Odeh
    14. Ben Ohler
    15. Aaron Olbur
    16. Traci A. Oliver (N)
    17. James Oper
    18. RICHARD K. ORAHOOD
    19. Edward A. Orcutt
      candidate for Brook Park Mayor
    20. Laura K. Organisciak
    21. John M. Orr
    22. JAMIE M. ORTIZ
    23. KEVIN ORVOS
    24. ROBIN OSBORN
    25. Beckie Osborne Uncontested
    26. Jennifer Osmanoglu (Rep)
    27. Christian Ostenson
    28. Julianne Ostrowski
    29. Lisa Ott (N)
    30. Neal Oury (N)
    31. Brenda A. Owens (Rep)
      candidate for Reading Treasurer
    32. Meeka D. Owens
  16. P
    1. CATHRYN PACHOLKE
    2. Keith C. Packard (N)
      candidate for Aurora City Mayor
    3. Kaylee Padova
    4. Amy Archer Paglia (Rep)
    5. Katie Pahls (N)
    6. Eileen Y Paley
    7. John A. Palik (N)
    8. Steve Pancost (N)
    9. Anthony Panzera
    10. Kathleen Papcum
    11. Phill A Paradise Jr
    12. Judith Paredes
    13. Michelle L. Paris
    14. Victoria Parks
    15. Rex A. Parsons
    16. Robert Parsons (Rep)
    17. Sean Parsons
    18. Sam Parsons Uncontested
    19. Gary Paskey
    20. CJ Paterniti
    21. STEPHANIE PATRIARCO
    22. Tim Patrick (N)
    23. Richard T. Patterson
    24. Ryan Patton
    25. Jeffrey L. Patton Uncontested
    26. Rick Patz (NP)
    27. Keely Paul (N)
    28. BAMBI L. PAULCHEL
    29. Elena M. Pavel
    30. Lori Pavlik (N)
    31. PHILIP E. PAWLOWSKI
    32. Debra Paxton
    33. Gina A Payne
    34. Larry Payne
    35. Tasha Peacock (N)
    36. Christopher Peck
    37. Tom Peck
    38. Fred Pederson
    39. Jonah Pelton (Rep)
    40. Robert N. Pelunis
    41. Noah Pennington
    42. Norma Pennock
    43. Meika Marie Penta (Dem)
    44. Shawn Marie Pepera
    45. James L. Perdue Jr.
    46. Ambrose S. Perduk Jr.
    47. Kim R. Perez (Dem)
    48. NICHOLAS PERKOSKI
    49. Evan Perrow (Rep)
    50. Dave Perry
    51. Job Esau Perry (N)
    52. Lisa S. Perry
    53. Mike Perry
    54. David Peters
    55. Joyce Peters
    56. Tracy L. Peters (Rep)
    57. Jeryne A. Peterson
    58. Randal C Peterson
    59. Anthony Peto
    60. Julie Petrowski
    61. Michael J Petruziello
    62. JOSH PEYTON
    63. Tim Pfile (N)
    64. Ted Phelps (N)
    65. KERRI PHILIPS
    66. Jared Phillip (N)
    67. Heather Phillips
    68. Mischelle Philpot
    69. Rachel Phipps (Dem)
    70. Jonah Pichette
    71. Joanne Pickrell
    72. Elizabeth Pidcock Jones
    73. Stephanie Piechowiak
    74. Benjamin Pieper Uncontested
    75. Polly Pierce
    76. Steve Pierson
    77. Guy V. Pietra (N)
    78. SHANNON R. PIKE
    79. Ann G. Pillow (N)
    80. Kip Ping (N)
    81. Emery C. Pinter
    82. Kathy Pittman (Dem)
    83. John E. Pizzino
    84. Matthew Plesich (NP)
    85. JAMES E. PLIZGA
    86. Nathan L. Pohlman
    87. Brian Poindexter (Dem)
    88. David M. Polacek (N)
    89. Kevin Poland (N)
    90. Michael D. Polensek
    91. Don Polyak (NP)
    92. Bryan Poorman (Dem)
    93. Willie Pope (Rep)
    94. Annelle L. Porter
    95. Mark E Porter
    96. Paul Porter
    97. Randy M. Porter (N)
    98. Lance Portman
    99. Robert Porvasnik (Rep)
    100. Jeffrey S. Posey Uncontested
    101. David Post
    102. Peggy Postlethwait (N)
    103. Donald W. Poston
      candidate for Rome Township Trustee
    104. Cindy Powell Uncontested
    105. David A. Powell (Rep)
    106. Jean Gebert Powell
    107. Kelly Powell
    108. Kevin Powell (N)
    109. Te'Airea R. Powell
    110. Greg Pozar
    111. Mollie Prasher (Dem)
    112. Stephanie Prause
    113. Benjamin G. Prescott (N)
    114. Jennifer M. Presot
    115. Michael Press
    116. Doug Prestier
    117. Ronald B. Pribich
    118. Lisa M. Price
    119. Rikki Price (Write-In)
    120. Shawn M. Price
    121. Clarke Prichard
    122. Cassandra Pride
    123. Eric Michael Pridonoff (Dem)
    124. Al Prince
    125. Charles Prince
    126. Andrew Prine
    127. Toby Prinsen
    128. JAMES J. PRISTOV
    129. John J Pritchard
    130. Rod Pritchard
    131. Mike S. Procuk
    132. David Pryor
    133. David Prytherch
      candidate for Oxford City Council
    134. Kathleen M. Pucci
    135. Margo E. Puffenberger
      candidate for MAUMEE CITY COUNCIL
    136. Ron Pugh (Write-in) (Rep)
    137. Robert Pullins
    138. Aftab Pureval
      candidate for Cincinnati Mayor
    139. Brian Pusateri (N)
    140. Bill Puthoff (N)
    141. Mike Putnam
      candidate for Troy Township Trustee
    142. Leah Pyter
  17. Q
    1. Peg L. Quallen (N)
    2. Chad Quick
    3. Steve Quincel
  18. R
    1. Michael Raddish (N)
    2. Tristan Rader
    3. Jason Rader (Write-in)
    4. Mark Rader Uncontested
    5. Chantel Raghu
      candidate for Oxford City Council
    6. James C Ragland
    7. Kimberly Rahm
    8. Raj Rajagopal (Rep)
    9. Gregg Rall
    10. Matthew Rambo
    11. Chester Ramey
    12. S. Kelley Rammell Uncontested
    13. Aaron Ramsey
    14. Brenda Ramsey-L'Amoreaux
    15. Douglas L Rankin
    16. Wesley Ransom (N)
    17. Michael William Rapp (Rep)
    18. Mike Rasor
    19. Jeff Rath (Rep)
    20. Jim Rauck
    21. Laurie Rauser
    22. Zachary H. Ravanelli (N)
    23. Ken Ray (N)
    24. Sam Ray (N)
    25. Jamie Rea
    26. Michael Reagan (Dem)
    27. Megan Czako Reamsnyder
    28. Roxanne H. Rebel
    29. Cindy Rebman
    30. Dennis Recker
    31. Steve Rector (N)
    32. James Edward Reeb Jr.
    33. Gary Reed
      candidate for Tate Township Trustee
    34. MARK R. REED II
    35. Diane Reeves
    36. Jeannine Reeves
      candidate for Troy Township Trustee
    37. Terrance Reeves
      candidate for OREGON CITY COUNCIL
    38. Lori Reffert
    39. Stacey Schrantz Reid (Dem)
    40. John Reiner
    41. Steven Reisch
    42. Dirk Remley (N)
    43. Stephen A Renner
    44. Mordechai Rennert
    45. Christy Resnik
    46. Daryl L. Revoldt
    47. Ramona R Reyes
    48. Neal Reynolds
    49. Steve Reynolds
    50. Thomas W. Reynolds
      candidate for SYLVANIA CITY COUNCIL
    51. James Rhodes
    52. James Rhodes
    53. Justin W. Richard (Dem)
    54. Bonnie Lou Richards
    55. Cheryl Richards
    56. Amy Richardson
    57. Guiles Richardson
    58. Patrick Richardson
      candidate for SYLVANIA CITY COUNCIL
    59. Shane H. Richardson
    60. Craig S Richter
    61. Jason Rickenbacher (Rep)
    62. Tiffany Riddle
    63. Tim Ridenbaugh Uncontested
    64. Russell Riffle
    65. Diana Rigby
    66. John M. Rinaldi
    67. Colton Rine (Rep)
    68. J.R. Rine
    69. Justin Ring
    70. Jeffrey Risner (Dem)
    71. Susan M. Robards
    72. Steve Roberts
    73. Joey Robertson
    74. Mindy Robey (N)
    75. Gregory W. Robinette (Rep)
    76. David Robinson
    77. JAMES R. ROBINSON
    78. Matthew Robinson (Write-in) (Rep)
    79. Vernon Robinson
    80. Mike Robison (Rep)
    81. April Robles
    82. Haziel B.Robles-Feeney
    83. Andrew Rockey
    84. Robert P. Roden
    85. KAREN RODERICK
    86. David M. Rogers
    87. Chris Rodriguez
    88. Esteban M. Rodriguez
    89. Laura Rodriguez-Carbone
    90. Tres Roeder
    91. Josie Adams
    92. Georgia Rogers (Write-in)
    93. Nancy Rogoff
    94. Steve Rohrer
    95. Brian Rolfsen (N)
    96. Susan Richardson Rooney
    97. Jim Roper
    98. Jerry M Rose Jr
    99. Connie Rosemond
    100. Robert Rosen (Rep)
    101. Gwen Rosenberg (Dem)
    102. Stephanie Ross
    103. Ellen M. Roth
    104. Andrej Rotter
    105. Tom Rounds
    106. Sandra Rowland (Dem)
    107. Alexis Royse (Dem)
    108. John W. Rozic
    109. Nick Rubando (Dem)
    110. ADAM RUBESICH
    111. Ryan Rubin
    112. Mark Ruda
    113. Tim Rudd
    114. Jim Rudy
    115. Frank R. Ruehr Jr. (N)
    116. CHRISTOPHER RUKS
    117. C. Scott Runck
    118. Nicholas J Rundo
    119. Jack B Rupp Jr
    120. Tracy Russ Uncontested
    121. Brandon Russell
      candidate for Troy Township Trustee
    122. Cory D. Russell
    123. Davida Russell
    124. ROBERT A. RUSSELL
    125. W. Glenn Russell (N)
    126. William G. Russell
    127. Allison Russo (Dem)
    128. Gina R Russo
    129. Robert R. Ryan
    130. Tim Ryan
    131. Tom Rybski
  19. S
    1. Kristin L. Saban (Dem)
    2. Susan A. Sabetta
    3. John A. Sabo
    4. Stephen Sabulsky (N)
    5. Dan Saevig
    6. Sydney Strickland Saffold
    7. Dan Sage
    8. GUS SAIKALY
    9. Steven Salander (Write-In)
      candidate for OREGON CITY MAYOR
    10. Jeremy Saling
    11. Gary R. Salmon
    12. Richard A. Salvatore (Dem)
    13. Brian Salyer
    14. Lori A. Samerdak (Rep)
    15. Shannon L. Sampson (N)
    16. Mark Sanders
    17. Melanie Sanders
    18. Tim Sansbury (N)
    19. Rodger M. Sansom (N)
    20. Jasmin Santana
    21. Michael Santucci
    22. George Sarantou
    23. Bridget Burdick Sarna
    24. Nidhi Satiani
    25. James W. Satola
    26. James Sauls Jr.
    27. Nancy J Saunders
    28. Lou Sauter
    29. Beth Savage
    30. Harvey Savage Jr.
    31. Elizabeth M Savel
    32. MARK A. SAVEL
    33. Emily Saving
    34. Andrew Savol
    35. Jeremiah Sawyer
    36. Sheri R. Sax
    37. Andrew Sayers
      candidate for Ames Township Trustee
    38. Jason Scaglione (Dem)
    39. Christopher F. Scarl
    40. Marlena Schaaf
    41. Steve A. Schadler
    42. Carrie Schaefer (N)
    43. John Schaller
    44. DANA SCHENK (Dem)
      candidate for Geneva City Council
    45. Christopher S. Schildmeyer (N)
    46. Donald Schilling (N)
    47. Aaron C Schlabach
    48. Ward J. Schlachter Jr. (Write-In)
    49. Robert E Schleper Jr
    50. Lane A. Schlessel
    51. Cathy Schmelzer
    52. Paul J. Schmidt (Rep)
    53. Tom Schmidt (NP)
    54. Daniel R. Schneider (NP)
    55. Karen Schneider
    56. Mark A. Schneider
    57. Michael Schnetzer
    58. Matthew J. Schoeffler
    59. Sarah Schregardus (Dem)
    60. Melissa Schreiner
    61. Nina Schroeder (N)
    62. R Roby Schottke (Rep)
    63. Mark Schulte
    64. Karl Schultz
    65. Morgan L. Schultz (Rep)
    66. ROBERT P. SCHULTZ
    67. Scott A. Schulz
    68. Mark L. Schuster
    69. Stephen Schutt
    70. David L Schutte
    71. Jerry W. Schwab (N)
    72. Jerry A. Schwartzenberger Uncontested
    73. Tracy Lynn Schwegmann (Rep)
    74. Paul Schweikert (NP)
    75. John Schweitzer
    76. Eric L. Schwetschenau
    77. Douglas A. Schwind
    78. Richard D. Scott
    79. Waymond Scott
    80. James S. Seaman
      candidate for OREGON CITY COUNCIL
    81. Carrie Sears
    82. Michael J. Seferian
      candidate for OREGON CITY MAYOR
    83. Samantha Seiler-Westerhaus (N)
    84. George Seip
    85. Jason D. Seither
    86. STEVEN MICHAEL SEKANINA
    87. Joan Seman (N)
    88. Loren Sengstock
    89. Victor Senn
    90. Kahlil Seren
    91. Christine Seuffert
    92. Monique A. Sewell (Rep)
    93. Richard L Seyer (WRITE IN)
    94. Rena Shak
    95. Jayne L Shannon
    96. Adam Sharp
    97. Gary S. Sharp
    98. Regina R. Sharp (Dem)
    99. Jeffrey D. Sharps
    100. Jay Shatz (Dem)
    101. Betsy Bergen Shaughnessy
    102. Matt Shaughnessy (N)
    103. Christina Shaw (NP)
    104. Patrick Shea
    105. Crystal Shelby
    106. James A. Shelton (Dem)
    107. Stafford L. Shenett
    108. John B. Shepherd (Rep)
    109. Mable Sheppard
    110. William V. Sherer II (Dem)
    111. Kerry Sheridan-Boyd
    112. Cooper J Sherman
    113. Daniel L. Sherman
    114. ROGER D. SHERMAN JR.
    115. Christina Sherwood
    116. Edward Shimborske III
    117. Robert P. Shimits
    118. Cathy Shinaberry
    119. Ron Shouse
      candidate for Tate Township Trustee
    120. Michael Shreffler
    121. Hazel Nicole Shrestha
    122. Lisa Shuck
    123. Kenneth E. Shuey (Dem)
    124. William Shula
    125. Matt Shull
    126. Jamie Shumaker
    127. Kammy Shuman (Dem)
    128. Jeff Shupe (NP)
    129. Tom Siciliano (N)
    130. Carol Siciliano-Kilway (Dem)
    131. M. Kathy Sidaway (N)
      candidate for Bath Township Trustee
    132. Marc Sidener
    133. Roger B. Sidoti (Dem)
    134. Steven L. Siemborski
      candidate for Gates Mills Treasurer
    135. Cheryl A. Sieve (Rep)
    136. Mark Sigrist
    137. Mike Sileargy
    138. Brent Silver
    139. Eric J. Silverman
    140. Betty Simcox
    141. Logan Simmering
    142. Ken Simmons
    143. Tonja Simmons
    144. Cyndi D. Simmons Chandler (N)
    145. DORIS L. SIMON
    146. Danny Wayne Simons
      candidate for Bern Township Trustee
    147. Nathan Simons
    148. Scott Simpkins (NP)
    149. Kim Sims (write-in)
    150. Brian J. Sindelar (Rep)
    151. Precious Singo
    152. WENDY SINTIC
    153. Erin Sipos
    154. Rick Skoczen
    155. William Skomrock Jr
    156. Mike Slater (Dem)
    157. Charles J. Slife
    158. Michael R Sliwinski
    159. ROBERT SLUSHER
    160. Jamie Slutz (Rep)
    161. Linda J Smallwood
    162. Adam Smidi
    163. Carolyn Smiley-Robertson (Dem)
    164. Amy Smith
    165. Brandon Smith
    166. Chris Smith
    167. Chris Smith (Dem)
    168. Chris Smith
    169. D. Hilarion Smith
    170. David C. Smith (N)
      candidate for Hiram Village Council
    171. David Jason Smith
    172. Donald Smith
    173. Eric Smith
    174. Ernest L. Smith
    175. Gregory Smith
    176. Gregory Smith
    177. Gurvis L. Smith
    178. Heath D. Smith
    179. JEFFREY SMITH
    180. Jennifer Linscott Smith
    181. John A. Smith (Dem)
      candidate for Silverton Mayor
    182. Jordan D Smith (Dem)
    183. Julie Harwig Smith (Rep)
    184. Kim Smith
    185. Lori Loudin-Smith (N)
    186. Mark Smith
    187. Sharetta Smith
    188. Stacey Smith
    189. Timothy F. Smith
    190. Samuel Smith Uncontested
    191. Bill Smuckler (Dem)
    192. Brian Paul Smyth (Rep)
    193. Kerry W. Smyth (Rep)
    194. Steven C. Smyth (Rep)
    195. Michael Snee (Rep)
    196. Tom Snitsky
    197. Allosious K. Snodgrass
    198. Bernard L. Snow
    199. Ashley G. Snyder (N)
    200. John Snyder
    201. Jon Snyder
    202. Jason Sobb
    203. Nancy W. Sogg
    204. Karla Somar
    205. Joseph Sontich Jr. (N)
    206. Joseph Sorenson
    207. Jodi L. Sourini
    208. Ryan Spangler
    209. Carolyn Sue Spaulding Uncontested
    210. William M. Spaulding Uncontested
    211. Carolyn Spears (Rep)
    212. Cory Spears
    213. Micki Spears
    214. Ronald L. Spears Jr. (Rep)
    215. Joe Speeg
    216. Jacquelyn Spencer (N)
    217. Jenny Spencer
    218. Michael J Spencer
      candidate for Troy Township Trustee
    219. THOMAS SPENCER JR.
    220. Dorene M. Spicer (N)
    221. Michael Spickard (N)
    222. Clark A.Spieles
    223. Catherine Spindler
    224. Sandy Spinks
    225. Susan Spinner (Dem)
    226. Linda Spitzmiller
    227. Brian P. Spitznagel
    228. Solveig Spjeldnes
    229. Richard P. Sponseller (N)
    230. Betty Sprague (N)
    231. Elisa Staats (N)
    232. MARK STACKHOUSE
    233. Edward Stadnik
    234. Tina Stafford-Marbury
    235. Donald L. Staggers
    236. John Stahl
    237. Naomi Stahl
    238. Ross Stambaugh (Write-In)
    239. Frank Stams (Dem)
    240. John R. Standley
    241. James Stanko
    242. David Stanton (N)
    243. Matthew Star
    244. Edward Starr
    245. Richard A. Starr
    246. Megan E. Starrett (Dem)
    247. Roger Start
    248. TINA STASIEWSKI
    249. Mandy Staudt (N)
    250. Anthony Stavole
      candidate for Parma Heights Mayor
    251. Julie Stedman
    252. Brian Steel
    253. Angela K. Steele (write-in)
    254. Craig A. Steinbrink
    255. David R. Steiner
    256. Meri Stemple (Rep)
    257. Krista Stenger
    258. Phil Stevens
    259. Diana Stevenson (N)
    260. Billy Stevenson Jr.
    261. Rex J. Stevenson Uncontested
    262. Katie Stewart
    263. Lynn Stewart
    264. Maria Stewart
    265. Robert Stewart (N)
    266. Lynne E. Stieger
    267. Jeannie Stinson
    268. Todd Stock (N)
    269. Benjamin Stocum
    270. Andrey Stojic
    271. OWEN STONE
    272. Stacy Z. Stoner
    273. Jeff Stoppenhagen (NP)
    274. Amy Story
    275. Craig A. Stough
      candidate for SYLVANIA CITY MAYOR
    276. Hayley Christine Stovcik
    277. Katie Stoynoff (N)
    278. Lori Stradley
    279. Douglas Strait Uncontested
    280. Bob Straits
    281. Corey M. Street
    282. Dani Ventre Strehle
    283. Cheri Striker
    284. MARC STRINGFELLOW
    285. Jon Strittmatter (Rep)
    286. Jessica Stroia
    287. Matthew Stroia
    288. Jennifer Strong
    289. Micah Strong (N)
    290. Mariann Strosnider
    291. James C. Strunk
    292. Brian Stucky
    293. Jason Stumbo
    294. Jack Subel
    295. Donna M. Sudar
    296. Ken Suer
    297. Rebecca Suever
    298. Kari Suhadolnik
    299. Angela Sullivan
    300. Dennis J. Sullivan
    301. Scott Sullivan
      candidate for OREGON CITY COUNCIL
    302. Tony Sullivan
    303. Meghan Sullivan-Wisecup
    304. Craig Sumerel
    305. Ted Sun
    306. Betsy Sundermann
    307. Tom Sussi
    308. Doug Sutter
    309. Maggie Sutton
    310. Jessica Swaisgood
    311. Andy Swallow
    312. Alan Swank (Dem)
    313. Autumn Swanson
    314. Timothy Swauger Uncontested
    315. Suzan Marie Sweeney
    316. Aliena Sword
    317. Harold Sycks
    318. Larry J. Sykes
    319. Larry E. Sylver
    320. Kenn Synek
    321. Eric Synenberg
    322. Chris Szell (N)
      candidate for Hiram Village Council
  20. T
    1. David L. Tadych
    2. Frank T. Tagliarini
    3. Nicholas P. Takach Uncontested
    4. Phil Talavinia
    5. D. RANDY TALCOTT
    6. Monika Talley
    7. RON TAMBURRINO
    8. Robert D. Tankersley (Rep)
    9. Deena Tannert (N)
    10. Kevin Tanski
    11. Jim Tarbell
    12. Timothy F. Tatum
    13. Nicole C. Taulbee
    14. Cara Tauro
    15. Luke Taviano
    16. Alicia Taylor
    17. Alissa Taylor
    18. Cory Taylor
    19. Dontez Taylor (write-in)
    20. Jim Taylor
    21. John D. Taylor
    22. Michael Taylor
    23. Sarah Stankorb Taylor
    24. Polly Taylor-Gerken
    25. Andy Teater (Rep)
    26. Andrew Teet
    27. George Steven Teetzel
    28. Jimmy S. Teresi
    29. Gloria J. Terlosky
    30. Rebecca Terrell
      candidate for Glendale Clerk
    31. Miranda Terry (N)
    32. Amy Thamann
    33. Scott V. Thamann (N)
    34. Jon Tharpe
    35. Anna Thayne
    36. Julie A. Theroux
    37. James J. Thieret (Rep)
    38. Diane K. Thomas
    39. Kim Thomas
    40. Eric Thompson (Dem)
    41. Hillary Thompson
    42. Idella Thompson (Dem)
    43. James W.Thompson III
    44. Marc J. Thompson
    45. Meghan Thompson
    46. Peggy Thompson
    47. Tayler Marie Thompson (Rep)
    48. Max Thompson Uncontested
    49. Kyra Thorpe
    50. Jonathan E Tiber
    51. Jason L. Tidmore Sr.
    52. Benjamin Timmons
    53. Katie Timmons (Dem)
    54. William Timmons
    55. Alton Tinker
    56. Donald Tobergte (Rep)
    57. Anthony L. Togliatti
    58. Adam Tohill
    59. Adam Tohill (N)
    60. Antoine J. Tolbert (write-in)
    61. Mark D. Tolles
    62. Ronnie Lee Tolliver (Rep)
    63. Richard Tolton
    64. Shane L. Tommer
    65. Mike Tontimonia (N)
    66. Jo Lynn Torbert
    67. Pete Tosi (N)
    68. Gary M. Toth
    69. Paul Tousley (N)
    70. Julie Towns
    71. Jim Trakas
    72. Lea Travis
    73. Arthea Tremper
    74. Kendy Troiano
    75. Sharon A. Troike (N)
      candidate for Bath Township Trustee
    76. Greg Tropf
    77. Jennifer M Troutman
    78. Michael S Troyan
    79. Tom Troyer
    80. Jan Tulley (NP)
    81. Bear Tullis
    82. David F. Turner (Dem)
    83. Hugh A. Turner
    84. James Bub Turner
      candidate for Lee Township Trustee
    85. Kathy Turner
    86. Matt Turner
    87. Danielle M. Turner Birch
    88. Pamela Turos
    89. Elizabeth A. Tye (N)
    90. Chris Tywon
  21. U
    1. Steve Uckotter (Rep)
    2. Cathy Leissang Ulrich (N)
    3. Arica L. Underwood (Dem)
    4. John Underwood (Rep)
    5. Dan Unger (Rep)
    6. Robert W. Unger
    7. John G. Ungruhe (Rep)
      candidate for St. Bernard Treasurer
    8. Carmen Urbank
    9. Daniel J. Ursu
    10. Doug Utter
  22. V
    1. James L. Vaca (N)
    2. Matt J. Vaculik
    3. Amy Vajdich
    4. Daniel Van Buren
    5. Mark Van Buren
    6. Carol Van Deest
    7. Duane Van Dyke
    8. Nathan J. Van Wey
    9. Anna M. VanDerhoeven (N)
    10. TROY VANEK
    11. Barry E. VanHoozen
    12. Dan Van Ness
    13. Thomas D. Vanover
    14. Christine Varwig
    15. Bob Vasquez
    16. Steven Vaughn
    17. Tom Vaughn
    18. Mike Vecchio
    19. Vini J. Ventura (NP)
    20. Christina Vera
    21. Dale A. Veverka
    22. Trudy Yoder Vicary
    23. Valter Vidis
    24. Rick A Vilardo
    25. Ralph Vilardo Jr
    26. Denise Villers
    27. John Y. Vincent
    28. Iris Virjee (I)
    29. Ron Visscher
    30. Sheila Vitale
    31. Marty Vittardi
    32. Dow T Voelker
    33. David Volek
    34. Catherine Vorst
    35. Zach Vorst
    36. David W. Voss (Rep)
    37. Frank R. Voss (N)
  23. W
    1. Kenny Waggoner
      candidate for Lee Township Trustee
    2. Anita Wagner
    3. Owen Wagner
    4. Ryan S. Wagner (N)
    5. Jeffrey R Wahl
    6. HARLAN S. WAID
    7. Chris Walchanowicz
    8. Dennis Walendzak
      candidate for OREGON CITY COUNCIL
    9. Daniel T. Wales
    10. Charlene Walker (N)
    11. Erick B. Walker
    12. Kelly Walker
    13. Michael Walker
    14. Lacy D Wallace Jr
    15. Mary-Michelle Coleman Walsh
    16. Matt Walsh
    17. Donald Walters (Dem)
    18. Andrew Walther Uncontested
    19. Fred Walz III (N)
    20. Ashley Ward
    21. Thomas H. Ware
    22. Robert Warfel
    23. Kate Warren
    24. Timothy R. Warren
      candidate for York Township Trustee
    25. Eileen Washburn
    26. Aaron E. Washington-Childs
    27. Maureen Washock
    28. Molly M Wassmuth
    29. Ralph R. Waszak Sr. (NP)
    30. Lisa J. Weaver
    31. Scott R. Weaver (N)
    32. Trenton Weaver
    33. Chris Webb
    34. Cindy Webel (N)
    35. Mark A. Weber
    36. Patricia F. Weber
    37. Anita Kay Weed
    38. Randy Weekly
    39. Tom Weidman (Rep)
    40. Vincent Weimer
    41. Heather Weingart
    42. Rick L Weininger
    43. Jim Weisent Uncontested
    44. Miriam F. Weiss
    45. Winifred Weizer
    46. Todd W. Wells
    47. Melanie Weltman
    48. Jeffrey Wenninger
    49. Beth Wernery
    50. Stephanie Werren
    51. Kevin Werschey (N)
    52. Barbie C. West
    53. Bart West
    54. Christine M. Westmark Hedger (N)
    55. Mary J. Westphal
      candidate for SYLVANIA CITY COUNCIL
    56. Daniel Wetzel Uncontested
    57. Christina Weyrick
    58. Ryan R. Wharry
    59. Amber Wheeler (N)
    60. Elona C. White
    61. Ken White
    62. Susan White (N)
    63. Wayne White
    64. Daniel Whiting
    65. Anjanette Arabian Whitman (Dem)
    66. Tiffany Preston Whitman
    67. Jodi S. Whitted
    68. Todd Whitten
    69. Ross Widenor
    70. Kenneth C. Wietmarschen (Write-In) (Rep)
    71. Randy Wilburn (N)
    72. Stephan B. Wilder
    73. Bonnie Wiley
    74. Charity Wilhelm
    75. Anne Williams
    76. Bernard Randell Williams
    77. Brad WIlliams
    78. Candace S. Williams
    79. CARL WILLIAMS
    80. Casey Williams
    81. Christopher Williams (N)
    82. Darius D. Williams
    83. E. CURT WILLIAMS
    84. George Williams
    85. James A. Williams
    86. John J. Williams
    87. Maria E. Williams (N)
    88. Todd Williams (Rep)
    89. Carolyn L Willis
    90. Jerry W. Wilson (Rep)
    91. Jessica Wilson
    92. John Wilson
      candidate for Tate Township Trustee
    93. Mike Wilson (N)
    94. Monica Wilson (Dem)
    95. Terry A. Wilson
    96. Tim Wilson
    97. William C. Wilson (N)
    98. Mark A. Wilson (Write-In)
    99. Donald R. Wilson Uncontested
    100. Andrea Wiltrout
    101. Pamela Wind
    102. Mary Wineberg
    103. Thomas W. Winkart (NP)
    104. Thomas W. Winkhart
    105. Eliot M. Winks
    106. Candace Colleen Winterbauer (Dem)
    107. Jeff Wintermute Uncontested
    108. Peter J. Winzig
    109. Michael Wisniewski (N)
    110. Eric Charles Wittine
    111. Susan D Wojtasik
    112. Ted Wojtasik
    113. John M. Wojtila
    114. Shannon Conrad Wokojance (Dem)
    115. Natalie Wolf (Dem)
    116. Nick Wolf
    117. Randall George Wolfe
    118. HENDRIK WOLFERT
    119. Janet Wolff
    120. Mary Wolff
    121. Josh Wolley
    122. Christopher J. Wolny
    123. Dennis Wolter (Write-in)
    124. Ann Womer Benjamin (N)
      candidate for Aurora City Mayor
    125. Cheryl A. Wood (N)
    126. Tim Wood
    127. Ryan M. Woodruff
    128. Marvin Woods
    129. Chris Woodside
    130. Brenda Woodward
    131. DONALD P. WOODWARD
    132. Michael R. Wos
    133. DONNA J. WOZNY
    134. Alisa Wright
    135. Brett Wright Uncontested
    136. Scott Wright
    137. Selina Wright
    138. Tonya M. Wright
    139. Tonya M. Wrights (NP)
    140. Zachary R Wright
  24. X
    1. Kimberly Xander (IND)
  25. Y
    1. Scott K Yamamoto
    2. Rocco Yeargin (N)
    3. Heather Yee
    4. Chavon Yoder (N)
    5. Claire Yoder
    6. Jeremy D. Yoder
    7. Michael A. Yonnotti
    8. Randy York (Rep)
    9. Joe John Yoshimura
    10. Mandy Young
    11. Seth Young
    12. Paul R. Young III (N)
    13. CHRISTA L. YUHASZ
  26. Z
    1. Gene Zacharyasz
    2. LUCAS L. ZAEBST
    3. Erick Zanner
    4. Daneille Zaremba
      candidate for Parma Heights Mayor
    5. Timothy J. Zarley
    6. Emmy Zatroch
    7. Todd Zedak (NP)
    8. TIM ZEE
    9. DOUGLAS ZETLAW
    10. Roger Zeune
    11. Andrea Ziarko
    12. Amber Zibritosky
    13. Ben Ziff (Dem)
    14. Thomas L. Zigan Uncontested
    15. Jonathan Zimmerman
    16. Denise Zingale
    17. Heather Zirke
    18. Marggie Zock
    19. Mary Jo Zorb (Dem)
    20. David Zuro
    21. Lisa J. Zver
    22. Catherine Olohan Zwissler