Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Indiana
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. TINA G ADAMS (SB)
    2. JESSE ADDUCI (SB)
    3. Scott Alexander (Rep)
    4. Zaki Ali (Rep)
    5. KYLE W ALLEN SR (Dem)
    6. MIKE ANDRADE (Dem)
    7. TODD R ANGERMAN (Rep)
    8. Dale Arnett (L)
    9. MICHAEL J AYLESWORTH (Rep)
  2. B
    1. BILL BABJAK (Rep)
    2. JEFFREY BAIRD (Dem)
    3. Ryan Ballard (Rep)
    4. Audie Barber (Dem)
    5. John Bartlett (Dem)
    6. Dale Basham (Rep)
    7. Chris Baty-Simons (Dem)
    8. STEVEN DJ BAUMANN (SB)
    9. Tyler S Baumgardner (Rep)
    10. DANIELLE BAZIN (SB)
    11. ZACHARY (ZACK) BEAVER (Rep)
    12. Brian L Bechtel (I)
    13. LISA BECK (Dem)
    14. Sherri L Bentley (Rep)
      candidate for County Assessor
    15. DANIEL BIELSKI (Dem)
    16. TED F BILSKI (Dem)
    17. ERIC A (EAZY) BLACKMON SR (Dem)
      candidate for Ross Township Trustee
    18. Brian D Blair (Rep)
    19. DAN L. BLANKENSHIP (Rep)
    20. Gary Blankenship (Rep)
      candidate for Madison Trustee Board
    21. Gary D Bohlander (Non)
    22. Dennis L Born (Rep)
    23. Curtis O Bow, Jr (Dem)
    24. PAUL L BREMER (Rep)
    25. Derrick M. Bright (Dem)
    26. CHARLIE BROWN (Dem)
    27. Kathleen A Brown (Non)
    28. MIKE BROWN (Dem)
    29. Linda K Burcham (Rep)
    30. Joseph R. Buser (Rep)
      candidate for Prosecuting Attorney
    31. Mindy Byers (Rep)
      candidate for County Auditor
    32. Shon Byrum (Dem)
  3. C
    1. DAWN CADE (SB)
    2. Judi L Calhoun (Rep)
    3. Susie Calvert (Rep)
    4. Paul M Campbell (Rep)
    5. MANUEL CANDELARIA JR (SB)
    6. James Carmichael (Rep)
    7. James D Carmichael (Rep)
    8. Joseph A Carmichael (Rep)
    9. ROBERT H (BOB) CARNAHAN (Rep)
    10. JENNIFER CARR (SB)
    11. Ed Carroll (Rep)
    12. Trish Carroll (Rep)
    13. BERNARD A CARTER (Dem)
    14. Robin E Carter (Rep)
    15. Amy J Cating (Rep)
    16. Brett A Cating (Rep)
    17. WANDA VILMA CAVAZOS (SB)
    18. LINDA CELESTIN (SB)
    19. Darren C. (D.C.) Chadd (Rep)
      candidate for Circuit Court Judge
    20. Sheri Chafin (Rep)
    21. Mary Chambers (Dem)
    22. Mary Chambers (Dem)
    23. LEONOR V CHEEK (SB)
    24. CHRISTINE CID (Dem)
    25. Mike Claycomb (Rep)
    26. JOE CLEMMONS (Rep)
    27. James D. Clevenger Jr. (Dem)
    28. KELLY SPENCER-CLINE (SB)
    29. KEVIN CONNELLY (Rep)
    30. Tony Cook (Rep)
    31. Larry W Crabtree (Rep)
    32. DAVID K CRANE JR (Rep)
      candidate for Lake County Sheriff
    33. Dave Cravens (Dem)
    34. Steven Craycraft (Dem)
    35. Sandra (Sandy) Crist (Rep)
    36. Will O Crook (Rep)
      candidate for Walnut Township Board
  4. D
    1. ALICE F DAHL (Rep)
    2. CHRISTOPHER R DAVENPORT (SB)
    3. David M Davis (Rep)
    4. Ryan Davis (Dem)
    5. KYLE DEMPSEY (SB)
    6. ROGER DEPIRRO (Dem)
    7. DANIEL E DERNULC (Rep)
    8. DENISE DIAZ (SB)
    9. Jason Donati (Dem)
    10. JAMES DONOHUE (SB)
    11. Brian J Dudley (Rep)
    12. Ray Dudley (Dem)
    13. ALEX DUNLAP III (SB)
    14. Amanda C Dunnuck (Dem)
  5. E
    1. LINDA EISENHAUER (Rep)
    2. LISA (WILLIAMS) ELDER (Rep)
    3. MICHAEL (MIKE) E ELLIS (Dem)
    4. Sue Errington (Dem)
    5. Sue Errington (Dem)
    6. HECTOR ESPINOZA (Dem)
    7. Peggy L Evans (Rep)
    8. WALTER EVANS (SB)
    9. Sally Evans Molin (Rep)
  6. F
    1. Ben Fisher (Rep)
    2. Daniel Flanagan (Rep)
    3. Ralph Flowers (Rep)
    4. William A Fugate (Rep)
      candidate for Madison Trustee Board
    5. Greg Fuller (Rep)
    6. Jim Fulwider (Rep)
  7. G
    1. Carolyn Cline Gant (Rep)
    2. VICTOR A GARCIA (SB)
    3. Jeremy Gard (Rep)
    4. Lisa Garrison (Rep)
    5. Jason A Gasaway (Rep)
    6. Mike Gaskill (Rep)
    7. SHERRY GASPAROVIC (Rep)
    8. ERICA SMITH-GOMEZ (SB)
    9. LOUIE (BABY LOU) GONZALEZ (Dem)
    10. JENNIFER GOOLDY (SB)
    11. DARA KRAAY GRADY (SB)
    12. Richard Graham (Rep)
      candidate for Brown Trustee Board
    13. JENNIFER-RUTH GREEN (Rep)
    14. Gavin Greene (Rep)
    15. MICHAEL W GRIFFIN (Dem)
    16. Joyce Grimble (Rep)
    17. Stacey Guard (Rep)
      candidate for Union Trustee Board
    18. ANGELA M GUERNSEY (Dem)
    19. RIKKI GUTHRIE (SB)
  8. H
    1. Joshua C Hagenow (Non)
    2. Lindsey Hamilton (Dem)
    3. DAVID HAMM (Dem)
    4. MICHAEL K HANGER (SB)
    5. EARL HARRIS JR (Dem)
    6. LATARA HARRIS (SB)
    7. Dean Hartley (L)
    8. Michelle "Shelley" Harvey (Dem)
    9. RAGEN HATCHER (Dem)
    10. Terresa Hatke (Non)
    11. ROBERT HAYDEN (SB)
    12. Dave Heinkel (Rep)
    13. Beth Henry (Rep)
    14. Rick Henry (Dem)
    15. Shannon Henry (Rep)
    16. Shannon Henry (Rep)
    17. Teresa A Hensley (Rep)
    18. PATRICIA HERBST (SB)
    19. ERIK E. HILDEBRANDT (I)
    20. SANDRA HILLAN (SB)
    21. Eric M Hoffman (Dem)
    22. Dennis J Hohlbein (Rep)
      candidate for Union Trustee Board
    23. LONZYO HOLCOMB (SB)
    24. David Holmes (Rep)
    25. JACQUELINE (JACKIE) HOLMES (Dem)
    26. Robert (Bobby) Horton (Non)
    27. Rick Howell (Rep)
    28. William V Hughes (Rep)
  9. I
    1. Mitch Isaacs (Dem)
    2. HAMED ADEWALE ISHOLA (Dem)
  10. J
    1. CAROLYN B JACKSON (Dem)
    2. MICHAEL V JACOBI (Dem)
    3. Lynn Johnson (Dem)
    4. LINDA JONAITIS (SB)
    5. Lora A Jones (Dem)
    6. Rob Jozwiak (L)
    7. JOHN R JURS (Rep)
  11. K
    1. CHARLES B. KALLAS (Rep)
    2. Matthew R Kantz (Rep)
    3. MARILYN KAPER (Rep)
    4. PETER KATIC (Dem)
    5. PEGGY HOLINGA KATONA (Dem)
      candidate for Lake County Auditor
    6. NICOLE KELLY (SB)
    7. KATIE KIMBRELL (SB)
    8. CARLOTTA BLAKE-KING (SB)
    9. Mike King (Dem)
    10. PATTI JO GIBSON-KING (SB)
    11. Rob King (Rep)
      candidate for Madison Trustee Board
    12. Jerry W Kinkead (Non)
    13. Michelle Kinkead (Rep)
      candidate for Walnut Township Board
    14. Jerry J Kirtley (Rep)
    15. NATHAN H KLEEFISCH (SB)
    16. Kristi Knapp (Dem)
    17. Tom Knueven (L)
    18. CHARLES KOPAS (Rep)
    19. CHARLES (CHARLIE) KORTOKRAX (Rep)
    20. STEVEN (STEVE) H KRAMER (Dem)
    21. JOE KRNICH (Rep)
    22. SARA KUBIK (Dem)
    23. CHRIS KUKUCH (Dem)
    24. Roger Kunkel (Rep)
    25. ROBERT (BOB) KUVA (SB)
    26. AARON MICHAEL KUZMA (SB)
  12. L
    1. Heather Laffoon (Rep)
      candidate for County Treasurer
    2. JARID B LAMAR (SB)
    3. MARK LAMBERT (SB)
    4. MICHAEL LAMBERT (Rep)
    5. Tim Lanane (Dem)
    6. CATHY J LAREAU (Rep)
    7. Jane Lasater (Rep)
    8. Jane Lasater (Rep)
    9. HEIDI LAUB (Rep)
    10. CLORIUS L LAY (Dem)
    11. NICHOLE LEBETER (SB)
    12. Kelly J Ledbetter (Rep)
    13. JAMES LIETZ (Rep)
    14. PETE LINDEMULDER (Rep)
    15. Deborah Lough (Rep)
    16. Jayne A Lough (Rep)
    17. Steve Loy (Rep)
    18. ANNETTE M LUDWIG (Rep)
    19. Phyllis A Lutton (Dem)
  13. M
    1. STEPHANIE MADISON (SB)
    2. LINO MAGGIO (Dem)
    3. Kevin Mahan (Rep)
    4. JEFFREY MAJEWSKI (SB)
    5. Layton Malone (Rep)
      candidate for Clark Trustee Board
    6. DEBORAH MANDICH-NOWLAND (Dem)
    7. BILL (BILLY) MANOUSOPOULOS (I)
    8. DAJANA MARKS (SB)
    9. HOWARD MARSHALL (SB)
    10. Melanie Marshall (Rep)
    11. OSCAR MARTINEZ JR (Dem)
      candidate for Lake County Sheriff
    12. Eric Mason (Non)
    13. Christopher Matchett (Dem)
    14. JUDITH ANN MATHIAS (Rep)
    15. Kevin McCord (Rep)
    16. MARISSA J McDERMOTT (Dem)
    17. MICHAEL R McINTIRE (Rep)
    18. Richard M Mcintire (Rep)
    19. William "Billy Mac" Mcintosh, Sr (Dem)
    20. TERRY MCNARY (Rep)
    21. BRUCE McNEILL (Rep)
    22. Lesia D Meer (Dem)
    23. JOSE (JOE) MENCHACA (Dem)
    24. BRANDON MILLER (SB)
    25. John M. Miller Jr (Dem)
    26. Kathy J Miller (Rep)
    27. Mike Miller (Dem)
    28. SABINE MILLER (Rep)
    29. STEVEN (COACH) MINCHUK (Dem)
    30. Kent Minnette (Non)
    31. RICHARD LEE MORGAN (SB)
    32. Katrina L Morgan-Richards (Rep)
    33. ROSEMARIE MORROW (Rep)
    34. FRANK J MRVAN (Dem)
    35. ALICIA MYERS (Dem)
  14. N
    1. Ryan Needham (Rep)
      candidate for County Sheriff
    2. LOUISE NEESE (SB)
    3. Amie Neiling (Dem)
    4. JIMMY NELSON (I)
    5. Matt Nelson (Rep)
    6. RANDY NIEMEYER (Rep)
    7. RICHARD H NIEMEYER (Rep)
    8. RICK NIEMEYER (Rep)
    9. Greg Noland (L)
    10. RICHARD J NOVAK (Dem)
  15. O
    1. Dennis (Denny) Olin (Rep)
    2. JULIE OLTHOFF (Rep)
    3. JANICE ORLICH (Dem)
    4. David L Orwig (Rep)
      candidate for Clark Trustee Board
    5. KIMBERLY OSTEEN (SB)
  16. P
    1. ANTHONY D PAMPALONE (Rep)
    2. CAROL PARKER (SB)
    3. CURTIS (CP) PEARSON (Dem)
    4. SYLVIA PEDROZA (SB)
    5. Matthew Peiffer (Rep)
    6. SUSAN (SUE) PELFREY (Dem)
    7. RICHARD PEREZ JR (SB)
    8. Randy Perigo (Rep)
      candidate for Wayne Township Board
    9. JOHN E PETALAS (Dem)
      candidate for Lake County Treasurer
    10. NICK PETROVSKI (Dem)
    11. JAMES (COACH) PIGGEE (Dem)
    12. DANA PLANT (Dem)
    13. Alan Plunkett (Rep)
      candidate for Union Trustee Board
    14. JD Prescott (Rep)
    15. John (J.D.) Prescott (Rep)
    16. MICHAEL L PROTHO (Dem)
  17. Q
    1. Ron Quakenbush (Rep)
    2. MICHAEL P QUIGLEY (Rep)
  18. R
    1. Brenda K Ragland (Rep)
    2. Scott Ratliff (Rep)
    3. Grady L Ray (Rep)
    4. Nicole M Rector (Rep)
    5. NICHOLAS (NICK) RECUPITO (Rep)
    6. Leonard N Reese (Rep)
    7. THOMAS R. REGALADO (I)
    8. GEOFFREY RESNEY (SB)
    9. CODY J REYNOLDS (Rep)
    10. Jack Reynolds (Rep)
      candidate for Brown Trustee Board
    11. DENEISE RHODES (SB)
    12. David L. Ring (I)
    13. JULIE RIVERA (Rep)
    14. SAMUEL ROBERTS (SB)
    15. KIMBERLY (KIM) K ROBINSON (Dem)
    16. ROBERT ROCKWELL (SB)
    17. JOEL RODRIGUEZ (SB)
    18. DONALD H ROGERS (SB)
    19. Elizabeth Rowray (Rep)
    20. KATHY RUESKEN (SB)
    21. N Kathy Ryker (Dem)
  19. S
    1. JAMES A SAKELARIS (SB)
    2. LISA SALINAS-MATONOVICH (Dem)
    3. ADRIAN SANTOS (Dem)
    4. RICHARD V SASSMAN (SB)
    5. DAVID (DAVE) SCHEERINGA (Dem)
    6. TOM SCHMITT (Dem)
    7. ERIC SCHULTZ (Dem)
    8. STUART SCHULTZ (SB)
    9. Beth Shaffer (Rep)
    10. Michael Shepherd (Non)
    11. Kylene Simpson (Rep)
    12. Tony Skinner (Rep)
    13. Tony Skinner (Rep)
    14. HAL SLAGER (Rep)
    15. Bryan L Smith (Rep)
    16. DIANE SMITH (SB)
    17. KRISTEN SMITH (SB)
    18. VERNON G SMITH (Dem)
    19. Jan Smoot (Rep)
    20. TOM SNOWDEN (Rep)
    21. Leroy Robert Sollars (Rep)
    22. Brad Sowinski (Dem)
    23. Rick Spangler (Rep)
    24. Rick Spangler (Rep)
    25. LATONYA SPEARMAN (Dem)
      candidate for Lake County Assessor
    26. ERIC J STANICH (Rep)
    27. David R. Stanley (Rep)
    28. CONSTANCE STERKOWITZ (SB)
    29. Frank J Stewart (L)
      candidate for Wayne Township Board
    30. CHARLES R STRIETELMEIER (SB)
    31. Paul Surface (Rep)
      candidate for Brown Trustee Board
    32. GERALD SWETS (Rep)
  20. T
    1. MARY TANIS (Rep)
    2. GREG TENORIO (SB)
    3. J. Monte Thompson (Non)
    4. Denise Thornburg (Rep)
    5. MARY K TIMM (Rep)
    6. KEVIN TOTH (Rep)
    7. SHANE TUCKER (Rep)
    8. Lance M Turner (Rep)
  21. V
    1. ERIC A VALISKA (SB)
    2. Melvin Vance (Rep)
      candidate for Wayne Township Board
    3. TIMOTHY M VASSAR (SB)
    4. JIM VERDUIN (SB)
    5. RICHARD (RICK) E VOLBRECHT JR (SB)
    6. Linda J Vore (Rep)
  22. W
    1. JAMIE WALKER (SB)
    2. Marilyn Kay Walker (Dem)
    3. DEBORAH (DEBBIE) A WALTERS (Rep)
    4. DAVID WARNE (SB)
    5. Jacob M Watson (Non)
    6. Dawn D Watt (Non)
    7. COZEY E WEATHERSPOON (Dem)
    8. Ryan Webb
    9. KATE WEBSTER (Rep)
    10. Cheryl Wesley (Rep)
    11. ARNIM E (SHAD) WHISLER (Rep)
    12. Peggy Whitacre (Rep)
    13. Eugene Whitehead (Rep)
    14. RANDALL WIETBROCK (Rep)
    15. ANTON WILLIAMS (SB)
    16. Dave Williams (Dem)
    17. FRED WILLIAMS (Dem)
    18. Bob Wilson (Rep)
    19. Shawna L Wilson (Rep)
    20. Michael Woods (Rep)
      candidate for Walnut Township Board
    21. DAVID WRIGHT (SB)
    22. Melanie M Wright (Dem)
    23. Melanie Wright (Dem)
  23. Z
    1. Jarrod J Zachary (Non)
    2. Jerry D Zearbaugh (Dem)