Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

North Carolina
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. KENNY ABBE (Rep)
    2. ROBERT C. ABERNETHY, JR. (Rep)
    3. SARAH ABSHER (Rep)
    4. PEPI ACEBO (Npt)
    5. ALMA S. ADAMS (Dem)
    6. FRED ADAMS (Dem)
    7. GALE MURRAY ADAMS (Dem)
    8. JAY ADAMS (Rep)
    9. VICKIE ADAMSON (Dem)
    10. GALE ADCOCK (Dem)
    11. J. ERIC AGER (Dem)
    12. STUART ALBRIGHT (Dem)
    13. KELLY ALEXANDER (Dem)
    14. RANDY ALEXANDER (Npt)
    15. TED ALEXANDER (Rep)
    16. BRAD ALLEN (Dem)
    17. DARREN ALLEN (Rep)
    18. DAVID L. ALLEN (Rep)
    19. JASON L. ALLEN (Npt)
    20. STANLEY L. (STAN) ALLEN (Rep)
    21. TREY ALLEN (Rep)
    22. VERNETTA ALSTON (Dem)
    23. LEIGH ALTMAN (Dem)
    24. ANNA GERRINGER AMORIELLO (Npt)
    25. JOHN ANDERSON (Rep)
    26. MICHAEL ANDERSON (Rep)
    27. TIM ANDREW (Rep)
    28. GUS ANTHONY (Rep)
    29. WILLIAM G. ANTICO (Rep)
    30. MICHELLE ANTOINE (Npt)
    31. MARK D. APPLE (Npt)
    32. CARLA N. ARCHIE (Dem)
    33. LARRY L. ARCHIE (Dem)
    34. GEORGE ARCHULETA (Npt)
    35. DEAN ARP (Rep)
    36. JACOB ARTHUR (Npt)
    37. MIKE ASHWORTH (Npt)
    38. CLEVELAND (CLEE) ATKINSON (Dem)
    39. JOHN AUTRY (Dem)
    40. MARILYN AVILA (Rep)
    41. DAVID W. AYCOCK (Rep)
  2. B
    1. ALLEN BADDOUR (Dem)
    2. BILL BAGGS (Rep)
    3. AMBER M. BAKER (Dem)
    4. CHRIS BAKER (Rep)
    5. DAVID K. BAKER (Dem)
    6. JAMES BAKER (Npt)
    7. KRISTIN BAKER (Rep)
    8. ALEX BALDWIN (Npt)
    9. LEONARD BALDWIN (Npt)
    10. MARY-ANN BALDWIN (Npt)
      candidate for CITY OF RALEIGH MAYOR
    11. JENNIFER CAPPS BALKCOM (Rep)
    12. CYNTHIA BALL (Dem)
    13. MICHELLE CREECH BALL (Rep)
    14. ZAINAB (ZB) BALOCH (Npt)
    15. DAVID BANKERT (Rep)
    16. JASON E. BANKS (Npt)
    17. MIKE BARBEE (Npt)
    18. MICHELLE C. BARDSLEY (Rep)
    19. WES W. BARKLEY (Rep)
    20. LISA STONE BARNES (Rep)
    21. LESLIE H. BARNETTE (Npt)
    22. JOSIE BARNHART (Rep)
    23. ROBERT BARR (Rep)
    24. CHARLES BARROW (Npt)
    25. HOUSTON BARROW (Rep)
    26. MRS. SYDNEY BATCH (Dem)
    27. ERVIN BATEMAN (Rep)
    28. ROB BAUMGART (Npt)
    29. JASMINE BEACH-FERRARA (Dem)
    30. BILL BEAM (Rep)
    31. ROSS BEAMON (Npt)
    32. CHERI BEASLEY (Dem)
      candidate for US SENATE
    33. CLARENCE WOOD BEASLEY (Npt)
    34. NELSON BEAULIEU (Dem)
    35. PAUL BEAUMONT (Npt)
    36. JAMEZETTA R. BEDFORD (Dem)
    37. JENNIFER BEDFORD (Dem)
    38. MATT BEICKERT (Rep)
    39. PAUL (LITTLE) BEILER (Rep)
    40. FRED BELFIELD, JR. (Dem)
    41. MARY BELK (Dem)
    42. GAVIN BELL (Lib)
    43. PAULA BELL (Npt)
    44. SCOTT BELL (Rep)
    45. LINDA BENNETT (Dem)
    46. MARILYNN BENNETT (Dem)
    47. ROYCE BENNETT (Rep)
    48. DIANNA BENSON (Rep)
    49. JIMMY H. BENTION, SR. (Rep)
    50. KEN BENWAY (Npt)
    51. PHILIP E. (PHIL) BERGER (Rep)
    52. STEVE BERGSTROM (Npt)
    53. AARON J. BERLIN (Rep)
    54. ALICE BERRY (Npt)
    55. MAURICE K. BERRY, JR. (Npt)
    56. SABRINA BERRY (Dem)
    57. MAGGIE ULLMAN BERTHIAUME (Npt)
    58. DAN BESSE (Dem)
    59. KIMBERLY BEST (Dem)
    60. PRATIK BHAKTA (Rep)
    61. BRIAN BIGGS (Rep)
    62. CLARENCE BIRKHEAD (Dem)
      candidate for DURHAM COUNTY SHERIFF
    63. DAN BISHOP (Rep)
    64. CHRIS BISSETTE (Npt)
    65. STEVE BIZZELL (Rep)
    66. MARY BLACK-BRANCH (Npt)
    67. LAURA BLACKWELL (Npt)
    68. CHARLES BLACKWOOD (Dem)
      candidate for ORANGE COUNTY SHERIFF
    69. MASON BLAKE (Npt)
    70. BOB BLASINGAME (Rep)
    71. JAMES BLEDSOE (Npt)
    72. BARBARA BLEIWEIS (Npt)
    73. CATHERINE BLUE (Npt)
    74. DAN BLUE (Dem)
    75. LEWIN BLUE (Npt)
    76. MARY WILLS BODE (Dem)
    77. JACKIE BOEGEL (Npt)
    78. JUANITA BOGER-ALLEN (Dem)
    79. ALEX B. BOHANNON (Dem)
    80. SEAN BOONE (Rep)
    81. TOBY BOST (Npt)
    82. TAVARES BOSTIC (Dem)
    83. DONALD C. BOSWELL (Dem)
    84. WENDY BOULANGER KENNEDY (Dem)
    85. MELISSA BOWERS (Npt)
    86. PATRICK J. BOWERSOX (Lib)
    87. WAYNE S. BOYETTE (Dem)
    88. JOHNNY BOYLES (Rep)
    89. JOHN R. BRADFORD III (Rep)
    90. PAT BRADFORD (Rep)
    91. JOSHUA BRADLEY (Npt)
    92. DAVID BRAKE (Dem)
      candidate for NASH COUNTY SHERIFF
    93. COREY BRANCH (Npt)
    94. DAN BRANDON (Npt)
    95. ERICA STANDFIELD BRANDON (Rep)
    96. DREW BRANNON (Npt)
    97. JERRY ALAN BRANSON (Rep)
    98. JEREMY BRASCH (Rep)
    99. RICHARD D. (DICKIE) BRASWELL (Rep)
    100. GLENN BRATTON (Npt)
    101. MATT BRAUER (Rep)
    102. BILL BRAWLEY (Rep)
    103. SHANNON W. BRAY (Lib)
      candidate for US SENATE
    104. DIANNIA BRIGHT (Npt)
    105. THEODORE BRIGHT (Npt)
    106. DANNY EARL BRITT, JR. (Rep)
    107. BECKY BRITTAIN (Npt)
    108. WILLIAM (BILL) BRITTON (Rep)
    109. IVES BRIZUELA DE SHOLAR (Rep)
    110. CECIL BROCKMAN (Dem)
    111. MARK BRODY (Rep)
    112. SAMMIE BROOKS (Lib)
    113. ASHLEY BROWER (Una)
    114. CHAD BROWN (Rep)
    115. DON BROWN (Rep)
    116. JOSHUA (FOX) BROWN (Npt)
    117. KANIKA BROWN (Dem)
    118. KRISTI B. BROWN (Rep)
    119. RYAN BROWN (Lib)
    120. TERRY BROWN (Dem)
    121. TREVONIA (BG) BROWN-GAITHER (Dem)
    122. TAYLOR BROWNE (Rep)
    123. KRISTIN KELLY BROYLES (Dem)
    124. PAULINE BRUNO (Npt)
    125. ALLEN BUANSI (Dem)
    126. DENNY BUCHER (Rep)
    127. ASA BUCK (Rep)
    128. LAURA BUDD (Dem)
    129. TED BUDD (Rep)
      candidate for US SENATE
    130. ABNER M. BULLINS (Rep)
    131. FRED BURGESS (Npt)
    132. JAMES A. BURGESS (Npt)
    133. SHANTE' BURKE-HAYER (Dem)
    134. BETH BURNS (Rep)
    135. WESTON BURROUGHS (Dem)
    136. DEB BUTLER (Dem)
    137. PHILIP BUTLER (Rep)
    138. THELMA BYERS-BAILEY (Npt)
    139. PHIL BYRD (Rep)
  3. C
    1. CELESTE CAIRNS (Rep)
    2. MATT CALABRIA (Dem)
    3. ROBIN CALCUTT (Npt)
    4. JESSE CALDWELL (Dem)
    5. WILL M. CALLIHAN, JR. (Rep)
    6. DARREN E. CAMPBELL (Rep)
    7. PAULINE H. CAMPBELL (Dem)
    8. TYRONE CANTEY (Npt)
    9. LANCE CAPPS (Npt)
    10. JAY CAREY (Dem)
    11. EDWARD T. CARMICHAEL (Npt)
    12. BECKY CARNEY (Dem)
    13. CAROLYN B. CARPENTER (Npt)
    14. LISA CARPENTER (Rep)
    15. DELTARINA CARR (Npt)
    16. DAVID CARTER (Npt)
    17. DEMETRIA CARTER (Rep)
    18. KELLY STANFIELD CARTER (Una)
    19. NANCY CARTER (Npt)
    20. STEVE CARTER (Rep)
    21. TARA ANN CARTWRIGHT (Npt)
    22. EMMETT CASCIATO (Rep)
    23. DOT CASE (Npt)
    24. KAY CASHION (Dem)
    25. CINDY PADGETT CASTEEN (Rep)
    26. CHRISTIAN CASTELLI (Rep)
    27. RUBEN CASTELLON (Npt)
    28. JENNIFER CASTILLO (Dem)
    29. JAMES CASTRANOVA (Npt)
    30. EDDIE CATHEY (Rep)
      candidate for UNION COUNTY SHERIFF
    31. JAMIE CAUDLE (Una)
    32. CHERYL CAULFIELD (Npt)
    33. MARK CAVALIERO (Rep)
    34. MARIA CERVANIA (Dem)
    35. BUD CESENA (Rep)
    36. CHRIS CHADWICK (Rep)
    37. KATHRYN SMITH CHADWICK (Rep)
    38. JAY J. CHAUDHURI (Dem)
    39. RHONDA CHEEK (Npt)
    40. BOB CHERRY (Rep)
    41. DOT CHERRY (Npt)
    42. ALLEN CHESSER (Rep)
    43. MARK H. CHILTON (Dem)
    44. JOHN R. CHITTICK (Npt)
    45. BILL CHRISTY (Npt)
    46. MIKE CLAMPITT (Rep)
    47. MIKE CLANTON (Npt)
    48. BEN CLAPSADDLE (Npt)
    49. BEN CLARK (Dem)
    50. BROOKE LOCKLEAR CLARK (Dem)
    51. CHRISTY CLARK (Dem)
    52. DEON CLARK (Dem)
    53. JASON CLARK (Npt)
    54. STEPHEN CLAYTON (Npt)
    55. GEORGE CLELAND (Dem)
    56. CYNTHIA ELEANOR CLEMENTI (Rep)
    57. ASHTON CLEMMONS (Dem)
    58. JODY E. CLEMMONS (Npt)
    59. GEORGE G. CLEVELAND (Rep)
    60. LISA CLINE (Npt)
    61. BRENT CLONINGER (Rep)
    62. CATHY CLONINGER (Rep)
    63. ED CLONTZ (Dem)
    64. DAVID ADAM COATNEY (Lib)
    65. ANGELA SPEAR COBB (Npt)
    66. STEVEN COGBURN (Dem)
    67. GETTYS COHEN, JR. (Dem)
    68. ALICE COHEN NEWBERN (Npt)
    69. ANTHONY D. COLE (Npt)
    70. LARRY COLEMAN (Rep)
    71. CRAIG COLLINS (Rep)
    72. DENNIS COLLINS (Npt)
    73. IRINA COMER (Rep)
    74. BERT CONNOLLY (Rep)
    75. SCOTT D. CONRAD (Rep)
    76. AMANDA COOK (Dem)
    77. KURT COOK (Rep)
    78. MARK ALAN COOK (Rep)
    79. J.M. (MARTY) COOKE (Rep)
    80. SABRINA COONE-GODFREY (Dem)
    81. PAUL COOPER (Dem)
    82. PELL COOPER (Dem)
    83. LINDA COOPER-SUGGS (Dem)
    84. DAQUANTA COPELAND (Npt)
      candidate for CITY OF RALEIGH MAYOR
    85. KEVIN CORBIN (Rep)
    86. TIMOTHY J. CORPREW (Una)
    87. CHRIS COSTELLO (Lib)
    88. PATRICIA (PAT) COTHAM (Dem)
    89. TRICIA COTHAM (Dem)
    90. LEIGH COULTER (Dem)
    91. ABBIE COVINGTON (Dem)
    92. RAY COX (Dem)
    93. DAVID (DAVE) CRAVEN, JR. (Rep)
    94. ELIZABETH H. CRAVER (Rep)
    95. DAVID CRAWFORD (Npt)
    96. SARAH CRAWFORD (Dem)
    97. PAMELA CREEL (Npt)
    98. JOSH CRISP (Npt)
    99. WILL CRODICK (Npt)
    100. DORIAN CROMARTIE (Dem)
    101. MELINDA CROUCH (Dem)
    102. WILBERT CROUELL (Npt)
    103. LEAH H. CROWLEY (Rep)
    104. JEFF CRUDEN (Rep)
    105. AVERY MICHELLE CRUMP (Dem)
    106. BROOKE CRUMP (Dem)
    107. KEVIN CRUTCHFIELD (Rep)
    108. CARLA CUNNINGHAM (Dem)
    109. TONY CUNNINGHAM, SR. (Npt)
    110. DONALD CURETON, JR. (Dem)
    111. ALAN W. CUTLER (Rep)
      candidate for PENDER COUNTY SHERIFF
  4. D
    1. JENNIFER DACEY (Rep)
    2. ALLISON A. DAHLE (Dem)
    3. SHELIA DALE (Npt)
    4. JAKE DALTON (Rep)
    5. TANYA DALTON (Rep)
    6. ALLEN DANIEL (Rep)
    7. VICKIE DANIEL (Dem)
    8. WARREN DANIEL (Rep)
    9. KEVIN DANIELS (Dem)
    10. BEN DAVID (Dem)
    11. JON DAVID (Rep)
    12. BILL DAVIS (Npt)
    13. DON DAVIS (Dem)
    14. ERIK DAVIS (Dem)
    15. JUSTIN DAVIS (Rep)
    16. LISA G. DAVIS (Dem)
    17. ROBBIE B. DAVIS (Rep)
    18. RODERICK G. DAVIS (Dem)
    19. SHANNON DAVIS (Npt)
    20. TED DAVIS, JR. (Rep)
    21. JUSTIN DAWKINS (Rep)
    22. CARLA CATALAN DAY (Dem)
    23. SATANA DEBERRY (Dem)
    24. TRACEY DEBRUHL (Lib)
    25. LEE DEDMON (Npt)
    26. ARIADNE T. DEGARR (Dem)
    27. DAVID DELANEY (Dem)
    28. AMY BLOCK DELOACH (Dem)
    29. KEVIN DEMENY (Rep)
    30. FALINE LOCKLEAR DIAL (Dem)
    31. RICHARD DIETZ (Rep)
    32. STEPHANIE DINGEE (Rep)
    33. ALAN DITMORE (Npt)
    34. WILLIAM (BILL) DOBNEY (Npt)
    35. JEFF DOBSON (Rep)
    36. JAY DONECKER (Dem)
    37. KEVIN DONOVAN (Npt)
    38. LEWIS W. DORSETT (Npt)
    39. SUSAN (SMITTY) DOTSON-SMITH (Dem)
    40. J.D. (DOUG) DOUGHTIE (Rep)
      candidate for DARE COUNTY SHERIFF
    41. VICTOR DOVE (Dem)
    42. SUSAN DOYLE (Rep)
    43. TONIKA MCGEACHY DUNBAR (Npt)
    44. GEORGE DUNLAP (Dem)
    45. TOMMY DUNN (Npt)
    46. LANK DUNTON (Npt)
  5. E
    1. MARTIN EADDY (Dem)
    2. MARGARET EAGLES (Dem)
    3. RICK EARLEY (Npt)
    4. MELISSA EASLEY (Npt)
    5. BRIAN ECHEVARRIA (Rep)
    6. DAVID L. EDGE (Rep)
    7. LYNN EDMONDS (Npt)
    8. J. MICHAEL EDNEY (Rep)
    9. AMANDA EDWARDS (Dem)
    10. CHUCK EDWARDS (Rep)
    11. DEAN EDWARDS (Npt)
    12. MEREDITH TUCK EDWARDS (Rep)
    13. JAY EGOLF (Npt)
    14. ROB ELLIOT (Npt)
    15. SHERRI WILSON ELLIOTT (Rep)
    16. JULIA ELMORE (Npt)
    17. STANLEY M. ELROD (Rep)
    18. LIZA ENGLISH-KELLY (Npt)
    19. SAM J. ERVIN IV (Dem)
    20. PAM ESCOBAR (Npt)
    21. J. OWEN ETHERIDGE (Rep)
    22. SCOTT ETHERIDGE (Rep)
    23. HEATHER EULER (Dem)
    24. ROBERT EVANS (Dem)
    25. TERENCE EVERITT (Dem)
    26. MICHAEL EVOLA (Npt)
    27. SEAN C. EWING (Dem)
  6. F
    1. JOHN FAIRCLOTH (Rep)
    2. JAMES HENRY FAISON III (Dem)
    3. GERARD FALZON (Rep)
    4. MILTON W. FARMER (Dem)
    5. WILLIAM C. (WILL) FARMER (Npt)
    6. BETH PUGH FARRELL (Npt)
    7. JESSICA FEARNS (Una)
    8. MONIQUE FEREBEE (Dem)
    9. FRANK T. FIELDS III (Npt)
    10. RONNIE FIELDS (Rep)
      candidate for MOORE COUNTY SHERIFF
    11. BOBBY JOE FISHER (Npt)
    12. HAMANI R. FISHER (Npt)
    13. JENNIFER FLEET (Dem)
    14. ANDREW FLETCHER (Npt)
    15. ROBERT VAN FLETCHER, JR. (Npt)
    16. WENDY FLETCHER-HARDEE (Rep)
    17. JULEE TATE FLOOD (Rep)
    18. DANIEL L. FLORES (Npt)
    19. BRIAN FLOYD (Npt)
    20. WILLIAM (BILL) FLYTHE (Dem)
    21. DON FOGLE (Npt)
    22. EVAN FOLDS (Npt)
    23. KEN FONTENOT (Rep)
    24. BRUCE K. FORSTER (Rep)
    25. MS. STORMIE DENISE FORTE (Npt)
    26. J. CARLVENA FOSTER (Dem)
    27. TIM FOSTER (Rep)
    28. BILL FOUNTAIN (Npt)
    29. VALERIE P. FOUSHEE (Dem)
    30. VIRGINIA FOXX (Rep)
    31. BENNY FRADY (Una)
    32. ANNE S. FRANKLIN (Npt)
    33. CHRIS FREEMAN (Rep)
    34. MARY-LEWIS FREEMAN (Npt)
    35. MELANIE FREEMAN (Npt)
    36. NANCY (LORRIN) FREEMAN (Dem)
    37. BO FRIZZELL (Rep)
    38. DAVID FRUMP (Rep)
    39. DARRELL FRYE (Rep)
    40. RAY FUENTES (Rep)
    41. CHRIS (CHOPPER) FULBRIGHT (Npt)
    42. GLENN L. FULBRIGHT (Npt)
    43. ADAM FULCHER (Npt)
  7. G
    1. JAMES D. GAILLIARD (Dem)
    2. JASON GAINEY (Rep)
    3. STEVE GAINEY (Rep)
    4. AMY SCOTT GALEY (Rep)
    5. REGINA GARNER (Lib)
    6. MICHAEL GARRETT (Dem)
    7. ELISA CHINN GARY (Dem)
    8. BARBARA D. GASKINS (Dem)
    9. RAY GASPERSON (Dem)
    10. LAWRENCE GATEWOOD (Dem)
    11. COURTNEY GEELS (Rep)
    12. PAM GENANT (Dem)
    13. CHRIS GIBBS (Npt)
    14. DANIELLE EDWARDS GIBBS (Npt)
    15. DARREL (BJ) GIBSON, JR. (Dem)
    16. RYAN GIBSON (Npt)
    17. ROSA U. GILL (Dem)
    18. JOHN A. GLASS (Npt)
    19. TOM GLENDINNING (Rep)
    20. MARCUS GLOBUSCHUTZ (Rep)
    21. JOHN GLOSSON (Npt)
    22. JOSEPH (JOE) GODFREY (Rep)
    23. JEFF GOFORTH (Npt)
    24. FRANKLIN GOMEZ FLORES (Dem)
    25. EDWARD C. GOODWIN (Rep)
    26. M. GOREE (Dem)
    27. RICHARD S. GOTTLIEB (Rep)
    28. LISA GRAFSTEIN (Dem)
    29. CHARLES GRAHAM (Dem)
    30. EDDIE GRAHAM (Dem)
    31. JACQUELINE GRANT (Dem)
    32. DANIEL L. GRANT-KING (Npt)
    33. BRANDON GRAY (Dem)
    34. ZACQUES (ZACK) GRAY (Npt)
    35. JOE GREEN (Npt)
    36. THOMAS RAY GREEN (Npt)
    37. SALLY GREENE (Dem)
    38. SANDRA GREENE (Rep)
    39. PHILLIP L. GREGORY (Npt)
    40. ARTHUR GRIFFIN, JR. (Dem)
    41. LOWELL S. GRIFFIN (Rep)
    42. MARTY GRIFFIN (Dem)
    43. ALYSON A. GRINE (Dem)
    44. KELLY GROOMS (Npt)
    45. STEVE GROSSMAN (Rep)
    46. JERRY D. GROVES (Rep)
    47. CARRIE GUESS-SLATOSKY (Npt)
    48. KEN GUILL (Npt)
    49. MARK B. GULLEDGE (Dem)
  8. H
    1. DANA M. HACKNEY (Dem)
    2. CHARLIE HALL (Rep)
    3. DAVE HALL (Dem)
    4. JUANRIQUE HALL (Npt)
    5. KYLE HALL (Rep)
    6. MALCOLM HALL (Dem)
    7. WESTON HALL (Npt)
    8. SAM HAMADANI (Dem)
    9. DORIAN HAMILTON (Npt)
    10. DOUG HAMMACK (Npt)
    11. MARCUS (MARK) HAMMONDS (Dem)
    12. BOBBY HANIG (Rep)
    13. CAMERON D. HANKINS (Dem)
    14. DEWITT HARDEE (Npt)
    15. KAREN S. HARDESTY (Rep)
    16. JON HARDISTER (Rep)
    17. MICHAEL HARDMAN (Rep)
    18. PAT HARRIGAN (Rep)
    19. CHANEL N. HARRIS (Rep)
    20. DAVID HARRIS (Npt)
    21. JOHN HARRIS (Rep)
    22. LARRY B. HARRIS (Npt)
    23. PATRICK HARRIS (Rep)
    24. SAM HARRIS (Npt)
    25. STEVE HARRIS (Npt)
    26. WESLEY HARRIS (Dem)
    27. DONNIE HARRISON (Rep)
      candidate for WAKE COUNTY SHERIFF
    28. JANE HARRISON (Npt)
    29. LEONARD HARRISON (Npt)
    30. MARY PRICE (PRICEY) HARRISON (Dem)
    31. XAVIEN HARRISON (Npt)
    32. MEADER HARRISS (Rep)
    33. JOHN F. HARRY (Npt)
    34. DENISE S. HARTSFIELD (Dem)
    35. KELLY HASTINGS (Rep)
    36. ED HATLEY (Dem)
    37. FRED R. HATLEY (Rep)
    38. SEAN HAUGH (Lib)
    39. RASHAD HAUTER (Rep)
    40. PAULINA N. HAVELKA (Rep)
    41. KATHY HAWK (Npt)
    42. CHAD HAWKINS (Rep)
      candidate for GASTON COUNTY SHERIFF
    43. OTHA C. HAWKINS (Npt)
    44. ZACK HAWKINS (Dem)
    45. GREGORY R. (GREG) HAYES (Rep)
    46. RICHARD HAYES (Npt)
    47. DEENA HAYES-GREENE (Dem)
    48. HOPE HAYWOOD (Rep)
    49. CHRIS HEAGARTY (Npt)
    50. KRISTA HEAVNER (Rep)
    51. KATHY HEINTEL (Rep)
    52. BRIAN W. HELMS (Rep)
    53. WILLIAM E. HEMPHILL (Dem)
    54. KAREN HENNING (Rep)
    55. LANCE HERNDON (Dem)
    56. MICHAEL HERNDON (Npt)
    57. TINA S. HERRING (Rep)
    58. SAM HERSHEY (Npt)
    59. DANNY HESTER (Rep)
    60. CAROLE A. HICKS (Rep)
    61. ALONZO HILL (Npt)
    62. PAM HILL (Rep)
    63. TANYETTA HILL (Dem)
    64. THOMAS B. HILL (Npt)
    65. WHITNEY HILL (Npt)
    66. BO HINES (Rep)
    67. DENISE HINES (Dem)
    68. E. WAYNE HINES (Dem)
    69. LINWOOD HINES (Npt)
    70. JOHN HINNANT (Rep)
    71. W. CHRIS HOGAN (Npt)
    72. CHAD E. HOGSTON (Rep)
    73. MATTHEW HOH (Grn)
      candidate for US SENATE
    74. SYDNEY C. HOLBERT (Npt)
    75. PAUL A. HOLCOMBE (Rep)
    76. CHRISTOPHER HOLLAND (Rep)
    77. RENEE L. HOLLAND (Rep)
    78. WILLIE HOLLIDAY (Npt)
    79. MICHEAUX HOLLINGSWORTH (Npt)
    80. GREG HOLT (Npt)
    81. GENE HOUPE (Rep)
    82. CHERYL HOUSE (Rep)
    83. CHADWICK HOWARD (Rep)
    84. MICHAEL (STEVE) HUBER (Npt)
      candidate for CITY OF LOCUST MAYOR
    85. ABE HUDSON (Rep)
    86. RICHARD HUDSON (Rep)
    87. LEXANNE HUFFMAN (Rep)
    88. NICK HUFFMAN (Npt)
    89. SCOTT HUFFMAN (Dem)
    90. CHIP HUGHES (Rep)
      candidate for CRAVEN COUNTY SHERIFF
    91. ERIC HUGHES (Dem)
    92. MICHELLE HUGHES (Npt)
    93. RACHEL HUNT (Dem)
    94. SHEVEL (SHERRY) HUNT (Rep)
    95. TONY HUNT (Dem)
    96. HOWARD HUNTER III (Dem)
    97. WANDA HUNTER (Npt)
    98. RICKY HURTADO (Dem)
    99. PAM HYDER (Dem)
    100. ROGER HYPES (Npt)
  9. I
    1. FRANK ILER (Rep)
    2. DAN W. INGLE (Npt)
    3. JOHN W. INGRAM V (Rep)
    4. LUCY INMAN (Dem)
    5. KHEM D. IRBY (Dem)
    6. C. RANDALL (RANDY) ISENHOWER (Rep)
    7. TIM IVEY (Rep)
  10. J
    1. BRENT JACKSON (Rep)
    2. DARREN JACKSON (Dem)
    3. JEFF JACKSON (Dem)
    4. JUDY N. JACKSON (Npt)
    5. NEAL JACKSON (Rep)
    6. QUENTIN JACKSON (Dem)
    7. VICKI C. JACKSON (Npt)
    8. ROBERT D. JANSEN (Npt)
    9. FRED JARRETT (Rep)
    10. LANE JARVIS (Npt)
    11. RAY JEFFERS (Dem)
    12. CLARK JENKINS (Rep)
    13. RICKY JENKINS (Rep)
    14. TONY A. JENKINS (Rep)
    15. MARK JERRELL (Dem)
    16. MARIA JOCYS (Una)
      candidate for DURHAM COUNTY SHERIFF
    17. REGINA M. JOE (Dem)
    18. STEVIE JOE (Rep)
      candidate for HOKE COUNTY SHERIFF
    19. JOE JOHN (Dem)
    20. DOUGLAS JOHNSON (Npt)
    21. FRANK L. JOHNSON (Dem)
    22. ISAIAH (IKE) JOHNSON (Dem)
    23. JAKE JOHNSON (Rep)
    24. ROBERT (MR. TOAD) JOHNSON (Npt)
    25. TERRY S. JOHNSON (Rep)
    26. TODD JOHNSON (Rep)
    27. MONIKA JOHNSON-HOSTLER (Npt)
    28. LISA Y. JOHNSON-TONKINS (Dem)
    29. BILLY JOINER (Npt)
    30. ABE JONES (Dem)
    31. BETTY NIXON JONES (Npt)
    32. BRENDEN H. JONES (Rep)
    33. CHRISTINA JONES (Npt)
    34. CLAYTON JONES (Dem)
    35. CLINTON JONES (Npt)
    36. FRANKIE T. JONES, JR. (Dem)
    37. GREG JONES (Rep)
    38. JASON R. JONES (Rep)
    39. JOY A. JONES (Rep)
    40. KEVIN E. JONES (Dem)
    41. CHARLES H. JORDAN (Dem)
    42. VALERIE JORDAN (Dem)
    43. JUDY JUSTICE (Dem)
    44. BARBARA JUSTICE-ROOKS (Npt)
  11. K
    1. COLLEEN KAMOLNIK (Rep)
    2. DEANNA KAPLAN (Dem)
    3. THEODORE (TED) KAZAKOS (Rep)
    4. LEONARD KEEVER (Npt)
    5. TOM KEIGHER (Rep)
    6. DEMETRICE A. KEITH (Dem)
    7. CHRISTINE KELLY (Dem)
    8. KATHY KELLY (Npt)
    9. KATIE KENLAN (Dem)
    10. JAN GIACALONE KENNEDY (Rep)
    11. TODD KENNEDY (Npt)
    12. CYNTHIA BADDOUR KENNEY (Dem)
    13. JULIE M. KEPPLE (Dem)
    14. RALPH KERSEY (Rep)
    15. KEITH KIDWELL (Rep)
    16. MARK L. KILLIAN (Rep)
    17. JASON P. KIMBLE (Rep)
    18. BOBBY F. KIMBROUGH, JR. (Dem)
    19. LEE KING (Rep)
    20. TOD KINLAW (Npt)
    21. JOHN J. KIRKPATRICK IV (Dem)
    22. LAUREN RIGGS KITZINGER (Rep)
    23. MARK KLEINSCHMIDT (Dem)
    24. BRITTANY KLIMSTRA (Npt)
    25. DAVID KNIGHT (Npt)
    26. AMANDA B. KOTIS (Dem)
    27. KAREN KOZEL (Rep)
    28. JOYCE KRAWIEC (Rep)
    29. MIKE KUBINIEC (Rep)
    30. ANITA KURN (Rep)
    31. MARY ELLEN KUSTIN (Npt)
  12. L
    1. DONNY C. LAMBETH (Rep)
    2. MARK LANE (Npt)
    3. JOHN MICHAEL LANGDON (Npt)
    4. BILL LANIER (Rep)
    5. LEAH BRITT LANIER (Rep)
    6. PHILLIP LANIER (Npt)
    7. SARAH NEELY LANIER (Rep)
    8. WILLIAM G. LAPSLEY (Rep)
    9. MATTHEW LASZACS (Lib)
    10. SEAN LAVIN (Rep)
    11. RO LAWSIN (Npt)
    12. CATHERINE (CAT) LAWSON (Npt)
    13. R.S. (BUTCH) LAWTER, JR. (Rep)
    14. MICHAEL A. LAZZARA (Rep)
    15. CHRISTOPHER A. LEACH (Npt)
    16. VILMA D. LEAKE (Dem)
    17. DENNIS T. LEAMON (Npt)
    18. ERNIE LEE (Rep)
    19. MICHAEL LEE (Rep)
    20. MINU LEE (Npt)
    21. TYLER LEE (Rep)
    22. MICHAEL LEGRAND (Dem)
    23. FONDELLA A. LEIGH (Dem)
    24. MICHELE LEO (Npt)
    25. GARY LEONARD (Npt)
    26. BONNI LEONE (Rep)
    27. ALYSSA M. LEVINE (Dem)
    28. BECKY LEW-HOBBS (Npt)
    29. BRIAN K. LEWIS (Npt)
    30. GILBERT (CHIP) LEWIS, JR. (Npt)
    31. JUDY S. LEWIS (Npt)
    32. KAREN LEWIS (Npt)
    33. WILL LEWIS (Npt)
    34. ERNIE G. LEYBA (Rep)
    35. JAMIE LINEBERGER (Rep)
    36. BOBBIE J. LITTLE (Dem)
    37. BRETT LITTLE (Npt)
    38. JUDY HAMILTON LITTLE (Dem)
    39. PRISCILLA ANN LITTLE (Dem)
    40. YA LIU (Dem)
    41. DAJMA LIVINGSTON (Npt)
    42. TOM LOCK (Rep)
    43. DONNIE LOFTIS (Rep)
    44. BRANDON LOFTON (Dem)
    45. CAROLYN G. LOGAN (Dem)
    46. KATIE THUY LONG (Npt)
    47. TONY LONG (Rep)
    48. TIM LONGEST (Dem)
    49. CHARLES LOPEZ (Rep)
    50. JAKOB LORBERBLATT (Npt)
    51. BROOKS LOWE (Npt)
    52. KRISTA M. LOWE (Rep)
    53. PAUL LOWE, JR. (Dem)
    54. JARROD LOWERY (Rep)
    55. SHAWN D. LUCAS (Npt)
  13. M
    1. LORIE MABE-MCCROSKEY (Npt)
    2. JAMES E. MACROBERTS (Npt)
    3. KATIE MADON (Rep)
    4. LINDSAY MAHAFFEY (Npt)
    5. NASIF MAJEED (Dem)
    6. TODD MANESS (Rep)
    7. NED W. MANGUM (Rep)
    8. ESTHER MANHEIMER (Npt)
    9. BRENT MANNING (Npt)
    10. KATHY MANNING (Dem)
    11. MARK MANSFIELD (Rep)
    12. NATASHA MARCUS (Dem)
    13. AMANDA L. MARIS (Dem)
    14. TOM MARK (Rep)
    15. CHUCK MARSH (Npt)
    16. JEFFREY A. MARSIGLI (Rep)
    17. BILLY MARTIN (Dem)
    18. DON MARTIN (Rep)
    19. STEVE MARTIN (Dem)
    20. MELISSA MASON (Rep)
    21. MIRI MASSACHI (Npt)
    22. RAY MATUSKO (Rep)
    23. STEVE MAUNEY (Rep)
    24. BARBARA J. MAURER (Npt)
    25. WENDY ELLA MAY (Dem)
    26. JULIE MAYFIELD (Dem)
    27. WENDY MAYNARD (Rep)
    28. DELLA MAYNOR (Npt)
    29. THERON MCCABE (Dem)
    30. REBECCA MCCALL (Rep)
    31. KAREN D. MCCALLUM (Dem)
    32. JODI MCCONKEY (Dem)
    33. KEVIN E. MCCORD (Rep)
    34. KAREN BURNETTE MCCRACKEN (Dem)
    35. VANCE MCCRAW (Npt)
    36. TIGRESS SYDNEY ACUTE MCDANIEL (Npt)
    37. TONYA D. MCDANIEL (Dem)
    38. KAT MCDONALD (Lib)
    39. TREY MCDONALD (Rep)
    40. GARRY L. MCFADDEN (Dem)
    41. MARTIN B. (MARTY) MCGEE (Rep)
    42. QUINTIN MCGEE (Dem)
    43. PATRICK MCHENRY (Rep)
    44. JOHNNY MCINNIS (Npt)
    45. TOM MCINNIS (Rep)
    46. ANGELICA CHAVIS MCINTYRE (Dem)
    47. EARL MCKEE (Dem)
    48. LINDSEY L. MCKEE (Rep)
    49. NEIL MCKENZIE (Npt)
    50. REGGIE E. MCKNIGHT (Dem)
    51. VERONICA MCLAURIN-BROWN (Dem)
    52. JAMES Q. MCLEAN (Npt)
    53. EVELYN M. MCLEOD (Dem)
    54. ED MCMAHON (Dem)
    55. MARK MCMAINS (Rep)
    56. VALENE K. MCMASTERS (Dem)
    57. KIMBERLY WALKER MCMICHAEL (Rep)
    58. JEFFREY C. MCNEELY (Rep)
    59. FRANK MCNEILL (Dem)
    60. SARAH MCPHERSON (Rep)
    61. W. PHILIP MCRAE (Dem)
    62. WARREN MCSWEENEY (Rep)
    63. PAIGE MCTHENIA (Dem)
    64. JONATHAN MEADS (Rep)
    65. FRANK CHRISTOPHER MEARES (Npt)
    66. CHRIS MEASMER (Rep)
    67. LAURA MEIER (Dem)
    68. GUY MEILLEUR (Lib)
    69. PAUL MEINHART (Dem)
    70. JONATHAN MELTON (Npt)
    71. TOMMY W. MELTON (Rep)
    72. KURT MELVIN (Npt)
    73. TRENT MERCHANT (Npt)
    74. RICK MERCIER (Npt)
    75. MELISSA MERRELL (Rep)
    76. JOFFREY MERRILL (Npt)
    77. SPENCER MERRIWEATHER (Dem)
    78. GRAIG R. MEYER (Dem)
    79. LOUIS MEYER (Dem)
    80. DONALD MIAL (Dem)
    81. ANDY MILLARD (Dem)
    82. CHARLIE MILLER (Rep)
    83. MIKE MILLER (Rep)
    84. QUENTIN MILLER (Dem)
    85. GREG MILLS (Npt)
    86. GREY MILLS (Rep)
    87. JOHN MISIASZEK (Una)
    88. DOROTHY HAIRSTON MITCHELL (Dem)
    89. ET MITCHELL (Rep)
    90. RANDY MITCHELL (Npt)
      candidate for TOWN OF DOVER MAYOR
    91. JIM MIXSON (Rep)
    92. CHRISTOPHER MIZELLE (Lib)
    93. DEREK MOBLEY (Dem)
    94. SAMANTHA C. MOBLEY (Dem)
    95. ROBIN MOFFITT (Rep)
    96. TIM MOFFITT (Rep)
    97. MUJTABA A. MOHAMMED (Dem)
    98. JERRY G. MONETTE (Dem)
    99. ROSS MONKS (Rep)
    100. JOSHUA MONNENS (Npt)
    101. PEYTON MOODY (Rep)
    102. CATHERINE BONDS MOORE (Npt)
    103. DANNY MOORE (Npt)
    104. DAVID MOORE (Rep)
    105. MARTIN MOORE (Dem)
    106. SONNY MOORE (Npt)
    107. TIMOTHY (TIM) MOORE (Npt)
    108. WALTER H. MOORE III (Npt)
    109. JEFF MORELAND (Rep)
    110. MARCIA MOREY (Dem)
    111. MARCIA MORGAN (Dem)
    112. STEVE MORGAN (Npt)
    113. JOHN M. MORRIS (Rep)
    114. JOSHUA MORRIS (Lib)
    115. RONNIE (SUGARBEAR) MORRIS (Npt)
    116. KIMBERLY MORRISON-HANSLEY (Dem)
    117. DAVID MORROW (Npt)
    118. MICHELE MORROW (Npt)
    119. WAYNE MOSER (Npt)
    120. ANTANETTE MOSLEY (Npt)
    121. BEN MOSS (Rep)
    122. TERRI MRAZEK (Rep)
    123. ROBERT A. MULLINAX, JR. (Rep)
    124. CLAYTON C. MULLIS (Npt)
    125. JASON MULLIS (Rep)
    126. MICHAEL C. MUNGER (Lib)
    127. NATALIE S. MURDOCK (Dem)
    128. DAN MURPHY (Npt)
    129. GREG MURPHY (Rep)
    130. SCOTT MURPHY (Rep)
    131. ANDREW MURRAY (Rep)
    132. BILL MURRELL (Npt)
    133. JOSH MYERS (Npt)
  14. N
    1. PATRICE NEALON (Npt)
    2. MICHAEL NELSON (Lib)
    3. WALLACE NELSON (Rep)
    4. SEAN NESBIT (Npt)
    5. KATHY B. NEW (Npt)
    6. MATT NEWTON (Dem)
    7. PAUL R. NEWTON (Rep)
    8. WING NG (Npt)
    9. SARA NICHOLS (Npt)
    10. WILEY NICKEL (Dem)
    11. JOSHUA NIDAY (Rep)
    12. JEFF NIEMAN (Dem)
    13. JERRED NIX (Npt)
    14. ALYSSA NORMAN (Npt)
    15. KEITH M. NOWELL (Dem)
    16. SUMMER NUNN (Npt)
  15. O
    1. DEE O'BRIEN (Npt)
    2. PAUL O'NEAL (Npt)
    3. JIM O'NEILL (Rep)
    4. MICHAEL GREER O'SHEA (Dem)
    5. MICHAEL OAKES (Lib)
    6. JOHN ODOM (Npt)
    7. TOMMY OLD (Npt)
    8. CRAIG OLIVE (Rep)
    9. RON OSBORNE (Dem)
    10. CECILIA OSEGUERA (Dem)
    11. MATT OSMAN (Rep)
    12. KENT OTTO (Npt)
    13. J. WAYNE OUTLAW (Rep)
    14. BRAD OVERCASH (Rep)
    15. BARRY A. OVERMAN (Rep)
    16. CHUCK OWENBY (Rep)
    17. MICHAEL R. OWENS (Rep)
  16. P
    1. SAM PAGE (Rep)
    2. SHERRY HORNE PAGE (Npt)
    3. TRAVIS PAGE (Rep)
    4. MARIA PALACIOS (Dem)
    5. GINA PALANDRI (Dem)
    6. ERIN PARE (Rep)
    7. CHARLES PARKER (Npt)
    8. DANA PARKER (Npt)
    9. WAYNE PARKER (Rep)
    10. GREG PARKS (Npt)
    11. ERIC PARLOW (Npt)
    12. KYLE PARRISH (Dem)
    13. ROB PARSONS (Npt)
    14. RHONDA L. PATTERSON (Dem)
    15. MEGAN PATTON (Npt)
    16. MATTHEW PAULSON (Npt)
    17. MIKE PAYMENT (Rep)
    18. RON PAYNE (Rep)
    19. ANNE MARIE PEACOCK (Rep)
    20. MICAO PENAFLOR (Lib)
    21. MATTHEW PENCE (Npt)
    22. ANTHONY PENLAND (Rep)
    23. HOWARD PENNY, JR. (Rep)
    24. ALAN PERDUE (Rep)
    25. CECIL PERRY (Dem)
    26. JIM PERRY (Rep)
    27. CAROL PETERSON (Npt)
    28. WALTER PETTY (Rep)
    29. NICK PICERNO (Rep)
    30. ANTHONY PIERCE (Dem)
    31. FRANK PIERCE (Npt)
    32. GARLAND E. PIERCE (Dem)
    33. LEANN PIERCE (Rep)
    34. EVERETT D. PITTILLO (Rep)
    35. SARAH PARKER PITTMAN (Dem)
    36. AL PLATT (Dem)
    37. KIM PLEMMONS (Npt)
    38. BOBBY POLLARD (Npt)
    39. DON POMEROY (Rep)
    40. VICTORIA P. PORTER (Npt)
    41. KEITH R. POSTON (Dem)
    42. KIM POTEAT (Npt)
    43. STEVE B. POTTER (Dem)
    44. DON POWELL (Rep)
    45. ELAINE POWELL (Dem)
    46. WILLIAM L. POWELL (Npt)
    47. JAMES POWERS (Rep)
    48. LINDSEY PRATHER (Dem)
    49. CRISSY PRATT (Rep)
    50. ROBERT PRESSLEY (Rep)
    51. RENEE PRICE (Dem)
    52. ASIA PRINCE (Rep)
    53. EMANUELA PRISTER (Rep)
    54. DEAN PROCTOR (Rep)
    55. JAMES CROWELL PROCTOR (Rep)
    56. AARON PURCELL (Npt)
    57. PAM PUREZA (Npt)
    58. RANDY A. PUTNAM (Npt)
    59. REECE PYRTLE (Rep)
  17. Q
    1. AMOS QUICK (Dem)
    2. DAVID QUINN (Rep)
  18. R
    1. BILL RABON (Rep)
    2. PAULA HARVELL RAKESTRAW (Rep)
    3. JASON RAMEY (Rep)
    4. GREGORY (DEE) RANKIN (Npt)
    5. ROXANN RANKIN (Rep)
    6. KEN RAPER (Rep)
    7. J. BRIAN RATLEDGE (Rep)
    8. SARA DISHER RATLIFF (Npt)
    9. AMY RAY (Npt)
    10. J. TYLER RAY (Rep)
    11. ALVIN REED (Rep)
    12. EULA E. REID (Dem)
    13. LANDRIC REID (Dem)
      candidate for ANSON COUNTY SHERIFF
    14. REGINALD REID (Rep)
    15. RICHARD (RICKY) REID (Npt)
    16. SCOTT REILLY (Rep)
    17. ROBERT T. REIVES (Dem)
    18. MIKE REPENNING (Npt)
    19. MATT RHODES (Rep)
    20. CHRIS RHUE (Dem)
    21. CLIFFORD A. RICE (Npt)
    22. ANNA RICHARDS (Dem)
    23. MARYJANE RICHARDSON (Dem)
    24. DENNIS RIDDELL (Rep)
    25. MATTHEW RIDENHOUR (Rep)
    26. PAUL C. RIDGEWAY (Dem)
    27. JOHN L. RITTER (Rep)
    28. THOMAS L. ROACH (Npt)
    29. JAMES A. ROBERSON (Dem)
    30. MIKE ROBERSON (Dem)
    31. HARVEY ROBERTS (Npt)
    32. ROBIN ROBERTS (Rep)
    33. DAVID ROBERTSON (Rep)
    34. MARK ROBESON (Rep)
    35. CHRISTOPHER ROBINSON (Lib)
    36. GLADYS A. ROBINSON (Dem)
    37. MARIO J. ROBINSON, SR. (Rep)
    38. TRAVIS C. ROBINSON (Dem)
    39. TREY ROBISON (Rep)
    40. PORTIA W. ROCHELLE (Npt)
    41. SUSAN RODRIGUEZ-MCDOWELL (Dem)
    42. DANNY ROGERS (Dem)
    43. SENECA ROGERS (Npt)
    44. ROBERT ROMM (Npt)
    45. KIM RONEY (Npt)
    46. C. TODD ROPER (Dem)
    47. JANET ROSE (Npt)
    48. MOLLIE ROSE (Rep)
    49. ANDREA LEIGH ROSEWALL (Npt)
    50. DEBORAH K. ROSS (Dem)
    51. DONNA B. ROSS (Npt)
    52. LINDA S. ROSS (Dem)
    53. ROB ROSS (Rep)
    54. STEPHEN ROSS (Rep)
    55. TYLER ROSS (Npt)
    56. BOB ROUPE (Rep)
    57. DAVID ROUZER (Rep)
    58. WILLIE ROWE (Dem)
      candidate for WAKE COUNTY SHERIFF
    59. CALEB RUDOW (Dem)
    60. GERMAN RUIZ (Npt)
    61. MONICA RUIZ (Npt)
    62. STEVEN RUSHING (Npt)
    63. STONY RUSHING (Rep)
    64. MARIE C. RUSSELL (Una)
    65. CHERYL RUSSO (Rep)
    66. TERRANCE (TRUTH) RUTH (Npt)
      candidate for CITY OF RALEIGH MAYOR
  19. S
    1. JASON R. SAINE (Rep)
    2. BRAD A. SALMON (Dem)
    3. DEANDREA SALVADOR (Dem)
    4. ROLLIE SAMPSON (Npt)
    5. EVELYN L. SANDERS (Dem)
    6. MICAH J. SANDERSON (Rep)
    7. NORMAN W. SANDERSON (Rep)
    8. KESHIA SANDIDGE (Dem)
    9. JOHN SAULS (Rep)
    10. REECE SAUNDERS (Dem)
    11. RICHARD SAUNDERS (Npt)
    12. BENTON SAWREY (Rep)
    13. ANTHONY (TONY) SAWYER (Npt)
    14. CAROL SAWYER (Npt)
    15. VICKIE SAWYER (Rep)
    16. TYRONE SCALES (Dem)
    17. CHRISTOPHER SCHULTE (Dem)
    18. PAUL SCHUMACHER (Rep)
    19. ALLISON SCOTT (Npt)
    20. MATT SCOTT (Dem)
    21. SUSAN LEE (SUSIE) SCOTT (Dem)
    22. WARD D. SCOTT (Dem)
    23. GREG SEABOLT (Rep)
    24. NATE SEEDORF (Npt)
    25. JOSEPH SERIO (Lib)
    26. ASHLEY SESHUL (Rep)
    27. RICHARD (JOSH) SESSOMS (Rep)
    28. TIM SETTLEMYRE (Npt)
    29. COLE SETZER (Rep)
    30. MITCHELL SMITH SETZER (Rep)
    31. ASHLIE SHANLEY (Rep)
    32. TERRI W. SHARP (Dem)
    33. VAN SHAW (Rep)
    34. BUDDY SHEFFIELD (Npt)
    35. SCOTT SHEFFIELD (Npt)
    36. MICHAEL SHELTON (Npt)
    37. PHILLIP SHEPARD (Rep)
    38. SHEREE E. SHEPARD (Dem)
    39. ALAN SHEROUSE (Dem)
    40. BOBBIE SHIELDS (Rep)
    41. WILLIAM (BILL) SHILLITO (Npt)
    42. CHUCK SHINN (Rep)
    43. SCOTT SHOULARS (Npt)
    44. LYNN SHUE (Rep)
    45. GARY M. SIDES (Rep)
    46. DON SIGMON (Npt)
    47. KIM RICHARDS SIGMON (Rep)
    48. L.M. (MICKEY) SIMMONS (Npt)
    49. BARRY SIMS (Npt)
    50. BRIAN SLOAN (Rep)
    51. BEATRICE SMITH (Dem)
    52. CARSON SMITH (Rep)
    53. CHRISSY SMITH (Rep)
    54. CLIFTON H. SMITH (Rep)
    55. KANDIE D. SMITH (Dem)
    56. KEN SMITH (Rep)
    57. LISA SMITH (Npt)
    58. MATT SMITH (Rep)
    59. RICHARD SMITH (Npt)
    60. SANDY SMITH (Rep)
    61. SHELENA SMITH (Dem)
    62. SHENEIKA E. SMITH (Npt)
    63. SHERONICA SMITH (Dem)
    64. JERRY MAC SNEAD II (Npt)
    65. STEPHANIE SNEED (Npt)
    66. MIKE SOBOL (Npt)
    67. ANGELA G. SOUTHERLAND (Npt)
    68. HARRY SOUTHERLAND (Dem)
    69. HEATHER SOWRY RAY (Npt)
    70. MARK SPEED (Dem)
    71. BILLIE SPEVAK (Una)
    72. BRENT SPRINGER (Rep)
    73. MICHAEL J. STADING (Rep)
    74. CHAD STALL (Npt)
    75. CHERYL F. STALLINGS (Dem)
    76. SHELTON STALLWORTHY (Rep)
    77. EDWARD STATON (Npt)
    78. DIAMOND STATON-WILLIAMS (Dem)
    79. A.M. STEPHENS III (Npt)
    80. APRIL STEPHENS (Rep)
    81. RICK STICH (Npt)
    82. CLIFFORD STICKNEY (Npt)
    83. BRACEY STONE (Npt)
    84. KEITH STONE (Rep)
      candidate for NASH COUNTY SHERIFF
    85. CHRISTINE FIELDS STRADER (Rep)
    86. SEAN STRAIN (Npt)
    87. ANTHONY WAYNE (TONY) STREET (Npt)
    88. BETH STREET (Rep)
    89. DAVID H. STRICKLAND (Dem)
    90. LARRY C. STRICKLAND (Rep)
    91. REBECCA STRIMER (Npt)
    92. BRAD STROUD, SR. (Rep)
    93. DONNA STROUD (Rep)
    94. TYLER SWANSON (Npt)
    95. MELISSA SWARBRICK (Rep)
    96. MORGAN H. SWINSON (Rep)
    97. E. C. SYKES (Rep)
  20. T
    1. BETH TANNER (Rep)
    2. JIMMY T. TATE (Rep)
    3. NICK TAYLOR (Lib)
    4. MICHELLE TEAGUE (Npt)
    5. ERIC TERASHIMA (Dem)
    6. KEVIN TERRETT (Lib)
    7. ALLEN THOMAS, JR. (Dem)
    8. CHRIS THOMAS (Rep)
      candidate for ONSLOW COUNTY SHERIFF
    9. SCOTT THOMAS (Rep)
    10. AMINAH THOMPSON (Dem)
    11. CAROLYN JENNINGS THOMPSON (Dem)
    12. JENNIFER S. THOMPSON (Rep)
    13. PAM THOMPSON (Npt)
    14. RANDY THOMPSON (Rep)
    15. SARAH THORNBURG (Npt)
    16. GEORGE B. THORNE (Dem)
    17. LINDA L. THORNE (Dem)
    18. TATYANA THULIEN (Rep)
    19. KEVIN G. THURMAN (Dem)
    20. ANDRIAN (SWEET PEA) TILLETT (Dem)
    21. TODD W. TILLEY (Rep)
    22. PAT TILLMAN (Rep)
    23. TERRY TIPPETT (Npt)
    24. JILL TIPTON (Rep)
    25. JIM TOBIN (Rep)
    26. TOM TOBY (Rep)
    27. ANGIE TODD (Rep)
    28. DEAN MARTIN TOLSON (Rep)
    29. KATIE TOMBERLIN (Dem)
    30. JOHN A. TORBETT (Rep)
    31. NINA TOVISH (Npt)
    32. CHARLES TOWNSEND (Dem)
    33. DAWN P. TOWNSEND (Npt)
    34. SAM TREADAWAY (Npt)
    35. PAUL TREMBLAY (Npt)
    36. ABBY TRENT (Rep)
    37. ROBERT P. TRIVETTE (Rep)
    38. MICHAEL TRUDEAU (Grn)
    39. GEORGE TRUMAN (Dem)
    40. JENNIFER TRUMAN (Npt)
    41. BRYAN TUCKER (Una)
    42. TERRY TURBYFILL (Npt)
    43. CRAIG TURNER (Rep)
    44. DEL TURNER (Npt)
    45. SEAN M. TURNER (Npt)
    46. SHANE TURNEY (Npt)
    47. BOB TWOMEY (Npt)
    48. KEITH TYNDALL (Npt)
    49. KIM TYNER (Npt)
    50. MARC ROSS TYREY (Dem)
    51. CHUCK TYSON (Npt)
    52. HERMAN L. TYSON (Npt)
    53. JOHN M. TYSON (Rep)
    54. STEVE TYSON (Rep)
  21. U
    1. RAY UBINGER (Lib)
  22. V
    1. BUD VAN SLYKE (Npt)
    2. PHIL VANDERCOOK (Una)
    3. DONNA VANHOOK (Npt)
    4. RICHAL VANHOOK (Npt)
    5. CHRISTINE E. VILLAVERDE (Rep)
    6. DANA VINSON MULL (Rep)
    7. RODERICK C. VIRGIL (Dem)
      candidate for HOKE COUNTY SHERIFF
    8. FRED VON CANON (Rep)
    9. JIM VON CANON (Rep)
    10. JULIE VON HAEFEN (Dem)
    11. TURNER VOTIPKA (Rep)
  23. W
    1. JOYCE WADDELL (Dem)
    2. JENNA WADSWORTH (Npt)
    3. P. WAGNER (Dem)
    4. AVERY WAGONER (Npt)
    5. AMY SIGMON WALKER (Rep)
    6. DORETTA L. WALKER (Dem)
    7. KIMBERLY WALKER (Dem)
    8. SEAN WALKER (Dem)
    9. CHEVONNE WALLACE (Dem)
    10. MARK WALLER (Npt)
    11. EMILY WALTON (Npt)
    12. BILL WARD (Dem)
    13. BILL WARD (Npt)
    14. BRIAN WARD (Npt)
    15. JAMES WILLIAM WARD (Rep)
    16. KYLE WARD (Lib)
    17. SHARON J. WARDEN (Npt)
    18. GEORGE K. WARE (Rep)
    19. LARRY WARLICK (Npt)
    20. JESSE J. WARREN (Npt)
    21. LASHAWNDA WASHINGTON (Npt)
    22. THOMAS WATERCOTT (Lib)
    23. CODY WATERS (Npt)
    24. TARA WATERS (Npt)
    25. RICK WATKINS (Rep)
    26. DEE WATSON (Lib)
    27. MANDY WATSON (Npt)
    28. MICHAEL WATSON (Npt)
    29. RICHARD WATTS (Dem)
    30. JEFFREY A. WEAVER (Npt)
    31. LINDA WELBORN (Rep)
    32. J. PERCY WETHERINGTON (Npt)
      candidate for TOWN OF DOVER MAYOR
    33. BRITTANY WHEATLY (Rep)
    34. TRAVIS WHEELER (Rep)
    35. SHANNON CRAVEN WHITAKER (Npt)
    36. CAROL ALLEN WHITE (Dem)
    37. DONNA MCDOWELL WHITE (Rep)
    38. KELLY T. WHITE (Dem)
    39. MARIO WHITE (Dem)
    40. MARY FRANCES WHITE (Dem)
    41. SHELTON (SHELBY) WHITE, JR. (Dem)
    42. TARA T. WHITE (Npt)
    43. AL WHITESIDES (Dem)
    44. BRANDY WHITTAKER (Npt)
    45. BARRY WICKRE (Rep)
    46. THOMAS WIDMER (Npt)
    47. CHRIS WIENER (Rep)
    48. ROBIN ATKINS WIERZBICKI (Npt)
    49. PETER C. WILDEBOER (Rep)
    50. CHRISTY E. WILHELM (Rep)
    51. BURNIS WILKINS (Dem)
    52. GWEN WILKINS (Dem)
    53. BRIAN C. WILKS (Dem)
    54. BLAIR WILLIAMS (Dem)
    55. BRADLEY WILLIAMS (Rep)
    56. CYNTHIA WILLIAMS (Npt)
    57. DARWIN (DUKE) WILLIAMS (Dem)
    58. JOLENE WILLIAMS (Npt)
    59. MICHAEL T. WILLIAMS (Npt)
    60. TODD WILLIAMS (Dem)
    61. TRACEY DOCKERY WILLIAMS (Dem)
    62. SHELLY WILLINGHAM (Dem)
    63. DAVID WILLIS (Rep)
    64. WAYNE WILLIS (Npt)
    65. BRENDA K. WILSON (Npt)
    66. BRYAN WILSON (Rep)
    67. CLAYWOOD WILSON, JR. (Dem)
    68. ED WILSON (Dem)
    69. HUNTER WILSON (Npt)
    70. JANE ALLEN WILSON (Npt)
    71. LOREN GATLING WILSON (Dem)
    72. PEGGIE WILSON (Npt)
    73. JESSICA WINGER (Npt)
    74. MATTHEW WINSLOW (Rep)
    75. LAUREN WISE (Dem)
    76. CLARA KENNEDY WITHERSPOON (Npt)
    77. MONTY WITHERSPOON (Npt)
    78. LINDA WOLFE (Dem)
    79. WILLIAM D. WOLFE (Dem)
    80. R. ANDREW WOMBLE (Rep)
    81. STEVE WOOD (Rep)
    82. MIKE WOODARD (Dem)
    83. SHAI WOODBURY (Dem)
    84. LANDON WOODS (Rep)
    85. SUMMER WOODSIDE (Npt)
    86. TOMMY WOOTEN (Rep)
    87. DAVID WORSLEY (Npt)
    88. KENNY WORTMAN (Rep)
    89. DARREN WRIGHT (Una)
    90. TIMOTHY WRIGHT (Rep)
      candidate for POLK COUNTY SHERIFF
  24. X
    1. STEPHEN E. XAVIER (Npt)
  25. Y
    1. LARRY YARBOROUGH (Rep)
    2. WAYNE YATES (Npt)
    3. DON YELTON (Rep)
    4. PATRICIA KAUFMANN YOUNG (Dem)
    5. RHONDA GRAHAM YOUNG (Dem)
    6. SHERRIE YOUNG (Dem)
    7. WILLIAM (BILL) YOUNG, JR. (Npt)
  26. Z
    1. ROB ZAPPLE (Dem)
    2. JEFF ZENGER (Rep)