Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Michigan
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. 0
    1. Chris Christensen (Rep)
  2. A
    1. Denise Ackerman (Rep)
      candidate for Mullet Township Clerk
    2. Jodie Adams (Rep)
    3. Mike Adams (Dem)
    4. Maria G. Affhalter (Dem)
    5. Brenda Agee (NON)
    6. Neil W. Ahrens (Rep)
    7. Al Antkoviak (Rep)
    8. Charles Antkoviak (Rep)
    9. Clarence Archambo (Rep)
  3. B
    1. Bobbie Balazovic (Rep)
    2. Kristin Baranski (Rep)
      candidate for Hayes Township Clerk
    3. Elinore Barney (NPA)
    4. Arden J. Bawkey (Rep)
    5. Arthur Beach (Rep)
    6. Susan Beals (NON)
    7. Lynda Beaton (NP)
    8. Charles A. Beckwith (Rep)
    9. Jennifer Beebe (Rep)
    10. Marilyn L. Beebe (Rep)
      candidate for Wilson Township Clerk
    11. Andrew Beethem (Rep)
    12. Eric J. Beishlag (Rep)
    13. Erick H. Bennett (Rep)
    14. Theresa Bersen (Dem)
      candidate for Grant Township Clerk
    15. Rocky Beydoun (Rep)
    16. Debra Beynon (Rep)
      candidate for Bay Township Trustee
    17. Brenda Bishop (Rep)
    18. George Bloomfield (Rep)
    19. Janet Blossom (Dem)
    20. Renaldo Boetto (NON)
    21. Debra Bonneville (Rep)
    22. Stanley Boris (Dem)
    23. Greg Borowicz Jr. (Rep)
    24. Debra Bosma (Rep)
    25. Eric Boyd (Dem)
    26. Myles C. Boyd (Dem)
    27. Bruce Brandt (Rep)
    28. Brenda L. Nash (Rep)
    29. Charles (Chuck) Brew (Rep)
    30. Karen Brewster (Rep)
    31. Craig R. Bridges (Rep)
    32. Gabriel Brouckaert (Rep)
    33. Page Brousseau IV (O)
    34. Leslie Budnik (Rep)
    35. Mary E. Bur (Rep)
      candidate for Munro Township Clerk
    36. Margaret Byard (Dem)
    37. Clancey R. Byrne (NON)
  4. C
    1. Angie Carr (O)
    2. Joshua L. Chamberlain (Rep)
    3. Ronald J. Chapman (Rep)
    4. Joe Chattaway (Rep)
    5. Robert D. Christensen (Rep)
    6. Michael Cicinelli (Rep)
    7. Deborah L. Closs (Rep)
    8. Roy Cole (Rep)
    9. Julie Collard (Rep)
    10. William M. Conklin (Rep)
    11. Tina Conley (O)
    12. Nicholas Cononico (Rep)
    13. Annmarie Conway (Rep)
    14. Michelle Cortright (Rep)
    15. Karen Cosens (Rep)
    16. Robert C. Courneya (O)
    17. Wendy J. Courneya (Rep)
    18. Suzanne F. Coveyou (Rep)
    19. John Creasey (O)
    20. Pam Crowe (Dem)
    21. Steve Crusoe (Rep)
      candidate for Aloha Twp Trustee
    22. Matt Cunningham (Rep)
  5. D
    1. Maria Dal Pra (Rep)
    2. Ashley M. Darrow (Rep)
    3. Laura Decker (Rep)
    4. Robert A. Decker (Rep)
    5. Caroline Delich (NON)
    6. Cathryn D. Derrohn (Dem)
    7. Dawn DeRue (Rep)
    8. Elaine L. Desy (Rep)
    9. Robert F. Desy (Rep)
    10. Janice Dillaha (Rep)
    11. William P. Dohm (Rep)
    12. Rozina Doss (NON)
    13. Cheryl D. Dotski (Rep)
    14. James Dotson (O)
    15. Doug Kuebler (Rep)
    16. Chris Douglas (O)
    17. Gary Douglas (Dem)
      candidate for Hebron Township Clerk
    18. John Douglas (Rep)
    19. Mark Drier (Rep)
    20. Julia A. Drost (Rep)
    21. Ralph Dubey (Rep)
    22. Peggy Dunham (Rep)
    23. Hayden Dvoracek (Rep)
    24. Kathleen Dvoracek (Rep)
  6. E
    1. Deanna Eby (Dem)
    2. John Mark Eby (Rep)
    3. Martha Ehrhardt (Rep)
    4. JK Eldred (Rep)
    5. Gregory Elliot (NPA)
    6. Jason Elliot (O)
    7. Scott L. Eno (Rep)
      candidate for Aloha Twp Trustee
    8. Terrence L. Erber (Rep)
    9. Thoms E. Eustice (Rep)
    10. Angela Everingham (Rep)
  7. F
    1. Donna L. Falor (Rep)
    2. Tierney Farhat (Rep)
    3. Lawrence R. Feindt (Rep)
    4. Omar Adonis Feliciano (Rep)
    5. Ron Fenlon (Rep)
    6. Timothy Fenlon (Rep)
    7. Greg Fenner (O)
    8. Dawn Fenstermaker (Rep)
    9. Sondra Festerling (Rep)
    10. Becky L. Fettig (Rep)
    11. Myles Fimbinger (Rep)
    12. Lisa Alvarado Fineout (Rep)
    13. Jamie Fiorucci (NON)
    14. James A. Fisher (Rep)
    15. Sue Fisher (Rep)
    16. Renee Fitzgerald (Dem)
    17. William Fitzpatrick (Rep)
    18. Cary Ford (Rep)
      candidate for Wilmot Township Clerk
    19. John Ford (Rep)
    20. Laura C. Ford (Dem)
      candidate for Hayes Township Clerk
    21. Ron Ford (Rep)
    22. Brenda L. Freds (Dem)
  8. G
    1. Marie Garrett (Dem)
    2. Ken Garver (Rep)
    3. Xavier Gaudard (Rep)
    4. Josh Ginop (Rep)
    5. Keith E. Ginop (Rep)
    6. Matthew Ginop (Rep)
    7. Rich Ginop (Rep)
    8. Michael Goerke (Rep)
    9. Connie Golding (Rep)
    10. Brett Gooding (Rep)
    11. Melissa Goodrich (Rep)
    12. Tyler Goral (Dem)
    13. James Grabowski (NP)
    14. Tara J. Graham (NON)
    15. Alan J. Granger (Rep)
    16. David Green (Rep)
    17. Tammy S. Gregory (Rep)
    18. Brian Gutowski (Rep)
    19. Ray Guzniczak (Rep)
  9. H
    1. Cory Halberg (NON)
    2. Melinda Hambleton (Rep)
      candidate for Forest Township Clerk
    3. Harry G. Hammond (Rep)
    4. Scott A. Hankins (Rep)
    5. Elise Harrington (NPA)
    6. Duane Haskins (O)
    7. Steven D. Heffner (O)
    8. Robert S. Heikkinen (Rep)
    9. Karen Hellebuyck (Rep)
    10. Karen Hempenstall (Rep)
    11. Damien B. Henning (Rep)
    12. Sheryl Hilliker (Dem)
      candidate for Ellis Township Clerk
    13. Gerald Hillis Jr. (Rep)
    14. William Hindle (Rep)
    15. Eugene Hodulik (Rep)
      candidate for Burt Township Trustee
    16. Joseph E. Hoffman (Rep)
    17. Kristi Hollingsworth (Rep)
    18. Amber L. Holt (Dem)
    19. Eli Hope (Dem)
    20. Jessie Rae Horrocks (Rep)
    21. Dennis Howard (Dem)
    22. Rickey Howard (Rep)
    23. Tim Howard (Rep)
    24. Christopher Hudak (Rep)
    25. Pat Hutchinson (Rep)
    26. Jonathan Hutchison (Rep)
    27. Kory Hyde (Rep)
    28. Rebecca Hyde (Rep)
  10. I
    1. Kathryn A. Irwin (O)
  11. J
    1. Brad Jacob (O)
    2. Michael D. Jarema (Rep)
    3. Jonathan Jarrett (O)
    4. Robert J. Jess (Rep)
    5. Zeze Jess (Rep)
    6. Joshua Joseph (Rep)
  12. K
    1. Suzanne Kanine (Rep)
      candidate for Emmet County Clerk
    2. Dennis M. Keiser (Rep)
    3. Diana J. Keller (Dem)
    4. Stephen G. Keller (Rep)
    5. Timothy P. Kenney (Rep)
    6. Randy Kloss (Rep)
      candidate for Emmet County Sheriff
    7. Caroline Kobylczak (Dem)
    8. Bernie Kondrat (Rep)
    9. Matt Koontz (Dem)
    10. Harold L. Koviak (Rep)
    11. Christy L. Kozlowski (Rep)
      candidate for Burt Township Clerk
    12. Sarah Krupa (Rep)
    13. Robert A Kruzel (Dem)
  13. L
    1. Joe LaHaie (Dem)
    2. Richard A. LaHaie (Rep)
    3. Jim LaPeer (Dem)
    4. Todd LaRocque (Rep)
    5. Robert S. Latimer (Dem)
    6. Charles E. Laughbaum (Rep)
    7. Philip Lechowicz (Rep)
    8. Matt Leirstein (Rep)
      candidate for Emmet County Sheriff
    9. Brett Lindgren (Rep)
    10. Chuck Loader (O)
    11. Patricia A. Lockwood (O)
    12. Wendy L. Loffer (Rep)
    13. Elizabeth Lohman (Dem)
      candidate for Emmet County Clerk
    14. Joshua Lounsbury (Rep)
  14. M
    1. Marty Mac Gregor (Rep)
    2. Ray Magley (Rep)
    3. Don Mapes (Rep)
    4. Carla Martin (Rep)
      candidate for Peaine Township Clerk
    5. John F. Martin (Rep)
    6. Tom Martinbianco (O)
    7. Timothy Matchett (Rep)
      candidate for Marion Township Clerk
    8. Richard J. Matrella (NON)
    9. Kathy L. Mattson (Rep)
    10. Myron Matz (Rep)
    11. Trudy Maves (Rep)
    12. Charles Maziasz (Rep)
    13. Stacie McCulley (Rep)
    14. Patricia McCune (Rep)
    15. Randy McCune (Rep)
    16. Bill McDonald (NON)
    17. Diane McDonough (Rep)
    18. Lisa McGeshick (NON)
    19. Patrick D. McGinnis (Dem)
    20. Michael McPherson (NON)
    21. Daniel Mercer (Rep)
    22. Erin Mercer (Rep)
    23. Laurie Merchant (Rep)
    24. Meghan Michalak (Rep)
    25. Candice Miller (O)
    26. Helen Miller (NPA)
    27. Mary Mitchell (Rep)
    28. Dawson Moore (Rep)
    29. John D. Moore (Rep)
    30. Roger W. Moore (Rep)
    31. Chandra J. Moreno (NON)
    32. Dean J. Morford (Rep)
    33. Alicia L. Morrow (Rep)
    34. Duane E. Mosher (O)
    35. Kristina Moutrie (NPA)
    36. Edward J. Murphy (Rep)
  15. N
    1. Priscilla Nazarijchuk (O)
    2. Lisa Neelis (Dem)
    3. Kati L. Negley (Rep)
    4. Sandra L. Nemitz (O)
    5. Renee Neri (Rep)
    6. Carol A. Neumann (NPA)
      candidate for Benton Township Clerk
    7. Michael D. Newman (Rep)
    8. Julie Nielsen (O)
    9. Julie Northrop (Rep)
      candidate for Walker Township Clerk
    10. Dana Nutt (Rep)
  16. O
    1. Sandy O'Dell (O)
    2. Daniel O'Henley (Rep)
    3. Cathey Olsen (Dem)
    4. Dar Olson (Rep)
    5. Joseph Olson (Rep)
    6. Kristine Olson (NPA)
    7. Philip Olson (O)
    8. KImberly Olstrom (Rep)
    9. Bradley Ormsbee (Rep)
    10. B. Sue Osborn (O)
    11. Jeff Ostman (Rep)
    12. Reginald Ostwald (Rep)
  17. P
    1. Kimberlee A. Pappas (Rep)
    2. Ken Paquet (Rep)
    3. Katie Parker (Rep)
      candidate for Burt Township Trustee
    4. Jayne L. Passeno (Rep)
    5. Marc A. Pellegrino (Rep)
    6. Allan Peterson (Rep)
    7. Christian Picciolini (Rep)
    8. Mark R. Pirie (Rep)
    9. Jessica Porter (Rep)
    10. Debra Prout (Rep)
      candidate for Bliss Township Clerk
    11. Stephanie Prow (Rep)
  18. R
    1. Emma Radatovich (Rep)
    2. Lee Rainey (Rep)
    3. Elizabeth A. Readmond (Rep)
    4. Pete Redmond (Rep)
    5. Todd Reeves (Rep)
    6. Carol L. Reimann (Rep)
    7. Rob Reynolds (Rep)
    8. Marcia A. Rocheleau (Rep)
    9. Trevor Rodgers (O)
    10. Stacie Rooni (NON)
    11. Todd A Ross (Rep)
    12. Gregory Rotter (NPA)
    13. Aaron D. Ruotsala (NON)
  19. S
    1. Sean Sage (O)
    2. Gwen Sangeorzan (Dem)
      candidate for Nunda Township Clerk
    3. Richard Sangster (Rep)
    4. Terri Sarrault (Rep)
    5. Donald M. Schlaufman (Dem)
    6. Lee Schley (Rep)
    7. Judy Schmidt (Dem)
    8. Angela Schrader (NON)
    9. Bernard J. Schramm (Rep)
    10. Michael H. Schuitema (Rep)
    11. Joseph F. Seidel (Rep)
    12. Matthew Shann (Rep)
    13. Connie M. Shepherd-O'Neill (Rep)
    14. Betty Sherburne (Rep)
    15. Sherry L. Baker-McCary (Rep)
    16. Wendy L. Simmons (Rep)
      candidate for Bay Township Clerk
    17. Betty J. Simon (Dem)
    18. Victoria Skuse (Rep)
    19. Cecilia Smith (Rep)
    20. Kyle K. Smith (Rep)
    21. Lori Smith (Rep)
    22. Priscilla Smith (NON)
    23. Russell Smith (Rep)
    24. Wesley Smith (NP)
    25. Michael John Smydra (Rep)
    26. Mark E Sommers (Dem)
    27. John Sonnenberg (Rep)
    28. Samantha Sonnenberg (Rep)
    29. Lynn Sparks (Rep)
    30. Lyle Spierling (Rep)
    31. Ed St. Pierre (Rep)
    32. Sandra Lee Stafford (Rep)
    33. Adeena Stahlbuck-Whittaker (Rep)
      candidate for Mentor Township Clerk
    34. Michael T. Stearns (Dem)
    35. Andrew Stebbins (Rep)
    36. Beth Steiger (NON)
    37. Robert Stempihar (NON)
    38. Dana Sue Stempky (Rep)
    39. Kate Stewart (Rep)
    40. Randal J. Strong (Rep)
    41. Alison Studer (Rep)
    42. John Studer (Rep)
    43. Jermaine Sullivan (NP)
    44. Teresa Sullivan (Rep)
      candidate for Aloha Township Clerk
    45. Rodney (Ed) Summers (Rep)
    46. Laz Surabian (Rep)
    47. Patty Sutton (Rep)
  20. T
    1. Adam Taglauer (Rep)
    2. Carolyn Taglauer (Rep)
    3. Larry Taylor (Rep)
    4. Paul Teike (Rep)
    5. Randi Terry (Rep)
      candidate for Hudson Township Clerk
    6. Christopher Tholen (Rep)
    7. Todd Sorenson (Rep)
    8. Timothy M. Torrice (Rep)
    9. Donald Tracey (Rep)
    10. Frederick Troup (Rep)
  21. U
    1. Daniel Ulrich (Dem)
    2. Kyle R. Ulrich (Rep)
    3. Abby J Urman (Rep)
  22. V
    1. Rachel Vallance (Rep)
    2. Stephen R. Van Dam (Rep)
      candidate for Bay Township Trustee
    3. Janell Van Divner (Rep)
    4. Charles Vondra (Rep)
  23. W
    1. Harry Lee Waldie (Rep)
    2. John B. Wallace (Rep)
    3. John Wanke (Rep)
    4. Steve Warfield (Rep)
    5. Douglas Warner (Rep)
    6. Frank D. Wasylewski (Rep)
    7. Jamie D. Weasel (O)
    8. Jon Webb (NPA)
    9. Lisa Weber (Rep)
    10. Nate Weber (Rep)
    11. Ashley Weber-Jarvenpaa (NON)
    12. Stanley K. Wekwert (Rep)
    13. Buffy Jo Weldon (Rep)
    14. Rufus Welsheimer (Rep)
      candidate for Resort Township Clerk
    15. Joshua Westfall (O)
    16. Robin Westfall (Rep)
    17. Julie Wheat (Rep)
    18. Bob Wheaton (Rep)
    19. David M. White (Rep)
    20. Sandra Whiteford (Rep)
    21. Julie A. Whitley (Dem)
    22. Gregory S. Whittaker (Rep)
    23. Courtney Wilber (Dem)
    24. Frederick Wilkinson (Rep)
    25. Hazel Williams (Rep)
    26. Ron Williams (Rep)
    27. Theda Williams (Dem)
    28. Kevin Willis (Rep)
    29. Gary J. Wines (O)
    30. Sandra Witherspoon (Dem)
    31. Howard Wood (Rep)
    32. Dawn Wregglesworth (Rep)
    33. Erick Wregglesworth (Rep)
    34. Carolyn Wright-Sifferman (O)
  24. Y
    1. Michael Yon (NON)
    2. Brandon Yuchasz (NON)
  25. Z
    1. Kim Zeckovich (NON)
    2. Ron VanZee (Rep)