Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Utah
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
    1. Dan the Lake Point Man! (NON)
  1. A
    1. Nelson Abbott (Rep)
    2. Ruth Abbott (Rep)
    3. Shannon M. Acor (NON)
    4. Cheryl K. Acton (Rep)
    5. M. Dean Adams (NP)
      candidate for Tooele County Sheriff
    6. Stuart Adams (Rep)
    7. Danielle Ahn (Rep)
    8. Rick B. Ainge (NON)
    9. Carl R. Albrecht (Rep)
    10. Amber Allred (NON)
    11. Chris Allred (NP)
      candidate for Weber County Attorney
    12. Randy K. Allred (NON)
    13. Gil Almquist (Rep)
    14. Alan Anderson (Dem)
    15. Ashley Anderson (NON)
    16. Cory L. Anderson (NON)
    17. Douglas Anderson (Rep)
      candidate for Juab County Sheriff
    18. Jeremy Anderson (NON)
    19. Kami Anderson (NON)
    20. Michael Anderson (Dem)
    21. Ryan Argon (Rep)
      candidate for Weber County Sheriff
    22. David Atkin (Rep)
    23. Amy Ayres (NON)
  2. B
    1. Randall Bagley (NON)
    2. Erik L. Bailey (Rep)
    3. Greg B. Bailey (NON)
    4. Jeremy Baker (UU)
    5. Melissa Garff Ballard (Rep)
    6. Douglas B. Barker (NON)
    7. Carson Barlow (NP)
    8. Stewart Barlow (Rep)
    9. Carol Barlow Lear (Dem)
    10. Richard D. M. Barnes (Rep)
    11. Brian Barnett (NON)
    12. Robyn Barnhill (NON)
    13. Trevor L Barnson (NON)
    14. Scott Bartholomew (Rep)
    15. Terry Bawden (NON)
    16. Adam Bean (UU)
    17. Troy Beckstead (NON)
    18. Sarah L. Beeson (NON)
    19. Patrick Belmont (Dem)
    20. Colleen E. Benally (NON)
    21. Curtis Benjamin (Dem)
    22. Gay Lynn Bennion (Dem)
    23. Stacy Bernal (NON)
    24. Kristen Betts (NON)
    25. Kathryn A. Beus (Rep)
    26. Kera Birkeland (Rep)
    27. Lars Birkeland (NON)
    28. Cody V. Black (Rep)
      candidate for Beaver County Sheriff
    29. Dennis G. Blackburn (Rep)
    30. Kelly Blake (NON)
    31. Marilyn Blakley (NON)
    32. Michael P. Bleak (Rep)
    33. Michael Blodgett (Dem)
    34. Nate Blouin (Dem)
    35. Tyler Wilson Bluth (NON)
    36. Christina Boggess (Rep)
    37. Bridger Bolinder (Rep)
    38. Sharon Arrington Bolos (Rep)
    39. Parker Bond (Dem)
    40. Amber L. Bonner (NON)
    41. Janice J. Boswell (NON)
    42. Jeanne Bowen (Dem)
    43. Lisa Boyce (NON)
    44. Boyd M. Bingham (Rep)
    45. Jess. W. Bradfield (Rep)
    46. Patricia Bradford (UU)
    47. Arlyn Bradshaw (Dem)
    48. Jared Patrick Brems (NON)
    49. Curt Brewer (NP)
      candidate for Grand County Sheriff
    50. Dale M. Brinkerhoff (NON)
    51. Jarad Brinkerhoff (NON)
    52. Joel Briscoe (Dem)
    53. Scott A. Broadhead (Rep)
    54. Walt Brooks (Rep)
    55. Nate Brooksby (Rep)
    56. Joann Brown (NON)
    57. Christian B. Bryner (Rep)
    58. Jared Buchanan (Rep)
    59. Joseph Geddes Buchman (Lib)
      candidate for Utah State Treasurer
    60. Connie Burgess (NON)
    61. Jan Burrell (NON)
    62. Gerald Burt (Rep)
    63. Jefferson Burton (Rep)
    64. Don Busenbark (NON)
  3. C
    1. Tanielle Irene Callaway (Rep)
    2. Emily Campbell (NP)
    3. Kris Campbell (Dem)
    4. Charles Card (NON)
    5. Ken Carpenter (Rep)
      candidate for Iron County Sheriff
    6. Angie Carter (NON)
    7. Lisa N. Carter (Rep)
    8. Richard J. Carter (Ind)
    9. Chad Dotson (Rep)
      candidate for Iron County Attorney
    10. Kim Chandler (NON)
    11. Lannie Chapman (Dem)
    12. Ed Chavez (Dem)
    13. Cole W. Checketts (NON)
    14. Scott H. Chew (Rep)
    15. Dave W. Chivers (NON)
    16. Janis Christensen (NON)
    17. Von J. Christensen (Dem)
    18. Linda B. Christiansen (Rep)
      candidate for Sanpete County Clerk
    19. Tiffiney Christiansen (NON)
    20. Emily K. Clark (NON)
    21. Eric Clarke (Rep)
    22. Jay Cobb (Rep)
    23. Clare Collard (Dem)
    24. Scott R. Collard (Rep)
    25. Kerry K. Cook (Rep)
    26. Kristie D. Cooley (NON)
    27. Daniel Rhead Cottam (Lib)
    28. Bill Cox (Rep)
    29. LaRene Cox (NON)
    30. Paul Cozzens (Rep)
    31. Kay Cristofferson (Rep)
    32. Karen Cronin (NON)
    33. Kirk Cullimore (Rep)
    34. Daniel Clyde Cummings (Con)
      candidate for US House District 3
    35. John Curtis (Rep)
      candidate for US House District 3
    36. Nathan J. Curtis (Rep)
      candidate for Sevier County Sheriff
    37. Paul Cutler (Rep)
  4. D
    1. Jen Dailey-Provost (Dem)
    2. Rickey C. Dalton (NON)
    3. Scott G. Dalton (Rep)
    4. Audryn Damron (Dem)
    5. Kevin Daniels (Rep)
    6. Aaron Davidson (Rep)
      candidate for Utah County Clerk
    7. Billy Davis (NON)
    8. Cindy Davis (Rep)
    9. T. Richard Davis (NON)
    10. Leon R. Day (UU)
    11. Lisa Dean (NON)
    12. April Wilde Despain (NON)
    13. Fatima Dirie (Dem)
    14. Lyman W. Duncan (Rep)
    15. Jim Dunnigan (Rep)
    16. Chris Dyer (Dem)
  5. E
    1. Jennie Earl (Rep)
    2. Cassey Easley (Con)
      candidate for US House District 2
    3. Andrew Edtl (NON)
    4. Steve Eliason (Rep)
    5. Joseph Elison (Rep)
  6. F
    1. Blaine Fackrell (Rep)
    2. Adam Feller (Lib)
    3. Jill Fellow (Dem)
    4. Joel Ferry (Rep)
    5. Laurel Fetzer (Rep)
    6. Ila Fica (Dem)
    7. Patrick S. Finlinson (Rep)
    8. William Fisher (NP)
    9. Melinda Flint (NON)
    10. Stephen D. Foote (Rep)
    11. Robert Ford (Dem)
    12. Michael J. Franchek (Lib)
    13. Daniel Friend (Dem)
    14. Gage Froerer (Rep)
    15. Eve Furse (Dem)
      candidate for Summit County Clerk
  7. G
    1. Amelia Powers Gardner (Rep)
    2. Doyle Garrard (NON)
    3. Jonathan Dee Garrard (NON)
    4. Steve Getz (NP)
    5. Sim Gill (Dem)
    6. Kali Gleave (Rep)
    7. Marty Scott Gleave (Rep)
      candidate for Piute County Sheriff
    8. Tracy D. Glover (Rep)
      candidate for Kane County Sheriff
    9. Hope Goeckeritz (Dem)
    10. Chuck Goode (Dem)
    11. Sandi Goodlander (Rep)
    12. Brandon Gordon (Rep)
    13. Brian Goulding (NON)
    14. Erin Grady (NON)
    15. Joey D. Granger (Rep)
    16. Phil Graves (Dem)
    17. Jeff Gray (Rep)
      candidate for Utah County Attorney
    18. Willie Grayeyes (Dem)
    19. Emily Green (Rep)
    20. Dee Grey (Dem)
    21. Stephanie Gricius (Rep)
    22. Heidi Harris Gross (NON)
    23. Keith Grover (Rep)
    24. Marc Grow (NON)
    25. Ammon Gruwell (UU)
    26. Micah A. Gulley (Rep)
      candidate for Wayne County Sheriff
    27. Olivia Gunnerson (NON)
    28. Holly Gunther (Dem)
    29. Dallas Joseph Guymon (Dem)
    30. Matt Gwynn (Rep)
  8. H
    1. Stephen Reed Hadfield (Rep)
    2. Katy Hall (Rep)
    3. Melanie Hall (NON)
    4. Monica Hall (Dem)
    5. Steve Handy (NP)
    6. Linda W. Hanks (NON)
    7. Jack G. Hansen (NON)
    8. James Arthur Hansen (Lib)
      candidate for US Senate
    9. Lindsey Hawley Hansen (Rep)
    10. Neil Hansen (Dem)
    11. Vance Hansen (NP)
    12. Chris Harding (Rep)
    13. Steven Hardman (NON)
    14. Amber Hardy (Dem)
    15. Joshua Hardy (Dem)
    16. Suzanne Harrison (Dem)
    17. Canice Harte (Dem)
    18. Jamie Harvey (Rep)
    19. Ricky Hatch (Rep)
    20. Russ Hatch (Con)
    21. Royd F. Hatt (NON)
    22. Jon Hawkins (Rep)
    23. Michael Hawley (NON)
    24. Amber M. Hayden (NON)
    25. Sahara Hayes (Dem)
    26. Aaron Heineman (Ind)
      candidate for US House District 3
    27. Tom Henderson (NON)
    28. Nick Hill (NON)
    29. Stephanie Hill (NON)
    30. Nicole Hobbs (NON)
    31. Kristen Hogan (NON)
    32. Duke Hollingshead (Rep)
    33. Sandra Hollins (Dem)
    34. Garry Thomas Holly (Dem)
    35. Hollie Holman (NON)
    36. Cory J. Holmes (NON)
    37. Todd E. Holt (NON)
    38. Thomas Horne (UU)
      candidate for Utah State Treasurer
    39. Patrick Horning (Dem)
    40. Eric Houston (NP)
    41. Steven Huber (Dem)
    42. Barry Huntington (Rep)
    43. Tyson R. Huntington (Rep)
      candidate for Emery County Sheriff
    44. Mark R. Hurd (Rep)
    45. Leslie A. Hyde (Rep)
    46. Wade Hyde (NON)
  9. I
    1. Rebecca Ipson (Rep)
    2. Victor Iverson (Rep)
    3. Ken Ivory (Rep)
  10. J
    1. Colin Jack (Rep)
    2. David Jack (UU)
    3. Richard D. Jacobson (Rep)
    4. Bruce D. Jardine (NON)
    5. D. Chad Jensen (Rep)
      candidate for Cache County Sheriff
    6. Erin Jensen (NON)
    7. Greg Jensen (Rep)
    8. Keven Andrew Jensen (Rep)
    9. Larry G. Jensen (Rep)
    10. McKay R. Jensen (NON)
    11. R. Bryan Jensen (NON)
    12. Richard Jensen (Lib)
    13. Chelise Jessen (Rep)
    14. Dan Jessen (Rep)
      candidate for Iron County Auditor
    15. Casey Wayne Jewkes (Rep)
    16. Timothy Adrian Jimenez (Rep)
    17. Belinda Johnson (Rep)
    18. Craig Johnson (NON)
    19. Dan Johnson (Rep)
    20. Jacob Johnson (Lib)
    21. Ladd Johnson (UU)
    22. Scott Johnson (Rep)
    23. Trevor Johnson (Rep)
    24. Rick Jones (Dem)
      candidate for US House District 1
    25. Marsha Judkins (Rep)
  11. K
    1. Lorene Kamalu (Rep)
    2. Brittany Karzen (Rep)
    3. Cole J. Kelley (NON)
    4. Amber Kelly (NON)
    5. Mike Kennedy (Rep)
    6. Patricia Kent (NP)
    7. Joseph Kerry (Rep)
    8. Cindy Marchant Keyes (Dem)
      candidate for Summit County Auditor
    9. Tracy Killian (Rep)
    10. Brian King (Dem)
    11. Julie King (NON)
    12. Shelia Stubbs Knight (NON)
    13. Curtis Koch (Rep)
      candidate for Davis County Auditor
    14. Jill Koford (Rep)
    15. Mike Kohler (Rep)
    16. Abraham Korb (NP)
      candidate for US Senate
    17. Quinn Kotter (Rep)
    18. Patty A. Kubeja (Rep)
    19. Karen Kwan (Dem)
    20. Jason Kyle (Rep)
  12. L
    1. Steve Labrum (Rep)
      candidate for Uintah County Sheriff
    2. Lehi T. Lacy (Rep)
    3. Chelsy Lail (NON)
    4. Chameill Lamb (NP)
    5. James W. Lamb (NON)
    6. Richard L. Lamb (NON)
    7. Edyth Lang (NON)
    8. Dawn Mathiesen Langston (NP)
      candidate for Summit County Clerk
    9. Shirlene Larsen (Rep)
    10. Kelly Larson (NON)
    11. J. Robert Latham (Lib)
    12. John Laursen (Rep)
    13. Mike Lee (Rep)
      candidate for US Senate
    14. Trevor Lee (Rep)
    15. April Lefevre (NON)
    16. Jordan Leonard (Rep)
    17. Rosemary Lesser (Dem)
    18. Lauren Lewis (NON)
    19. Susan Lewis (Rep)
    20. Ashley R. Liewer (Dem)
    21. Wendy T. Likert (NON)
    22. Joylin Lincoln (NON)
    23. Curtis Linton (NON)
    24. Loral G. Linton (NON)
    25. Karianne Lisonbee (Rep)
    26. Tim Loftis (UU)
    27. Erin Longacre (NON)
    28. Anthony Loubet (Rep)
    29. Steven Lund (Rep)
    30. David Lundgren (UU)
    31. John D. Luthy (Rep)
      candidate for Cache County Attorney
    32. Phil Lyman (Rep)
    33. Vicki E. Lyman (Rep)
    34. Stacey Lyon (Rep)
    35. Jack (john A) Lytle (Rep)
  13. M
    1. Jeremy Madsen (NON)
    2. Cory Maloy (Rep)
    3. Piper Manesse (UU)
    4. Rod Mann (Rep)
      candidate for Utah County Auditor
    5. Lisa M. Manning (Rep)
      candidate for Davis County Assessor
    6. Goud Maragani (Rep)
    7. Seth Marsing (Rep)
    8. Justin Martinez (Dem)
      candidate for Summit County Sheriff
    9. Kenneth Maryboy (Dem)
    10. Andrew Matishen (UU)
    11. Denise R. Maynard (NON)
    12. Karen Mayne (Dem)
    13. Dan McCay (Rep)
    14. Robin M. McClelland (NON)
    15. Holly McClure (Rep)
    16. Allison H. McCoy (Rep)
      candidate for Tooele County Auditor
    17. Andrew Mccullough (Lib)
    18. Mike McCurdy (Rep)
    19. Darlene McDonald (Dem)
      candidate for US House District 4
    20. David McEwen (NON)
    21. JayMac (UU)
      candidate for US House District 2
    22. Lori McFarland (Rep)
    23. Mary McGann (NP)
    24. Brian McKenzie (Rep)
      candidate for Davis County Clerk
    25. Karl G. McMillan (Rep)
    26. Evan McMullin (NP)
      candidate for US Senate
    27. Ginger McMullin (Rep)
    28. John Mcphie (Rep)
    29. Henry Medina (Rep)
    30. Gary K. Merrill (NON)
    31. Celeste Meyeres (Rep)
    32. Gregory Miles (Rep)
    33. Jessica Miller (NON)
    34. Meaghan Miller (Dem)
    35. Tracy Miller (NON)
    36. Ann Millner (Rep)
    37. Nicholas Mitchell (Dem)
      candidate for US House District 2
    38. Melanie Monestere (Rep)
    39. Blake Moore (Rep)
      candidate for US House District 1
    40. Camille A. Moore (Rep)
    41. Teresa A. Morgan (NON)
    42. Carol Moss (Dem)
    43. Jefferson Moss (Rep)
    44. David M. Muir (UU)
    45. Jonathan "Johny" Munoz (UU)
    46. John "Jack" Murphy (Rep)
    47. Calvin Musselman (Rep)
  14. N
    1. Cabot Nelson (UU)
    2. Tiffany Nelson (NON)
    3. Aimee Winder Newton (Rep)
    4. Kris Nguyen (NON)
    5. Jessica Nielsen (NON)
    6. Andrew Nieto (Rep)
    7. Jed Nordfelt (UU)
    8. Sonja Norton (Rep)
  15. O
    1. Amanda Oaks (NON)
    2. Jake Oaks (Ind)
      candidate for Utah County Clerk
    3. Marlo M. Oaks (Rep)
      candidate for Utah State Treasurer
    4. Mack Oetting (NP)
    5. Michael Olsen (Rep)
      candidate for Emery County Attorney
    6. Tracy D. Olsen (NON)
    7. Katie Olson (Dem)
    8. Margaret Olson (Dem)
    9. Mark S. Olson (NON)
    10. Kevin J. Orgill (NON)
    11. Richard L. Orr (NON)
    12. Burgess Owens (Rep)
      candidate for US House District 4
    13. Doug Owens (Dem)
  16. P
    1. Clinton Painter (Rep)
    2. Zachary Palacios (NP)
      candidate for Carbon County Sheriff
    3. Keri Pallesen (Rep)
    4. Marty Lynn Palmer (Rep)
    5. Zeno Parry (UU)
    6. Jennifer Partridge (NON)
    7. Sarah J. Patino (Lib)
    8. Linda Paulson (Rep)
    9. Elizabeth Payne (NON)
    10. Kirk Pearson (Con)
    11. Tammy T. Pearson (Rep)
    12. Anneliesa Peart (Rep)
    13. Karen Pedersen (NON)
    14. James D. Perkins (Rep)
    15. Lee Perry (Rep)
    16. Ryan Van Peters (Rep)
      candidate for Juab County Attorney
    17. Mike Petersen (Rep)
    18. Jonathan Peterson (NP)
      candidate for US House District 4
    19. Karen Peterson (Rep)
    20. Tyler Peterson (UU)
    21. Val Peterson (Rep)
    22. Mike Petree (NP)
    23. Candice Pierucci (Rep)
    24. Nikki Pino (Dem)
    25. Stephanie Pitcher (Dem)
    26. Katie Player (NON)
    27. Jennifer Plumb (Dem)
    28. Leland F. Pollock (Rep)
    29. Mandy Pomeroy (NON)
    30. Miles Pomeroy (Dem)
    31. Kevin Potter (Rep)
    32. Julie Powell (NON)
    33. Kelly E. Preece (NON)
    34. Emily Clark Price (NON)
    35. Roger Pulsipher (NON)
    36. Susan Pulsipher (Rep)
  17. R
    1. Megen Ralphs (NON)
    2. Lucas Ramirez (Dem)
    3. Troy S. Rawlings (Rep)
      candidate for Davis County Attorney
    4. Sarah Reale (Dem)
    5. Meredith M. Reed (NON)
    6. Wendy Rencher (NON)
    7. Teri B. Rhodes (NON)
    8. Melissa Rich (NON)
    9. Sarah Richins (NON)
    10. Jared W. Rigby (Rep)
    11. Lita Riley (Ind)
    12. Cilie Marie Rios (NON)
    13. Rosie Rivera (Dem)
    14. Dennis Roach (UU)
    15. Nicholas J. Roberts (Rep)
    16. Adam Robertson (Rep)
    17. Christopher F. Robinson (Dem)
    18. Evan Rodgers (UU)
    19. Warren Rogers (Ind)
      candidate for Utah State Treasurer
    20. Angela Romero (Dem)
    21. Yvette Romero (NON)
    22. Denice Roney (NON)
    23. Erik Kim Rowland (Rep)
    24. Brian Rowley (Lib)
    25. Jeana Rowley (NON)
    26. Marki Rowley (Rep)
      candidate for Millard County Clerk
    27. Adrian Ruger (Rep)
  18. S
    1. Nate Salazar (NON)
    2. Scott Sandall (Rep)
    3. Wayne Gary Sandberg (Rep)
    4. Jennifer Savage (NON)
    5. Mindy Savage (NON)
    6. Ryan W. Savage (NON)
    7. Ann Schreck (Dem)
    8. Mike Schultz (Rep)
    9. Luke Searle (Rep)
    10. Michael Seguin (NP)
      candidate for US Senate
    11. Tracy Shaw (Rep)
      candidate for Tooele County Clerk
    12. Amber Shill (NON)
    13. Jeremy Shinoda (NON)
    14. Rex Shipp (Rep)
    15. Barry Evan Short (Lib)
    16. Nannette Simmons (NON)
    17. Christina Sloan (NP)
      candidate for Grand County Attorney
    18. Bonnie L. Smith (Rep)
    19. Davina Smith (Dem)
    20. Elizabeth Smith (NON)
    21. Garrett Smith (Rep)
    22. Mike Smith (Rep)
      candidate for Utah County Sheriff
    23. Toni Smith (NON)
    24. Richard Snelgove (Rep)
    25. Casey Snider (Rep)
    26. Adam Snow (Rep)
    27. Kerry Soelberg (UU)
    28. Dan Sorensen (Rep)
    29. Kelly V. Sparks (NON)
      candidate for Davis County Sheriff
    30. Robert Spendlove (Rep)
    31. Dale Stacey (Rep)
      candidate for Rich County Sheriff
    32. Burke Staheli (NON)
    33. Corey Stark (Rep)
      candidate for Morgan County Sheriff
    34. Jeff Stenquist (Rep)
    35. Bob J. Stevenson (Rep)
    36. Jerry Stevenson (Rep)
    37. Chris Stewart (Rep)
      candidate for US House District 2
    38. Sheldon Stewart (Rep)
    39. David B. Stirland (NON)
    40. Stephen J. Stocks (NP)
      candidate for Grand County Attorney
    41. Andrew Stoddard (Dem)
    42. Michael Stoddard (Lib)
      candidate for US House District 3
    43. Jenny Stoker (NON)
    44. Roger Stout (Rep)
    45. Keven Stratton (Rep)
    46. Erik A. Stromberg (Lib)
    47. Mark Strong (Rep)
    48. Silvia Stubbs (Rep)
    49. Neal Summers (NON)
    50. Scott H. Sweat (Rep)
    51. Emily Syphus (NON)
  19. T
    1. William Roy Talbot (Rep)
    2. David B. Tebbs (Rep)
    3. Jordan Teuscher (Rep)
    4. Daniel Thatcher (Rep)
    5. Jaymon J. Thomas (Rep)
    6. Kendall Thomas (Rep)
    7. Conrad L. Thompson (NON)
    8. John H. Thompson (Dem)
    9. Norm Thurston (Rep)
    10. Dennis K. Timm (NP)
    11. Matt A. Tippetts (Rep)
    12. Tom Tomeny (NP)
    13. Travis Tucker (Rep)
    14. Brenda Tuttle (Rep)
  20. U
    1. Tab Uno (Dem)
  21. V
    1. Robert Van Dyke (Rep)
      candidate for Kane County Attorney
    2. Kevin T. Van Tassell (NP)
    3. Megan Van Wagenen (NON)
    4. Evan Vickers (Rep)
    5. Kathleen VonHatten (NON)
    6. Catherine Voutaz (Dem)
  22. W
    1. Kimberly Wagner (UU)
    2. January Walker (UU)
      candidate for US House District 4
    3. Scott C. Wall (Rep)
    4. Mandy Wallace (NON)
    5. Melissa Wallis (NON)
    6. Nick Walter (Rep)
    7. Eric Dalmas Wamlsey (NON)
    8. Raymond Ward (Rep)
    9. DeeRay Wardle (NON)
    10. David Warren (NON)
    11. Christine Watkins (Rep)
    12. Judy Weeks-Rohner (Rep)
    13. Elizabeth Weight (Dem)
    14. Jill Weight (NON)
    15. Matthew Weller (NON)
    16. Emilee Wells (NON)
    17. Doug Welton (Rep)
    18. Lynette Wendel (Dem)
    19. Alan Wessman (UU)
    20. Simeon B. Weston (Rep)
    21. Mark Wheatley (Dem)
    22. Curtis Whipple (NON)
    23. Cammy Whitchurch (NON)
    24. Al James Whitehorse (Dem)
    25. Jon "Toro" Whittaker (Rep)
      candidate for Iron County Clerk
    26. Stephen Whyte (Rep)
    27. Jamison Wiggins (NP)
      candidate for Grand County Sheriff
    28. Ryan Wilcox (Rep)
    29. Mitch W. Wilkins (Rep)
    30. Bryce Williams (NON)
    31. Katherine Williams (NON)
    32. Larry J. Williams (NON)
    33. Tommy Williams (Ind)
      candidate for US Senate
    34. Vern C. Williams (NON)
    35. Ada Wilson (NON)
    36. Brad R. Wilson (Rep)
    37. Joyce Wilson (NON)
    38. Matthew Wilson (Rep)
    39. Sara L. Wilson (NON)
    40. Paul J. Wimmer (Rep)
      candidate for Tooele County Sheriff
    41. Karyn Hermansen Winder (NON)
    42. Bill Winfield (NP)
    43. James Winn (NON)
    44. Michael Winn (Rep)
      candidate for Wayne County Attorney
    45. Rebecca Winsor (Dem)
    46. Ronald Winterton (Rep)
    47. Clyde Wohlgemuth (NON)
    48. Jeffrey L. Wood (Rep)
      candidate for Carbon County Sheriff
    49. LeAnn Wood (Rep)
    50. Benjamin Woodward (NON)
    51. Wayne E. Woodward (NON)
    52. Gabriel Woytek (NP)
    53. Carli J. Wright (NON)
    54. Danielle Wright (NON)
    55. Glenn J. Wright (Dem)
      candidate for US House District 3
    56. Steve Wrigley (NON)
  23. Y
    1. Brandon Yardley (Rep)
    2. Nelson A. Yellowman (NON)
    3. Marla R. Young (Rep)
    4. Thomas Young (Rep)
  24. Z
    1. Brent Zimmerman (Lib)
    2. Ryan Zumwalt (NON)