Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Illinois
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. 0
    1. No Candidate (Dem)
      candidate for DuPage County Sheriff
    2. Julie Berkowicz (Rep)
    3. Bob Bodach (Rep)
    4. No Candidate (Dem)
    5. Marybeth Carlson (Dem)
    6. Sean Casten (Dem)
    7. Lucy Chang Evans (Dem)
    8. Michael L. Childress (Dem)
    9. Deb Conroy (Dem)
    10. Dawn DeSart (Dem)
    11. Tammy Duckworth (Dem)
      candidate for Illinois US Senate
    12. Michael W. Frerichs (Dem)
      candidate for Illinois Treasurer
    13. Gretchen Fritz (Rep)
      candidate for Will County Clerk
    14. Jeff Gahris (Dem)
    15. Alexi Giannoulias (Dem)
    16. Daniel Hebreard (Dem)
    17. Jean Kaczmarek (Dem)
      candidate for DuPage County Clerk
    18. Raja Krishnamoorthi (Dem)
    19. Mia McPherson (Dem)
    20. Susana A. Mendoza (Dem)
      candidate for Illinois Comptroller
    21. Raquel M. Mitchell (Rep)
    22. Michael L. Murray (Dem)
    23. Azam Nizamuddin (Dem)
    24. Lauren (Laurie) Nowak (Dem)
    25. Mary K. O'Brien (Dem)
    26. Barbara A. O'Meara (Dem)
    27. Jill Otte (Dem)
    28. Mary FitzGerald Ozog (Dem)
    29. Raj "Pi" Pillai (Rep)
      candidate for Will County Treasurer
    30. Don Potoczny (Dem)
    31. JB Pritzker / Juliana Stratton (Dem)
      candidate for Illinois Governor
    32. Delia Ramirez (Dem)
    33. Kwame Raoul (Dem)
    34. Jim Reilly (Rep)
      candidate for Will County Sheriff
    35. Mark R. Revis (Rep)
    36. Sheila Rutledge (Dem)
    37. Arkadiusz "Art" Smigielski (Rep)
    38. Erik Spande (Dem)
    39. Jeffrey Tuminello (Rep)
    40. Tina Tyson-Dunne (Dem)
    41. Sonni Choi Williams (Dem)
    42. Yeena Yoo (Dem)
    43. Darren Bailey / Stephanie Trussell (Rep)
      candidate for Illinois Governor
    44. Dan Brady (Rep)
    45. Liam Christopher Brennan (Rep)
    46. Tim Brophy (Dem)
      candidate for Will County Treasurer
    47. Justin Burau (Rep)
    48. Michael J. Burke (Rep)
    49. No Candidate (Rep)
    50. No Candidate (Dem)
    51. Vasavi Chakka (Rep)
    52. Liz Chaplin (Dem)
    53. Jessica Colon-Sayre (Dem)
    54. John Connor (Dem)
    55. Sadia Covert (Dem)
    56. Chris Dargis (Rep)
    57. Tom Demmer (Rep)
      candidate for Illinois Treasurer
    58. Thomas G. DeVore (Rep)
    59. Tim Elliott (Rep)
    60. Elizabeth J. Folk Van Arsdell (Rep)
    61. Nicky Giannasi (Rep)
    62. Greg Hart (Rep)
    63. Gwen Henry (Rep)
    64. Mike Kelley (Dem)
      candidate for Will County Sheriff
    65. Don Krause (Rep)
    66. Lynn LaPlante (Dem)
    67. Seth Lewis (Rep)
    68. James Mendrick (Rep)
      candidate for DuPage County Sheriff
    69. Al Murphy (Rep)
    70. Marsha Murphy (Rep)
    71. Destinee Ortiz (Dem)
    72. Linda J. Painter (Rep)
    73. Keith Pekau (Rep)
    74. Amber M. Quirk (Rep)
    75. Michael "Mike" W. Reidy (Rep)
    76. Amanda Roudebush (Dem)
    77. Kathy Salvi (Rep)
      candidate for Illinois US Senate
    78. Jennifer Sanalitro (Rep)
    79. Evelyn Sanguinetti (Rep)
      candidate for DuPage County Clerk
    80. Robert J. Schillerstrom (Rep)
    81. Greg Schwarze (Dem)
    82. Lauren Staley Ferry (Dem)
      candidate for Will County Clerk
    83. Shannon L. Teresi (Rep)
      candidate for Illinois Comptroller
    84. Sam Tornatore (Dem, Rep)
    85. Cindy Cronin Cahill (Rep)
    86. Mica Freeman (Dem)
    87. Paula Deacon Garcia (Dem)
    88. Saba Haider (Dem)
    89. Art Jones (write-in candidate) (NP)
    90. Deirdre McCloskey (L)
      candidate for Illinois Comptroller
    91. Meta Mueller (Dem)
    92. Preston Nelson (L)
      candidate for Illinois Treasurer
    93. Bill Redpath (L)
      candidate for Illinois US Senate
    94. Jaime Ricklefs (Dem)
    95. Daniel K. Robin (L)
    96. Shawn Ryan (Dem)
    97. Scott Schluter / John Phillips (L)
      candidate for Illinois Governor
    98. Rosemary Spann (Dem)
    99. Jon Stewart (L)
    100. Margaret Tyson (Dem)
    101. Grant Eckhoff (Rep)
    102. Jeffrey A. English (write-in) (NP)
      candidate for Illinois Comptroller
    103. Kari Galassi (Rep)
    104. Patricia "Patty" Gustin (Rep)
    105. Emily Johnson/Michael Kinney (write-in) (NP)
      candidate for Illinois Governor
    106. Patrice McDermand (write-in) (NP)
      candidate for Illinois Treasurer
    107. Sean Noonan (Rep)
    108. Donald E. Puchalski (Rep)
    109. Lowell Martin Seida (write-in) (NP)
      candidate for Illinois US Senate
    110. Khadija "D.J." Sufi (Dem)
    111. Michelle Turney (write-in) (NP)
    112. James Zay (Rep)
    113. Annette Corrigan (Rep)
    114. Daniel J. Kordik (Rep)
    115. Brian J. Krajewski (Rep)
    116. Bob Larsen (Rep)
    117. Elizabeth Ann Sebesta (write-in) (NP)
      candidate for Illinois Governor
    118. Constant 'Connor' VlaKancic (write-in) (NP)
      candidate for Illinois US Senate
    119. Greg Abbott (Rep)
    120. Reid Foltyniewicz (Rep)
    121. Nicole Giannini (Rep)
    122. Shon-Tiyon Horton (write-in) (NP)
      candidate for Illinois Governor
    123. Christine Jennifer Winger (Rep)
  2. A
    1. Krystle Able (Dem)
    2. Jack Henry Abraham (Dem)
    3. ANTHONY AIRDO (Rep)
    4. MARK R. ALBERS (Rep)
    5. CARLOS ALVAREZ (Rep)
    6. CAROL AMMONS (Dem)
    7. DESI ANDERSON (Rep)
    8. NEIL ANDERSON (Rep)
    9. JAIME M. ANDRADE, JR. (Dem)
    10. OMAR AQUINO (Dem)
    11. DAGMARA "DEE" AVELAR (Dem)
  3. B
    1. ALLENA BARBATO (Dem)
    2. JASON BARICKMAN (Rep)
    3. QUINTIN BARTON (Rep)
    4. Marcia S. Beaman (Dem)
    5. Corey T.J. Beirne (Dem)
    6. Beverly A. Bell (Dem)
    7. CHRISTOPHER BELT (Dem)
    8. SCOTT M. BENNETT (Dem)
    9. THOMAS M. BENNETT (Rep)
    10. HARRY BENTON (Dem)
    11. Jeanne Biles (Dem)
    12. DIANE BLAIR-SHERLOCK (Dem)
    13. Lyndsay Bloomfield (Rep)
    14. Hannah Blumenshine (Rep)
    15. PATRICIA BONK (Rep)
    16. CHRIS BOS (Rep)
    17. MIKE BOST (Rep)
      candidate for US House District 12
    18. PATRICK THOMAS BROUILLETTE (Rep)
    19. HEATHER BROWN (Rep)
    20. TERRI BRYANT (Rep)
    21. KAM BUCKNER (Dem)
    22. NIKKI BUDZINSKI (Dem)
      candidate for US House District 13
    23. KELLY M. BURKE (Dem)
    24. TIM BUTLER (Rep)
  4. C
    1. JOHN M. CABELLO (Rep)
    2. CONNIE CAIN (Rep)
    3. MARY BETH CANTY (Dem)
    4. MEG LOUGHRAN CAPPEL (Dem)
    5. ERIC CARLSON (Rep)
      candidate for US House District 1
    6. JONATHAN CARROLL (Dem)
    7. KELLY M. CASSIDY (Dem)
    8. LUPE CASTILLO (Rep)
    9. CRISTINA CASTRO (Dem)
    10. DAN CAULKINS (Rep)
    11. JAVIER LOERA CERVANTES (Dem)
    12. ANDREW S. CHESNEY (Rep)
    13. SHARON CHUNG (Dem)
    14. Sharon Chung (Dem)
    15. MIKE CLARK (Rep)
    16. Lea Cline (Dem)
    17. JEFFERY COLEMAN (Rep)
    18. LAKESIA COLLINS (Dem)
    19. FRED CRESPO (Dem)
    20. MARGARET CROKE (Dem)
    21. Donald Crop (Rep)
    22. JERICO MATIAS CRUZ (Ind)
      candidate for US House District 5
    23. BILL CUNNINGHAM (Dem)
    24. CYNTHIA E. CUNNINGHAM (Dem)
    25. ANTHONY CURRAN (Rep)
    26. JOHN CURRAN (Rep)
  5. D
    1. CHRISTOPHER "C.D." DAVIDSMEYER (Rep)
    2. DANNY K. DAVIS (Dem)
      candidate for US House District 7
    3. JED DAVIS (Rep)
    4. WILLIAM "WILL" DAVIS (Dem)
    5. REGAN DEERING (Rep)
      candidate for US House District 13
    6. EVA-DINA DELGADO (Dem)
    7. ANTHONY DeLUCA (Dem)
    8. CHRISTOPHER DEMINK (Dem)
    9. DONALD P. DeWITTE (Rep)
    10. LAURA FAVER DIAS (Dem)
    11. DANIEL DIDECH (Dem)
    12. JENN LADISCH DOUGLASS (Dem)
    13. NICOLE DREWERY (Rep)
    14. JIM DURKIN (Rep)
  6. E
    1. MARY EDLY-ALLEN (Dem)
    2. AMY ELIK (Rep)
    3. LAURA ELLMAN (Dem)
    4. Brandy Elizabeth Elmore (Dem)
    5. Chuck Erickson (Rep)
    6. MARCUS C. EVANS, JR. (Dem)
  7. F
    1. JAMES FALAKOS (Rep)
      candidate for US House District 4
    2. SARA FEIGENHOLTZ (Dem)
    3. Annette Fellows (Rep)
    4. LAURA FINE (Dem)
    5. MARY E. FLOWERS (Dem)
    6. LA SHAWN K. FORD (Dem)
    7. BILL FOSTER (Dem)
      candidate for US House District 11
    8. DALE FOWLER (Rep)
    9. Faye Freeman-Smith (Dem)
    10. RANDY E. FRESE (Rep)
    11. William Friedrich (Rep)
    12. DAVID FRIESS (Rep)
    13. BRADLEY J. FRITTS (Rep)
  8. G
    1. ROBYN GABEL (Dem)
    2. JESUS "CHUY" GARCIA (Dem)
      candidate for US House District 4
    3. ANN GILLESPIE (Dem)
    4. JENNIFER GONG-GERSHOWITZ (Dem)
    5. EDGAR GONZALEZ, JR. (Dem)
    6. JEHAN GORDON-BOOTH (Dem)
    7. AMY L. GRANT (Rep)
    8. SCOTT F. GREENE (Rep)
    9. LaTOYA N. GREENWOOD (Dem)
    10. LEONARD GRIFFIN (Rep)
    11. SCOTT R. GRYDER (Rep)
      candidate for US House District 14
    12. ANGIE GUERRERO-CUELLAR (Dem)
    13. WILL GUZZARDI (Dem)
  9. H
    1. JACKIE HAAS (Rep)
    2. ELIZABETH "LISA" HADERLEIN (Dem)
      candidate for US House District 16
    3. BRAD HALBROOK (Rep)
    4. MICHAEL W. HALPIN (Dem)
    5. SANDY HAMILTON (Rep)
    6. NORINE K. HAMMOND (Rep)
    7. MATT HANSON (Dem)
    8. TOMMY HANSON (Rep)
      candidate for US House District 5
    9. DON HARMON (Dem)
    10. MICHAEL HARN (Rep)
    11. SONYA MARIE HARPER (Dem)
    12. DIANE M. HARRIS (Rep)
    13. NAPOLEON B. HARRIS, III (Dem)
    14. ERICA CONWAY HARRISS (Rep)
    15. Steve Harsh (Rep)
    16. JASON HASKELL (Rep)
    17. MICHAEL E. HASTINGS (Dem)
    18. WILLIAM E HAUTER (Rep)
    19. HERB HEBEIN (Rep)
    20. HEIDI HENRY (Dem)
    21. BARBARA HERNANDEZ (Dem)
    22. ELIZABETH "LISA" HERNANDEZ (Dem)
    23. NORMA HERNANDEZ (Dem)
    24. EDWARD HERSHEY (WCP)
      candidate for US House District 4
    25. SUZANNE "SUZY" GLOWIAK HILTON (Dem)
    26. MAURA HIRSCHAUER (Dem)
    27. JAY HOFFMAN (Dem)
    28. Janis B. Hollins (Dem)
    29. LINDA HOLMES (Dem)
    30. STEFANIE HOOD (Rep)
    31. TERRA COSTA HOWARD (Dem)
    32. ASHLEY HUNSAKER (Rep)
    33. MATTIE HUNTER (Dem)
    34. MICHELE HUNTER (Rep)
    35. FRANCES ANN HURLEY (Dem)
    36. THOMAS HURLEY (Rep)
    37. CHARLES HUTCHINSON (Rep)
    38. HOAN HUYNH (Dem)
  10. I
    1. VAN IKNER (Dem)
  11. J
    1. JONATHAN L. JACKSON (Dem)
      candidate for US House District 1
    2. PAUL JACOBS (Rep)
    3. MARC JAMES (Rep)
    4. PETER JANKO (Dem)
    5. RICHARD JANOR (Rep)
    6. LILIAN JIMENEZ (Dem)
    7. ADRIANE JOHNSON (Dem)
    8. GREGG JOHNSON (Dem)
    9. Elizabeth Johnston (Dem)
    10. THADDEUS JONES (Dem)
    11. EMIL JONES, III (Dem)
    12. Mark Jontry (Rep)
    13. PATRICK J. JOYCE (Dem)
  12. K
    1. PATRYCJA "PR" KARLIN (Rep)
    2. JEFF KEICHER (Rep)
    3. MICHAEL J. KELLY (Dem)
    4. PAUL T. KELLY (Rep)
    5. ROBIN KELLY (Dem)
      candidate for US House District 2
    6. GEORGE KEMPER (Rep)
    7. STEPHANIE A. KIFOWIT (Dem)
    8. ESTHER JOY KING (Rep)
      candidate for US House District 17
    9. Jerry Klinkner (Rep)
    10. DAVE KOEHLER (Dem)
    11. RICK KONTER (Dem)
    12. EDDIE L. KORNEGAY, JR. (Rep)
    13. JENNIFER M. KORTE (Rep)
    14. CARL R. KUNZ (Rep)
    15. AL KUYPERS SR. (Rep)
  13. L
    1. DARIN LaHOOD (Rep)
      candidate for US House District 16
    2. Matt Lane (Rep)
      candidate for McLean County Sheriff
    3. PAUL J. LANGE (Dem)
      candidate for US House District 15
    4. LINDSEY LaPOINTE (Dem)
    5. CATALINA LAUF (Rep)
      candidate for US House District 11
    6. Val Laymon (Dem)
    7. PAUL LEONG (Rep)
    8. WAVEY T. LESTER II (Rep)
    9. KIMBERLY A. LIGHTFORD (Dem)
    10. CAMILLE LILLY (Dem)
    11. E DALE LITNEY (Rep)
    12. MICHAEL M. LUPO (Rep)
    13. THOMAS LYNCH (Rep)
      candidate for US House District 2
  14. M
    1. THERESA MAH (Dem)
    2. NATALIE A. MANLEY (Dem)
    3. HOMER "CHIP" MARKEL (Dem)
      candidate for US House District 12
    4. MIKE MARRON (Rep)
    5. TOM MARTENS (Rep)
    6. BRADLEY MARTIN (Rep)
    7. ROBERT MARTWICK (Dem)
    8. JOYCE MASON (Dem)
    9. RITA MAYFIELD (Dem)
    10. DEANNE MARIE MAZZOCHI (Rep)
    11. Laura McBurney (Dem)
      candidate for McLean County Clerk
    12. STEVE McCLURE (Rep)
    13. TONY M. McCOMBIE (Rep)
    14. DAN McCONCHIE (Rep)
    15. THOMAS "MAC" McGILL (Rep)
    16. CHRISTINE SHANAHAN McGOVERN (Rep)
    17. John D. McIntyre (Rep)
    18. MARTIN McLAUGHLIN (Rep)
    19. Rebecca C. McNeil (Rep)
    20. CHARLES MEIER (Rep)
    21. CHRIS METCALFE (Rep)
    22. Catherine Metsker (Rep)
    23. BRIAN D MEYERS (Dem)
    24. DEBBIE MEYERS-MARTIN (Dem)
    25. Kathy Michael (Rep)
      candidate for McLean County Clerk
    26. CHRIS MILLER (Rep)
    27. MARY MILLER (Rep)
      candidate for US House District 15
    28. ANNA MOELLER (Dem)
    29. Eduardo Monk, Jr. (Rep)
    30. BOB MORGAN (Dem)
    31. MARY MORGAN (Dem)
    32. JULIE A. MORRISON (Dem)
    33. MARTIN J. MOYLAN (Dem)
    34. LAURA M. MURPHY (Dem)
    35. KATHLEEN MURRAY (Rep)
    36. MICHELLE MUSSMAN (Dem)
  15. N
    1. PHILIP NAGEL (Rep)
    2. SUZANNE M. NESS (Dem)
    3. CYRIL NICHOLS (Dem)
    4. ADAM M NIEMERG (Rep)
    5. ANGELA HALLOCK NOWAK (Rep)
  16. O
    1. BETH O' + Char(39) + 'NEIL (Rep)
    2. JONATHAN OJEDA (Rep)
    3. GLEN OLAND (Rep)
    4. KEVIN OLICKAL (Dem)
    5. AARON M. ORTIZ (Dem)
    6. TIM OZINGA (Rep)
  17. P
    1. CRISTINA PACIONE-ZAYAS (Dem)
    2. ROBERT PETERS (Dem)
    3. MARIA PETERSON (Dem)
    4. PETER PETTORINI (Rep)
    5. JASON PLUMMER (Rep)
    6. GERALD H. PODRAZA (Dem)
    7. MIKE PORFIRIO (Dem)
    8. SCOTT PRESTON (Rep)
    9. Scott Preston (Rep)
    10. WILLIE PRESTON (Dem)
  18. Q
    1. MIKE QUIGLEY (Dem)
      candidate for US House District 5
  19. R
    1. ABDELNASSER RASHID (Dem)
    2. SAL RASPANTI (Rep)
    3. DENNIS M. REBOLETTI (Rep)
    4. Adam Reeves (Rep)
    5. STEVEN REICK (Rep)
    6. JUAN REYES (Rep)
    7. SUE REZIN (Rep)
    8. MAXWELL "MAX" RICE (Rep)
      candidate for US House District 9
    9. ROBERT "BOB" RITA (Dem)
    10. BILL ROBERTSON (Rep)
    11. LINDA R ROBERTSON (Dem)
    12. LAMONT J. ROBINSON (Dem)
    13. CHARLES ROESKE (Rep)
    14. Jim Rogal (Dem)
    15. JANET YANG ROHR (Dem)
    16. VINCE ROMANO (Rep)
    17. CHAPIN ROSE (Rep)
    18. Natalie Roseman-Mendoza (Dem)
    19. WAYNE A. ROSENTHAL (Rep)
    20. DONNA RUSSELL (Rep)
  20. S
    1. PAUL J. SANTUCCI (Rep)
    2. Susan Schafer (Rep)
    3. JANICE D. SCHAKOWSKY (Dem)
      candidate for US House District 9
    4. SUE SCHERER (Dem)
    5. KEVIN SCHMIDT (Rep)
    6. BRAD SCHNEIDER (Dem)
      candidate for US House District 10
    7. MATTHEW J. SCHULTZ (Rep)
    8. Vicki Schultz (Rep)
    9. JONATHAN SERRANO (Rep)
    10. DAVE SEVERIN (Rep)
    11. JOSEPH SEVERINO (Rep)
      candidate for US House District 10
    12. PATRICK SHEEHAN (Rep)
    13. DAVID SHEPPARD (Rep)
    14. ADAM R. SHORES (Rep)
    15. Charles E. Sila (Lib)
    16. JOE SILKWOOD (Dem)
    17. MIKE SIMMONS (Dem)
    18. ELGIE R. SIMS, JR. (Dem)
    19. JUSTIN Q. SLAUGHTER (Dem)
    20. JD SLOAT (Rep)
    21. ERIN SLONE (Dem)
    22. LISA SMITH (Rep)
    23. MICHELLE SMITH (Rep)
    24. NICHOLAS "NICK" SMITH (Dem)
    25. James Soeldner (Rep)
    26. ADAM A. SOLANO (Rep)
    27. ERIC SORENSEN (Dem)
      candidate for US House District 17
    28. JOE C. SOSNOWSKI (Rep)
    29. RYAN SPAIN (Rep)
    30. STEVE STADELMAN (Dem)
    31. ANNE STAVA-MURRAY (Dem)
    32. BRAD STEPHENS (Rep)
    33. Gary Stevens (Rep)
    34. ROBERT R STEVENS (Rep)
    35. WIN STOLLER (Rep)
    36. KATIE STUART (Dem)
    37. DAN SWANSON (Rep)
    38. NABEELA SYED (Dem)
    39. DAVE SYVERSON (Rep)
  21. T
    1. CURTIS J. TARVER II (Dem)
    2. KRIS THARP (Dem)
    3. MIKE THOMS (Rep)
    4. DENNIS TIPSWORD, JR. (Rep)
    5. Geoff Tompkins (Rep)
    6. TOM TOOLIS (Rep)
    7. JIL TRACY (Rep)
    8. ALPER TURAN (Rep)
    9. DORIS TURNER (Dem)
    10. SALLY J. TURNER (Rep)
  22. U
    1. DAN UGASTE (Rep)
    2. LAUREN UNDERWOOD (Dem)
      candidate for US House District 14
  23. V
    1. PATRICIA VAN PELT (Dem)
    2. DAVE VELLA (Dem)
    3. RACHEL VENTURA (Dem)
    4. KARINA VILLA (Dem)
    5. CELINA VILLANUEVA (Dem)
    6. RAM VILLIVALAM (Dem)
    7. JACK VRETT (Rep)
  24. W
    1. MARK L. WALKER (Dem)
    2. KEVIN WALLACE (Rep)
    3. FREDERICK L. WALLS (Rep)
    4. LAWRENCE "LARRY" WALSH, JR. (Dem)
    5. DONALD WALTER (Rep)
    6. BENJAMIN WATT (Rep)
    7. TRAVIS WEAVER (Rep)
    8. Benjamin Webb (Dem)
    9. Ross Webb (Rep)
    10. TOM WEBER (Rep)
    11. EMANUEL "CHRIS" WELCH (Dem)
    12. RORY WELCH (Rep)
    13. George O. Wendt (Rep)
    14. JOE WEST (Rep)
    15. MAURICE A. WEST II (Dem)
    16. KEITH R. WHEELER (Rep)
    17. CRAIG WILCOX (Rep)
    18. BLAINE WILHOUR (Rep)
    19. ANN M. WILLIAMS (Dem)
    20. JAWAHARIAL "OMAR" WILLIAMS (Dem)
    21. JACKIE WILLIAMSON (Dem)
    22. Barry Wilson (Write-In) (NP)
      candidate for US House District 14
    23. PATRICK WINDHORST (Rep)
  25. Y
    1. LANCE YEDNOCK (Dem)
    2. KENNETH J. YERKES (Rep)