Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Washington
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Peter Abbarno (Rep)
    2. Gabriel E Acosta (Rep)
    3. Kenneth Albert (Demo)
    4. Kari Alexander (I)
    5. Kimberly A. Allen (Rep)
      candidate for Grant County Clerk
    6. Emily Alvarado (Dem)
    7. MICHAEL ALVAREZ (Rep)
    8. Robert K Amenn (Rep)
    9. Charles L. Amerein (Rep)
    10. Thor Amundson (I)
    11. Carey Anderson (Dem)
    12. David Michael Anderson (I)
    13. Julie Anderson (NP)
    14. Mitch Anderson (Rep)
    15. Paul Andrews (Demo)
      candidate for Kitsap County Auditor
    16. Evelyn Anthony (I)
    17. Bob Apple (PGOP)
    18. Sandra Arechiga (I)
      candidate for Chelan County Clerk
    19. Keith Arnold (Dem)
    20. Andrew Ashiofu (Dem)
    21. Anita Azariah (Rep)
  2. B
    1. James Baker (Rep)
      candidate for Grant County Sheriff
    2. Jeremy Baker (Rep)
    3. Greg Banks (Nopp)
    4. Jeff R. Barden (Rep)
    5. Billi Jean Bare (Rep)
    6. Andrew Barkis (Rep)
    7. Stephanie Barnard (Rep)
    8. Nancy Barnes (NP)
      candidate for CLARK PUD 2
    9. Alex Barrington (Rep)
    10. Brian S. Bartels (Rep)
    11. Doug Basler (Rep)
    12. Ronni Batchelor (I)
    13. Jessica Bateman (Dem)
    14. Tanner Bateman (Rep)
    15. Michael Baumgartner (Rep)
    16. Matt Beaton (Rep)
    17. Melissa Beaton (Dem)
      candidate for Skagit County Clerk
    18. Michelle Belkot (NP)
    19. Amber Bennett (I)
    20. Brad Benton (Rep)
    21. Don Benton (NP)
    22. April Berg (Dem)
    23. Steve Bergquist (Dem)
    24. Nicci Bergseng (I)
    25. Liz Berry (Dem)
    26. Jaime Herrera Beutler (Rep)
    27. Brandon Beynon (Rep)
    28. Kamal Bhachu (Rep)
    29. Harry O. Bhagwandin (Rep)
    30. Petra Bigea (Rep)
    31. Dan Bigelow (Dem)
    32. Jenn Biggar (Rep)
      candidate for Douglas County Clerk
    33. Chris Binns (Rep)
    34. Oliver Black (ASOL)
    35. Glenn Blakeslee (Rep)
    36. Todd A Bloom (Rep)
    37. George Blush (Rep)
      candidate for Mason County Assessor
    38. Matt Boehnke (Rep)
    39. Pete Boissonneau (Dem)
    40. MJ Bolt (Rep)
    41. Tyller Boomgaarden (Rep)
    42. Tamborine Borrelli (AMFR)
    43. Cherese Bourgoin (Rep)
    44. Karen Bowen (Rep)
      candidate for Kittitas County Clerk
    45. Earl Bowerman (Rep)
    46. Bill Boyce (Rep)
    47. Richard Boyce (csuc)
    48. Melanie Breezee (Rep)
      candidate for Ferry County Clerk
    49. Jeb Brewer (Rep)
    50. Pete S. Brickner (Rep)
    51. Todd Briske (FORW)
    52. Dan Bronoske (Dem)
    53. Greg Brotherton (Demo)
    54. Scott Brummer (Rep)
    55. Jackie Brunson (Dem)
    56. Joseph A. Brusic (Rep)
    57. Austin Bryant (ELVN)
    58. Jerry Buccola (Rep)
    59. Brandi Buck (Rep)
      candidate for Chelan County Clerk
    60. Paul D. Budrow (Rep)
    61. Nimco Bulale (Dem)
    62. Kathryn I. Burke (Rep)
    63. Ryan Dean Burkett (Nopp)
    64. Brian Burnett (Rep)
      candidate for Chelan County Sheriff
    65. Christian Burns (Rep)
    66. Jeanette Burrage (Rep)
    67. Byron Burres (Rep)
    68. Mark Burrows (Rep)
    69. Barry Bush (Rep)
    70. Dierdre Butler (Nopp)
      candidate for Island County Clerk
    71. Jon Butler (I)
    72. Chris Byrd (NONI)
    73. Loretta Byrnes (Rep)
  3. C
    1. Michelle Caldier (Rep)
    2. Jason Call (Dem)
    3. Lisa Callan (Dem)
    4. Duncan Camacho (Dem)
    5. John Cameron (NP)
    6. Lane Campbell (Rep)
      candidate for Island County Sheriff
    7. Marty Campbell (Dem)
    8. McKenzie A. Campbell (Nopp)
      candidate for Asotin County Clerk
    9. Renea Campbell (Rep)
    10. Mark Carlson (Rep)
    11. Matthew Carlson (Rep)
      candidate for Adams County Sheriff
    12. Cindy Carter (Rep)
    13. Tara Carter (I)
    14. Patti Case (Rep)
    15. Janelle Cass (Rep)
    16. Michael Cathcart (Rep)
    17. Michael Catlett (Nopp)
    18. Lloyd E Caton Jr. (Rep)
    19. Vincent J Cavaleri (Rep)
    20. JoAnne Enyeart Chambers (Rep)
    21. Kelly Chambers (Rep)
    22. Sea M. Chan (Rep)
    23. Bruce Chandler (Rep)
    24. Dave Chapman (Rep)
    25. Jeff Chapman (Dem)
    26. Kriston (Krissy) Chapman (Rep)
      candidate for Columbia County Clerk
    27. Mike Chapman (Dem)
    28. Derek K Chartrand (Rep)
    29. Rob Chase (Rep)
    30. Greg Cheney (Rep)
    31. Brenda Chilton (Rep)
      candidate for Benton County Auditor
    32. Frank Chopp (Dem)
    33. Kyle Christensen (Rep)
    34. John Christenson (Dem)
    35. Leonard Christian (Rep)
    36. Mark W. Christie (Rep)
    37. Dr Pano Churchill (Dem)
    38. Janis Clark (PGOP)
    39. Vickie Clelland (Rep)
    40. Garique Clifford (Rep)
    41. Sean Clynch (Rep)
    42. Rob Coffman (Rep)
    43. Stefanie Collins (Rep)
    44. Ramona Colvin (Rep)
    45. Deb Conklin (NP)
    46. Nancy Connolly (Dem)
    47. April Connors (Rep)
    48. Laurene Contreras (Nopp)
    49. Steve Conway (Dem)
    50. Phil Cook (Rep)
    51. Ryan WK Cook (Rep)
    52. Jon Cooke (Rep)
    53. Ted Cooke (Rep)
    54. Doug Coop (NP)
    55. Darren Corcoran (Dem)
    56. Jan Corn (Dem)
    57. Chris Corry (Rep)
    58. Julio Cortes (Dem)
    59. Joe Cotta (Rep)
    60. Tim Cournyer (NP)
    61. Travis Couture (Rep)
    62. Mark Crider (Rep)
    63. Sheilah Crider (Rep)
      candidate for Island County Auditor
    64. David Crissman (Rep)
    65. Elizabeth Tyler Crone (Dem)
    66. Thomas J Croskrey (Rep)
      candidate for Benton County Sheriff
    67. Grace D. Cross (Dem)
      candidate for Skamania County Clerk
    68. Marty Crow (NP)
    69. Tom Crowson (Rep)
      candidate for Lewis County Assessor
    70. Brian Cullinane (Rep)
      candidate for Kittitas County Clerk
    71. Loren Culp (Rep)
    72. Jason Cummings (Dem)
    73. Ted Cummings (Dem)
    74. Jeff Curry (Nopp)
    75. James "Jim" Curtice (Rep)
      candidate for Yakima County Coroner
    76. Kyle Curtis (Rep)
    77. Cara Cusack (Dem)
    78. Sam Cusmir (Dem)
    79. Amy Cziske (Rep)
  4. D
    1. Rick Dahl (Rep)
    2. Vicky M Dalton (Dem)
    3. Ann Marie Danimus (Dem)
    4. Michelle Darnell (Rep)
    5. Timothy J. Davidson (I)
    6. Arny Davis (Rep)
    7. Lauren Davis (Dem)
    8. Nathan Davis (Rep)
    9. Karl de Jong (Dem)
    10. Jason Debord (Rep)
    11. James DeHart (Dem)
    12. Dan DeLano (Rep)
    13. Debra Delatorre (Rep)
      candidate for Yakima County Clerk
    14. Suzan DelBene (Dem)
    15. Josie Delvin (Rep)
      candidate for Benton County Clerk
    16. Henry Clay Dennison (SoWk)
    17. Robyn Denson (Dem)
    18. Tom Dent (Rep)
    19. Manka Dhingra (Dem)
    20. Nicole Dice (Rep)
    21. John Dickinson (Rep)
    22. Clint Didier (Rep)
    23. Carol Dillin (NP)
      candidate for CLARK PUD 2
    24. Patrick Dillon (Conc)
    25. Justin E. Dixon (Rep)
    26. Dan Phan Doan (NP)
    27. Beth Doglio (Dem)
    28. Brandy Donaghy (Dem)
    29. Michael Dorcy (Rep)
    30. Steven J. Drew (Dem)
    31. Steve Duenkel (Rep)
      candidate for Mason County Auditor
    32. Davina Duerr (Dem)
    33. Matt Dumolt (Rep)
    34. Reagan Dunn (Rep)
    35. Thad Duvall (NP)
    36. Mary Dye (Rep)
  5. E
    1. Vivian Kay Eason (Rep)
    2. Gordon Edgar (Nopp)
    3. Eric Eisinger (Rep)
    4. Ben Elenbaas (Rep)
    5. Bryan Elliott (Rep)
    6. Christopher D. Elliott (Nopp)
    7. Kevin Emerson (NP)
    8. Bruce Emery (NP)
    9. Kurtis Engle (UNI)
    10. Linda Enlow (Demo)
      candidate for Thurston County Clerk
    11. Chad M. Enright (Dem)
    12. Michelle Enright (Rep)
      candidate for Stevens County Clerk
    13. Debra Jean Entenman (Dem)
    14. Rick Esaacson (Rep)
    15. Carolyn Eslick (Rep)
    16. Kevin Ewing (Nopp)
      candidate for Skagit County Sheriff
  6. F
    1. Chris Faison (I)
    2. Darya Farivar (Dem)
    3. Linda Farmer (NP)
      candidate for Pierce County Auditor
    4. Rick Felici (Rep)
      candidate for Island County Sheriff
    5. Jake Fey (Dem)
    6. David H. Figuracion (Rep)
    7. Kathleen Fitzgerald (NP)
    8. Tim Fitzgerald (Rep)
      candidate for Spokane County Clerk
    9. Joe Fitzgibbon (Dem)
    10. Wraylee Flodin (Rep)
    11. Randy J. Flyckt (Rep)
    12. Nick Force (Rep)
    13. Sue Forde (Rep)
    14. Justin Forsman (IRep)
    15. Phil Fortunato (Rep)
    16. Mary Fosse (Dem)
    17. Jeff Foster (Rep)
    18. Kym Foster (Dem)
    19. Noel Frame (Dem)
    20. Art Frank (Dem)
    21. Elisabeth (Lisa) Frazier (Dem)
    22. Al French (Rep)
    23. Leslie L. French (Rep)
    24. Mike French (Dem)
    25. Barbara Fuller (Dem)
      candidate for Island County Auditor
    26. Gunner Fulmer (Rep)
    27. Carolyn Fundingsland (I)
  7. G
    1. Jeff Gadman (Dem)
    2. Julianne Gale (Dem)
    3. Greg Gallagher (Rep)
    4. Stephanie Gallardo (Dem)
    5. Dianna L Galvan (Rep)
      candidate for Ferry County Auditor
    6. Gabe Gants (Rep)
    7. Traci A. Gants (Rep)
      candidate for Lincoln County Clerk
    8. Benancio "Benny" Garcia III (Rep)
    9. Debra Gardner (I)
    10. Miguel A. "Mike" Garza (Rep)
    11. Erika George (Rep)
    12. John Gese (Dem)
      candidate for Kitsap County Sheriff
    13. John P Gibbons (Rep)
    14. Rob Gibbs (Rep)
    15. Corey Gibson (Rep)
    16. Greg Gilday (Rep)
    17. Larry D Gilman (Rep)
    18. Sans M. Gilmore (Rep)
    19. Paul Glumaz (Rep)
    20. Darren Z. Goble (Rep)
    21. Jodery (Jody) Goble (Rep)
    22. Keith W. Goehner (Rep)
    23. Carmen Goers (Rep)
    24. Tony Golik (NP)
    25. Nicole D. Gomez (Dem)
    26. Renee L. Goodin (Nopp)
    27. Roger Goodman (Dem)
    28. Goodspaceguy (Rep)
    29. Dan Earnest Gordon (Rep)
    30. Marie Gormsen (Rep)
      candidate for Garfield County Clerk
    31. Jenny Graham (Rep)
    32. C. Mark Greene (GOPL)
    33. Richard Greenwood (Rep)
    34. Mia Su-Ling Gregerson (Dem)
    35. Justin Greywolf (Lib)
    36. Daniel Griffey (Rep)
    37. Leah Griffin (Dem)
    38. David E Griffiths (Rep)
    39. Matthew Gross (Dem)
    40. Larry E Grove (Rep)
      candidate for Lewis County Auditor
    41. John Guenther (Rep)
    42. Patrick Guettner (Rep)
    43. Dulce Gutierrez (Demo)
    44. Miguel Gutierrez (Dem)
  8. H
    1. David Hackney (Dem)
    2. Mike Hadaller (NP)
    3. Danny Hagen (I)
    4. Bob Hagglund (Rep)
    5. John C. Haid (Dem)
    6. Cari Hall (Rep)
    7. Mary Hall (Dem)
    8. Liz Hallock (Nopp)
    9. Landon Halverson (Rep)
    10. Amanda Hamilton (Dem)
    11. Kim Hamlik (NP)
    12. Robert J. Hamlin (Demo)
    13. RJ Hampton (NP)
    14. Rick Hannold (Rep)
    15. Drew Hansen (Dem)
    16. Emily Lybbert Hansen (Rep)
    17. Terry Harder (Rep)
    18. Don A Harmon (Rep)
    19. Mark Harmsworth (Rep)
    20. Joe Harris (Rep)
      candidate for Grant County Sheriff
    21. Josh Harris (Rep)
    22. Paul Harris (Rep)
    23. Wayne E. Harris (Rep)
      candidate for Chelan County Coroner
    24. Cody Hart (MAGA)
    25. Brandon Harting (Rep)
    26. Martin D. Hash (NP)
    27. Larry Haskell (Rep)
    28. Anthony (Tony) Hawley (Rep)
    29. Ace Haynes (Rep)
    30. Timothy S Hazelo (Rep)
    31. Jon-Erik Hegstad (ProD)
    32. Gordon R Heimbigner (Rep)
    33. Matthew Heines (Rep)
    34. Joe Helm (Rep)
    35. Nicholas (Nick) Henderson (Rep)
    36. Anne Hessburg (I)
    37. Anne D Higgins (Nopp)
    38. John Hilderbrand (Nopp)
      candidate for Asotin County Sheriff
    39. Natasha Hill (Dem)
    40. Josh Hinman (Rep)
    41. Hector Hinojosa (NP)
    42. Bill Hirt (Rep)
    43. Anthony Ho (Rep)
    44. Steve Hobbs (Dem)
    45. Victor Hogan (Rep)
    46. Rick Hole (Rep)
    47. KAY M HOLLAND (Dem)
    48. Jeff Holy (Rep)
    49. Ryika Hooshangi (Rep)
    50. John Horch (NP)
      candidate for Clark County Sheriff
    51. Mike Hougardy (Rep)
    52. Falon Hoven (I)
    53. Mark C. Howie (I)
    54. Anthony Hubbard (Rep)
    55. Rojean (Jeannie) Hughes (Rep)
    56. Kelli Hughes-Ham (Dem)
    57. Eric Hull (Rep)
      candidate for Skagit County Auditor
    58. Janell Hulst (Rep)
    59. Dolly Hunt (Rep)
    60. Heidi K. Hunt (Rep)
      candidate for Adams County Auditor
    61. Brenda Huntingford (Nopp)
    62. Spencer Hutchins (Rep)
    63. Drew W. Hyer (Rep)
  9. I
    1. Ulises Infante (Rep)
      candidate for Grant County Clerk
  10. J
    1. John Jabusch (I)
    2. Charlie (Chuck) Jackson (I)
    3. Jalonnie Givens Jackson (Rep)
    4. Cyndy Jacobsen (Rep)
    5. Michele Jaderlund (Rep)
      candidate for Grant County Auditor
    6. Jesse A James (I)
    7. Mark James (Rep)
    8. Sandy Jamison (Rep)
    9. Lisa Janicki (Dem)
    10. Paige A Jarquin (Rep)
    11. Pramila Jayapal (Dem)
    12. Hadeel Jeanne (Dem)
    13. William "Bill" Jenkin (Rep)
    14. Gordon M. Jenkins (NP)
    15. Jeff Jenkins (Rep)
    16. Jesse Jensen (Rep)
    17. Shannon P Jensen (Rep)
    18. Laurie Jinkins (Dem)
    19. Heather Jobe (Rep)
    20. Claus Joens (Dem)
    21. Adam C. Johnson (Rep)
    22. Bert Johnson (Rep)
    23. Brett Johnson (Rep)
    24. Dan Johnson (Rep)
    25. Leif Johnson (Rep)
    26. Pam Johnson (Rep)
    27. Rick Johnson (Rep)
    28. Casey Jones (Rep)
    29. Chris Jordan (Dem)
    30. Hannah Joy (Rep)
    31. Ryan P. Jurvakainen (I)
  11. K
    1. Sandy Kaiser (Dem)
    2. Claudia Kauffman (Dem)
    3. Satwinder Kaur (Dem)
    4. Joe Kear (Dem)
    5. Anthony Keen (Dem)
    6. Bob Kegel (Dem)
    7. Susanna Keilman (Rep)
    8. Karen Keiser (Dem)
    9. Marcia Kelbon (Rep)
    10. George J Kelley (Nopp)
    11. Michaela Kelso (Dem)
    12. Gary Kemp (Rep)
    13. Carrie R. Kennedy (Rep)
    14. James M. Kennedy (Dem)
    15. Joe Kent (Rep)
    16. Josh Kerns (Rep)
    17. Aaron Kester (I)
    18. Tammy Groom Ketterman (Rep)
    19. Adam Nathaniel Kick (Nopp)
    20. Cherie Kidd (NP)
    21. Joyce Kidd (Nopp)
    22. Michael J. Killian (Rep)
      candidate for Franklin County Clerk
    23. Derek Kilmer (Dem)
    24. Greg Kimsey (NP)
      candidate for Clark County Auditor
    25. Mark Klicker (Rep)
    26. Brad Klippert (Rep)
    27. Shelley Kloba (Dem)
    28. Clifford Knopik (Nopp)
    29. Melissa Knott (Dem)
    30. Barry Knowles (Rep)
    31. Jacek Kobiesa (Rep)
    32. Linda Kochmar (Rep)
    33. Josie Koelzer (Rep)
    34. Dave Kolar (I)
    35. Tom Konis (Rep)
    36. Amber Krabach (ElIn)
    37. Pete D. Krabbe (STOP)
    38. Vicki Kraft (Rep)
    39. Elizabeth Kreiselmaier (Rep)
    40. Joel Kretz (Rep)
    41. Joey Kriete (Rep)
      candidate for Grant County Sheriff
    42. Geoff Kristianson (Rep)
    43. Theodore James Kubisiak (Nopp)
    44. Patty Kuderer (Dem)
    45. Mary Kuney (Rep)
    46. Rick Kuss (Rep)
      candidate for Kitsap County Sheriff
  12. L
    1. Leiyomi Preciado Lagdameo (Dem)
    2. Tony Lam (Demo)
    3. Wayne Langford (Rep)
    4. Jolie Lansdowne (Rep)
    5. Janet Large (Rep)
    6. Michael Largent (Rep)
    7. Matt Larkin (Rep)
    8. Lori Larsen (Rep)
    9. Rick Larsen (Dem)
    10. Leon Lawson (TRep)
    11. Dre Le Blanc (Rep)
    12. William "Bill" Leach (Rep)
      candidate for Benton County Coroner
    13. Mari Leavitt (Dem)
    14. Asa Leckie (Rep)
    15. Debra Lekanoff (Dem)
    16. Karen Lesetmoe (Rep)
    17. Kathryn Lewandowsky (I)
    18. David T Lewis III (Demo)
      candidate for Kitsap County Clerk
    19. Randy Lewis (NP)
    20. John Ley (Rep)
    21. Sarah Le�n (Demo)
    22. J Scott Liebing (Rep)
    23. James H Liebrecht (I)
      candidate for Grant County Assessor
    24. Marko Liias (Dem)
    25. Albert H Lin (Rep)
    26. LaDon Linde (Rep)
    27. Dan Lindgren (Demo)
    28. Park Llafet (Rep)
    29. Paula Lonergan (Rep)
    30. John Lovick (Dem)
    31. Sam Low (Rep)
    32. McKenzie Lueck (Nopp)
    33. Ryan Lukson (Rep)
    34. Ronald James Lundine (Nopp)
    35. Kyle Lyebyedyev (Rep)
  13. M
    1. Drew C MacEwen (Rep)
    2. Matt Macklin (Dem)
    3. Joe MacLean (Rep)
    4. Richard MacQuarrie (Rep)
    5. Nicole Macri (Dem)
    6. Ken Maertens (NP)
    7. Chad Magendanz (Rep)
    8. Billie Maggard (Rep)
      candidate for Yakima County Clerk
    9. Eric Mahaffy (Dem)
    10. John-Mark Mahnkey (Dem)
    11. Jesse Major (NP)
    12. Andy Manke (Rep)
    13. Brad A. Manke (Rep)
    14. Jeff Manson (Dem)
    15. Sue Marshall (NP)
    16. Karen Martin (Rep)
    17. Kate Martin (Dem)
    18. Kathy Martin (Rep)
    19. Nina Martinez (Dem)
    20. Christie Masters (Rep)
    21. Dan Matthews (Rep)
    22. Kelly Todd Mauck (Rep)
    23. Richard May (Dem)
    24. Jacquelin Maycumber (Rep)
    25. Ray Maycumber (Rep)
      candidate for Ferry County Sheriff
    26. Deryl McCarty (NP)
      candidate for Pierce County Auditor
    27. Bob McCaslin (Rep)
    28. Stephanie McClintock (Rep)
    29. Kevin J McCrae (Rep)
    30. James W McCroskey (Rep)
    31. Paul McDaniel (Rep)
    32. Don McDermott (Demo)
      candidate for Skagit County Sheriff
    33. Joel McEntire (Rep)
    34. Curtis McGary (Rep)
    35. Paddy McGuire (Dem)
      candidate for Mason County Auditor
    36. Chris McIntosh (Rep)
    37. Darla McKay (Nopp)
      candidate for Asotin County Auditor
    38. Holly McKeen (I)
    39. Dave McKenzie (NP)
    40. Shelby McKern (Nopp)
    41. Amanda McKinney (Rep)
    42. Melissa Mcknight (Rep)
      candidate for Grant County Assessor
    43. Patti McLean (Nopp)
      candidate for Mason County Assessor
    44. Warren McLeod (Rep)
      candidate for Lewis County Coroner
    45. Edward Meer (Nopp)
    46. Kayla M. Meise (Rep)
    47. Sharlett Mena (Dem)
    48. Tye Menser (Dem)
    49. Jonathan L. Meyer (Rep)
    50. Sal Militello (Rep)
    51. Jack Miller (Rep)
    52. Kurt Miller (Rep)
    53. Rick Miller (Rep)
    54. Zachary Miller (Rep)
    55. Mark Miloscia (Rep)
    56. Tony Mitchum (Nopp)
    57. Tim Monaghan (Dem)
    58. Ken Moninski (Rep)
    59. Bernard Moody (Rep)
    60. Cliff Moon (Rep)
    61. Skip Moore (Rep)
      candidate for Chelan County Auditor
    62. Tonya Moore (Dem)
      candidate for Thurston County Clerk
    63. Sharon K Moore-Fogo (Demo)
      candidate for Mason County Clerk
    64. Michelle Morales (Dem)
    65. Dave Morell (Rep)
    66. Melanie Morgan (Dem)
    67. Kevin W. Morris (Rep)
    68. William J. Morris (Rep)
    69. Craig Morrison (Rep)
      candidate for Grant County Coroner
    70. Mike Morrison (Rep)
      candidate for Chelan County Sheriff
    71. Gina Mosbrucker (Rep)
    72. Tracy Murphy (Rep)
      candidate for Lewis County Sheriff
    73. Patty Murray (Dem)
    74. Brett J. Myers (Rep)
    75. Clay Myers (Rep)
    76. Staci L. Myklebust (I)
      candidate for Cowlitz County Clerk
  14. N
    1. Jon R Neal (Rep)
    2. Chris Nelson (Rep)
    3. David Nelson (NP)
    4. Wade Nelson (Rep)
    5. Matt L. Newberg (Rep)
    6. Dan Newhouse (Rep)
    7. Tamara Newman (Rep)
    8. Kevin D. Newport (Rep)
    9. Elle Nguyen (Rep)
    10. Joe Nguyen (Dem)
    11. Benjamin C. Nichols (Nopp)
    12. Marianne Nichols (Rep)
    13. Scotty Nicol (Rep)
    14. Ross Nielson (Rep)
      candidate for Lewis County Assessor
    15. Terri Niles (Dem)
    16. Paul Brian Noble (Rep)
    17. Joe Nole (Dem)
    18. John Nowels (Rep)
    19. Chris Nye (Rep)
    20. Mike Nykreim (ElIn)
  15. O
    1. Shukri Olow (Dem)
    2. Stephanie Olsen (Rep)
    3. Tanya Olson (NP)
    4. Ed Orcutt (Rep)
    5. Timm Ormsby (Dem)
    6. Lillian Ortiz-Self (Dem)
    7. Tina L. Orwall (Dem)
    8. Tammie A. Ownbey (Rep)
  16. P
    1. Rebecca Parson (Dem)
    2. Dhaval Patel (Nopp)
    3. Dave Paul (Dem)
    4. Naz Paul (I)
    5. Bill Peach (Rep)
    6. Jamie Pedersen (Dem)
    7. Seth D Pedersen (Rep)
    8. John Peeples (Rep)
    9. Marie Gluesenkamp Perez (Dem)
    10. Sandy Perkins (Dem)
      candidate for Skagit County Auditor
    11. Stephanie Peters (Rep)
    12. Strom Peterson (Dem)
    13. Tammy Peterson (I)
    14. Jerry Pettit (Dem)
    15. Darryl Pheasant (I)
    16. Ravin Pierre (Dem)
    17. Annie Pillers (Rep)
    18. Andrew Pilloud (Rep)
    19. Kate Plager (Rep)
    20. Kim Plese (Rep)
    21. Gerry Pollet (Dem)
    22. Shantel Porter (I)
      candidate for Island County Coroner
    23. John Potter (Rep)
    24. Natalie Poulson (Rep)
    25. Stacie Prada (Dem)
    26. Zach Prosser (I)
    27. Brian Pruiett (Rep)
  17. Q
    1. David R. Quesnel (Nopp)
  18. R
    1. Vickie L. Raines (Nopp)
    2. Matthew Rainwater (Rep)
    3. Alex Ramel (Dem)
    4. Bill Ramos (Dem)
    5. Jessie L. Ramsey (Rep)
    6. Emily Randall (Dem)
    7. Jonathan Rands (NP)
    8. Lelach Rave (Dem)
    9. Ashley M. Ray (Rep)
    10. Davy Ray (Dem)
    11. J.D. Raymond (Rep)
    12. Julia G. Reed (Dem)
    13. Kristine Reeves (Dem)
    14. Mary Repar (NP)
    15. Doug �Yoshe� Revelle (NP)
    16. Rey Reynolds (NP)
      candidate for Clark County Sheriff
    17. Charles G. Rhodes (Rep)
      candidate for Mason County Clerk
    18. Marcus Riccelli (Dem)
    19. Adison Richards (Dem)
    20. Eric Richey (Dem)
    21. Dave Rick (NP)
    22. Waylon Robert (Dem)
    23. Chartisha Roberts (NP)
    24. Eric E. Robertson (Rep)
    25. Deborah A. Robinson (I)
    26. June Robinson (Dem)
    27. Cathy McMorris Rodgers (Rep)
    28. Veronica Rodriguez (Rep)
      candidate for Adams County Assessor
    29. Marla D. Roduner (Rep)
      candidate for Grant County Clerk
    30. Brett Rogers (Rep)
    31. Ryne Rohla (Rep)
    32. Felisha L. Rosales (Rep)
    33. Emma Rose (I)
      candidate for Pacific County Clerk
    34. John A Rosenau (Rep)
    35. Robert Rosencrantz (Rep)
    36. Al Rosenthal (Rep)
    37. Charles Ross (Rep)
      candidate for Yakima County Auditor
    38. Michael Rothman (Rep)
    39. Carla J Rowe (Rep)
    40. Skyler Rude (Rep)
    41. Alicia Rule (Dem)
    42. Michael "Hawk" Runyon (Nopp)
    43. Kevin Russell (NP)
    44. Jim Ruud (Rep)
    45. Richard Rylander (NP)
    46. Jenny L. Rynearson (Rep)
    47. Cindy Ryu (Dem)
  19. S
    1. Gabe Sachwitz (Rep)
    2. Mohammad Hassan Said (Dem)
    3. Pat Saldana (Rep)
    4. Rebecca Salda�a (Dem)
    5. Jesse Salomon (Dem)
    6. Lorrie Sampson (Rep)
    7. Marjorie Denton Sanborn (Dem)
    8. Derek Sanders (I)
    9. Bryan Sandlin (Rep)
    10. Tony G. Sandoval (Demo)
    11. Shawn P. Sant (Rep)
    12. Sharon Tomiko Santos (Dem)
    13. Dave Saulibio (JFKR)
    14. Steven L. Saunders (Rep)
    15. Amy Schaper (Rep)
    16. Summer Scheyer (Rep)
    17. Sharon Kay Schiller (PFRE)
    18. Joe Schmick (PGOP)
    19. Suzanne Schmidt (Rep)
    20. Wild Bill Schreiner (Nopp)
    21. Kim Schrier (Dem)
    22. Chandra Schumacher (Rep)
    23. Robert W. Sealby (Rep)
    24. Jordan M. Sears (NP)
    25. Simon Sefzik (Rep)
    26. Tana Senn (Dem)
    27. Jerrod Sessler (Rep)
    28. Tiffany Sevruk (Rep)
    29. Clyde Shavers (Dem)
    30. Brianna Sheetz (NP)
    31. Sharon Shewmake (Dem)
    32. David Shook (NP)
      candidate for Clark County Sheriff
    33. Jenifer Short (Rep)
    34. Shelly Short (Rep)
    35. Maria Siguenza (Dem)
    36. Dewey "Dude" Simmons (Rep)
    37. Tarra Simmons (Dem)
    38. Brett Simpson (NP)
      candidate for Clark County Auditor
    39. Mike Simpson (Rep)
      candidate for Kitsap County Auditor
    40. Rachel D. Siracuse (Rep)
      candidate for Ferry County Assessor
    41. C. Dale Slack (Nopp)
    42. Vandana Slatter (Dem)
    43. Marshall Slight (Rep)
      candidate for Yakima County Coroner
    44. Katie Sloan (Rep)
      candidate for Adams County Clerk
    45. Nancy Dailey Slotnick (Rep)
    46. Tiffany Smiley (Rep)
    47. Adam Smith (Dem)
    48. Emijah Smith (Dem)
    49. Jamie Smith (Dem)
    50. Shon D. Smith (Rep)
    51. Trevor Smith (Dem)
    52. John D. Snaza (I)
    53. Rob Snaza (Rep)
      candidate for Lewis County Sheriff
    54. Bryan Solstin (Dem)
    55. Bob Songer (Rep)
    56. Robin Souvenir (I)
    57. Tom Spears (NP)
    58. Susan Speiker (Rep)
      candidate for Okanogan County Clerk
    59. Bill Spencer (Rep)
    60. Gabriel Spencer (Dem)
    61. Kenneth Spencer Jr (Rep)
    62. Larry Springer (Dem)
    63. Ryan Spurling (Rep)
      candidate for Mason County Sheriff
    64. Patrick K. Spurlock (Nopp)
    65. Janet St. Clair (Demo)
    66. Heidi St. John (Rep)
    67. Brandon Lee Stalnaker (Rep)
    68. Larry Stanley (Alli)
    69. Holly Stanton (Demo)
    70. Bryce Stearns (Rep)
    71. Chris Stearns (Dem)
    72. Mike Steele (Rep)
    73. Holly Steiner (Nopp)
    74. Don Steinke (NP)
      candidate for CLARK PUD 2
    75. Scott Stephenson (Rep)
    76. Richard Stevens (I)
      candidate for Grant County Auditor
    77. Mike Stewart (Rep)
    78. Liz Stinson (Rep)
      candidate for Ferry County Auditor
    79. Glen R Stockwell (PGOP)
    80. Drew Stokesbary (Rep)
    81. Monica Jurado Stonier (Dem)
    82. Karie Storle (Rep)
    83. Axel Strakeljahn (Rep)
    84. Marc Straub (Rep)
    85. Chipalo Street (Dem)
    86. JR Streifel (Nopp)
    87. Marilyn Strickland (Dem)
    88. Jeff Strickler (Dem)
    89. Eugene C. "Gene" Strong (I)
    90. Tereasa Summers (Dem)
    91. Robert J. Sutherland (Rep)
    92. Keith R Swank (Rep)
    93. Brad Sweet (Rep)
  20. T
    1. Ashli Tagoai (Rep)
    2. Jacob C. Tate (Rep)
    3. Carl R Taylor (Rep)
    4. Glenn Taylor (Rep)
    5. Jaime Taylor (Dem)
      candidate for Mason County Coroner
    6. Jamila E. Taylor (Dem)
    7. Melissa Taylor (Dem)
    8. Brian K. Telford (Rep)
    9. My-Linh T. Thai (Dem)
    10. Steve Tharinger (Dem)
    11. Lori Theis (ElIn)
    12. Hayley Thompson (Dem)
      candidate for Skagit County Coroner
    13. Tawsha (Dykstra) Thompson (Rep)
    14. Terry Thompson (Rep)
    15. Ilene Thomson (Rep)
    16. Brad Thurman (Rep)
    17. Marquez Tiggs (Dem)
    18. Norma Tillotson (Dem)
    19. Joe Timmons (Dem)
    20. Scott Tinney (Rep)
      candidate for Lewis County Clerk
    21. Timothy Tooker (AMFR)
    22. Alishia Topper (NP)
    23. Nikki Torres (Rep)
    24. Rick Torres (NP)
    25. Damon Townsend (NP)
      candidate for Pierce County Auditor
    26. Denis Tracy (PGOP)
    27. Sharon Trask (Rep)
    28. Tom Triggs (I)
    29. Yasmin Trudeau (Dem)
    30. Alex Tsimerman (StUp)
    31. Dana M. Tucker (Rep)
    32. Jon Tunheim (Dem)
    33. Chris Turner (Rep)
    34. Juli Tuson (NP)
    35. Ken Tyndal (Rep)
  21. U
    1. Robert C. Udell (Rep)
      candidate for Yakima County Sheriff
  22. V
    1. Javier Valdez (Dem)
    2. Leslie Valz (Rep)
    3. Peter Van Nortwick (NP)
      candidate for Clark County Assessor
    4. Debra Van Pelt (Dem)
      candidate for Island County Clerk
    5. Chris Vance (Nopp)
    6. Mischa Venables (Rep)
      candidate for Yakima County Clerk
    7. Amy Vira (Dem)
    8. Mike Volz (Rep)
  23. W
    1. Brett Wachsmith (PGOP)
    2. Jessica Wadhams (Dem)
    3. Dale J. Wagner (Rep)
      candidate for Adams County Sheriff
    4. Keith L. Wagoner (Rep)
    5. Amber Waldref (Dem)
    6. Amy Walen (Dem)
    7. Bruce Walker (Nopp)
    8. Darrin Wallace (Nopp)
    9. Jeff Wallis (PGOP)
    10. Becky Walrath (PGOP)
    11. Adam A Walser (Rep)
    12. Jim Walsh (Rep)
    13. Deanna C Walter (Rep)
    14. Katie Walters (Dem)
    15. Emet Ward (Dem)
    16. Judy Warnick (Rep)
    17. Gary Warnock (Dem)
    18. Kevin Waters (Rep)
    19. David Waymire (Rep)
    20. Robert J. Waymire (Rep)
    21. Patricia Weber (Dem)
    22. Scott G. Weber (NP)
      candidate for Clark County Clerk
    23. Jon Welch (Cons)
    24. Chuck West (Rep)
    25. Rich Weyrich (Nopp)
    26. Bill Wheeler (Rep)
    27. Jill Whelchel (Nopp)
      candidate for Whitman County Clerk
    28. Doug White (Dem)
    29. Chuck Whitman (Rep)
    30. Emily Wilcox (I)
    31. JT Wilcox (Rep)
    32. David Wiley (Lib)
    33. Daryl Williams (Dem)
    34. Linda Williams (Rep)
      candidate for Lewis County Clerk
    35. Lonny Ray Williams (Rep)
    36. Claire Wilson (Dem)
    37. Sharon Wylie (Dem)
  24. Y
    1. Maggie Yates (Dem)
    2. Alex Ybarra (Rep)
    3. Jesse L. Young (Rep)
    4. Kevin Young (Dem)
    5. Marty (Martin) Young (Rep)
      candidate for Chelan County Clerk
    6. Glen Yung (NP)
  25. Z
    1. Lisa Zaborac (Rep)
    2. Greg Zempel (Rep)
    3. John Zingale (Dem)
    4. Michael Zollars (Rep)
    5. Lori Zoller (Rep)