Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Virginia
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Kimberly Pope Adams (Dem)
    2. Justin M. Addington (Oth)
    3. Teresa Ann Adkins (Oth)
    4. Trey Adkins (Rep)
    5. Lashrecse D. Aird (Dem)
    6. Terry L. Akers (Oth)
    7. Jeremy G. Allen (Dem)
    8. Lance R. Allen (Rep)
    9. Randy W. Alvis (Oth)
    10. Dwyane Anderson (Oth)
      candidate for Abingdon Town Council
    11. Timothy V. Anderson (Rep)
    12. Victor S. Angry (Dem)
    13. Bonita Grace Anthony (Dem)
    14. Gerald Douglas Arrington (Rep)
    15. Alex Q. Askew (Dem)
    16. Tiffany L. Ausman (Oth)
      candidate for Dungannon Town Mayor
    17. R. Wayne Austin (Oth)
      candidate for Abingdon Town Council
    18. Hala Sophia Ayala (Dem)
  2. B
    1. Lamont Bagby (Dem)
    2. Andrea O. Bailey (Dem)
    3. Gregory R. "Greg" Baka (Rep)
    4. Nikki N. Rattray Baldwin (Rep)
    5. George Lincoln Barker (Dem)
    6. James R. "Jim" Barker (Oth)
    7. Mary K. "Red" Barthelson (Dem)
    8. Sean R. Baston (Oth)
    9. Buta Biberaj (Dem)
    10. Nina L. Begley (Oth)
    11. James E. Bergida (Rep)
    12. Paul D. Berry (Dem)
    13. James N. "Jimmy" Bierman (Dem)
    14. Mark J. Bloomfield (Oth)
    15. Frances Annette Boone (Oth)
    16. Mollie A. Brannon (Rep)
    17. Emily Marie Brewer (Rep)
    18. J. Suzanne Brinegar (Oth)
    19. Bellamy W. Brown (Dem)
    20. Eric S. Brown (Oth)
      candidate for Honaker Town Mayor
    21. Jeff L. Bruzzesi (Rep)
    22. Shirley Ann Bunn (Rep)
    23. Taylor R. Burgess (Oth)
    24. Sarah Yvonne Burr (Oth)
  3. C
    1. R. Eugene Call Jr. (Oth)
    2. Katrina E. Callsen (Dem)
    3. Jennifer D. Carroll Foy (Dem)
    4. Roger C. Cassell (Oth)
    5. Sharon Craft Castle (Oth)
    6. Don E. Cates II (Oth)
    7. Dewey Benton Chafin (Oth)
    8. Amanda Freeman Chase (Rep)
    9. Amy L. Chudzinski (Rep)
    10. Megan Guinn Chumbley (Oth)
    11. Nadarius E. Clark (Dem)
    12. W. Ryan Clevinger (Rep)
    13. Zach T. Cline (Oth)
    14. Maureen E. Coffey (Dem)
    15. Laura Jane H. Cohen (Dem)
    16. Joan E. Collins (Oth)
    17. Ryan J. Comer (Oth)
    18. Kelly K. Convirs-Fowler (Dem)
    19. David G. Cooley (Rep)
    20. Danna L. Cooper (Oth)
    21. Dashad L. Cooper (Dem)
    22. J. Eddie Copenhaver, Jr. (Oth)
      candidate for Abingdon Town Council
    23. Terry K. Cornelius (Rep)
    24. Avery Sherwood Cornett (Oth)
    25. Deborah R. Cornett (Oth)
    26. Savanna Shea Cornett (Oth)
      candidate for Troutdale Recorder
    27. Scott Lee Cornett (Oth)
    28. Linda I. Couch (Oth)
      candidate for Cleveland Town Mayor
    29. Rae C. Cousins (Dem)
    30. Gary W. Cox (Oth)
    31. Christie New Craig (Rep)
    32. Graven W. Craig (Rep)
    33. A. Keith Crigger (Oth)
    34. M. Travis Crown (Rep)
    35. Daron Lee Culbertson (Rep)
    36. Zachary J. Cummings (Dem)
    37. Susan R. Cunningham (Dem)
    38. Rod D. Cury (Oth)
      candidate for Richlands Town Mayor
  4. D
    1. John R. Dantzler Jr (Dem)
    2. Stacey T. Davenport (Rep)
    3. Emily Combs Davis (Oth)
    4. William A. "Bill" Davis (Oth)
    5. William P. Davis (Rep)
    6. Eileen Roberts Deckard (Oth)
    7. R, Creigh Deeds (Dem)
    8. Karen S. Deel (Oth)
    9. Parisa Dehghani-Tafti (Dem)
    10. Tina Michelle Delp (Oth)
    11. Steve T. Descano (Dem)
    12. James A. DeVita (Dem)
    13. John M. "Johnny" Dickson (Oth)
    14. Samuel J. "Joey" Dickson (Rep)
    15. Michael J. Dillender (Rep)
    16. Danny L. Dixon (Oth)
    17. Shannon C. Donnelly (Oth)
    18. Robin D. Dotson (Oth)
    19. K. Lee Dotson Jr. (Rep)
    20. James E. Dowell (Oth)
    21. Lisa M. Downing (Dem)
    22. Heidi Drauschak (Dem)
    23. Jonathan Dromgoole (Dem)
    24. Blaine P. Dunn (Rep)
    25. Tara A. Durant (Rep)
  5. E
    1. Mark L. Earley, Jr. (Rep)
    2. Jodi L. Eaton (Oth)
      candidate for Honaker Town Mayor
    3. Laura M. Ecimovic (Rep)
    4. H. Pat Elliott (Oth)
  6. F
    1. Flora Couch "Judy" Farmer (Oth)
    2. Kristi Summey Farmer (Oth)
    3. Barbara A. Favola (Dem)
    4. Robert F. (Bob) Fenwick Jr. (Dem)
    5. A. Doyle Fields (Oth)
    6. Charles E. Fields (Oth)
      candidate for Damascus Town Council
    7. David R. Fiske (Dem)
    8. Steven L. Fletcher (Oth)
    9. Thomas R. Foltz Jr. (Oth)
      candidate for Damascus Town Council
    10. Breanne A. Forbes Hubbard (Oth)
    11. J. Brent Foster (Oth)
    12. H. F. "Buddy" Fowler, Jr. (Rep)
    13. Timmy F. French (Rep)
  7. G
    1. W. Michael Galliher (Rep)
    2. Kelvin Garcia (Dem)
    3. Benjamin A. Gibson (Oth)
      candidate for Pocahontas Town Mayor
    4. M. K. "Missy" Gibson (Oth)
    5. Michael H. Gibson (Oth)
    6. Susanna S. Gibson (Dem)
    7. Yan Gleyzer (Rep)
    8. Steven E. Gobble, Jr. (Oth)
    9. Katie B. A. Gooch (Dem)
    10. Cynthia S. Grant (Oth)
    11. Angelia Williams Graves (Dem)
    12. Joseph J. Gray (Rep)
    13. Joel L. Griffin (Dem)
    14. Vanessa B. Guffey (Oth)
    15. JoAnn E. Gunter (Oth)
    16. Elizabeth R. Guzman (Dem)
  8. H
    1. M. Brett Hall (Oth)
    2. William F. "Buddy" Halsey (Oth)
    3. Jonathan E. Hankins (Oth)
    4. Dexter L. Harmon (Oth)
    5. Ryan M. Harter (Rep)
    6. William T. Hartley (Oth)
    7. Zach T. Hash (Oth)
    8. Shyamali Roy Hauth (Dem)
    9. Richard Lyle Hawks (Oth)
    10. Gary L. Heninger (Oth)
      candidate for Chilhowie Town Mayor
    11. Stephen A. Hennegar (Oth)
    12. Stephen A. Hennegar (Oth)
      candidate for Saltville Town Mayor
    13. Rozia A. "J.R." Henson, Jr. (Dem)
    14. James A. M. Herring (Dem)
    15. Susan Bates Hippen (Dem)
    16. Jake Preston Holmes (Oth)
    17. Martha B. Hooker (Rep)
    18. Michael F. Hoops (Oth)
      candidate for Tazewell Town Mayor
    19. Debra B. Horne (Oth)
      candidate for Dungannon Town Mayor
    20. Gregory D. "Greg" Horton (Rep)
    21. Ronnie Dean Horton (Rep)
    22. Ryan Hudson (Rep)
    23. Sally L Hudson (Dem)
    24. Melissa A. "Mick" Hunt (Oth)
    25. Brandon C. Hutchins (Dem)
  9. J
    1. DeAnna C. Jackson (Oth)
    2. Richard "Rick" James (Dem)
    3. Deshundra L. Jefferson (Dem)
    4. Ron J. Jefferson (Rep)
    5. Suzanne B. Jennings (Oth)
    6. Robert L. Jeter (Oth)
    7. John F. Jewell (Rep)
    8. Andres F. Jimenez (Dem)
    9. Candice "Candi" Johnson (Oth)
    10. Geary "Shug" Jonas (Oth)
    11. Michele E. Joyce (Dem)
  10. K
    1. Michael G. Kasey (Rep)
    2. Josh D. Katcher (Dem)
    3. J. Leonard Kegley (Oth)
    4. Kevin A. Kemp (Rep)
    5. Leabern D. Kennedy (Oth)
    6. Karen A. Keys-Gamarra (Dem)
    7. Stacey Ann Kincaid (Dem)
    8. Kenneth A. Knarr (Rep)
    9. Jesse R. Kokotek (Oth)
      candidate for Damascus Town Council
    10. Sirisha Kompalli (Dem)
    11. Tarese A. Kramer (Oth)
  11. L
    1. Karen H. LaFon (Oth)
    2. Katie M. Lamb (Oth)
      candidate for Damascus Mayor 2022
    3. Walker Ann-Frances Lambert (Dem)
    4. Elizabeth J. Lancaster (Dem)
    5. James M. Lane (Oth)
    6. Dave A. LaRock (Rep)
    7. Amy J. Laufer (Dem)
    8. Jeanine M. Lawson (Rep)
    9. Anne-Marie J. Leake (Dem)
    10. Dawn G. Leake (Oth)
    11. H. M. "Mike" Leake (Oth)
    12. Steve S. Lee (Dem)
    13. Destiny L. Levere Bolling (Dem)
    14. Yael R. Levin (Rep)
    15. Benjamin "Ben" Litchfield (Dem)
    16. Makya R. Little (Dem)
    17. Timothy G. Litz (Oth)
    18. C. Leighann Lloyd (Oth)
      candidate for Glade Spring Mayor
    19. James N. "Jim" Lloyd (Oth)
    20. Lindsey E. Lowe (Oth)
    21. L. Louise Lucas (Dem)
  12. M
    1. Marie E. March (Rep)
    2. David W. Marsden (Dem)
    3. John C. Marsden (Rep)
    4. Maria E. Martin (Rep)
    5. Billy W. Martin Sr. (Rep)
    6. S. John Massoud (Rep)
    7. Thomas E. "Tom" Maxwell (Oth)
    8. Jeffrey C. McKay (Dem)
    9. Andria P. McClellan (Dem)
    10. Adele Y. McClure (Dem)
    11. Thomas W. McCracken III (Rep)
    12. Jack R. McCrady Jr. (Oth)
      candidate for Damascus Town Council
    13. M. Wade McGeorge (Oth)
      candidate for Grundy Town Mayor
    14. Joe Blair McGlothlin (Oth)
    15. Scott D. McGlothlin (Oth)
    16. Ira K. McGrady Jr. (Oth)
    17. Thomas M. McKenna (Rep)
    18. Victor K. McKenzie Jr. (Dem)
    19. Jeremy S. McPike (Dem)
    20. Delores L. McQuinn (Dem)
    21. Walter G. Michael (Rep)
    22. Jeffery Z. Miller (Oth)
    23. Mark Douglas Miller (Oth)
    24. Patrick Miller (Oth)
    25. Sean R. Monteiro (Dem)
    26. Heather F. Mitchell (Rep)
    27. James A. "Jim" Mitchell (Rep)
    28. William C. Mitchell (Oth)
      candidate for Troutdale Town Mayor
    29. Dana Altizer Moats (Oth)
    30. Laura A. Mollo (Oth)
    31. Brandon H. Monk (Rep)
    32. J. Robert Monolo (Rep)
    33. Deventae T. Mooney (Oth)
    34. Dirk S. Moore (Oth)
    35. Joseph D. Morrissey (Dem)
    36. Doris J. Mullins (Oth)
    37. Nate J. "Coach" Murphy (Dem)
  13. N
    1. Jeremiah W. "Tiny" Neal (Oth)
    2. David M. "Dave" Norris (Dem)
    3. John J. Nowadly (Dem)
    4. Edward J. "Ed" Nuttall (Dem)
  14. O
    1. Kenneth G. O'Brien (Rep)
    2. Franklin Neal Osborne (Oth)
    3. Natalie Oschrin (Dem)
  15. P
    1. Noah T. Page (Dem)
    2. Cathy Dunkley Pattison (Oth)
    3. Cathy C. Payne (Oth)
    4. Michael K. Payne (Dem)
    5. Derek Justin Pearcy (Oth)
    6. Stella G. Pekarsky (Dem)
    7. Samuel J. Pennington (Oth)
    8. Rhonda D. Perdue (Rep)
    9. Russet W. Perry (Dem)
    10. Lee Peters, III (Rep)
    11. J. C. "Chap" Petersen (Dem)
    12. W. Canova Peterson, IV (Rep)
    13. Malette A. Pickett (Rep)
    14. DeAnthony L. "D. A." Pierce (Dem)
    15. Andrew B. "Andy" Pittman (Rep)
    16. Bradley G. Pollack (Rep)
    17. Michael W. Pollard (Oth)
    18. Christopher J. Powers (Oth)
      candidate for Weber City Mayor
    19. Luke W. Priddy (Dem)
  16. Q
    1. Donna W. Quetsch (Oth)
      candidate for Abingdon Town Council
    2. Josh J. Quill (Rep)
    3. Jose R. Quiroz, Jr. (Dem)
  17. R
    1. Tina M. Ramirez (Rep)
    2. Robin A. Richards (Oth)
    3. Roy Lee Riffe (Oth)
    4. Jody K. Rogish (Dem)
    5. David M. Rose (Rep)
    6. Natalie U. Roy (Dem)
    7. Robert P. Ruffolo (Rep)
  18. S
    1. Herman M. "Hermie" Sadler III (Rep)
    2. Saddam Azlan Salim (Dem)
    3. Zackary W. Salyer (Oth)
    4. Ibraheem S. Samirah (Dem)
    5. Kevin S. Saucedo-Broach (Withdrawn) (Dem)
    6. Eric L. Schmidt (Dem)
    7. Douglas A. Schuhle (Rep)
    8. Donald M. "Mac" Scothorn (Rep)
    9. Ronald L. Sexton (Oth)
    10. Kenneth M. Shepard (Oth)
    11. Robert C. "Bob" Shippee (Dem)
    12. Kimberlee J. "Kim" Short (Dem)
    13. Natalie Louise Shorter (Dem)
    14. Rebecca L. Shortridge-Elkins (Oth)
    15. Lewis W. Shortt Jr. (Oth)
    16. Amber M. Shupe (Oth)
    17. Mike Sienkowski (Rep)
    18. Ted Michael Sluss (Oth)
    19. Greg W. Smith (Oth)
    20. Scott T. Smith (Oth)
      candidate for Damascus Town Council
    21. Caynor A. Smith, Jr. (Oth)
    22. J. Lloyd Snook, III (Dem)
    23. Julius D. "JD" Spain, Sr. (Dem)
    24. Tricia L. Spencer (Oth)
    25. Lionell Spruill, Sr. (Dem)
    26. Kellen J. Squire (Dem)
    27. Kannan Srinivasan (Dem)
    28. Mary J. Stanley (Oth)
    29. Terry L. Stevenson (Oth)
    30. Sharon P. Still (Oth)
    31. Alisha Smith Stiltner (Rep)
    32. Christie Coleman Stiltner (Rep)
    33. M. Nikki Stiltner (Rep)
    34. John T. Stirrup (Rep)
    35. Jeff Stoneman (Rep)
    36. Daniel G. "Dan" Storck (Dem)
    37. Patty Lester Street (Oth)
    38. Matt L. Strickland (Rep)
    39. Philip Carter Strother (Rep)
    40. Eddie W. Sturgill Jr. (Rep)
    41. Glen H. Sturtevant Jr. (Rep)
    42. Suhas Subramanyam (Dem)
    43. Kim Y. Sudderth (Dem)
    44. R. Craig Suro (Rep)
    45. Kimberly M. Sweat (Oth)
  19. T
    1. Justin A. Takach (Oth)
    2. Beth A. Taylor (Oth)
      candidate for Wytheville Town Mayor
    3. Jim L. Taylor (Oth)
    4. Tommy W. Testerman (Oth)
      candidate for Honaker Town Mayor
    5. M. Henri' Thompson (Dem)
    6. Rod D. Thompson II (Rep)
    7. Gary E. Tilson (Oth)
    8. Teresa A. Tilson (Oth)
    9. Anglis Trigg, Jr. (Oth)
  20. V
    1. Alberto "Albert" Vega (Dem)
    2. Reid G. Voss (Dem)
  21. W
    1. Richard W. Walker (Dem)
    2. Terrence Lavell Walker (Dem)
    3. Keith D. Warner (Oth)
    4. A. Regan Washer (Rep)
    5. G. O. "Tony" Weaver (Dem)
    6. Derek H. Webb (Oth)
      candidate for Abingdon Town Council
    7. Ann B. Wheeler (Dem)
    8. Jannis R. "Jan" White (Oth)
    9. Steven R. White (Oth)
    10. P. A. "Trish" White-Boyd (Dem)
    11. Misty D. Whitehead (Dem)
    12. J. Danny Williams (Oth)
      candidate for Pocahontas Town Mayor
    13. Wren M. Williams (Rep)
    14. Gary W. Williams Sr. (Oth)
    15. Pamela Tester Wilson (Rep)
    16. Rick L. Wood II (Oth)
    17. Bill C. Woolf III (Rep)
    18. Thomas C. Wright Jr. (Rep)
  22. Y
    1. Dale T. Yontz (Oth)
    2. C. Todd Young (Oth)
    3. C. Todd Young (Oth)
      candidate for Saltville Town Mayor
    4. James H. D. "Junior" Young (Oth)
    5. Robert R. Young (Rep)
    6. Wanda R. Younger (Dem)
  23. Z
    1. Maritza Zermeno (Dem)