Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Nevada
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Francisco "Cisco" Aguilar (Dem)
      candidate for Secretary of State
    2. Mark E. Amodei (Rep)
      candidate for US House District 2
    3. Natha C. Anderson (Dem)
    4. Stavros Anthony (Rep)
      candidate for Lt. Governor
    5. Cherlyn Arrington (Rep)
  2. B
    1. Darryl Baber (Lib)
      candidate for US House District 2
    2. Shea Backus (Dem)
    3. Steven D. Bang (Rep)
    4. April Becker (Rep)
      candidate for US House District 3
    5. Jason Bednarz (Lib)
    6. Russell Best (IAP)
      candidate for US House District 2
    7. Shannon Bilbray-Axelrod (Dem)
    8. Paul Bodine (Rep)
    9. Elizabeth Brickfield (Dem)
    10. Ed Bridges (IAP)
      candidate for Governor
    11. Garland Lee Brinkley (Rep)
    12. Clint Brown (Rep)
    13. Tina Brown (Rep)
    14. Tracy Brown-May (Dem)
    15. Matthew Buehler (Rep)
    16. Elizabeth "Lisa" Cano Burkhead (Dem)
      candidate for Lt. Governor
    17. Darby Lee Burn (Lib)
    18. Stacy Butler (Rep)
  3. C
    1. Max E. Carter II (Dem)
    2. Ken Cavanaugh (Lib)
      candidate for US House District 1
    3. Sigal Chattah (Rep)
      candidate for Attorney General
    4. Nick Christenson (Dem)
    5. Lesley Elizabeth Cohen (Dem)
    6. Zach Conine (Dem)
      candidate for State Treasurer
    7. Venicia Considine (Dem)
    8. Ross Crane (Lib)
      candidate for Secretary of State
    9. Chris Cunningham (Lib)
  4. D
    1. Reuben D'Silva (Dem)
    2. Richard "Skip" Daly (Dem)
    3. Brandon Davis (Lib)
      candidate for Governor
    4. Jacob Deaville (Rep)
    5. Christine DeCorte (Rep)
    6. John "Trey" Delap (NP)
      candidate for Lt. Governor
    7. Rich DeLong (Rep)
    8. Jill Dickman (Rep)
    9. Fabian Donate (Dem)
    10. Beatrice "Bea" Duran (Dem)
  5. E
    1. Bryan Elliott (Lib)
      candidate for State Treasurer
  6. F
    1. Edward "Eddie" Facey (Rep)
    2. Michele Fiore (Rep)
      candidate for State Treasurer
    3. Ryan Fleming (Rep)
    4. Edgar Flores (Dem)
    5. Aaron D. Ford (Dem)
      candidate for Attorney General
    6. Brent Foutz (Dem)
  7. G
    1. Danielle Gallant (Rep)
    2. John "Doc" Garrard (Dem)
    3. Cecelia Gonzalez (Dem)
    4. Michelle Gorelow (Dem)
    5. Phillip Graviet (Rep)
    6. Ken Gray (Rep)
    7. Bert Gurr (Rep)
  8. H
    1. Gregory Hafen II (Rep)
    2. Alexis Hansen (Rep)
    3. Ira Hansen (Rep)
    4. Janine Hansen (IAP)
      candidate for Secretary of State
    5. Melissa Hardy (Rep)
    6. Selena La Rue Hatch (Dem)
    7. Leo Henderson (Rep)
    8. Margaret Hendrickson (IAP)
      candidate for State Treasurer
    9. Sandra Hope Hernandez (Rep)
    10. Brian Hibbetts (Rep)
    11. William Hoge (IAP)
      candidate for Lt. Governor
    12. Jesse "Jake" Holder (Rep)
    13. Steven A. Horsford (Dem)
      candidate for US House District 4
  9. J
    1. Sandra Jauregui (Dem)
    2. Tiffany Jones (Rep)
  10. K
    1. Heidi Kasama (Rep)
    2. John T. Kennedy (Lib)
      candidate for Attorney General
    3. Dorzell King (Rep)
    4. Rhonda Knightly (Rep)
    5. Gregory Koenig (Rep)
    6. Lisa Krasner (Rep)
    7. Eric Krattiger (Rep)
    8. Elizabeth Mercedes Krause (Dem)
      candidate for US House District 2
    9. Sam Kumar (Rep)
  11. L
    1. Joshiah L. LaRow (Lib)
    2. April Larsen (Rep)
    3. Flemming Larsen (Rep)
    4. Adam Paul Laxalt (Rep)
      candidate for US Senate
    5. Susie Lee (Dem)
      candidate for US House District 3
    6. Joshua Lemack (Rep)
    7. Barry Lindemann (NP)
      candidate for US Senate
    8. Jenann Logan (Rep)
    9. Joe Lombardo (Rep)
      candidate for Governor
    10. Marilyn Dondero Loop (Dem)
  12. M
    1. Mercy Manley (Lib)
    2. Jim Marchant (Rep)
      candidate for Secretary of State
    3. Elaine Marzola (Dem)
    4. Catherine Cortez Masto (Dem)
      candidate for US Senate
    5. Andy Matthews (Rep)
      candidate for State Controller
    6. Richard McArthur (Rep)
    7. Patrick "Mac" McAtee-MacRae (NON)
    8. Shannon McDaniel (Dem)
    9. Garrett McGeein (Lib)
    10. Sean McNamara (Lib)
    11. Brittney Miller (Dem)
    12. Cameron Homer "C.H." Miller (Dem)
    13. Brandon Mills (Lib)
    14. Daniele Monroe-Moreno (Dem)
    15. Ronald Morgan (Lib)
    16. Erica Mosca (Dem)
  13. N
    1. Duy Nguyen (Dem)
    2. Rochelle Nguyen (Dem)
    3. Janice Noble (Dem)
  14. O
    1. PK O'Neill (Rep)
    2. James Ohrenschall (Dem)
    3. David Orentlicher (Dem)
    4. Carmen L. Ortiz (Rep)
  15. P
    1. Anthony "Tony" Palmer (Rep)
    2. Joey Paulos (Rep)
    3. Eugene Michael Pawley III (Rep)
    4. Julie Ann Pazina (Dem)
    5. Sam Peters (Rep)
      candidate for US House District 4
    6. Sarah Peters (Dem)
    7. Jon S. Petrick (Rep)
    8. Jed W. Profeta (Lib)
      candidate for State Controller
  16. Q
    1. Kelly Quinn (Rep)
  17. R
    1. Rick Ramos (Dem)
    2. Kathryn "Kat" Rios (Rep)
    3. Mark Steven Robertson (Rep)
      candidate for US House District 1
    4. Mindy Robinson (Lib)
    5. Ricci Rodriguez-Elkins (Rep)
    6. Barry Rubinson (IAP)
      candidate for US Senate
    7. Will Rucker (Dem)
  18. S
    1. Melanie Scheible (Dem)
    2. Neil Scott (Lib)
      candidate for US Senate
    3. Aaron Sims (Dem)
    4. Steve Sisolak (Dem)
      candidate for Governor
    5. Ellen Spiegel (Dem)
      candidate for State Controller
    6. Shawn Stamper (Rep)
    7. Jeff Stone (Rep)
    8. Shondra Summers-Armstrong (Dem)
  19. T
    1. Javi "Trujillo" Tachiquin (Lib)
      candidate for Lt. Governor
    2. Angie Taylor (Dem)
    3. Marc Tedoff (Lib)
    4. Clara "Claire" Thomas (Dem)
    5. Dina Titus (Dem)
      candidate for US House District 1
    6. Robin L. Titus (Rep)
    7. Sam Toll (Lib)
    8. Selena Elizabeth Torres (Dem)
  20. V
    1. Stan Vaughan (Rep)
  21. W
    1. Howard Watts (Dem)
  22. Y
    1. Steve Yeager (Dem)
    2. Thaddeus "Toby" Yurek (Rep)