Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

South Carolina
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Tommy Adkins (Rep)
    2. Stephen J. Alfred (NonP)
    3. David K Allison (Rep)
    4. Andy Anderson (NP)
    5. Michael J D Anderson (O)
      candidate for Beaufort City Council
    6. Hannah Arnold (NP)
    7. Doug Atkins (NP)
  2. B
    1. Greg Balog (NP)
    2. Dean Bare (NP)
    3. Barbara J. Barnes (N)
    4. David Bartholomew (Rep)
    5. Thomas Beach (Rep)
      candidate for SC House District 10
    6. Tamara Becker (NonP)
    7. John Benca (Rep)
    8. Kenneth John Bishop (N)
    9. Luther R. Black (N)
    10. Louie W. Blanton (N)
    11. Lillian Boatwright (NP)
      candidate for Clemson City Council
    12. Erika G. Boyer (N)
    13. Rick Bradshaw (NP)
    14. Oren L. Brady, III (Rep)
    15. Sarah P. Brison (NonP)
    16. Paula B. Brown (Rep)
    17. Wesley Burcham (N)
    18. Gary Burgess (NP)
    19. Wendy Burgess (NP)
    20. Cindy Burriss (NP)
  3. C
    1. David Cadd (Rep)
    2. Ponda A. Caldwell (Rep)
    3. Daron Lee Calhoun II (NP)
    4. Jerry Carter (Rep)
      candidate for SC House, District 3
    5. Don Chapman (Rep)
    6. Dennis Chastain (NP)
    7. Bill Chumley (Rep)
      candidate for SC House District 35
    8. Jessica Coker (Rep)
    9. Neal Collins (Rep)
      candidate for SC House, District 5
    10. Pat Cox (NP)
    11. Kevin T Craft (NP)
    12. April Cromer (Rep)
      candidate for SC House District 6
    13. George M. Crowe (NP)
  4. D
    1. Carlton Dallas (NonP)
    2. C Nakia Davis (NP)
    3. Glenn Davis (Dem)
    4. Jimmy Davis (Rep)
    5. Gale Moore Dickerson (NP)
    6. Johnny S Donald Jr (NP)
    7. Thomas Donegan (NP)
    8. Brad Dover (NP)
    9. Jeff Duncan (Rep)
      candidate for US House, District 3
    10. Tommy Dunn (Rep)
  5. E
    1. Greg Elgin (Rep)
    2. John A. Elliott (Rep)
    3. Zach Epting (NP)
    4. Eric Erickson (Rep)
    5. Shannon Erickson (Rep)
    6. Ronnie Evans (N)
  6. F
    1. John Fallon (NP)
    2. Raye Felder (Rep)
      candidate for SC House District 26
    3. Brian Flewelling (Rep)
    4. J T Foster (Rep)
    5. Brad Freeman (NP)
    6. John Fulmer (NP)
      candidate for Clemson City Council
  7. G
    1. Larry Gaither (Grn)
    2. Heather Rene Galvin (Rep)
    3. Rick Gantt (NP)
    4. Art D Garrrison (NP)
    5. Richard Geier (O)
    6. Joshua Gibson (O)
      candidate for Beaufort City Council
    7. Robby Golightly (N)
    8. Chloe Gordon (O)
    9. Paulette Grate (NP)
    10. Randy Griffis (NP)
    11. Erica Grunst (NP)
    12. Brandon Guffey (Rep)
      candidate for SC House District 48
  8. H
    1. WIlliam Hager (Rep)
    2. Thomas Hardin (Rep)
      candidate for SC House District 49
    3. Marilyn Harris (Dem)
    4. Rob Harris (Rep)
      candidate for SC House District 36
    5. Cynthia Hayes (Write-in) (O)
    6. William R. Heatley, Jr. (N)
    7. Rosalyn Henderson-Myers (Dem)
      candidate for SC House District 31
    8. Bill Herbkersman (Rep)
    9. Elizabeth Hey (NonP)
    10. David "Davey" Hiott (Rep)
      candidate for SC House, District 4
    11. Jeremy W Hobbs (NP)
    12. Larry Holbrook (NP)
    13. Amanda Holder (NP)
    14. Wilma Holman (O)
      candidate for Beaufort City Council
    15. Melissa Ellison Hood (NP)
    16. Bobby Horton (NP)
    17. Alice G Howard (Rep)
    18. Evangeline Hundley (Dem)
      candidate for US House District 5
    19. Evangeline Hundley (Dem)
    20. Max Hyde (Rep)
      candidate for SC House District 32
  9. J
    1. Jerry Hugh Jackson (N)
    2. Lee Jeffcoat (N)
    3. Ashley Bennett Johnson (NP)
    4. Riley H Johnson Jr (NP)
    5. Adam Jones (NP)
      candidate for Clemson City Council
  10. K
    1. Harold Kay II (NP)
    2. Karla Kelley (NP)
    3. Don King (NP)
    4. John King (Dem)
      candidate for SC House District 49
    5. Alex Kostik (NP)
  11. L
    1. Walter Lanier (NP)
    2. Brian Lawson (Rep)
      candidate for SC House District 30
    3. Mark Lawson (Rep)
    4. Sandra Thompson Leverette (NP)
    5. C Claiborne Linvill (Dem)
    6. Carla Litrenta (Dem)
      candidate for SC House District 66
    7. Chris Lollis (Rep)
    8. Steven Long (Rep)
      candidate for SC House District 37
    9. James L. Longshore (N)
    10. Manning Lynch (Rep)
  12. M
    1. Jack A. Mabry (Rep)
    2. Dr. Ernest E. Mackins (Dem)
    3. Josiah Magnuson (Rep)
      candidate for SC House District 38
    4. Ibrahim Abdul-Malik (NonP)
    5. Michael J. Marks (NonP)
    6. Al C McAbee Jr (NP)
    7. Lawrence McElynn (Rep)
    8. Michael McFee (O)
      candidate for Beaufort City Council
    9. Philip C McLain (NP)
    10. Don Mize (Rep)
    11. Brad Mock (NP)
    12. Travis A. Moore (Rep)
      candidate for SC House District 33
    13. Jonathon Moreno (Rep)
    14. Dennis Moss (Rep)
      candidate for SC House District 29
    15. Diana Mullikin (NP)
  13. N
    1. Barb Nash (Dem)
    2. Weston Newton (Rep)
    3. Ralph Norman (Rep)
      candidate for US House District 5
    4. Ralph Norman (Rep)
    5. Roger A. Nutt (Rep)
      candidate for SC House District 34
    6. Herb Nymark (NP)
  14. O
    1. David O'Neal (Rep)
      candidate for SC House District 66
    2. Josephine Ann Orischak (NonP)
      candidate for HHI Mayor
    3. Jimmy Ouzts (NP)
    4. Chuck Owens (NP)
  15. P
    1. Steve P Pace (NP)
    2. Joseph Passiment (Rep)
    3. Alan R. Perry (NonP)
      candidate for HHI Mayor
    4. Deborah Perry (N)
    5. Judith Polson (Dem)
      candidate for SC House District 9
    6. Ed Poore (NP)
    7. Mark Powell (Dem)
  16. R
    1. Thomas Reitz (Rep)
    2. Michael Rivers (Dem)
    3. Randy Robinson (NP)
    4. William Bump Roddey (Dem)
    5. Anne Marie Rogers (NP)
    6. Lee Runyon (NP)
    7. Andrew Russell (Dem)
      candidate for SC House District 48
  17. S
    1. Chris Salley (Dem)
    2. Brett Sanders (Rep)
    3. Bill Sandifer (Rep)
      candidate for SC House, District 2
    4. Gwyneth Saunders (Write in) (O)
    5. Josh Scallate (O)
      candidate for Beaufort City Council
    6. Michael Schonfeld (Dem)
    7. Danny Singleton (Rep)
    8. Sandra Grant Sloan (NP)
    9. Alesia Smith (NP)
      candidate for Clemson City Council
    10. William C Smith (O)
    11. David Standard (Rep)
    12. John R. Steely (NP)
    13. Glenn Stevens (NP)
    14. BJ Sutherland (NP)
    15. Brian D Swords (NP)
  18. T
    1. Anna Maria Tabernik (Rep)
    2. P J Tanner (Rep)
    3. Kurt Tavernier (NP)
    4. Anne Thayer (Rep)
      candidate for SC House District 9
    5. Terry Thomas (O)
    6. Margaret J Thompson (NP)
      candidate for Clemson City Council
    7. Jackie Todd (O)
    8. Jessie Tucker (N)
    9. Francis Turano (NonP)
    10. John M Turner (NP)
    11. Greg Tysl (NP)
  19. U
    1. Keri A Unsworth (NP)
    2. Nancy Owen Upton (NP)
    3. Julie Usherwood (NP)
  20. V
    1. Matt Vilardebo (Dem)
      candidate for SC House District 26
  21. W
    1. Bob Walker (Rep)
    2. Curtis Walker (N)
    3. Maria Walls (Rep)
    4. Marty Watt (NP)
    5. Joey Werner (NP)
    6. Jay West (Rep)
    7. Mark A. West (N)
    8. Sharon H. West (Rep)
    9. David Wheeler (N)
    10. Brad White (Rep)
    11. Jeff White (NP)
    12. Bill Whitmire (Rep)
      candidate for SC House, District 1
    13. Curtis A Wiles (NP)
    14. Woody Willard (N)
    15. Amy Williams (NP)
    16. Shedron Williams (Dem)
    17. Allen Wilson (NP)
    18. Cindy Wilson (Rep)
    19. Bob Winchester (NP)
    20. Rachel Wisnefski (NonP)
    21. John B. Wright Jr (Rep)
    22. Kathleen K. Wright (Con)
  22. Y
    1. Terry Yates (NP)
    2. Alison Youngblood (NP)