Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Oregon
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Sandra A Abercrombie (Rep)
    2. Edward Adair (N)
    3. Patti Adair (Rep)
    4. James C. Adamek (N)
      candidate for Powers City Council
    5. Bill Adams (N)
    6. Elisabeth Adams (N)
    7. Joshua Adamson (N)
      candidate for Bandon City Council
    8. Chris Adzima (N)
    9. Ali Afghan (N)
    10. Jim Akers (N)
    11. Jacqueline L Alarcon (N)
    12. Olivia Alcaire (N)
    13. Brad Alcorn (N)
    14. Shane Alderson (N)
    15. Jessica Allen (N)
    16. Lee J Allen (N)
    17. Lynnea Amend (N)
    18. Barbara J Andersen (N)
    19. Tom Andersen (PRO, WFP, Dem)
    20. Cody Anderson (N)
    21. Erik Anderson (N)
    22. John Anderson (N)
    23. Mark Anderson (N)
      candidate for Talent City Mayor
    24. Tom Anderson (N)
    25. Jessica Andrade (N)
    26. Curt Ankerberg (N)
    27. Larry Anthony (N)
    28. Dan Arthur (N)
    29. Brian W. Asher (N)
      candidate for Aurora Mayor
    30. Paulette Ashline (N)
      candidate for Prescott Recorder
    31. Tony Astorga (N)
    32. Bill Atherton (N)
      candidate for Madras Mayor
    33. Lisa Atkin (N)
      candidate for Monument SWCD Zone 2
    34. Jason Axness (N)
      candidate for Scotts Mills Mayor
    35. Jessica Ayres (N)
    36. Darby Ayers-Flood (N)
      candidate for Talent City Mayor
  2. B
    1. Jim Bachman (N)
    2. Joe Backus (N)
      candidate for Scappoose Mayor
    3. Nick Backus (N)
    4. Linda Bade (N)
    5. Charles Webster Baer (N)
      candidate for Redmond Mayor
    6. Herman Baertschiger, SR. (N)
    7. Mary Bagon (N)
    8. T J Bailey (N)
      candidate for Falls City Mayor
    9. Tonie Bailie (N)
    10. Adam Baker (LBT, Rep)
    11. Douglas Baker (N)
    12. Kathleen Baker (N)
    13. Robert Baker (N)
      candidate for Powers Mayor
    14. Terry Baker (N)
      candidate for Phoenix City Mayor
    15. Tony Baker (N)
    16. Steve Baley (N)
    17. Jon Ball (N)
      candidate for Shady Cove City Mayor
    18. Beth Barker-Hidalgo (N)
    19. David Barnes (N)
    20. Ian Barrett (N)
    21. David Keith Barron (N)
    22. Michelle Bassi (N)
    23. Lisa Batey (N)
      candidate for Milwaukie Mayor
    24. Stan Baumhofer (Rep)
    25. Alma Baxter (N)
    26. Clay Bearnson (N)
    27. Rick Beasley (N)
    28. Eleanor Beatty (N)
      candidate for Salem Municipal Judge
    29. Jo Beaudreau (N)
    30. David (Dave) Beck (N)
    31. Tom Beene (N)
    32. Tom Beene (N)
    33. HollyJo Beers (N)
    34. Mike Beilstein (PRO, PGP)
    35. Dave Bell (N)
    36. Kevin Bell (Dem)
    37. Roxanne Beltz (N)
      candidate for Monmouth City Council
    38. Joe Benetti (N)
      candidate for Coos Bay Mayor
    39. Amanda Benjamin (N)
    40. Angela Bennett (N)
      candidate for Malin City Councilor
    41. Don Bennett (N)
      candidate for Lowell City Councilor
    42. Alexa Benson (N)
      candidate for Veneta City Councilor
    43. Cliff S Bentz (Rep)
    44. John Berard (N)
    45. Craig Berdie (N)
      candidate for Yachats Mayor
    46. Dan Berge (N)
      candidate for Oregon City Mayor
    47. Jason ML Berglund Sr (N)
      candidate for Imbler Mayor
    48. Rhett Bernstein (N)
    49. Caroline Berry (N)
    50. Quinn T Berry (N)
    51. Balwant Bhullar (N)
    52. Rawley Bigsby (N)
    53. Floyd Billings (N)
      candidate for City of Monroe Mayor
    54. Catherine Biscoe (N)
    55. Ruben Bitts (N)
    56. Kelsey Bitzer (N)
    57. John Black (N)
    58. Thomas Black (N)
      candidate for Umpqua SWCD Zone 1
    59. Paul Blackburn (N)
      candidate for Hood River Mayor
    60. Kathleen Blackshear (N)
    61. Josiah Blaidsdell (N)
    62. Laurie Blair (N)
      candidate for Prescott Mayor
    63. Michael Blair (N)
      candidate for Prescott City Council
    64. John M. Blake (N)
    65. Shawn Blanchard (N)
    66. Doug Block (N)
      candidate for Brownsville Mayor
    67. Herman Bloemsma (N)
    68. Herman Bloemsma (N)
    69. Jodi Blue (N)
    70. Earl Blumenauer (Dem)
    71. Suzanne Bonamici (WFP, Dem)
    72. Anthony Bond (N)
      candidate for Brookings Mayor
    73. Daniel G Bonham (Rep)
    74. Jesse Bonifer (LBT)
    75. Rick Booth (N)
    76. Rae Botsford (N)
    77. Susan Bower (N)
    78. Faith Bowlsby (N)
      candidate for Lane County Assessor
    79. Ben Bowman (IND, WFP, Dem)
    80. Rick Boyd (N)
    81. Anita Boyer-Davis (N)
    82. Bob Brajcich (N)
      candidate for Clatskanie Mayor
    83. Paul Brakeman (N)
      candidate for Scotts Mills Mayor
    84. Juan Bravo (N)
    85. Julie Brecke (N)
      candidate for Coos County Clerk
    86. Sam Brentano (N)
    87. David Briggs (N)
    88. John Briggs (N)
      candidate for North Bend Mayor
    89. Larry Briggs (N)
      candidate for Dallas City Council
    90. Debra Brimacombe (N)
    91. Richard Brissenden (N)
    92. Dean Brizendine (N)
    93. Bridget Brooks (N)
    94. John H Brown (N)
    95. Julia Brown (N)
    96. Sharon M Brown (N)
    97. Zachery R Bruce (N)
    98. Kevin B Brunswick (N)
    99. Makai Brusa (N)
    100. Scott B Bruslind (Dem)
    101. Scott Bruslind (N)
    102. Charles Bryan (N)
    103. Frank Bubenik (N)
      candidate for Tualatin Mayor
    104. Heather Buch (N)
    105. Constance Budge (N)
    106. Jefferson Bunte (N)
    107. Rocky Burgess (N)
      candidate for Elgin City Councilor
    108. Pamela Burkholder (N)
    109. Aaron Burris (N)
      candidate for Tillamook Mayor
    110. David Burt (N)
    111. Melissa Busch (IND, Dem)
    112. Janelle S Bynum (IND, Dem)
    113. Janice Byrd (N)
  3. C
    1. Tony Cadena (N)
    2. John Calder (N)
    3. Darci M Calhoun (N)
    4. Michael Calhoun (N)
    5. Joshua V. Callahan (N)
    6. Trish Callahan (N)
    7. Kevin Cameron (Rep)
    8. Barb Campbell (N)
    9. Wlnsvey E Campos (IND, Dem)
    10. Nick Card (N)
    11. Jon Carey (N)
      candidate for Monmouth City Council
    12. Ron Carmickle (N)
      candidate for Gates Mayor
    13. Ronald G Carmickle (N)
      candidate for Gates Mayor
    14. Robert Carney (N)
    15. Robert Carp (N)
    16. Bart Carpenter (N)
      candidate for Culver Mayor
    17. Galan Carter (N)
    18. Justin Cary (N)
      candidate for Waterloo Mayor
    19. Nico Casarez (N)
    20. Patrick Castles (Rep)
    21. Jami Cate (Rep)
    22. Stan Catherman (Rep)
    23. Ruth Causey (N)
    24. Bret Cecil (Dem)
    25. Angelica Ceja (N)
      candidate for Aumsville Mayor
    26. Andrea Ceniga (N)
    27. Ryan Ceniga (N)
    28. Farrah Chaichi (WFP, Dem)
    29. Tonya L Chamberlain (N)
      candidate for Gates City Councilor
    30. Donna Champeau (N)
    31. Tonya Chamberlain (N)
      candidate for Gates City Council
    32. Laurie Chaplen (N)
    33. Patti Chappel (N)
    34. Nicholas Chasuk (N)
    35. Jonathan P Chenjeri (WFP, Dem)
    36. Donna Cherryholmes (N)
    37. Phil Chick (N)
      candidate for Nehalem Mayor
    38. Leota Childress (N)
    39. Bobby Christensen (N)
    40. Hubert G. Christensen (N)
    41. Brad Clark (N)
      candidate for Canby City Councilor
    42. Cathy Clark (N)
      candidate for Keizer Mayor
    43. Elvis Clark (N)
    44. Mike Clark (N)
    45. Samantha Clayburn (N)
      candidate for Myrtle Point Mayor
    46. Sara Coats (N)
    47. Susan G Cobb (N)
    48. Tami Cockeram (N)
    49. Jerry Cole (N)
      candidate for Rainier Mayor
    50. Lisa M Collier (N)
      candidate for Joseph Mayor
    51. Curt Collins (N)
    52. Jim Bob Collins (N)
    53. Dave Comfort (N)
      candidate for Island City Mayor
    54. Debra Comfort (N)
    55. David Cone (N)
    56. Charlie Conrad (Rep)
    57. Mary K Cooke (WFP, Dem)
    58. Hans Coon (N)
    59. Brian Cooper (N)
      candidate for Fairview Mayor
    60. Diana Cooper (N)
    61. Diana Cooper (N)
    62. Kathy Cooper (N)
      candidate for Columbia County Clerk
    63. Scott T Cooper (N)
    64. Paul Copeland (N)
    65. Mary Cornwell (N)
    66. Shannon Corr (N)
    67. Trudy Corrigan (N)
    68. Tim Counihan (N)
    69. Scott Cowen (N)
    70. Ronda K Craig (N)
    71. Dave Cram (N)
    72. Tracy M Cramer (Rep)
    73. Bryan Cranston (N)
    74. Adam R Craven (N)
      candidate for Brownsville Mayor
    75. Melissa T Cribbins (N)
    76. Dean Crist (N)
    77. Diane Crocker (N)
    78. Soraida Cross (N)
    79. David Cruickshank (N)
    80. Chandra Cruikshank (N)
    81. Cassie Cruze (N)
    82. Bill Currier (N)
    83. Jeanni Cuthbertson (N)
  4. D
    1. Kelly Daily (N)
    2. Rick Dall (N)
    3. Brian Dalton (N)
      candidate for Dallas Mayor
    4. John (Jock) Dalton (N)
    5. Kohler (N)
    6. Dave Daniel (N)
    7. Mark Davidson (N)
    8. Paul Davies (N)
    9. Andrew J Davis (N)
    10. Dan Davis (IND, Dem)
    11. James X. Davis (N)
      candidate for Canby City Councilor
    12. Shelly Boshart Davis (Rep)
    13. Peggy Davis Gilliam (N)
    14. Casey Dean (N)
    15. Stan Dean (N)
    16. Tony DeBone (Rep)
    17. Brian DeLaGrange (N)
    18. David E Delk (IND, PRO, PGP)
    19. Kyle Delter (N)
    20. Andrew Dennis (Dem)
    21. Steve Dennison (N)
    22. Al Densmore (IND)
    23. Lori Chavez-DeRemer (Rep)
    24. Katelyn Detweiler (N)
    25. Preston Devereaux (N)
    26. Preston Devereaux (N)
    27. Mifflin Devin (N)
    28. John C DeWenter (N)
    29. Teressa Dewey (N)
    30. Maxine E Dexter (WFP, Dem)
    31. Rick Dickinson (N)
      candidate for Malin City Councilor
    32. Rosemary Dicus (N)
    33. Ed Diehl (Dem, Rep)
    34. Thomas Dierickx (N)
      candidate for Tualatin SWCD Zone 3
    35. Steve Dillard (N)
    36. Luke Dillon (N)
    37. Norie Dimeo-Ediger (N)
      candidate for Tualatin SWCD Zone 5
    38. Branegan J Dixon (N)
    39. Larry Dixon (N)
    40. Paul A Doherty (N)
    41. George Donnerberg (Rep)
    42. Matthew Donohue (N)
    43. Alicia Douglas (N)
    44. Susan Doverspike (N)
    45. Kim Downey (N)
    46. Roy L Drago Jr (Rep)
    47. Valerie Draper Woldeit (Rep)
    48. Christine Drazan (Rep)
      candidate for Governor
    49. Simeon Dreyfuss (N)
    50. Sean Drinkwine (N)
      candidate for Estacada Mayor
    51. Steve Druckenmiller (NAV)
      candidate for Linn County Clerk
    52. Joann Duarte (N)
    53. Scott Duffner (N)
    54. John Dugger (N)
    55. Michelle Duncan (N)
      candidate for Linn County Sheriff
    56. Robert (Bobby) Duncan (N)
      candidate for Harrisburg Mayor
    57. Carol Dunten (N)
    58. Katie Dunwell (N)
    59. Robert duPlessis (N)
    60. Olivia Duren (N)
      candidate for Tualatin SWCD Zone 4
    61. Alice Durflinger (N)
    62. Corrine Dutto (N)
    63. Rick Dyer (Rep)
  5. E
    1. Ray Eder (N)
    2. Roger Ediger (N)
    3. Ben Edtl (Rep)
    4. Michael Egbert (N)
      candidate for Wasco City Council
    5. Fred Eiguren (N)
    6. David J Elliott (N)
    7. Charelyn Ellis (N)
    8. Leslee Ellis (N)
    9. Tom Ellis (N)
      candidate for Happy Valley Mayor
    10. Lucetta A Elmer (Rep)
    11. Michael Elmore (N)
    12. Denise Emmerling-Baker (N)
    13. Michelle Emmons (IND, Dem)
    14. Jessica Engelke (N)
      candidate for North Bend Mayor
    15. Brenda Epp (N)
    16. Stacy Equitz (N)
    17. Mike Erickson (Rep)
    18. Victoria Ernst (IND, WFP, Dem)
    19. Judy Erwin (N)
    20. Scott Erwin (N)
    21. Aeric Estep (Rep)
    22. Smith (N)
      candidate for St. Paul City Council
    23. Jennifer Euwer (N)
    24. Austin Evans (N)
      candidate for Rufus City Mayor
    25. Greg Evans (N)
    26. Paul Evans (IND, WFP, Dem)
    27. Joe Everton (Rep)
    28. Carl Exner (N)
    29. Mike Eyster (N)
  6. F
    1. Gabe Fabrizio (N)
      candidate for Coos County Sheriff
    2. Julie Fahey (WFP, Dem)
    3. Jim Falkenstein (N)
    4. Cathy Fallon (N)
      candidate for Cascade Locks Mayor
    5. Roger Fantz (N)
    6. Crystal Farnsworth (N)
    7. Dan Farrington (Rep)
    8. Terry Fassbender (N)
      candidate for Wasco City Council
    9. Joy Fate (N)
    10. Lisa Feik (N)
      candidate for Union County Clerk
    11. Cliff Feldman (N)
    12. Jaimie A Fender (N)
      candidate for King City Councilor
    13. Rudy Fenk (N)
    14. Jason Fields (Rep)
    15. Trevor Fields (N)
    16. Daren E. Filosi (N)
    17. Alistair Firmin (IND, Rep)
    18. Sonya Fischer (N)
    19. Ed Fitch (N)
      candidate for Redmond Mayor
    20. Patrick A. Fitzgerald (N)
    21. Sean Fitzpatrick (N)
      candidate for Astoria Mayor
    22. Sam Flaherty (N)
      candidate for Coquille Mayor
    23. Michael Flaming (N)
    24. Mike Fleck (N)
    25. Zachary Flegel (N)
    26. Thomas J Flynn (N)
      candidate for Lakeview SWCD Zone 2
    27. Paige Folkema (N)
    28. Val Folkema (N)
    29. Libra Forde (N)
    30. Lloyd Forman (N)
    31. Rob Forman (N)
    32. Roy L. Forman (N)
    33. Matt Foster (N)
    34. Robin Fournier (N)
    35. Mary Franklin (N)
    36. Jill Franko (N)
    37. Jason Freilinger (N)
      candidate for Silverton Mayor
    38. Cory Fribley (N)
      candidate for Yamhill County Clerk
    39. John Friebos (N)
      candidate for North Powder Mayor
    40. Alan Fujishin (N)
    41. Aaron Fuller (N)
    42. Chrissie Funk (N)
  7. G
    1. Sandra Galli (N)
      candidate for Elkton City Councilor
    2. Mark F Gamba (IND, WFP, Dem)
    3. Brian D Gander (N)
      candidate for Gates City Councilor
    4. Brian Gander (N)
      candidate for Gates City Council
    5. Cindy Gant (N)
    6. Larry Garboden (N)
    7. Jennifer K Gardiner (N)
    8. Mindy Garlington (N)
    9. Dan Garrick (N)
    10. Michael L Gatens (N)
      candidate for Waldport Mayor
    11. Kallie Gatliff (N)
    12. Robert Gaylen (N)
    13. Tom Geil (N)
    14. Sara Gelser Blouin (IND, WFP, Dem)
    15. David Giglio (N)
      candidate for Stayton City Council
    16. Taylor Giles (N)
    17. Keith Gilliam (N)
    18. Garry Gitzen (N)
    19. Janine Gladfelter (N)
    20. Sheryl Glenn (N)
      candidate for Donald City Council
    21. Yuval Golan (N)
    22. Jeff Golden (IND, PRO, WFP, Dem)
    23. David Gomberg (IND, WFP, Dem)
    24. Octavio Gonzalez (N)
    25. Rene Gonzalez (N)
    26. John Goodhouse (N)
      candidate for Tigard Mayor
    27. Christine Goodwin (Dem, Rep)
    28. Dana Gould (N)
    29. Dana Gould (N)
    30. Jeff Gowing (N)
      candidate for Cottage Grove Mayor
    31. Beatrice Grace (N)
    32. Tonya Graham (N)
    33. Jerome Grant (N)
      candidate for Depoe Bay Mayor
    34. Thomas A Gray (Rep)
      candidate for Scio City Councilor
    35. Dacia Grayber (IND, WFP, Dem)
    36. Joshua Greene (N)
      candidate for Florence Mayor
    37. Kenneth Gregg (N)
    38. Cindy Kay Gregory (N)
    39. Nicole Greider (N)
    40. Jeffrey D Grende (N)
    41. Leo Groner (N)
    42. Wolanda Groombridge (N)
    43. Jeff Gudman (N)
    44. Michael Guebert (N)
    45. Mark Gundersen (N)
    46. Geoff A Gunn (N)
    47. Donald Guttridge (N)
    48. Deanna Gwyn (N)
  8. H
    1. Kris Haefker (N)
    2. Sherry L Haeger (N)
      candidate for Cove Mayor
    3. Matthew Hald (N)
      candidate for Myrtle Creek Mayor
    4. CM Hall (N)
    5. Sherry Hall (N)
    6. Tim Hall (N)
      candidate for Garibaldi Mayor
    7. Risa Hallgarth (N)
      candidate for Elgin Mayor
    8. Greg Hamann (N)
    9. Daniel Hammel (N)
    10. Deanna Hammond (N)
    11. Eric Hammond (N)
    12. Caleb Hamnes (N)
    13. Caleb Hamnes (N)
    14. Bo Hansen (N)
    15. David Hansen (N)
    16. Eric Hansen (N)
    17. Pete Happy (N)
    18. Joanna Harbour (Rep)
    19. Jo Ann Hardesty (N)
    20. Richard Harper (N)
    21. Keith W Harra Jr. (N)
    22. Linda Harra (N)
    23. Gregg Harris (N)
    24. Walt Harrison (N)
      candidate for Malin City Councilor
    25. Annessa Hartman (IND, Dem)
    26. Ashley Hartmeier-Prigg (N)
    27. John Harvey (N)
    28. Jim Hassing (N)
      candidate for Condon Mayor
    29. Kerry Hastings (N)
    30. Susan Hawkins (N)
      candidate for Union Mayor
    31. Chuck Hawley (N)
    32. Azanet Hayden (N)
    33. Cedric R Hayden (Rep)
    34. Gary Hayes (N)
    35. Kori Haynes (Rep)
    36. Heath Haywood (N)
      candidate for Malin City Councilor
    37. Bobbi Jo Heany (N)
    38. Ron Hedenskog (N)
      candidate for Brookings Mayor
    39. Jeff Helfrich (Rep)
    40. Andy Hellenthal (N)
    41. Kristina Hellman (N)
    42. Ken Helm (Dem)
    43. Jim Helmen (N)
    44. Cheri Helt (N)
    45. Colin Hemphill (N)
    46. Trina M Henderson (N)
    47. Marcella Henkels (N)
    48. Rhiannon Henkles (N)
    49. Chris Henry (PRO)
      candidate for US Senator
    50. Matt Henscheid (N)
    51. Douglas Henson (N)
    52. Delani Herb (N)
    53. Jonathan Herber (N)
      candidate for Independence Mayor
    54. Patrick Hermann (N)
    55. Nick Hess (N)
      candidate for Tigard Mayor
    56. Ryan D Hess (N)
    57. Mike Hickam (N)
    58. James Hieb (Rep)
    59. Shauleen Higgins (N)
    60. Josh Hilderbrand (N)
    61. Morgan Hinthorne (CON)
    62. Jerry Hinton (N)
    63. Keri Hinton (N)
      candidate for Yamhill County Clerk
    64. Riley Hoagland (N)
      candidate for Lincoln City Mayor
    65. Rick Hobart (N)
      candidate for Vernonia Mayor
    66. Brian D. Hodson (N)
      candidate for Canby Mayor
    67. Richard L Hoffman (N)
    68. Roen Hogg (N)
    69. Bill Holland (N)
      candidate for Powers City Council
    70. Greg Holland (N)
      candidate for Waldport Mayor
    71. Chris Holloman (N)
    72. Kim Holmes (N)
    73. Paul R Holvey (Dem)
    74. Paige Hook (N)
      candidate for Stayton City Council
    75. Don Hooper (N)
    76. Rebekah Hopkins (N)
    77. Steve Horning (N)
      candidate for Turner Mayor
    78. Kelly Horsford (N)
    79. Wes Houston (N)
    80. Jim Howard (CON)
    81. Hilary Howell (N)
    82. Jeremy Howell (N)
    83. Celia Howes (N)
    84. Chris Hoy (N)
      candidate for Salem Mayor
    85. Julie Hoy (N)
    86. Val Hoyle (WFP, Dem)
    87. Alec Hrynyshyn (N)
    88. Yi-Kang Hu (N)
    89. Jim Hubbard (N)
    90. Russell Hubbard (N)
    91. Vanessa Huckaby (N)
    92. Zach Hudson (IND, WFP, Dem)
    93. Deretta M Huey (N)
    94. John Hughto (N)
      candidate for Malin Mayor
    95. Melissa Huhtala (N)
      candidate for Ashland City Recorder
    96. Gary L Hulse (N)
      candidate for Wallowa Mayor
    97. David C. Hunt (N)
    98. Noland Huntington (N)
      candidate for Siuslaw SWCD Zone 1
    99. Sandi Huntley (N)
    100. Karen (Mavis) Hurn (N)
    101. Robert Husseman (N)
    102. Jeff D. Hussey (N)
    103. Mae Huston (N)
    104. Kathy Hyzy (N)
      candidate for Milwaukie Mayor
  9. I
    1. Michelle Isom (N)
      candidate for Halsey City Councilor
    2. Vikki Breese-Iverson (Rep)
    3. Raquel M Ivie (Rep)
  10. J
    1. Kenneth E Jackola (N)
      candidate for Lebanon Mayor
    2. Bruce Jaeger (N)
    3. Kayse Jama (IND, WFP, Dem)
    4. Christina Jancila (N)
    5. Micah Jantz (N)
      candidate for Dallas City Council
    6. Cyrus B Javadi (Rep)
    7. Ruth Jenks (N)
    8. Camee Jensen (N)
    9. Gary Jensen (N)
    10. Anna Jesse (N)
      candidate for Tualatin SWCD Zone 4
    11. Kingsbury (N)
      candidate for Sublimity Mayor
    12. Rick Johns (N)
    13. Alex Johnson II (N)
      candidate for Albany Mayor
    14. Austin Johnson (N)
    15. Bessie Johnson (N)
    16. Betsy Johnson (NAV)
      candidate for Governor
    17. Brent Johnson (N)
    18. Erious Johnson Jr (N)
    19. JoAnne Johnson (N)
    20. Karon Johnson (N)
    21. Kelley A. Johnson (N)
    22. Lawrencw Johnson (N)
    23. Nate Johnson (N)
    24. Steve Johnson (N)
      candidate for Gladstone Mayor
    25. Cindy Johnsrud (N)
    26. Brad Johnston (N)
      candidate for Madras Mayor
    27. Kit Johnston (N)
    28. Chas Jones (N)
    29. Chelsea Jones (N)
    30. Cynthia Jones (N)
    31. Gregory L Jones (Rep)
    32. Jenny Jones (N)
    33. Lawrence Jones (IND, Dem)
    34. Morris Jones (N)
      candidate for Silverton Mayor
    35. Stephanie Jones (N)
      candidate for Banks Mayor
    36. Karen C Josi (N)
    37. Anna M Joyce (N)
    38. Bob Jung (N)
      candidate for Turner City Council
    39. Andrea Jurkiewicz (N)
  11. K
    1. Katherine L. Kahl (N)
    2. Steve Kalina (N)
    3. Jonathan Knapp (N)
    4. Bob Kaplan (N)
    5. Jan Kaplan (N)
    6. Phil Kaser (N)
    7. Sydney Kasner (N)
    8. Cathy Keathley (N)
    9. Adam J Keaton (N)
    10. Melanie Kebler (N)
    11. Jerry Keene (N)
    12. Joanne Keerins (N)
    13. Brady W Keister (Dem)
    14. Eric Keller (N)
    15. Shawna Kelly (N)
    16. Clif Kemp (N)
    17. Bill Kennemer (IND, LBT, Rep)
    18. Mary Kenyon (N)
    19. Denise E Keppinger (N)
    20. Tim A. Kerns (N)
    21. Lisa Kerr (N)
    22. Jake Kerslake (N)
    23. Lorin Kessler (N)
    24. Ken Kestner (N)
    25. Adam Khosroadbadi (N)
    26. Charlies Kibben (N)
      candidate for Vernonia City Council
    27. Justin Kidd
    28. Robert D Kidder (N)
    29. Dennis Kiely (N)
    30. Melaia McKinley Kilduff (N)
    31. Megan Kimball (N)
    32. Joel King (N)
    33. Molly A King (N)
    34. Jim Kingsbury (N)
      candidate for Sublimity Mayor
    35. M. A. Kinnaird (N)
      candidate for Coos County Sheriff
    36. Ray Kinney (N)
    37. Sherry Kinsey (N)
      candidate for Lakeside Mayor
    38. Stefanie Kirby (N)
      candidate for Baker County Clerk
    39. Marsha Kirk (N)
    40. Conley K Kittredge (N)
    41. Brad Klann (N)
    42. Debbie Klug (N)
      candidate for Columbia County Clerk
    43. Scott Knepper
    44. Barb Knop (N)
      candidate for Cannon Beach Mayor
    45. Nicole Knott (N)
    46. Ken Knowles (N)
    47. Rochelle Koch (N)
    48. Dan Kohler (N)
    49. Robert Kohn (N)
      candidate for Powers Mayor
    50. Cecelia Koontz (N)
      candidate for Monmouth Mayor
    51. Tina Kotek (WFP, Dem)
      candidate for Governor
    52. Linda Kozlowski (N)
    53. Bill Krasnogorov (N)
    54. Denise Krause (Dem)
    55. Jason Kropf (IND, WFP, Dem)
    56. Jayla Kuenzi (N)
    57. Mark Kuestner (N)
    58. William Kughn (Rep)
    59. William Kuhn (N)
    60. Monty Kurtz (N)
  12. L
    1. Jerry P Lachenbruch (N)
      candidate for Halsey Mayor
    2. Scott R LeCoste (N)
      candidate for Halsey City Councilor
    3. Sean LaCoste (N)
    4. Andrew Lafrenz (N)
    5. Jesse Lagers (N)
    6. Janice "Susie" Lahsene (N)
    7. Logan C Laity (IND, PRO, WFP, Dem)
    8. Rick Landt (N)
    9. Ethan Lane (N)
    10. Philip Lanni (N)
    11. Diana Larson (N)
    12. S Doug Larzelier (N)
    13. Randy E Lauer (Rep)
    14. Karla Laws (N)
    15. Teresa Lawson (N)
    16. Teresa Lawson (N)
    17. Karen Leach (N)
    18. Levi Leatherberry (IND, LBT)
    19. Austin M Lee (N)
    20. Noemi (N)
    21. Matt Lehman (N)
    22. Tim LeMaster (Rep)
    23. Keith Lembke (Rep)
    24. Mike Lepin (N)
      candidate for Madras Mayor
    25. Brian Lepore (IND, Dem)
    26. Brian Lepore (N)
    27. Dawn Lesley (N)
    28. Brandon Lesowske (N)
      candidate for Scappoose Mayor
    29. Randi L Letson (Rep)
    30. Mary Leverette (N)
    31. Bobby Levy (Dem, Rep)
    32. Emerson Levy (IND, Dem)
    33. Craig Lewelling (N)
      candidate for Canby City Councilor
    34. Briae Lewis (N)
    35. Brian Lewis (N)
      candidate for Sodaville Mayor
    36. Ralph Lewis (N)
      candidate for Stayton Mayor
    37. Rick Lewis (Rep)
    38. Trevor S Lewis (N)
    39. Richard Lewman (N)
    40. Brian W. Lightcap (N)
    41. Nishioka (N)
    42. LaAna L Littlefield (N)
    43. John Lively (IND, Dem)
    44. Frank Lonergan (N)
      candidate for Woodburn Mayor
    45. Rochelle Long (N)
      candidate for Klamath County Clerk
    46. Darcy Long (IND, WFP, Dem)
    47. Shawn S. Looney (N)
    48. Shelley Briggs Loosley (N)
    49. Christopher Lopez (N)
      candidate for Monmouth City Council
    50. Dalia Lopez (N)
      candidate for Woodburn Mayor
    51. Ken Lorensen (N)
      candidate for Halsey City Councilor
    52. David Loveall (N)
    53. David Low (N)
    54. Heidi Lueb (N)
      candidate for Tigard Mayor
    55. Katherine Lupton (N)
    56. Thomas Lutrell (N)
    57. Hyatt Lytle (N)
  13. M
    1. Valerie MacGillivary (N)
    2. Valerie MacGillivary (N)
    3. Aaron Madison (N)
    4. Greg Mahler (N)
    5. Herman Maldonado (N)
      candidate for Canby City Councilor
    6. Carolina Malmedal (Rep)
    7. Pat Malone (Dem)
    8. GianPaolo Mammone (N)
    9. Marc Manelis (N)
      candidate for King City Councilor
    10. Carl Mann (N)
    11. Christopher A Mann (Rep)
    12. Donald Mann (N)
      candidate for Gates City Council
    13. Donald W Mann (N)
      candidate for Gates City Councilor
    14. James I Manning Jr (WFP, Dem)
    15. Kevin L Mannix (Rep)
    16. Deric Manzi (N)
    17. Art Marine (N)
      candidate for Canby City Councilor
    18. Rick Mark (N)
    19. Adam Marl (N)
    20. Karen Marrello (N)
    21. Pam Marsh (IND, Dem)
    22. Jake (Jason) Marshall (N)
    23. Michael "Mikey" Marshall (N)
    24. Meadow Martell (N)
    25. Andy Martin (N)
    26. Andy Martin (N)
    27. Daniel R Martin (Rep)
    28. Monika Martin (N)
    29. Patricia Martin (N)
    30. Waldo (N)
      candidate for St. Paul Mayor
    31. Karen Martinez (N)
    32. Sergio Martinez (N)
    33. Sergio Martinez (N)
    34. Blake Marvis (N)
    35. Raz Mason (IND, Dem)
    36. Robert Massey (N)
    37. Terry E Massey Jr (N)
    38. Kenneth Masten (N)
    39. John Masterman (Rep)
    40. Nicole Mastropietro (N)
    41. Summer Matteson (N)
    42. Summer Matteson (N)
    43. Carmen Matthews (N)
      candidate for Coos Bay City Council
    44. Karen Matthews (N)
    45. Charles Maughan (N)
    46. Clark Maxwell (N)
    47. Devon M Maxwell (N)
    48. Brad Mayerle (N)
    49. Keith Mays (N)
    50. Chris Mayton (N)
    51. John McArdle (N)
      candidate for Independence Mayor
    52. David McCall (N)
      candidate for Bay City Mayor
    53. Lindsay McClary (N)
    54. Abbie McClung (N)
    55. Matt McCowan (N)
      candidate for Cove City Councilor
    56. Robbie McCoy (N)
      candidate for Veneta City Councilor
    57. Ketzal McCready (N)
      candidate for Phoenix City Council
    58. Beth McCurdy (N)
      candidate for Wasco Mayor
    59. Sarah McDougall (N)
    60. Colin McElligott (N)
    61. Michael McElroy (N)
    62. Carter McEntee (N)
    63. Celeste McEntee (Rep)
    64. Larry D McFarland (CON)
    65. Ramycia McGhee (N)
    66. Mary McGinnis (N)
    67. Denyse McGriff (N)
      candidate for Oregon City Mayor
    68. Emily G McIntire (Rep)
    69. Holly McKim (N)
    70. Susan McLain (IND, Dem)
    71. Doug McLean (N)
    72. Matthew McLean (N)
    73. Jamie McLeod-Skinner (IND, WFP, Dem)
    74. Christopher McMorran (N)
    75. Catherine McMullen (N)
    76. Charles McNeilly (N)
      candidate for Rockaway Beach Mayor
    77. Seamus McVey (N)
    78. Anthony Medina (IND, WFP, Dem)
    79. Dynee Medlock (N)
    80. Mark Meek (Dem)
    81. Tony Meier (N)
    82. Sharon Meieran (N)
    83. Craig J Melton (N)
    84. Kevin Melville (N)
    85. Ariel Mendez (N)
    86. Jose Mendez (N)
    87. Brandi Mendoza (N)
    88. Louis Mentgen (N)
    89. Dana Merryday (N)
    90. Anne Mesch (N)
    91. Anne Mesch (N)
    92. Neil Mibus (N)
    93. Myers (N)
      candidate for Jefferson Mayor
    94. Candice Michel (N)
      candidate for Brookings Mayor
    95. Varney (N)
    96. Dick Middleton (N)
    97. Luke W. Middleton (N)
    98. Dianne Mihocko (N)
    99. Michael Milch (N)
      candidate for Gladstone Mayor
    100. Jean Ann Miles (N)
    101. Mathew Miles (N)
      candidate for La Grande Mayor
    102. Myron Miles (N)
    103. Rob Miles (N)
      candidate for Coos Bay City Council
    104. Butch Miller (N)
      candidate for Cascade Locks Mayor
    105. Casey L Miller (N)
    106. Connie Miller (N)
      candidate for Turner City Council
    107. Cynthia Miller (N)
    108. Earl Miller (N)
    109. Justin Miller (Rep)
    110. Robert L. Miller (N)
      candidate for Umpqua SWCD Zone 2
    111. John C Miner (N)
    112. Bill Minter (N)
      candidate for Wasco City Council
    113. Dean P. Moberg (N)
    114. Jackie Montague (N)
    115. Tita Montero (N)
    116. Travis Montgomery (Rep)
      candidate for Madras Mayor
    117. Michelle Montross (N)
    118. Nick Moon (N)
    119. Christa Moore (N)
      candidate for Malin City Councilor
    120. Jaclynn Moore (N)
      candidate for Veneta City Councilor
    121. Kim Moore (N)
      candidate for Elkton City Councilor
    122. Michael F Moore (Rep)
    123. Raquel Moore-Green (LBT, Rep)
    124. Eddy Morales (N)
    125. Leticia Moretti (N)
    126. Lily Morgan (Rep)
    127. Karl Morgenstern (N)
    128. Michelle Morosky (N)
    129. Michelle Morosky (N)
    130. Donald Morris (N)
    131. Seth Morrisey (N)
    132. Tass Morrison (N)
    133. Michael Morrow (LBT)
    134. Marilyn Morton (N)
    135. David Moyal (N)
    136. Anthony J Muirhead (N)
    137. Bryan Munson (N)
    138. Gina Munster-Moore (Rep)
    139. Tanda Murders (N)
    140. Jim Murray (N)
      candidate for Lowell City Councilor
    141. Jeannie Mustola (N)
    142. Michael Myers (N)
      candidate for Jefferson Mayor
  14. N
    1. Jan Napack (N)
    2. Gamael Nassar (N)
      candidate for Lebanon Mayor
    3. Nancy Nathanson (IND, Dem)
    4. Brian T. Nava (N)
    5. Ramiro Navarro Jr (WFP, Dem)
    6. Sean Negherbon (N)
    7. Rhett B Nelsen (N)
    8. Don Nelson (N)
    9. Jesse Nelson (N)
    10. Sandra Nelson (Rep)
    11. Travis Nelson (WFP, Dem)
    12. Courtney Neron (IND, WFP, Dem)
    13. Ryan Newby (N)
    14. Shira Newman (LBT)
    15. James Newstead (N)
    16. April Newton (N)
    17. Ernie Newton (N)
    18. Steph Newton (N)
    19. Carolyn Nguyen (N)
    20. Daniel Nguyen (Dem)
    21. Hoa H Nguyen (IND, WFP, Dem)
    22. Molly Nichols (N)
    23. Jeff Nielsen (N)
      candidate for North Powder Mayor
    24. John Nielsen (N)
    25. Teresa Nielson (N)
    26. Bob Niemeyer (Rep)
    27. Kelly R Niles (N)
    28. Linda Nishioka (N)
    29. R Leon Noble (LBT)
      candidate for Governor
    30. Vickie Noel (N)
    31. Legaspi (N)
    32. Debbie North (N)
      candidate for Powers City Council
    33. Rob Nosse (Dem)
    34. Kathy Nuckles (N)
    35. Arne Nyberg (N)
  15. O
    1. Lydia O'Connor (N)
      candidate for Nehalem Mayor
    2. Kyle O'Neill (N)
    3. Mary Ellen O'Shaughnessey (N)
    4. Curt Offenbacher (N)
    5. Dawson Officer (N)
    6. Jennifer Ohren (N)
    7. Jordan Ohrt (N)
      candidate for Stayton City Council
    8. Frank Oliver (N)
      candidate for Prescott City Council
    9. Rick Olmsted (N)
      candidate for Donald Mayor
    10. Bill Olsen (N)
    11. Dick Olsen (N)
    12. Eden Olsen (N)
    13. Jan Olsen (N)
      candidate for Donald City Council
    14. Neil M. Olsen (N)
    15. Theresa Olsen (N)
    16. Darin Olson (N)
    17. Darin Olson (N)
    18. Amanda Orozco-Beach (N)
    19. Kathryn Osborne (N)
    20. Virgle J Osborne (Rep)
    21. Bill Osburn (N)
    22. Erik Ostrander (N)
      candidate for Cannon Beach Mayor
    23. Corey J Otten (N)
    24. Amanda Owen (N)
    25. Steve Owen (N)
    26. Mark Owens (IND, Dem, Rep)
  16. P
    1. Beach Nicole Pace (N)
    2. Kelly Packard (N)
    3. Ronald A. Palmer (N)
      candidate for Gold Hill City Mayor
    4. Mario Palmero (N)
    5. Ivette Pantoja (N)
    6. Greg Parker (N)
      candidate for Canby City Councilor
    7. Ryan M Parker (N)
    8. Dawn Parm (N)
      candidate for Condon City Councilor
    9. Nancy L Parmenter (N)
    10. Joseph Parsons (N)
    11. Mitch Parsons (N)
    12. Colette Paré-Miller (N)
    13. David Pastizzo (N)
    14. Jay Patrick (N)
      candidate for Redmond Mayor
    15. Deb Patterson (IND, Dem)
    16. David Patty (N)
      candidate for Stayton City Council
    17. Micah H Paulsen (N)
      candidate for King City Councilor
    18. Jeneé Pearce-Mushen (N)
    19. Sellers (N)
      candidate for St. Paul City Council
    20. Ryan Pelia (N)
    21. Rob Pell (N)
    22. Ashley Pelton (IND, Dem)
    23. Ashlie M Pence (N)
    24. Jerry Pendzick (N)
    25. Robert Perisho (N)
      candidate for Moro City Mayor
    26. Jo Rae Perkins (CON, Rep)
      candidate for US Senator
    27. Roger Perry (N)
    28. Walter Perry (N)
    29. Wall (N)
      candidate for Mt. Angel Mayor
    30. Laurie Petrie (N)
      candidate for King City Councilor
    31. Karen R Pettigrew (Rep)
    32. Josheph Pfau (N)
    33. Hai Pham (IND, WFP, Dem)
    34. Khanh Pham (WFP, Dem)
    35. Bob Pinnell (N)
    36. Eric Pinnell (LBT)
    37. Chris Piper (N)
    38. Brian Pixley (N)
    39. Jenna R Plank (N)
    40. Jenna R Plank (N)
    41. Alan G. Pointer (N)
    42. Grant Polson (N)
    43. Alex Polvi (N)
    44. Eleanor Ponomareff (N)
    45. Ellen Porter (N)
    46. Walt Porter (N)
    47. Walt Porter (N)
    48. Leonard Post (N)
    49. Christopher Powell (N)
      candidate for Bandon City Council
    50. John Prather (N)
    51. Michael Preedin (N)
    52. Karla Proffit (N)
    53. Heidi Prokop (N)
    54. Floyd Prozanski (Dem, Rep)
    55. Matthew Prudell (N)
    56. Jason Pruden (N)
    57. Rick Puente (N)
      candidate for Woodburn Mayor
    58. Nick Puhl (N)
    59. Dan Pulju (PGP)
      candidate for US Senator
    60. Stan Pulliam (N)
      candidate for Sandy Mayor
    61. Tammie Pulliam (N)
  17. Q
    1. Amy Queen (N)
    2. Brian Quigley (N)
      candidate for Stayton Mayor
  18. R
    1. Deanne Ragnell (N)
    2. Perri Rask (N)
    3. Jeff Rasmussen (N)
    4. Bret Ray (N)
    5. Kayla Rayburn (N)
    6. Dan Rayfield (WFP, Dem)
    7. Jon Raymond (N)
      candidate for Linn County Sheriff
    8. Fran Recht (N)
    9. Kathy Rector (N)
      candidate for Powers City Council
    10. David Reed (N)
      candidate for Elgin City Councilor
    11. Debbie Reed (N)
    12. Talon J Reed (N)
    13. Veronica Reichle (N)
    14. William Reid (N)
    15. Neal Reisner (N)
    16. Bill Relyea (N)
    17. Edward Renfroe (CON)
    18. E Werner Reschke (Rep)
    19. Tina Retasket (N)
    20. Sarahi Revel (N)
      candidate for Estacada Mayor
    21. Maria Reyes (N)
    22. Lisa Reynolds (IND, WFP, Dem)
    23. Rob Reynolds (Rep)
    24. Pat Ribellia (N)
    25. Kimberly Rice (Rep)
    26. Larry Rich (N)
      candidate for Roseburg Mayor
    27. Gary Richardson (N)
    28. Taylor A Rickey (LBT)
    29. Wayne Rieskamp (N)
    30. Judy Riggs (N)
      candidate for Garibaldi Mayor
    31. Terri Preeg Riggsby (N)
    32. Rick Riker (N)
    33. Colby E Riley (N)
    34. Mike Riley (N)
    35. Michele C Rini (N)
    36. David Ripma (N)
    37. Timothy Rippe (N)
      candidate for Forest Grove Mayor
    38. James Risinger (N)
    39. Robin Risley (N)
    40. Jessica M Ritchie (N)
      candidate for Lyons City Councilor
    41. Christy Rivera (N)
    42. Ronald W Rivers (N)
    43. Thomas Roark JR (N)
      candidate for Lake County Sheriff
    44. Weikum (N)
      candidate for Idanha City Council
    45. Colleen Roberts (Rep)
    46. Luke Roberts (N)
    47. Matt Roberts (N)
    48. Justin Rock (N)
      candidate for La Grande Mayor
    49. Sheri Rogers (N)
    50. Carmickle (N)
      candidate for Gates Mayor
    51. Justin Roney (N)
    52. Craig Rosenaur (N)
    53. Tim Rosener (N)
      candidate for Sherwood Mayor
    54. Anthony Rosilez (N)
    55. Gary Ross (N)
    56. Sherrie Ross (N)
    57. Marcus Rossi (N)
    58. Bob Rossiter (N)
    59. John A Rowell
    60. Brenda Ruble (N)
    61. Ricki Ruiz (IND, WFP, Dem)
    62. Kylee Rummel (N)
    63. Marcus Runkle (N)
    64. Jerry Rust (Dem)
    65. Ross Ryno (N)
  19. S
    1. Mark Saelens (N)
    2. Andrea Salinas (IND, WFP, Dem)
    3. Sandy Saltzer (N)
    4. Amelia Salvador (Rep)
    5. Brentano (N)
    6. Jean Sampson (N)
      candidate for Clatskanie Mayor
    7. Tawna Sanchez (Dem)
    8. Kathleen Sanders (N)
    9. John Sandusky (N)
    10. Jeannet Santiago (N)
    11. Ana Sarish (N)
    12. Ben Saur (N)
    13. Chalice Savage (N)
    14. Paul Savas (N)
    15. Catherine Sawyer (N)
    16. Dean Sawyer (N)
      candidate for Newport Mayor
    17. Mary Schamehorn (N)
      candidate for Bandon Mayor
    18. Anna M Scharf (Rep)
    19. Sharon Schaub (N)
    20. Robert C Shearer (N)
    21. John Ezra Scheirman (N)
    22. Mary Schiefelbein (N)
    23. Michael Schilling (N)
      candidate for Dallas City Council
    24. Ben Schimmoller (N)
      candidate for Redmond Mayor
    25. Mindy Schlossberg (N)
    26. Morgan Schmidt (Dem)
    27. Rick Scholl (N)
      candidate for St. Helens Mayor
    28. (Karl) Dan Schorr (N)
    29. Rolf Schuler (Rep)
    30. Barbara Schultz (N)
    31. Terry Schulz (N)
    32. Brian Schumacher (N)
    33. Kate Schwarzler (N)
    34. Dennis Scott (N)
    35. Doug Scott (N)
    36. Dean Scrutton (N)
    37. Cheryl Seely (N)
      candidate for Crook Couny Clerk
    38. Mike Seibold (N)
      candidate for Madras City Councilor
    39. Kathy Sell (N)
    40. Peggy Sellers (N)
      candidate for St. Paul City Council
    41. Della Seney (N)
    42. George Seonbuchner (N)
    43. Michelle Severson (N)
    44. Madeline Seymour (N)
      candidate for Bandon City Council
    45. John Shafer (N)
    46. Dennis P Shaffer (N)
      candidate for Scio City Councilor
    47. Paul Shaffer (N)
    48. Jerry Michael Shamoon (N)
    49. Bob Shand (N)
    50. Terry Shankle (N)
    51. Schaub (N)
    52. Norman Shattuck (N)
    53. Allen Shearer (N)
    54. Daniel Sheets (N)
      candidate for City of Monroe Mayor
    55. David Shein (N)
      candidate for Dallas City Council
    56. Stan Shephard (N)
    57. Gabe Shepherd (N)
    58. Misty Richardson Shepherd (N)
    59. Neal Sheppeard (N)
    60. Clint Sherf (N)
    61. Quinton Sheridan (N)
      candidate for Harrisburg Mayor
    62. Brett M. Sherman (N)
    63. Kathy Short (N)
      candidate for Depoe Bay Mayor
    64. Phil Shullanberger (N)
      candidate for Lakeview SWCD Zone 3
    65. Nate Sickler (N)
    66. Lori Jean Sickles (N)
    67. David Simmons (N)
    68. Deb Simmons (N)
      candidate for Manzanita Mayor
    69. Laurie Simpkins (N)
    70. Stephen Sims (N)
      candidate for Stayton City Council
    71. Kipperlyn Sinclair (N)
    72. Jai Raj Singh (N)
    73. Michael Sipe (Rep)
    74. Sean Sipe (N)
    75. Alek Skarlatos (Rep)
    76. Laurie Smallwood (N)
    77. Tom Smit (N)
    78. David Brock Smith (Rep)
    79. Donice Noelle Smith (CON)
      candidate for Governor
    80. Ethan Smith (N)
      candidate for St. Paul City Council
    81. Greg Smith (Dem, Rep)
    82. Jaci Smith (N)
    83. Jesse S Smith (Dem)
    84. Joan Smith (N)
      candidate for Elkton City Councilor
    85. Kellie Jo Smith (N)
    86. Ken Smith (N)
    87. Rocky Smith Jr (N)
    88. Ruth Smith (N)
    89. Thomas K Smith (N)
    90. Zachary Smith (N)
    91. James Snyder (N)
      candidate for Phoenix City Council
    92. Gillian Soderstrom (N)
      candidate for Culver Mayor
    93. Trapper Solberg (N)
    94. Duane Solem (N)
    95. Candace Solesbee (N)
      candidate for Cottage Grove Mayor
    96. Jon Soliz (N)
      candidate for Crook County Assessor
    97. Janeen Sollman (IND, Dem)
    98. Anthony Sorace (IND, WFP, Dem)
    99. Shawn Sorensen (N)
    100. Nathan Sosa (WFP, Dem)
    101. Amy A Southwell (N)
      candidate for Lincoln County Clerk
    102. Randy Sparacino (Rep)
    103. Dr. Patricia L. Spencer (N)
      candidate for Madras City Councilor
    104. Tim Spratling (N)
    105. Clara Sroufe (N)
    106. Matt St. Clair (N)
    107. Shery Stancliff (N)
    108. Dan Standke (N)
    109. Brinda M Stanley (N)
    110. Thomas Stanley (N)
    111. Rebecca Stavenjord (N)
    112. Keith B Stein (N)
    113. Elizabeth Steiner Hayward (IND, Dem)
    114. Michelle A Steinhebel (N)
    115. Tammy Stempel (N)
      candidate for Gladstone Mayor
    116. Sara Stephens (N)
      candidate for Coos Bay City Council
    117. Christina E Stephenson (N)
    118. Doug Stepina (N)
    119. Bill Stewart (Rep)
    120. Jan Stinchfield (N)
      candidate for Condon City Councilor
    121. Kevin Stine (N)
    122. Eric B Stone (N)
      candidate for Cove City Councilor
    123. Ann Stott (N)
      candidate for Yachats Mayor
    124. Alan Stout (Rep)
    125. Brian G Stout (Rep)
    126. Travis Stovall (N)
      candidate for Gresham Mayor
    127. Neil Strathdee (N)
      candidate for Donald City Council
    128. Emily Strauss (N)
    129. Andrew Struthers (N)
    130. Stan Stubblefield (Rep)
    131. Jesse Stutzman (N)
    132. Ashley Sullivan (N)
      candidate for Enterprise Mayor
    133. TJ Sullivan (Rep)
    134. Mellissa Sumner (N)
    135. Brandon Sundeen (N)
    136. John Sundstrom (N)
      candidate for Siuslaw SWCD Zone 2
    137. Antonio Sunseri (PRO)
    138. Timothy S Sutherland (Rep)
    139. Tim Svenson (N)
    140. Marshall Swope (N)
    141. Timothy R Sytsma (Rep)
  20. T
    1. Jonathan L Tallman (N)
    2. William Tally (N)
      candidate for Albany Mayor
    3. Weidman (N)
    4. Shari Tarvin (N)
      candidate for Shady Cove City Mayor
    5. Oliver Tatom (Dem)
    6. Erlin Taylor (N)
    7. Jay Taylor (N)
      candidate for Shady Cove City Mayor
    8. Michael Taylor (N)
      candidate for Lake County Sheriff
    9. Rod Taylor (N)
    10. Kevin Teater (N)
    11. Jarod Teeter (N)
    12. Jerry Tenbush (N)
    13. Kim Thatcher (LBT, Rep)
    14. Gordon Thistle (N)
    15. Anna Thomas (N)
    16. Charlotte Thomas (N)
    17. Sandie Thomas (N)
    18. Deven Thompson (N)
    19. Lindsey Thompson (N)
    20. Tricia Thompson (N)
    21. Josh Thorstad (N)
    22. Jeremiah Thorsted (N)
    23. Austin Throop (N)
      candidate for Madras Mayor
    24. Melody Thueson (N)
    25. Celinda A Timmons (N)
    26. Dustin H Tippet (N)
      candidate for Lostine Mayor
    27. Debby Todd (N)
    28. Sandra Dee Toews (N)
    29. Stephen R Topaz (N)
      candidate for St. Helens Mayor
    30. Nick Torres (N)
    31. Steve Toschi (N)
    32. Jerry Townsend (N)
    33. Nyssa Towsley (N)
    34. Charlene Tracy (N)
    35. Marie Traeger (N)
    36. Scott Trahan (Rep)
    37. Thuy Tran (IND, Dem)
    38. Walt Trandum (PRO, Dem)
    39. Judy Trego (Rep)
    40. Greer Trice (Rep)
    41. Barbara Trout (N)
    42. Dave True (N)
    43. Loel E Trulove Jr (Rep)
      candidate for Tangent Mayor
    44. Bill Trumble (N)
    45. Donald Tucker (N)
    46. William C Tucker (Rep)
    47. William C Tucker Sr (N)
    48. Alec Turner (N)
    49. Bill Turner (N)
    50. Keith Tymchuk (N)
    51. Betty Tyree (N)
      candidate for Bonanza Mayor
  21. V
    1. Andrea Valderrama (Dem)
    2. Lloyd Valentine (N)
      candidate for Lyons Mayor
    3. Mariana E Valenzuela (N)
    4. Jefri A Van Arsdall (N)
      candidate for Benton County Sheriff
    5. Pam VanArsdale (N)
    6. Luke VanderZanden (N)
      candidate for Tualatin SWCD Zone 5
    7. Sean VanGordon (N)
    8. Micki Varney (N)
    9. Shawn (N)
      candidate for Canby City Councilor
    10. Jessica Vega Pederson (N)
    11. Cody Vela (N)
    12. John D Velez (IND, Rep)
    13. Abby Venegas (N)
      candidate for Malin City Councilor
    14. John Verbeek (Rep)
    15. Angie Vermillion (N)
      candidate for Phoenix City Council
    16. Marla Vetter (N)
      candidate for Turner City Council
    17. Rich Vial (NAV)
    18. Rick Vicek (N)
    19. Charles Vickery (N)
    20. Anthony Vieira (N)
    21. Anthony Vieira (N)
    22. Matthew Vieira (N)
      candidate for Wasco City Council
    23. Ann Vileisis (N)
    24. Mark W Villers (N)
    25. Mary Voksich-Shafer (N)
      candidate for Lane County Assessor
    26. Keli Von Pinnon (N)
      candidate for Prescott Treasurer
    27. Mary Vuksich-Shafer (N)
      candidate for Lane County Assessor
  22. W
    1. David Waddington (N)
    2. Rob Wagner (Dem)
    3. Susan Wagner (N)
      candidate for Vernonia City Council
    4. Susan Wahlke (N)
      candidate for Lincoln City Mayor
    5. Craig Wakefield (N)
    6. Martin Waldo (N)
      candidate for St. Paul Mayor
    7. Terry A Walhood (N)
    8. Chris Walker (N)
      candidate for Jackson County Clerk
    9. Kathleen Walker (N)
      candidate for Sandy Mayor
    10. Scott Walker (N)
    11. Peter Wall (N)
      candidate for Mt. Angel Mayor
    12. Kim Wallan (Rep)
    13. Fred Wallender (N)
    14. Gerry Waller (N)
      candidate for Donald City Council
    15. Kevin Walruff (N)
    16. Richard (Rich) Walsh (Dem)
    17. Jules Walters (IND, WFP, Dem)
    18. Niki Walters (N)
    19. Laurie Wandell (N)
    20. Rob Ward (N)
      candidate for Florence Mayor
    21. Brent Warren (N)
    22. Brent Warren (N)
    23. Benjamin Watts (IND, Dem)
    24. Mike Weatherby (N)
    25. Charles (Ed) Weathers (N)
    26. Maureen Weathers (N)
      candidate for Lowell City Councilor
    27. Brett Webb (N)
    28. Dale E Webb (N)
      candidate for Vernonia City Council
    29. Robert W. Webb (N)
    30. Jenni Weber (N)
    31. Suzanne Weber (Rep)
    32. Barbara Weeks (N)
    33. Tara Weidman (N)
    34. Robert Weikum (N)
      candidate for Idanha City Council
    35. Jayne Welch (N)
    36. Jessica M. Welch (N)
    37. Ken Wells (N)
      candidate for Junction City Mayor
    38. Winn Wendell (N)
    39. John Wendland (N)
    40. Kelsey Wendt (N)
    41. Malynda Wenzl (N)
      candidate for Forest Grove Mayor
    42. Ben West (N)
    43. John W West (N)
    44. John West (N)
    45. Travis West (N)
    46. John W Whalen (N)
      candidate for Scio City Councilor
    47. Denise Wheeler (N)
    48. Janice Wheeler (N)
    49. Jasmine Whitehead (N)
    50. Wade L Whiting (N)
    51. Catherine Ann Whitten-Carey (N)
    52. Mark Wigg (Dem)
    53. Gill Wiggen (N)
    54. Marty Wilde (N)
    55. Scott Wilde (N)
    56. Chet Wilkins (N)
    57. D'Lynn Williams (N)
      candidate for Westfir Mayor
    58. Isaac A Williams (Dem)
    59. James Williams (N)
    60. Jeff Williams (N)
    61. Walter Williams (N)
    62. Colm Willis (Rep)
    63. Darrel Wilson (N)
    64. Michael Wilson (N)
    65. Rita Wilson (N)
    66. Susan J Wilson (N)
      candidate for Rockaway Beach Mayor
    67. Paige L Winfrey (N)
    68. Kirk Wintermute (N)
    69. John Wirth (N)
      candidate for Keating SWCD Zone 1
    70. Mike Wisdom (N)
    71. Christina Witham (N)
    72. Maureen Wolf (N)
    73. Estella Woodley (N)
      candidate for Malin City Councilor
    74. Joel Woodley (N)
      candidate for Malin Mayor
    75. Sue Woodruff (N)
    76. Wendy Woodrum (N)
    77. Aaron Woods (WFP, Dem)
    78. John Woods (Rep)
    79. Kenneth Woods (N)
      candidate for Dallas Mayor
    80. Tim Woods (N)
    81. Mary Schadler Woodworth (N)
      candidate for Lakeview SWCD Zone 1
    82. Dave Workman (N)
    83. Roxane Worley (N)
    84. William K Worman (N)
      candidate for Siletz Mayor
    85. Boomer Wright (Rep)
    86. Derrick Wright (N)
    87. Kriss Wright (Dem)
    88. Steve Wright (N)
      candidate for Seaside Mayor
    89. Geoffrey Wunn (N)
    90. Mark Wunsch (N)
    91. Ron Wyden (IND, Dem)
      candidate for US Senator
    92. Beth Wytoski (N)
  23. Y
    1. Tracey Yee (N)
    2. Jennifer Yeh (N)
    3. Joe Yetter (Dem)
    4. Lamar Yoder (N)
      candidate for Madras City Councilor
    5. Peggy Yoder (N)
    6. Dwayne Yunker (N)
  24. Z
    1. Les C Zak (N)
    2. Luke E Zedwick (Rep)
      candidate for Scio City Councilor
    3. Alan Zelenka (N)
    4. Kate Zemke (N)
    5. Michael Zienty (N)
    6. Susan Ziglinski (N)
      candidate for Columbia City Mayor
    7. Jasmine Zimmer-Stucky (N)
    8. Kevin Zimmerer (N)
    9. Joan Zuber (N)
    10. Cat Zwicker (N)