Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

North Dakota
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Deanna Abernathey (NP)
    2. Kent Abrahamson (NP)
    3. Mary Adams (DNPL)
    4. James Allmaras (NP)
    5. Bjorn Altenburg (Rep)
    6. Gwendorlene Altenburg (Rep)
    7. Leslie Amb (NP)
    8. Armann Anderson (NP)
    9. Beau Anderson (NP)
    10. Dave Anderson (NP)
    11. Heidi Anderson (NP)
    12. Karen Anderson (Rep)
    13. Kathy Anderson (NP)
      candidate for Eddy County Treasurer
    14. Wade Anderson (NP)
    15. Kelly Armstrong (Rep)
      candidate for US House
    16. Carla Arthaud (NP)
    17. Josh Averill (NP)
    18. Michelle Axtman (Rep)
  2. B
    1. Bev Bachmeier (NP)
    2. Landon Bahl (Rep)
    3. Douglas Bahr (NP)
    4. JoNell Bakke (DNPL)
    5. Ernie Barta (NP)
    6. Jeff Barta (Rep)
    7. Andrew Bartholomaus (NP)
      candidate for Logan County Sheriff
    8. Rocklin Bateman (NP)
    9. Bryan Batsch (NP)
    10. Rick Bauman (NP)
    11. Wayne Baustad (NP)
    12. The Beacon (NP)
    13. The Beacon (NP)
    14. Todd Beard (Rep)
    15. Cindy Beck (Rep)
    16. Rick Becker (Ind)
      candidate for US Senate
    17. Wayne Beckman (NP)
      candidate for Steele County Sheriff
    18. Brad Bekkedahl (Rep)
    19. Mike Beltz (Rep)
    20. Kevin Bender (NP)
    21. Darren Benneweis (NP)
      candidate for Ransom County Sheriff
    22. Jim Berdal (NP)
    23. Douglas Berg (NP)
    24. Sidney Berg (NP)
    25. Jerry Bergquist (NP)
    26. Nathan Berseth (NP)
    27. Scott Beumer (NP)
    28. Kevin Bishop (NP)
    29. Kyle Blanchfield (NP)
    30. Cory Blaser (NP)
    31. Stan Blickensderfer (NP)
    32. Lanette Blumhardt (NP)
    33. Keith Boehm (Rep)
    34. Joe Bohl (NP)
    35. Lyle Bopp (NP)
    36. Joshua Boschee (DNPL)
    37. Lynn Brackel (NP)
    38. Mike Brandenburg (Rep)
    39. Ryan Braunberger (DNPL)
    40. Duane Breitling (NP)
    41. Cathy (Kit) Brenan (Ind)
    42. Shawn Brien (NP)
      candidate for Burke County Sheriff
    43. Shawn Brien (NP)
      candidate for Slope County Sheriff
    44. Kara Brinster (NP)
    45. Corey Bristol (NP)
    46. Collette Brown (DNPL)
    47. Ed Brown (NP)
    48. Perry Brown (NP)
    49. Sarah Bruce (NP)
    50. Josh Buchmann (NP)
    51. Jacqueline Buckley (NP)
    52. Ruth Buffalo (DNPL)
    53. Litchville Bulletin (NP)
    54. Randy Burckhard (Rep)
    55. Dan Buresh (NP)
    56. Lawrence Burianek (NP)
    57. Scott Burlingame (NP)
      candidate for Minot City Council
    58. Sheila Burns (NP)
    59. Nathaniel Buynak (NP)
    60. Lorrie Buzalsky (NP)
      candidate for Slope County Auditor
  3. C
    1. Bill Carlblom (NP)
    2. Brandon Carlson (NP)
    3. Darlene Carpenter (NP)
    4. Thomas Casler (DNPL)
    5. David Chapman (NP)
    6. Cole Christensen (Rep)
    7. Katrina Christiansen (DNPL)
      candidate for US Senate
    8. Kandy Christopherson (NP)
      candidate for Ramsey County Auditor
    9. Josh Christy (Rep)
    10. Steven Cichos (NP)
    11. Paul Clarys (NP)
    12. Sean Cleary (Rep)
    13. Connie Cleveland (NP)
    14. Kelley Cole (NP)
    15. Terrence Comeau (NP)
    16. Liz Conmy (DNPL)
    17. Janet Connolly (NP)
    18. Mark Cook (NP)
    19. Steve Cottingham (NP)
    20. William Cox (NP)
      candidate for Kidder County Sheriff
    21. David Crane (NP)
    22. Todd Cresap (NP)
    23. Daniel Crothers (NP)
    24. Michael Crowfeather (NP)
      candidate for Sioux County Sheriff
    25. Andrew Cull (NP)
    26. Beau Cummings (NP)
    27. Kari Cutting (NP)
  4. D
    1. Hamida Dakane (DNPL)
    2. Jayme Davis (DNPL)
    3. Stephenie Davis (NP)
    4. Kyle Davison (Rep)
    5. John Degroot (NP)
    6. Kari Dekker (NP)
    7. Steve Delzer (NP)
    8. Mary Depuydt (NP)
    9. Emily Deschamp (NP)
    10. Chuck Dhuyvetter (NP)
    11. Stanley Dick (NP)
    12. Beth Didier (NP)
      candidate for Barnes County Auditor
    13. Shannon Dieterle (NP)
    14. Lisa Diseth (NP)
    15. Gretchen Dobervich (DNPL)
    16. Dennis Dockter (NP)
    17. Jason Dockter (Rep)
    18. Jason Dodge (NP)
      candidate for Bowman County Sheriff
    19. Tracey Dolezal (NP)
    20. Amelia Doll (NP)
    21. Fintan Dooley (DNPL)
    22. Jim Dotzenrod (DNPL)
    23. Duane Drader (NP)
    24. Tim Dronen (NP)
    25. Tonya Duffy (NP)
    26. Kirsten Dvorak (NP)
    27. Mike Dwyer (Rep)
    28. Scott Dyk (Rep)
  5. E
    1. Angela Eagle (NP)
      candidate for Sioux County Auditor
    2. Frank Eberle (NP)
      candidate for Bowman County Sheriff
    3. Marlene Eblen (NP)
    4. Thomas Eblen (NP)
    5. Megan Edwardson (DNPL)
    6. Rowland Ehlert (NP)
    7. Rhonda Ehlis (NP)
    8. Carter Eisinger (Rep)
    9. Daniel El-Dweek (NP)
    10. Madison Eli (NP)
    11. Jay Elkin (Rep)
    12. Amanda Engelstad (NP)
    13. Wade Enget (NP)
    14. Robert Erbele (Rep)
    15. Mark Erhardt (NP)
      candidate for Oliver County Sheriff
    16. Bonnie Erickson (NP)
    17. Kathie Erickson (NP)
    18. Ladd Erickson (NP)
    19. Ladd Erickson (NP)
    20. R. A. Eriksmoen (NP)
    21. Judy Estenson (Rep)
    22. Chris Estes (NP)
      candidate for Dickey County Sheriff
  6. F
    1. Faith Fahnestock (NP)
    2. Mike Faith (DNPL)
    3. Tom Falck (NP)
    4. Krista Faller (NP)
    5. Rory Farstveet (NP)
    6. Julie Fedorchak (Rep)
    7. Clayton Fegley (Rep)
    8. Cynthia Feland (NP)
    9. Sandra Felchle (NP)
    10. Robert Fernandes (NP)
    11. Greg Fetsch (NP)
    12. Carol Fey (NP)
    13. Amber Fiesel (NP)
    14. Lisa Finley-DeVille (DNPL)
    15. Brenda Fischer (NP)
      candidate for Logan County Auditor
    16. Julie Fischer (NP)
    17. Tyler Fischer (NP)
    18. Jay Fisher (Rep)
    19. Jordan Fisher (NP)
      candidate for Adams County Sheriff
    20. John Fjeldahl (NP)
    21. Rebecca Flanders (NP)
    22. Jana Flaten (NP)
      candidate for Steele County Auditor
    23. Robert Flath (NP)
    24. Jamee Folk (NP)
    25. Garret Fontaine (NP)
    26. Lynnette Fox (NP)
    27. Kathy Frelich (Rep)
    28. Fritz Fremgen (NP)
    29. Joshua Frey (NP)
    30. Joshua Frey (NP)
    31. Joey Fritel (NP)
  7. G
    1. Andy Gates (NP)
    2. Dustin Gawrylow (NP)
    3. Dave Gehrtz (NP)
    4. Lisa Gellner (NP)
    5. Nicole Gentzkow (NP)
      candidate for Ransom County Auditor
    6. Colleen Germann (NP)
    7. Lee Gessner (NP)
    8. Paul Gilbert (NP)
    9. Gracia Gilbertson (NP)
    10. Sylvia Gion (NP)
    11. Doug Goehring (Rep)
    12. Terry Goerger (NP)
    13. Laurie Good (NP)
    14. Jeff Gooss (NP)
    15. Gabrielle Goter (NP)
    16. Farrah Gourneau (NP)
    17. Dawn Grannis (NP)
    18. Doris Griffin (NP)
    19. Tony Grindberg (NP)
    20. Brian Grosinger (NP)
    21. Tyler Grubb (NP)
    22. Jim Grueneich (Rep)
    23. Lisa Guenther (NP)
    24. Cameron Gulleson (NP)
    25. Nathan Gustafson (NP)
    26. Darrell Guthmiller (NP)
  8. H
    1. Kimberly Hagen (NP)
    2. Don Hager (NP)
    3. LaurieBeth Hager (DNPL)
    4. Jared Hagert (Rep)
    5. Kate Halvorson (NP)
    6. Trygve Hammer (DNPL)
    7. Juliana Hammerstrom (NP)
    8. Wade Hannig (NP)
      candidate for Barnes County Sheriff
    9. Cliff Hanretty (NP)
    10. Jamee Hansen (NP)
    11. Ben Hanson (NP)
    12. Cory Hanson (NP)
    13. Joe Hanson (NP)
    14. Karla Rose Hanson (DNPL)
    15. Missy Hanson (NP)
    16. Paul Hanson (DNPL)
    17. Garrett Harding (NP)
      candidate for Grant County Sheriff
    18. Tiffany Harr (NP)
    19. Ethan Harsell (Rep)
    20. Patrick Hatlestad (Rep)
    21. Kari Hatzenbuhler (NP)
    22. Dori Hauck (Rep)
    23. Glenda Haugen (NP)
      candidate for Traill County Auditor
    24. Sheri Haugen-Hoffart (Rep)
    25. Mike Haugland (NP)
    26. Craig Headland (Rep)
    27. Kim Hegvik (NP)
    28. Matthew Heilman (Rep)
    29. Jim Heinrich (NP)
    30. Donna Henderson (Rep)
    31. Laura Henry (NP)
      candidate for Logan County Recorder
    32. Hettinger Herald (NP)
    33. William Herauf (NP)
    34. Dianne Hertel (NP)
    35. Eric Hetland (NP)
    36. Rodney Hiatt (NP)
    37. David Hill (NP)
    38. David Hilliard (NP)
      candidate for Oliver County Sheriff
    39. Andrew Hillier (NP)
      candidate for Towner County Sheriff
    40. Hillsboro Banner (NP)
    41. Jill Hipsher (DNPL)
    42. Travis Hipsher (DNPL)
    43. Bill Hodous (NP)
    44. Andrew Hoenhause (NP)
    45. Nicole Hoesel (NP)
      candidate for Arthur Park Board
    46. John Hoeven (Rep)
      candidate for US Senate
    47. Terry Hoffmann (NP)
    48. Kathy Hogan (DNPL)
    49. John Hokana (NP)
    50. Dawson Holle (Rep)
    51. Joan Hollekim (NP)
    52. Kacey Holm (NP)
    53. Shawn Holm (NP)
      candidate for Divide County Sheriff
    54. Jeff Hoverson (Rep)
    55. James Hovey (NP)
    56. Michael Howe (Rep)
    57. Laura Huber (NP)
    58. Robert Hulett (NP)
    59. Steve Hunt (NP)
      candidate for Traill County Sheriff
    60. Lee Husfloen (NP)
    61. Donald Huso (NP)
    62. Kaitlyn Huss (DNPL)
    63. Roger Hutchinson (NP)
    64. James Hystad (NP)
  9. I
    1. Anita Ibach (NP)
    2. K.C. Inman (NP)
    3. Beth Innis (NP)
    4. Vernetta Ironeyes (NP)
    5. Zachary Ista (DNPL)
  10. J
    1. Isaac Jacobs (NP)
    2. Ryan Jacobson (NP)
    3. Jesse Jahner (NP)
      candidate for Cass County Sheriff
    4. Jerid Janikowski (NP)
    5. Gayle Jastrzebski (NP)
    6. Matthew Johansen (NP)
    7. David Johnson (NP)
    8. Dennis Johnson (Rep)
    9. Jake Johnson (NP)
    10. Jorin Johnson (Rep)
    11. Justin Johnson (NP)
      candidate for Foster County Sheriff
    12. Lance Johnson (NP)
    13. Rob Johnson (NP)
    14. Scott Johnson (NP)
    15. Erica Johnsrud (NP)
    16. Jim Jonas (Rep)
    17. Lillian Jones (DNPL)
    18. Terry Jones (Rep)
    19. Seymour Jordan (NP)
    20. Seymour Jordan (NP)
    21. Seymour Jordan (NP)
    22. Mouse River Journal (NP)
    23. Ron Jurgens (NP)
      candidate for Walsh County Sheriff
    24. Christof Just (NP)
  11. K
    1. Chad Kaiser (NP)
    2. Geneva Kaiser (NP)
    3. Karen Karls (Rep)
    4. Michael Kasian (NP)
    5. Sonja Kaye (DNPL)
    6. Fallon Kelly (NP)
    7. Patti Kelly (NP)
    8. Keith Kempenich (Rep)
    9. Rachel Keohane (NP)
    10. Jerry Kerzmann (NP)
      candidate for McLean County Sheriff
    11. Greg Kessel (Rep)
    12. Gina Ketterling (NP)
    13. Jeremy Ketterling (NP)
    14. Dwight Kiefert (Rep)
    15. Mathew King (NP)
      candidate for Cass County Sheriff
    16. Kyle Kirchmeier (NP)
      candidate for Morton County Sheriff
    17. Jessica Kirchoffner (NP)
    18. Christina Kissinger (NP)
    19. Robert Kleemann (NP)
    20. Bruce Klein (NP)
    21. Curtiss Klein (NP)
    22. Lawrence Klemin (Rep)
    23. Leon Klocke (NP)
    24. Kelly Klosterman (NP)
    25. William Kloubec (Rep)
    26. Christopher Kluth (NP)
      candidate for Wells County Sheriff
    27. Steven Klym (NP)
    28. Margo Knorr (NP)
    29. Bruce Knudson (NP)
    30. Jay Knudson (NP)
    31. Beth Knutson (NP)
      candidate for McLean County Auditor
    32. Eldred Knutson (NP)
    33. Kenneth Koch (NP)
    34. Allen Koppy (NP)
    35. Karry Krahn (NP)
    36. Monica Kram (NP)
    37. Shawn Kramer (NP)
    38. Carrie Krause (NP)
      candidate for Wells County Recorder
    39. Gary Kreidt (Rep)
    40. Jody Kristiansen (NP)
    41. John Kritzberger (NP)
    42. Keith Kronberg (NP)
    43. Brian Kroshus (Rep)
    44. Vicki Kubat (NP)
    45. Gary Kuhn (NP)
      candidate for Dunn County Sheriff
    46. Tammy Kuk (NP)
    47. Megan Kummer (NP)
    48. Lucas Kuntz (NP)
    49. Verlan Kvande (NP)
    50. Lon Kvasager (NP)
  12. L
    1. Austin Lafrenz (NP)
    2. David Lagein (NP)
    3. Marcia Lamb (NP)
    4. Timothy Lamb (DNPL)
    5. Jason Lane (NP)
    6. Bryan Lang (NP)
      candidate for Ramsey County Sheriff
    7. Rozanna Larson (NP)
    8. Samantha Larson (NP)
      candidate for Griggs County Auditor
    9. Devan Laufer (NP)
    10. David Lautt (NP)
    11. Howdy Lawlar (NP)
    12. Heather Lawrence-Skadsem (DNPL)
    13. Julie Lawyer (NP)
    14. Kelly Leben (NP)
    15. Jeff Ledoux (NP)
    16. Corey Lee (NP)
      candidate for Stark County Sheriff
    17. Gary Lee (NP)
    18. Judy Lee (Rep)
    19. Patrick Lee (NP)
    20. Steven Lee (NP)
    21. Thea Lee (Ind)
    22. Brad Leeser (Rep)
    23. Troy LeFevre (NP)
    24. Mike Lefor (Rep)
    25. Wonada Lematta (NP)
    26. Doug Lemieux (NP)
    27. Randy Lemm (Rep)
    28. Ashley Lies (NP)
    29. Paul Lies (NP)
      candidate for Eddy County Sheriff
    30. Madeline Luke (Ind)
    31. Charles Linderman (DNPL)
    32. Ryan Lipetzky (NP)
    33. Candie Loftsgard (NP)
    34. Scott Louser (Rep)
    35. Vicky Lovell (NP)
    36. Larry Luick (Rep)
    37. Alice Lunday (NP)
    38. Lynelle Lyman Hoppe (NP)
  13. M
    1. Galen Mack (NP)
    2. Kent Maershbecker (NP)
    3. Debbie Magnuson (NP)
    4. Erin Magrum (NP)
    5. Jeffery Magrum (Rep)
    6. Lance Makeeff (NP)
    7. Brenda Malo (Rep)
    8. Pam Maloney (NP)
    9. Ron Manson (NP)
    10. Richard Marcellais (DNPL)
    11. Deborah Markegard (NP)
      candidate for Adams County Recorder
    12. Douglas Marsden (NP)
    13. JoAnn Marsh (NP)
    14. Bob Martinson (Rep)
    15. Dan Materi (NP)
    16. Tim Mathern (DNPL)
    17. Lars Mathiason (NP)
    18. Thomas McCabe (NP)
    19. Randy McClaflin (NP)
      candidate for Barnes County Sheriff
    20. Ron McCloud (NP)
      candidate for Dunn County Sheriff
    21. Valerie Mccloud (NP)
    22. Steven McCullough (NP)
    23. Anita Mclaughlin (NP)
    24. McLean County Independent (NP)
    25. Carrie McLeod (Rep)
    26. Mickie Mcnulty-Eide (NP)
    27. Neil Meidinger (NP)
    28. Sandra Meidinger (NP)
    29. Terry Meidinger (NP)
    30. Sara Meier (NP)
    31. Samantha Melberg (NP)
      candidate for Mercer County Auditor
    32. Erin Melling (NP)
    33. Mary Meyer (NP)
    34. Cameron Mickelson (NP)
    35. Dave Migler (NP)
    36. Bobbi Milbrath (NP)
    37. Nathan Miller (NP)
    38. Ronald Miller (NP)
    39. Kathleen Mindt (NP)
    40. Lori Miron (NP)
    41. Alisa Mitskog (DNPL)
    42. Angelo Mondragon (NP)
    43. Melanie Moniz (DNPL)
    44. Ann Monson (NP)
    45. David Monson (Rep)
    46. Emily Montgomery (NP)
    47. David Moquist (NP)
    48. Missy Morden (NP)
    49. Aaron Mork (NP)
    50. Don Morrison (DNPL)
    51. Fern Moser (NP)
      candidate for Stark County Sheriff
    52. Nick Moser (NP)
    53. Michael Motschenbacher (Rep)
    54. Kris Mount (DNPL)
    55. Dey Muckle (NP)
    56. Cara Mund (Ind)
      candidate for US House
    57. Wayne Munson (NP)
    58. Eric Murphy (Rep)
    59. Paul Murphy (NP)
    60. Kathleen Murray (NP)
    61. Shirley Murray (NP)
    62. Vickie Murray (NP)
    63. Janne Myrdal (Rep)
  14. N
    1. Daniel Narum (NP)
    2. Trent Naser (NP)
    3. Lynette Nelson (NP)
    4. Marvin Nelson (DNPL)
    5. Shelly Nelson (NP)
    6. Steven Nelson (NP)
      candidate for Ramsey County Sheriff
    7. Kimberly Neprash (NP)
    8. Joseph Nesdahl (DNPL)
    9. Corey Neseth (NP)
    10. Kendall Nesvig (NP)
    11. Pamela Nesvig (NP)
    12. Dustin Newman (NP)
    13. New Town News (NP)
    14. Jessica Niemitalo (NP)
    15. Jason North (NP)
    16. Anna Novak (Rep)
  15. O
    1. Bill O'Connor (NP)
    2. Patti Ogurchak (NP)
    3. Marlys Ohlhauser (NP)
    4. Curtis Olafson (Rep)
    5. Shawn Olauson (NP)
    6. Neil Olerud (NP)
    7. Dave Olson (NP)
    8. Jason Olson (NP)
    9. Jeremy Olson (Rep)
    10. Keith Olson (NP)
      candidate for Nelson County Sheriff
    11. Lonnie Olson (NP)
    12. Mark Olson (NP)
    13. Natanya Olson (NP)
    14. SuAnn Olson (Rep)
    15. William Ongstad (NP)
    16. Cindy Ornsbey (NP)
    17. Darin Otto (NP)
    18. Richard Owings (NP)
    19. Brandon Oxton (NP)
  16. P
    1. Travis Paeper (NP)
    2. Kandace Page-Desjarlais (NP)
    3. Kevin Pagel (NP)
    4. Brady Palmer (NP)
    5. Blaine Papenfuss (NP)
    6. Stephanie Pappa (NP)
    7. Thomas Passa (DNPL)
    8. Dale Patten (Rep)
    9. Bob Paulson (Rep)
    10. Katie Paulson (NP)
    11. Dale Pedersen (NP)
    12. Clayton Pederson (NP)
    13. Craig Pelton (NP)
    14. Liz Pendlay (NP)
    15. Danielle Petersen (NP)
    16. Jody Pfaff (NP)
    17. Jayne Pfau (NP)
    18. Jeff Pfau (NP)
    19. Rhoda Pfeifer (NP)
    20. Merrill Piepkorn (DNPL)
    21. Bowman Pioneer (NP)
    22. Craig Poitra (NP)
    23. LeAnn Pollman (NP)
    24. Holly Ponzer (NP)
    25. Lynnell Popowski (DNPL)
    26. Tracy Potter (DNPL)
    27. Jeffrey Powell (DNPL)
    28. Tina Powell (NP)
    29. The Press (NP)
    30. Brandon Prichard (Rep)
    31. Mountrail County Promoter (NP)
  17. R
    1. Kimberly Radermacher (NP)
    2. Barry Ramberg (NP)
    3. Carmen Reed (NP)
      candidate for Mercer County Auditor
    4. Dawn Rhone (NP)
      candidate for Morton County Auditor
    5. Karen Richard (NP)
    6. David Richter (Rep)
    7. Damian Ridl (DNPL)
    8. Nico Rios (Rep)
    9. Ethan Rode (NP)
      candidate for Benson County Sheriff
    10. Robert Roed (NP)
      candidate for Ward County Sheriff
    11. Kristin Roers (Rep)
    12. Karen Rohr (Rep)
    13. Aaron Roseland (NP)
    14. Dale Rosenberg (NP)
    15. Bob Rost (NP)
    16. Ellen Roundy (NP)
      candidate for Foster County Auditor
    17. Richard Ruch (NP)
    18. Tamara Rudland (NP)
    19. Gary Ruhl (NP)
    20. Trudy Ruland (NP)
    21. Dean Rummel (Rep)
    22. Chrissy Running (NP)
    23. Josh Rustad (NP)
    24. Mark Rustad (NP)
    25. Nick Rutherford (NP)
  18. S
    1. Jeremy Saeman (NP)
    2. Thor Sand (NP)
    3. Gary Sanders (NP)
      candidate for Emmons County Sheriff
    4. Mark Sanford (Rep)
    5. Alan Scanson (NP)
    6. Jill Schafer (NP)
    7. Donald Schaible (Rep)
    8. Mike Schatz (Rep)
    9. Austen Schauer (Rep)
    10. Jesse Schiferl (NP)
    11. Jody Schill (NP)
    12. Matthew Schimetz (NP)
    13. Linda Schlittenhard (NP)
    14. Jeremy Schmaltz (NP)
    15. Robert Schmeling (NP)
    16. Jaden Schmidt (NP)
      candidate for Oliver County Auditor
    17. Jeri Schmidt (NP)
    18. Kelly Schmidt (NP)
    19. Mikael Schmidt (NP)
    20. Jay Schmitz (NP)
    21. Paul Schmitz (NP)
    22. Andy Schneider (NP)
    23. Mark Schneider (NP)
    24. Mary Schneider (DNPL)
    25. Neal Schnieder (NP)
    26. Jean Schoenhard (NP)
      candidate for Kidder County Auditor
    27. Zachary Schroeder (NP)
      candidate for Divide County Sheriff
    28. Mary Schuh (NP)
    29. David Schultz (NP)
    30. Blanche Schumacher (NP)
    31. Corey Schumacher (NP)
    32. Mindy Schumacher (NP)
      candidate for Bowman County Auditor
    33. Mark Schumaker (NP)
    34. Shelly Schwab (NP)
    35. Steve Schwab (NP)
    36. Todd Schwarz (NP)
    37. Kurt Schwind (NP)
      candidate for Nelson County Sheriff
    38. Corey Seamands (NP)
    39. Nancy Seefeldt (NP)
    40. Shannan Senger (NP)
    41. Wanda Sheppard (NP)
      candidate for Dickey County Auditor
    42. James Shockman (NP)
    43. Jay Showers (NP)
    44. Jonathan Sickler (Rep)
    45. Jason Siegert (NP)
    46. Josh Siegler (NP)
      candidate for Pierce County Sheriff
    47. Kirsten Sjue (NP)
    48. Trey Skager (NP)
    49. Kathy Skarda (NP)
    50. Ty Skarda (NP)
    51. Dennis Skorheim (NP)
    52. Kathy Skroch (Rep)
    53. Adam Smelden (NP)
    54. Tiffanie Smith (NP)
    55. Kenneth Snider (NP)
    56. Warren Solberg (NP)
    57. Mike Sonsalla (NP)
    58. Ronald Sorvaag (Rep)
    59. Tamra Sperry (NP)
    60. Mark Splonskowski (NP)
    61. Ron Stadum (NP)
    62. William Stanley (NP)
    63. Hazen Star (NP)
    64. The Wishek Star (NP)
    65. Tim Steffan (NP)
    66. Vicky Steiner (Rep)
    67. Barbara Steinke (NP)
    68. Greg Stemen (Rep)
    69. Charlie Stock (NP)
    70. Brady Stoll (NP)
    71. Cynthia Stremick (NP)
    72. Roscoe Streyle (NP)
      candidate for Minot City Council
    73. Michelle Strinden (Rep)
    74. Amy Suda (NP)
    75. Bart Swanson (NP)
    76. Carla Swanson (NP)
    77. Cameron Swenson (NP)
    78. Patrick Swift (NP)
    79. Steve Swiontek (Rep)
  19. T
    1. John Tczap (NP)
    2. Rory Teigen (NP)
      candidate for Slope County Sheriff
    3. Jayme Tenneson (NP)
    4. Jayme Tenneson (NP)
    5. Terry Ternes (NP)
      candidate for Mercer County Sheriff
    6. Mike Teske (NP)
    7. The Kenmare News (NP)
    8. The Leader-News (NP)
    9. The Minot Daily News (NP)
    10. Steve Thielbar (NP)
    11. Lyle Thomason (NP)
    12. Chris Thompson (NP)
    13. Neil Thormodsgaard (NP)
    14. Nick Thornton (NP)
    15. Valley City Times-Record (NP)
    16. Kelby Timmons (Rep)
    17. Alison Toepke (NP)
    18. Jeremy Tofteland (NP)
    19. Robert Tolar (Ind)
    20. Benjamin Tonneson (NP)
    21. Johnna Torr (NP)
    22. Traill County Tribune (NP)
    23. The Ashley Tribune (NP)
    24. Keith Tschetter (NP)
    25. Brian Tuite (NP)
    26. Charles Tuttle (Ind)
    27. Bill Tveit (Rep)
  20. U
    1. Sharon Ulmer (DNPL)
  21. V
    1. Colin Vachal (NP)
    2. Melissa Vachal (NP)
    3. Tristan Van de Streek (NP)
    4. Barry Vannatta (NP)
      candidate for Kidder County Sheriff
    5. Lori VanWinkle (Rep)
    6. Shawn Vedaa (Rep)
    7. Eric Vetter (NP)
    8. Ben Vig (DNPL)
    9. Don Vigesaa (Rep)
    10. Kelly Vincent (NP)
    11. Mike Vogel (NP)
    12. Velva Area Voice (NP)
  22. W
    1. Scott Wagner (Rep)
    2. John Wakefield (NP)
    3. Russell Walcker (NP)
    4. Doris Wall (NP)
    5. Terry Wallace (NP)
    6. Alan Walter (NP)
    7. Alan Walter (NP)
    8. Haley Wamstad (NP)
    9. James Wang (NP)
    10. Bernard Wanzek (NP)
    11. Terry Wanzek (Rep)
    12. Sarah Warner (NP)
    13. Jerry Waswick (NP)
    14. Jason Weber (NP)
    15. Leonard Weichel (NP)
    16. Bobbi Weiler (NP)
    17. Andrew Weiss (NP)
    18. Jim Wenning (NP)
      candidate for Mercer County Sheriff
    19. Jan Werre (NP)
    20. Kent Weston (Rep)
    21. Cory White (NP)
    22. Evan Whiteford (NP)
    23. Emily Wigen (NP)
      candidate for Steele County Auditor
    24. Paul Wilhelmi (NP)
    25. Jaakan Williams (NP)
    26. Patty Williams (NP)
      candidate for Eddy County Auditor
    27. Robert Wock (NP)
    28. Gene Wolf (NP)
    29. Chad Wolsky (NP)
    30. Douglas Woodall (NP)
    31. Jerry Woodcox (NP)
    32. Cindy Worrel (NP)
    33. Drew Wrigley (Rep)
    34. Dean Wyckoff (NP)
  23. Y
    1. Ryan Younggren (NP)
  24. Z
    1. Andrew Zachmeier (NP)
    2. Alton Zenker (NP)
    3. Brandy Zepp (NP)
    4. Isaac Zimmerman (NP)
    5. Rodd Zorn (NP)