Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Kentucky
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Julie Raque Adams (Rep)
    2. Thomas Weston Adams III. (Dem)
    3. Ferrell Adkins (NP)
    4. Ashley E. Ahrens (NP)
    5. Eric Aldridge (Rep)
    6. Sid Allen (Dem)
    7. Kevin Anderson (Dem)
    8. Debby Lucas Angel (Dem)
    9. Roxan Lynn Ashby (Rep)
    10. Larry D. Ashlock (NP)
    11. Chad Aull (Dem)
  2. B
    1. Patrick R. Bailey (Rep)
    2. Almaria Baker (Dem)
    3. R. Shane Baker (Rep)
    4. Patrick F. Barsotti (NP)
    5. Jared A. Bauman (Rep)
    6. Lynn Bechler (Rep)
    7. Lindsay Volk Beets (NP)
    8. Robert LeVertis Bell (Dem)
    9. Melissa Logan Bellows (NP)
    10. Bill Bennett (Rep)
    11. Danny R. Bentley (Rep)
    12. Karen Berg (Dem)
    13. Rahsaan Berry (NP)
    14. Jared Bethel (Rep)
    15. Bolton Bevins (NP)
    16. Darrell W. Billings (Rep)
    17. Heather Wagner Blackburn (NP)
    18. Scott Bledsoe (Rep)
    19. Rex E. Board (Rep)
    20. Todd K. Bolus (NP)
    21. Brenda L. Bonecutter (NP)
    22. Joni Bottorff (NP)
    23. Sandy Jones Boussard (Withdrawn) (Rep)
    24. A. Brandis Bradley (NP)
    25. John "Trey" Bradley (Rep)
    26. Justin Bramhall (Dem)
    27. Amanda Branham (NP)
    28. Steve Bratcher (Rep)
    29. Flint Breckinridge (Rep)
    30. Shannon L. Brooks (NP)
    31. Chris Brown (Dem)
    32. James Brown (NP)
    33. Jonathan L. Brown (Rep)
    34. Rick Bruce (Rep)
    35. Tim Buckley (NP)
    36. Thomas “Tucker” Bulleit (Dem)
    37. Tom Burch (Dem)
    38. Lindsey Burke (Dem)
  3. C
    1. Emily Callaway (Rep)
    2. James Arnold Campbell (Rep)
    3. McKenzie Cantrell (NP)
    4. David Capella (NON)
    5. Jared K. Carpenter (Rep)
    6. Raymond Eric Carr (NP)
    7. Jimmy Carter (Rep)
    8. Barrett "B.J." Champagne (Rep)
    9. Susan Cintra (Dem)
    10. Jacob Clark (Rep)
    11. William Clauson (NP)
    12. Sarah Clay (NP)
    13. Mike Clines (Rep)
    14. Tony W. Coffey (Dem)
    15. Nichole T. Compton (NP)
    16. Amber Constantino (Rep)
      candidate for Kenton County Coroner
    17. Michael Constantino (Rep)
    18. Stacy Elizabeth Coontz (NP)
    19. Jessica Cooper (Rep)
      candidate for Kenton County Coroner
    20. Andrew Cooperrider (Rep)
    21. Everett Corley (Rep)
    22. Sara-Elizabeth Cottrell (Rep)
    23. Chris Couch (Dem)
    24. Richard Crawford (Rep)
    25. Ron Cummings (Rep)
    26. Critt Cunningham (NP)
    27. Larry Curling (Rep)
    28. Robert Curtsinger (Dem)
  4. D
    1. James A. Dailey (Rep)
    2. Ed Davis (NON)
    3. Michael T. Davis (NP)
    4. Tracy Evette Davis (NP)
    5. Yvette De La Guardia (NP)
    6. Keith Dinsmore (Rep)
    7. Steven Doan (Rep)
    8. Jeffery Martin Donohue (Dem)
    9. Pam Dossett (Dem)
    10. D. Ryan Dotson (Rep)
    11. Donald Douglas (Rep)
    12. Mark Hignite Downer (Rep)
    13. Jon E. Draud (Rep)
    14. Terry David Dubree (Rep)
    15. Timothy R. Dukes (Rep)
    16. Benjamin G. Dusing (NP)
  5. E
    1. Mirna Eads (Rep)
    2. Chuck Eddy (Dem)
    3. Brandon Edwards (Rep)
    4. Eddie M. Edwards (Rep)
    5. Bridgette Ehly (Rep)
    6. Jacob E. Elder (NP)
    7. Chuck Ellinger II. (NP)
    8. Joshua Wes Ellis (Rep)
    9. Angela Evans (Dem)
  6. F
    1. Bill Farmer Jr (NP)
    2. Arnold Farr (NP)
    3. Karen Faulkner (NP)
    4. Shannon Renee Fauver (NP)
    5. Daniel Fendley (NP)
    6. Beth Fennell (NON)
    7. Bill Ferko (Rep)
    8. Marc L. Fields (Rep)
      candidate for Kenton County Jailer
    9. Dave Fischer (Rep)
    10. Daniel A. Fister (Rep)
    11. David C. Flaig (Rep)
    12. Tayna Fogle (NP)
    13. Sue Foster (Dem)
    14. Bryan Kelly Franklin (Rep)
    15. Edward Frazier (Dem)
    16. Shelley "Funke" Frommeyer (Rep)
    17. William "Billy" Fuller (Rep)
  7. G
    1. Courtney Gilbert (Rep)
    2. Dorislee Gilbert (NP)
    3. Kim Poe Gilliam (NP)
    4. Bobby Girvin (Write-In) (NP)
    5. Daniel Thomas Glass (Rep)
    6. Jim Gooch Jr. (Rep)
    7. Rhonda Goode (Rep)
    8. Doreen S. Goodwin (NP)
    9. Julia H. Gordon (NP)
    10. Doug Gorman (Rep)
    11. Dylan Gorski (NP)
    12. Linda Gorton (NP)
    13. Blaine Grant (NP)
    14. Kim Green (NP)
    15. Tyler Green (NP)
    16. Daniel Grossberg (Dem)
    17. Denotra Gunther (NP)
  8. H
    1. Chet Hand (Rep)
    2. Mary Diane McCord Hanna (Dem)
    3. Randall L. Hardesty (NP)
    4. Benjamin "B.J." Hardy (NP)
    5. Joshua R. Hardy (Rep)
    6. Nickolas Hart (Dem)
    7. Angie Hatton (Dem)
    8. Samuel G. Hayward Jr. (NP)
    9. Richard Heath (Rep)
    10. Samara Heavrin (Rep)
    11. Rene Heinrich (Dem)
    12. Shawn E. Helbig (Withdrawn) (Rep)
    13. Terry Hendrick (Dem)
    14. Jennifer L. Hendricks (NP)
    15. Gordon Henry (NON)
    16. Thomas J. Hern (Rep)
    17. Britt Hernandez-Stevenson (Dem)
    18. Robert Hickman (Rep)
    19. Ami Hillenmeyer (NP)
    20. Byron L. Hobgood (Dem)
    21. John F. Hodgson (Rep)
    22. Chris Hollowell (NP)
    23. Lora Chisholm Holman (NP)
    24. Rory Houlihan (Dem)
    25. David Howser (Rep)
    26. Walter Matthew Hudson (NP)
  9. I
    1. Joe Imel (Rep)
    2. Anita Y. Isaacs (Dem)
  10. J
    1. Kevin Jackson (Rep)
    2. Martina Jackson (Dem)
    3. Andrea Janovic (NP)
    4. Timothy D. Johnson (Rep)
    5. Daniel E. Jones (Rep)
    6. Joanna R. Jones (Rep)
    7. Kelly Jones (Dem)
    8. Jacob D. Justice (Rep)
  11. K
    1. Annette Karem (NP)
    2. Rawl Douglas Kazee (NP)
    3. Charles E. Kenner (Rep)
    4. Kim King (Rep)
    5. Othel Wayne King (Rep)
    6. Paul Kloeker (Rep)
    7. David Kloiber (NP)
    8. Carl E. Knochelmann Jr. (NP)
    9. Brandon Knoth (NP)
    10. Adam Koenig (Rep)
  12. L
    1. Greg Ladd (NP)
    2. Ashley Tackett Laferty (Dem)
    3. Alan L. Lani (NP)
    4. Jon Larson (Rep)
    5. Steven Larson (Rep)
      candidate for Kenton County Jailer
    6. Scott Lasley (Rep)
    7. William Leger (NP)
    8. Katherine Leonard (Dem)
    9. F. Todd Lewis (NP)
    10. Rich Livingood (NON)
    11. Luis Llontop (Rep)
    12. Leanette Lopez (Rep)
    13. Alan C. Lossner (Dem)
    14. Jonathan Lowe (Dem)
    15. Jarrod M. Lykins (Rep)
  13. M
    1. Savannah Maddox (Rep)
    2. Christopher C. Mann (Rep)
    3. Allen Maricle (Rep)
    4. Jimmy Maricle (Rep)
    5. J. “Brack” Marquette (NP)
    6. Candy D. Massaroni (Rep)
    7. C. Ed Massey (Rep)
    8. Heather Vanderford Matics (NP)
    9. Derek McAllister (Rep)
    10. Bobby W. McCool (Rep)
    11. Norma Kirk McCormick (Rep)
    12. D. Chad McCoy (Rep)
    13. Megan McDonald (NP)
    14. Zackary "Zack" McKee (NP)
    15. Carrie Sanders McKeehan (Rep)
    16. Jim McKenzie (Dem)
    17. Teresa Renee McMahan (NP)
    18. Wade A. McNabb (Dem)
    19. Jimmy McQueen (Rep)
    20. Rex McWhorter (Rep)
    21. Steven Megerle (NON)
    22. Shannon Meyer (NP)
    23. Amber Milam (Rep)
    24. Charles W. Miller (Dem)
    25. Christine Miller (NP)
    26. Lillie Miller-Johnson (NP)
    27. James Mills (NP)
    28. Robert M. "Robby" Mills (Rep)
    29. Matt E. Miniard (NP)
    30. Diane Minnifield (NP)
    31. Patti Minter (Dem)
    32. Richard Moloney (NP)
    33. Brenda Monarrez (NP)
    34. Tim Montgomery (Dem)
    35. Gary W. Moore (Rep)
    36. Daniel Luke Morgan (Rep)
    37. Patricia "Tish" Morris (NP)
    38. Kimberly Poore Moser (Rep)
    39. Jimmy Myers (Rep)
  14. N
    1. Michelle Karcz Nance (Rep)
    2. Jessica Neal (Rep)
    3. Amy Neighbors (Rep)
    4. James Lanier Nelson III (Rep)
    5. Jennifer S. Nelson (NP)
    6. Mike Nemes (Rep)
    7. Craig F. Newbern Jr. (NP)
    8. Ben Nolan (Dem)
  15. O
    1. David W. Osborne (Rep)
    2. Zachary G. Ousley (NP)
  16. P
    1. Phillip J. Page (NP)
    2. Brian D. Painter (Rep)
    3. Ruth Ann Palumbo (Dem)
    4. Claudette Patton (NP)
    5. J. Nick Payne (NP)
    6. James Peden (Rep)
    7. Steve Pendery (Rep)
    8. David Kelly Pennington (Rep)
    9. John W. Pennington (Dem)
    10. Derek Penwell (Dem)
    11. David Clarence Perkins (NP)
    12. Sean Mike Pickard (Dem)
    13. Darlene M. Plummer (Rep)
    14. Phillip R. Pratt (Rep)
    15. Bill Price (Rep)
    16. Bruce A. Pritchett (Dem)
    17. Marianne Proctor (Rep)
    18. Keith Pruitt (Dem)
  17. R
    1. Mike Radwanski (NON)
    2. Steve Rawlings (Rep)
    3. Rebecca Raymer (Rep)
    4. Josie Raymond (Dem)
    5. Ken Rechtin (NON)
    6. Brandon Reed (Rep)
    7. Christopher Reed (NP)
    8. William Rich (NP)
    9. Larry S. Roberts (Dem)
    10. Chris Robinson (Rep)
    11. Michael C. Robinson (Dem)
    12. Kelcey D. Rock (Rep)
    13. Kenneth R. Root (NP)
    14. John P. Roth Jr. (Rep)
    15. Steven Jack Rudy (Rep)
  18. S
    1. Terry V. Salyer (Dem)
    2. John Anthony Santini (NON)
    3. Sal Santoro (Rep)
    4. Barry Saturday (NP)
    5. Matt Schalk (NP)
    6. Anthony Schmiade (Rep)
    7. Terri King Schoborg (NP)
    8. Noah Schoultheis (Rep)
    9. Mary M. Shaw (NP)
    10. Liz Sheehan (NP)
    11. Bryan Shepherd (Rep)
    12. Theodore "Ted" Shouse (NP)
    13. Brandon D. Smith (Rep)
    14. James “Smitty” Smith (Dem)
    15. Tom Odell Smith (Rep)
    16. Julie Smith-Morrow (NON)
    17. Edward “Eddie” Sparks (Dem)
    18. Brandon Spencer (Rep)
    19. Sarah Stalker (Dem)
    20. Pamela D. Stevenson (Dem)
    21. Gary Stewart (NP)
    22. Jessica Stone (NP)
    23. Flora Templeton Stuart (Dem)
    24. Gabrielle Summe (Rep)
      candidate for Kenton County Clerk
  19. T
    1. Jeffrey A. Taylor (NP)
    2. Walker Wood Thomas (Rep)
    3. Lindsey Tichenor (Rep)
    4. Christopher M. Tucker (Rep)
    5. Thomas Turner (Rep)
    6. Neal Turpin (Dem)
  20. U
    1. Ken Upchurch (Rep)
  21. V
    1. Thomas L. Vallandingham (NP)
    2. Grayson Vandegrift (Dem)
    3. Bryon J. Vaught (Dem)
    4. Abigail Voelker (NP)
  22. W
    1. Adrian Wallace (NP)
    2. Doyle Warren (NP)
    3. Russell Webber (Rep)
    4. Kathryn Mattingly Webster (NP)
    5. Andrea Welker (Dem)
    6. Bill Wesley (Rep)
    7. William Weyman (NP)
    8. Tony L. Wheatley (Rep)
    9. Stan Whetzel (NP)
    10. Danny L. Whitacre (Rep)
      candidate for Kenton County Clerk
    11. Richard L. White (Rep)
    12. D. Wade Williams (Rep)
    13. Rick Williams (Rep)
    14. Lisa Willner (Dem)
    15. Michael Wilson (NP)
    16. Kenneth Wayne Winburn (Dem)
    17. Kathy H. Witt (Dem)
    18. Susan Tyler Witten (Rep)
    19. Mary Jude Wolford (NP)
    20. Paul Woodard (Rep)
    21. Rohaun Woodard (Dem)
    22. Jack Wright (Rep)
    23. Dan Wu (NP)
  23. Y
    1. Jennifer Murzyn Yancey (NP)
    2. Barry Young (Dem)
    3. Darryl J. Young Jr. (Dem)
  24. Z
    1. Anna Zinkhon (Rep)