Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

New Mexico
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. JOHN J AGUILAR (Dem)
    2. ARMANDO D AGUILERA (Rep)
    3. ELISEO LEE ALCON (Dem)
      candidate for NM House District 06
    4. ELAINE ALLEN (DTS)
      candidate for NM House District 56
    5. ELIZABETH K ALLEN (Dem)
    6. JOHN D ALLEN (Dem)
    7. ANTHONY ALLISON (Dem)
      candidate for NM House District 04
    8. ALI R ALSUP (Dem)
    9. CAESAR G ALVAREZ (Dem)
    10. JANELLE I ANYANONU (Dem)
      candidate for NM House District 19
    11. MICHAEL A ARAGON (Dem)
    12. RHONDA RAEL ARAGON (Dem)
    13. LEE POLO ARMIJO (Rep)
    14. GAIL MISSY ARMSTRONG (Rep)
      candidate for NM House District 49
  2. B
    1. BARBARA CHRISTINE BACA (Dem)
    2. BRIAN G BACA (Rep)
      candidate for NM House District 08
    3. CHRISTOPHER A BACA (Dem)
    4. GERALD EDWARD BACA (Dem)
    5. JUDITH ANN BACA (Dem)
    6. LEONARD M BACA (Dem)
      candidate for Colfax County Sheriff
    7. BRITT M BACA-MILLER (Dem)
    8. JOSHUA D BAKER (Rep)
      candidate for Sierra County Sheriff
    9. AMY A BARELA (Rep)
    10. HOLLIE L BARNETT (Rep)
    11. LUCINDA M BASSLER (Dem)
    12. EDWARD BECENTI, JR. (Dem)
    13. ERNEST C BECENTI, III (Dem)
    14. TIMOTHY E BECK (Rep)
    15. KAREN EVETTE BEDONIE (Lib)
      candidate for NM Governor
    16. CATHERINE A BEGAYE (Dem)
    17. BRADLEY DEAN BENDER (Rep)
    18. AVA BENGE (Rep)
      candidate for Lea County Assessor
    19. GREGORY DEFOREST BENNETT (Dem)
    20. APRIL S BENTON (write-in) (Rep)
    21. DANNY M BERNAL (Dem)
      candidate for NM House District 07
    22. STACEY D BIEL (Rep)
    23. DAVID BLACK (Rep)
      candidate for Otero County Sheriff
    24. SARA ANNE BLANKENHORN (Dem)
    25. JOHN BLOCK (Rep)
      candidate for NM House District 51
    26. PEDRO LORENZO BOLIN (Rep)
    27. CYNTHIA D BORREGO (Dem)
      candidate for NM House District 17
    28. JAMES WILLIAM BOWEN (Rep)
    29. MEGAN S BOWEN (Rep)
    30. JAMES M BOWMAN (Rep)
      candidate for Otero County Assessor
    31. LATANYA M BOYCE (Rep)
    32. RUSSELL L BRADFORD (Rep)
    33. ALAN LEE BRAUER (Dem)
    34. CATHRYNN N BROWN (Rep)
      candidate for NM House District 55
    35. RANDAL W BROWN (Dem)
    36. KATHERINE A BRUCH (Dem)
    37. TIM BULLOCK (Rep)
    38. LAURA BURROWS (Lib)
    39. CAMILLA M BUSTAMANTE (Dem)
    40. BRANDON M BUSTOS (Dem)
    41. JEFFERSON L BYRD (Rep)
  3. C
    1. MICAELA LARA CADENA (Dem)
      candidate for NM House District 33
    2. KELLY J CALICOAT (Rep)
    3. SCOTT TROY CANNON (Rep)
      candidate for NM House District 18
    4. JOEL CANO (Dem)
    5. CRISTY JO CARBON-GAUL (Dem)
    6. ENRIQUE JESUS CARDIEL (DTS)
      candidate for NM House District 19
    7. ERNEST B CARLSON (Rep)
    8. JESSE JAMES CASAUS (Dem)
    9. AMBROSE M CASTELLANO (Dem)
      candidate for NM House District 70
    10. KATHLEEN M CATES (Dem)
      candidate for NM House District 44
    11. WILLIAM EUGENE CHADBORN (Rep)
    12. CHRISTINE CHANDLER (Dem)
      candidate for NM House District 43
    13. COLETTE M CHANDLER (Rep)
    14. GEORGE CHANDLER (Dem)
    15. J SCOTT CHANDLER (Rep)
    16. TRUDY M CHASE (Dem)
    17. GAIL CHASEY (Dem)
      candidate for NM House District 18
    18. JACKEY O CHATFIELD (Rep)
      candidate for NM House District 67
    19. ELEANOR CHAVEZ (Dem)
      candidate for NM House District 26
    20. JOHN R CHAVEZ (Rep)
    21. JOSIE B CHAVEZ (Rep)
    22. MICHAELA M CHAVEZ (Rep)
    23. NICOLE CHAVEZ (Rep)
      candidate for NM House District 28
    24. RICKY ALEX CHAVEZ (Dem)
    25. ATHENA ANN CHRISTODOULOU (Dem)
      candidate for NM House District 31
    26. SHARON CLAHCHISCHILLIAGE (Rep)
    27. KEITH CLAYTON (Rep)
    28. ERICH F COLE (Rep)
    29. CLARKE C COLL (Rep)
    30. JOSEPHINE D CONES (Rep)
    31. DUSTI ROSE CONOVER (Rep)
    32. CARA A COOKE (Rep)
      candidate for Eddy County Clerk
    33. RICHARD S COOP (Rep)
    34. SOPHIE I COOPER (write-in) (Lib)
    35. ELIAS CORIZ (Dem)
    36. ROY L CRISWELL (Rep)
    37. BENJAMIN S CROSS (Rep)
    38. THERESA A CULL (Dem)
    39. SHARONLEE CUMMINS (Dem)
      candidate for NM House District 51
    40. GREGORY G CUNNINGHAM (Rep)
      candidate for NM House District 29
    41. STEPHEN P CURTIS (Lib)
  4. D
    1. DARA DANA (Rep)
    2. CRAIG M DAVIS (Rep)
    3. EILEEN DAVIS (DTS)
    4. TRAVIS L DAY (Rep)
    5. ART DE LA CRUZ (Dem)
      candidate for NM House District 12
    6. BRENT A DETSOI (Dem)
    7. LARRY D DIAZ (Dem)
      candidate for Cibola County Sheriff
    8. MARIA DIMAS (Dem)
      candidate for Taos County Assessor
    9. CELIA DAWN DITTMAIER (Rep)
    10. MEREDITH A DIXON (Dem)
      candidate for NM House District 20
    11. TINA M DIXON (Rep)
    12. MATT DODSON (DTS)
      candidate for NM House District 02
    13. KAELAN ASHBY DREYER (Lib)
    14. SHARON L DRY (Rep)
    15. STEPHANIE L DUBOIS (Dem)
    16. REBECCA C DUFFIN (Dem)
    17. P MARK DUNCAN (Rep)
      candidate for NM House District 02
  5. E
    1. MIKE EBY (Rep)
      candidate for Luna County Sheriff
    2. WALT EDDY (Dem)
    3. JOEL A. EDWARDS (Rep)
    4. F KENNETH EICHWALD (Dem)
    5. GARY G EIDSON (Rep)
    6. DARRELL K ELDER (Rep)
    7. ASRA I ELLIOT (Dem)
    8. KHALID EMSHADI (Rep)
      candidate for NM House District 24
    9. PAUL LEE ESPINOZA (Rep)
    10. CANDY SPENCE EZZELL (Rep)
      candidate for NM House District 58
  6. F
    1. R SHANE FERRARI (Rep)
    2. JOANNE J FERRARY (Dem)
      candidate for NM House District 37
    3. NATALIE R FIGUEROA (Dem)
      candidate for NM House District 30
    4. DAVID E FINGER (Rep)
    5. MARK G FISCHER (Rep)
    6. CASEY B FITCH (Dem)
    7. LINDA L FLORES (Dem)
    8. TRUBERT WAYNE FLOWERS (Rep)
    9. STEVIN L FLOYD (Rep)
    10. JOHN FOREMAN (Rep)
      candidate for NM House District 52
    11. BRIAN DALE FORTNER (Rep)
    12. BRANDI L FOSTER (Rep)
    13. JIMMY C FOSTER, JR (Rep)
    14. BRUCE C FOX (Dem)
    15. JAY L FRANCIS (Rep)
    16. DAVID E FRAZEE (Rep)
  7. G
    1. JASON LEE GAGE (DTS)
    2. EFREN GALLARDO, JR (Lib)
    3. CONNIE M GALLEGOS (Dem)
    4. DOREEN YVONNE GALLEGOS (Dem)
      candidate for NM House District 52
    5. FLORIPA FLORA GALLEGOS (Dem)
    6. LINDA P GALLEGOS (Dem)
    7. KELLY D GANNAWAY (Dem)
      candidate for Luna County Sheriff
    8. BOBBY L GARCIA (Dem)
    9. DENNIS VICTOR GARCIA (Rep)
      candidate for Quay County Sheriff
    10. HAROLD MARK GARCIA (Dem)
    11. HARRY GARCIA (Dem)
      candidate for NM House District 69
    12. MIGUEL P GARCIA (Dem)
      candidate for NM House District 14
    13. MICHELLE GARCIA HOLMES (Rep)
      candidate for US House District 01
    14. STEPHANIE GARCIA RICHARD (Dem)
    15. ALMA C. GARCIA ROBERSON (Dem)
    16. JOY I GARRATT (Dem)
      candidate for NM House District 29
    17. STEPHEN E GARRETT (INM)
    18. JUSTIN CRAIG GARWOOD (Dem)
    19. CINDY J GARZA (Dem)
    20. JEREMY MICHAEL GAY (Rep)
      candidate for NM Attorney General
    21. BRYAN MICHAEL GELECKI (Dem)
    22. ZACHARIAH "ZAC" J GEORGE (Dem)
    23. PATRICIA E GIPSON (Dem)
    24. ROBERT S GODSHALL (Rep)
      candidate for NM House District 27
    25. ANGELA M GOMEZ (Dem)
    26. JOE R GONZALES (Dem)
    27. VICTORIA L GONZALES (write-in) (DTS)
      candidate for US House District 01
    28. KRISTI E GRAHAM (Dem)
    29. BUSTER FLOYD GREEN (Rep)
    30. JUSTIN S GREENE (Dem)
    31. PAUL E GRIDER (Rep)
    32. JOSEPH T GRIEGO (Rep)
    33. JULIE M GRIEGO (Rep)
    34. LAWRENCE D GRIEGO (Rep)
    35. SUSAN E GRIFFIN (Rep)
    36. HECTOR C GRIJALVA (Dem)
    37. JAY C GROSECLOSE (Rep)
      candidate for NM House District 46
    38. A. RAYMOND GUTIERREZ (Dem)
    39. LAURA E GUTIERREZ (DTS)
      candidate for NM House District 15
  8. H
    1. SANDRA KAY HAMMACK (Rep)
      candidate for NM House District 38
    2. MELANEE M HAND (Dem)
    3. LADONNA K HARDIN (Rep)
    4. MARY LOUISE HARKINS (DTS)
    5. JASON CARL HARPER (Rep)
      candidate for NM House District 57
    6. BECKY S HARRIS (Rep)
    7. RHONDA E HATCH (Rep)
      candidate for Eddy County Assessor
    8. SUZIE HAVEMANN (Dem)
    9. MARK STEVEN HAWKINSON (Rep)
    10. VANESSA S HAYNES (DTS)
    11. COREY M HELTON (Rep)
      candidate for Lea County Sheriff
    12. SHANNAN L HEMPHILL (Rep)
      candidate for Lincoln County Clerk
    13. NOREEN L HENDRICKSON (Rep)
    14. ELRENO C HENIO (Rep)
    15. WILLIE R HENRY (Rep)
    16. JOSHUA NATHANIEL HERNANDEZ (Rep)
      candidate for NM House District 60
    17. PAMELYA P HERNDON (Dem)
      candidate for NM House District 28
    18. YVETTE HERRELL (Rep)
      candidate for US House District 02
    19. SUSAN K HERRERA (Dem)
      candidate for NM House District 41
    20. MIKE HERRINGTON (Rep)
      candidate for Chaves County Sheriff
    21. JAMES EDWARD HERRON (Rep)
    22. MARTIN W HICKS (Rep)
    23. DAYAN "DAY" MERCEDES HOCHMAN-VIGIL (Dem)
      candidate for NM House District 15
    24. JANIE L HOFFMAN (Rep)
      candidate for Quay County Assessor
    25. BYRON N HOLLISTER (Rep)
    26. ERIC M HOOPER (Rep)
    27. AMY A HRONICH (Rep)
    28. SHERRIE L HUDDLESTON (Rep)
    29. KEITH SHANNON HUGHES (Rep)
      candidate for Catron County Sheriff
    30. MICHAEL D HUSTON (Rep)
  9. I
    1. MARY KAY INGHAM (Rep)
      candidate for NM House District 10
    2. STEWART ALAN INGHAM (Rep)
  10. J
    1. KATHLEEN M JACKSON (Rep)
      candidate for NM House District 19
    2. TARA JARAMILLO (Dem)
      candidate for NM House District 38
    3. RANDA K JESKO (Rep)
      candidate for Curry County Assessor
    4. ELLEN R JESSEN (Rep)
    5. BARBARA V JOHNSON (Rep)
    6. DOREEN WONDA JOHNSON (Dem)
      candidate for NM House District 05
    7. KURSTIN S JOHNSON (Rep)
      candidate for NM House District 30
    8. JENIFER MARIE JONES (Rep)
      candidate for NM House District 32
    9. JIMMIE JONES (Rep)
    10. RODNEY JONES (Dem)
  11. K
    1. KIMBERLY ANN KAEHR-MACMILLAN (Rep)
      candidate for NM House District 15
    2. ANDREW G KENNEDY (Lib)
      candidate for NM House District 66
    3. MARY LOU KERN (Rep)
    4. DEV ATMA SINGH KHALSA (Dem)
    5. CLAYTON F KIESLING (Rep)
    6. PATRICIA SUSAN KIMBLE (Rep)
    7. STANLEY R KING (Dem)
    8. PAUL MATTHEW KINZELMAN (write-in) (Dem)
      candidate for NM House District 08
  12. L
    1. LORI BATLEY LAMB (Rep)
    2. T RYAN LANE (Rep)
      candidate for NM House District 03
    3. LILLIE M LANEY (Rep)
    4. MICHAEL K LANFORD (Dem)
      candidate for Sierra County Sheriff
    5. DAVID M LANSFORD (DTS)
      candidate for NM House District 64
    6. DAMIAN LARA (Dem)
    7. RAYMUNDO LARA (Dem)
      candidate for NM House District 34
    8. ROBERT LARA (Dem)
    9. DUSTY W LEATHERWOOD (Rep)
    10. BOBBY LEDOUX (Dem)
    11. GEORGE A LEE (Rep)
    12. GERTRUDE LEE (Rep)
    13. JIM LEE (INM)
      candidate for Grant County Sheriff
    14. PHILIP L LEGER (Dem)
    15. TERESA LEGER FERNANDEZ (Dem)
      candidate for US House District 03
    16. DERRICK J LENTE (Dem)
      candidate for NM House District 65
    17. REBECCA L LESCOMBES (Lib)
    18. MICHAEL E LEWIS (Dem)
    19. CHARLOTTE L LITTLE (Dem)
      candidate for NM House District 68
    20. CHRISTOPHER L LOPEZ (Dem)
    21. STEFANI LORD (Rep)
      candidate for NM House District 22
    22. EDWARD WAYNE LOVATO (Dem)
    23. CHRISTINE THERESA LOWERY (Dem)
    24. JESUS M LUCERO (Rep)
    25. RALPH A LUCERO (Dem)
    26. CHRIS LUCHINI (Lib)
    27. ELAINE P LUJAN (Dem)
    28. TARA L LUJAN (Dem)
      candidate for NM House District 48
    29. MICHELLE LUJAN GRISHAM (Dem)
      candidate for NM Governor
    30. ELISEO LUNA (write-in) (Dem)
      candidate for US House District 02
    31. KATIE GRAHAM LUND (Rep)
    32. PATRICIA "PATTY" A LUNDSTROM (Dem)
      candidate for NM House District 09
  13. M
    1. TONY L MACE (Dem)
    2. FIDEL M MADRID (Dem)
    3. JOSEPH MADRID (Dem)
    4. SAMANTHA MADRID (Dem)
    5. WILLIE D MADRID (Dem)
      candidate for NM House District 53
    6. ANTONIO "MOE" MAESTAS (Dem)
      candidate for NM House District 16
    7. JOSEPH M MAESTAS (Dem)
      candidate for NM Auditor
    8. JAMES MAIORANO (Dem)
    9. MANUEL JOSEPH MALDONADO (write-in) (Dem)
      candidate for Grant County Sheriff
    10. WESLEY WAYNE MALLERY (Rep)
      candidate for Cibola County Sheriff
    11. LARRY E MARKER (write-in) (DTS)
    12. TIMOTHY RAY MARQUEZ (write-in) (Dem)
      candidate for Mora County Sheriff
    13. THOMAS W MARTIN III (DTS)
    14. ALAN T MARTINEZ (Rep)
      candidate for NM House District 23
    15. Allison Pool Martinez (Rep)
    16. JAVIER I MARTINEZ (Dem)
      candidate for NM House District 11
    17. MANUEL J MARTINEZ (Rep)
      candidate for Mora County Sheriff
    18. MONICA MARTINEZ (Dem)
    19. RODOLPHO S MARTINEZ (Dem)
      candidate for NM House District 39
    20. ALEXIS MARTINEZ JOHNSON (Rep)
      candidate for US House District 03
    21. GRACE MARIE MARTINEZ-GARCIA (Dem)
    22. MICHELLE MARTINEZ-HOLGUIN (Dem)
      candidate for Luna County Assessor
    23. RONALD J MASCARENAS (Dem)
    24. JAMES A MASON (Rep)
    25. JIMMY G MASON (Rep)
      candidate for NM House District 66
    26. LORENZO J. MATA (Dem)
    27. GERALD R MATHERLY (Rep)
    28. MARIAN MATTHEWS (Dem)
      candidate for NM House District 27
    29. ANN MARIE MAXWELL- CHAVEZ (Dem)
    30. DIANA M MAY-DIAZ (Dem)
    31. KEVIN NEIL MCCALL (Rep)
    32. Claire Ann McDaniel (Dem)
    33. GARY M MCDANIEL (Rep)
    34. JERALD STEVE MCFALL (Rep)
      candidate for NM House District 40
    35. LORRI K MCKNIGHT (Rep)
    36. ELLIS C MCMATH (Rep)
      candidate for NM House District 17
    37. AUDREY H MCQUEEN (Rep)
    38. MATTHEW MCQUEEN (Dem)
      candidate for NM House District 50
    39. ELOY H MEDINA (Dem)
    40. KERRY D MEDINA (Dem)
    41. MICHAEL MEEK (Rep)
    42. MICHAEL MELENDEZ (Dem)
    43. SAMANTHA J MENDEZ (Rep)
    44. ADAN MENDOZA (Dem)
    45. BILLY A MERRIFIELD (Dem)
    46. LISA MEYER-HAGEN (Rep)
      candidate for NM House District 11
    47. STEVE MIERA (Dem)
      candidate for Taos County Sheriff
    48. CLIPPER G MILLER (Rep)
    49. LLOYD W MILLER (Rep)
    50. TANYA R MIRABAL MOYA (Rep)
      candidate for NM House District 07
    51. CHRISTOPHER A MITCHELL (Rep)
    52. CHRISTIAN ERIC MONTANO (Dem)
    53. JOSEPH A MONTANO (Dem)
    54. RAMON M MONTANO (Dem)
      candidate for NM House District 23
    55. DELILAH M MONTANO-BACA (Dem)
    56. AUGUSTINE N MONTOYA (Dem)
      candidate for NM House District 22
    57. CORDILIA M MONTOYA (Dem)
    58. HARRY B MONTOYA (Rep)
      candidate for NM Treasurer
    59. LAURA M MONTOYA (Dem)
      candidate for NM Treasurer
    60. RODNEY D MONTOYA (Rep)
      candidate for NM House District 01
    61. THOMAS C MONTOYA (Rep)
    62. ANTHONY J. MORA (Dem)
    63. HOWIE C MORALES (Dem)
    64. KERRY J MORRIS (Rep)
    65. ROBERT HENRY MOSS (Rep)
      candidate for NM House District 68
    66. MAYNA ERIKA MYERS (Lib)
      candidate for NM Secretary of State
  14. N
    1. ALEX M NARANJO (Dem)
    2. ALEXANDRA C NARANJO (Dem)
    3. MARTIN L NEAVE (Dem)
    4. GREG NIBERT (Rep)
      candidate for NM House District 59
    5. JEANETTE M NOWERS CLARK (Rep)
  15. O
    1. MORGAN L O'DONNELL, JR (DTS)
    2. ERIC OLIVAS (Dem)
    3. ERNEST L ORTEGA (Dem)
    4. EUGENIA "GINA" MONTOYA ORTEGA (Dem)
    5. KRISTINA ORTEZ (Dem)
      candidate for NM House District 42
  16. P
    1. PAUL A PACHECO (Rep)
    2. AMERICK PADILLA (Dem)
      candidate for Mora County Sheriff
    3. JOANNE E PADILLA-SALAS (Dem)
    4. REGINALD THOMAS PAGE JR. (Rep)
    5. JAMES E PAXON, JR (Rep)
    6. FELIX PENA (Dem)
    7. SOLOMON PENA (Rep)
      candidate for NM House District 14
    8. GILBERT GEORGE PERALTA (Dem)
    9. MICHAEL JACK PERRY (Rep)
    10. THOMAS G PESTAK (Rep)
    11. KELLY R PETERSON (Rep)
    12. RANDALL T PETTIGREW (Rep)
      candidate for NM House District 61
    13. RICHELLE A PEUGH-SWAFFORD (Rep)
      candidate for NM House District 35
    14. SONGTREE L PIOCHE (Dem)
    15. RODNEY RAY PLOWMAN (Dem)
    16. CHRIS M PONCE (Dem)
    17. JANE E POWDRELL-CULBERT (Rep)
      candidate for NM House District 44
    18. CLAUDIA POWELL (Dem)
  17. Q
    1. ROYAL A QUINT (Rep)
  18. R
    1. SABRINA L RAEL (Dem)
    2. MICHAEL D REDONDO (Dem)
    3. ANDREA R REEB (Rep)
      candidate for NM House District 64
    4. BARBARA REEDY (Rep)
    5. JOE ALLEN REESER (DTS)
    6. MICHAEL D REEVES (Rep)
      candidate for Curry County Sheriff
    7. WILLIAM R REHM (Rep)
      candidate for NM House District 31
    8. Karl William Reifsteck (Dem)
    9. EDNA M REYES (Dem)
    10. SHANNON DALE REYNOLDS (Dem)
    11. EILEEN P RIORDAN (Dem)
    12. GARY RISLEY (Rep)
    13. WARREN L ROBINSON (Dem)
    14. RENE EZEQUIEL RODRIGUEZ (Rep)
      candidate for NM House District 37
    15. K.C. ROGERS (Rep)
    16. ANDREA D ROMERO (Dem)
      candidate for NM House District 46
    17. BEVERLY DOMINGUEZ ROMERO (Dem)
    18. F R BOB ROMERO (Dem)
    19. G ANDRÉS ROMERO (Dem)
      candidate for NM House District 10
    20. ISAIAH F ROMERO (Dem)
    21. MIGUEL ALFONSO ROMERO (Dem)
    22. MARK V RONCHETTI (Rep)
      candidate for NM Governor
    23. G ALEXANDER ROSSARIO (Dem)
    24. JERRI D ROWE (Rep)
      candidate for NM House District 06
    25. ROBERT C ROYBAL (DTS)
    26. PATRICIA A ROYBAL CABALLERO (Dem)
      candidate for NM House District 13
    27. ANGELICA RUBIO (Dem)
      candidate for NM House District 35
    28. JOHN A RYSANEK (Dem)
    29. RANDALL T RYTI (Dem)
  19. S
    1. FELIX WILLIAM SAAVEDRA (Dem)
    2. NINA AVIVA SAFIER (Dem)
    3. PATRICK B SAIS (Rep)
      candidate for NM House District 26
    4. GERARD SAIZ (Rep)
    5. HELEN SAIZ (Dem)
    6. MARCOS SALAS (Dem)
    7. DALE T SALAZAR (write-in) (Dem)
    8. ROBERT A SALAZAR (Rep)
      candidate for NM House District 20
    9. JAVIER SANCHEZ (Rep)
    10. JOSEPH L SANCHEZ (Dem)
      candidate for NM House District 40
    11. JOSHUA J SANCHEZ (Dem)
    12. TRAVIS STEVEN SANCHEZ (Lib)
      candidate for NM Auditor
    13. CYNTHIA C SANDERS (Dem)
    14. HOLLIE S SANDOVAL (Rep)
      candidate for Union County Assessor
    15. MICHELLE ELEANOR SANDOVAL (Dem)
      candidate for NM House District 57
    16. DEBRA MARIE SARINANA (Dem)
      candidate for NM House District 21
    17. CHRISTOPHER SCHALJO-HERNANDEZ (Dem)
    18. SUSAN R SCHIFFNER (write-in) (Rep)
    19. RYAN S SCHWEBACH (Rep)
    20. LARRY R SCOTT (Rep)
      candidate for NM House District 62
    21. RENA SCOTT (Rep)
    22. JOHN ROBINSON SECREST III (Rep)
    23. MARY ANN C SEDILLO (Dem)
    24. DAVID A SEGURA (Dem)
    25. DONITA O SENA (Dem)
    26. LINDA G SENA (Rep)
    27. VERONICA M SERNA (Dem)
    28. LINDA MICHELLE SERRATO (Dem)
      candidate for NM House District 45
    29. DESERI ANN SICHLER (Rep)
    30. HENRY C SILENTMAN (Dem)
    31. DEMECIO V SILVA (Dem)
    32. CURTIS SKAGGS (Rep)
      candidate for Union County Sheriff
    33. KIMBERLY A SKAGGS (Rep)
      candidate for NM House District 36
    34. NATHAN P SMALL (Dem)
      candidate for NM House District 36
    35. MORRIS R SPARKMAN (Rep)
    36. JAMES J SPIRI (DTS)
    37. MELANIE ANN STANSBURY (Dem)
      candidate for US House District 01
    38. KIM KRISTINE STEWART (Dem)
    39. SANDRA P STEWART (Rep)
    40. MARSHALL S STINNETT (Rep)
    41. GARY LANE STRADLING (Rep)
    42. MICHAEL RYAN SUGGS (Rep)
    43. SABRINA MARIE SWEENEY (Dem)
    44. CANDIE G SWEETSER (Dem)
      candidate for NM House District 32
    45. REENA C SZCZEPANSKI (Dem)
      candidate for NM House District 47
  20. T
    1. MILES R TAFOYA (Rep)
    2. LEANNE M TAPIA (DTS)
    3. DAVID TARANGO (Dem)
    4. CATHERINE E TAYLOR (Dem)
    5. LUIS M TERRAZAS (Rep)
      candidate for NM House District 39
    6. MARK D THOMAS (Dem)
    7. ELIZABETH L THOMSON (Dem)
      candidate for NM House District 24
    8. ANT L THORNTON (Rep)
    9. GLOJEAN B TODACHEENE (Dem)
    10. DWIGHT J TORRES (Dem)
    11. RAÚL TORREZ (Dem)
      candidate for NM Attorney General
    12. MAGGIE TOULOUSE OLIVER (Dem)
      candidate for NM Secretary of State
    13. RAE DEAN TOWNER (Dem)
    14. JAMES G TOWNSEND (Rep)
      candidate for NM House District 54
    15. RAY J TREJO (Dem)
    16. AUDREY TRUJILLO (Rep)
      candidate for NM Secretary of State
    17. CHRISTINE TRUJILLO (Dem)
      candidate for NM House District 25
    18. GEORGE A TRUJILLO (Dem)
    19. MAX O TRUJILLO (Dem)
    20. MISTY A TRUJILLO (Dem)
      candidate for Grant County Assessor
    21. PABLO TRUJILLO (Dem)
    22. PHILLIP J TRUJILLO (Rep)
    23. ROSALEE J TRUJILLO (Dem)
      candidate for Mora County Assessor
    24. SI S TRUJILLO (Rep)
  21. V
    1. JOAQUIN VALDEZ (Dem)
    2. JOHNNY VALDEZ (Dem)
    3. SUZANNE VALERIO (Dem)
    4. DOLORES P VALLEJOS (Dem)
    5. JANEMARIE A VANDERDUSSEN (Rep)
    6. JULIE J VARGAS (Dem)
    7. GABRIEL VASQUEZ (Dem)
      candidate for US House District 02
    8. MICKIE L VEGA (Rep)
    9. MARK W VIETH (write-in) (Rep)
      candidate for NM House District 34
    10. DENISE A VIGIL (Rep)
    11. MICHAEL E VIGIL (NP)
    12. RAUL D VILLANUEVA (Dem)
      candidate for Grant County Sheriff
    13. HARLAN H VINCENT (Rep)
      candidate for NM House District 56
    14. JIMMY VOITA (Rep)
  22. W
    1. TOMMY WALLACE (Dem)
    2. WENDY EMILY WALLACE (Rep)
    3. JASON WARDLOW-HERRERA (Dem)
    4. DELL P WASHINGTON (Dem)
    5. BRADLEY D WEBER (Rep)
    6. CHARLES RICHARD WENDLER (Rep)
      candidate for NM House District 33
    7. JENNIFER J WERNERSBACH (Dem)
    8. JAMES CURTIS WERNICKE JR. (Lib)
    9. STEPHEN R WHITTINGTON (Rep)
    10. CHRISTINA M WILSON (Rep)
    11. KENT L WINGENROTH (Dem)
    12. ELIZABETH LEE WINTERROWD (Rep)
      candidate for NM House District 53
    13. ROSCOE A WOODS (Dem)
    14. KATHERINE ANNE WRAY (Dem)
  23. Y
    1. VIRGINIA A YAZZIE (Dem)
    2. JANE B YOHALEM (NP)
    3. JUDY K YOUNG (Rep)
  24. Z
    1. BRIANA H ZAMORA (Dem)
    2. MARTIN ZAMORA (Rep)
      candidate for NM House District 63