Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Massachusetts
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. David J. Aguiar (I)
    2. Leah C. Allen (Rep)
    3. Anthony Amore (Rep)
      candidate for Massachusetts Auditor
    4. James Anthony Amorello (Rep)
    5. Damian M. Anketell (Rep)
    6. James Arciero (Dem)
    7. James C. Arena-DeRosa (Dem)
    8. Jennifer W.B. Armini (Dem)
    9. Shirley B. Arriaga (Dem)
    10. Brian M. Ashe (Dem)
    11. Jake Auchincloss (Dem)
      candidate for US House, District 4
    12. Bruce J. Ayers (Dem)
  2. B
    1. Charles F. Bailey, III (Rep)
    2. Ruth B. Balser (Dem)
    3. Christine P. Barber (Dem)
    4. Loring Barnes (Rep)
    5. Michael J. Barrett (Dem)
    6. John Barrett III (Dem)
    7. Fred "Jay" Barrows (Rep)
    8. Ronald R. Beaty, Jr. (Rep)
    9. Ronald J. Bergstrom (Dem)
    10. Donald R. Berthiaume Jr. (Rep)
    11. Alex A. Bezanson (Dem)
    12. David M. Biele (Dem)
    13. Natalie M. Blais (Dem)
    14. George Derek Boag (Rep)
    15. Nicholas A. Boldyga (Rep)
    16. Thomas N. Bowler (Dem)
    17. Michael D. Brady (Dem)
    18. Jesse G. Brown (Rep)
      candidate for US House, District 9
    19. William N. Brownsberger (Dem)
    20. Donna D. Buckley (Dem)
    21. William Buffington Peters (Rep)
    22. Robert G. Burke (Rep)
      candidate for US House, District 8
  3. C
    1. Gloria A. Caballero-Roca (GRP)
      candidate for Massachusetts Auditor
    2. Antonio F.D. Cabral (Dem)
    3. Daniel Cahill (Dem)
    4. Patrick J. Cahillane (Dem)
    5. Cecilia P. Calabrese (Rep)
    6. Andrea Joy Campbell (Dem)
    7. Rayla Campbell (Rep)
    8. Peter L. Capano (Dem)
    9. Daniel R. Carey (Dem)
    10. Gerard J. Cassidy (Dem)
    11. Simon Cataldo (Dem)
    12. Michael Chaisson (Rep)
    13. Tackey Chan (Dem)
    14. Bruce K. Chester (Rep)
    15. Anthony Christakis (Rep)
    16. Michelle Ciccolo (Dem)
    17. Sharon Marie Cintolo (Rep)
    18. Katherine M. Clark (Dem)
      candidate for US House, District 5
    19. Rodney E. Cleaves (Rep)
    20. Nick Cocchi (Dem)
    21. Caroline Colarusso (Rep)
      candidate for US House, District 5
    22. Maria S. Collins (Rep)
    23. Nicholas P. Collins (Dem)
    24. Peter H. Collins (Dem)
    25. Jo Comerford (Dem)
    26. John M. Comerford (Rep)
    27. Mike Connolly (Dem)
    28. Rob Consalvo (Dem)
    29. Edward Francis Coppinger (Dem)
    30. Kevin F. Coppinger (Dem)
      candidate for Essex County Sheriff
    31. Christopher P. Coute (Rep)
    32. Cristina Crawford (L)
    33. Jaden Crawford (NA)
    34. Cynthia Stone Creem (Dem)
    35. Brendan P. Crighton (Dem)
    36. John J. Cronin (Dem)
    37. Manny Cruz (Dem)
    38. Timothy J. Cruz (Rep)
    39. Terence William Cudney (I)
    40. Mark J. Cusack (Dem)
    41. Josh S. Cutler (Dem)
    42. Julian Andre Cyr (Dem)
  4. D
    1. Angelo L. D'Emilia (Rep)
    2. Michael Seamus Day (Dem)
    3. Marjorie C. Decker (Dem)
    4. David F. DeCoste (Rep)
    5. Salvatore Paul DeFranco (Rep)
    6. Paul M. DePalo (Dem)
    7. Marilyn M. Petitto Devaney (Dem)
    8. Sal N. DiDomenico (Dem)
    9. Geoff Diehl (Rep)
    10. Kip A. Diggs (Dem)
    11. Diana DiZoglio (Dem)
      candidate for Massachusetts Auditor
    12. Emmanuel J. Dockter (Dem)
    13. Carol A. Doherty (Dem)
    14. Mindy Domb (Dem)
    15. Edward F. Dombroski Jr. (Rep)
    16. John M. Dombrowski (U)
    17. Kate Donaghue (Dem)
    18. Daniel M. Donahue (Dem)
    19. Paul J. Donato (Dem)
    20. Christopher J. Donelan (Dem)
    21. Shawn C. Dooley (Rep)
    22. Terry Burke Dotson (U)
    23. Kimberley Driscoll (Dem)
    24. William J. Driscoll Jr. (Dem)
    25. Michelle M. DuBois (Dem)
    26. Eileen R. Duff (Dem)
    27. Patricia A. Duffy (Dem)
    28. Jeffrey Peter Dufour (Rep)
    29. Peter J. Durant (Rep)
  5. E
    1. Joseph D. Early, Jr. (Dem)
    2. Lydia Marie Edwards (Dem)
    3. James B. Eldridge (Dem)
    4. Rodney M. Elliott (Dem)
    5. Teresa Nicole English (Dem)
    6. Steven Joseph Escobar (Rep)
    7. Lewis G. Evangelidis (Rep)
    8. Peter Everett (L)
  6. F
    1. Tricia Farley-Bouvier (Dem)
    2. Ryan C. Fattman (Rep)
    3. Paul R. Feeney (Dem)
    4. Kimberly N. Ferguson (Rep)
    5. Dylan Fernandes (Dem)
    6. Ann-Margaret Ferrante (Dem)
    7. Joseph C. Ferreira (Dem)
    8. Barry R. Finegold (Dem)
    9. Michael J. Finn (Dem)
    10. Carole A. Fiola (Dem)
    11. Stephen Fishman (Dem)
    12. CJ Fitzwater (Rep)
    13. Christopher Richard Flanagan (Dem)
    14. David M. Fontaine (Dem)
    15. Kathleen Fox Alfano (Dem)
    16. Cindy F. Friedman (Dem)
    17. Paul K. Frost (Rep)
    18. Paul J. Fullen (Rep)
  7. G
    1. Robert Joseph Galibois (Dem)
    2. Gary Galonek (Rep)
    3. William C. Galvin (Dem)
    4. William Francis Galvin (Dem)
    5. Sean Garballey (Dem)
    6. Judith A. Garcia (Dem)
    7. Denise C. Garlick (Dem)
    8. Colleen M. Garry (Dem)
    9. Evan Gendreau (Rep)
    10. Carmine Lawrence Gentile (Dem)
    11. Jessica Ann Giannino (Dem)
    12. Dominic Giannone, III (WP)
      candidate for Massachusetts Auditor
    13. Susan Williams Gifford (Rep)
    14. Neal Glick (NA)
      candidate for School Committee
    15. Anne M. Gobi (Dem)
    16. Deborah B. Goldberg (Dem)
    17. Adam Gomez (Dem)
    18. Carlos Gonzalez (Dem)
    19. Sean Goonan (I)
    20. Jim Gordon (Rep)
    21. Kenneth I. Gordon (Dem)
    22. Danielle W. Gregoire (Dem)
    23. Brandon J. Griffin (WP)
    24. Anthony D. Gulluni (Dem)
  8. H
    1. Patricia A. Haddad (Dem)
    2. Richard M. Haggerty (Dem)
    3. Eric J. Haikola (Dem)
    4. Rahsaan Hall (Dem)
    5. Ryan M. Hamilton (Dem)
    6. James Chip Harrington (Rep)
    7. James K. Hawkins (Dem)
    8. Kevin R. Hayden (Dem)
    9. Maura Healey (Dem)
    10. Christopher Hendricks (Dem)
    11. Paul R. Heroux (Dem)
    12. Daniel Higgins (Rep)
    13. Natalie Higgins (Dem)
    14. Thomas M. Hodgson (Rep)
    15. Kate Hogan (Dem)
    16. Russell E. Holmes (Dem)
    17. Kevin G. Honan (Dem)
    18. Christina Horner (NA)
      candidate for School Committee
    19. Jonathan I. Hostage (Rep)
    20. Vanna Howard (Dem)
    21. Steven S. Howitt (Rep)
    22. Kenneth B. Hoyt. (Rep)
    23. Daniel J. Hunt (Dem)
  9. I
    1. Christopher A. Iannella Jr. (Dem)
    2. Gary M. Innes (Rep)
    3. Tristan R. Israel (Dem)
  10. J
    1. Tara J. Jacobs (Dem)
    2. Patricia D. Jehlen (Dem)
    3. William E. Johnson (Rep)
    4. Bradley H. Jones Jr. (Rep)
    5. Martin J. Mchale, Jr. (NA)
    6. Michael A. D'Ortenzio, Jr. (NA)
    7. Robert L. Jubinville (Dem)
  11. K
    1. Kevin Kalkut (Dem)
    2. Hannah E. Kane (Rep)
    3. Abraham Kasparian Jr. (WTP)
    4. Kristin E. Kassner (Dem)
    5. Patrick Joseph Kearney (Dem)
    6. Bill Keating (Dem)
      candidate for US House, District 9
    7. Mary S. Keefe (Dem)
    8. John F. Keenan (Dem)
    9. Edward J. Kennedy Jr. (Dem)
    10. Robyn K. Kennedy (Dem)
    11. Terrence W. Kennedy (Dem)
    12. Sally P. Kerans (Dem)
    13. Kay S. Khan (Dem)
    14. Meghan K. Kilcoyne (Dem)
    15. James Wilson Klingensmith (Dem)
    16. Peter J. Koutoujian (Dem)
    17. Michael P. Kushmerek (Dem)
  12. L
    1. Kathleen R. LaNatra (Dem)
    2. Christopher Robert Lauzon (Rep)
    3. Michael Silvio Lavery (GRP)
    4. John J. Lawn Jr. (Dem)
    5. David Henry Argosky LeBoeuf (Dem)
    6. Donald R. Leopold (Dem)
    7. Jack Patrick Lewis (Dem)
    8. Jason M. Lewis (Dem)
    9. David Paul Linsky (Dem)
    10. Kate Lipper-Garabedian (Dem)
    11. Jay D. Livingstone (Dem)
    12. Marc T. Lombardo (Rep)
    13. Joan B. Lovely (Dem)
    14. Catherine Lundeen (I)
    15. Stephen F. Lynch (Dem)
      candidate for US House, District 8
  13. M
    1. Helene "Teddy" MacNeal (Rep)
    2. Kari MacRae (Rep)
    3. Adrian C. Madaro (Dem)
    4. John J. Mahoney (Dem)
    5. Lisa K. Mair (U)
    6. Michael K. Marchese (U)
    7. Ronald Mariano (Dem)
    8. Paul W. Mark (Dem)
    9. Christopher Markey (Dem)
    10. Dean James Martilli (Rep)
      candidate for US House, District 1
    11. Bob May (Rep)
      candidate for US House, District 6
    12. Charles F. McCoy Jr. (U)
    13. Patrick W. McDermott (Dem)
    14. Joseph Daniel McDonald, Jr. (Rep)
    15. Joseph W. McGonagle (Dem)
    16. James P. McGovern (Dem)
      candidate for US House, District 2
    17. Joseph D. McKenna (Rep)
    18. Kevin Patrick McKeown (U)
    19. James R. McMahon III (Rep)
    20. Paul McMurtry (Dem)
    21. Rita A. Mendes (Dem)
    22. Theodore Christos Menounos (I)
    23. Eric J. Meschino (Rep)
    24. Joan Meschino (Dem)
    25. Aaron M. Michlewitz (Dem)
    26. Karla Jean Miller (Rep)
    27. Liz Miranda (Dem)
    28. Catherine C Mirick (NA)
      candidate for School Committee
    29. Leonard Mirra (Rep)
    30. Rady Mom (Dem)
    31. Samantha Montaño (Dem)
    32. Mark C. Montigny (Dem)
    33. Mark C. Montigny (Dem)
    34. Michael O. Moore (Dem)
    35. Frank A. Moran (Dem)
    36. Michael J. Moran (Dem)
    37. Susan Lynn Moran (Dem)
    38. Michael W. Morrissey (Dem)
    39. Seth Moulton (Dem)
      candidate for US House, District 6
    40. Brian R. Muello (Rep)
    41. David K. Muradian Jr. (Rep)
    42. Mathew J. Muratore (Rep)
    43. James Michael Murphy (Dem)
    44. Brian William Murray (Dem)
  14. N
    1. Richard E. Neal (Dem)
      candidate for US House, District 1
    2. Tram T. Nguyen (Dem)
    3. No Candidate (NA)
      candidate for Recreation Commission
    4. Lawrence P. Novak (Rep)
  15. O
    1. Patrick Michael O'Connor (Rep)
    2. James J. O'Day (Dem)
    3. Brandy Fluker Oakley (Dem)
    4. Robert Ogden (Dem)
      candidate for Dukes County Sheriff
    5. Jacob R. Oliveira (Dem)
    6. Norman J. Orrall (Rep)
    7. Steven C. Owens (Dem)
    8. Roy A. Owens Sr. (I)
  16. P
    1. Marc R. Pacheco (Dem)
    2. Aaron L. Packard (Rep)
    3. Stephen Michael Palmer (Dem)
    4. Donnie Dionicio Palmer Jr (Rep)
      candidate for US House, District 7
    5. Jerald A. Parisella (Dem)
    6. Francisco E. Paulino (Dem)
    7. Pavel Payano (Dem)
    8. Sarah K. Peake (Dem)
    9. Kelly W. Pease (Rep)
    10. Alice Hanlon Peisch (Dem)
    11. James A. Perelman (Dem)
    12. Brendan M. Phair (U)
    13. Ted Philips (Dem)
    14. William "Smitty" Pignatelli (Dem)
    15. Tracy A. Post (Rep)
    16. Ayanna S. Pressley (Dem)
      candidate for US House, District 7
    17. Russell T. Protentis (Rep)
    18. Angelo J. Puppolo Jr. (Dem)
  17. Q
    1. Thomas M. Quinn, III (Dem)
  18. R
    1. Adrianne Ramos (Dem)
    2. Orlando Ramos (Dem)
    3. Rebecca L. Rausch (Dem)
    4. Jeffrey L. Raymond (Rep)
    5. Kevin Reed (L)
    6. Estela A. Reyes (Dem)
    7. Daniel Riek (L)
      candidate for Massachusetts Auditor
    8. James L. Roberti (NA)
      candidate for Planning Board
    9. David A. Robertson (Dem)
    10. Brendan A. Roche (Dem)
    11. Michael J. Rodrigues (Dem)
    12. David M. Rogers (Dem)
    13. John H. Rogers (Dem)
    14. David Rolde (GRP)
    15. Paul J. Rotondo (Rep)
    16. Jeffrey N. Roy (Dem)
    17. Michael F. Rush (Dem)
    18. Douglas Ruskin (Dem)
    19. Anthony J. Russo (Dem)
    20. Daniel Joseph Ryan (Dem)
    21. Marian T. Ryan (Dem)
  19. S
    1. Lindsay N. Sabadosa (Dem)
    2. Annalisa Salustri (I)
    3. Juan Sanchez (GRP)
    4. Jon Santiago (Dem)
    5. Paul Sarnowski (Rep)
    6. Aaron L. Saunders (Dem)
    7. John Thomas Saunders (Dem)
    8. Laura L. Saylor (WP)
    9. Adam Scanlon (Dem)
    10. Margaret R. Scarsdale (Dem)
    11. Paul A. Schmid III (Dem)
    12. Danillo A. Sena (Dem)
    13. Dawne F. Shand (Dem)
    14. Matthew J. Sheehan (I)
    15. Andrew James Shepherd (Rep)
    16. Timothy J. Shugrue (Dem)
    17. Alan Silvia (Dem)
    18. Todd M. Smola (Rep)
    19. Jeffrey A. Sossa-Paquette (Rep)
      candidate for US House, District 2
    20. Michael J. Soter (Rep)
    21. Priscila S. Sousa (Dem)
    22. Karen E. Spilka (Dem)
    23. Thomas M. Stanley (Dem)
    24. Robert William Stephens Jr. (Dem)
    25. William M. Straus (Dem)
    26. Alyson M. Sullivan (Rep)
    27. Ashley Sullivan (Rep)
    28. David E. Sullivan (Dem)
    29. Kenneth Sweezey (Rep)
    30. Jeffrey Gerald Swift (Rep)
  20. T
    1. Bruce E. Tarr (Rep)
    2. Mark T. Tashjian (L)
      candidate for US House, District 6
    3. Todd B. Taylor (Rep)
    4. Howard L. Terban (Rep)
    5. Justin Thurber (Rep)
    6. Walter F. Timilty (Dem)
    7. Christine Catherine Todd (Dem)
    8. Steven W. Tompkins (Dem)
    9. Lori Loureiro Trahan (Dem)
      candidate for US House, District 3
    10. Dean A. Tran (Rep)
      candidate for US House, District 3
    11. Paul F. Tucker (Dem)
    12. Jeffrey Rosario Turco (Dem)
    13. Chynah T. Tyler (Dem)
  21. U
    1. Steven Ultrino (Dem)
    2. Erika Uyterhoeven (Dem)
  22. V
    1. Andres X. Vargas (Dem)
    2. Marcus S. Vaughn (Rep)
    3. John C. Velis (Dem)
    4. Dashe M. Videira (Rep)
    5. David T. Vieira (Rep)
    6. Tommy Vitolo (Dem)
    7. Michael A. Vulcano (Rep)
  23. W
    1. Michael C. Walsh (Rep)
    2. Thomas P. Walsh (Dem)
    3. Richard G. Wharton (Dem)
    4. Timothy R. Whelan (Rep)
    5. Susannah M. Whipps (I)
    6. Bud L. Williams (Dem)
    7. Donald H. Wong (Rep)
    8. Christopher Worrell (Dem)
    9. Sandra Michelle Wright (Rep)
  24. X
    1. Steven G. Xiarhos (Rep)
    2. Raymond Yinggang Xie (Rep)
  25. Z
    1. Jonathan D. Zlotnik (Dem)