Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

South Carolina
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
    1. Deitra S. Matthews
  1. A
    1. Heather Adams
    2. Reid Adams
    3. Tyrone Aiken (NP)
      candidate for Lincolnville Mayor
    4. Judy P. Albert (NP)
    5. Dan Alexander
      candidate for Seneca Mayor
    6. Kim Allen
      candidate for CENTRAL TOWN COUNCIL
    7. Frank B. Allgood (NP)
    8. S. Sevi Alvarez (N)
    9. Brandy Amidon
      candidate for Travelers Rest Mayor
    10. Jan Anderson (NP)
    11. Kevin R Andrus (NP)
    12. Brandon C Armstrong (NP)
      candidate for Mt Pleasant Mayor
    13. Aaron Ash (N)
    14. A. Earle Ashley
    15. James A. Atkinson
      candidate for SIX MILE TOWN COUNCIL
  2. B
    1. Moe Baddourah
      candidate for Columbia Mayor
    2. Tyler Bailey
    3. Ann Bailey-Robinson
    4. Debbie Strange Baker (N)
    5. Steve Baker
    6. Aaron Baldwin (NP)
    7. Connie Banks (N)
    8. Jimmy Barker
      candidate for SALEM TOWN COUNCIL
    9. Chris Bates (NP)
    10. Heather Bauer
    11. Vernon D. Beatty (N)
    12. Andrew Beckner
      candidate for Central Mayor
    13. Jack Bellaire (N)
      candidate for Lyman Town Council
    14. Jenne Bennett
      candidate for Irmo Town Council
    15. Lekesha Benson
      candidate for Seneca City Council
    16. Susan S Bishop (NP)
    17. Dale Black (NP)
    18. Ronnie Blackwell (N)
    19. Tristan Blackwood (N)
    20. John Bogosian (NP)
    21. Karuiam V. Booker (NP)
    22. Stephen Bowden (NP)
    23. Edwin Boyle (NP)
    24. Riley A Bradham (NP)
      candidate for Rockville Mayor
    25. Will Brasington (Rep)
    26. Robert B. Briggs (N)
      candidate for Landrum Mayor
    27. Stephen Broom (N)
    28. Aaron Brown (NP)
    29. Barbara Brown
    30. Erica L. Brown (N)
    31. LaJuanda LJ Brown (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    32. Mary Brown (N)
    33. Ryan Buckhannon (NP)
      candidate for Isle of Palms Mayor
    34. Nicole Bulman (N)
    35. Aditi Bussells
    36. Linda G. Butler
    37. Michael C. Butler
      candidate for Orangeburg Mayor
  3. C
    1. Stephen "Steve" Cain
    2. Stephen "Steve" Cain
    3. Jimmie Callum (NP)
    4. Pam Camp (N)
      candidate for Cowpens Town Council
    5. Write-in Candidate
    6. Write-in Candidate #1
      candidate for Gilbert Town Council
    7. Write-in Candidate #2
      candidate for Gilbert Town Council
    8. Todd Carnes
    9. Donnie D Cason
      candidate for Gilbert Mayor
    10. Peter Chesney
    11. Perry B Chinners (NP)
    12. Brent Chitwood
      candidate for Irmo Town Council
    13. Scott Clement (N)
    14. Mary D. Clemons (N)
      candidate for Wellford City Council
    15. Shirley Center Schuff Clopton (N)
      candidate for Duncan Town Council
    16. Robert L Cochran (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    17. Brian Cook
      candidate for NORRIS TOWN COUNCIL
    18. Jill N. Cooke (N)
    19. Tammy Wells Cox (N)
      candidate for Landrum City Council
    20. John Crangle
    21. Verhonda C. Crawford (N)
      candidate for Chesnee Mayor
    22. Frank Crenshaw
      candidate for PENDLETON Mayor
    23. Adam Crisp (N)
      candidate for Lyman Town Council
    24. Charlotte Cruppenink (NP)
    25. James Cullen
    26. Anthony Cunningham (NP)
    27. Bill Cureton (N)
  4. D
    1. Jason Daley (NP)
    2. William O. Danielson
      candidate for Irmo Town Council
    3. Denise Davidson
    4. Brenda Davis (NP)
    5. Daniel Davis
      candidate for Pine Ridge Mayor
    6. Gary Davis (NP)
    7. Tony R. Davis (N)
    8. Karen Dawkins
    9. AJ Dearybury (NP)
    10. Thomas Dease Jr.
    11. Dawn Deck (N)
    12. Nadine Deif (NP)
    13. Tameika Isaac Devine
      candidate for Columbia Mayor
    14. Scott Dickard (N)
    15. Enoch Dickerson III (NP)
      candidate for Lincolnville Mayor
    16. Ken Dill
      candidate for CENTRAL TOWN COUNCIL
    17. Floyd Willis Dinkins, III
    18. Kathy Dittemore (N)
      candidate for Inman City Council
    19. Lee Dittrich (NP)
    20. John Don (NP)
    21. Donald Donkle (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    22. Hoyt Dottry (N)
      candidate for Lyman Town Council
    23. Charles B Duberry (NP)
      candidate for Lincolnville Mayor
    24. Kevin Duggins
    25. Harold T Buck Dukes Jr (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    26. M Lee Dumas (NP)
    27. David Lee Dunn (NP)
    28. Sarah Dunn (N)
    29. Allen Durham (N)
    30. Victor W. Durrah, Jr. (N)
      candidate for Cowpens Town Council
    31. Kent Dykes
  5. E
    1. Krishana Perry Edwards (N)
    2. Peggy Edwards
    3. Dorothy Evans
    4. Daniel Evatt
      candidate for CENTRAL TOWN COUNCIL
  6. F
    1. Joe Farmer (Rep)
    2. Viki Sox Fecas
      candidate for Springdale Mayor
    3. Jeri Finke (NP)
    4. Pete Fisher
    5. Joe Fitzgerald (WITHDREW)
    6. Lillian Brock Flemming (Dem)
    7. Ricky Floyd (NP)
    8. Jeff Fogle
    9. Mary B. Forrester
    10. April N. Fowler (N)
    11. Melvin The Bear Fowler (N)
      candidate for Inman City Council
    12. Patricia Fox (NP)
    13. Brett Frady (N)
      candidate for Pacolet Mayor
    14. Kathy Frederick
  7. G
    1. Al Gaines
      candidate for Seneca City Council
    2. Robert Gannon (NP)
    3. Marc A. Garcia (N)
      candidate for Lyman Mayor
    4. David Garner (N)
    5. Joey Garrett (NP)
    6. Kima Garten-Schmidt (NP)
    7. Vince Gaulin
    8. Bobby E. Gentry
      candidate for Iva Mayor
    9. Perry C. Gentry (N)
    10. Jeff George (NP)
    11. Matthew Gilstrap (NP)
    12. Mike Giordano (NP)
    13. Edward Girardeau (Rep)
    14. Dale M Glymph
    15. Skip Goldsmith
      candidate for PELZER Town Council
    16. Barry R Goldstein (NP)
    17. Amy Reid Gore (N)
    18. Chris Gowan (N)
      candidate for Reidville Mayor
    19. Henry Gramling (N)
    20. Lorraine C Grant (NP)
    21. Pfaehler M Grant (NP)
    22. Daniel Graybeal
    23. Rosa Grayden
      candidate for Central Mayor
    24. Mike Green
    25. Miriam C Green (NP)
      candidate for Awendaw Mayor
    26. Glenn Greer (N)
      candidate for Lyman Mayor
    27. John Gregg (NP)
      candidate for Seabrook Island Mayor
    28. William Dudley Gregorie (NP)
    29. Harry Joseph Griffin (NP)
    30. Larry D. Griffin (WITHDREW)
    31. Sloan J. Griffin III
    32. Wayne Griffin (NP)
    33. Haley Griggs
    34. Jean D. Guerry (NP)
    35. Eddie Gugino
  8. H
    1. Hunter Hackett
      candidate for Swansea Mayor
    2. Suzanne Clark Hackett
    3. Blair Hahn (NP)
    4. Casey Jordan Hallman
    5. Carla Hancock
    6. Jerry Goldsteins Hannah
    7. Buddy Harrelson, Jr. (N)
      candidate for Central Pacolet Mayor
    8. Christopher M Harrison (NP)
    9. Kevin D. Harrison (N)
    10. W. Tes Harrison, Jr. (N)
    11. Paul Hart
    12. Henry E Hartley
      candidate for Summit Town Council
    13. Leslie Harvel
    14. Lachin Hatemi
    15. Terrance Hawes (N)
    16. John Hayes
    17. L C Hayes, Jr
      candidate for CENTRAL TOWN COUNCIL
    18. Will Haynie (NP)
      candidate for Mt Pleasant Mayor
    19. John H Hazel
    20. Rick Hellams (N)
      candidate for Lyman Town Council
    21. Rick Hellams (N)
      candidate for Lyman Mayor
    22. Charles Molly Hembree (N)
    23. Roxann Henagan
    24. Tina N. Herbert
    25. James S Herndon (NP)
    26. Jeff Herring
    27. Mary Beth Heyward
    28. Mark Holden (N)
    29. Henry C Holst Sr (NP)
    30. Robert Hooper (NP)
    31. Joshua Ryan Langdon Hooser (NP)
      candidate for Isle of Palms Mayor
    32. Paige Hudson Bowers
      candidate for CENTRAL TOWN COUNCIL
    33. Clarence Hughes (NP)
      candidate for Ridgeville Mayor
    34. Mark Huguley
      candidate for Arcadia Lakes Mayor
    35. Hallie D. Hurst (N)
    36. Lou Hutchings (NP)
  9. I
    1. John Iacofano (NP)
    2. Donna Ide
      candidate for PELZER Town Council
    3. Chuck Ingle
      candidate for Pelion Town Council
    4. Billy Inman (N)
      candidate for Landrum City Council
  10. J
    1. Carol A Jackson (NP)
    2. M. Denise Jackson
    3. Hamilton Jacobs
    4. Tim James
    5. Mac Jenkinson (NP)
    6. Christie B. Johnson (N)
    7. Don Johnson (NP)
    8. Robert R. Johnson (N)
      candidate for Chesnee City Council
    9. Sam Johnson
      candidate for Columbia Mayor
    10. Chris Jolley (N)
    11. Grayson Jolly (N)
      candidate for Cowpens Town Council
    12. Brian Kevin Jones (N)
      candidate for Wellford City Council
    13. Myra Jones (NP)
    14. Bobby Jordan (N)
    15. Jamie L. Jordan (N)
    16. Tyler Jordan
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
  11. K
    1. Bruce L. Kalley
    2. Tammy A. Kay
    3. Grant Keehn
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
    4. L. Zimmerman Keitt
    5. Dwayne Kelley
    6. Darrell L Ketchens (NP)
      candidate for Awendaw Town Council
    7. DeWayne Kitts (NP)
    8. Al Koon
      candidate for Chapin Mayor
    9. Dan Kortvelesy (NP)
    10. Jason Kraeling (NP)
  12. L
    1. Margie Ladson (NP)
    2. Kathy Landing (NP)
      candidate for Mt Pleasant Mayor
    3. Lisa Lane (NP)
    4. Terry Lanford (N)
    5. Patrick Lark
      candidate for PICKENS CITY COUNCIL
    6. Diane D Lauritsen (NP)
    7. T J Layton
    8. Joshua Lazenby (WITHDREW)
    9. Chance LeBron (N)
    10. Gary Lee (N)
    11. Jeff Lee
    12. Scott Lee (N)
    13. Ed Leese
      candidate for PICKENS CITY COUNCIL
    14. Jay Leigh (NP)
    15. Rutledge B Leland III (NP)
      candidate for McClellanville Mayor
    16. Karla K Locklear (NP)
    17. Deion Logan (N)
    18. Roy Logan (N)
      candidate for Cowpens Town Council
    19. Robert Lominack
    20. Michael G. Luongo
      candidate for Swansea Mayor
    21. Griffin Littlejohn Lynch (N)
  13. M
    1. Bruce G. Mahaffey (N)
      candidate for Chesnee Mayor
    2. Millie Malone (N)
    3. Jim Manning
    4. Mac Martin
      candidate for Central Mayor
    5. Dickie Mason (N)
    6. Jeff Mason (N)
    7. Taft Matney (NP)
    8. Mike Matthews
      candidate for PELZER Town Council
    9. Josephine R. McBeth (N)
    10. Cathy McCabe (N)
      candidate for Spartanburg Mayor
    11. Wayne McCall (NP)
    12. Lawrence McClure
      candidate for NORRIS TOWN COUNCIL
    13. Lynda McCoy
    14. Viola Frances McDaniel
      candidate for Swansea Mayor
    15. Joseph McDonald (NP)
    16. Phil McIntyre (N)
      candidate for Lyman Town Council
    17. Rich McKenrick
    18. Donnie McKinney
      candidate for PICKENS CITY COUNCIL
    19. Bryan McNeal Jr (NP)
      candidate for Awendaw Town Council
    20. Yousef Mefleh
    21. Lyn Merchant
    22. Scott Messenger (N)
      candidate for Reidville Mayor
    23. Katie Miars (NP)
    24. Jaquetta Middleton (NP)
    25. Robert M Mitchell (NP)
    26. Shirley Etheredge Mitchell
    27. Dana Moore
      candidate for Seneca City Council
    28. Greg Moore (N)
      candidate for Spartanburg Mayor
    29. Terry Moore
    30. Tifani Moore (ELECTED)
    31. Charlie Moorer (NP)
    32. Bryan T Muckenfuss Sr (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    33. Stephen W Mueller (NP)
  14. N
    1. Robert Nealy
      candidate for PICKENS CITY COUNCIL
    2. Andrea Neira-Gregory (Rep)
  15. O
    1. S Ronnie O'Kelley
      candidate for Seneca City Council
    2. Ami Odom (N)
    3. Billy Ott (NP)
    4. Darryl Owens
  16. P
    1. Keith Pace
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
    2. Joel Pack (N)
    3. Caroline Parker (NP)
    4. Russell Patterson
      candidate for SALEM TOWN COUNCIL
    5. Joseph Pellegrino (N)
    6. Jean Perrett
    7. Jay C. Phillips (N)
    8. Glenn H Pipkin Jr (NP)
    9. Roy P Pipkin (NP)
      candidate for Jamestown Mayor
    10. Stuart Pohl
      candidate for Seneca City Council
    11. Erin P Porter
    12. Sharon D. Poster (N)
    13. Phillip Pounds (NP)
      candidate for Isle of Palms Mayor
    14. Chuck Powell
    15. Elmer Powell
    16. Jimmy Powell
    17. Chaz H. Price (N)
      candidate for Chesnee City Council
    18. Lessie Price (Dem)
    19. Daniel Prince (N)
      candidate for Landrum City Council
    20. Emanuel Prince (NP)
    21. Mickey Pringle
    22. Jason Prouse
    23. Rachel Putman (NP)
    24. Douglas Pye (N)
      candidate for Chesnee City Council
  17. R
    1. Will Ragland
      candidate for PELZER Mayor
    2. Susan Alexander Ramey
    3. John D Reeder III
      candidate for Gilbert Mayor
    4. Travis Reeder (NP)
    5. J. Kevin Reeley
    6. Audrey H Reese
    7. Valerie Reese
      candidate for Summit Town Council
    8. Gregory Rensberger (N)
      candidate for Duncan Town Council
    9. Juston Ricard
      candidate for Springdale Mayor
    10. Jerome Rice, Jr. (N)
      candidate for Spartanburg Mayor
    11. Tommy Rickborn (NP)
    12. Daniel Rickenmann
      candidate for Columbia Mayor
    13. Carl Ritchie (NP)
    14. David E Rivers (NP)
    15. Josh Roberts
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
    16. Jim Robinson
    17. Clyde Rogers (N)
      candidate for Duncan Mayor
    18. Johnny C. Rogers Sr.
    19. Mark Rollins (N)
    20. Aaron Rupe (NP)
  18. S
    1. Janie C. Salley (N)
    2. B Lee Sanders (NP)
    3. Jason Sanders (NP)
    4. Sherry Santana (N)
      candidate for Wellford City Council
    5. Gary Santos (NP)
    6. David W. Sawyer (N)
    7. Michelle Sawyer (N)
    8. Kirsty Schenkel (N)
    9. Matt Schubeck (N)
    10. Dewayne Scott (N)
      candidate for Lyman Town Council
    11. Jim Scott (NP)
    12. Jennifer M. Seawright
      candidate for Summit Town Council
    13. Jason Seay (N)
    14. Shari Sebuck (NP)
    15. Mike Seekings (NP)
    16. Theresa R. Sexton (N)
    17. Jason Shamis (N)
      candidate for Campobello Mayor
    18. Leland M Shannon (NP)
    19. Kevin Shealy (NP)
    20. Robbie Shoenleben
    21. Lancer Shull
    22. Frank Shumpert
      candidate for Pelion Mayor
    23. Timothy Simmons (NP)
    24. Scott N. Simms
    25. Cora Lee Singleton (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    26. Ott Sizemore (N)
    27. Alex Skatell (NP)
    28. Steve A. Skinner (N)
    29. Toni V. Sloan (N)
    30. Aaron D. Smalls
    31. Connie J. Smith (N)
    32. Flora H Smith (NP)
    33. Jadd M. Smith
      candidate for SIX MILE TOWN COUNCIL
    34. Morgan C. Smith (N)
    35. Sundra Proctor Smith (N)
      candidate for Duncan Town Council
    36. Tracy Hanna Smith (N)
    37. Larry Sossamon
      candidate for Pelion Town Council
    38. Hunter Sox
    39. Mark Spence
    40. Ray Spires
      candidate for Swansea Mayor
    41. Hannah Springman-Welzel (N)
      candidate for Lyman Town Council
    42. Russell H. Stall (Dem)
    43. S Bryan Stevens (NP)
    44. Reitha Stevenson (N)
    45. Richard F. Stroman
    46. Judith K Suggs (NP)
    47. Chad Sweatman (NP)
  19. T
    1. Sherri Taunton (N)
    2. Fred Taylor
      candidate for Gilbert Mayor
    3. Joe Taylor
    4. Leland Teal
      candidate for Chapin Town Council
    5. Honest Thompson (NP)
    6. Frank D Thornhill (NP)
    7. Russ Touchberry (NP)
    8. Ruthie Tripp (NP)
    9. Matt Turner
      candidate for PELZER Town Council
    10. John Tyler
  20. V
    1. Lee Vancini (NP)
    2. Brandy Vaughn
    3. Andrew J Vega (NP)
    4. Brantly Vest (NP)
    5. Angela Viney (N)
    6. Catherine Voelker (N)
    7. Thomas Voelkes (N)
      candidate for Cowpens Town Council
  21. W
    1. Barb Waldman
      candidate for Irmo Town Council
    2. James Bryan Ware III (NP)
    3. Derek Watchorn (N)
    4. Tim Weber (NP)
    5. Amy Welch
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
    6. Sharon Welch (NP)
    7. Betty J Weldon (NP)
    8. Gregg White
      candidate for Chapin Town Council
    9. G M Whitley (NP)
    10. Tate Wilbourne
    11. Jacob R. Wilkerson
    12. Wymond Wilkins (N)
      candidate for Wellford City Council
    13. Terry Wilkinson (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    14. Amy Williams
    15. Christa Williams
    16. Jerome D. Williams
    17. Ron Williams
    18. Edward K Woltz (Rep)
    19. Erica Romo Woods
      candidate for Liberty Mayor
    20. Jason Wright (N)
    21. John Wright (NP)
    22. Write In Candidate (NP)
      candidate for Awendaw Town Council
    23. J Kelly Wuest
  22. Y
    1. Troy Yarborough (N)
    2. Robert Yarbrough (NP)