Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Kansas
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Jason A Schulz (N)
    2. Ethel A. Edwards (N)
    3. Brian Adams (N)
      candidate for Kechi Council Member
    4. Elliott Adams (N)
    5. James Adams (N)
    6. Laura Adkins (N)
    7. Don Adkisson (N)
    8. Diana J. Aguirre (N)
    9. Ben Anderson (N)
    10. Althea Arvin (N)
    11. Donald Ash (N)
    12. Joni Austenfeld (N)
    13. David C. Austin (N)
      candidate for Bel Aire Mayor
  2. B
    1. John W. Bacon (N)
    2. Brandi Baily (N)
    3. Jennifer Bain (N)
    4.   Mark Bandre (N)
      candidate for School District #305
    5. Renee D. Bartholome (N)
    6. Larry K. Beashore (N)
    7. Ursula J. Beham (N)
      candidate for Kechi Council Member
    8. Lori Bell (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
    9. Jim Benage (N)
      candidate for Bel Aire Mayor
    10. Cheri Bennett (N)
      candidate for Auburn City Council
    11. Kelley Bethell-Smith (N)
    12. Jolene Biggs (N)
    13. Becky Billigmeier (N)
    14. Ashley Biondi (N)
    15.   Jon Blanchard (N)
    16. Jamey Lee Blubaugh (N)
      candidate for Goddard Mayor
    17. Jeff Blubaugh (N)
    18. Stuart Boley (N)
    19. Jamie Borgman (N)
    20.   James Bowden (N)
    21. Brad Boyd (N)
    22. Jonathan R Braaten (N)
    23. Gary E. Bradley-Lopez (N)
    24. Phil Bressler (N)
    25. Matt Brewer (N)
      candidate for Kechi Council Member
    26. Kristin B. Brighton (N)
      candidate for School District 383
    27. Susan Brinkman (N)
    28. Lisa Hudson-Brittain (N)
    29. Brian S. Brown (N)
    30. Kim Brown (N)
    31. Mark Brown (N)
      candidate for Auburn Mayor
    32. Rosalyn Brown (N)
    33. Tony Brown (N)
    34. Tim Bruce (N)
    35. Paricia L. Brune (N)
    36. Melissa Brune Bynum (N)
    37. Tom Bruno (N)
    38. Chassidy Brunton (N)
    39. Jeff Bryant (N)
      candidate for BPU Board Member 3
    40. Tyler Bugner (N)
    41. Toyia Bulla (N)
    42. Wade Buller (N)
    43. Matt Bult (N)
    44. Amanda Buoy (N)
    45. Gary Burke (N)
      candidate for BCC Trustee
  3. C
    1. Fred C. Patton (N)
    2. Carole Cadue-Blackwood (N)
    3. Larry L. Campbell (N)
      candidate for Olathe Council Ward 1
    4. George Capps (N)
    5. Kevin E. Cardwell (N)
    6. Amy D. Carey (N)
    7. Tom Carignan (N)
    8. Michelle Caudill (N)
    9. Jeremy T. Cawood (N)
      candidate for Andale Mayor
    10. John Canterbury (N)
    11. Staci Chivetta (N)
    12. Jill Chalfie (N)
    13. Mark Chrislip (N)
    14. Ron Chronister (N)
    15. Lou Cicirello (N)
      candidate for Valley Center Mayor
    16. Yolanda S. Clark (N)
    17. John H. Claxton (N)
    18. Jerry B. Cohlmia (N)
    19. Ronald (Ron) Lee Colbert (N)
    20. Rick Collins (N)
    21. Sidney Conger (N)
      candidate for Allen City Council
    22. Julie Constantinescu (N)
      candidate for Baldwin City Council
    23. Trish Copeland Heim (N)
    24. Rocky Cornejo (N)
    25. Jerome C Crawford (N)
    26. Monica Crowe (N)
    27. Colleen Cunningham (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
  4. D
    1. Ray Daniels (N)
    2. Joseph Dasenbrock (N)
      candidate for School District 383
    3. Kenneth Davis (N)
    4.   Trent Davis (N)
    5. H. Dean Zajic (N)
    6. Debra Devlin (N)
      candidate for Viola Mayor
    7. Jodie Dietz (N)
    8. Tara Dimick (N)
    9. Michelle Distler (N)
      candidate for Shawnee Mayor
    10. Brandt Ditgen (N)
    11. Jeremy Dorsey (N)
      candidate for School District 253
    12. Laurie Dove (N)
      candidate for Valley Center Mayor
    13. Pamela Doyle (N)
    14. Spencer Duncan (N)
      candidate for Topeka City Council 8
    15. Kris Durbin (N)
  5. E
    1. Ken Easthouse (N)
    2. Darell Edie (N)
      candidate for School District 383
    3. Shannon L. Edwards (N)
    4. Courtney Eiterich (N)
      candidate for Lenexa Council Ward 1
    5. Jeff Ellis (N)
    6. Aaron Emerson (N)
      candidate for School District 428
    7. Tony Emerson (N)
      candidate for Topeka City Council 4
    8. Nicholas Engle (N)
    9. Aaron Estabrook (N)
    10. Matt Ewald (N)
    11. Carla Ewy (N)
  6. F
    1. Joanna M Fair (N)
    2. Faris Farassati (N)
    3. Nancy Farber Mottola (N)
    4. Lisa Feingold (N)
    5. Greg Fenster (N)
    6. Brad Finkeldei (N)
    7. Bryan Fishbaugh (N)
    8. Tawny Fisher (N)
    9. Karen Fitzmier (N)
      candidate for Maize Council Member
    10.   Rodney Franz (N)
    11. Terrence D. Frederick (N)
    12. Karen French (N)
    13. Stan S. Frownfelter (N)
      candidate for BPU Board Member 3
    14. Bryan Frye (N)
    15. Mike Fussell (N)
  7. G
    1. Eric G, Deitcher (N)
    2. Gene Garcia (N)
    3. Gene Garcia (N)
      candidate for Clearwater Mayor
    4.   Scott Gardner (N)
      candidate for School District #305
    5. Stacy A. Gear (N)
    6. Gary L. Gelvin Jr. (N)
      candidate for Kechi Council Member
    7. Tom Gibson (N)
    8. Rob Gilligan (N)
    9. Mark Gilstrap (N)
    10. Stephan Glentzer (N)
    11. Sara D. Goodburn (N)
    12. Nicholas Goodman (N)
      candidate for Baldwin City Council
    13. Ryan L. Graf (N)
      candidate for Cheney Council Member
    14. Gina Gregory (N)
    15. Holly Grummert (N)
  8. H
    1. Richard Haddock (N)
      candidate for Kechi Council Member
    2. Jameia Haines (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
    3. David Haley (N)
      candidate for BPU At-Large Pos.3
    4. Brent Hall (N)
    5. Scott Hamblin (N)
    6. Kevin R. Hammond (N)
      candidate for Garden Plain Mayor
    7. Sean Hare (N)
      candidate for Baldwin City Council
    8. Phillip J. Harvey (N)
    9. Mark J. Hatesohl (N)
    10. Jeff Hawes (N)
    11. Nicole Hawkins (N)
    12. Chris Heersche (N)
    13. Fred H. Heersche (N)
    14. Chris Heimerman (N)
    15. Jessica Hembree (N)
    16. Rose Mulvany Henry (N)
      candidate for BPU At-Large Pos.3
    17. Joey Hentzler (N)
    18. Curt Herrman (N)
      candidate for School District 383
    19. Jack Hezlep (N)
    20. Erica Hill (N)
    21. Matt Hoag (N)
    22. Amy M. Houston (N)
    23. Ruth E. Hughs (N)
    24. Janey Humphries (N)
    25. Patrick Hurley (N)
  9. I
    1. Lauren A. Ignowski (N)
    2. Nancy L. Ingram (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
  10. J
    1. T J Brown (N)
    2. Rocky J Busenitz (N)
    3. Jeffrey J. Coen (N)
      candidate for Topeka City Council 8
    4. Amber Jackson (N)
    5. Kaleb James (N)
    6. Stephanie James (N)
    7. Gail A. Jamison (N)
    8. Jeffrey Jarman (N)
    9. Beckie Jenek (N)
    10. Eric Jenkins (N)
    11. Matt Jensby (N)
    12. Harold Johnson (N)
    13. James Johnson (N)
    14. Jammie A. Johnson (N)
    15. Mike Johnson (N)
      candidate for BCC Trustee
    16. Brenda C. Jones (N)
    17. Paul P. J. Jones (N)
    18. Thomas Jones (N)
    19. R Matthew Joyce (N)
  11. K
    1. Bruce Kaldahl (N)
    2. Gregory F. Kampling (N)
      candidate for Cheney Council Member
    3. Marcia Kampling (N)
    4. Russ Kessler (N)
    5. Heather Killpatrick - O'Connor (N)
    6. James W Kilpatrick Jr. (N)
    7. Shannon Kimball (N)
    8. Kurt Knappen (N)
    9. Rick Kober (N)
      candidate for Auburn Mayor
    10. Shannon Koehn (N)
    11. Brian Koon (N)
    12.   Dana Kossow (N)
      candidate for School District #305
    13. Melanie S. Kraft (N)
    14. Ernestine Krehbiel (N)
  12. L
    1. Brenda L Schuette (N)
      candidate for Auburn City Council
    2. Hunter Larkin (N)
    3. Lisa Larson-Bunnell (N)
    4. Peter Latta (N)
    5. Scott Lauridsen (N)
      candidate for Baldwin City Council
    6. Pam Lawson (N)
    7. Dan Leap (N)
    8. Reba Lee (N)
    9. Linda Leeper (N)
      candidate for Lenexa Council Ward 4
    10. Roberta Lehmann (N)
    11. Cory J. Lies (N)
      candidate for Andale Council Member
    12. Bonnie Limbird (N)
    13. Mitch Lindsay (N)
    14. Sheril Logan (N)
    15. Jeff Longwell (N)
      candidate for Wichita City Mayor
    16. Randy Lopez (N)
    17. Jeff Lutes (N)
      candidate for School District 253
    18. Paul Lyons (N)
    19.   Allyn Lytton (N)
      candidate for School District #305
  13. M
    1. Bridget M. Remer (N)
    2. Vince Macias (N)
    3. Tarence L. Maddox (N)
    4. Todd Maddox (N)
    5. Mike Magness (N)
    6. Stephanie A. Makalous (N)
    7. Rachel Manwhirter (N)
      candidate for Great Bend Mayor
    8. Joel Manzanares (N)
    9. Bryan Maring (N)
    10. Angela Markley (N)
    11. Alan Marston (N)
    12. Amy Martin (N)
    13. Jason Martin (N)
    14. Jodi McBee (N)
    15. Jennifer McConico (N)
    16. Alex McCreath (N)
      candidate for Maize Council Member
    17. Sara P. McDonald (N)
    18. Courtney McFadden (N)
    19. Brian J. McKiernan (N)
    20. Brock McPherson (N)
      candidate for Great Bend Mayor
    21. Stephanie Meyer (N)
      candidate for Shawnee Mayor
    22. Adam Mickelson (N)
      candidate for Olathe Council Ward 2
    23. Robert Milan (N)
      candidate for BPU Board Member 1
    24. Sean Miller (N)
    25.   Roy B. Miller Jr. (N)
      candidate for School District #305
    26. Greg Mitchell (N)
    27. Tom Mitchell (N)
    28. Philip Mize (N)
      candidate for Cheney Mayor
    29. Alan Moeder (N)
    30. Stacy G. Moore (N)
    31. David Scott Morrison (N)
    32. Mary Ann Morrison (N)
    33. Linda Morse (N)
    34. Lalo Munoz (N)
    35. Ann Murguia (N)
    36. Greg L. Musil (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
    37. Randolph Myers (N)
      candidate for Great Bend Mayor
  14. N
    1. Hannah Naeger (N)
      candidate for Topeka City Council 6
    2. Jim Neighbor (N)
    3. S Bruce Nicholson (N)
    4.   Cori Sherman North (N)
      candidate for School District #305
    5. Susan Norton (N)
  15. O
    1. Robert S. Olson (N)
    2. Kevin W. Opat (N)
      candidate for Kechi Council Member
    3. Dan Osman (N)
    4. Sara Osterman (N)
    5. Richard Owens (N)
  16. P
    1. Jason P Seele (N)
    2. Bob Pape (N)
    3. Christopher Parisho (N)
    4. Mark Parkins (N)
    5. Ande Parks (N)
    6. Janet Parton (N)
    7. Ashish Patel (N)
    8. Rob Patterson (N)
    9. Thea Perry (N)
    10. David J. Pierce (N)
    11. Chad Pike (N)
    12. Layne Pike (N)
    13. Maranda Pike (N)
    14. Becky Plate (N)
    15. Sarah Polsley-Leland (N)
    16. Will Pope (N)
      candidate for Topeka City Council 2
    17. Chris Poss (N)
      candidate for Lenexa Council Ward 1
    18.   Ben Pruitt (N)
    19. Tina J. Prunier (N)
  17. R
    1. Sue R Bolley (N)
    2. Timothy R Kampsen (N)
    3. Adam R. Potter (N)
      candidate for Auburn City Council
    4. Christian A. Ramirez (N)
    5. Jim Randall (N)
      candidate for Olathe Council Ward 2
    6. Bob Rardin (N)
    7. Chris Rasmussen (N)
      candidate for Mount Hope Mayor
    8. Dawn Rattan (N)
    9. Rhonda A. Rau (N)
    10. Ashley Razak (N)
    11. Lynn Reazin (N)
    12. Stan Reeser (N)
    13. Kevin L. Reid (N)
      candidate for Maize Council Member
    14. Lori Reneau (N)
      candidate for School District 428
    15. C. Richard Bonebrake (N)
    16. Heath Robinson (N)
    17. Andy Rondon (N)
    18. Tracy Routsong (N)
    19. Lucas Ryan (N)
      candidate for Topeka City Council 6
    20.    Karl Ryan (N)
  18. S
    1. Frank S. Henderson, Jr (N)
    2. David S. Hines (N)
    3. Rob Sands (N)
    4. Brandy Santos (N)
      candidate for School District 383
    5. Julie Sayers (N)
      candidate for Lenexa Council Ward 4
    6. Joseph Brian Scapa (N)
    7. Bradley E. Scheer (N)
    8. Terry Happer Scheier (N)
    9. Serena Schermoly (N)
    10. Jim Schroeder (N)
    11. Joel Schroeder (N)
    12. Inga Selders (N)
    13. Maureen Sheahan (N)
    14. Joseph W. Shepard (N)
    15. Courtney Shipley (N)
    16. Mary Renee Shirk (N)
    17. Justin Shore (N)
    18. Sarah Siders (N)
    19. Jason Silvers (N)
    20. David Simmons (N)
      candidate for Baldwin City Council
    21. Jenny Simmons (N)
    22. Ginger Simon (N)
      candidate for Viola Council Member
    23. Becky Smith (N)
    24. Hattie L. Smith (N)
    25. Jerry Smith (N)
      candidate for Baldwin City Council
    26. Lacy D. Smith (N)
    27. Mack Smith (N)
      candidate for Silver Lake Mayor
    28. Paula Smith (N)
    29. Laura Smith-Everett (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
    30. Terry Somers (N)
      candidate for Mount Hope Mayor
    31. Daniel Soptic (N)
    32. Fred Spears (N)
    33. Mark Staats (N)
      candidate for Derby Mayor
    34. Matt Stadler (N)
    35. Shelly Steadman (N)
      candidate for Mulvane Mayor
    36. Chris Stelzer (N)
    37. Carrie Stevens (N)
    38. Dawn M. Stiglitz (N)
    39. Kevin Straub (N)
    40. Joseph A. Straws III (N)
    41. Melanie Stuart-Campbell (N)
      candidate for School District 501 3
  19. T
    1. Roger Tarbutton (N)
    2. Timothy R. Taton (N)
      candidate for Viola Council Member
    3. Keith Tatum (N)
    4. Rex Tedrow (N)
    5. Tamika Terry (N)
      candidate for Topeka City Council 2
    6. Tammy Thomas (N)
    7. Dale Thompson (N)
    8. LaRon Thompson (N)
      candidate for BPU Board Member 1
    9. Tracy Thul (N)
    10. Greg Tice (N)
    11. Lauren Tice Miller (N)
    12. Theresa Tillery (N)
    13. Mark J. Tillison (N)
    14. William "Tex" Titterington (N)
    15. Vincent Tracey (N)
    16. Frieda Tresvan (N)
    17. Rachel R. Trumbull (N)
      candidate for Kechi Council Member
    18. Becky Tuttle (N)
  20. U
    1. Chris Umphres (N)
      candidate for School District 428
    2. Cory Urban (N)
    3. Burt Ussery (N)
      candidate for Clearwater Mayor
  21. V
    1. Jeb Vader (N)
    2. Christina Valdivia-Alcala (N)
      candidate for Topeka City Council 2
    3. Dave Vander Veen (N)
    4. Cory Venable (N)
      candidate for Baldwin City Council
    5. Josh Vincent (N)
    6. Matthew J. Vogt (N)
    7. Matt Voth (N)
  22. W
    1. Clark W. Trammell (N)
      candidate for Topeka City Council 6
    2. M. Steven Wagle (N)
    3. Jenny Webster (N)
    4. John D. Welch (N)
    5. Ruth Welters-Smith (N)
    6. Brandon Whipple (N)
      candidate for Wichita City Mayor
    7. Colby White (N)
      candidate for Olathe Council Ward 1
    8. Randy White (N)
      candidate for Derby Mayor
    9. Morgan Wiebe (N)
    10. Thomas C. Wilhite (N)
    11. Benjamin Wilson (N)
    12. Devin Wilson (N)
    13. Whitney Wilson (N)
    14. Valdenia C. Winn (N)
    15. Lauren Wolf (N)
    16. Rodney Wren (N)
    17. Ullyses Wright (N)
    18. Diane Wynn (N)
  23. Y
    1. Whitney Yadrich (N)
    2. Susan Young (N)
      candidate for School District 428
  24. Z
    1.   Ann Zimmerman (N)
      candidate for School District #305