Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

South Carolina
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
    1. Michael D. Hamrick (N)
      candidate for Cowpens Town Mayor
    2. No candidates filed (N)
    3. No candidates filed (N)
    4. Wendy Golten
    5. Andrea Harbin
    6. David Harrison (write-in)
    7. Fletcher Perry
      candidate for PICKENS MAYOR
    8. Cathy Evatt Putnam
      candidate for CENTRAL TOWN COUNCIL
  1. A
    1. Mo Abusaft (Dem)
    2. Brenda Adair (N)
      candidate for Cowpens Town Council
    3. Brian Adams (Rep)
    4. Angela Gary Addison (Dem)
    5. No -- Against the Question (Rep)
    6. No -- Against the Question (Rep)
    7. Linda G Page (NP)
    8. Tyrone E Aiken (NP)
    9. Patricia Alexander
    10. Karl B. Allen (Dem)
    11. Diane Byrd Anderson (Dem)
    12. Sterling Anderson (N)
    13. Ross Appel (NP)
    14. Joe Ard (Rep)
    15. David Arnold (Rep)
    16. William E. Arnold (N)
    17. Jay Arrowood (N)
    18. Edward Astle (Write-In) (NP)
    19. Adriene Atkinson (Dem)
  2. B
    1. Tjay Mark Bagwell
      candidate for Walhalla Mayor
    2. Rhodes Bailey (Dem)
    3. Andrea BaileyErb (NP)
    4. Aaron Baldwin (NP)
    5. Opal N Baldwin (NP)
      candidate for Ravenel Mayor
    6. Jimmy Bales (Dem)
    7. Daniel Bannister
    8. Adam Barker (NP)
    9. Gretchen Barron (Dem)
    10. Brett Barry (NP)
    11. Christopher Bates (NP)
    12. Heather Bauer (Dem)
    13. Billy Beacham
      candidate for NORRIS TOWN COUNCIL
    14. Stephen Becker (NP)
    15. Karen A. Bedenbaugh
      candidate for SIX MILE TOWN COUNCIL
    16. Chris Bennett (Rep)
      candidate for SC House District 35
    17. Wryley Bettis (N)
    18. Johna Bilton (NP)
    19. Michael Bishop (Rep)
      candidate for US House District 2
    20. Bart T. Blackwell (Rep)
    21. Heath Bland (N)
    22. Leonard Blank (NP)
    23. Lee Blatt (Rep)
    24. Travis Blisset (NP)
    25. Kenneth Bokshon (N)
    26. Dan Boles (NP)
    27. Phillip Bowers (Rep)
    28. Tony Boyce (Ind)
    29. Charles Boyd (N)
    30. Riley A Bradham (NP)
      candidate for Rockville Mayor
    31. Jeff Bradley (Rep)
    32. Larry Bradley (Rep)
    33. Karl Brady (NP)
    34. Nancy Breazeale
    35. Brian Norris
      candidate for NORRIS TOWN COUNCIL
    36. Chris Bridges (N)
    37. Christy Cates Bright (Rep)
    38. Larry Ray Bright (Rep)
    39. Ron Brinson (NP)
    40. Frank Broccolo (Dem)
    41. Bill Brockington
    42. LaJuanda Y Brown (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    43. Larry Brown (NP)
    44. Michael A Brown (NP)
    45. Michael Brown (NP)
    46. Moe Brown (Dem)
      candidate for US House District 5
    47. Richard Brown (Dem)
    48. Ted Brown (Dem)
    49. Daniel Brownstein (Dem)
    50. Debbie Chatman Bryant (Dem)
    51. Jarred S. Spencer (N)
      candidate for Cowpens Town Council
    52. Randy Bryant (N)
    53. Ryan Buckhannon (Rep)
    54. Duke Buckner (Rep)
    55. Charles Bumgardner (Rep)
    56. Richard Burch (N)
      candidate for Inman City Council
    57. W. Brad Burnett (N)
      candidate for Woodruff City Mayor
    58. Christopher Burton
      candidate for Honea Path Mayor
    59. Jackie Bush (Dem)
    60. Joe Bustos (NP)
    61. Joe Bustos (Rep)
    62. Melinda Butler (Rep)
    63. Stew Butler
    64. Jesse Byrd (N)
  3. C
    1. Teresa McGill Cain (Dem)
    2. Cindy S. Campbell
      candidate for South Congaree Mayor
    3. John R Campbell Jr - Ward 6
      candidate for Belton Town Council
    4. Patricia Cannon (Dem)
    5. Bo Cantrell (N)
    6. Eleazer Leazer Carter (Dem)
    7. Richard Cash (Rep)
    8. Rusty Cater
    9. Robert Causey (NP)
      candidate for Awendaw Town Council
    10. J.D. Chaplin (Rep)
    11. Howard R Chapman (NP)
    12. Lynn O’Dell Chapman
      candidate for CENTRAL TOWN COUNCIL
    13. Brad Chastain
    14. Randall William Chastain
      candidate for Walhalla Mayor
    15. Ricky Chastain (Rep)
    16. Tony Chavis (Dem)
    17. Bill Chumley (Rep)
      candidate for SC House District 35
    18. Rebecca Niess Cingolani (Dem)
    19. Meg Pickens Clayton (N)
    20. Hosea Cleveland (Dem)
      candidate for US House District 3
    21. Mark Cleveland (N)
    22. William Cogswell (Rep)
    23. Lady June Cole
    24. Russ Coletti (NP)
    25. Betty Collins (NP)
    26. Garey Collins (Rep)
      candidate for SC House District 35
    27. Jack T. Collins (Rep)
    28. Manley Marvell Collins (Dem)
    29. Neal Collins (Rep)
    30. Tom Corbin (Rep)
    31. Branda L Corley (NP)
    32. Ashley Corso
    33. Kenneth Cosgrove (Rep)
    34. Billy Cothran III (N)
    35. Michael Covert (Rep)
    36. Chad Cox (Rep)
      candidate for Greenwood Co Sheriff
    37. Chris Cox (Rep)
    38. David Cox (Rep)
    39. West Cox (Rep)
    40. Skip Crane (NP)
    41. Mike Crenshaw (Rep)
      candidate for Oconee County Sheriff
    42. Ronnie Cromer (Rep)
    43. Tyler Crook (NP)
    44. Bill Crosby (Rep)
    45. Eddie Crosby (Rep)
    46. Rick M Crosby (NP)
    47. Marshall Culpepper
    48. Logan Cunningham (Rep)
      candidate for County Council Dist 7
    49. Johnny Curruth (N)
      candidate for Landrum City Council
    50. Janice S. Curtis (Rep)
    51. Christine Czarnik (NP)
  4. D
    1. Damian Daly (Dem)
    2. Rick Danner (N)
      candidate for Greer City Mayor
    3. Wanda Dash
      candidate for Eastover Town Council
    4. Shannon Daugherty (N)
    5. Gary Davis (NP)
    6. Julian Davis III (Rep)
    7. Sylleste Davis (Rep)
    8. Tony Davis (Dem)
      candidate for Greenwood Co Sheriff
    9. Eddie Dearybury (N)
    10. Marie Delcioppo (NP)
    11. Kris DeLorme (Dem)
    12. David Dennis (NP)
    13. Jeff Derrick
      candidate for PICKENS MAYOR
    14. Martin G. Dew (N)
    15. Joyce Dickerson (Dem)
    16. Randy Dickey (Rep)
    17. Thomas Dixon (NP)
    18. N Elaine Doctor (NP)
    19. Ronald Dodson
    20. Linda Dogan (Dem)
    21. Shannon Dotson (N)
      candidate for Landrum City Council
    22. Floyd Dotter (NP)
    23. Eileen Dougherty (Dem)
    24. Eileen Dougherty (Dem)
    25. Angela Black Drake (NP)
    26. Michelle Drayton
    27. Jim Drennan
    28. Barry Duckworth (N)
    29. Regina Duggins (Dem)
    30. Harold T Buck Dukes Jr (NP)
      candidate for Ravenel Mayor
    31. Brian Duncan (Rep)
    32. Danny Duncan
    33. Joseph Dunkle
    34. Benjamin Dunn (Rep)
    35. Sarah Y. Dunn (N)
    36. Tommy Dunn (Rep)
    37. Mark Durham (Rep)
    38. Matthew Durham (Rep)
  5. E
    1. Dave Edwards (Rep)
    2. James Daniel Edwards
      candidate for Walhalla Mayor
    3. Eddie Ellis (NP)
    4. Jonathan Emery (Rep)
      candidate for Greenwood Co Sheriff
    5. Cheryl English (Dem)
    6. Shannon Erickson (Rep)
    7. Cindy Evans (Dem)
    8. B Parks Evans Jr (Rep)
      candidate for Gville County Coroner
  6. F
    1. Leroy Faber
      candidate for Eastover Mayor
    2. Jonnieka Farr (Dem)
    3. Whitney Farr (Rep)
    4. Andrea Gail Farrior (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    5. Bob Fedder
    6. Elise Ferguson
    7. Tom Fernandez (Rep)
    8. Tricia Fidrych
    9. Herbert S Fielding (Dem)
    10. David Fields
    11. Perry Finch (Rep)
    12. Jeri Finke (NP)
    13. Le Flowers (Rep)
    14. Yes -- For the Question (Rep)
    15. Yes -- For the Question (Rep)
    16. Mary Forrester
    17. Mike Fowler (Dem)
    18. Patricia Fox (NP)
    19. Kathy Frederick
    20. Alton Free (N)
      candidate for Lyman Town Council
    21. Todd Friddle (Rep)
  7. G
    1. Wright J. Gaines (N)
      candidate for Inman City Mayor
    2. Robert J Gannon (NP)
    3. Sandra Gantt
    4. Buryl Garnett Sumpter
    5. Billy Garrett (Rep)
    6. Gordon H Garrett (NP)
    7. Gordon H Garrett (Dem)
    8. Brian Garrison
    9. Gil Gatch (Rep)
    10. Richard Geier
    11. Bobby E Gentry
      candidate for Iva Mayor
    12. Robert Gerber (NP)
    13. Darrell Gibbs (Rep)
    14. Eugene Gibson (N)
    15. Jen Gibson (Dem)
    16. Wayne Gilbert (Dem)
    17. Doug Gilliam (Rep)
    18. Wendell G Gilliard (Dem)
    19. Andy Gilliom (NP)
    20. Fredda M. Gilmer
    21. Jodi Hoyle Gilmer (N)
    22. Kenneth Turk Gist (N)
      candidate for Woodruff City Mayor
    23. Charles A Glover Sr (Dem)
    24. Angie Stone Godbold (Rep)
    25. Gordon Godfrey (N)
    26. Barry R Goldstein (NP)
    27. Eric Goodwin
    28. Billy Gossett (N)
    29. Lindsey Graham (Rep)
    30. Hamilton Grant (Dem)
    31. Randy Grant (N)
    32. Debbie Gravely (Rep)
    33. Rick L. Gray (N)
    34. Boyd Gregg (Rep)
    35. John Gregg (NP)
      candidate for Seabrook Island Mayor
    36. Cynthia Gregory Smalls
    37. Darryl Ray Griffin (Rep)
    38. Susann Hellams Griffin
    39. James Jimmy Griffith (NP)
    40. Billy Grooms (NP)
    41. Douglas B Guerry (NP)
    42. Phillip Gunter
      candidate for Eastover Mayor
    43. Evan Guthrie (Rep)
  8. H
    1. Althea V Hamilton-Gibbs (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    2. Steven A. Hammett II (N)
    3. James C Hampton (NP)
    4. Larry Hargett (Rep)
    5. Lynn R. Harris (N)
    6. Chris Harrison (Rep)
    7. James Glenn Hart (Rep)
    8. Kevin R Hart (NP)
      candidate for St George Mayor
    9. Paul Hart
    10. Sam Hart (NP)
    11. Phil Hartman (Rep)
    12. David Hatley
      candidate for Pelzer Town Council
    13. Brian Haynes
      candidate for Pelzer Town Council
    14. Bill Hearn (NP)
      candidate for Summerville Mayor
    15. Curtis Helfrich (NP)
    16. Wes Hendricks (Rep)
    17. Bill Herbkersman (Rep)
    18. David Herndon (Rep)
    19. Charlene Herring (Dem)
    20. Jerome Heyward (NP)
    21. Jacquelyn Hill (NP)
    22. Judy Hines
      candidate for SALEM TOWN COUNCIL
    23. Darrell Hinton (NP)
      candidate for St George Mayor
    24. H R Holladay Jr
      candidate for CENTRAL TOWN COUNCIL
    25. Allen Whilden Holmes (NP)
    26. Raneisha J Holmes (Dem)
    27. Henry C Holst Sr (NP)
    28. Daniel Hood (N)
    29. Bryan Hope (Rep)
    30. Andrew J.Hopkins (N)
    31. Julian Hoppy Hopkins (NP)
    32. Mark Hopper (N)
    33. Katherine M Houghton (NP)
    34. Alice Howard (Rep)
    35. James Hudson Jr. (Dem)
    36. Cornelius D. Huff (N)
      candidate for Inman City Mayor
    37. Teddy Huff
    38. Seth A Hunter
    39. Laura Hyatt (NP)
  9. I
    1. Sheri Irwin (Rep)
    2. Isaiah Scipio
      candidate for PICKENS CITY COUNCIL
  10. J
    1. Bob Jackson (NP)
    2. Brian H. Jackson
      candidate for South Congaree Mayor
    3. Calvin Chip Jackson (Dem)
    4. Johnny Jackson (N)
    5. Bethany Denise James
    6. Van James (Rep)
    7. Margaret Jamison
      candidate for Pelzer Town Council
    8. Virginia Jamison (NP)
    9. Johnny W. Jeffcoat (Rep)
    10. Alan Jenkins (N)
    11. Terry Jenkins (NP)
    12. Rhonda Jameson Jerome (NP)
    13. Jimmy Davis
      candidate for PICKENS CITY COUNCIL
    14. Farris Steele Johnson (Dem)
    15. James Johnson (Dem)
    16. Jermaine Johnson (Dem)
    17. Kevin L. Johnson (Dem)
    18. Ray Johnson
    19. William R Johnson (Dem)
    20. Holly Moore Jolley (N)
    21. Danny Jones
      candidate for South Congaree Mayor
    22. David R Jones
    23. Gene "Bimbo" Jones (Rep)
  11. K
    1. Dwayne Kelley
    2. Sharon Adkins Kelley (N)
    3. Dennis Kelly (Rep)
      candidate for Greenwood Co Sheriff
    4. Cassandra Kennedy (N)
    5. Don Kennedy (N)
    6. Gwendolyn Davis Kennedy (Dem)
    7. James Kennedy (NP)
    8. Kim Likins
      candidate for HHI Mayor
    9. Bobby Kilgo (Rep)
    10. Bob King (NP)
    11. Brandon King (NP)
      candidate for Summerville Mayor
    12. Christian King (NP)
    13. Ricky A Kinser
      candidate for Belton Mayor
    14. DeWayne Kitts (NP)
    15. LC Knight (Rep)
    16. Jay Koon (Rep)
    17. David W Koster
      candidate for Easley Mayor
    18. Jason Kraeling (NP)
    19. Stacy Kuper (Rep)
  12. L
    1. Kathy Landing (Rep)
    2. Michael LaPierre (Rep)
    3. Eric Laquiere (Dem)
    4. David Larsen (Rep)
    5. John Lastinger (Rep)
    6. Jay Law (NP)
    7. Mike Lawrie (NP)
    8. Chance Lebron (N)
    9. Gordon T. Lee (N)
    10. Wendell J. Lee (N)
    11. Joyce Lee - Ward 2
      candidate for Belton Town Council
    12. Edgar Leese
      candidate for PICKENS CITY COUNCIL
    13. Donna Sue LeJeune (N)
      candidate for Lyman Town Council
    14. Rutledge B Leland III (NP)
      candidate for McClellanville Mayor
    15. James Lewis Jr (NP)
    16. Katrina Limbach (NP)
    17. Horace C. Littlejohn (N)
    18. Ruth Littlejohn (N)
    19. Michael Lockliear (NP)
      candidate for Moncks Corner Mayor
    20. Jack Logan (Rep)
    21. Lois Porter
      candidate for PICKENS CITY COUNCIL
    22. John Long (Rep)
      candidate for Greenwood Co Sheriff
    23. Leon Lott (Dem)
    24. Kathi Love (NP)
    25. Mark Lynch (Rep)
      candidate for SC Senate District 12
    26. Russell D. Lynch (Rep)
  13. M
    1. Mechelle V. Mabry
    2. Nancy Mace (Rep)
    3. Darath Mackie (Rep)
    4. Thomas Maguire (N)
    5. Clay Mahaffey (N)
    6. Sam Manley (Rep)
    7. Chris Mann
      candidate for Easley Mayor
    8. Debbie Davisson Marshall (N)
    9. Rebecca R. Martin (N)
      candidate for Lyman Town Council
    10. Ralph Martino (NP)
    11. Shane Massey (Rep)
    12. Ben Massingil
    13. William Masters (Rep)
    14. John W Matthews (NP)
    15. R.J. May (Rep)
    16. John J Mazzaro (NP)
    17. Chad McBride (Rep)
    18. D. Ryan McCabe (Rep)
    19. Eddie McCain (Rep)
    20. La'sha McClain (Dem)
    21. Dennis McClain - Ward 4
      candidate for Belton Town Council
    22. Michael McCord (Dem)
    23. Justin McCorkle (Rep)
    24. Annie E. McDaniel (Dem)
    25. Bill McIntosh (NP)
    26. Brandon Scott McKillop (N)
    27. Gayla McSwain (Rep)
    28. Dixie Meeks
    29. Sarai Melendez
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
    30. Earl Lollis Meyers
      candidate for Honea Path Mayor
    31. Kylon Jerome Middleton (Dem)
    32. Millicent Traeye Middleton (Dem)
    33. Cynthia Mignano (NP)
    34. Thomas E Miller
    35. Garrett Milliken (NP)
    36. Jonathan Milling
    37. Jason Mills (Dem)
    38. Shelly Mitchell (NP)
    39. Brad Mole (Rep)
    40. Jerry Montgomery (Dem)
    41. Bill Moody (NP)
    42. Brantley Moody (Rep)
    43. Doug Moore
    44. Fleming Moore (NP)
      candidate for Summerville Mayor
    45. Heather Moore (N)
      candidate for Inman City Council
    46. Sidney A. Moore (Dem)
      candidate for US House District 5
    47. Travis Moore (Rep)
      candidate for SC House District 33
    48. Tim Morawski (NP)
    49. Charles Morgan
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
    50. Joe N Moss
      candidate for CENTRAL TOWN COUNCIL
    51. Darren Troy Mullinax (NP)
    52. Chardale Murray (Dem)
    53. Dalhi N. Myers (Dem)
    54. Kenneth Edward Myers, Sr. (N)
  14. N
    1. Zachary Nelson (NP)
    2. Archie Newberry
    3. Kevin Newman (N)
      candidate for Inman City Council
    4. Donna Brown Newton (Dem)
    5. Weston Newton (Rep)
    6. Floyd Nicholson (Dem)
    7. John McCann
      candidate for HHI Mayor
    8. Johnny Ray Noble
    9. Theresa Noe
    10. Amoena B Norcross
    11. Mattie Norman (N)
    12. Sandy Norman (N)
    13. Kenneth Norwood
  15. O
    1. Warren O'Sullivan (N)
    2. Todd Olds (NP)
    3. Linda Oliver
      candidate for WEST UNION Mayor
    4. David Ott (Rep)
    5. Dan Owens (Rep)
    6. Dennis A. Owens
      candidate for Walhalla Mayor
    7. Jim Owens (NP)
    8. Stacey Owens (Rep)
      candidate for Gville County Coroner
    9. Tiffany Ownbey
      candidate for Belton Mayor
  16. P
    1. Jordan Pace (Rep)
    2. Keith Pace
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
    3. Ronald Reese Page (Rep)
    4. Wendell Page
      candidate for Belton Mayor
    5. LaDon Paige (Rep)
    6. Vaughn D Parfitt (Rep)
    7. William Parker (NP)
    8. Heyward Patterson
      candidate for Eastover Town Council
    9. Ashley Peele (NP)
    10. Marvin R Pendarvis (Dem)
    11. Greg Perry (NP)
    12. Jason P Phillips (Rep)
    13. Arthur Lee Philson, Jr. (Dem)
    14. Scott Pierce (NP)
    15. Shawn Pinkston (Rep)
    16. Vickie Pittman (N)
    17. David Pitts (Dem)
    18. Kevin Popson (NP)
    19. Rodney L Porcher (NP)
      candidate for Awendaw Town Council
    20. Phillip Pounds (NP)
    21. Elmer Powell
    22. Sheila M Powell (NP)
      candidate for Awendaw Town Council
    23. Mary Lauren Powers (Rep)
    24. Gary Garbo Pridmore
      candidate for Pelzer Town Council
    25. Emanuel Prince (NP)
    26. John R Prioleau Sr (Dem)
    27. Jeff Proper (N)
    28. Dwayne A. Prosser
    29. Derrek Pugh (Dem)
    30. Alexandra Purro (NP)
  17. Q
    1. David Quick (Dem)
    2. Allan Quinn (Rep)
  18. R
    1. Will Ragland
      candidate for Pelzer Town Council
    2. Rob Rain (N)
    3. Christan Rainey (Dem)
    4. Jake Rambo (NP)
    5. Brian Ramey
      candidate for WESTMINSTER MAYOR
    6. Susan Alexander Ramey
      candidate for WESTMINSTER MAYOR
    7. Luke Rankin (Rep)
    8. Jarvis Reeder (Rep)
    9. Jerry Rega (Dem)
    10. Don Reynolds (Rep)
    11. Joe Reynolds (Rep)
    12. Lee Richardson (Rep)
    13. Ted Richardson (Rep)
    14. James R Riddle Sr
    15. Allen Rioux (NP)
      candidate for Awendaw Town Council
    16. Michael Rivers (Dem)
    17. Victoria Roach
    18. Jason Roberts (Dem)
    19. Josh Roberts (Rep)
    20. Rick Roberts (Rep)
    21. Geraldene Robinson
      candidate for Eastover Mayor
    22. Natasha Robinson
    23. Rebecca W Robinson
    24. Rhudine Robinson
      candidate for Eastover Town Council
    25. Tim Robinson (Rep)
    26. James R Rodgers Jr (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    27. Brenda Rogers (N)
    28. Ray C. Rogers, Jr. (N)
      candidate for Inman City Council
    29. Henry Ross (N)
    30. Roy C Bryant
      candidate for NORRIS TOWN COUNCIL
    31. Naida Rutherford (Dem)
  19. S
    1. Ronnie A Sabb (Dem)
    2. Alex Saitta (Rep)
    3. Jason Sakran (NP)
    4. John Joe Salazar (NP)
    5. Blake Sanders
      candidate for West Pelzer Mayor
    6. Anthony Saville - Ward 2
      candidate for Belton Town Council
    7. Kirsty Schenkel (N)
    8. Charles E Schuster (Rep)
    9. Jim Scott (NP)
    10. Michael Seef
    11. Mike Seekings (NP)
      candidate for Charleston Mayor
    12. Peter Shahid (NP)
    13. Wally Shangle
    14. Steve Shaw (Rep)
    15. Kendall Shirley
      candidate for NORRIS TOWN COUNCIL
    16. Michelle Simmons (Rep)
    17. Sarah R. Simmons (N)
    18. Leola Simpson (Dem)
    19. John Singletary (NP)
    20. Sam Skardon (Dem)
    21. Kenny Skipper (NP)
    22. David R. Sloan (N)
    23. Rick C. Sloan (N)
    24. Travis K. Sloan (N)
    25. Wayne Smalley
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
    26. Benjamin Smith (Dem)
    27. Chris Smith (Rep)
    28. Fletcher Smith (Dem)
    29. Jamison Smith (N)
    30. Mark Smith (Rep)
    31. Meghan Smith (N)
    32. William Smith
    33. Paul Sommerville (Rep)
    34. Kelly Spann (Dem)
    35. Jarred Spencer (Rep)
      candidate for SC House District 33
    36. Kit Spires (Rep)
    37. David Standard (Rep)
    38. Chris Staubes (Rep)
    39. Vernon Stephens (Dem)
    40. Josh Stephenson - Ward 4
      candidate for Belton Town Council
    41. Kimberley Stevens - Ward 4
      candidate for Belton Town Council
    42. Brenda Stewart (Rep)
    43. Roy C Stoddard
      candidate for SIX MILE MAYOR
    44. Josh Stokes (Rep)
    45. Josh Stokes (Rep)
    46. Joshua Stokes (NP)
    47. Rusty Streetman (NP)
    48. David Striebinger
    49. Tommy Stringer (Rep)
    50. A.V. Strong (Dem)
    51. Deane Stroz (NP)
    52. Sarah Stuchell
    53. Mike Sturkie (Rep)
    54. R Keith Summey (NP)
    55. Sandy Sutherland
      candidate for Iva Mayor
    56. Susan J. Swanson (Rep)
    57. Chad Sweatman (NP)
  20. T
    1. Kevin D. Talley
      candidate for SALEM TOWN COUNCIL
    2. Scott Talley (Rep)
      candidate for SC Senate District 12
    3. Rick Tate
    4. Jim Taylor
    5. John Tecklenburg (NP)
      candidate for Charleston Mayor
    6. Deon Tedder (Dem)
    7. Carol Tempel (Dem)
    8. Carol Tempel (Dem)
    9. Ruth Thomas (NP)
    10. Terry Thomas
    11. Frank Thornhill (NP)
    12. Amanda Tinsley (Rep)
      candidate for Oconee County Sheriff
    13. Lynn F. Towe
      candidate for SALEM MAYOR
    14. David Tribble (Rep)
    15. Janice D. Tuck (N)
      candidate for Lyman Town Council
    16. Stephen Tumbleston (NP)
      candidate for Ravenel Mayor
    17. Jordy Tupper (NP)
    18. Eddie Turner
    19. Mike Turner (Rep)
    20. Ross Turner (Rep)
    21. Joel Tyson (Rep)
    22. Stan Tzouvelekas (Rep)
  21. U
    1. David Underwood
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
  22. V
    1. Rouzy Vafaie (Rep)
    2. Corey Van Hannegeyn (NP)
    3. John Wayne Varner (NP)
    4. Maureen Villeponteaux (NP)
  23. W
    1. Marvin D Wagner (NP)
    2. Eddie Waits
      candidate for Pelzer Town Council
    3. Overture Walker (Dem)
    4. Samantha Wallace (Dem)
    5. Lori Walter (N)
    6. Jimmy Ward (NP)
    7. Keith Waring (NP)
    8. Ricky Waring (NP)
      candidate for Summerville Mayor
    9. DaQuan Washington (NP)
    10. Buckey Waters (NP)
      candidate for Ravenel Town Council
    11. Melissa Ward Watson (Dem)
    12. Gary Watts (Dem)
    13. Patricia Webb
    14. Rob Wehrman (Dem)
    15. Mark D Welch (Dem)
      candidate for US House District 3
    16. Sharon Welch (NP)
    17. Charli Wessinger (Rep)
    18. Spencer Wetmore (Dem)
    19. Spencer Wetmore (Dem)
    20. Leah Whatley (NP)
    21. Althea Hall White (NP)
    22. Ernest H. White, Jr. (N)
    23. Joyce A. Whiteside (N)
      candidate for Landrum City Council
    24. Josh Whitley (Rep)
    25. Teresa Lawrence Wilbanks (N)
      candidate for Lyman Town Council
    26. Jeff Wilder (Dem)
    27. Ashlye V. Wilkerson
    28. Dorothy King Williams (NP)
    29. Jesse Williams (NP)
    30. Jesse Williams (Dem)
    31. Odell Williams
      candidate for NORRIS MAYOR
    32. Robert Williams (Dem)
    33. Robert Williams (Rep)
    34. Shedron Williams (Dem)
    35. Tim F. Williams (N)
    36. William H Cowboy Williams (Dem)
    37. Jarrell Williams
    38. Bruce Wilson (Dem)
    39. Henry Wilson (Rep)
    40. Joe Wilson (Rep)
      candidate for US House District 2
    41. Kathleen G Wilson (NP)
    42. Kathleen G Wilson (Rep)
    43. Kathleen G Wilson (Rep)
    44. Butch Womack
      candidate for Easley Mayor
    45. Greg Wood (N)
      candidate for Lyman Town Council
    46. Joe Wood (Rep)
    47. Erica Romo Woods
    48. Danny Woodward
      candidate for WALHALLA CITY COUNCIL
    49. Bill Woolsey (NP)
      candidate for James Island Mayor
    50. Craig Wooten (Rep)
    51. Write In Candidate (NP)
      candidate for Harleyville Mayor
    52. Write-In Write-In (NP)
      candidate for Reevesville Mayor
    53. Write-In Write-In (NP)
  24. Y
    1. Rachel Smith Yelton (N)
    2. David T Yongue
      candidate for SIX MILE TOWN COUNCIL
  25. Z
    1. David Zeoli (Rep)
    2. Glenn A Zingarino (NP)
  26.  
    1. Jerry Carter (Rep)
    2. Rick Clark (Rep)
    3. Derrick Craft (Rep)
    4. David Harrison (Rep)
    5. Jonathon Hill (Rep)
    6. Christine Shirley (Rep)
    7. Brandon Surratt (Rep)