Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

New Mexico
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
    1. Bill Wertheim (Dem)
  1. 1
    1. Joe Biden (Dem)
      candidate for US President
  2. 2
    1. Jo Jorgensen (Lib)
      candidate for US President
    2. Donald J. Trump (Rep)
      candidate for US President
  3. A
    1. SUSAN AGUAYO (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 22
    2. LEAH MICHELLE AHKEE-BACZKIEWICZ (Dem)
    3. ELISEO ALCON (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 6
    4. MARILYN ALCORN (DEM)
    5. ANTHONY ALLISON (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 4
    6. ARTHUR ALLISON (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 3
    7. JOSHUA A. ALLISON (Dem)
    8. PHELPS ANDERSON (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 66
    9. CHARLOTTE ANDRADE (REP)
    10. Abigail Aragon
    11. JHONATHAN M. ARAGON (Rep)
    12. Robert A Aragon
    13. Robert E Aragon (Dem)
    14. Carlos Arellano (Dem)
      candidate for Mora County Clerk
    15. CHRISTINA P ARGYRES
    16. Manuel I Arieta
    17. Melissa D Armijo (Dem)
    18. Sharon Armijo (Rep)
      candidate for Catron County Clerk
    19. DEBORAH ARMSTRONG (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 17
    20. GAIL ARMSTRONG (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 49
    21. Shea Lea Arnett (Rep)
    22. Janice E. Arnold-Jones (Rep)
    23. RICARDO ARTALEJO (DEM)
      candidate for San Juan County Clerk
    24. OSCAR ASTORGA (LIB)
    25. Elizabeth Ausborn (write-in) (Rep)
  4. B
    1. Gerald Edward Baca
    2. GREGORY BACA (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 29
    3. LEROY BACA (Dem)
    4. PAUL BACA (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 29
    5. ROBERT BACA (DEM)
    6. Shannon Bacon (Dem)
    7. Susan A Bailey (Dem)
    8. ALONZO BALDONADO (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 8
    9. Debora Jean Balzano (Dem)
    10. RANOTA BANKS (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 15
    11. ADRIAN N. BARBOA (Dem)
    12. JASON MORRIS BARKER (DTS)
      candidate for NM House DISTRICT 27
    13. Brittney Barreras (DTS)
      candidate for NM House DISTRICT 12
    14. KAREN BASH (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 68
    15. NANCY MARIE BEARCE (Dem)
    16. FRED BEARD (REP)
    17. JOHN BECKSTEAD (REP)
    18. EDWIN BEGAY (REP)
      candidate for McKinley County Clerk
    19. HEATHER R. BENAVIDEZ (Dem)
    20. Michael Benjamin (Rep)
    21. GEORGE WALTON BENSON (Rep)
    22. Marci E Beyer
    23. Bryan Paul Biedscheid (Dem)
    24. Stacey D Biel (Rep)
    25. JEFFERY BILBERRY (REP)
    26. GERALD BILLINGS, JR (REP)
    27. JOSEPH AARON BIZZELL (Rep)
    28. RACHEL BLACK (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 51
    29. Sara Anne Blankenhorn (Dem)
    30. Steven Edward Blankinship
    31. FELICIA R. BLEA-RIVERA (Dem)
    32. JAY C. BLOCK (Rep)
    33. BUCK BONNER (Lib)
    34. ANNE S. BRADY-ROMERO (Dem)
      candidate for Sandoval County Clerk
    35. CRAIG BRANDT (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 40
    36. JULIE BRENNING (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 31
    37. BEATRICE J BRICKHOUSE
    38. CATHRYNN BROWN (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 55
    39. KYLE BROWN (REP)
    40. RANDAL BROWN (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 63
    41. HARRY BROWNE (DEM)
    42. ANJANETTE BRUSH (DEM)
    43. Daniel A Bryant
    44. Shannon Broderick Bulman (Dem)
    45. Laura Burrows (Lib)
    46. RHONDA BURROWS (REP)
      candidate for Lincoln Probate Judge
    47. Rebekka Kay Burt (Dem)
    48. WILLIAM BURT (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 33
    49. GERALD MILTON BYERS (Dem)
  5. C
    1. MICAELA CADENA (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 33
    2. MARK CAGE (REP)
      candidate for Eddy County Sheriff
    3. LINDA CALHOUN (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 42
    4. CLAY P CAMPBELL
    5. PETE CAMPOS (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 8
    6. JACOB CANDELARIA (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 26
    7. LEROY M. CANDELARIA (Rep)
    8. DONALD CANTRELL (DEM)
      candidate for Eddy County Sheriff
    9. Mary V. Carmack-Altwies (Dem)
    10. Steven J Carrillo (Dem)
    11. AMBROSE CASTELLANO (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 70
    12. MARISA CASTRILLO (DEM)
      candidate for Grant County Clerk
    13. STEPHEN CECCO (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 19
    14. JOSEPH CERVANTES (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 31
    15. Richard A Chaires (Dem)
    16. CHRISTINE CHANDLER (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 43
    17. J. Scott CHANDLER (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 32
    18. Matthew Edward Chandler
    19. IRMA SUSANA CHAPARRO (Dem)
    20. GAIL CHASEY (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 18
    21. JACKEY CHATFIELD (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 67
    22. AURORA DOLORES CHAVEZ (Dem)
      candidate for Valencia County Clerk
    23. Benjamin Chavez
    24. CANDACE CHAVEZ (REP)
    25. Emilio Jacob Chavez
    26. KAREN VANESSA CHAVEZ (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 6
    27. MICHAELA CHAVEZ (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 13
    28. RYAN CHAVEZ (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 18
    29. AMBER LOUISEE CHAVEZ BAKER (Dem)
    30. Ernest Chavez, Jr. (Dem)
    31. LAURA CHILDRESS (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 56
    32. ATHENA CHRISTODOULOU (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 21
    33. JOHN CLARK (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 9
    34. Katharine Clark (Dem)
      candidate for Santa Fe County Clerk
    35. THOMAS CLAYTON (DEM)
    36. PATRICK COHN, JR (DEM)
    37. ZACH COOK (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 56
    38. GIOVANNI COPPOLA (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 68
    39. PAMELA CORDOVA (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 30
    40. SARAH CORDOVA (DEM)
    41. LEIGHTON CORNISH (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 24
    42. James Waylon Counts
    43. RANDAL CROWDER (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 64
    44. JON CRUNK (REP)
    45. SHARONLEE CUMMINS (DEM)
    46. MARK CURTIS (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 19
    47. Stephen P Curtis (Lib)
  6. D
    1. Bradford J Dalley
    2. Art De La Cruz (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 12
    3. CHERYL DE YOUNG (Rep)
      candidate for Dona Ana County Clerk
    4. Jennifer Ellen DeLaney
    5. Louis E DePauli Jr
    6. Denise Derkacs (Dem)
    7. RODNEY DESKIN (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 17
    8. NATHAN DIAL (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 70
    9. CRYSTAL R. DIAMOND (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 35
    10. RUBEN DIAZ (DEM)
    11. MEREDITH DIXON (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 20
    12. BERNADETTE A. DORAZIO (Rep)
    13. REBECCA DOW (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 38
    14. Douglas R Driggers
    15. GLEN DUGGINS (REP)
    16. KATY DUHIGG (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 10
    17. P. Mark DUNCAN (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 4
    18. Grace B Duran
    19. STACIE MICHELLE DURHAM (Rep)
  7. E
    1. ALICIA EDWARDS (DEM)
    2. BRIAN EGOLF, JR (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 47
    3. F. KENNETH EICHWALD (Dem)
    4. GEORGE P EICHWALD
    5. Kate McGarry Ellenwood (Dem)
    6. T. Glenn Ellington
    7. Tonya Elwarth (Rep)
    8. DAYMON ELY (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 23
    9. ALI ENNENGA (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 15
    10. Alyssa A Esquivel (Dem)
      candidate for Hidalgo County Clerk
    11. CHRISTINA ESTRADA (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 50
    12. CANDY EZZELL (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 58
    13. T EZZELL, JR (REP)
  8. F
    1. KELLY FAJARDO (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 7
    2. Teresa Leger Fernandez (Dem)
    3. JOANNE FERRARY (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 37
    4. NATALIE FIGUEROA (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 30
    5. CHELSEA FLANDERS (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 16
    6. Robert Bruce Flora (REP)
    7. Jacqueline Dolores Flores
    8. JOHN FOREMAN (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 52
    9. TERRI FORTNER (REP)
    10. Haydn Forward (Rep)
    11. Jim Foy (Dem)
    12. NANCY J FRANCHINI
    13. MELISSA FRYZEL (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 8
    14. GREGG FULFER (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 41
    15. CINDY FULLER (REP)
      candidate for Chaves County Clerk
    16. Ned S Fuller (Rep)
  9. G
    1. JERRY GAGE (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 50
    2. DANIEL J. GALLEGOS (Rep)
    3. DAVID GALLEGOS (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 41
    4. DOREEN GALLEGOS (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 52
    5. DAVID GALLUS (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 37
    6. HARRY GARCIA (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 69
    7. Lydia Garcia (Dem)
    8. MARTHA GARCIA (DEM)
    9. MIGUEL P. GARCIA (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 14
    10. ROSIE GARCIA (DEM)
      candidate for Eddy County Treasurer
    11. JOY I GARRATT (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 29
    12. Carla J Garrison (Rep)
      candidate for Harding CountyClerk
    13. Steve Douglas Gartin (write-in) (Rep)
    14. Cindy Garza (write-in) (Dem)
    15. ROBERT GODSHALL (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 27
    16. ROBERTO 'BOBBY' GONZALES (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 6
    17. SCOTT GOODMAN (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 17
    18. CANDACE GOULD (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 10
    19. Jane Shuler Gray
    20. Brenda L Green (Rep)
      candidate for Union County Clerk
    21. Patsy R Gresham
      candidate for Quay County Treasurer
    22. LAWRENCE D. GRIEGO (Rep)
      candidate for Sandoval County Clerk
    23. SANTOS GRIEGO (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 7
    24. RON GRIGGS (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 34
    25. JAY GROSECLOSE (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 46
    26. Curtis R Gurley (Rep)
    27. GERALDINE GUTIERREZ (DEM)
  10. H
    1. Deb Haaland (Dem)
    2. Cynthia B. Hall (Dem)
    3. Walter Hall (Rep)
    4. CARRIE HAMBLEN (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 38
    5. Anna Hamilton (Dem)
    6. DAVID E. HAMPTON (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 43
    7. Anna Hansen (Dem)
    8. JASON HARPER (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 57
    9. Alisa Ann Hart
    10. Howie Hawkins (Grn)
      candidate for US President
    11. DAVID J. HEIL (Rep)
    12. BILLIE HELEAN (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 57
    13. SIAH CORREA HEMPHILL (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 28
    14. Shammara H Henderson (Dem)
    15. MICHAEL HENDRICKS (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 20
    16. JONATHAN HENRY (REP)
    17. Joshua Nathaniel Hernandez (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 60
    18. Yvette Herrell (Rep)
    19. SUSAN HERRERA (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 41
    20. MARTIN HICKEY (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 20
    21. WALTER HILL (REP)
    22. BARB HIMMEL-ROBERTS (DEM)
    23. KRISTIE HOBBS (DEM)
      candidate for Luna County Treasurer
    24. DAYAN 'DAY' HOCHMAN-VIGIL (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 15
    25. Jarod K Hofacket
    26. ANNIE HOGLAND (REP)
      candidate for Curry County Clerk
    27. Michelle Garcia Holmes (Rep)
    28. ROBYN HOLMES (REP)
      candidate for Otero County Clerk
    29. WILLIAM HOPKINS (REP)
    30. Lucinda Mae Howell (Rep)
    31. Jeffrey Barfield Hromas (Rep)
      candidate for De Baca County Clerk
    32. James M Hudson
    33. Hank Hughes (Dem)
    34. Dustin Kelly Hunter
  11. I
    1. MARY INGHAM (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 14
    2. STUART INGLE (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 27
    3. Zach Ives (Dem)
    4. DANIEL IVEY-SOTO (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 15
  12. J
    1. DEAN JACKSON (REP)
    2. Richard M Jacquez
    3. JASON M. JARAMILLO (Dem)
    4. LEO JARAMILLO (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 5
    5. JOSHUA JOE JIMENEZ (Rep)
    6. Alexis M Johnson (Rep)
    7. Barbara V Johnson (Rep)
    8. DOREEN JOHNSON (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 5
    9. Cheryl H. Johnston
    10. JOHN JONES (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 30
    11. Steve Jones (write-in) (DTS)
  13. K
    1. KIMBERLY KAEHR-MACMILLAN (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 17
    2. Jared Garner Kallunki (Dem)
    3. KIMBLE LEE KEARNS (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 59
    4. KENDALL KEMPF (REP)
    5. Melissa A Kennelly (Dem)
    6. GAY KERNAN (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 42
    7. SCOT KEY (REP)
    8. WILLIAM KINNEY (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 38
    9. PAUL KINZELMAN (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 8
    10. Lee A Kirksey
    11. DARREN KUGLER (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 34
  14. L
    1. Gloria La Riva (PSL)
      candidate for US President
    2. DAWN E. LADD (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 34
    3. JENNIFER LAFEBRE (DEM)
    4. Sylvia F. Lamar
    5. T. Ryan LANE (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 3
    6. Joyce Laney (Rep)
    7. DENISE LANG-BROWNE (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 33
    8. STEVE LANIER (REP)
    9. RAYMUNDO LARA (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 34
    10. MANUEL LARDIZABAL (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 26
    11. Pedro J Laumbach (Dem)
    12. GERARD J LAVELLE
    13. Gertrude Lee (Rep)
    14. DERRICK LENTE (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 65
    15. KATHY LENTE-GONZALES (DEM)
    16. CINDY LEOS
    17. Jane Levy
    18. Jason C. Lidyard
    19. Thomas E Lilley (Dem)
    20. RICKY LITTLE (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 53
    21. CHARLES LONG (DEM)
    22. DENNIS LOPEZ (DEM)
    23. LINDA LOPEZ (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 11
    24. Robert J Lopez (Dem)
    25. Victor Lopez
    26. AMANDA LOPEZ ASKIN (Dem)
      candidate for Dona Ana County Clerk
    27. STEFANI LORD (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 22
    28. GEORGENE LOUIS (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 26
    29. BRETT R LOVELESS
    30. DIANNA LUCE (REP)
    31. Christopher B. Luchini (Lib)
    32. Ben R. Lujan (Dem)
      candidate for NM US Senate
    33. Tara Lujan (Dem)
      candidate for NM House District 48
    34. PATRICIA LUNDSTROM (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 9
  15. M
    1. CYPRINA MADRID (DEM)
      candidate for Otero County Clerk
    2. WILLIE MADRID (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 53
    3. ANTONIO (MOE) MAESTAS (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 16
    4. Joseph M. Maestas (Dem)
    5. Naomi D. Maestas (Dem)
    6. Arthur G Malott (Rep)
    7. BRITTANY MALDONADO MALOTT (Dem)
    8. KEITH MANES (REP)
      candidate for Lea County Clerk
    9. K T Manis (Rep)
    10. Jennifer Manzanares (Dem)
    11. SUSAN MARINOVICH (REP)
      candidate for Lea County Treasurer
    12. VICKIE MARQUARDT (REP)
    13. Daylene Ann Marsh
    14. KAYLA MARSHALL (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 13
    15. BERNADINE MARTIN (DEM)
    16. James T Martin
    17. SETH MARTIN (REP)
    18. ANTONIO MARTINEZ (REP)
    19. CYRIL MARTINEZ (REP)
    20. JAVIER MARTINEZ (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 11
    21. RODOLPHO MARTINEZ (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 39
    22. NEOMI MARTINEZ-PARRA (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 35
    23. Francis J. Mathew
    24. MARIAN MATTHEWS (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 27
    25. JOHN MC DIVITT (Lib)
      candidate for NM Senate DISTRICT 19
    26. BRENDA MCKENNA (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 9
    27. PAUL MCKENNEY (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 21
    28. ELLIS MCMATH (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 23
    29. MATTHEW MCQUEEN (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 50
    30. BERENDA MCWRIGHT (DEM)
      candidate for Luna County Clerk
    31. Jacqueline R. Medina
    32. KENNETH MEDINA (DEM)
    33. GLENN MELTON (DEM)
    34. Cindy M. Mercer
    35. LISA MEYER-HAGEN (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 12
    36. MICHAEL E. MILAM (Rep)
      candidate for Valencia County Clerk
    37. HELEN MILENSKI (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 45
    38. SCOTT MILENSKI (Lib)
      candidate for NM Senate DISTRICT 24
    39. BETH MILLER (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 33
    40. Clipper G Miller (Rep)
    41. Nechama Dina Minkowicz (Dem)
    42. RALPH R. MIRAMONTES (Dem)
    43. RUBENA A. MIRANDA (Dem)
      candidate for Torrance County Clerk
    44. Albert J Mitchell Jr
    45. MICHELLE MOLINA-DOMINGUEZ (DEM)
      candidate for Cibola County Clerk
    46. Timothy Don Montgomery (write-in) (Dem)
    47. MARCUS MONTOYA (DEM)
    48. RODNEY MONTOYA (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 1
    49. ROGER MONTOYA (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 40
    50. Thomas C Montoya (Rep)
    51. MARK MOORES (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 21
    52. MOISES MORALES, JR (DEM)
    53. Clara M Moran (Dem)
    54. Kerry J Morris (Rep)
    55. JOHN MORTON (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 20
    56. Donna J Mowrer
    57. GEORGE MUNOZ (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 4
    58. SHANNON L MURDOCK
    59. GILBERT MURILLO, SR (DEM)
    60. DIANA MURILLO-TRUJILLO (Dem)
    61. DAVID A. MURPHY (Dem)
    62. Mercedes C Murphy
    63. JEREMY MYERS (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 44
    64. Krik Myers (Lib)
  16. N
    1. STEVEN NEVILLE (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 2
    2. GREG NIBERT (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 59
    3. James A. Noel (Dem)
  17. O
    1. ERIN B. OCONNELL (Dem)
    2. LIVIA OLGUIN (DEM)
    3. ANGELA OLIVE (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 4
    4. BILL ONEILL (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 13
    5. LISA CHAVEZ ORTEGA (Dem)
    6. KRISTINA ORTEZ (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 42
    7. GERALD ORTIZ Y PINO (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 12
    8. YVONNE OTERO (Rep)
      candidate for Torrance County Clerk
  18. P
    1. JOCELYNN PADEN (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 25
    2. JOE PADILLA (DTS)
      candidate for Luna County Clerk
    3. LINDA PADILLA (DEM)
    4. MICHAEL PADILLA (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 14
    5. Mandi M Park (Rep)
    6. William Parnall
    7. LISA PASTRAN (REP)
      candidate for Luna County Treasurer
    8. R David Pederson
    9. STEVEN PENHALL (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 31
    10. Conrad F Perea
    11. Chris G. Perez (Dem)
    12. William J Perkins (Rep)
    13. RANDALL PETTIGREW (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 61
    14. ALEXANDRIA C. PILAND (Dem)
    15. Rumaldo Pino III (Dem)
      candidate for Mora County Treasurer
    16. SHANNON PINTO (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 3
    17. CLIFF PIRTLE (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 32
    18. BRANDI POLANCO (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 36
    19. RICHELLE PONDER (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 35
    20. HAROLD POPE, JR (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 23
    21. JANE POWDRELL-CULBERT (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 44
    22. MARYLINDA PRICE (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 11
    23. TODD PROCTOR (REP)
    24. LAURIE PRUITT (REP)
      candidate for Eddy County Treasurer
  19. Q
    1. STEVEN MICHAEL QUEZADA (Dem)
  20. R
    1. VALERIE RAEL-MONTOYA (DEM)
      candidate for Taos County Clerk
    2. DANIEL E RAMCZYK (Dem)
    3. Debra Ramirez
    4. SANDRA RAUSCH (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 15
    5. David W. Reagor (Rep)
    6. ANDREA REEB (REP)
    7. David P Reeb Jr
    8. Bengie Regensberg (Dem)
    9. Jacob Jude Regensberg (Rep)
    10. WILLIAM REHM (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 31
    11. MICHAEL RENTERIA (DEM)
    12. Matthew Reynolds
    13. SARAH RICH-JACKSON (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 25
    14. TROY DEAN RICHARDSON (Rep)
    15. James E. Rickman (Lib)
    16. JAMES RIDLING (REP)
    17. Lisa B Riley
    18. CLAUDIA RISNER (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 19
    19. Rodney Gerode Roberson (Dem)
    20. JOHN THOMAS ROBERTS (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 31
    21. ERIC L RODRIGUEZ (Dem)
    22. NANCY RODRIGUEZ (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 24
    23. ANDREA ROMERO (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 46
    24. G. Andres ROMERO (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 10
    25. BARBARA A. ROMO (Dem)
    26. Mark V. Ronchetti (Rep)
      candidate for NM US Senate
    27. ROSE MARY ROSAS (DEM)
    28. TIMOTHY ROSE (DTS)
    29. Mary W Rosner
    30. PATRICIA ROYBAL CABALLERO (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 13
    31. ANGELICA RUBIO (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 35
    32. Leslee A Rudiger (Dem)
    33. SANDER RUE (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 23
    34. Trish Ruiz (Dem)
    35. Jerri R Rush (Rep)
    36. ROY RYAN (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 69
  21. S
    1. BETTY SAAVEDRA (DEM)
      candidate for Socorro County Clerk
    2. ANDREW SALAS (REP)
    3. PHILLIP SALAZAR (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 65
    4. JUSTIN SALAZAR-TORREZ (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 40
    5. JAMES L SANCHEZ
    6. JAVIER ERNEST SANCHEZ (Dem)
    7. JOSHUA SANCHEZ (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 30
    8. LAYLE SANCHEZ (REP)
    9. Manuel Sanchez (Dem)
    10. Mark T Sanchez
    11. AMANDA SANCHEZ VILLALOBOS (Dem)
    12. Maria E. Sanchez-Gagne
    13. ROBERT SANDOVAL (DEM)
    14. PAULA SANTISTEVAN (DEM)
      candidate for Taos County Treasurer
    15. DEBRA SARINANA (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 21
    16. RODNEY SAVAGE (REP)
    17. GREGG SCHMEDES (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 19
    18. Angie K Schneider
    19. Lisa C Schultz
    20. WENDE SCHWINGENDORF (Dem)
    21. LARRY SCOTT (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 62
    22. CRAIG SECATERO (DEM)
    23. TRACY L. SEDILLO (Rep)
    24. ANTOINETTE SEDILLO LOPEZ (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 16
    25. JONATHAN SENA (REP)
    26. MARTIN SENA (DEM)
    27. Robert E "Bubba" Serrano, III (Dem)
    28. LINDA SERRATO (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 45
    29. Jeff Shannon (Dem)
    30. WILLIAM SHARER (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 1
    31. TANYA SHELBY (REP)
      candidate for San Juan County Clerk
    32. THOMAS SHELLEY (REP)
    33. BENNY SHENDO, JR (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 22
    34. Denise Shepherd
    35. William G Shoobridge
    36. DESERI ANN SICHLER (Rep)
    37. PAT SIMS (REP)
    38. KIMBERLY SKAGGS (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 36
    39. JACQUELINE SLOAN (DEM)
      candidate for McKinley County Clerk
    40. NATHAN SMALL (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 36
    41. Xochitl Torres Small (Dem)
    42. Allen R Smith
    43. AMY L. SMITH (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 24
    44. FREDERICK SNOY, II (Lib)
      candidate for NM Senate DISTRICT 13
    45. RANDALL SOBIEN (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 30
    46. Lucy Boyadjian Solimon (Dem)
    47. ISABELLA SOLIS (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 37
    48. Mary Marlowe Sommer (Dem)
    49. WILLIAM SOULES (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 37
    50. MELANIE STANSBURY (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 28
    51. ELIZABETH STEFANICS (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 39
    52. JEFF STEINBORN (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 36
    53. MICHAEL P. STEININGER (Dem)
    54. MIMI STEWART (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 17
    55. Tom F Stewart
    56. ADELIOUS D. STITH (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 29
    57. DANIEL STOCK, SR (REP)
    58. Michael Harold Stone
    59. DIAMANTINA STORMENT (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 5
    60. LINDA STOVER (Dem)
    61. JAMES STRICKLER (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 2
    62. THOMAS STULL (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 28
    63. John Sugg (Rep)
    64. JEFF SWANSON (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 51
    65. CANDIE SWEETSER (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 32
    66. JOHN SWEETSER (REP)
  22. T
    1. MILES R. TAFOYA. (Rep)
    2. ANTOINETTE TAFT (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 16
    3. BILL TALLMAN (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 18
    4. Drew D Tatum
    5. CAROL TAULBEE (REP)
    6. JENNIFER A. TAYLOR (Dem)
    7. Michael M Taylor (Rep)
    8. RICHARD TAYLOR (REP)
    9. ROBERT (RICK) TEDROW (REP)
    10. LUIS TERRAZAS (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 39
    11. KENDALL TERRY (REP)
    12. David K Thomson (Dem)
    13. ELIZABETH THOMSON (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 24
    14. ROBERT THORNTON (REP)
    15. JOSEPH TIANO (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 39
    16. Sheila "Samm" Tittle (Con)
      candidate for US President
    17. DANIEL TORREZ (DEM)
    18. RAUL TORREZ (Dem)
    19. JAMES TOWNSEND (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 54
    20. Karen L Townsend
    21. GARY TRIPP (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 44
    22. Christine M Trujillo (Rep)
    23. CHRISTINE TRUJILLO (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 25
    24. Johnny Henry Trujillo (Dem)
    25. RAYETTA TRUJILLO (DEM)
      candidate for Colfax County Clerk
    26. SHELLY TRUJILLO (REP)
      candidate for Sierra County Clerk
    27. ADRIAN TRUJILLO, SR (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 11
    28. DAVID M. TYNAN (Dem)
  23. V
    1. ROBERT VAILLANCOURT (Lib)
      candidate for NM House DISTRICT 28
    2. Erica R Valdez (Rep)
      candidate for Hidalgo County Clerk
    3. Fred Travis Van Soelen
    4. JANICE VARELA (DEM)
    5. DINAH VARGAS (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 10
    6. RICARDO VARGAS (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 25
    7. MANUEL VEGA (DEM)
    8. JESSICA VELASQUEZ (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 22
    9. STEPHEN VERCHINSKI (Grn)
      candidate for NM House DISTRICT 25
    10. DARLENE VIGIL (DEM)
  24. W
    1. Aaron Dennis Winter Walker (DTS)
    2. Bob Walsh (Lib)
      candidate for NM US Senate
    3. BENAY P. WARD (Rep)
    4. Marie Ward
    5. Stephen M Wayne (DTS)
    6. COURTNEY BRYN WEAKS (Dem)
    7. Sarah V Weaver
    8. LEE G. WEINLAND (Lib)
      candidate for NM Senate DISTRICT 5
    9. CLINT WELLBORN (Rep)
    10. CHARLES RICHARD WENDLER (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 38
    11. William West (Rep)
    12. Stan Whitaker
    13. Ellen L White (Dem)
      candidate for Quay County Clerk
    14. SANDRA WHITEHEAD (DEM)
    15. LAURA WHITESIDE (REP)
    16. KAREN WHITLOCK (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 38
    17. Bret Wier (Rep)
    18. JERRY WILCOX (DEM)
    19. JAMES WILLIAMS (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 28
    20. Sean Jameson Williams (Dem)
    21. SHERYL WILLIAMS STAPLETON (Dem)
      candidate for NM House DISTRICT 19
    22. Matthew Justin Wilson
    23. ROBERT WINDHORST (REP)
    24. PETER WIRTH (Dem)
      candidate for NM Senate DISTRICT 25
    25. MICHAEL WOOD (REP)
    26. PAT WOODS (Rep)
      candidate for NM Senate DISTRICT 7
  25. Y
    1. Jane B. Yohalem (Dem)
  26. Z
    1. MARTIN ZAMORA (Rep)
      candidate for NM House DISTRICT 63