Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Hawai'i
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. 1
    1. Michael L. (Mike) LAST (L)
    2. Michelle Rose TIPPENS (L)
  2. 3
    1. Ka'apuni AIWOHI (Dem)
    2. Colehour BONDERA (Dem)
    3. Smiley BURROWS (Dem)
    4. Ed CASE (Dem)
    5. Don COUCH (Dem)
    6. Lynn P. DECOITE (Dem)
    7. Brian EVANS (Dem)
    8. Noelle FAMERA (Dem)
    9. Troy HASHIMOTO (Dem)
    10. Robert G. (Bobby) HILL III (Dem)
    11. Greggor ILAGAN (Dem)
    12. Kaiali'i (Kai) KAHELE (Dem)
    13. Jeanne KAPELA (Dem)
    14. Gil Coloma S. KEITH-AGARAN (Dem)
    15. Ronald Dan KOUCHI (Dem)
    16. Brenda L. Machado LEE (Dem)
    17. Nicole LOWEN (Dem)
    18. Angus L.K. MCKELVEY (Dem)
    19. Daynette (Dee) MORIKAWA (Dem)
    20. Nadine K. NAKAMURA (Dem)
    21. Mark M. NAKASHIMA (Dem)
    22. Leonard K. NAKOA III (Dem)
    23. Eileen OHARA (Dem)
    24. Walter RITTE (Dem)
    25. Simon S. RUSSELL (Dem)
    26. Joy SAN BUENAVENTURA (Dem)
    27. David TARNAS (Dem)
    28. Christopher L.T. TODD (Dem)
    29. James Kunane TOKIOKA (Dem)
    30. Tina M.L. WILDBERGER (Dem)
    31. Justin H. WOODSON (Dem)
    32. Kyle T. YAMASHITA (Dem)
  3. 4
    1. Ron BURRUS (N)
    2. Calvin C. GRIFFIN (G) (N)
    3. Elroy C. JUAN (NS)
    4. Theresa KAPAKU (NS)
    5. Brian LEY (N)
    6. Byron U. MCCORRISTON (N)
  4. 5
    1. John (Raghu) GIUFFRE (A)
  5. 7
    1. Joe AKANA (Rep)
    2. Kanamu BALINBIN (Rep)
    3. Steven BOND (Rep)
    4. Hope (Alohalani) CERMELJ (Rep)
    5. Ron CURTIS (Rep)
    6. Ana Mo DES (Rep)
    7. James (J.D.) DICKENS (Rep)
    8. Karla (Bart) GOTTSCHALK (Rep)
    9. David R. HAMMAN (Rep)
    10. Susan HUGHES (Rep)
    11. Christy KAJIWARA-GUSMAN (Rep)
    12. Elise Hatsuko KANESHIRO (Rep)
    13. Nicholas T. LOVE (Rep)
    14. Steve MONAS (Rep)
    15. Robert K. NAGAMINE (Rep)
    16. Nancy Lynn OLSON (Rep)
    17. Raymond S. QUEL (Rep)
    18. Arturo Pacheco REYES (Rep)
    19. Felipe C. SAN NICOLAS (Rep)
    20. Lorraine Pualani SHIN (Rep)
    21. Taylor J. SMITH (Rep)
    22. Robin VANDERPOOL (Rep)
  6. 8
    1. Kahala Jen CHRUPALYK (AA)
    2. Citlalli Johanna DECKER (AA)
    3. Howard E. GREENBERG (AA)
    4. Travis D.E. GYLSTRAND (AA)
    5. Desmon Antone HAUMEA (AA)
    6. Jonathan HOOMANAWANUI (AA)
    7. Rynette Ipo KEEN (AA)
    8. Devin Shaw MCMACKIN Sr. (AA)
  7. A
    1. Aaron James Kaleo AGSALDA (Dem)
    2. Dan AHUNA (NS)
    3. Philip K. (Ippy) AIONA (NS)
    4. Alan AKAO (Dem)
    5. Keli'i AKINA (NS)
      candidate for OHA At-Large Trustee
    6. Luana ALAPA (NS)
    7. David (Bradda) ALCOS (Rep)
    8. Maysana Akahai ALDEGUER (Rep)
    9. Julia E. ALLEN (Rep)
    10. Kauilani ALMEIDA (NS)
    11. Henry J.C. AQUINO (Dem)
    12. Tracy Aaron ARAKAKI (Dem)
    13. Jared Kamakakulani AUNA (NS)
    14. Neil A. AZEVEDO (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    15. P. M. (Pualani) AZINGA (Rep)
  8. B
    1. Jade T. WAIALEALE BATTAD (NS)
    2. Della Au BELATTI (Dem)
    3. Jennifer (Jenny) BOYETTE (Rep)
    4. Patrick Pihana BRANCO (Dem)
    5. Christopher R. BRIDGES (NS)
    6. Tom BROWER (Dem)
    7. Paul (Amaury) BRYANT (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    8. Addison BULOSAN (NS)
    9. Jackie (Kahookele) BURKE (NS)
      candidate for OHA At-Large Trustee
  9. C
    1. Donovan Kanani CABEBE (NS)
    2. Romy M. CACHOLA (Dem)
    3. Claire Kamalu CARROLL (NS)
    4. Bernard CARVALHO Jr. (NS)
    5. Noelani CASHMAN-AIU (NS)
    6. Michael CHAPMAN (Dem)
    7. Lauren CHEAPE MATSUMOTO (Rep)
    8. Wayne CHEN (AS)
    9. Coby K. CHOCK (Dem)
    10. Mason K. CHOCK (NS)
    11. Doni Leina'ala CHONG (Rep)
    12. Aaron S.Y. CHUNG (NS)
    13. Jane CLEMENT (NS)
    14. Tom COOK (NS)
    15. Felicia COWDEN (NS)
    16. Stacy Helm CRIVELLO (NS)
    17. Ty J.K. CULLEN (Dem)
  10. D
    1. Mike DANDURAND (NS)
    2. Kilomana DANNER (Rep)
    3. Maile DAVID (NS)
    4. Alberta DE JETLEY (NS)
    5. Billy DeCOSTA (NS)
    6. Debralynn DESILVA CARVEIRO (NS)
    7. Laura L. DESOTO-MCCOLLOUGH (NS)
    8. Tommy DRISKILL III (Dem)
  11. E
    1. Stacelynn Kehaulani ELI (Dem)
    2. Luke A. EVSLIN (NS)
    3. Aja EYRE (NS)
  12. F
    1. Bob FITZGERALD (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    2. Frederick F. FOGEL (Dem)
    3. Lori FORD (Rep)
    4. Victoria FRANKS (NS)
    5. Richard S. FUKUSHIMA (NS)
  13. G
    1. Ernesto M. (Sonny) GANADEN (Dem)
    2. Diamond GARCIA (Rep)
    3. Rebecca P. (Becky) GARDNER (Dem)
    4. Cedric Asuega GATES (Dem)
    5. Michael (Mikey) GLENDON (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    6. Robert (Kelly) GREENWELL (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    7. Scott GRIMMER (Dem)
  14. H
    1. William HALVERSEN (NS)
    2. Kaipo K. HANAKAHI (NS)
      candidate for OHA At-Large Trustee
    3. Louis (Lui) HAO (NS)
    4. Sharon HAR (Dem)
    5. Mark Jun HASHEM (Dem)
    6. Stacy HIGA (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    7. Erik K. HO (AA)
    8. Cyd L. (Makanui) HOFFELD (NS)
    9. Daniel HOLT (Dem)
    10. Carl E. HOOD (Rep)
    11. Shaena Dela Cruz HOOHULI (AA)
  15. I
    1. Linda ICHIYAMA (Dem)
    2. Linda ICHIYAMA (Dem)
    3. Holeka Goro INABA (NS)
    4. Jay I. ISHIBASHI (Dem)
    5. Pua ISHIBASHI (NS)
    6. Kim Coco IWAMOTO (Dem)
  16. J
    1. Aaron Ling JOHANSON (Dem)
    2. Gabe JOHNSON (NS)
    3. Jo JORDAN (Dem)
    4. Ed JUSTUS (NS)
  17. K
    1. Wendell J. KA'EHU'AE'A (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    2. Ron G. KA-IPO (AA)
    3. Henry K. KAAIHUE Jr. (NS)
    4. Keline-Kameyo KAHAU (AA)
    5. Michael P. KAHIKINA (Dem)
    6. U'i KAHUE-CABANTING (NS)
    7. Craig (Bo) KAHUI (NS)
    8. Deb KAIWI (NS)
    9. Vickie L.P. KAM (Dem)
    10. Tasha KAMA (NS)
    11. Kukana K.K. KAMA-TOTH (Rep)
    12. Carol Lee KAMEKONA (NS)
    13. Matt KANEALI'I-KLEINFELDER (NS)
    14. Arryl KANESHIRO (NS)
    15. Larry K. KAWAAUHAU (NS)
      candidate for OHA At-Large Trustee
    16. Yumi T.R. KAWANO (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    17. Ranae KEANE (NS)
    18. Ashley L. KIERKIEWICZ (NS)
    19. Lei KIHOI (NS)
    20. Harry KIM (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    21. Heather L. KIMBALL (NS)
    22. Kelly Takaya KING (NS)
    23. Lisa C. KITAGAWA (Dem)
    24. Bertrand (Bert) KOBAYASHI (Dem)
    25. Dale KOBAYASHI (Dem)
    26. Keith KOGACHI (Dem)
    27. Justin F. KOLLAR (NS)
    28. Sam Satoru KONG (Dem)
    29. Kipukai L.P. KUALII (NS)
  18. L
    1. Trish LA CHICA (Dem)
    2. Alice L. LEE (NS)
    3. Marilyn B. LEE (Dem)
    4. Susan (Sue) LEE LOY (NS)
    5. Keola LINDSEY (NS)
    6. James LOGUE (Dem)
    7. Matthew S. (Matt) LOPRESTI (Dem)
    8. Sylvia LUKE (Dem)
  19. M
    1. Colette (Piipii) MACHADO (NS)
    2. Austin L.S. MAGLINTI (Rep)
    3. Mokihana MALDONADO (Dem)
    4. Lanakila MANGAUIL (NS)
    5. Matthew J.K. MANO (NS)
    6. Lisa MARTEN (Dem)
    7. Rose MARTINEZ (Dem)
    8. Ikaika MARZO (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    9. Scot MATAYOSHI (Dem)
    10. Shannon Lopeka MATSON (Dem)
    11. Bob MCDERMOTT (Rep)
    12. Jaerick K. MEDEIROS-GARCIA (NS)
    13. John M. MIZUNO (Dem)
    14. Mike MOLINA (NS)
    15. Jaclyn L. MOORE (NS)
    16. Bethany Joy MORRISON (NS)
  20. N
    1. Rick NAVA (NS)
    2. Jacquelyn (Jakki) NELSON (NS)
    3. Paul K. NEVES (NS)
    4. Scott Y. NISHIMOTO (Dem)
    5. Wally K. NISHIMURA (NS)
  21. O
    1. Nicholas R. OCHS (Rep)
    2. Takashi OHNO (Dem)
    3. Val OKIMOTO (Rep)
    4. Richard H.K. ONISHI (Dem)
  22. P
    1. Shane Akoni PALACAT-NELSEN (NS)
      candidate for OHA At-Large Trustee
    2. Tamara Akiko Maile PALTIN (NS)
    3. Rory P. PARKER (NS)
    4. Michael L. (Mike) PARRISH (NP)
    5. Sne PATEL (NS)
    6. Louis PAU (NS)
    7. Brittny PEREZ (NS)
    8. Monique CobbAdams PERREIRA (NS)
    9. Amy A. PERRUSO (Dem)
    10. Kau'i PRATT-AQUINO (Dem)
    11. Micah Kalama PREGITZER (Dem)
  23. Q
    1. Tess Abalos QUILINGKING (Rep)
    2. Sean QUINLAN (Dem)
  24. R
    1. Amanda J. RATHBUN (Dem)
    2. Keani RAWLINS-FERNANDEZ (NS)
    3. Boyd READY (Rep)
    4. Herbert (Tim) RICHARDS (NS)
    5. Ikaika RODENHURST (NS)
    6. Mitch ROTH (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    7. Mike D. RUGGLES (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
  25. S
    1. Scott K. SAIKI (Dem)
    2. Jackson SAYAMA (Dem)
    3. Andy (Umi) SEXTON Jr. (AA)
    4. Ted (Toku San) SHANEYFELT (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    5. Shirley R. SIMBRE-MEDEIROS (NS)
    6. Keone F. SIMON (Rep)
    7. Joseph K. SIMPLICIANO Jr. (AA)
    8. Shane SINENCI (NS)
    9. Kamealoha SMITH (NS)
    10. Lenson Alan SONODA (NS)
      candidate for OHA At-Large Trustee
    11. Kanani SOUZA (Rep)
    12. Keoni SOUZA (NS)
      candidate for OHA At-Large Trustee
    13. Yuki Lei Kashiwa SUGIMURA (NS)
    14. Emil SVRCINA (Rep)
  26. T
    1. Gregg TAKAYAMA (Dem)
    2. Roy M. TAKUMI (Dem)
    3. Adrian TAM (Dem)
    4. Naomi J. (Omi) TANIGUCHI (NS)
    5. Derek A. TURBIN (Dem)
  27. U
    1. Ryan Isamu UEHARA (NP)
    2. Tante T. URBAN (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
  28. V
    1. Lahi (Marlin) VERSCHUUR (NS)
      candidate for Hawai`i County Mayor
    2. Rebecca VILLEGAS (NS)
  29. W
    1. Kelden Braun Akoni WALTJEN (NS)
    2. Gene WARD (Rep)
    3. Kalaniakea WILSON (NS)
    4. Frederic (Ric) WIRICK (NS)
  30. Y
    1. Clint YAGO, Sr. (NS)
    2. Dominic YAGONG (NS)
    3. Ryan I. YAMANE (Dem)
    4. Steve YODER (Rep)
  31. Z
    1. Laurent ZAHND (NS)