Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Wisconsin
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Scott Allen (Rep)
    2. Jimmy Anderson (Dem)
    3. Joni D. Anderson (Dem)
    4. Phil Anderson (Rep)
    5. Samuel Anderson (Rep)
    6. Deb Andraca (Dem)
    7. David B. Armstrong (Rep)
    8. Melisa Arndt (Dem)
    9. Lauri Asbury (Rep)
    10. Tyler August (Rep)
  2. B
    1. Samba Baldeh (Dem)
    2. John Iver Baldus (Dem)
    3. Joan A. Ballweg (Rep)
    4. Kirk Bangstad (Dem)
    5. Scott Barker (Rep)
    6. Jean Bartz (I)
    7. JoAnna Bautch (Dem)
    8. Eric J. Beach (Rep)
    9. Michael G. Beardsley (Dem)
    10. Mason Becker (Dem)
    11. Brian Benford (Dem)
    12. Emily Berge (Dem)
    13. Jill Billings (Dem)
    14. Chase Binnie (Rep)
    15. Steve Bobowski (Rep)
    16. James Bolen (Rep)
    17. Matthew L. Boor (Dem)
    18. Mark L .Born (Rep)
    19. Linda Boucher (Rep)
    20. David Bowen (Dem)
    21. Julian Bradley (Rep)
    22. Janel Brandtjen (Rep)
    23. Dewey Bredeson (Dem)
    24. Erik Brooks (Dem)
    25. Robert Brooks (Rep)
    26. Jonathan Brostoff (Dem)
    27. Leroy Brown, II (I)
    28. Mike Brox (Dem)
    29. Michelle Bryant (Dem)
    30. Kim Butler (Dem)
  3. C
    1. Rachael Cabral-Guevara (Rep)
    2. Marisabel Cabrera (Dem)
    3. John Rocco Calabrese (Dem)
    4. Calvin Callahan (Rep)
    5. Kristi Chlebowski (Dem)
    6. Marc Adam Ciske (I)
    7. Sue S. Conley (Dem)
    8. Joseph Connelly (I)
    9. Dave Considine (Dem)
    10. Curtis Cook, II (Dem)
    11. Robert L. Cowles (Rep)
    12. Ozell Cox (Rep)
    13. Marina Croft (Rep)
    14. Mary Czaja-Felzkowski (Rep)
  4. D
    1. David J. Dahlke (Rep)
    2. Alex A. Dallman (Rep)
    3. Alberta Darling (Rep)
    4. William Henry Davis III (Dem)
    5. Alciro Deacon (Rep)
    6. Cliff DeTemple (Rep)
    7. Lynn Divine (Dem)
      candidate for Bayfield County Clerk
    8. Alan R. DeYoung (Dem)
    9. Veronica Diaz (Rep)
    10. Sandy Disrud (Dem)
    11. Barbara Dittrich (Rep)
    12. Mary Lynne Donohue (Dem)
    13. Steve Doyle (Dem)
    14. Dora Drake (Dem)
    15. Luke Dretske (Rep)
    16. Beth Drew (Rep)
    17. Heather Driscoll (Dem)
    18. Cindi Duchow (Rep)
  5. E
    1. Jessi Ebben (Rep)
    2. James W. Edming (Rep)
    3. Abie Eisenbach (Rep)
    4. John C. Ellenson (Dem)
    5. Nada Elmikashfi (Dem)
    6. Jodi Emerson (Dem)
    7. Jim Engstrand (Rep)
    8. Susan T. Ertmer (Rep)
    9. Sandra Ewald (Dem)
  6. F
    1. Dan Feyen (Rep)
    2. Kayla Filen (Dem)
    3. Lynn Fitch (Rep)
      candidate for Sawyer County Clerk
    4. Scott Fitzgerald (Rep)
    5. Helmut Fritz (Rep)
    6. Victoria Fueger (Rep)
  7. G
    1. Adam Gallagher (Dem)
      candidate for Dane County Treasurer
    2. Mike Gallagher (Rep)
    3. Jenna Galligan (Dem)
    4. Carl Gates (Dem)
    5. Katherine Gaulke (Dem)
    6. Brian Giles (Dem)
    7. Christian A. Gossett (Rep)
    8. Evan Goyke (Dem)
    9. Criste Greening (Dem)
    10. Tucker Gretebeck (Dem)
    11. Dan Griffin (Rep)
    12. Glenn Grothman (Rep)
    13. Staush Gruszynski (Dem)
    14. Jerome Gundersen (Rep)
    15. Rick Gundrum (Rep)
    16. Tawny Gustina (Rep)
  8. H
    1. Jonathon Hansen (Dem)
    2. Chuck Harsh (Rep)
    3. Izzy Hassey Nevarez (Dem)
    4. Kalan Haywood (Dem)
    5. Gary Alan Hebl (Dem)
    6. Donny Herman (Rep)
    7. Dianne H. Hesselbein (Dem)
    8. Ed Hibsch (Rep)
    9. Kathy A. Hinkfuss (Dem)
    10. Gordon Hintz (Dem)
    11. Francesca Hong (Dem)
    12. Cody Horlacher (Rep)
    13. Kevin Hoyer (Rep)
    14. Patrick Hull (Rep)
    15. Rob Hutton (Rep)
  9. I
    1. John Imes (Dem)
  10. J
    1. Joel Jacobsen (Dem)
    2. Karl Jaeger (Dem)
    3. John Jagler (Rep)
    4. Jesse James (Rep)
    5. Josefine Jaynes (Dem)
    6. Kim Delorit Jensen (Dem)
    7. Jeff Johnson (Dem)
    8. LaTonya Johnson (Dem)
  11. K
    1. Theodore D. Kafkas (Rep)
    2. Dan Kapanke (Rep)
    3. Chris Kapsner (Dem)
    4. Terry Katsma (Rep)
    5. Jessica Katzenmeyer (Dem)
    6. Samantha Kerkman (Rep)
    7. Keith Kern (Rep)
    8. Mark A. Kiley (Dem)
    9. Ron Kind (Dem)
    10. Jessica J. King (Dem)
    11. Drew Kirsteatter (Rep)
    12. Joel Kitchens (Rep)
    13. Neil Kline (Rep)
    14. Dan Knodl (Rep)
    15. Pete Kohlhoff (Rep)
    16. Kevin Korpela (Dem)
    17. Mary E. Krueger (Rep)
    18. Scott S. Krug (Rep)
    19. Mike Kuglitsch (Rep)
    20. Tony Kurtz (Rep)
  12. L
    1. Aaron A. LaFave (Dem)
    2. Amani Latimer Burris (Dem)
    3. Diana Lawrence (Dem)
    4. Bonnie Lee (Rep)
    5. Cindy Lehner (Rep)
      candidate for Sawyer County Clerk
    6. Lindsay Lemmer (Dem)
    7. Will Leverson (Rep)
    8. Cherie Link (Rep)
    9. Elizabeth Lochner-Abel (Dem)
    10. Amy Loudenbeck (Rep)
    11. Abigail Lowery (Dem)
    12. Kristin Lyerly (Dem)
    13. Terry Lyon (Rep)
  13. M
    1. John Macco (Rep)
    2. Gae Magnafici (Rep)
    3. Jacob Malinowski (Dem)
    4. Ali Maresh (Dem)
    5. Kriss Marion (Dem)
    6. Paul McCreary (Dem)
    7. Scott McDonell (Dem)
      candidate for Dane County Clerk
    8. Tip McGuire (Dem)
    9. Andrew McKinney (Dem)
    10. Amanda S. Metzinger (Dem)
      candidate for Bayfield County Clerk
    11. Beth Meyers (Dem)
    12. Crystal J. Miller (Rep)
    13. Tim Miller (Rep)
    14. Nick Milroy (Dem)
    15. Aisha Moe (Dem)
    16. Simon Moesch (Dem)
    17. Gwen S. Moore (Dem)
    18. Supreme Moore Omokunde (Dem)
    19. Clint Moses (Rep)
    20. Adam Murphy (Dem)
    21. Dave Murphy (Rep)
    22. Shaun Murphy-Lopez (Dem)
    23. Jeffrey L. Mursau (Rep)
    24. LaKeshia N. Myers (Dem)
  14. N
    1. Tammy Naczek (Dem)
    2. Donald Nelson (Rep)
    3. Greta Neubauer (Dem)
    4. Mark Neumann (Dem)
    5. Adam Neylon (Rep)
    6. Todd Novak (Rep)
    7. John Nygren (Rep)
  15. O
    1. David O'Leary (Dem)
    2. Rob Ochoa (Rep)
    3. Tod Ohnstad (Dem)
    4. Loren Oldenburg (Rep)
    5. Sylvia Ortiz-Velez (Dem)
    6. Jim Ott (Rep)
    7. Orlando Owens (Rep)
    8. Ismael Ozanne (Dem)
  16. P
    1. Josh Pade (Dem)
    2. Tom Palzewicz (Dem)
    3. Aaron Perry (Dem)
    4. Kevin Petersen (Rep)
    5. Warren Petryk (Rep)
    6. Brad Pfaff (Dem)
    7. Paul Piotrowski (Dem)
    8. Neal Plotkin (Dem)
    9. Jon Plumer (Rep)
    10. Mark Pocan (Dem)
    11. Roger Polack (Dem)
    12. Sondy Pope (Dem)
    13. Treig E. Pronschinske (Rep)
    14. Richard Pulcher (Dem)
  17. R
    1. Timothy Ramthun (Rep)
    2. Yuri Rashkin (Dem)
      candidate for Rock County Clerk
    3. Stephen W. Ratzlaff, Jr. (I)
    4. Robert R. Raymond (I)
    5. Chris Reimer (Rep)
    6. Andi Rich (Rep)
    7. Daniel G. Riemer (Dem)
    8. Jessie Rodriguez (Rep)
    9. Sara Rodriguez (Dem)
    10. Michelle Roettger (Dem)
      candidate for Rock County Treasurer
    11. Tim Rogers (Rep)
    12. Kelda Helen Roys (Dem)
    13. Donna M. Rozar (Rep)
    14. Marsha A. Rummel (Dem)
    15. Tyler E. Ruprecht (Dem)
  18. S
    1. Christian Saldivar (Dem)
    2. Angel C. Sanchez (Rep)
    3. Joe Sanfelippo (Rep)
    4. Melissa Agard Sargent (Dem)
    5. Richard Sarnwick (Dem)
    6. Patty Schachtner (Dem)
    7. Daniel Schierl (Dem)
    8. Michael Schraa (Rep)
    9. Jay Schroeder (Rep)
    10. Julie Schroeder (Dem)
    11. August Schutz (Dem)
    12. DuWayne Severson (Rep)
    13. Katrina Shankland (Dem)
    14. Kristina Shelton (Dem)
    15. Ryan Sherley (Rep)
    16. Steven Shevey (Rep)
    17. Emily Siegrist (Dem)
    18. Deb Silvers (Dem)
    19. Christine M. Sinicki (Dem)
    20. Ken Skowronski (Rep)
    21. Robert Slamka (Dem)
    22. Kimberly Smith (Dem)
    23. Michael V. Smith (Rep)
    24. Lee Snodgrass (Dem)
    25. Patrick Snyder (Rep)
    26. Scott C. Soik (Rep)
    27. Shae Sortwell (Rep)
    28. John Spiros (Rep)
    29. Mark Spreitzer (Dem)
    30. Rob Stafsholt (Rep)
    31. David Steffen (Rep)
    32. Bryan Steil (Rep)
    33. Jim Steineke (Rep)
    34. Walter Stewart (Dem)
    35. Duey Stroebel (Rep)
    36. Natalie Strohmeyer (Rep)
    37. Shelia Stubbs (Dem)
    38. Amanda Stuck (Dem)
    39. Lisa B. Subeck (Dem)
    40. Rob Summerfield (Rep)
    41. Rob Swearingen (Rep)
    42. Jayne Swiggum (Dem)
  19. T
    1. Gary J. Tauchen (Rep)
    2. Lena C. Taylor (Dem)
    3. Patrick Testin (Rep)
    4. Peter Theron (Rep)
    5. Jeremy Thiesfeldt (Rep)
    6. Tom Tiffany (Rep)
    7. Paul Tittl (Rep)
    8. Lisa Tollefson (Dem)
      candidate for Rock County Clerk
    9. Travis Tranel (Rep)
    10. Kerry Trask (Dem)
    11. Ron Tusler (Rep)
  20. V
    1. Kenneth J. Van Dyke, Sr. (Rep)
    2. Derrick Van Orden (Rep)
    3. Nicki Vander Meulen (Dem)
    4. Nancy Lynn VanderMeer (Rep)
    5. Jason Vangalis (Dem)
    6. Ruben Velez (Rep)
    7. Robyn Vining (Dem)
    8. Ed Vocke (Dem)
    9. Emily Voight (Dem)
    10. Tyler Vorpagel (Rep)
    11. Robin J. Vos (Rep)
    12. Don Vruwink (Dem)
    13. Tomika S. Vukovic (Dem)
  21. W
    1. Mark Waldon (Dem)
    2. Charlie Walker (Rep)
    3. Chris Walton (Dem)
    4. Dennis C. Walton (I)
    5. Charlene Warner (Dem)
    6. Paul Michael Weber (Dem)
    7. Cindy Werner (Rep)
    8. Amanda WhiteEagle (Dem)
    9. Chuck Wichgers (Rep)
    10. Gary A. Will (Rep)
    11. Tyrone Cratic Williams (Dem)
    12. Eric Wimberger (Rep)
    13. Matthew F. Windheuser (Rep)
    14. Melissa Winker (Dem)
    15. Robert W. Wirch (Dem)
    16. Robert Wittke (Rep)
    17. Aaron M. Wojciechowski (Dem)
  22. Y
    1. Sarah Yacoub (Dem)
  23. Z
    1. Nate Zimdars (Dem)
    2. Shannon Zimmerman (Rep)
    3. Tricia Zunker (Dem)