Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

North Carolina
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Danielle Adams
    2. Jacklin Ann Adams (N)
      candidate for Siler City Mayor
    3. Nelson E. Adams
    4. Kit Adcock
    5. Amor Agdeppa
      candidate for CREEDMOOR MAYOR
    6. Joe Agovino
    7. Gus Agudelo
    8. Deborah G. Ahlers
      candidate for CASWELL BEACH MAYOR
    9. Donald (Donnie) Allen
    10. John Allen
    11. Kelly Allen
      candidate for HAW RIVER MAYOR
    12. Mike Allen
      candidate for BELVILLE MAYOR
    13. Monti Allison
      candidate for ELON ALDERMAN
    14. Darrell Allred
      candidate for MAYODAN COUNCILMAN
    15. Gary E. Alsup
      candidate for ATKINSON COMMISSIONER
    16. Colleen Anderson
    17. Ernie Anderson
    18. Jessica (Jess) Anderson (N)
    19. Neil Anderson
    20. Jerry L. Archie
    21. Leroy P. (Lee) Ault
  2. B
    1. James Bagley
    2. Mark Baker
      candidate for TOBACCOVILLE MAYOR
    3. William (Buddy) Ballard
    4. Ian Baltutis
      candidate for Burlington Mayor
    5. Lynn Barbee
    6. Wendi Craven Barber
    7. Ernest (Smokey) Bare
    8. BJ Barnes
      candidate for SUMMERFIELD MAYOR
    9. Melanie Shemo Barnes
      candidate for MAYODAN COUNCILMAN
    10. Ramona E. Barnhardt
    11. Robert M. Barnhill
      candidate for ST. HELENA MAYOR
    12. Don A. Beal
    13. Joseph R Beal (N)
    14. Maurice Beam
    15. J. R. Beard
      candidate for LIBERTY TOWN COUNCIL
    16. Jeanette E. Beaudry
      candidate for GRAHAM COUNCIL MEMBER
    17. Homer J. Beheler
    18. Joe Bell
    19. Mark Bell (N)
    20. Sheila Mansfield Bell
      candidate for OAK ISLAND COUNCILMAN
    21. Mark D. Benton, Sr.
    22. Gary B. Betts, Sr.
    23. Eric Biter
    24. SHANNON FORRESTER BLAC
    25. Charlie Blalock
      candidate for OAK ISLAND COUNCILMAN
    26. Craig Bloszinsky
      candidate for KURE BEACH MAYOR
    27. Buddy Edward Boggs
      candidate for HAW RIVER MAYOR
    28. John Henry-William Bonitz III (N)
    29. Tom Bormann
    30. Charles (Chuck) Bost
      candidate for BELVILLE COMMISSIONER
    31. Bobby Bowman
    32. Bruce Boyer
    33. Brenda Bozeman
      candidate for LELAND MAYOR
    34. John Bradley
    35. Randy Braswell
    36. Joe Brawner
    37. Howard Braxton
      candidate for TOPSAIL BEACH MAYOR
    38. Bill Brennan
    39. Cin Brochure
      candidate for OAK ISLAND MAYOR
    40. Jim Bronnert
    41. Curtis R. Brown (N)
    42. Gerald Brown
    43. Joshua (Fox) Brown
    44. Michael T. Brown
    45. Timothy Wayne Brown (N)
    46. Frank Bruno
    47. Kechia Brustmeyer-Brown
    48. Jay Bryan
    49. Renee Bryant
    50. Ron Bullock
      candidate for OXFORD COMMISSIONER
    51. Max Bumgarner, Jr.
      candidate for MAIDEN MAYOR
    52. Eddie Burks
      candidate for ASHEBORO CITY COUNCIL
    53. James C. (Jim) Burnette
    54. Randy Burns
    55. Greg Buscemi
    56. Joe Butler
  3. C
    1. Javiera Caballero (N)
    2. Samantha Cabe
    3. Mary L. Cameron
    4. Bob Campbell
      candidate for LELAND COUNCILMAN
    5. John Capes
    6. Gilda Caputo-Hansen
    7. DOUG CARDWELL
      candidate for MAYODAN COUNCILMAN
    8. James (Bud) Cardwell
      candidate for MAYODAN MAYOR
    9. Jack Carico
    10. Vanteia Cherrelle Carr
    11. Billy R. Carter
    12. Heidi Carter (Dem)
    13. Veronica A. Carter
      candidate for LELAND COUNCILMAN
    14. Pamela Susan Cash-Roper (N)
    15. Phil Casper
    16. Craig M. Caster
    17. Vicki Caudle
      candidate for RAMSEUR MAYOR
    18. Rich Cerrato
    19. Grant B. Cheek
    20. James Larry Cheek (N)
    21. Mickey Cheek
      candidate for GRAHAM COUNCIL MEMBER
    22. Phillip R. Cheek
    23. Matthew Lucas Church
    24. Marty Clarke
    25. Matthew P. Clements (N)
      candidate for Carrboro Aldermen
    26. Derek Cline
    27. Rick Cline
      candidate for DREXEL TOWN ALDERMAN
    28. Dave Cohen
    29. Lonnie Cole, Sr.
    30. Donnie Collins
      candidate for GRAHAM COUNCIL MEMBER
    31. Ricky J. Collins
    32. David Connelly
    33. Evelyn L. Conner
      candidate for WENTWORTH COUNCILMAN
    34. Perry L. Conner
      candidate for FRANKLINVILLE MAYOR
    35. Michael F. Constantino (N)
    36. Lynn Cook Sr.
      candidate for Burlington Mayor
    37. Nancy B. Cook
      candidate for BOLIVIA ALDERMAN
    38. Sam Cooper
    39. Gordon Corlew
    40. Ricky Cox
      candidate for GIBSONVILLE MAYOR
    41. Rodney Cox
    42. Mack Coyle
    43. Linda R. Cranford
    44. Tim Cranford
    45. Kenny Crews
    46. Isaac Crouch
    47. John S Cunnup (N)
    48. Timothy Joseph Cunnup (N)
      candidate for Goldston Mayor
    49. Susan Curtis Bullin
      candidate for CALABASH MAYOR
    50. Niki Cutler
      candidate for OAK ISLAND COUNCILMAN
  4. D
    1. G.G. (Gere) Dale
    2. Allen Daniel
    3. Vicky Hicks Daniels
      candidate for BUTNER MAYOR
    4. Mike Dasher (Dem)
    5. Rani Dasi (N)
    6. Andrew Davidson (N)
    7. Bruce Davis
      candidate for HIGH POINT MAYOR
    8. Kenneth (Doc) Davis
      candidate for WALKERTOWN MAYOR
    9. Lowe Davis
    10. Willie H. Davis
    11. John D. Dawson III
      candidate for VARNAMTOWN ALDERMAN
    12. Paul Douglas Dean
    13. Michael (Mike) Defeo
      candidate for OAK ISLAND COUNCILMAN
    14. Jeff DeGroote
    15. Shelby Dent
      candidate for MEBANE CITY COUNCIL
    16. Steve DeRose
      candidate for SHALLOTTE ALDERMAN
    17. Lynne Williams DeVaney
    18. Rodney Dillman
      candidate for TOPSAIL BEACH MAYOR
    19. Debi DiNatale
    20. Jody M. Dixon
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    21. Mark Dorosin (Dem)
    22. Jerry Dove
      candidate for SOUTHPORT MAYOR
    23. Casey Dover
      candidate for STEM MAYOR
    24. Ramona Duncan
    25. Joyce Dunn
      candidate for CAROLINA SHORES MAYOR
    26. Priscilla Dunn
    27. Carson Durham
      candidate for SHALLOTTE ALDERMAN
    28. Lynn Dutney
    29. Sean Dwyer
  5. E
    1. Kevin C. Easter
    2. Bruce R. Eckard
    3. Carmen Eckard
    4. David Elder
    5. Tom Elicson
      candidate for CAROLINA BEACH MAYOR
    6. Gerald (Jerry) Ellis
    7. Remonia Enoch
    8. Jason P. Ewing
    9. Sean C. Ewing
      candidate for MEBANE CITY COUNCIL
  6. F
    1. Serita L. Faison
      candidate for SEDALIA TOWN COUNCIL
    2. Jack Falls
    3. William (Billy) Farias
    4. John Atlas Farrell III (N)
    5. Paul Farris
    6. Christine (Chris) Federico
      candidate for KERNERSVILLE MAYOR
    7. Richard A. Fennell
      candidate for WHITSETT TOWN COUNCIL
    8. Kathy Fernandez
    9. James K. Festerman
    10. Sara Fetty
      candidate for ATKINSON COMMISSIONER
    11. Charlie Ashford Fields III (N)
    12. John L. Fisher
    13. John Fletcher
    14. Tim Flinchum
      candidate for RURAL HALL MAYOR
    15. Keith D. Foglerman
    16. Laddie H. Ford, Jr.
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    17. Carlvena Foster
      candidate for HIGH POINT MAYOR
    18. Jeanne Marie Foster
    19. William J. (Buddy) Fowler
    20. Randy Fox
    21. Richard Fox
    22. Derek Foy
    23. Fred W. Franklin
    24. Robert Edward Frederick
      candidate for JAMESTOWN MAYOR
    25. Peter Freer
    26. Steve Friedman (N)
      candidate for Carrboro Aldermen
    27. Jwantana Gardner Frink
    28. Tim Fullmer
    29. Jenny Fulton
    30. Tom Fulton
  7. G
    1. Sylvia P. Galloway
      candidate for VARNAMTOWN ALDERMAN
    2. Kathy Stanley Galvan
      candidate for STONEVILLE MAYOR
    3. Mason Garner
    4. Timothy E. Garrison
    5. William E. (Bill) George III (Dem)
      candidate for BURGAW COMMISSIONER
    6. Jeff Gerken
    7. David Gilbride
    8. Teresa Gilreath
      candidate for OXFORD COMMISSIONER
    9. Peter Goewey
    10. Lisa Haraway Goldsworthy
    11. Walter B. Goodenough
    12. Susan Hawks Gordon
    13. Donald L. Gorham
    14. Bryan Graham
    15. Dennis (Dee) Gray
    16. David S. (Dave) Green
    17. Everette Greene
      candidate for MEBANE CITY COUNCIL
    18. Mark Greene
      candidate for ELON ALDERMAN
    19. BRANDON M. GRIFFIN
      candidate for MAYODAN COUNCILMAN
    20. C. Thomas Griggs
    21. John Franklin Grimes (N)
      candidate for Siler City Mayor
    22. Sharon A. Grose
    23. Joshua Gunn (N)
    24. John Gunter
    25. Tom Guzulaitis
  8. H
    1. William Haiges Jr. (N)
    2. William C. Hairston
    3. Ricky Hall
      candidate for GRAHAM COUNCIL MEMBER
    4. David M. Hamm
    5. Jim Harding
      candidate for MEBANE CITY COUNCIL
    6. James (Buzzie) Hardy
    7. Patrick Harman
    8. Louis Harmati
      candidate for LELAND COUNCILMAN
    9. Vernon Harrell
      candidate for BURGAW COMMISSIONER
    10. Larry Harrelson
      candidate for SHALLOTTE ALDERMAN
    11. Renee Harrelson
    12. Calvin (CJ) Harris, Jr.
      candidate for OXFORD MAYOR
    13. Steve Harrison
    14. Joe Pat Hatem
      candidate for SOUTHPORT MAYOR
    15. Eddie Haupt
      candidate for NEWTON MAYOR
    16. Kyle J. Hayman
    17. Margaret Haynes
    18. Jay Healy
    19. Mike Heard
    20. Nathan Hefner
    21. David W. Heglar
    22. Donald Helms
    23. Tommy (Fluff) Helms
    24. Pam Hemminger (N)
      candidate for Chapel Hill Mayor
    25. Don Hemstreet
    26. Cecelia (Ceil) Herman
      candidate for CALABASH MAYOR
    27. Don Herndon
      candidate for LIBERTY TOWN COUNCIL
    28. Michael (Mike) Herring
      candidate for CALABASH COMMISSIONER
    29. Ron Hickman
    30. Bob Hicks
    31. Frances Hildebran
    32. James Hill (Dem)
    33. Melissa Hlavac
    34. Jerry T. Hodge
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    35. Alan Holden
      candidate for HOLDEN BEACH MAYOR
    36. Peyton Holland
    37. Michael Holmes
    38. J. Mike Honeycutt
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    39. Ed Hooks
      candidate for MEBANE MAYOR
    40. Al Hoover
      candidate for NEWTON MAYOR
    41. Virginia M. Hoover
      candidate for MADISON ALDERMAN
    42. Michael Lee Horn
      candidate for LEWISVILLE MAYOR
    43. Steve Hosmer
    44. Dennis G. Howard
    45. Karen Howard (Dem)
    46. Robert Howard
    47. Theodore Howard
    48. Brenda Howerton (Dem)
    49. Hope A. Hoyt
    50. Ken Hudson
    51. Wesley Hudson
    52. Zane R. Hudson
      candidate for MAIDEN MAYOR
    53. Carmen Huerta-Bapat (Withdrew) (N)
    54. Dustin Huffman
    55. Dale Hughes
      candidate for STOVALL COMMISSIONER
    56. Matt Hughes (N)
    57. Chuck Hundley
      candidate for STONEVILLE COUNCILMAN
    58. Phil Hunnicutt
    59. Melissa Shearin Hunt
    60. Michael M. Hunt, Sr.
      candidate for OXFORD COMMISSIONER
    61. Sue Hunter (N)
    62. William (Cowboy) Hunter
      candidate for ST. HELENA COUNCILMAN
    63. Wesley D. Hutchins
    64. Tai Huynh (N)
    65. KATHRYN O'DONNE HYKES
  9. I
    1. R.L. Icard
    2. Tim Isley
      candidate for ALAMANCE ALDERMAN
  10. J
    1. Kaitlyn Jackson
      candidate for BOLIVIA ALDERMAN
    2. Wendy Jacobs (Dem)
    3. Frank L. James
      candidate for RURAL HALL MAYOR
    4. Jeanne Jarrett
    5. Cyril Jefferson
    6. Chris Jernigan
    7. Faye Johnson
    8. Heather Johnson (N)
    9. Jillian Johnson (N)
    10. Roy Johnson
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    11. Tommy Johnson
    12. Tyrone E. Johnson
    13. Caroline J. Jones
    14. Nancy Jones
      candidate for ST. HELENA COUNCILMAN
    15. Tim Jones
    16. Valerie Jones
      candidate for SEDALIA TOWN COUNCIL
    17. Vic Jones
    18. Mark Jordahl
    19. Linda R. Jordon
      candidate for BUTNER COUNCIL MEMBER
    20. MICHAEL JUSTICE
      candidate for MADISON MAYOR
  11. K
    1. Arshad Khan
    2. Georgana Marie Kicinski
    3. Carol Kim
    4. Lee Kimrey
      candidate for GRAHAM COUNCIL MEMBER
    5. Eric King
    6. Jamie King
      candidate for WHITSETT TOWN COUNCIL
    7. Larry W. Kirby
      candidate for CLEMMONS MAYOR
    8. William Kirby
      candidate for VARNAMTOWN MAYOR
    9. Danny Lee Kiser
    10. Henry Brown Kitchings (N)
    11. Kaye Knowles
      candidate for ST. HELENA COUNCILMAN
    12. James A. Knox
      candidate for NORTHWEST MAYOR
    13. Aaron Kohrs
    14. Norv Kraft
    15. Pat Kwiatkowski
  12. L
    1. Jilian Joy LaSerna (N)
    2. Dwight Lake
      candidate for MAYODAN MAYOR
    3. Janet Langley Lambert
    4. Chris Lancaster
      candidate for VARNAMTOWN ALDERMAN
    5. Jimmy Landreth
    6. Lori Lynn Langley-Hankins
    7. Barry Laub
    8. Lydia E. Lavelle (N)
      candidate for Carrboro Mayor
    9. Mary Bess Lawing
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    10. Paul Lawler
    11. Shirley A. Lawler
      candidate for LELAND MAYOR
    12. Michelle Merritt Leonard
      candidate for BETHANIA COMMISSIONER
    13. Sharon F. Leonard
    14. Jodi Lester
      candidate for STONEVILLE MAYOR
    15. Joshua James Levenson (N)
      candidate for Chapel Hill Mayor
    16. Denise Lewis
    17. Steve LIneberry
    18. Evelyn P. Lloyd (N)
    19. Pamela (PJ) Lofland
    20. Tom Lombardi
    21. Donna Prince Long
      candidate for CALABASH MAYOR
    22. Lunsford Long (Withdrew)
    23. Lee Lovette
    24. Dana Luther
  13. M
    1. Yvonne Maizland
    2. J. Lynn Mann
    3. Mark Marcoplos (Dem)
    4. Myron W. Marion
    5. William A Marsh III (Dem)
    6. Alan D. Marshall
    7. Glenn Marshall
      candidate for SANDY CREEK MAYOR
    8. Ella Jane Marston
      candidate for BOLIVIA MAYOR
    9. Marilyn Martin
    10. Mary Reese Martin
      candidate for MADISON ALDERMAN
    11. Regina (Gina) Gobble Martin
    12. Ernie Masche
    13. Kevin Mason (N)
    14. Beverly Mayhew
    15. Eric Maynes
    16. Randall Mays
    17. George McClellan
    18. Sandra McCollum
    19. Dan McConnell
    20. Rick McCraw
      candidate for KING CITY COUNCIL
    21. John McDermon
    22. Bill McGregor
    23. Jim McIntosh
    24. William E. (Bill) McKellar, Jr.
      candidate for BUTNER COUNCIL MEMBER
    25. Kenneth C. McLamb
      candidate for STEM COMMISSIONER
    26. Charlie McShane
      candidate for SHALLOTTE ALDERMAN
    27. Butch McSwain
    28. Doug Medlin
      candidate for SURF CITY MAYOR
    29. Morgan R. Mehler
      candidate for BELVILLE COMMISSIONER
    30. Daniel Meier (N)
    31. CHARLES MENARD JR.
      candidate for MAYODAN COUNCILMAN
    32. Robert Mercer
      candidate for BOLIVIA ALDERMAN
    33. Jerry L. Merrick
    34. Ryan E. Merrill
      candidate for BELVILLE COMMISSIONER
    35. Gary Merritt
    36. David Miller
    37. Haywood Miller
      candidate for NORTHWEST COUNCILMAN
    38. Lee Miller
    39. Darryl Mills
    40. Ed Mims
    41. Jerry Mingo
    42. Matthew (Matt) Moger
    43. Alexandria Monroe
    44. Amy Monroe
    45. Scott Monroe
    46. Lynn Montgomery
      candidate for JAMESTOWN MAYOR
    47. Bernie Moore
    48. Britt W. Moore
    49. Ernest Mooring, Jr.
    50. Dawn Morgan
      candidate for KERNERSVILLE MAYOR
    51. Howard J. Morgan
      candidate for SEDALIA TOWN COUNCIL
    52. David B. Morrow
    53. Kenneth Moss
      candidate for OXFORD COMMISSIONER
    54. Brian Murdock
    55. Sherri Murrell
    56. David Myers
      candidate for MADISON MAYOR
  14. N
    1. H. Mark Nadel
    2. James Wendell Nass (N)
      candidate for Pittsboro Mayor
    3. Irving Neal
      candidate for KERNERSVILLE MAYOR
    4. Matt Neal (Withdrew) (N)
      candidate for Carrboro Aldermen
    5. Danny Nelson
      candidate for SUMMERFIELD MAYOR
    6. Sue Noblitt
    7. Doug Nodine
    8. Bruce Nooe
  15. O
    1. John O'Day
    2. Dan O'Neill
    3. Nancy Oates (N)
    4. Gary Ogle
    5. Keith Ogle
    6. Priscilla Olinick
    7. Paul David Overman
    8. Shaunna Priddy Overman
      candidate for MAYODAN COUNCILMAN
    9. Clarence A. Owen Sr.
  16. P
    1. Michael Parker (N)
    2. J. C. Parrish
    3. Zeke Partin
    4. Dennis Paschal
      candidate for WENTWORTH COUNCILMAN
    5. Dennis Paschal III
      candidate for WENTWORTH COUNCILMAN
    6. Hemco Patharkar
    7. Ryan Patton
    8. Dave Pavlus
      candidate for STEM COMMISSIONER
    9. Rick Paxton
      candidate for LELAND COUNCILMAN
    10. Justin Paynter
      candidate for OXFORD COMMISSIONER
    11. Terry S. Pendley
    12. Mark Pennell
    13. Bridget Kathleen Perry (N)
    14. Nate Perry
      candidate for GRAHAM COUNCIL MEMBER
    15. Teagan Perry Hall
    16. Jerry Peterman
      candidate for GRAHAM MAYOR
    17. Monica Peters
    18. Jeremy Petty
      candidate for NEWTON MAYOR
    19. Patty Philipps
      candidate for MEBANE CITY COUNCIL
    20. James (Jamie) Phillips
    21. Shannon (Hotdog) Phillips
      candidate for SUNSET BEACH MAYOR
    22. William Phillips
      candidate for MADISON ALDERMAN
    23. LeAnn Pierce
      candidate for CAROLINA BEACH MAYOR
    24. Joe Pinnix
    25. Martha Pittman
    26. Richard (Rich) Pollock
    27. Claude Pope
    28. Ashton Winfield Powell (N)
    29. Brenda J. Powell
    30. Jim Powell
    31. Leah Price
    32. Renee Price (Dem)
    33. Thomas King Price III (N)
    34. Adam Pruitt
      candidate for MORGANTON MAYOR
    35. David J. Pruitt
    36. Linda Pukenas
    37. Rick Pukenas
  17. Q
    1. Peter C. Quinn
  18. R
    1. Quinn Ray
      candidate for ELON ALDERMAN
    2. Yerby Ray
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    3. Rebecca Mann Rayborn
    4. Ellen Reckhow (Dem)
    5. Albert Roger Reddick (N)
      candidate for Siler City Mayor
    6. Jane Hughes Redding
      candidate for ASHEBORO CITY COUNCIL
    7. Charlie Reece (N)
    8. Chris Reese
    9. Shamieka Rhinehart (Dem)
    10. Jerry Rice
      candidate for WHITSETT TOWN COUNCIL
    11. Penny Rich (Dem)
    12. Lunday A. Riggsbee (Dem)
    13. Jim Rigsbee
    14. Derek Roach
    15. Wilfred (Red) Robbins
      candidate for BURGAW COMMISSIONER
    16. Donald (Duck) Robinson
      candidate for CATAWBA MAYOR
    17. John W. Rogers
      candidate for BETHANIA COMMISSIONER
    18. Mike Rogers
    19. Randy Joe Rogers
      candidate for BETHANIA COMMISSIONER
    20. Tom Rogers
      candidate for MADISON ALDERMAN
    21. Steve H. Rollins
    22. Susan S. Romaine (N)
      candidate for Carrboro Aldermen
    23. Dara Royal
      candidate for OAK ISLAND COUNCILMAN
    24. Tiana N. Royster
      candidate for STOVALL COMMISSIONER
    25. Beth Poovey Rudisill
    26. Amy Ryan (N)
  19. S
    1. Kenneth M. (Ken) Sadler
    2. Bill Saffo
      candidate for WILMINGTON MAYOR
    3. Travis Sapp
    4. T.D. Scaringi
      candidate for CAROLINA BEACH MAYOR
    5. Beverly A. Scarlett
    6. Stephen Matthew Schewel (N)
      candidate for Durham City Mayor
    7. Rich Schlobohm
    8. Avery Schronce
    9. Danny Randall Scott (N)
    10. Devon M. Scott
      candidate for WILMINGTON MAYOR
    11. Karen R. Scotton
      candidate for STALEY MAYOR
    12. Danny Seaver
    13. Damon Seils (N)
      candidate for Carrboro Aldermen
    14. Jackie Sergent
      candidate for OXFORD MAYOR
    15. Shell Serracin-Macon
    16. Tim Sessoms
    17. Rick Settlemyre
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    18. Tim Settlemyre
    19. Drew Sharpe
    20. Danny R. Shaw
      candidate for RAMSEUR MAYOR
    21. Frank N. Shelton III
    22. Sheree E. Shepard
      candidate for BURGAW COMMISSIONER
    23. Mark Shepherd
    24. M. Dale Sherrill
    25. Kyle Steven Shipp (N)
    26. Addie Shuford
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    27. Jeremy Shugarts
      candidate for SURF CITY MAYOR
    28. Brian Shumack
    29. Steve Shuttleworth
    30. Bob Sigmon
    31. Kimberly Berry Sigmon
    32. Samuel Siler
    33. Sidney Simmons
    34. Ernie Siriani
    35. Sammy Slade (N)
      candidate for Carrboro Aldermen
    36. Adam Smith
    37. Debbie Sloane Smith
    38. Dewey Smith
      candidate for BOLIVIA ALDERMAN
    39. Harry Smith, Jr.
    40. Jerry Smith
      candidate for STONEVILLE COUNCILMAN
    41. Michael B. Smith
    42. Steve Smith
      candidate for TOPSAIL BEACH MAYOR
    43. David M. Smitherman
    44. Vickie L. Smoak
      candidate for BUTNER COUNCIL MEMBER
    45. Ricky Sneed, Sr.
      candidate for STOVALL COMMISSIONER
    46. Renuka Soll (N)
    47. Kimberly Spader
    48. Kevin Spears
    49. Adam Stanley
      candidate for SHALLOTTE ALDERMAN
    50. Dorrene Stanley
      candidate for CAROLINA BEACH MAYOR
    51. Michael Stealer
      candidate for ATKINSON COMMISSIONER
    52. Amanda Drum Stewart
    53. Bryan Stewart
      candidate for ATKINSON COMMISSIONER
    54. John M. Stiver
      candidate for NEWTON MAYOR
    55. Jay Stobbs (Rep)
    56. Jim Stockner
    57. Mike Stone
    58. Bob Stout
    59. Lawrence Straughn
    60. Carla Strickland
      candidate for PLEASANT GARDEN MAYOR
    61. Beverly Danner Stull
      candidate for NEWTON CITY COUNCIL
    62. Michael (Mike) Sullivan
    63. Mike Sullivan
    64. Kathleen G. Sumner
    65. Ron Surgeon
    66. Charles Swiers
      candidate for ASHEBORO CITY COUNCIL
  20. T
    1. Jennifer L. Talley
      candidate for GRAHAM COUNCIL MEMBER
    2. Van Tanner
    3. Roger T. Tate
    4. Deon Lamar Temne (N)
    5. Ken Thomas
      candidate for OAK ISLAND MAYOR
    6. Larry Thomas
      candidate for OXFORD MAYOR
    7. Andy Thompson
    8. Chris Thompson
    9. Paul Thompson
    10. Ronnie Thompson
      candidate for MORGANTON MAYOR
    11. Henry (Camp) Thornton
      candidate for STONEVILLE COUNCILMAN
    12. Matt Thrift
    13. Daniel Tichy
      candidate for ALAMANCE ALDERMAN
    14. Don Tichy
      candidate for ALAMANCE MAYOR
    15. Jean R. Toner
    16. Dick Toomey
    17. Dwight Torres
    18. Louis Patrick Tortora (Withdrew) (N)
    19. John Tovey
      candidate for OXFORD COMMISSIONER
    20. Michael Troy
      candidate for NORTHWEST COUNCILMAN
    21. Robert Tucker
    22. Sammy Rex Tuggle
      candidate for STONEVILLE COUNCILMAN
    23. Stuart G. Tugman
    24. Terry Turner
      candidate for BUTNER MAYOR
    25. Woody Tyner
  21. V
    1. Michael Van Sickle
    2. Paul Van Wormer
      candidate for SUNSET BEACH MAYOR
    3. Thurman VanHorn
    4. Richard B. Vessov
  22. W
    1. Jay Wagner
      candidate for HIGH POINT MAYOR
    2. Jacqueline Wagstaff (N)
    3. John Wait
      candidate for CLEMMONS MAYOR
    4. Reece Walker
    5. Sandra Walker
    6. Sherri G. Walker
    7. Dean A. Walters
    8. ROBERT MARION WARD
    9. Jack Warren
      candidate for KING MAYOR
    10. Robert Way
    11. Jennifer (Jenn) Weaver (N)
      candidate for Hillsborough Mayor
    12. Terry Weaver
    13. Jane Welch
    14. Edna B. Weller
    15. Lonnie Eugene West (N)
    16. L. Mckay (Mac) Whatley
    17. Bobby Wheeler
      candidate for CREEDMOOR MAYOR
    18. Larry Whisnant
    19. Joseph M. Whitley
    20. Herman B. Wilkerson
    21. Archer Wilkins
    22. Suzie Vaughan
      candidate for MADISON ALDERMAN
    23. Charlotte Williams
    24. Chris Williams
    25. Leonard (Lenny) Williams
      candidate for GIBSONVILLE MAYOR
    26. Ronnie K. Williams
    27. Sylvester Williams (N)
      candidate for Durham City Mayor
    28. Betty S. Williamson
    29. Mike Williford
      candidate for STOVALL COMMISSIONER
    30. Kyle Wills
      candidate for ELON ALDERMAN
    31. Patty J. Wilson
    32. Jeff Winecoff
      candidate for OAK ISLAND COUNCILMAN
    33. Dana Witt
    34. Martha Stafford Wolfe
    35. Debbie Wood
    36. Tony Wood
    37. Michael Woods
      candidate for ELON ALDERMAN
    38. Richard Woods
    39. Christopher Wrights
  23. Y
    1. Filmore York
      candidate for LIBERTY MAYOR
    2. Jody York
    3. Nathan (Nate) Youngs
    4. Carroll Yount
    5. Evelyn Fisher Yount
    6. Terry Yount
      candidate for DREXEL TOWN ALDERMAN