Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Indiana
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. OMAR (CARL HEMPHILL) M ABDALLAH (Dem)
    2. MICHAEL (MIKE) ADAMS (Dem)
    3. TAI ADKINS (Dem)
    4. JOHN AGUILERA (Dem)
    5. Lauren Ahlersmeyer (Dem)
    6. DANIEL G ALCORN (Dem)
    7. MILDRED (TINYE) ALCORN (Dem)
      candidate for Gary City Mayor
    8. GARRICK V ALEXANDER (Dem)
    9. KATRINA D ALEXANDER (Dem)
    10. RANDALL ALEXANDER JR (Rep)
    11. Jase Paul Allsup (Dem)
    12. Oscar A. Alvarez (Rep)
    13. DAVID M ANDERSON (Rep)
    14. NEIL M ANDERSON (Dem)
    15. RICK ANDERSON (Rep)
    16. Duane Arndt (Dem)
    17. BENITA WHITE ARNOLD (Dem)
    18. ROBIN (MISS ROBIN) ARVANITIS (Dem)
    19. STEFANEE ASCHE (Dem)
    20. DEBBIE J ASTOR (Rep)
    21. Joe Atkinson (Dem)
    22. Amy Auler (Dem)
    23. George J. Azar (Dem)
  2. B
    1. NORMAN BAILEY (Dem)
    2. BRIDGET BAIRD (Dem)
    3. MICHAEL T BALL (Dem)
    4. LARRY BALLAH (Rep)
    5. Evelyn Ballinger (Dem)
    6. Jason Banicki (Dem)
      candidate for District 6
    7. Ron Banicki (Dem)
      candidate for District 6
    8. Perry Jay Barbee (Rep)
    9. MARK BARENIE (Rep)
    10. LINDA BARNES-CALDWELL (Dem)
    11. CHRISSY BARRON (Dem)
    12. PATRICK (KEN) BARRY (Dem)
    13. TONYA SOWLES BEALL (Dem)
    14. Terry J. Beane SR (Dem)
    15. Mailaika Beaty (Dem)
    16. ZACK BEAVER (Rep)
    17. RICK BELLA (Dem)
    18. STEVE BELLAMY (Dem)
    19. Mike Bellovich (Rep)
      candidate for District 2 (R)
    20. Duke A. Bennett (Rep)
      candidate for Terre Haute Mayor
    21. DAVID BENSON (Rep)
    22. Elizbieta “Ela” Bilderback (Rep)
      candidate for LaPorte Third Ward
    23. THOMAS (TOM) BLACK (Rep)
    24. Jeana Blake (Dem)
    25. Melvin Blakely Jr. (Dem)
      candidate for District 4 (D)
    26. BRYAN BLAZAK (Rep)
    27. Rebecca Bockhorst (Rep)
      candidate for LaPorte Third Ward
    28. Tammy Boland (Dem)
    29. BARB BONNER (Dem)
    30. MARK BORST (Rep)
    31. Kara Boyles (Dem)
    32. RONALD G (RON) BREWER SR (Dem)
    33. JOHN G BREZIK (Dem)
    34. P Russell Bridges II (Dem)
    35. CRYSTAL CORTEZ BRISENO (Dem)
    36. ALAN BROOKS (Rep)
    37. Tess Brooks Stevens (Dem)
    38. JOSEPH (JOE-B) BROWDER (Dem)
    39. Jasmine Brown (Dem)
      candidate for District 2
    40. MARY BROWN (Dem)
    41. MIKE BROWN (Dem)
    42. Perry E. Brown (Dem)
    43. Sarah Brown (Rep)
      candidate for LaPorte Fifth Ward
    44. ZACK BRYAN (Dem)
    45. CHRISTOPHER A BUCKLEY (Rep)
      candidate for Lowell Town Judge
    46. ROBERT L BUGGS SR (Dem)
  3. C
    1. PEGGI CALDERARO (Rep)
    2. CLIFF (FIGHTING 4 THE 5T) CALDWELL (Dem)
    3. KATHY CALDWELL (Rep)
    4. ROBERT L CAMPBELL (Dem)
    5. Ron Campbell (Dem)
    6. Damon Carnes (Dem)
    7. Kylie Carrithers (Dem)
    8. BILL CARROLL (Dem)
    9. Ryan Carter (Dem)
    10. ERICKA LYNN CASTILLO (Dem)
    11. VERSIE C CHATMAN (Dem)
    12. MICHAEL J CHHUTANI (Dem)
    13. Chad Childers (Dem)
    14. JOSEPH (JOE) CINKO (Dem)
    15. MATTHEW CLAUSSEN (Dem)
    16. TIMOTHY CLAYTON (Rep)
    17. ANTUWAN V CLEMONS (Dem)
    18. ROBERT CLEMONS (Rep)
    19. CRYSTAL CLIBORNE (Rep)
    20. JOSEPH J CLUNE (Rep)
    21. Earl Cole (Dem)
    22. Lynn Coleman (Dem)
    23. TRACY COLEMAN (Dem)
    24. JOSIE COLLINS (Dem)
    25. LORI (NEWSOM) COLLMAR (Dem)
    26. Sandy Combs (Dem)
      candidate for District 5 (D)
    27. Mike Compton (Dem)
      candidate for District 5
    28. David E. "Dots" Conder (Dem)
      candidate for Terre Haute Mayor
    29. Mike Conner (Rep)
      candidate for LaPorte At Large
    30. ANTHONY COPELAND (Dem)
    31. JOHN CORBETT (Rep)
    32. MELVIN DOUGLAS CRAIG III (Dem)
    33. Jason Critchlow (Dem)
    34. JAMES CROOK (Rep)
    35. Martha Crossen (Dem)
    36. Laura Cutler (Dem)
      candidate for LaPorte Third Ward
  4. D
    1. Bryant Dabney (Dem)
    2. Oliver Davis (Dem)
    3. Henry Davis Jr. (Dem)
      candidate for District 2
    4. Curtis A. DeBaun IV (Dem)
    5. DAVID DEJONG (Rep)
    6. Maggie Demaegd (Rep)
      candidate for At-Large (R)
    7. Joel Dendiu (Dem)
      candidate for District 2 (D)
    8. Tom Dermody (Rep)
      candidate for LaPorte Mayor
    9. JON DERWINSKI (Rep)
    10. Angie Nelson Deuitch (Dem)
    11. Keith Devereauz (Rep)
    12. MARY JOAN DICKSON (Dem)
    13. JAMES BRANDON DILLON (Dem)
    14. STACY DIXON-WINFIELD (Dem)
    15. Bob Downing (Dem)
    16. CAROL DRASGA (Rep)
    17. KRISTIE DRESSEL (Rep)
  5. E
    1. Michelle Edwards (Dem)
    2. O. Earl Elliott (Dem)
    3. WILLIAM J EMERSON SR (Dem)
    4. Dale (Woody) Emmons (Dem)
      candidate for District 1
    5. Lauri Enochs (Dem)
    6. SCOTT DAVID EVORIK (Rep)
  6. F
    1. WILL FARRELLBEGG (Dem)
    2. JUAN (WETO) FERNANDEZ (Dem)
    3. Miles Fettinger (Dem)
      candidate for LaPorte Fifth Ward
    4. GINA FEZLER (Dem)
    5. STANLEY FIELDS (Dem)
    6. Mary Fisher (Rep)
    7. Sean "Fitz" Fitzpatrick (Dem)
    8. RICHARD J. FLAHAVEN (Rep)
    9. MIKE FORBES (Rep)
    10. JOHN C FOREMAN (Rep)
    11. EZELL (EASY E) FOSTER (Dem)
    12. Kareemah Fowler (Dem)
      candidate for Clerk
    13. Alivia Fox (Dem)
    14. Dennis Francis (Dem)
    15. LENNY FRANCISKI (Dem)
    16. Tim Franke (Rep)
      candidate for LaPorte At Large
    17. BILL FRANTAL (Dem)
    18. MANNY FRAUSTO (Rep)
    19. KAREN FREEMAN-WILSON (Dem)
      candidate for Gary City Mayor
  7. G
    1. Roger Galloway (Rep)
      candidate for LaPorte Fourth Ward
    2. ROBERT GARCIA (Dem)
    3. CHARLES (CHUCK) GARDINER (Rep)
    4. Neil Garrison (Dem)
    5. JIMMY R GIBSON (Dem)
    6. KELLY WHITE GIBSON (Dem)
    7. Tyler Gillean (Rep)
      candidate for District 4 (R)
    8. Alex Giorgio-Rubin (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    9. WILLIAM G GODWIN (Dem)
    10. ROBERT J GOLEC (Dem)
      candidate for Hammond City Clerk
    11. JESSE GOMEZ (Dem)
    12. MONICA GUZMAN GONZALEZ (Dem)
    13. Pat Goodwin (I)
      candidate for Terre Haute Mayor
    14. Amanda Govaert Konrath (Dem)
      candidate for District 2
    15. William "Billy" Green (Rep)
    16. Michael Gresham (Dem)
    17. MICHAEL W GRIFFIN (Dem)
    18. Amanda Jean Grove (Rep)
      candidate for At-Large (R)
    19. MIKE GRUSZKA (Dem)
    20. ROB GUETZLOFF (Dem)
  8. H
    1. Sean Haas (Rep)
    2. Davin Hackett (Rep)
      candidate for At-Large (R)
    3. NATE HALL (Dem)
    4. Lori Hamann (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    5. Robert E. Superman Hamilton (Dem)
      candidate for Terre Haute Mayor
    6. RICHARD L HARDAWAY (Dem)
    7. JOHN HAYNES (Dem)
    8. Anthony (Tony) Hazen (Rep)
      candidate for District 3 (R)
    9. Lon Heide (Dem)
    10. ROSE HEJL (Rep)
    11. JOSHUA HENSHILWOOD (Rep)
    12. MARK HERAK (Dem)
    13. BETHANY (BETH) HERNANDEZ (Rep)
    14. VANESSA (COACH V) HERNANDEZ-ORANGE (Dem)
    15. JERRY HERZOG (Dem)
      candidate for Hobart City Mayor
    16. ANTHONY W HIGGS (Dem)
    17. TERRENCE (TERRY) HILL (Dem)
    18. Gregg Hixenbaugh (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    19. TONY F HOBSON (Rep)
    20. JOSH HUDDLESTUN (Dem)
    21. Jerry Hunt (Dem)
    22. Denise Hutcheson (Dem)
  9. I
    1. Shane Inez (Dem)
    2. Laurel Izard (Dem)
  10. J
    1. KENT A JEFFIRS (Rep)
    2. CHAD J JEFFRIES (Dem)
    3. CALEB S JOHNSON (Rep)
    4. KENDRA S JOHNSON (Dem)
    5. CARL (DOOZIE) JONES (Dem)
      candidate for Gary City Mayor
    6. GINA L JONES (Dem)
  11. K
    1. CHARLES B KALLAS (Rep)
    2. MARK KALWINSKI (Dem)
    3. Suzan Kesim (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    4. Cary Kirkham (Rep)
      candidate for LaPorte Third Ward
    5. Kevin M Klinker (Dem)
    6. Charlotte Knowlton (Dem)
    7. MARK A KOPIL (Dem)
    8. ANDY KOULTOURIDES (Rep)
    9. LISA KREBS (Dem)
    10. KONNIE KUIPER (Dem)
    11. ANDREW S KYRES (Dem)
  12. L
    1. Debbie Ladyga-Block (Dem)
      candidate for Clerk
    2. ROXANNE M LAMARCA (Dem)
    3. CLORIUS L LAY (Dem)
    4. JACQUELINE (JACKIE) LEE (Dem)
    5. DEWEY R LEMLEY (Dem)
    6. RICK LONG (Dem)
    7. DEBORAH A LONGER (Dem)
    8. WILLIAM J LONGER (Dem)
      candidate for Hobart City Judge
    9. Robert Lonie (Rep)
      candidate for Michigan City Mayor
    10. Cheryl A. Loudermilk (Dem)
    11. CARLOS LUNA (Dem)
    12. WILLIAM G (CORN) LUNA (Dem)
    13. Joseph Luten (Dem)
      candidate for At-Large (D)
  13. M
    1. JEFFREY E MACDONALD (Rep)
    2. Karyl Machek-Feikes (Rep)
      candidate for LaPorte Second Ward
    3. Michael Mack (Dem)
    4. P LINO MAGGIO (Dem)
    5. Lynn Mahoney (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    6. Matt Mammolenti (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    7. Anne Mannix (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    8. JIM MARKER (Rep)
    9. ROBERT A (BOB) MARKOVICH (Dem)
    10. Virginia Martin (Dem)
      candidate for Michigan City Mayor
    11. JOSH MATEJCZYK (Dem)
    12. Barbara Matson (Dem)
      candidate for District 3
    13. David Matthews (Dem)
      candidate for District 4 (D)
    14. JOE MAYS (Dem)
    15. Sharon McBride (Dem)
      candidate for District 3
    16. Ann Loch McChristian (Dem)
    17. CASEY J MCCLOSKEY (Dem)
    18. THOMAS M MCDERMOTT JR (Dem)
      candidate for Hammond City Mayor
    19. BRUCE MCKENZIE (Dem)
    20. KEVIN DESHAWN MCKINNEY (Dem)
    21. JAMES (SIRMACK G.I.) EDWARD MCKNIGHT II (Dem)
      candidate for Gary City Mayor
    22. MICHAEL MEARS (Rep)
    23. RICHARD (RICH) MEDINA (Dem)
    24. Ron Meer (Dem)
      candidate for Michigan City Mayor
    25. LEE ANN MELLON (Rep)
    26. REBECA UNATE MICHKO (Dem)
    27. THOMAS (TOM) MICHNIEWICZ (Dem)
    28. RALPH J MILLER (Rep)
    29. SHELEITA MILLER (Dem)
    30. Suzanne L Miller (Rep)
      candidate for LaPorte First Ward
    31. JEFF MINCHUK (Dem)
    32. WENDY MIS (Rep)
    33. MARLON R MITCHELL (Dem)
    34. DEIDRE L MONROE (Dem)
      candidate for Gary City Judge
    35. KENNY (COACH) MONROE (Dem)
    36. Don W. Morris (Dem)
    37. SONIA MORRIS (Dem)
    38. Kari Moss (Dem)
    39. Joseph “Joe” Mrozinske (Dem)
      candidate for LaPorte At Large
    40. James Mueller (Dem)
    41. Cindy Murray (Dem)
      candidate for Lafayette City Clerk
    42. JAMES A MYERS (Dem)
  14. N
    1. Nancy Nargi (Dem)
    2. Karrum J. Nasser (Dem)
      candidate for Terre Haute Mayor
    3. Todd Nation (Dem)
    4. Steven B. Niece (Rep)
    5. DAVID B NELLANS (Rep)
    6. Gale Neulieb (Dem)
    7. BRANDON NEWCOMB (Rep)
    8. PORTIA C NEWSOME (Dem)
    9. Karl Nichols (Dem)
      candidate for District 1
    10. Sheila Niezgodski (Dem)
      candidate for District 6
    11. Brian Nurnberg (Dem)
  15. O
    1. GILDA ORANGE (Dem)
    2. RENEE M ORTEGA (Dem)
    3. JESUS LUIS OTIZ III (Dem)
  16. P
    1. PAUL PANCZUK (Rep)
    2. David Parker-Brooks (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    3. Amanda Parkinson (Dem)
      candidate for District 4 (D)
    4. Duane Parry (Rep)
      candidate for Michigan City Mayor
    5. Courtney Parthun (Rep)
    6. Nathan Patrick (Rep)
    7. JASON L PEDROZA (Dem)
    8. DAWN PELC (Rep)
    9. TARA L PELFREY (Dem)
    10. EMILIANO (JR) PEREZ (Dem)
    11. SHAWN MICHAEL PETTIT (Dem)
    12. Larry Pinkerton (Rep)
      candidate for LaPorte Fifth Ward
    13. Beth McKee Pishkur (Dem)
    14. Kelvin Poindexter (Dem)
      candidate for District 2
    15. WAYNE (WATERMAN) PONDINAS (Rep)
    16. LJUBICA (LIBBY) POPOVIC (Rep)
    17. JEROME A PRINCE (Dem)
      candidate for Gary City Mayor
    18. MICHAEL L PROTHO (Dem)
    19. Donald D. Przybylinski (Dem)
    20. Paul Przybylinski (Dem)
  17. R
    1. RAGGS, SUZETTE (Dem)
      candidate for Gary City Clerk
    2. SCOTT M RAKOS (Dem)
    3. DWAYNE (TUSS) RANCIFER JR (Dem)
    4. George A. Reedy (Dem)
    5. JAYSON REEVES (Dem)
    6. Stacy Reisdorf (Dem)
      candidate for District 3 (D)
    7. BRIDGETT J REPAY (Rep)
    8. EDWARD A (ED) REPAY (Dem)
    9. STEPHANIE REYNA (Dem)
    10. Jerry Reynolds (Rep)
    11. KERRY RICE SR (Dem)
      candidate for Gary City Mayor
    12. PAMELA RICHARD (Dem)
    13. CYNTHIA ROBBINS (Rep)
    14. MELISSA ROBBINS (Rep)
    15. MILCAH T ROBINSON (Dem)
    16. ESTHER ROCHA-BALDAZO (Dem)
    17. DAVID (BIG-DAVE) RODRIGUEZ (Dem)
    18. PATRICK G RODRIGUEZ SR (Dem)
    19. RICK RODRIGUEZ JR (Dem)
    20. Salvador Rodriguez (Dem)
    21. Tony Roswarski (Dem)
      candidate for Lafayette City Mayor
    22. Alonzo Rupert (Dem)
    23. RICK RYFA (Rep)
  18. S
    1. CHRISTOPHER S. SALATAS JR (Rep)
    2. BRENDA SAMUELS (Dem)
    3. ELIDE SANCHEZ (Dem)
    4. JENNIFER N SANDBERG (Rep)
    5. ADRIAN SANTOS (Dem)
    6. ARHTUR SANTOS (Rep)
    7. CHRIS SARVANIDIS (Dem)
    8. LAURA SAUERMAN (Rep)
    9. COLLEEN D SCHIEBEN (Rep)
    10. MICHAEL SCHILLING (Rep)
    11. David J. Schmitt (Dem)
      candidate for LaPorte First Ward
    12. MARK SCHOCKE (Rep)
    13. KENNETH J SCHOON (Dem)
    14. Julie West Schroeder (Rep)
      candidate for LaPorte First Ward
    15. Tim Scott (Dem)
      candidate for District 1
    16. Geoffrey “Geoff” Sellers (Rep)
    17. CATHY WOJAS SERRANO (Dem)
    18. RICHARD (RICK) S SHARPE (Rep)
    19. Matthew A. Sheehan (Dem)
    20. ROGER SHEEMAN (Rep)
    21. Gene Simmons (Dem)
    22. Cory Smith (Dem)
      candidate for District 4 (D)
    23. GINA SMITH (Rep)
    24. HERB SMITH (Dem)
    25. SAMUEL SMITH JR (Dem)
    26. TRICIA DAVIS SMITH (Rep)
    27. Will Smith (Dem)
    28. BRIAN K SNEDECOR (Dem)
      candidate for Hobart City Mayor
    29. MICHAEL (MIKE) SOWARDS (Dem)
    30. DONALD G (DON) SPANN (Dem)
    31. LAVETTA SPARKS-WADE (Dem)
      candidate for Gary City Mayor
    32. Jason C. Speer (Rep)
    33. DANIEL SPITALE (Dem)
    34. Timothy J. Stabosz (Rep)
      candidate for LaPorte Mayor
    35. JOE STAHURA (Dem)
      candidate for Whiting City Mayor
    36. ROBERT (BOB) STARKEY (Rep)
    37. TINA STATH (Dem)
    38. WILLIE G STEWART JR (Dem)
    39. GERALD STIENER (Rep)
    40. Johnny Stimley (Dem)
    41. DAWN STOKES (Dem)
    42. Kathryn Stransky (Dem)
    43. BRENDA SWALLOW (Dem)
    44. ANDREW SYLWESTROWICZ (Dem)
    45. SHARON SZWEDO (Dem)
  19. T
    1. Bryan Tanner (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    2. EDDIE TARVER JR (Dem)
      candidate for Gary City Mayor
    3. Jake Teshka
      candidate for District 5 (R)
    4. Clifford K Thatcher Jr (Dem)
      candidate for Michigan City Mayor
    5. RICHARD (RICK) THOMAS (Dem)
    6. Tracie Y. Tillman (Dem)
    7. REGGIE TISDALE (Dem)
    8. Rachel Tomas Morgan (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    9. PEDRO (PETE) TORRES (Dem)
    10. Bill Treadway (Rep)
    11. CONNEE TREPTON (Dem)
    12. MICHAEL A TROXELL (Dem)
    13. STEVE TULOWITZKI (Dem)
    14. SHAWN M TURPIN (Dem)
    15. BARRY TYLER JR (Dem)
  20. U
    1. DAVID D F URAN (Dem)
    2. MARGARET UZELAC (Dem)
    3. JOSEPH J UZUBELL (Rep)
  21. V
    1. SHELLI VANDENBURGH (Dem)
    2. CHRISTINE VASQUEZ (Dem)
    3. DAN VASSAR (Dem)
    4. JANET VENECZ (Dem)
    5. LINDA VERDUZCO (Dem)
    6. Paul Vincent (Rep)
      candidate for LaPorte At Large
    7. DAVID VINZANT (Dem)
    8. Kate Voelker (Rep)
      candidate for District 4 (R)
  22. W
    1. STEVEN WAGNER (Dem)
    2. DAN WALDROP (Dem)
    3. BRENDA J WALKER (Dem)
    4. JUDITH WALTERS (Dem)
    5. Troy Warner (Dem)
      candidate for District 4 (D)
    6. Kenneth Watts (Dem)
    7. Melissa Weast-Williamson (Dem)
    8. CARL (THE SPOON) WEATHERSPOON JR (Dem)
    9. COZEY WEATHERSPOON (Dem)
    10. VANESSA WELTY (Dem)
    11. TERRENCE (FU-MAN) WEST (Dem)
    12. JACKIE (JACQUESE) WHITE (Dem)
    13. JOE L WHITE (Dem)
      candidate for Gary City Mayor
    14. Karen White (Dem)
      candidate for At-Large (D)
    15. LEONARD WHITE (Dem)
    16. T J WIGMORE (Rep)
    17. Matt Wilhelm (Dem)
      candidate for LaPorte Mayor
    18. DWIGHT A (TWIN) WILLIAMS (Dem)
    19. ETHEL JEANETTE WILLIAMS (Dem)
    20. FRED WILLIAMS (Dem)
    21. Regina Williams-Preston (Dem)
    22. NATHANIEL (NATE) WILLILAMS (Dem)
    23. Renee Wiltfong (Dem)
    24. Diana Winsted-Smith (Rep)
    25. DAVE WOERPEL (Dem)
    26. TIMOTHY J WOLF (Rep)
    27. Dave Wood (Rep)
    28. Bruce Edward Wren (Dem)
    29. Richard Wright (Dem)
    30. REBECCA (BECKY) WYATT (Dem)
    31. RANDY WYLLIE (Dem)
  23. Y
    1. JOHN M YELKICH JR (Dem)
  24. Z
    1. BERNIE ZEMEN (Dem)
    2. KEN ZUBECK (Dem)
    3. Dalia Zygas (Dem)