Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Minnesota
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Patty Acomb (DFL)
    2. Tony Albright (Rep)
    3. Paul H. Anderson (Rep)
  2. B
    1. Jeff Backer (Rep)
    2. Kristin Bahner (DFL)
    3. Calvin (Cal) K. Bahr (Rep)
    4. Dave Baker (Rep)
    5. Peggy Bennett (Rep)
    6. Connie Bernardy (DFL)
    7. Robert Bierman (DFL)
    8. Julie Blaha (DFL)
      candidate for State Auditor
    9. Matt Bliss (Rep)
    10. Greg Boe (Rep)
    11. Jeff Brand (DFL)
  3. C
    1. Hunter Cantrell (DFL)
    2. Andrew Carlson (DFL)
    3. Lyndon R. Carlson (DFL)
    4. Shelly Christensen (DFL)
    5. Anne Claflin (DFL)
    6. Jack Considine (DFL)
    7. Angie Craig (DFL)
      candidate for US House District 2
  4. D
    1. Brian Daniels (Rep)
    2. Kurt Daudt (Rep)
    3. Gregory M. Davids (Rep)
    4. Jim Davnie (DFL)
    5. Raymond Dehn (DFL)
    6. Lisa Demuth (Rep)
    7. Bob Dettmer (Rep)
    8. Steve Drazhowski (Rep)
  5. E
    1. Rob Ecklund (DFL)
    2. Heather Edelson (DFL)
    3. Steve Elkins (DFL)
    4. Keith Ellison (DFL)
      candidate for Attorney General
    5. Tom Emmer (Rep)
      candidate for US House District 6
    6. Sondra Erickson (Rep)
  6. F
    1. Dan Fabian (Rep)
    2. Jamie Becker-Finn (DFL)
    3. Peter M. Fischer (DFL)
    4. Mary Franson (Rep)
    5. Mike Freiberg (DFL)
  7. G
    1. Patrick Garofalo (Rep)
    2. Aisha Gomez (DFL)
    3. Steve Green (Rep)
    4. Matthew J. Grossell (Rep)
    5. Glenn Gruenhagen (Rep)
    6. Bob Gunther (Rep)
  8. H
    1. Jim Hagedorn (Rep)
      candidate for US House District 1
    2. Barb Haley (Rep)
    3. Laurie Halverson (DFL)
    4. Rod Hamilton (Rep)
    5. Rick Hansen (DFL)
    6. Hodan Hassan (DFL)
    7. Alice Hausman (DFL)
    8. John Heinrich (Rep)
    9. Josh Heintzeman (Rep)
    10. Kaohly Her (DFL)
    11. Jerry Hertaus (Rep)
    12. Frank Hornstein (DFL)
    13. Melissa Hortman (DFL)
    14. Michael Howard (DFL)
    15. Jeff Howe (Rep)
    16. John Huot (DFL)
  9. J
    1. Brian Johnson (Rep)
    2. Tony Jurgens (Rep)
  10. K
    1. Debra (Deb) Kiel (Rep)
    2. Ginny Klevorn (DFL)
    3. Amy Klobuchar (DFL)
      candidate for US Senate
    4. Jim Knoblach (Rep)
    5. Erin Koegel (DFL)
    6. Carlie Kotyza-Witthuhn (DFL)
    7. Jon Koznick (Rep)
    8. Ron Kresha (Rep)
    9. Mary Kunesh-Podein (DFL)
  11. L
    1. Sandy Layman (Rep)
    2. Fue Lee (DFL)
    3. John Lesch (DFL)
    4. Tina Liebling (DFL)
    5. Ben Lien (DFL)
    6. Leon M. Lillie (DFL)
    7. Todd Lippert (DFL)
    8. Dave Lislegard (DFL)
    9. Diane Loeffler (DFL)
    10. Jamie Long (DFL)
    11. Eric Lucero (Rep)
    12. Dale K. Lueck (Rep)
  12. M
    1. Tim Mahoney (DFL)
    2. Alice Mann (DFL)
    3. Carlos Mariani (DFL)
    4. Paul Marquart (DFL)
    5. Robert Marvin (Rep)
    6. Sandra Masin (DFL)
    7. Betty McCollum (DFL)
      candidate for US House District 4
    8. Joe McDonald (Rep)
    9. Shane Mekeland (Rep)
    10. Tim Miller (Rep)
    11. Kelly Moller (DFL)
    12. Rena Moran (DFL)
    13. Kelly Morrison (DFL)
    14. Jeremy Munson (Rep)
    15. Mary Murphy (DFL)
  13. N
    1. Jim Nash (Rep)
    2. Michael V. Nelson (DFL)
    3. Anne Neu (Rep)
    4. Mohamud Noor (DFL)
    5. Bud Nornes (Rep)
  14. O
    1. Tim O'Driscoll (Rep)
    2. Marion O'Neill (Rep)
    3. Liz Olson (DFL)
    4. Ilhan Omar (DFL)
      candidate for US House District 5
  15. P
    1. Gene Pelowski Jr. (DFL)
    2. John Persell (DFL)
    3. John Petersburg (Rep)
    4. Collin C. Peterson (DFL)
      candidate for US House District 7
    5. Dean Phillips (DFL)
      candidate for US House District 3
    6. Nels T. Pierson (Rep)
    7. Dave Pinto (DFL)
    8. Jeanne Poppe (DFL)
    9. John M. Poston (Rep)
    10. Laurie Pryor (DFL)
  16. Q
    1. Duane Quam (Rep)
  17. R
    1. Jason Rarick (Rep)
    2. Ruth Richardson (DFL)
    3. Kristin Robbins (Rep)
    4. Linda Runbeck (Rep)
  18. S
    1. Steve Sandell (DFL)
    2. Julie Sandstede (DFL)
    3. Duane Sauke (DFL)
    4. Joe Schomacker (Rep)
    5. Jennifer Schultz (DFL)
    6. Peggy Scott (Rep)
    7. Steve Simon (DFL)
      candidate for Secretary of State
    8. Tina Smith (DFL)
    9. Pete Stauber (Rep)
      candidate for US House District 8
    10. Zach Stephenson (DFL)
    11. Mike Sundin (DFL)
    12. Chris Swedzinski (Rep)
  19. T
    1. Brad Tabke (DFL)
    2. Tama Theis (Rep)
    3. Paul Torkelson (Rep)
  20. U
    1. Dean Urdahl (Rep)
  21. V
    1. Samantha Vang (DFL)
    2. Bob Vogel (Rep)
  22. W
    1. Jean Wagenius (DFL)
    2. Tim Walz and Peggy Flanagan (DFL)
    3. Ami Wazlawik (DFL)
    4. Nolan West (Rep)
    5. Ryan Winkler (DFL)
    6. Dan Wolgamott (DFL)
  23. X
    1. Jay Xiong (DFL)
    2. Tou Xiong (DFL)
  24. Y
    1. Cheryl Youakim (DFL)
  25. Z
    1. Nick Zerwas (Rep)