Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Florida
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
    1. Yes-Retain Darryl C. Casanueva
  1. A
    1. Yes - Retain Anthony K. Black
    2. Yes - Retain Alan Lawson
    3. Yes - Retain Edward C. LaRose
    4. Yes - Retain Susan H. Rothstein-Youakim
    5. Katie Abbott (NPA)
    6. Robert M. Abene (NP)
    7. Alexis Acosta
    8. Blake Adams
    9. CARTER J. ADAMS
    10. Joy D. Adams (NP)
    11. Kent Adcock (N)
    12. Rizwan Ahmed (Dem)
    13. Ben Albritton (Rep)
      candidate for State Senator 26
    14. Nicholas Alexander
    15. Rufus Alexander III
    16. Jasmine Ali-Mohammed
    17. Jason Allen-Rosner (NP)
    18. Vance Aloupis (Rep)
    19. Thad Altman (Rep)
    20. Anna M. Alvarado (NPA)
    21. Carlos O.Alvarez (NPA)
    22. Darlene Alvarez
    23. Robert Alvarez (NPA)
    24. Elizabeth Andersen (NP)
    25. Erik Anderson (NP)
    26. Joseph Anderson (Dem)
    27. Kevin Anderson
    28. Lambert James Anderson
    29. Roberto Arias (NP)
    30. Michael Arman
    31. Michael Arminio
    32. Don Armstrong
    33. Shelia Arnett (N)
    34. Steven R. Arnst (NP)
    35. Antonio V. Arserio (NP)
    36. Audrey Asciutto (Dem)
    37. Robert Asencio (Dem)
    38. Gail Ash (N)
    39. Jeff Ashton (NPA)
    40. William Athas (NP)
    41. Richard Aube (NP)
    42. Bryan Avila (Rep)
    43. Santiago Avila, Jr.
      candidate for Deltona Mayor
    44. Edgar Ayala (NPA)
      candidate for Medley Town Council
    45. Casey Ayers (NP)
  2. B
    1. Peter Bacheler
    2. Lauren Baer (Dem)
      candidate for US House District 18
    3. Ellen Baker (Dem)
    4. Christina Banks (NPA)
    5. Lisa Barclay Fountain
      candidate for Circuit Judge
    6. John Barfield
    7. Webster Barnaby
    8. Robert Barrios
    9. Sherelean Bass (NPA)
    10. Michael Bateh (NP)
    11. Matthew Baumann (N)
    12. Dennis Baxley (Rep)
      candidate for State Senator 12
    13. J. Scott Bayne (NP)
    14. Sal Bazaz
    15. Aaron Bean (Rep)
      candidate for State Senator 4
    16. Mark Beaumont
    17. John George Beckford (NP)
    18. Shannon Beckham (NP)
    19. Seeta Durjan Begui (Dem)
    20. Peggy Belflower
    21. Ricky Bell
    22. Katherine Ann Bellamy (N)
    23. Reginald Bellamy (Dem)
    24. Debra Bellanti (Dem)
    25. Mike Beltran (Rep)
    26. Patrick Bengston (NP)
    27. Laurel S. Bennett (Rep)
    28. Phillip Raymond Beracha (NP)
    29. Bart Berger (NP)
      candidate for Plantation Mayor
    30. Joceline Berrios (NPA)
      candidate for US House District 4
    31. Donald L Berry (Rep)
    32. Kevin Biederman (NP)
    33. Mary Azalee Bigham (N)
    34. Andrew Bilardello (N)
    35. Gus Michael Bilirakis (Rep)
      candidate for US House District 12
    36. Angela Birdsong (Dem)
    37. No - Do Not Retain Anthony K. Black
    38. Ray Blacklidge (Rep)
    39. Mike Blake (Dem)
    40. Piotr Blass and Paul Edward Harju (WRI)
      candidate for Governor
    41. William Bliss
    42. Jennifer Boddicker (Dem)
    43. Mark D. Bogen (Dem)
    44. David Bogner (Dem)
    45. Jane F. Bolin (NP)
    46. Joseph Trampis BonJorn (Rep)
    47. Jim Bonfiglio (Dem)
    48. Anthony Bonna (Rep)
    49. Jay Bonner (NPA)
      candidate for US House District 20
    50. Albert Bouie
    51. Steven Bova (N)
    52. Georgia "Joy" Bowen
    53. Angie Boynton (N)
    54. Christine Bradshaw (N)
    55. John 'Jack' Brady (NP)
    56. Jeff Brandes (Rep)
      candidate for State Senator 24
    57. Chuck Brannan (Rep)
    58. Rob Bridger
      candidate for Ormond Beach Mayor
    59. CHERRY BROWN
    60. Cynthia Brown (Dem)
    61. Errol Brown (NP)
    62. Joe Brown (WRI)
    63. Lisa Brown
    64. Stephen Brown (N)
    65. WILLIAM "BILL" BROWN
    66. Katienna Brown-Gardner
    67. Douglas Keith Bryant (Dem)
    68. Kathy Bryant (Rep)
    69. James Vernon Buchanan (Rep)
    70. Vern Buchanan (Rep)
      candidate for US House District 16
    71. George Buck (Rep)
      candidate for US House District 13
    72. Jason Michael Bulger (NPA)
      candidate for US House District 4
    73. Danny Burgess (Rep)
    74. Alvin Burke (NPA)
    75. Chris Burke
    76. Randy Burr (NP)
    77. Colleen Burton (Rep)
    78. Billee Bussard (Dem)
      candidate for State Senator 4
    79. Mario Bustamante (NP)
    80. Linda M. Butler (NP)
    81. Michael Butler (NP)
    82. Phyllis Butlien
    83. Sel Buyuksarac (NP)
    84. Robert (Bob) Buzzelli (NPA)
    85. Alek Bynzar (WRI)
      candidate for US House District 15
    86. Cord Byrd (Rep)
    87. David Byrd
    88. Melissa Mitchell Byrd (NPA)
  3. C
    1. Riquet Caballero (LPF)
    2. Digna Cabral
    3. Pete Cabrera
    4. Richard Cabrera (NP)
    5. Barbara Cady (Dem)
    6. Matt Caldwell (Rep)
    7. Scotland Calhoun (Rep)
    8. Traci Callari (NP)
    9. Liliana "Lili" Campa
    10. Katharine Campbell (NP)
    11. Richard Campbell (NP)
    12. Marili Cancio (Rep)
      candidate for State Senator 40
    13. Lisa Nicole Cane (NP)
    14. Timothy A. "Tim" Canova (NPA)
      candidate for US House District 23
    15. James R. Carlino
    16. Steven Michael Carlo (NP)
    17. Eric Carlson
    18. Kristen Carlson (Dem)
      candidate for US House District 15
    19. Kyle Carlton
    20. Michael E. Carn (NP)
    21. Nicole Carr (NP)
    22. Lester Carrero
    23. Doyle Carter (Rep)
    24. Mike Caruso (Rep)
    25. Jennifer Casey (NP)
    26. Mary Ellen Cash
    27. Kathy Castor (Dem)
      candidate for US House District 14
    28. Renata Castro (NP)
    29. Laura Cattabriga (NPA)
    30. John Cavanaugh (NP)
    31. Corey Amanda Cawthon (NP)
    32. Diane Lorayne Champion
    33. Dave Chauncey (NP)
    34. Maxine Cheesman
    35. Chad Chronister (Rep)
      candidate for Sheriff
    36. Lou Cimaglia (NP)
    37. Terry Clark
    38. Donna Clarke
    39. Chuck Clemons (Rep)
    40. Janice Coakley (NPA)
    41. Gary Coffman (NP)
    42. Patricia Cohen
    43. Michelle Coldiron (Rep)
    44. Ralph Cole
    45. Liv Coleman (Dem)
    46. Fred Collins (N)
    47. Emma Collum (Dem)
    48. Esther Colon (NPA)
    49. Ruben Colon
    50. Steve Cona (NPA)
    51. Frank Conklin
    52. Burton C. Conner
    53. Ed Conroy (N)
    54. James Cook (NP)
    55. Nancy Cooke (NP)
    56. Kathleen Coppola (Rep)
    57. Boyd Corbin (NP)
      candidate for Wilton Manors Mayor
    58. Maribel Gomez Cordero (NPA)
    59. Roger Coriat
    60. Bob Cortes (Rep)
    61. Michael W. Costello
    62. Dana Cottrell (Dem)
      candidate for US House District 11
    63. Michael Cottrell (Dem)
      candidate for State Senator 10
    64. Orey William Crippen
    65. Charlie Crist (Dem)
      candidate for US House District 13
    66. Victor Crist (Rep)
    67. Lindsay Cross (Dem)
      candidate for State Senator 24
    68. Pete Crotty (NPA)
    69. Maryellen Crowder (NP)
    70. Janet Cruz (Dem)
      candidate for State Senator 18
    71. Joseph Anthony Cruz (Rep)
    72. Kay Cullen
    73. Eric Ruben Cummings (N)
    74. Karyn Cunningham (NPA)
      candidate for Palmetto Bay Mayor
    75. Carlos Curbelo (Rep)
      candidate for US House District 26
    76. H. James Curry (NP)
    77. Andrew Curtis (N)
    78. Dawn C. Curtis (NPA)
    79. Vincent Czajkoski (N)
  4. D
    1. John Dailey
    2. Dan Daley (NP)
    3. Richard Dally (NP)
    4. Dustin Daniels
    5. Michael W. Davey
      candidate for Key Biscayne Mayor
    6. Andrew Davis (Dem)
    7. Aron Davis (NP)
      candidate for Plantation Mayor
    8. Chris Davis (NPA)
    9. Karen Davis (N)
    10. Kenneth Davis
    11. Marilyn D. Davis (NP)
    12. Luis "Lucho" de la Cruz
      candidate for Key Biscayne Mayor
    13. Ralph De Palma (Dem)
    14. Vivianne del Rio
    15. Carlgina Deliard (NP)
    16. Richard Paul Dembinsky (WRI)
    17. Jerry L. Demings (NPA)
      candidate for Orange County Mayor
    18. Val Demings (Dem)
      candidate for US House District 10
    19. Tanner Channing Demmery (NP)
    20. Dimitrie Denis (Rep)
    21. Karen Castor Dentel (NPA)
    22. Deborah Denys
    23. Ron DeSantis and Jeanette Nunez (Rep)
      candidate for Governor
    24. Ted Deutch (Dem)
      candidate for US House District 22
    25. Stephen R Deutsch (Rep)
    26. Travous Dever
    27. Manny Diaz Jr (Rep)
      candidate for State Senator 36
    28. Mario Diaz-Balart (Rep)
      candidate for US House District 25
    29. Nick DiCeglie (Rep)
    30. Jean S. Dieudonne (NP)
    31. Jeff A. Dirling
    32. Pam Dirschka (Dem)
    33. Lisa Conlon Dodge (NP)
    34. Audrey Dominguez (NPA)
    35. Byron Donalds (Rep)
    36. Rocky Dorcy
    37. Anthony Dorsett (NP)
    38. Stephen Doty (NP)
    39. Dawn C. Douglas (Dem)
    40. Bob Doyel (Dem)
      candidate for State Senator 22
    41. Pauline M. Drake (NP)
    42. Werner E. Dreher
    43. Fentrice Driskell (Dem)
    44. Barry du Moulin
    45. Bill Dudley (NP)
    46. Joe Dugan
    47. Wyman Duggan (Rep)
    48. Theresita “Tita” Dumagsa (N)
    49. Georgette Dumont (NP)
    50. James Dunn (N)
    51. Neal Dunn (Rep)
      candidate for US House District 2
    52. Nicholas Xavier Duran (Dem)
  5. E
    1. Dane Eagle (Rep)
    2. John Eastman (NP)
    3. Rhonda Eaton (NP)
    4. Kelly Elizabeth (NP)
    5. Andrea Elliott (NP)
    6. Dave Ellis (NP)
    7. H. Don Ellis (N)
    8. Don Endriss (NPA)
      candidate for US House District 23
    9. Kayser Enneking (Dem)
      candidate for State Senator 8
    10. Javier Enriquez (Rep)
    11. Ebo Entsuah (N)
    12. Anna V. Eskamani (Dem)
    13. Sandra Espinal (NPA)
    14. Manny Espinoza
    15. Javier Estevez (Dem)
  6. F
    1. Timothy Fadgen (NP)
    2. Itzhack Feldman (NP)
    3. Edwin Ferguson
    4. Emett F. Ferguson III (NP)
    5. Javier Fernandez (Dem)
    6. Juan Fernandez-Barquin (Rep)
    7. Susan Fetter (Dem)
    8. Elizabeth Fetterhoff (Rep)
    9. James Field (NPA)
    10. Kay Fields
    11. Richard G. Findlay
    12. Randy Fine (Rep)
    13. Patrick Fiore (NPA)
    14. Jason Fischer (Rep)
    15. Joan Valentine Fischer (Dem)
    16. Lamar Fisher (Dem)
    17. Heather Fitzenhagen (Rep)
    18. Roxanne Fixsen (NP)
    19. Cara Fleischer
    20. Eugene Flinn (NPA)
      candidate for Palmetto Bay Mayor
    21. Justin Flippen (NP)
      candidate for Wilton Manors Mayor
    22. Marcos Flores (N)
    23. Mary Barzee Flores (Dem)
      candidate for US House District 25
    24. Cyndy Floyd (NP)
      candidate for Pompano Beach Mayor
    25. Ryan Christopher Foley and John Tutton Jr. (NPA)
      candidate for Governor
    26. Sarah Fortney
    27. Amira Fox (Rep)
      candidate for State Attorney 20
    28. Patricia Francis (N)
    29. David Frank
      candidate for Circuit Judge
    30. April Freeman (Dem)
      candidate for US House District 17
    31. Donald Freeman
    32. Nicole "Nikki" Fried (Dem)
    33. Matthew Friedland (N)
    34. Steve Friedman (Dem)
    35. Virginia Fuller (Rep)
      candidate for US House District 5
    36. Allegra Fung
    37. Danny Fuqua
  7. G
    1. Matt Gaetz (Rep)
      candidate for US House District 1
    2. George B. Gainer (Rep)
      candidate for State Senator 2
    3. Angie Gallo (NPA)
    4. Eunice Garbutt (N)
    5. Alanis Elizabeth Garcia (Dem)
    6. Ibis Garcia
    7. Tammy Garcia (Dem)
    8. Vikki Garrett (Dem)
    9. Joe Garrison
    10. Howard Gates
    11. Linda Gaustad
    12. Joe Gecewicz
    13. John Geer (NP)
    14. Lorraine Geiger
    15. Elberg 'Mike' Gelin (NP)
    16. Brandi Geoit (Dem)
    17. Deborah Gibson (NPA)
    18. Kyle Chaderwick Gibson and Ellen Wilds (NPA)
      candidate for Governor
    19. Mary Jeanne "Gigi" Gibson (Dem)
      candidate for State Senator 2
    20. Andrew D. Gillum and Chris King (Dem)
      candidate for Governor
    21. Allison Gilman (NP)
    22. Douglas Gilpin (Rep)
    23. Jennifer Giltrap (NP)
    24. Javier Giraud
      candidate for Cutler Bay Mayor
    25. Barbara Girtman
    26. Gwynetta Gittens
    27. David Glasser
    28. Larry Goehrig (NP)
    29. Sandy Golding (NP)
    30. ALLEN H GOLDSTEIN
    31. Herbert Goldwire (NP)
    32. Luciene P. Gomes (NP)
    33. Michelle J. Gomez (NP)
      candidate for Tamarac Mayor
    34. Jeffrey Gonzalez
    35. Luis Gonzalez
      candidate for Marathon City Council
    36. Margaret Good (Dem)
    37. Phillip L Goodman (Rep)
    38. Renee Gordon
    39. Anthony Gorman (NPA)
    40. Charles E. Goston (NPA)
      candidate for State Senator 8
    41. Michael Gottlieb (Dem)
    42. Mark Gotz (Rep)
    43. Jeff Gow
    44. Erin Grall (Rep)
    45. Denise D. Grant (NP)
    46. James Grant (Rep)
    47. Belita 'B' Grassel (Dem)
    48. Gerald John Graziose (NP)
    49. PEGGY GREGORY
    50. Tommy Gregory (Rep)
    51. Michael Grieco (Dem)
    52. Ben Griffin (Rep)
    53. Carl Griffin (Dem)
    54. Casey Griffin (N)
    55. David Michael Grimm (NPA)
    56. Bob Grode
      candidate for County Judge Group 05
    57. David Y. Grossman (NPA)
    58. Jim Guth (Rep)
    59. Dolores Guzman
  8. H
    1. Nicole Haagenson (Dem)
    2. Jason Lee Haeseler (Dem)
    3. Ken Hagan (Rep)
    4. Brett Hage (Rep)
    5. Lorenzo Hagins, Jr. (N)
    6. Sam Hall (NP)
    7. Valerie Porter-Hanchar (N)
    8. Joseph Joe Hannoush (LPF)
    9. Chris Hansen
    10. James Alexander Harden (Dem)
    11. Rex Hardin (NP)
      candidate for Pompano Beach Mayor
    12. Megan C. Harding (NPA)
    13. Gayle Harrell (Rep)
      candidate for State Senator 25
    14. Rebecca Harriman (NP)
    15. Jessica Harrington (Dem)
    16. Alan Harris (Dem)
    17. Audy Harris (N)
    18. Shawn Harrison (Rep)
    19. OnDrew Hartigan
    20. Robert Hartmann (NP)
    21. Alcee L. Hastings (Dem)
      candidate for US House District 20
    22. Caryl Hattan (NP)
    23. Adam Hattersley (Dem)
    24. David TK Hayes (NPA)
    25. Jamie Haynes
    26. John Hedrick
    27. Alex Heeren (Dem)
    28. Gerald Heller (NP)
      candidate for Tamarac Mayor
    29. Bill Helmich
    30. Helen Henderson (Dem)
    31. Robert A. Hendrick (Rep)
    32. La'Rae Hendrix (NP)
    33. KEVIN L. HENNE
    34. Dannette Henry
    35. Patrick Henry (Dem)
    36. Heidi Kaete Herzberg
      candidate for Deltona Mayor
    37. Dan Hester
    38. Donald "Smoke" Hickman (N)
    39. John Hill
    40. Mike Hill (Rep)
    41. Glen M. Hinkson (NP)
    42. Yvonne Hayes Hinson (Dem)
      candidate for US House District 3
    43. Joseph Hoffman (WRI)
      candidate for State Attorney 20
    44. David Holden (Dem)
      candidate for US House District 19
    45. Michael B. Holderness
    46. Michael L. Holland (N)
    47. Linda Hodges Hollaway (NPA)
    48. Jeff Holness (NP)
    49. Ximena Hommel (NP)
    50. Ed Hooper (Rep)
      candidate for State Senator 16
    51. Scott Hopes
    52. Denise Appleby Horland (NP)
    53. Phil Hornback (Dem)
    54. Nick Howland (NP)
    55. Dawn K. Hudson (NP)
    56. Dorothy L. Hukill (Rep)
      candidate for State Senator 14
    57. Chris Hunter (Dem)
      candidate for US House District 12
    58. Wendell Husebo (N)
    59. Frances Hutchinson (Rep)
    60. Linda Hyatt
  9. I
    1. Michael Ignasiak
      candidate for Edgewater Mayor
    2. Blaise Ingoglia (Rep)
    3. Deborah Sheffield Irby (NPA)
    4. Jennifer Izaguirre (NP)
      candidate for Plantation Mayor
    5. Jack Anthony Izzo (NP)
  10. J
    1. Patrick Jabouin Sr. (NP)
    2. Linda Jack (Dem)
    3. Richard Jacobs
    4. Teresa Jacobs (NPA)
    5. Beth James
    6. Markesha James
    7. Cathy Janiak (NP)
      candidate for School Board Dist 1
    8. Dan Janson (NP)
    9. Stephen Jaron (Rep)
    10. Sabrina Javellana (NP)
    11. Merrillee Malwitz Jipson (NPA)
    12. Dave Johnson (WRI)
      candidate for US House District 15
    13. Delores Hogan Johnson (Dem)
    14. Dorothy "Dottie" Johnson (NPA)
      candidate for Opa-Locka Mayor
    15. Erdine Johnson (NP)
    16. Hal Johnson and Tim Hayes (WRI)
      candidate for Governor
    17. Kathy Malony Johnson
    18. Melody Johnson
    19. Teri Johnston
    20. Mayra Joli (NPA)
      candidate for US House District 27
    21. Carmen Jones (NP)
    22. Darryl Jones
    23. Fred Jones (NP)
    24. Lateresa L. A Jones (WRI)
      candidate for US Senate
    25. Lynn Jones
    26. Mia L. Jones (Dem)
    27. Scott Jones
    28. Debbie Jordan
    29. Dotie Joseph (Dem)
    30. Charlotte Joyce (NP)
    31. Kristine Judeikis (NP)
  11. K
    1. Tracey Kagan (Dem)
    2. Michelle Kalil (NP)
    3. Debra A. Kaplan (Dem)
    4. Annisa Karim (Dem)
      candidate for State Senator 28
    5. Colleen Kasperek (Dem)
    6. Debbie Katt (Dem)
    7. Joseph "Joe" Kaufman (Rep)
      candidate for US House District 23
    8. Sandy Kaufman
    9. Amy Kedron (Dem)
    10. Andy Kelly
    11. Paulette Kennamer (WRI)
    12. Troy Kent
    13. Neil C. Kerch (NP)
    14. Pamela Lee Kern (N)
    15. Scott Ryan Kerner
    16. Nicolas Kimaz (Rep)
      candidate for US House District 22
    17. Kelly King (N)
    18. Loren King
    19. Crystal K Kinzel (Rep)
    20. John E. Kirkland
      candidate for County Judge Group 10
    21. John Kissick
      candidate for Marathon City Council
    22. Felix Kizhner (NPA)
    23. Larry Knapp
    24. Howard Knepper (WRI)
      candidate for US Senate
    25. Gerald”Jerry”Knoll (N)
    26. Linda Kobert (NPA)
    27. Rebecca Koelzer (Dem)
    28. Michael Kolody
    29. Gary L. Koniz (WRI)
      candidate for US House District 4
    30. Joe Kotvas (NPA)
    31. Eugene Kowalski
    32. Samson LeBeau Kpadenou (Grn)
    33. HARRY KRUMRIE
    34. Jack Kruse (N)
    35. Binod Kumar (NP)
    36. Jeffrey T. Kuntz
  12. L
    1. Mike La Rosa (Rep)
    2. Alex Lama (NPA)
    3. Chip LaMarca (Rep)
    4. ELIZABETH LAMBRIDES
    5. Frank Lancione (N)
    6. BILL LAND
    7. Daniel Lanier
    8. Dustin Alexander Lapolla (NPA)
    9. Pamela H Lariviere
    10. Jeff Larsen (NP)
    11. Roy D. LaRue
    12. Brent Walter Latham (NPA)
    13. Chris Latvala (Rep)
    14. Sally A. Laufer (Dem)
    15. Luis Lauredo
    16. Carol Lawrence (Dem)
    17. Al Lawson (Dem)
      candidate for US House District 5
    18. Brian Lee
    19. Tom Lee (Rep)
      candidate for State Senator 20
    20. Tom Leek (Rep)
    21. David E. Legg
    22. Belinda Leon
    23. Reggie Leon (NPA)
    24. Debresia Nathel Lesane (NP)
      candidate for Pompano Beach Mayor
    25. Michael S. Levinson (WRI)
      candidate for US Senate
    26. Rob Levy (Dem)
      candidate for State Senator 25
    27. Lori Lewellen (NP)
    28. Kathy Lewis (Dem)
      candidate for State Senator 20
    29. Maggie Lewis-Butler
    30. Kenneth Lieberman (N)
    31. Wayne Liebnitzky (Rep)
      candidate for US House District 9
    32. Lee Linn (N)
    33. Joshua Linney
    34. Mark Lipton (Dem)
    35. Melton Little (Dem)
    36. Rob Littleton
    37. Ed London
    38. Keith S. London (NP)
    39. Joe "Jose" Lopez (Dem)
      candidate for Orange County Sheriff
    40. Johanna Lopez (NPA)
    41. Jose Lorenzo
    42. Joe Loretta (NP)
    43. Robert Lotane
    44. MICHAEL LUDDY
    45. Alan Lukhaub
    46. Donald “Don” Lukich (N)
    47. Candace Luther
    48. Robert L. Lynch (NP)
  13. M
    1. Martha Macfarlane (N)
    2. Doug Maesk (NP)
    3. MaryLynn Magar (Rep)
    4. Carolyn Maimone (Rep)
    5. Susan Makowski (NPA)
    6. Joseph Charles Makray (NPA)
    7. Lee Mangold (Dem)
    8. Voloria Manning
    9. Joy Goff-Marcil (Dem)
    10. Amber Mariano (Rep)
    11. Maria Markhasin-Weekes (NP)
    12. Kellianne Marks
    13. Todd Marks (Rep)
    14. Marilyn Maro
    15. Tom Marrah
    16. Franklin Marshall (N)
    17. Fred S. Martin (NPA)
    18. Justin Aubrey Martin
    19. Lisa Martin
    20. Melissa Mel Martin (Dem)
      candidate for State Senator 14
    21. Paul Martin (NP)
    22. Ray Martin (NP)
    23. Shannon Martin
    24. Tjet Martin
    25. Ralph Massullo Jr (Rep)
    26. Brian Mast (Rep)
      candidate for US House District 18
    27. Jeremy Matlow
    28. Marsha Matson (NPA)
    29. Beau Maurer (NP)
    30. Karlene Maxwell-Williams (NP)
    31. Quanita J. May
    32. Tom May (NP)
    33. Michael McAuliffe
    34. Shari L. McCartney (Rep)
    35. Stan McClain (Rep)
    36. Roosevelt McClary III (NP)
    37. Lawrence McClure (Rep)
    38. Sara McFadden (Dem)
    39. Andrea Leigh McGee (NP)
    40. Matthew McGill (N)
    41. Adam McGinnis (NPA)
    42. Nancy M McGovern
    43. Sarah McIntosh (NP)
    44. Gary McKechnie (Dem)
      candidate for State Senator 12
    45. Tom McKone (NP)
    46. Tom McMahon (NP)
    47. Donald S. McNiel (NP)
    48. Sean McQuade (NPA)
    49. Tom "Steve" McQueen (NP)
    50. Cheryl Meads
    51. JAMES JOSEPH MECSICS
    52. Tim Meerbott
      candidate for Cutler Bay Mayor
    53. Howard Meltzer (NP)
    54. Amy Mercado (Dem)
    55. Josh Messinger (NP)
    56. John Metz
    57. Kelly Milam (NPA)
    58. David Miller (NP)
    59. Lisa Miller
    60. Mike Miller (Rep)
      candidate for US House District 7
    61. Nancy Miller
    62. Oren L. Miller (Dem)
    63. John W. Mina (NPA)
      candidate for Orange County Sheriff
    64. Frank Mingo (Rep)
    65. George Mirabella
    66. Jen Mitchell
    67. Sean Mitchell (Dem)
    68. Leila Moavero (NP)
    69. John Mobilian (N)
    70. Mary Molina-Macfie (NP)
    71. Ashley Moody (Rep)
      candidate for Attorney General
    72. Jim Moon
    73. Stefanie Camille Moon (NP)
    74. Allen L. Moore (NP)
    75. Christine Moore (NPA)
    76. LaTrice Moore
    77. Mike Moore (Rep)
    78. Phil Moore (Dem)
    79. Daisy Morales (NPA)
    80. Deanna Morey (WRI)
    81. Stephanie Morgan
    82. Adam Morley (Dem)
    83. Dean Mosley (NPA)
    84. Barry Moss (NP)
    85. Tony Mowry (Dem)
    86. Debbie Mucarsel-Powell (Dem)
      candidate for US House District 26
    87. Amanda Murphy (Dem)
      candidate for State Senator 16
    88. Danny Murphy (WRI)
      candidate for US House District 4
    89. Stephanie Murphy (Dem)
      candidate for US House District 7
    90. Ann Murray (NP)
  14. N
    1. Robert M Neeld
    2. Peter Nehr (NP)
    3. Bill Nelson (Dem)
      candidate for US Senate
    4. George Neugent
      candidate for Marathon City Council
    5. Scott Newton (NP)
    6. Cory Nichols (NP)
    7. Michael D Nieman
    8. No - Do Not Retain Alan Lawson
    9. No - Do Not Retain Edward C. LaRose
    10. No - Do Not Retain Susan H. Rothstein-Youakim
    11. No- Do Not Retain Darryl C. Casanueva
    12. Jeremy Norton (Dem)
    13. Karen Nuland (NP)
    14. Gaea Marie Nunez
  15. O
    1. Edward Francis O'Connor (Dem)
    2. Kim KLARC O'Connor (GRE)
    3. Tara M. O'Connor (NPA)
    4. Peggy O'Shea (NP)
    5. Lauren Odman (NP)
    6. Robert Bobby O Olszewski (Rep)
    7. Derrick Orberg
    8. Ken Organes (Dem)
    9. Bobbi Osborne (NPA)
    10. Toby Overdorf (Rep)
    11. Kimberly Overman (Dem)
    12. Jim Overton (Rep)
    13. Russell Owen
  16. P
    1. Karina Pacheo (NPA)
      candidate for Medley Town Council
    2. Rosa Maria "Rosy" Palomino (Rep)
    3. Bernard Parker (Dem)
    4. Jonathan J.P. Parker (Rep)
    5. Tonota Parker (N)
    6. Nicie Parks (N)
    7. Bill Partington
      candidate for Ormond Beach Mayor
    8. Kathleen Passidomo (Rep)
      candidate for State Senator 28
    9. Sanjay Patel (Dem)
      candidate for US House District 8
    10. Jimmy T. Patronis Jr (Rep)
    11. Pat Patterson
    12. Tom Patton (NP)
    13. Bobby Payne (Rep)
    14. Xiomara V. Pazos (NPA)
    15. Russell Pelle (NP)
    16. Julie Peluso (NP)
    17. Cecil Pendergrass (Rep)
    18. Carlos Pereira
    19. Daniel Anthony Perez (Rep)
    20. David Perez (Dem)
      candidate for State Senator 36
    21. Karen Perez (NPA)
    22. Beverly Perkins (NP)
    23. Jaime D. Perkins (NPA)
    24. Thomas Perona
    25. Keith Perry (Rep)
      candidate for State Senator 8
    26. Susan Persis
    27. William Henry Person (NPA)
    28. Kathleen Peters (Rep)
    29. James Peterson
    30. Gary Petit-Dor (Dem)
    31. Rico Petrocelli (NP)
    32. Diego Pfeiffer (NP)
    33. Edward 'Ed' Phillips (NP)
    34. Matthew A. Pigatt (NPA)
      candidate for Opa-Locka Mayor
    35. Cary Pigman (Rep)
    36. Ray Pilon (Rep)
    37. Debra Placko (NP)
    38. Scott Plakon (Rep)
    39. Rene Coach P Plasencia (Rep)
    40. Robert "Bob" Plummer
    41. Michael Politis
    42. Pete Pollard (WRI)
      candidate for US House District 19
    43. Cindy Polo (Dem)
    44. Tracye Ann Polson (Dem)
    45. Mel Ponder (Rep)
    46. Bill Posey (Rep)
      candidate for US House District 8
    47. Jackie Powell (NP)
    48. Christine Power
    49. Luis H. Prada (NP)
    50. Tracy B. Pratt (Dem)
    51. Barbara Price (Rep)
    52. Catherine Price (Dem)
      candidate for State Senator 26
    53. Bill Proctor
    54. Gary Pruitt (Dem)
      candidate for Sheriff
    55. Anthony Pupello
    56. David Purdo
    57. Angelika Purkis (NPA)
      candidate for US House District 12
    58. Don Purvis
    59. Amy Pyle
  17. R
    1. Jeffrey G. Rabinowitz (WRI)
      candidate for US House District 15
    2. Bob Rackleff (Dem)
      candidate for US House District 2
    3. Richard Rademacher (N)
    4. Victor Ramos
    5. Beth Ramsay-Vickrey
    6. Sawyer Ramsey
    7. Holly Raschein (Rep)
    8. Kim Rash
    9. Heath Rassner (Dem)
    10. Lake Ray (Rep)
    11. Michael Ray (N)
    12. Michael Ray
    13. J.R. Rebecky (N)
    14. TONY REED
    15. Stockton Reeves (Rep)
    16. Kevin Reid
    17. Paul John Reinhardt (Dem)
    18. Marybel Reinoso Coleman
    19. Paul Renner (Rep)
    20. Gary Resnick (NP)
    21. Cara Marie Reynolds (NP)
      candidate for School Board Dist 1
    22. David Rice (Rep)
    23. Darcy G. Richardson and Nancy Argenziano (Ref)
      candidate for Governor
    24. John Riley (NPA)
      candidate for Opa-Locka Mayor
    25. Jeremy Seth Ring (Dem)
    26. Spencer Roach (Rep)
    27. Debra Lynne Robinson
    28. Dewitt Robinson (NP)
    29. Will Robinson (Rep)
    30. H.D. “Dan” Robuck, III (N)
    31. Ray Rodrigues (Rep)
    32. Ana Maria Rodriguez (Rep)
    33. Anthony Rodriguez (Rep)
    34. Jeffrey Rodriguez (NPA)
    35. Nicolas Rodriguez
    36. Patrick Roff
    37. Nathcelly Leroy Rohrbaugh (Dem)
    38. Paul Rolli (NP)
    39. David Romeo
    40. Margaret Romero
    41. Bob Rommel (Rep)
    42. Francis Rooney (Rep)
      candidate for US House District 19
    43. George Rosario (N)
    44. Mitch Rosenwald (NP)
    45. Rick Roth (Rep)
    46. Patricia Rumph (NPA)
    47. Dominick Russo
    48. James A. Ruth (NP)
    49. John H. Rutherford (Rep)
      candidate for US House District 4
    50. Kathy Ryan
    51. Thomas 'Tommy' Ryan (Dem)
    52. William "Derek" Ryan (NPA)
  18. S
    1. Anthony Sabatini (Rep)
    2. Jennifer Sabin
    3. Jake Sachs
    4. Kimberly Sadler (NP)
    5. Maria Elvira Salazar (Rep)
      candidate for US House District 27
    6. Luis Saldana (WRI)
      candidate for US House District 11
    7. Marco A. Salvino, Sr. (NP)
    8. Daniel Samaria
    9. Bill Sanders
    10. Yunior Santana
    11. David Santiago (Rep)
    12. Martha Santiago (Rep)
    13. David Schaefer
    14. Tim Schaffer (NPA)
      candidate for Palmetto Bay Mayor
    15. Lyle Schenck (N)
    16. Brad Schiffer (Rep)
    17. John Schmitz
    18. Eric Schwalbach (NPA)
    19. Randy Scott
    20. Rick Scott (Rep)
      candidate for US Senate
    21. William Scott
      candidate for Cutler Bay Mayor
    22. Leigh Eby Scrabis
    23. Charis Scurry (NP)
    24. Christian Sears (N)
    25. Ignacio J. Segurola
    26. Dwight Selby
    27. George "Ges" Selmont (Dem)
      candidate for US House District 4
    28. Mark Senmartin
      candidate for Marathon City Council
    29. Misty Servia (Rep)
    30. Laura Shaffer (NPA)
    31. Donna Shalala (Dem)
      candidate for US House District 27
    32. David Shapiro (Dem)
      candidate for US House District 16
    33. Sean Michael Shaw (Dem)
      candidate for Attorney General
    34. Kathie Shepard
    35. Darryl B. Sheppard (Dem)
      candidate for Orange County Sheriff
    36. Ricky Shirah (Dem)
    37. Jeffrey Shoobridge (N)
    38. Caryl Sandler Shuham (NP)
    39. Jim Silvernale (NP)
    40. David Silvers (Dem)
    41. Joshua Simmons (NP)
    42. Joanne Simone (NP)
    43. Diane Gonzalez Simpson (NP)
    44. Wilton Simpson (Rep)
      candidate for State Senator 10
    45. Victoria Siplin (NPA)
    46. Tyler Sirois (Rep)
    47. Jeffrey Marc Siskind (NPA)
      candidate for Attorney General
    48. Kathryn 'Kat' Gates Skipper (Rep)
    49. Buzzy Sklar
    50. Michael S. Skversky (NP)
    51. Timothy L. Sloan (NP)
    52. Bemis Smith
    53. Brandon Smith (NP)
    54. Carlos Guillermo Smith (Dem)
    55. Cynthia Smith (NP)
    56. David Smith (Rep)
    57. Edward Smith (N)
    58. James Smith (N)
    59. Karen LeHeup-Smith (N)
    60. Kelly Smith (Dem)
    61. Mae Smith (NP)
    62. Mariella Smith (Dem)
    63. Michael 'Mike' Sobel (NP)
      candidate for Pompano Beach Mayor
    64. Nancy Soderberg (Dem)
      candidate for US House District 6
    65. David Soderholm (NPA)
    66. Lawrence 'Larry' Sofield (NP)
    67. Andy Solis (Rep)
    68. Jeffrey Solomon (Dem)
    69. Gary Sorenson (N)
    70. Maggie G. Soriano
    71. Nick Sortal (NP)
    72. Darren Soto (Dem)
      candidate for US House District 9
    73. Ross Spano (Rep)
      candidate for US House District 15
    74. Antonio (Tony) Spavento (NP)
    75. Mark Spence (NP)
    76. Doug Spencer (NP)
    77. Trish Springer
    78. Chris Sprowls (Rep)
    79. Alcolya J.L. St. Juste
    80. Bruce Stanley and Ryan Howard McJury (NPA)
      candidate for Governor
    81. Kelli Stargel (Rep)
      candidate for State Senator 22
    82. Susan Starkey (NP)
    83. Lily Stefano (NPA)
      candidate for Medley Town Council
    84. LERUE 'SKIP' STELLFOX
    85. Willie Thomas Stephens
    86. Greg Steube (Rep)
      candidate for US House District 17
    87. Anthony J. Stevens
    88. Cyndi Stevenson (Rep)
    89. Patricia Stevenson
    90. Roy Stevenson (N)
    91. Matt Stewart (NP)
    92. Cristine Stile (N)
    93. Paul Still (Dem)
    94. Courtney Stokes (Rep)
    95. Joseph Stokes
    96. Charlie Stone (Rep)
    97. Lynn Stoner (NP)
      candidate for Plantation Mayor
    98. Jimmy Derrel Strickland (N)
    99. Alva Stripin
    100. Donnie G. Stroud, III (N)
    101. Julianna Strout (NPA)
    102. George Suarez Jr. (NPA)
    103. Jennifer Sullivan (Rep)
    104. Tony Suriani (NP)
    105. Jared Susi
    106. Dina Sweatt (N)
    107. Michelle Sylvester
  19. T
    1. Annette Taddeo (Dem)
      candidate for State Senator 40
    2. Parisima Taeb (Dem)
    3. Rick Tapia (Dem)
    4. Vicki Tashjian (I)
    5. Michael Taussig (NP)
    6. Joanna Liberty Tavares (LPF)
      candidate for State Senator 4
    7. Bill Taylor
    8. Bruce Taylor (NP)
    9. Carole Y. Taylor
    10. John "The Juice" Taylor (NPA)
    11. Penny Taylor (Rep)
    12. Tracy Taylor (N)
    13. Kala Tedder
    14. Shandale Terrell (Dem)
    15. Roy M Terry III
    16. Thomas 'Tom' Terwilliger (NP)
    17. Matt Theobald (Dem)
    18. Mike Thomas
      candidate for Edgewater Mayor
    19. Geraldine F. Thompson (Dem)
    20. Robert B. Thompson (NP)
    21. Shandy Thompson (NP)
    22. Nancy Thrower (N)
    23. Peter Tingom (NP)
      candidate for Plantation Mayor
    24. Judy Holmes Titsworth
    25. Charles Frederick Tolbert (WRI)
      candidate for US Senate
    26. Jackie Toledo (Rep)
    27. Josie Tomkow (Rep)
    28. Monique Tookes (NP)
    29. John Tornga
    30. Dr. Katrina V. Touchstone (NP)
    31. Ruth Trager
    32. Diane Travis (N)
    33. Kathleen Katie Tripp (Dem)
    34. William Tudor
    35. Jay Turner (N)
    36. Rose Tydus (NPA)
      candidate for Opa-Locka Mayor
  20. U
    1. Thomas Richard Ungleich (NP)
    2. Mayra Uribe (NPA)
  21. V
    1. William "Billy" Vale (Rep)
    2. Lloyd J Van Sickle
    3. Francisco Vargas (NP)
    4. Betsy Vaughn
    5. Charles Vaughn (N)
    6. Maritza Vazquez
    7. JOHN VELEBIR
    8. Elvin Villalobos (NP)
      candidate for Tamarac Mayor
  22. W
    1. Jesse Walaschek (NP)
    2. Christopher Walker (N)
    3. Richard Walker (NP)
    4. Michael Waltz (Rep)
      candidate for US House District 6
    5. Daniel E. Warren (N)
    6. Andy Warrener (NPA)
    7. Henry Shake Washington (NPA)
    8. Debbie Wasserman Schultz (Dem)
      candidate for US House District 23
    9. Olga Cabrera Watson (NP)
    10. Paul "Rich" Weaver
    11. Eva Webb
    12. Jennifer Webb (Dem)
    13. Daniel Webster (Rep)
      candidate for US House District 11
    14. David Weeks (WRI)
      candidate for US Senate
    15. Robert S. Weinroth (Dem)
    16. Gregg Weiss (Dem)
    17. Ian Matthew Wellinghurst
    18. Mike Wells (Rep)
    19. Karen Cooper Welzel (Dem)
    20. Jory Westberry
    21. John Whipple (N)
    22. Randy White (REP)
    23. Stacy White (Rep)
    24. Carol Whitmore (Rep)
    25. Joe Wicker (Rep)
    26. Donald Wiley (N)
    27. Gerald Wilkerson (NP)
    28. Henry Will
    29. Ryan Will
    30. Matt Willhite (Dem)
    31. Beverly Williams (NP)
    32. Greg Williams
    33. Ronald W. Williams II (Dem)
    34. Dianne Williams-Cox
    35. Jayer Williamson (Rep)
    36. Darryl Willie (NP)
    37. Sarah Willis
    38. Ed Wilson (N)
    39. Evelyn Wilson (N)
    40. Frederica S. Wilson (Dem)
      candidate for US House District 24
    41. Katrina Wilson (NPA)
    42. Lynn Wilson
    43. Rick Wilson
    44. Wesley Wayne Wilson
    45. Christine Wilt
    46. Cornelia Winn
    47. Tony Winton
    48. Laura "Betsy" Wise
    49. Kelly Wissing
    50. Ed Wolf (N)
    51. Robert Wolfe (N)
    52. Lorenzo Wood (NP)
    53. Brandon Wright (NP)
  23. Y
    1. Clay Yarborough (Rep)
    2. Ted Yoho (Rep)
      candidate for US House District 3
    3. Timothy Jon Norris Yost (Dem)
    4. Dana Young (Rep)
      candidate for State Senator 18
    5. Tom Young (NPA)
  24. Z
    1. MURRAY S. ZACHARIA
    2. Carl Zalak III (Rep)
    3. BOB ZELAZNY
    4. Ana M. Ziade (NP)
    5. Ardian Zika (Rep)
    6. Jennifer M. Zimmerman (Dem)
      candidate for US House District 1
    7. Ashley Zuckerman