Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Nevada
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Patricia Ackerman (Dem)
    2. Mark Amodei (Rep)
      candidate for US House District 2
    3. Nelson Araujo (Dem)
      candidate for Secretary of State
    4. Cherlyn Arrington (Rep)
    5. Alexander Assefa (Dem)
  2. B
    1. Shea Backus (Dem)
    2. Kamau Bakari (I)
      candidate for US Senate
    3. Bob Beers (Rep)
      candidate for Treasuer
    4. Teresa Benitez-Thompson (Dem)
    5. Joyce Bentley (Rep)
      candidate for US House District 1
    6. Russell Best (IA)
      candidate for Governor
    7. Shannon Bilbray-Axelrod (Dem)
    8. Calvin "Cal" Border (Rep)
    9. Wendy Boszak (Dem)
    10. Richard "Rick" Bronstein (Lib)
    11. Chris Brooks (Dem)
    12. Steve Brown (Lib)
      candidate for US House District 3
    13. Ryan Bundy (NPP)
      candidate for Governor
    14. Jason Burke (Rep)
    15. Catherine Byrne (Dem)
      candidate for State Controller
  3. C
    1. Yvanna Cancela (Dem)
    2. Curtis W. Cannon (Dem)
    3. Linda Cannon (Rep)
    4. Maggie Carlton (Dem)
    5. Richard Carrillo (Dem)
    6. Barbara Cegavske (Rep)
      candidate for Secretary of State
    7. Lesley Elizabeth Cohen (Dem)
    8. Zach Conine (Dem)
      candidate for Treasuer
    9. Paul Cwalina (Lib)
  4. D
    1. Richard "Skip" Daly (Dem)
    2. Tina Davis-Hersey (Dem)
    3. Mo Denis (Dem)
    4. Olivia Diaz (Dem)
    5. Jill Ann Dickman (Rep)
    6. Wes Duncan (Rep)
      candidate for Attorney General
  5. E
    1. Chris Edwards (Rep)
    2. Gil Eisner (NPP)
      candidate for US House District 3
    3. John C. Ellison (Rep)
  6. F
    1. Richard Fletcher (Rep)
    2. Edgar Flores (Dem)
    3. Aaron Ford (Dem)
      candidate for Attorney General
    4. Leonard Foster (IA)
    5. Jonathan Friedrich (IA)
    6. Jason Frierson (Dem)
    7. Ozzie Fumo (Dem)
  7. G
    1. Daniel Garfield (I)
      candidate for US House District 1
    2. David Goossen (NPP)
      candidate for US House District 3
    3. Michelle Gorelow (Dem)
    4. Tony Gumina (NPP)
      candidate for US House District 3
  8. H
    1. Tim Hagan (Lib)
      candidate for US Senate
    2. John C. Hambrick (Rep)
    3. Alexis M. Hansen (Rep)
    4. Ira Hansen (Rep)
    5. Janine Hansen (IA)
      candidate for Lt. Governor
    6. Joel Hansen (I)
      candidate for Attorney General
    7. Cresent Hardy (Rep)
      candidate for US House District 4
    8. Joe Hardy (Rep)
    9. Melissa Hardy (Rep)
    10. Dean Heller (Rep)
      candidate for US Senate
    11. Dennis Hof (Rep)
    12. Daniel Hofstein (NPP)
    13. Bill Hoge (IA)
      candidate for Treasuer
    14. Steven Horsford (Dem)
      candidate for US House District 4
  9. J
    1. Bruce James-Newman (Lib)
    2. Sandra Jauregui (Dem)
    3. Tiffany Jones (Rep)
    4. Craig Jordahl (Dem)
    5. June Joseph (Dem)
  10. K
    1. Ben Kieckhefer (Rep)
    2. Ron Knecht (Rep)
      candidate for State Controller
    3. Clint Koble (Dem)
      candidate for US House District 2
    4. Al Kramer (Rep)
    5. Lisa Krasner (Rep)
  11. L
    1. Adam Paul Laxalt (Lib)
      candidate for Governor
    2. Glen Leavitt (Rep)
    3. Susie Lee (Dem)
      candidate for US House District 3
    4. Patricia "Pat" Little (Rep)
    5. Marilyn Dondero Loop (Dem)
    6. Jared Lord (Lib)
      candidate for Governor
    7. Gregg Luckner (Lib)
      candidate for US House District 4
    8. Bob Lystrup (IA)
  12. M
    1. Jim Marchant (Rep)
    2. Warren Ross Markowitz (IA)
      candidate for US House District 4
    3. Kate Marshall (Dem)
      candidate for Lt. Governor
    4. Mary Elizabeth Boyer Martinez (IA)
    5. Susan Martinez (Dem)
    6. Richard McArthur (Rep)
    7. William O'Neil McCurdy II (Dem)
    8. Michael L. McDonald (rep)
    9. Ron McGinnis (Rep)
    10. Dean McGonigle (NPP)
      candidate for US House District 4
    11. Gianna Miceli (Rep)
    12. Barry Michaels (NPP)
      candidate for US Senate
    13. Brittney Miller (Dem)
    14. Daniele Monroe-Moreno (Dem)
    15. Connie Munk (Dem)
  13. N
    1. Dina Neal (Dem)
    2. Ronald Newsome (Lib)
  14. O
    1. James Ohrenschall (Dem)
  15. P
    1. Julie Pazina (Dem)
    2. Tina M. Peetris (Rep)
    3. Sarah Peters (Dem)
    4. Keith Pickard (Rep)
    5. Paula Povilaitis (Dem)
    6. Ralph Preta (IA)
  16. R
    1. Julia Ratti (Dem)
    2. Michael Roberson (Rep)
      candidate for Lt. Governor
    3. Tom Roberts (Rep)
    4. Lesia Romanov (Dem)
    5. Jacky Rosen (Dem)
      candidate for US Senate
  17. S
    1. Matt Sadler (Rep)
    2. Melanie Scheible (Dem)
    3. David Schoen (Rep)
    4. Noel Searles (Rep)
    5. Stephen G. Sedlmeyer (Rep)
    6. James Arnold Settelmeyer (Rep)
    7. Jennie Sherwood (Dem)
    8. Gregory J. Shorts (Dem)
    9. Stephen H. Silberkraus (Rep)
    10. Steve Sisolak (Dem)
      candidate for Governor
    11. Rodney Smith (NPP)
      candidate for US House District 4
    12. Ellen Spiegel (Dem)
    13. Michael Sprinkle (Dem)
    14. Heidi Swank (Dem)
  18. T
    1. Danny Tarkanian (Rep)
      candidate for US House District 3
    2. Tyrone Thompson (Dem)
    3. Dina Titus (Dem)
      candidate for US House District 1
    4. Robin L. Titus (Rep)
    5. Jill Tolles (Rep)
    6. Selena Torres (Dem)
  19. U
    1. Ed Uehling (NPP)
      candidate for Lt. Governor
  20. V
    1. Robert Van Strawder (L)
      candidate for US House District 1
    2. Stan Vaughan (Rep)
    3. Harry Vickers (I)
      candidate for US House District 3
  21. W
    1. Paris Wade (Rep)
    2. John Wagner (IA)
    3. Kristee Watson (Dem)
    4. Howard Watts III (Dem)
    5. Valerie Weber (Rep)
    6. Janice E. Wesen (Rep)
    7. Jim Wheeler (Rep)
  22. Y
    1. Steve Yeager (Dem)
    2. Charlene Y. Young (IA)
  23. Z
    1. Autumn Zemke (Dem)