Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Maine
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Kent Ackley (CCS)
    2. Robert W. Alley Sr. (Dem)
    3. John E. Andrews (Rep)
    4. Amy B. Arata (Rep)
    5. Betty A. Austin (Dem)
    6. Susan M. Austin (Rep)
  2. B
    1. Christopher W. Babbidge (Dem)
    2. Shawn A. Babine (Dem)
    3. Donna Bailey (Dem)
    4. Bevelyn Zakia Beatty (Rep)
    5. Anne H. Beebe-Center (Dem)
    6. Shenna Bellows (Dem)
    7. Seth A. Berry (Dem)
    8. Bruce A. Bickford (Rep)
    9. Russell Black (Rep)
    10. Mark John Blier (Rep)
    11. Lydia Blume (Dem)
    12. Richard T. Bradstreet (Rep)
    13. Catherine E. Breen (Dem)
    14. Michael F. Brennan (Dem)
    15. Heidi E. Brooks (Dem)
    16. Mark E. Bryant (Dem)
  3. C
    1. Christopher J. Caiazzo (Dem)
    2. Richard H. Campbell (Rep)
    3. Barbara A. Cardone (Dem)
    4. Anne M. Carney (Dem)
    5. Michael Carpenter (Dem)
    6. Everett Brownie Carson (Dem)
    7. Richard M. Cebra (Rep)
    8. Paul B. Chace (Rep)
    9. Justin M. Chenette (Dem)
    10. Benjamin M. Chipman (Dem)
    11. Ned Claxton (Dem)
    12. Kristen S. Cloutier (Dem)
    13. Benjamin T. Collings (Dem)
    14. Janice E. Cooper (Dem)
    15. Patrick W. Corey (Rep)
    16. Danny E. Costain (Rep)
    17. Margaret M. Craven (Dem)
    18. W. Edward Crockett (Dem)
    19. Scott W. Cuddy (Dem)
    20. Philip A. Curtis (Rep)
    21. Scott W. Cyrway (Rep)
  4. D
    1. Matthea E.L. Daughtry (Dem)
    2. Paul T. Davis (Rep)
    3. Jennifer DeChant (Dem)
    4. Diane M. Denk (Dem)
    5. Dale Denno (Dem)
    6. Susan A. Deschambault (Dem)
    7. John DeVeau (Rep)
    8. Michael Gilbert Devin (Dem)
    9. G. William Diamond (Dem)
    10. James F. Dill (Dem)
    11. Kathleen Rose Jackson Dillingham (Rep)
    12. Janice S. Dodge (Dem)
    13. Josanne C. Dolloff (Rep)
    14. Richard W. Donaldson (Rep)
    15. Donna R. Doore (Dem)
    16. Victoria W. Doudera (Dem)
    17. Dana L. Dow (Rep)
    18. Gary A. Drinkwater (Rep)
    19. Michelle Dunphy (Dem)
  5. E
    1. Eleanor Espling (Rep)
    2. Jeffrey Evangelos (Ind)
  6. F
    1. Richard R. Farnsworth (Dem)
    2. Bradlee Thomas Farrin (Rep)
    3. William R. Faulkingham (Rep)
    4. Jessica L. Fay (Dem)
    5. Justin J. Fecteau (Rep)
    6. Ryan Michael Fecteau (Dem)
    7. Robert A. Foley (Rep)
    8. Victoria Foley (Dem)
    9. Steven D. Foster (Rep)
    10. Aaron M. Frey (Dem)
  7. G
    1. Andrew Gattine (Dem)
    2. Sara Gideon (Dem)
    3. Jared Golden (Dem)
      candidate for US House District 2
    4. Lori Kathryn Gramlich (Dem)
    5. Geoffrey M. Gratwick (Dem)
    6. Randall Adam Greenwood (Rep)
    7. Abigail W. Griffin (Rep)
    8. Chad Wayne Grignon (Rep)
    9. Nicole Grohoski (Dem)
    10. Stacey K. Guerin (Rep)
  8. H
    1. David G. Haggan (Rep)
    2. Randall C. Hall (Rep)
    3. James M. Hamper (Rep)
    4. James R. Handy (Dem)
    5. Sheldon M. Hanington (Rep)
    6. Jeffery P. Hanley (Rep)
    7. Thomas A. Harnett (Dem)
    8. Matthew A. Harrington (Rep)
    9. Stephanie Hawke (Rep)
    10. Frances M. Head (Rep)
    11. Allison L. Hepler (Dem)
    12. Erin D. Herbig (Dem)
    13. Craig V. Hickman (Dem)
    14. Norman E. Higgins (CSI)
    15. Daniel J. Hobbs (Dem)
    16. Brian L. Hubbell (Dem)
    17. Denise Mary Hurilla (Rep)
    18. Sherman H. Hutchins (Rep)
    19. Patricia Hymanson (Dem)
  9. I
    1. Henry L. Ingwersen (Dem)
  10. J
    1. Troy Dayle Jackson (Dem)
    2. Kathy I. Javner (Rep)
    3. Chris A. Johansen (Rep)
    4. Erik Clark Jorgensen (Dem)
  11. K
    1. Lisa M. Keim (Rep)
    2. Dennis L. Keschl (Rep)
    3. Christopher J. Kessler (Dem)
    4. Angus S. King Jr. (Ind)
      candidate for US Senate
    5. MaryAnne Kinney (Rep)
    6. Victoria P. Kornfield (Dem)
    7. Theodore J. Kryzak Jr. (Rep)
    8. Karen Kusiak (Dem)
  12. L
    1. H. Scott Landry Jr. (Dem)
    2. Mark W. Lawrence (Dem)
    3. Stephanie L. LeBlanc (Dem)
    4. Nathan L. Libby (Dem)
    5. Lawrence E. Lockman (Rep)
    6. Louie Joseph Luchini (Dem)
    7. Peter A. Lyford (Rep)
  13. M
    1. Colleen M. Madigan (Dem)
    2. Donald G. Marean (Rep)
    3. John L. Martin (Dem)
    4. Roland Daniel Martin (Dem)
    5. Thomas H. Martin Jr. (Rep)
    6. Richard G. Mason (Rep)
    7. Anne-Marie Mastraccio (Dem)
    8. Ann H. Matlack (Dem)
    9. Chloe S. Maxmin (Dem)
    10. Earle L. McCormick (Rep)
    11. David H. McCrea (Dem)
    12. Joyce McCreight (Dem)
    13. Genevieve L. McDonald (Dem)
    14. Andrew John McLean (Dem)
    15. Gina M. Melaragno (Dem)
    16. Michele Meyer (Dem)
    17. H. Sawin Millett Jr. (Rep)
    18. Rebecca J. Millett (Dem)
    19. Janet Mills (Dem)
      candidate for Governor
    20. David R. Miramant (Dem)
    21. Matthew W. Moonen (Dem)
    22. Marianne Moore (Rep)
    23. Victoria E. Morales (Dem)
    24. Joshua K. Morris (Rep)
  14. N
    1. Catherine M. Nadeau (Dem)
  15. O
    1. Beth A. O'Connor (Rep)
    2. Margaret M. O'Neil (Dem)
    3. Lester S. Ordway (Rep)
  16. P
    1. Sarah A. Pebworth (Dem)
    2. Ann E. Peoples (Dem)
    3. Michael D. Perkins (Rep)
    4. Anne C. Perry (Dem)
    5. Richard A. Pickett (Rep)
    6. Teresa S. Pierce (Dem)
    7. Chellie Pingree (Dem)
      candidate for US House District 1
    8. William Donohue Pluecker (IFM)
    9. Matthew Pouliot (Rep)
    10. Dwayne W. Prescott (Rep)
  17. R
    1. Lois Galgay Reckitt (Dem)
    2. Roger E. Reed (Rep)
    3. Karen Ann Reynolds (Rep)
    4. Christina Riley (Dem)
    5. Walter N. Riseman (Ind)
    6. Tiffany D. Roberts-Lovell (Dem)
    7. Kimberley C. Rosen (Rep)
    8. Rachel Talbot Ross (Dem)
    9. Shelley J. Rudnicki (Rep)
    10. Deane Rykerson (Dem)
  18. S
    1. Heidi H. Sampson (Rep)
    2. Heather B. Sanborn (Dem)
    3. Linda F. Sanborn (Dem)
    4. John C. Schneck (Dem)
    5. Braden K. Sharpe (Dem)
    6. Bettyann W. Sheats (Dem)
    7. Thomas H. Skolfield (Rep)
    8. Stephen S. Stanley (Dem)
    9. Paul A. Stearns (Rep)
    10. Joel R. Stetkis (Rep)
    11. Harold L. Stewart III (Rep)
    12. Holly B. Stover (Dem)
    13. Scott Walter Strom (Rep)
    14. Ted L. Sussman (Dem)
    15. Gregory Lewis Swallow (Rep)
    16. Michael Sylvester (Dem)
  19. T
    1. Denise A. Tepler (Dem)
    2. Maureen Fitzgerald Terry (Dem)
    3. Timothy S. Theriault (Rep)
    4. Justin Thompson (Rep)
    5. Jeffrey L. Timberlake (Rep)
    6. Ryan S. Tipping (Dem)
    7. Ralph L. Tucker (Dem)
    8. William R. Tuell (Rep)
  20. V
    1. Arthur C. Verow (Dem)
    2. Eloise A. Vitelli (Dem)
    3. Amy Fern Volk (Rep)
  21. W
    1. Nathan J. Wadsworth (Rep)
    2. Charlotte May Warrene (Dem)
    3. Bruce A. White (Dem)
    4. Dustin Michael White (Rep)
    5. David Woodsome (Rep)
  22. Z
    1. Stanley Paige Zeigler (Dem)