Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Kentucky
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
    1. Kim Wilkie
    2. Matthew R. Koch (Rep)
  1. A
    1. William R. Ackerman III (Dem)
    2. Julie Raque ADAMS (Rep)
    3. Margaret Adkins (Rep)
    4. Margaret Adkins (Rep)
    5. Rocky Adkins (Dem)
    6. Nicole Aghaaliandastjerdi (Non)
    7. Kevin Akers
    8. Jennifer Alexander (Rep)
    9. Ralph Alvarado (Rep)
    10. Trent Ashcraft (Dem)
  2. B
    1. Andrew Bailey (WI)
    2. Pat Banks (Dem)
    3. Abigail C. Barnes (Dem)
    4. Andy Barr (Rep)
    5. Ronnie Bastin
      candidate for Lexington Mayor
    6. Lynn Bechler (Rep)
    7. Elizabeth M. Belcher (Dem)
    8. Linda H. Belcher (Dem)
    9. Jenny Benner (Non)
    10. Danny R. Bentley (Rep)
    11. Karen Berg (Dem)
    12. Karen BERG (Dem)
    13. Josh Blair (Dem)
    14. John C. Blanton (Rep)
    15. Don Blevins, Sr. (Dem)
    16. Brenda Sue "Susie" BOARD (I)
    17. Tina BOWJANOWSKI (Dem)
    18. Gregory BOLES (L)
    19. Charles BOOKER (Dem)
    20. Adam Bowling (Rep)
    21. Judith L. Bradley (Non)
    22. Kevin D. Bratcher (Rep)
    23. R. Travis Brenda (Rep)
    24. Randy Bridges (Rep)
    25. Nicole Britton (WRI)
    26. Fred Brown
    27. James Brown
    28. Larry D. Brown (Rep)
    29. Richard O. BROWN (Rep)
    30. Ronel A. Brown (Dem)
    31. George A. Brown, Jr. (Dem)
    32. James Buckmaster (Rep)
    33. Tom Buford (Rep)
    34. Tom Burch (Dem)
    35. Tom BURCH (Dem)
    36. Dustin Burley (Dem)
  3. C
    1. Josh Calloway (Rep)
    2. McKenzie Cantrell (Dem)
    3. John "Bam" Carney (Rep)
    4. Jared Carpenter (Rep)
    5. Jared K. Carpenter (Rep)
    6. Chrysanthia Carr-Seals
    7. Danny Carroll (Rep)
    8. Cathy Carter (Dem)
    9. Matt Castlen (Rep)
    10. Crystal Chappell (Dem)
    11. Malcolm Cherry (Dem)
    12. Brian Clark (Rep)
    13. Terri Branham Clark (Dem)
    14. Paula Clemons-Combs (Dem)
    15. Lydia Coffey (WRI)
    16. William Coleman (Dem)
    17. James R. Comer (Rep)
      candidate for US House District 1
    18. Stephanie Compton (Dem)
    19. Everett C. CORLEY (Rep)
    20. Ann Cormican (L)
    21. Gregory E.J. Coulson (Dem)
    22. Jarrett Cox (Dem)
    23. James Craig (Non)
  4. D
    1. James E. Davis (Dem)
    2. Tracey Davis (Non)
    3. Sean R. DELAHANTY (NP)
    4. James DeWeese (Dem)
    5. Emily Maria Digenis (NP)
    6. Sheri A. DONAHUE (Dem)
    7. Jeff Donohue (Dem)
    8. Keisha DORSEY (Dem)
    9. Myron B. Dossett (Rep)
    10. Robert James Douglas (Rep)
    11. LaToya Drake (Dem)
    12. Linda Duncan (Non)
    13. Jim DuPlessis (Rep)
    14. Carolyn Dupont (Dem)
    15. Allen Dustin (Dem)
  5. E
    1. Stacie Earl (Ind)
    2. Morgan H. Eaves (Dem)
    3. Waymen Eddings (Non)
    4. Linda Story Edwards (Dem)
    5. Larry Elkins (Rep)
    6. Chuck Ellinger, II
    7. Daniel B. Elliott (Rep)
    8. C. B. Embry Jr. (Rep)
    9. Martha B. Emmons (Dem)
    10. Angela Evans
  6. F
    1. Bill Farmer
    2. Bill Farmer Jr. (Rep)
    3. Karen E. FAULKNER (NP)
    4. Emily Ferguson (Dem)
    5. Emily Ferguson (Dem)
    6. Greg FISCHER (Dem)
      candidate for Mayor
    7. Joseph M. Fischer (Rep)
    8. William "Bill" Fishback (Dem)
    9. Daniel A Fister (Rep)
    10. Ken FLEMING (Rep)
    11. Kelly Flood (Dem)
    12. Alice Forgy Kerr (Rep)
    13. Mark Fox (Dem)
    14. Anita Franklin
    15. Deanna L. Frazier (Rep)
    16. Chris Freeland (Rep)
    17. Chris Fugate (Rep)
  7. G
    1. Brian "Tiger" Gann (Rep)
    2. Kristina Garvey (Non)
    3. Al Gentry (Dem)
    4. Nicole GEORGE (Dem)
    5. Samantha Nicole Gerges (Ind)
    6. James Germalio (I)
    7. Jake Gibbs
    8. Mark A. Gilkison (Rep)
    9. Gary Ginn (Dem)
    10. Jacob Glancy
    11. Bob Glenn (Dem)
    12. Jim Glenn (Dem)
    13. Vickie Yates B. GLISSON (Rep)
    14. Charlotte Goddard (Dem)
    15. Robert Goforth (Rep)
    16. Jim Gooch (Rep)
    17. Lori GOODWIN (NP)
    18. Pamela Goodwine
    19. Linda Gorton
      candidate for Lexington Mayor
    20. Derrick W. Graham (Dem)
    21. Joe Graviss (Dem)
    22. Denise Gray (Dem)
    23. Joy Gray (Dem)
    24. Jackie GREEN (I)
      candidate for Mayor
    25. Jessica GREEN (Dem)
    26. Jeff Greer (Dem)
    27. S. Brett Guthrie (Rep)
      candidate for US House District 2
    28. Derek Jermaine Guy (Non)
  8. H
    1. Susan Byrne Haddix (Dem)
    2. Susan Haddix (Dem)
    3. David Hale (Rep)
    4. Kent Hall (Rep)
    5. Seth Hall (Dem)
      candidate for US House District 4
    6. Mona Hampton-Eldridge (WRI)
    7. Lex Hannan (Lib)
    8. Chris Harris (Dem)
    9. Ernie HARRIS (Rep)
    10. Frank Harris (L)
    11. Mark Hart (Rep)
    12. Angie Hatton (Dem)
    13. Richard Heath (Rep)
    14. Harold Temoth Henley Jr. (Rep)
    15. Roberto Henriquez (Dem)
    16. Gary "Toby" Herald (Rep)
    17. Tanisha Ann HICKERSON (NP)
    18. John R. HICKS (L)
    19. Josh Hicks (Dem)
    20. Jimmy Higdon (Rep)
    21. Kathy L. Hinkle (Dem)
    22. Bill Hollander (Dem)
    23. Judge "Todd" Hollenbach (Non)
    24. Jeff Hoover (Rep)
    25. Paul R. Hornback (Rep)
    26. Cluster Howard (Dem)
    27. Scott Matthew Hrebicik (WRI)
    28. Regina Bunch Huff (Rep)
    29. Thomas Huff (Rep)
    30. Jordan Huizenga (Rep)
    31. Jody HURT (I)
  9. I
    1. Joshua Irvin (Rep)
  10. J
    1. Joni Jenkins (Dem)
    2. Joni Jenkins (Dem)
    3. DJ Johnson (Rep)
    4. Rob Johnson
    5. Leigh Boland Jones (Rep)
  11. K
    1. Julie Kaelin (Non)
    2. Steve Kay
    3. Dennis Keene (Dem)
    4. Connie Kell
    5. Jason Kilmer (Dem)
    6. Kim King (Rep)
    7. Stefanie J.E. Kingsley (Dem)
    8. Adam Koenig (Rep)
    9. Kevin J Kramer (Rep)
    10. Nima KULKARNI (Dem)
    11. Bruce Kunze (Dem)
  12. L
    1. Bobby Lacer (Dem)
    2. Ashley Tackett Laferty (Dem)
    3. Susan Lamb
    4. Lisa L. LANGFORD (NP)
    5. Jon Larson (Rep)
    6. Douglas Edward LATTIMORE (I)
      candidate for Mayor
    7. Darryl Scott Lavery (NP)
    8. Donna D. LAWLOR (Rep)
    9. Benjamin T. Lawson (Rep)
    10. Stan Lee (Rep)
    11. Angela LEET (Rep)
      candidate for Mayor
    12. Derek Lewis (Rep)
    13. Scott Lewis (Rep)
    14. Karl Licht (Rep)
    15. Hank Linderman (Dem)
      candidate for US House District 2
    16. Craig Lindon (Dem)
    17. Darrell L. Link (Dem)
    18. Chris Logan
    19. Donielle M. Lovell (Dem)
  13. M
    1. Savannah Maddox (Rep)
    2. Richard Marrs (Rep)
    3. Mary Lou Marzian (Dem)
    4. C. Ed Massey (Rep)
    5. Thomas Massie (Rep)
      candidate for US House District 4
    6. Bobby W. McCool (Rep)
    7. Norma Kirk McCormick (Rep)
    8. D. Chad McCoy (Rep)
    9. Paula McCraney (Dem)
    10. Josh McCurn
    11. Alyssa Dara McDowell (Ind)
    12. Amy McGrath (Dem)
    13. Jim McKenzie (Rep)
    14. R. B. McKenzie (Dem)
    15. David Meade (Rep)
    16. Reginald K. MEEKS (Dem)
    17. Michael Lee Meredith (Rep)
    18. Libby Messer
    19. Russ Meyer (Dem)
    20. Russ Meyer (Dem)
    21. Suzanne Miles (Rep)
    22. Charles MILLER (Dem)
    23. Jerry T. MILLER (Rep)
    24. Lillie E. Miller-Johnson
    25. Robert M. "Robby" Mills (Rep)
    26. Terry Mills (Dem)
    27. Patti Minter (Dem)
    28. Phil MOFFETT (Rep)
    29. Richard Moloney
    30. Tim Moore (Rep)
    31. Marry Moore Whittingham (Rep)
    32. Kimberly Poore Moser (Rep)
    33. Ryan D. Mosley (Dem)
    34. Jennifer Mossotti
    35. Shambra Mulder
    36. Monteia Mundy Owenby
    37. Melissa Moore Murphy
    38. Tyler Murphy
  14. N
    1. Robert R. Nelson (WRI)
    2. Jason Michael NEMES (Rep)
    3. Josh NEUBERT (Rep)
  15. O
    1. Eileen O'Brien
    2. A. "Annie" O'Connell (NP)
    3. Christina O'CONNOR (Rep)
    4. Lauren Adams OGDEN (NP)
    5. David W. Osborne (Rep)
    6. Desiree Owen (Dem)
    7. John Mark Owen (Rep)
    8. Col Owens (Dem)
    9. Larry Owens (Rep)
    10. Henry Owens III (I)
      candidate for Mayor
  16. P
    1. Ruth Ann Palumbo (Dem)
    2. Jesse Parks (Dem)
    3. Dennis L. Parrett (Dem)
    4. Debra Ferguson Payne (Dem)
    5. James Peden (Rep)
    6. Jason Petrie (Rep)
    7. Anthony B. Piagentini (Rep)
    8. Kathy Plomin
    9. Tom R. Pope (Dem)
    10. Diane Porter (NP)
    11. Phillip R. Pratt (Rep)
    12. Melinda Gibbons Prunty (Rep)
    13. Donna Lyvette Purvis (Dem)
  17. R
    1. Billy RALLS (I)
      candidate for Mayor
    2. David Ramey (Dem)
    3. Rick W. Rand (Dem)
    4. Josie Raymond (Dem)
    5. Brandon Reed (Rep)
    6. Mary J. Renfro (Dem)
    7. Jennifer Reynolds
    8. John E Reynolds
    9. J. Dorsey Ridley (Dem)
    10. Steve Riley (Rep)
    11. Rachel Roberts (Dem)
    12. Harold "Hal" Rogers (Rep)
      candidate for US House District 5
    13. Rob Rothenburger (Rep)
    14. Bart Rowland (Rep)
    15. Steven Jack Rudy (Rep)
  18. S
    1. Sal Santoro (Rep)
    2. Barry Saturday
    3. Dean Schamore (Dem)
    4. Bob Schrage (Rep)
    5. Wil Schroder (Rep)
    6. Attica Scott (Dem)
    7. Diane Seaman (Dem)
    8. Paula (Dem)
    9. Dan SEUM (Rep)
    10. Sandy Shafer
    11. Scott L. Sharp (Rep)
    12. Liz Sheehan
    13. Steve Sheldon (Rep)
    14. Renee Jackson Shepard
    15. Corrie Shull (Non)
    16. Bret A. SHULTZ (Rep)
    17. John Sims (Dem)
    18. Angela Smith (Non)
    19. Brandon Smith (Rep)
    20. Jeanie Smith (Dem)
    21. Joseph Smith
    22. Kelly Smith (Dem)
    23. Maria SOROLIS (Dem)
    24. Diane St. Onge (Rep)
    25. Judy STALLARD (Rep)
    26. James Stansbury (Rep)
    27. Richard Steele (WRI)
    28. Kenneth S. Stepp (Dem)
      candidate for US House District 5
    29. Cherlynn Stevenson (Dem)
    30. Jim Stewart (Rep)
    31. Wilson Stone (Dem)
    32. Glen Stuckel (Rep)
    33. Calen R. Studler (Rep)
    34. Dave Suetholz (Dem)
    35. Dean Sumpter (Dem)
    36. Maurice M. SWEENEY (Dem)
    37. Katharine Sweeton-Windsor (Rep)
  19. T
    1. John Tackett
    2. Nancy J. Tate (Rep)
    3. Jeffrey R. Taylor (Dem)
    4. Julie Tennyson (Dem)
    5. Isaac Marion THACKER IV (I)
      candidate for Mayor
    6. Chris THIENEMAN (I)
      candidate for Mayor
    7. Walker Wood Thomas (Rep)
    8. Lindsay Hughes Thurston
    9. James A. Tipton (Rep)
    10. Kevin TRIPLETT (Dem)
    11. Tommy Turner (Rep)
  20. U
    1. Ken Upchurch (Rep)
    2. Jennifer Urie (Dem)
  21. V
    1. Sean VANDEVANDER (I)
      candidate for Mayor
    2. Lucy Ferguson VanMeter
    3. Larry Varney (Dem)
  22. W
    1. Paul Walker (Dem)
      candidate for US House District 1
    2. Rob WALKER (Dem)
    3. Adrian Wallace
    4. Rikka L. Wallin (I)
    5. Judge Derwin L. Webb (NP)
    6. Robin L. Webb (Dem)
    7. Russell Webber (Rep)
    8. Marianne Weiss (Rep)
    9. Brett Wesseling (WRI)
    10. Susan Westrom (Dem)
    11. Susan Westrom (Dem)
    12. Charles "Buddy" Wheatley (Dem)
    13. Robert "Rob" Wiederstein (Dem)
    14. Gabriel Wilburn
    15. Tom Williamson (Dem)
    16. Lisa WILLNER (Dem)
    17. Mike Wilson (Rep)
    18. Kenneth Wayne Winburn (Dem)
    19. Robert A. Winburn (Dem)
    20. Markus Winkler (Dem)
    21. George Maxwell "Max" Wise (Rep)
    22. John WITT (NP)
    23. Preston Worley
  23. Y
    1. John A. YARMUTH (Dem)
    2. David Yates (Dem)
    3. Les Yates (Rep)
    4. Brent Yonts (Dem)
    5. Jill York (Rep)