Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

South Dakota
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Dwight W. "Bill" Adamson (Dem)
    2. Jade Addison (Dem)
    3. Dan Ahlers (Dem)
    4. David L. Anderson (Rep)
    5. Anna Kerner Andersson (Dem)
    6. Aaron Aylward (L)
  2. B
    1. Amanda Bachmann (Dem)
    2. Gregory Baldwin (L)
    3. Steve Barnett (Rep)
      candidate for Secretary of State
    4. Hugh M. Bartels (Rep)
    5. Doug Barthel (Rep)
    6. Julie Bartling (Dem)
    7. Arch Beal (Rep)
    8. Tim Bjorkman (Dem)
      candidate for US House
    9. Rocky Dale Blare (Rep)
    10. Eric Bliss (Dem)
    11. Kyle Boese (Dem)
    12. Jim Bolin (Rep)
    13. Shawn Bordeaux (Dem)
    14. Scyller J. Borglum (Rep)
    15. Alison Bowers (I)
    16. Brooks Briscoe (Dem)
    17. Ryan Brunner (Rep)
    18. Thomas J. Brunner (Rep)
  3. C
    1. Gary L. Cammack (Rep)
    2. Kirk Chaffee (Rep)
    3. Roger Chase (Rep)
    4. Jim Chilson (Dem)
    5. Michael Clark (Rep)
    6. Tom Cool (Dem)
      candidate for State Auditor
    7. Terry Crandall (Dem)
    8. Pat Cromwell (Dem)
    9. Justin R. Cronin (Rep)
    10. R. Blake Curd (Rep)
    11. Ryan Cwach (Dem)
  4. D
    1. Brian Davis (Dem)
    2. Drew Dennert (Rep)
    3. H. Paul Dennert (Dem)
    4. Fred Deutsch (Rep)
    5. Michael G. Diedrich (Rep)
    6. Lynne Disanto (Rep)
    7. Linda Duba (Dem)
    8. Mary Duvall (Rep)
  5. E
    1. Cory Ann Ellis (I)
    2. Kevin Elsing (Dem)
    3. Kurt Evans & Richard Shelatz (L)
    4. Dennis Evenson (Dem)
    5. Bob Ewing (Rep)
  6. F
    1. Max L. Farver (Rep)
    2. Kristie Fiegen (Rep)
    3. Caleb Finck (Rep)
    4. Red Dawn Foster (Dem)
    5. Chris Francis (Dem)
    6. Alexandra Frederick (Dem)
      candidate for Secretary of State
    7. Wayne Frederick (Dem)
    8. Julie Frye-Mueller (Rep)
  7. G
    1. Bob Glanzer (Rep)
    2. Timothy Ray Goodwin (Rep)
    3. John A. Gors (Dem)
    4. Spencer Gosch (Rep)
    5. Brock L. Greenfield (Rep)
    6. Lana J. Greenfield (Rep)
    7. Howard Grinager (Dem)
    8. Randy Gross (Rep)
  8. H
    1. Josh Haeder (Rep)
      candidate for State Treasurer
    2. Diana Hane (Dem)
    3. Jenae Hansen (Dem)
    4. Jon Hansen (Rep)
    5. Michael T. Hanson (Dem)
    6. Justyn Hauck (Dem)
    7. Steven Haugaard (Rep)
    8. Jeff Hayward (Dem)
    9. Erin Healy (Dem)
    10. Cory Allen Heidelberger (Dem)
    11. Troy Heinert (Dem)
    12. George D Hendrickson (L)
      candidate for US House
    13. Melissa Hiatt (Dem)
    14. Jason D. Hill (L)
    15. Bill Hines (Rep)
    16. Roger Hofer (I)
    17. Tom Holmes (Rep)
    18. Woody Houser (Dem)
    19. Taffy Howard (Rep)
    20. Jean Hunhoff (Rep)
  9. I
    1. Eleanor Iverson (Dem)
  10. J
    1. Lilias Jarding (Dem)
    2. Kevin D. Jensen (Rep)
    3. Phil Jensen (Rep)
    4. Timothy R. Johns (Rep)
    5. Chris Johnson (Rep)
    6. David Johnson (Rep)
    7. Dusty Johnson (Rep)
      candidate for US House
    8. Sheryl L. Johnson (Dem)
  11. K
    1. Matt Kammerer (Dem)
    2. Chris Karr (Rep)
    3. Terry Keller (Dem)
    4. Susan Kelts (Dem)
    5. Craig Kennedy (Dem)
    6. Nancy Kirstein (Dem)
    7. Peter Klebanoff (I)
    8. Ione Klinger (Dem)
    9. Joshua Klumb (Rep)
    10. Bill Knight (Dem)
    11. John C. Koch (Dem)
    12. Jack Kolbeck (Rep)
    13. Joel Koskan (Rep)
    14. Lance Koth (Rep)
    15. Zachary Kovach (Dem)
    16. Margaret Kuipers (Dem)
    17. Dean Kurtz (Dem)
  12. L
    1. John A. Lake (Rep)
    2. Kris K. Langer (Rep)
    3. Isaac Latterell (Rep)
    4. Oren Lesmeister (Dem)
    5. Steve Livermont (Rep)
    6. Valerie Loudenback (Dem)
  13. M
    1. Ryan M. Maher (Rep)
    2. Naveen Malik (Dem)
    3. Sam Marty (Rep)
    4. Aaron Matson (Dem)
      candidate for State Treasurer
    5. Elizabeth May (Rep)
    6. Steven D. McCleerey (Dem)
    7. Karen McGregor (Dem)
    8. Mike McHugh (Dem)
    9. Michael S. McManus (Dem)
    10. Elizabeth Merrigan (Dem)
    11. Roger Meyer (Rep)
    12. Dan Miller (Dem)
    13. Toni Miller (Dem)
    14. John Mills (Rep)
    15. Paul R. Miskimins (Rep)
    16. Jeff Monroe (Rep)
    17. Alli Moran (Dem)
    18. Bj Motley (Dem)
    19. Tina L Mulally (Rep)
  14. N
    1. George J. Nelson (Dem)
    2. Stace Nelson (Rep)
    3. Reynold F. Nesiba (Dem)
    4. Kristi Noem & Larry Rhoden (Rep)
    5. Al Novstrup (Rep)
  15. O
    1. A. Gideon Oakes (L)
    2. Kasey Olivier (Dem)
    3. Jess Olson (Rep)
    4. Wyatt Osthus (Dem)
    5. Ernie Otten (Rep)
    6. Herman Otten (Rep)
  16. P
    1. Scott Parsley (Dem)
    2. Jeff Partridge (Rep)
    3. Mary J. Perpich (I)
    4. Carl E Perry (Rep)
    5. Deb Peters (Rep)
    6. Scott C. Petersen (Dem)
    7. Kent Peterson (Rep)
    8. Sue Peterson (Rep)
    9. Tom Pischke (Rep)
    10. Doug Post (Rep)
    11. Peri Pourier (Dem)
  17. Q
    1. Lee Qualm (Rep)
  18. R
    1. Tony Randolph (Rep)
    2. Nancy Rasmussen (Rep)
    3. Whitney Raver (Dem)
    4. Jason Ravnsborg (Rep)
      candidate for Attorney General
    5. Tim Reed (Rep)
    6. Paul Register (Dem)
    7. Nick Reid (I)
    8. Rebecca Reimer (Rep)
    9. Brett Ries (Dem)
    10. Ray Ring (Dem)
    11. Teresa Ann Robbins (Dem)
    12. Ayla Rodriguez (Dem)
    13. Justin Roemmick (Dem)
    14. Rex Rolfing (Rep)
    15. Daryl Lamar Root (L)
    16. Margaret Ross (Dem)
    17. Tim Rounds (Rep)
    18. Arthur Rusch (Rep)
    19. Lance Steven Russell (Rep)
    20. Ryan A. Ryder (Dem)
  19. S
    1. Michael Saba (Dem)
    2. Rich Sattgast (Rep)
      candidate for State Auditor
    3. Barbara Saxton (Dem)
    4. Lee Schoenbeck (Rep)
    5. Kyle Schoenfish (Rep)
    6. James Schorzmann (Dem)
    7. Randy Seiler (Dem)
      candidate for Attorney General
    8. Bo Sistak (Dem)
    9. Chad Skiles (Dem)
    10. Debra Smith (Dem)
    11. Jamie Smith (Dem)
    12. Sherry Bea Smith (Dem)
    13. V.J. Smith (Rep)
    14. Deb Soholt (Rep)
    15. Alan Solano (Rep)
    16. Faith Spotted Eagle (Dem)
    17. Tamara St John (Rep)
    18. Jim Stalzer (Rep)
    19. Manny Steele (Rep)
    20. Mike Steinbrecher (Dem)
    21. Wayne H. Steinhauer (Rep)
    22. Kelly Sullivan (Dem)
    23. Billie Sutton & Michelle Lavallee (Dem)
    24. Margaret Sutton (Rep)
    25. Laura Swier Kotelman (Dem)
  20. T
    1. Charles M. Turbiville (Rep)
    2. Kathy Tyler (Dem)
  21. U
    1. Jason Unger (Dem)
  22. V
    1. Zach VanWyk (Dem)
    2. Tyler B. Volesky (Dem)
  23. W
    1. Margaret Ann Walsh (Dem)
    2. Brian Watterson (Dem)
    3. Kaleb W. Weis (Rep)
    4. Ardon Wek (Dem)
    5. James White (Rep)
    6. Ron Wieczorek (I)
      candidate for US House
    7. Marli Wiese (Rep)
    8. John Wiik (Rep)
    9. Mark K. Willadsen (Rep)
    10. Rachel Willson (Dem)
    11. Kristine Ina Winter (Dem)
    12. Brian Wirth (I)
    13. Susan M. Wismer (Dem)
  24. Y
    1. Nancy York (Rep)
    2. Jordan Youngberg (Rep)
    3. Joe Yracheta (Dem)
  25. Z
    1. Larry P. Zikmund (Rep)