Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Missouri
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. 1
    1. Vic Allred (Rep)
    2. Jerome Barnes (Dem)
    3. David J. Bernal (Rep)
    4. John D Boyd Jr (Rep)
    5. Ingrid Burnett (Dem)
    6. Ben Butler (Rep)
    7. Mike Cierpiot (Rep)
    8. Jeff Coleman (Rep)
    9. Kevin Corlew (Rep)
    10. Jeff Fletcher (Rep)
      candidate for Cass County Clerk
    11. Sam Graves (Rep)
    12. Vicky Hartzler (Rep)
    13. Dan Hegeman (Rep)
    14. Mary Hill (Rep)
    15. Bill E. Kidd (Rep)
    16. Glen Kolkmeyer (Rep)
    17. Tom Lovell (Rep)
    18. Tony Luetkemeyer (Rep)
    19. David Martin (Rep)
    20. DaRon McGee (Dem)
    21. Mike Medsker (Rep)
    22. Sarah Mills (Rep)
    23. James W. (Jim) Neely (Rep)
    24. Jerry Nolte (Rep)
    25. Jon Patterson (Rep)
    26. Donna Pfautsch (Rep)
    27. Katee Porter (Rep)
    28. Rodger L. Reedy (Rep)
    29. Doug Richey (Rep)
    30. Rebecca Roeber (Rep)
    31. Ron Schieber (Rep)
    32. Brenda Shields (Rep)
    33. Noel J Shull (Rep)
    34. Dan Stacy (Rep)
    35. Brice Stewart (Rep)
    36. Megan Thompson (Rep)
      candidate for Clay County Clerk
    37. Jacob Turk (Rep)
    38. Steve West (Rep)
    39. Frank White, Jr. (Dem)
    40. Kenneth Wilson (Rep)
  2. 2
    1. Tom Brandom (Dem)
      candidate for Clay County Clerk
    2. Wendi Bridges (Dem)
    3. Janice Brill (Dem)
    4. Janet Burlingame (Dem)
      candidate for Cass County Clerk
    5. Bruce Cantwell (Dem)
    6. Jon Carpenter (Dem)
    7. Emanuel Cleaver, II (Dem)
    8. Mark Ellebracht (Dem)
    9. Val Engholm (Grn)
    10. Darryl Forte (Dem)
    11. Charlie Franklin (Dem)
    12. Tom Gorenc (Dem)
    13. Travis Hagewood (Dem)
    14. Teresa Hensley (Dem)
    15. Renee Hoagenson (Dem)
    16. Keri Ingle (Dem)
    17. Nathan Kline (Grn)
    18. Henry Robert Martin (Dem)
    19. Caleb McKnight (Dem)
    20. Jessica Merrick (Dem)
    21. Brady Lee O'Dell (Dem)
    22. David Park
 (Dem)
    23. Ryana Parks-Shaw (Dem)
    24. Timothy Peterman (L)
    25. Terry Richard (Dem)
    26. James P. (Jim) Ripley (Dem)
    27. Wes Rogers (Dem)
    28. Martin T. Rucker II (Dem)
    29. Joe Runions (Dem)
    30. Matt Sain (Dem)
    31. Pam Scrudder (Dem)
    32. Hillary Shields (Dem)
    33. Joan Shores (Dem)
    34. Connie Simmons (Dem)
    35. Jeremy T Utterback (L)
    36. Sandy Van Wagner (Dem)
    37. Barbara Anne Washington (Dem)
    38. Mitch Weber (Dem)
    39. Pat Williams (Dem)
    40. Abby Zavos (Dem)
  3. 3
    1. Mark Bliss (L)
    2. Brad Eichstadt (L)
    3. Dan Hogan (L)
    4. Alexander Howell (L)
  4. 4
    1. Maurice Copeland (Grn)
  5. 5
    1. E. C. Fredland (Con)
  6. A
    1. Gregory K. Allsberry (Rep)
    2. Karla Kerpash Allsberry (Rep)
    3. Jalen Anderson (Dem)
    4. LaDonna Appelbaum (Dem)
    5. Kristy L. Apprill (Rep)
    6. Nancy Armstrong (Rep)
      candidate for Platte County Clerk
    7. David Justus Arnold (Grn)
  7. B
    1. Doug Bacon (Rep)
    2. Kurt Bahr (Rep)
    3. Dottie Bailey (Rep)
    4. Rob Bailey (Dem)
    5. Steven G. Bailey (Rep)
    6. Tim Baker (Rep)
      candidate for Franklin County Clerk
    7. Jack Banas (Rep)
    8. Gretchen Bangert (Dem)
    9. Donna M.C. Baringer (Dem)
    10. Barbie Barnett-Stillings (Rep)
    11. Tom Barr (Rep)
    12. Jeffrey W. Bates
    13. Timothy C. Beard (Rep)
    14. Doug Beck (Dem)
    15. Jim Beck (Rep)
    16. Matthew Becker (Rep)
    17. David A. Beckham (Dem)
    18. Wesley Bell (Dem)
    19. Benjamin Berkstresser (Rep)
    20. Paul Berry III (Rep)
    21. Leah Betts (Rep)
    22. Jim Billedo (Dem)
    23. Patrice Billings (Dem)
    24. Jennifer Bird (Rep)
    25. John Black (Rep)
    26. Mark Bliss (L)
      candidate for US House, District 4
    27. Kelly Blunt Hall (Rep)
    28. Andrew Bolin (L)
    29. Jack Bondon (Rep)
    30. Becky J. W. Borthwick
    31. LaKeySha Bosley (Dem)
    32. Gloria Boyer (Rep)
    33. Nate Branscom (Dem)
    34. Rick Brattin (Rep)
      candidate for Cass County Auditor
    35. Tim Brinker (Rep)
    36. Benjamin Brixey (L)
    37. Kay Brown (Rep)
    38. Neil E. Brown (Non)
      candidate for Crestwood Mayor
    39. Paula Brown (Dem)
    40. Richard Brown (Dem)
    41. Adam M. Burkemper (Dem)
    42. Eric Burlison (Rep)
    43. Erin S. Burlison (Rep)
    44. Scott Burnett (Dem)
    45. Bob Burns (Dem)
    46. Michael Butler (Dem)
    47. Robert Butler (Dem)
    48. Steve Butz (Dem)
    49. Bruce Buwalda (Rep)
  8. C
    1. John Callahan (Dem)
    2. Richie Camden (L)
    3. Japheth Campbell (L)
      candidate for U.S. Senator
    4. Troy Cardona (Rep)
    5. Chris Carter (Dem)
    6. Scott Cernicek (Dem)
    7. Maria N. Chappelle-Nadal (Dem)
    8. Phil Christofanelli (Rep)
    9. Lisa Clancy (Dem)
    10. Lacy Clay (Dem)
    11. Doug Clemens (Dem)
    12. Jeff Coleman (L)
    13. Jeffrey T. Coleman (Rep)
    14. Mary Elizabeth Coleman (Rep)
    15. William (Bill) Collins (Rep)
    16. Michael J. Cordonnier
    17. James Cordrey (Dem)
    18. Jacob (Jake) Costello (Dem)
    19. Christopher T. Court (Non)
      candidate for Crestwood Mayor
    20. Jeff Cox (Rep)
    21. Jo Crain (Grn)
      candidate for U.S. Senator
    22. Dottie D. Crenshaw (Dem)
    23. Joe Cronin (Rep)
    24. Robert J. Crump (Rep)
    25. Terry R. Cundiff (Rep)
    26. Jon A. Cunningham (Rep)
    27. Robb Cunningham (L)
  9. D
    1. Gregory F.X. Daly (Dem)
    2. Dan Darian (Dem)
    3. Cheryl Dawson-Spaulding (Rep)
    4. Robert Debbaut (Grn)
    5. Bruce DeGroot (Rep)
    6. Mary Dempsey (Rep)
    7. Amy Dent (Rep)
    8. Bob Dixon (Rep)
    9. Shamed Dogan (Rep)
    10. Shannon Renee Dougherty (Rep)
  10. E
    1. Steve Ehlmann (Rep)
    2. Mike Elam (Rep)
    3. Dan Elder (L)
    4. Brandon Ellington (Dem)
    5. Kathy Ellis (Dem)
    6. Deborah L. Engemann (Rep)
    7. Hazel M. Erby (Dem)
    8. Jean Evans (Rep)
  11. F
    1. Mike Fagras (Rep)
    2. Kevin Farr (Rep)
    3. Shawn Finklein (Dem)
    4. Ron Finley (Dem)
    5. Craig Fishel (Rep)
    6. Tim Fitch (Rep)
    7. Amy Fite (Rep)
    8. Don Fitz (Grn)
      candidate for State Auditor
    9. Kevin FitzGerald (Dem)
    10. Patrick S. Flynn (Rep)
    11. John F. Foster (Dem)
    12. Lorna L. Frahm (Dem)
    13. Jeff Francis (I)
    14. Bruce Franks Jr. (Dem)
    15. Carl-herman Freese (L)
  12. G
    1. Nicole Galloway (Dem)
      candidate for State Auditor
    2. Theresa Galvin (Rep)
    3. Dennis Gannon (Rep)
    4. Elaine Freeman Gannon (Rep)
    5. Katy Geppert (Dem)
    6. Joe Gildehaus (Rep)
    7. Alan Gray (Dem)
    8. Alan K. Green (Dem)
    9. David J. Gregory (Rep)
    10. Derek Grier (Rep)
    11. Aaron D. Griesheimer (Rep)
    12. Mark Guffey
      candidate for Pleasant Hill Mayor
    13. Tyler Gunlock (Dem)
  13. H
    1. Elijah Haahr (Rep)
    2. Bill (William) C. Haas (Non)
    3. Mike Haffner (Rep)
    4. Benjamin Hagin (Dem)
    5. Crystal M. Hall (Dem)
      candidate for Lincoln County Clerk
    6. Cora Hanf (Dem)
    7. Tom Hannegan (Rep)
    8. Jim Hansen (Rep)
    9. Mark A. Harder (Rep)
    10. Krystal Hargis (Dem)
    11. Jerry A. Harmison, Jr.
    12. Eric S. Harris (L)
    13. Vicky Hartzler (Rep)
      candidate for US House, District 4
    14. Brian Haskins (Rep)
    15. Josh Hawley (Rep)
      candidate for U.S. Senator
    16. Christine Hedges (Dem)
    17. Bill Heisse (Rep)
    18. Craig E. Hellmann (Rep)
    19. Steve Helms (Rep)
    20. Michael Hendrickson (Rep)
    21. Phil Hendrickson (Rep)
    22. Carol Hexem (Grn)
    23. Cheryl Hibbeler (Dem)
    24. Ron Hicks (Rep)
    25. Jim Higgins (L)
    26. LaDonna Higgins (L)
    27. Justin Hill (Rep)
    28. Renee Hoagenson (Dem)
      candidate for US House, District 4
    29. Jeff Hoelscher (Rep)
    30. Erica Hoffman (Dem)
    31. Calvin R. Holden
    32. Terry Hollander (Rep)
    33. Tom Hollingsworth (Dem)
    34. Randy B. Holman (Dem)
    35. Lincoln Hough (Rep)
    36. David L. Hoven (Dem)
    37. Jason M. Howell (Rep)
    38. David Joseph Hubbard (Dem)
    39. Brad Hudson (Rep)
    40. Charles M. Huey (Dem)
    41. Todd Hungerford (Rep)
    42. Victor S. Hurlbert (Rep)
      candidate for Clay County Auditor
    43. Bob Huston (Rep)
    44. Dan Hyatt (Rep)
  14. I
    1. Paul Ipock (Rep)
  15. J
    1. David L. Jackson, Jr. (Non)
    2. Amy Jennewein (Dem)
    3. Adam Jenning (Rep)
    4. Cydney E. Johnson (Non)
    5. Laura Johnson (Rep)
    6. Stephen Johnson (L)
    7. Donna R. Jones (Non)
    8. Jamille Jones (Dem)
  16. K
    1. Joseph W. Kaimann (Rep)
    2. Nicholas (Nick) Kasoff (L)
    3. Erin Kasten (Dem)
    4. Cody Kelley (Dem)
    5. Hannah Kelly (Rep)
    6. Janet Kester (Dem)
    7. John Kiehne (Dem)
    8. Kelly King (Rep)
    9. Larry A. Kirk (L)
    10. Jim Klenc (Dem)
    11. Jessica Kruse (Rep)
  17. L
    1. Mike LaBozzetta (Dem)
    2. Jason Lamb (Rep)
    3. Sara Lampe (Dem)
    4. Raymond Lampert (Dem)
    5. Jeanie Lauer (Rep)
    6. Deb Lavender (Dem)
    7. Adam Layne (Non)
    8. Stacey J. Lett (Rep)
    9. Gary Don Letterman (Rep)
    10. Scott A. Lewis (Rep)
    11. Tim Lohmar (Rep)
    12. Billy Long (Rep)
    13. Patti Longworth (Rep)
    14. Tony Lovasco (Rep)
    15. Blaine Luetkemeyer (Rep)
    16. Jacob Luetkemeyer (Con)
      candidate for State Auditor
  18. M
    1. Grant Mabie (Non)
      candidate for Crestwood Mayor
    2. Ian Mackey (Dem)
    3. Beth Mahn (Dem)
    4. Antonio (Tony) Manansala (Rep)
    5. Ashley Bland Manlove (Dem)
    6. Barbara Marco (Dem)
    7. Mark Matthiesen (Rep)
    8. Karla May (Dem)
    9. Michelle D. McBride (Rep)
    10. Claire McCaskill (Dem)
      candidate for U.S. Senator
    11. Tracy McCreery (Dem)
    12. Dennis McDonald (Dem)
    13. Saundra McDowell (Rep)
      candidate for State Auditor
    14. Lydia H. McEvoy (Rep)
    15. Mike McGirl (Rep)
    16. Steven McKnight (Rep)
    17. Vic Melenbrink (Rep)
    18. Pamela A. Menefee (Dem)
    19. Peter Merideth (Dem)
    20. Jeff Messenger (Rep)
    21. Jennifer L. Metcalf (Rep)
    22. Bill D. Miller (Rep)
    23. Tim Miller (Rep)
    24. Tony MIller (Dem)
    25. Gina Mitten (Dem)
    26. Chris Molendorp (Rep)
      candidate for Cass County Collector
    27. Judy Morgan (Dem)
    28. Lynn Morris (Rep)
    29. Jay Mosley (Dem)
    30. Thomas E. Mountjoy
    31. Jeff Munzinger (Dem)
    32. Jim Murphy (Rep)
    33. Sonya Murray Anderson (Rep)
  19. N
    1. Amanda Neel (Dem)
    2. Marcie Nichols (Dem)
    3. Ted Nichols (Rep)
    4. Lloyd Nolan (Rep)
    5. Charlie Norr (Dem)
    6. Derrick Nowlin (Dem)
  20. O
    1. Craig O'Dear (I)
      candidate for U.S. Senator
    2. Michael A. O'Donnell (Rep)
    3. Sean O'Toole (L)
      candidate for State Auditor
    4. Philip J. Ohlms (Rep)
    5. Bob Onder (Rep)
    6. Jared Opsal (Non)
    7. Andrew Ostrowski (Con)
    8. Bill Otto (Dem)
    9. Phoebe Ottomeyer (Dem)
  21. P
    1. Ed Page (Rep)
    2. Sheila L. Palmer (Rep)
    3. Margaret E. Palmietto
    4. Dan Patterson (Rep)
    5. Jill Peck (Rep)
    6. Daniel Pelikan (Rep)
    7. Tracey Perry (Rep)
    8. Ralph Phillips (Rep)
    9. Tommie Pierson Jr. (Dem)
    10. Randy Pietzman (Rep)
    11. Dean Plocher (Rep)
    12. Jeff Porter (Rep)
    13. Mark A. Powell
    14. Gregory B. Powers (Rep)
    15. Chris Prather (Dem)
    16. Jean Pretto (Dem)
    17. Wiley Price IV (Dem)
    18. Raychel Proudie (Dem)
    19. Joseph W. Purschke (Rep)
  22. Q
    1. Crystal Quade (Dem)
  23. R
    1. Joe Rathert (Rep)
    2. Greg Razer (Dem)
    3. David C. "Chuck" Replogle (Rep)
    4. Mike Reuter (Rep)
    5. Mike Revis (Dem)
    6. Jeanie Riddle (Rep)
    7. Joyce M. Roberts (Non)
    8. Steve Roberts (Dem)
    9. Kevin Robinson (Rep)
      candidate for Platte County Auditor
    10. Shane Roden (Rep)
    11. Jeff Roorda (Dem)
    12. Rory Rowland (Dem)
    13. Bob Rubino (Dem)
    14. Mike Rumley (Rep)
    15. Becky Ruth (Rep)
  24. S
    1. Robert Sauls (Dem)
    2. James Scariot (L)
    3. Dave Schatz (Rep)
    4. Julie Schaumberg (Rep)
    5. Richard L. Scheibe (Rep)
    6. Adam Schnelting (Rep)
    7. Jamie Schoolcraft (Dem)
    8. Nick Schroer (Rep)
    9. Jill Schupp (Dem)
    10. Jackie Sclair (Dem)
    11. Sarah Semple (Rep)
    12. Katherine Hardy Senkel (Rep)
    13. Karen Settlemoir-Berg (Dem)
    14. Schoeller Shane (Rep)
      candidate for Greene County Clerk
    15. Dan Shaul (Rep)
    16. Jonathan L. Shell (L)
    17. Erik Shelquist (Rep)
    18. Peggy Sherwin (Dem)
    19. Scott Shipman (Rep)
    20. Ayanna Shivers (Dem)
    21. Lisa "Brewer" Short (Rep)
    22. John Simmons (Rep)
    23. Grace C. Sinclair (Dem)
    24. Bill Slantz (L)
    25. Cindy Slimp (Dem)
    26. Jason Smith (Rep)
    27. Tony Smith (Dem)
    28. Chrissy Sommer (Rep)
    29. Bryan Spencer (Rep)
    30. Brenda Stacey (Rep)
    31. Dorothy Stafford (Dem)
    32. Bill Stahlhuth (Dem)
    33. Trisha C. Stefanski (Rep)
    34. Genevieve Steidtmann (Dem)
    35. Norman C. Steimel III (Rep)
    36. Cindy Stein (Rep)
      candidate for Greene County Auditor
    37. Steve Stenger (Dem)
    38. Donald V. Stolle (L)
    39. Denise Stotler (Rep)
      candidate for Warren County Clerk
    40. Kai Sutton (Dem)
      candidate for Greene County Auditor
    41. Elizabeth W. Swann (Rep)
    42. Zachary M. Syberg (Rep)
  25. T
    1. Daniel T. Tarwater III (Dem)
    2. Nate Tate (Rep)
    3. Jered Taylor (Rep)
    4. Jim Terry (Rep)
    5. Mavis "Tessa" Thompson (Dem)
    6. Matthew E. P. Thornhill (Rep)
    7. Curtis Trent (Rep)
    8. Doug Trentmann (Rep)
    9. Charles Triplett (Dem)
    10. Maggie Tuck (Dem)
      candidate for Greene County Clerk
    11. David Tunnell (Rep)
  26. U
    1. Sarah Unsicker (Dem)
  27. V
    1. Cort VanOstran (Dem)
    2. Tammy (Zweifel) Vemmer (Rep)
    3. Rob Vescovo (Rep)
    4. Betty Vining (Dem)
    5. Robert Vroman (Rep)
  28. W
    1. Ann Wagner (Rep)
    2. Cora Faith Walker (Dem)
    3. Ken Waller (Rep)
    4. Mike Walter (Dem)
    5. Robert W. Warbin (Grn)
    6. Paul Ward (Dem)
    7. Debbie "Dunnegan" Waters (Rep)
    8. Helena Webb (Dem)
    9. Barb Wehde (Rep)
    10. Daniel White (Dem)
    11. John White (Rep)
    12. Stanley Whitehurst (Rep)
      candidate for Webster County Clerk
    13. Joseph Widner (Dem)
    14. Paul Wieland (Rep)
    15. John D. Wiemann (Rep)
    16. Brian Williams (Dem)
    17. Crystal J. Williams (Dem)
    18. Stan Williams (Dem)
    19. Kevin L. Windham Jr. (Dem)
    20. Gael D. Wood (Rep)
    21. Mike Wood (Rep)
    22. Paul Woody (Dem)
    23. Michael S. Wright (Rep)
    24. Write-in
    25. Write-in
    26. Write-in
    27. Write-in
    28. Write-in
    29. Write-in
      candidate for Pleasant Hill Mayor
    30. Curtis Wylde (Dem)
  29. Y
    1. Kim York (Rep)
  30. Z
    1. Eric Zahnd (Rep)
    2. Jake Zimmerman (Dem)
    3. Jessica Zumwalt (Rep)