Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Colorado
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Simone Aiken (Dem)
    2. Gbenga Ajiboye (Dem)
    3. Gordon Alley (Rep)
    4. Kristina Joy Alley (Rep)
    5. Jonathan Ambler (Rep)
    6. Bonnie Archuleta (NP)
    7. Gil Armendariz (Dem)
    8. Jeni Arndt (Dem)
    9. Larry Atencio
      candidate for Pueblo Mayor
  2. B
    1. Teri Nilson Baird (Dem)
    2. Mark Baisley (Rep)
    3. Bruce Baker (Rep)
    4. Johnny Barrett (Rep)
    5. Mark Barrington (Rep)
      candidate for US House District 07
    6. Roger Barris (Lib)
      candidate for US House District 02
    7. Richard Allen Bassett (Rep)
    8. KC Becker (Dem)
    9. Susan Beckman (Rep)
    10. John Bedrick (Rep)
    11. Adrienne Benavidez (Dem)
    12. Don Bendell (Rep)
    13. Ken Biles (Lib)
    14. Shannon Bird (Dem)
    15. Zachary Bishop
    16. Ellen Black (Rep)
    17. Brandon D Bodian (Dem)
    18. Rod Bockenfeld (Rep)
    19. Rick Bohn (Dem)
    20. Lance Boren (Rep)
      candidate for Delta County Coroner
    21. Richard J Bowman (Rep)
    22. Kevin Bracken
    23. Cynthia Braddock (Dem)
    24. George Brauchler (Rep)
      candidate for Attorney General
    25. Luke Bray (I)
    26. CAMI BREMER (Rep)
    27. Jeff Bridges (Dem)
    28. CHUCK BROERMAN (Rep)
    29. Monica Broncucia-Jordan (Dem)
      candidate for Adams County Coroner
    30. Max Brooks
    31. Katy Brown
    32. Tyler Scott Brown (Dem)
    33. Ken Buck (Rep)
      candidate for US House District 04
    34. Perry Buck (Rep)
    35. Janet Buckner (Dem)
    36. Bri Buentello (Dem)
    37. Diane Mitsch Bush (Dem)
      candidate for US House District 03
    38. Tommy Butler (NP)
    39. Vince Buzek (NP)
  3. C
    1. Seth Cagin (Dem)
    2. Mark Calonder (Rep)
    3. Amanda Campbell (ACN)
      candidate for Secretary of State
    4. James Candelaria (Rep)
    5. Thomas M Canfield (Rep)
    6. Annette Cannon (Dem)
    7. Yadira Caraveo (Dem)
    8. Shenika Carter (Dem)
    9. Terri Carver (Rep)
    10. Brian Cassidy (Rep)
    11. Marc Catlin (Rep)
    12. Peggy Catlin (NP)
    13. Dan Chapin (I)
      candidate for US House District 06
    14. Steve Chappel (I)
    15. Thea Chase (I)
    16. Laura Christman
    17. Gary Clark
      candidate for Pueblo Mayor
    18. Mike Coffman (Rep)
      candidate for US House District 06
    19. James Rashad Coleman (Dem)
    20. Shelley Cook (NP)
    21. John Cooke (Rep)
    22. Gary Cooper (Rep)
    23. Delores "Dee Dee" Copper (Rep)
    24. Don Coram (Rep)
    25. Brian Cotter
      candidate for Pueblo County Coroner
    26. Matt Crane (Rep)
      candidate for Arapahoe County Clerk
    27. Rebecca Cranston (Dem)
    28. Thomas P Croshal
      candidate for Pueblo Mayor
    29. Jason Crow (Dem)
      candidate for US House District 06
    30. Lisa L. Culpepper (Dem)
    31. Stephen Curtis
      candidate for Parker City Council
    32. Lisa A Cutter (Dem)
  4. D
    1. Lesley Dahlkemper (Dem)
    2. Jessie Danielson (Dem)
    3. Winfred Watt Deal (Rep)
    4. George Deavers (Rep)
    5. Diana DeGette (Dem)
      candidate for US House District 01
    6. FRANK J. DELALLA (Dem)
    7. Darrell Dinges (Lib)
    8. Jerry DiTullio (Dem)
    9. Raymon Anthony Doane (Lib)
      candidate for US House District 01
    10. Terry Dodd
      candidate for Parker City Council
    11. Brian O Donahue (Rep)
    12. Mike Donald (Rep)
    13. Brenda Dones (Rep)
      candidate for Weld County Assessor
    14. Kerry Donovan (Dem)
    15. Michael Dougherty (Dem)
    16. Sean Dougherty (Rep)
    17. Ray Douglas (Rep)
    18. Bryan Douglass
    19. Conor Duffy (Dem)
    20. Monica Duran (Dem)
  5. E
    1. Paul Echternacht (NP)
    2. BILL ELDER (Rep)
    3. Carl Erickson (Dem)
    4. Kent "Moose" Ervin (WI)
      candidate for Pueblo County Sheriff
    5. Arthur Erwin (Rep)
    6. Daneya Esgar (Dem)
    7. Brad Evans (NP)
    8. Thomas 'Tony' Exum SR (Dem)
  6. F
    1. Larry Fancher
      candidate for Pueblo Mayor
    2. Rico Figueroa (Rep)
    3. Paul Noel Fiorino (I)
      candidate for Colorado Governor
    4. Molly Fitzpatrick (Dem)
    5. Elissa Flaumenhaft
      candidate for Parker City Council
    6. Charles Fletcher III
      candidate for Castle Rock Mayor
    7. Dennis Flores
      candidate for Pueblo Mayor
    8. Maile Foster (I)
    9. Tina Francone (Rep)
    10. CHAUNCEY FREDERICK (Dem)
    11. KARI FREDERICK (Dem)
    12. Lisa Frizell (Rep)
  7. G
    1. Rochelle Galindo (Dem)
    2. Mike Gallagher
    3. Glen H Gallegos (Rep)
    4. John Gallowich (Dem)
    5. Leroy M. Garcia (Dem)
    6. Alec Garnett (Dem)
    7. Tim Geitner (Rep)
    8. Jay Geyer (I)
    9. Dave Gill (Rep)
    10. James Gilman (Lib)
    11. Dick Gilmore (Dem)
    12. Joann Ginal (Dem)
    13. Debbie Griff (Rep)
      candidate for Delta County Assessor
    14. Julie Gonzales (Dem)
    15. Serena Gonzales-Gutierrez (Dem)
    16. Nicholas Gradisar
      candidate for Pueblo Mayor
    17. Jeff Graf (Dem)
    18. Russell "Rusty" Granzella (Rep)
    19. Jason E. Gray
      candidate for Castle Rock Mayor
    20. Matt Gray (Dem)
    21. Faye Griffin (Rep)
    22. Brigitte Grimm (Rep)
    23. Jena Griswold (Dem)
      candidate for Secretary of State
    24. Tony Gross (Lib)
    25. Lynn Guissinger (NP)
    26. Kevin Gulbranson (Lib)
    27. Debra Gustafson (Dem)
    28. Tressa Guynes (Rep)
  8. H
    1. Paul J Haddick (Dem)
    2. Emma R. Hall (Dem)
    3. Stephen Hall (I)
    4. Bill Hammons (UPA)
      candidate for Colorado Governor
    5. Christopher Hansen (Dem)
    6. Sue Hansen (Rep)
    7. Wayne Harlos
    8. Beth "Hart" Harz (Dem)
    9. DESTARTE ASHLEIGH HAUN (Dem)
    10. Scott Helker (Lib)
      candidate for Colorado Governor
    11. Todd Hendreks
      candidate for Parker City Council
    12. Murl S Hendrickson IV (Rep)
    13. Bob Hennessy (Rep)
    14. Leslie Herod (Dem)
    15. Angie Hicks (Dem)
    16. Chance Hill (Rep)
    17. Dennis Hisey (Rep)
    18. John Hjersman (Lib)
    19. Earl Hoellen
    20. Chris Holbert (Rep)
    21. Scott Honeycutt (Rep)
    22. Edie Hooton (Dem)
    23. Jennifer Hope (NP)
    24. Larry Hoy (Rep)
    25. Blake Huber (AVP)
      candidate for Secretary of State
    26. Robert 'Rob' Hudgeons (Dem)
    27. Brad Hughes (Rep)
    28. Beth Martinez Humenik (Rep)
    29. Steve Humphrey (Rep)
  9. I
    1. Robert Mark Ihrig
      candidate for Parker City Council
    2. Glenn Ingalls (Lib)
  10. J
    1. Dominique Jackson (Dem)
    2. Nancy Jackson (Dem)
    3. Scott James (Rep)
    4. Jerry Jaramillo (NP)
    5. Kent Edward Jarnig (Dem)
    6. Christine Jensen (Rep)
    7. Robert 'Dave' John (Rep)
    8. Carol Johnson (Dem)
      candidate for Douglas County Clerk
    9. Caryn Johnson
    10. Joe Johnson (Lib)
    11. Matt Jones (Dem)
    12. Paul Jones (I)
    13. Irene Josey (Rep)
  11. K
    1. P.K. Kaiser (Dem)
    2. Todd Kastetter (Dem)
    3. John Kefalas (Dem)
    4. Erin Kelley (Dem)
    5. Phil Kelley (Dem)
    6. LEON KELLY (Rep)
    7. Michelle Rene Kelly
      candidate for Parker City Council
    8. Chris Kennedy (Dem)
    9. Chris Kennedy (Dem)
    10. LESLIE KENNEDY-BUGG (Rep)
    11. Gaylon Kent (Lib)
      candidate for US House District 03
    12. Scot Kersgaard (Dem)
    13. Gerald F Kilpatrick (ACN)
      candidate for Treasurer
    14. Lynette Kilpatrick (ACN)
    15. Ross Klopf (Lib)
    16. Merlin Klotz (Rep)
      candidate for Douglas County Clerk
    17. April Dawn Knudsen (I)
    18. Susan Kochevar (Rep)
    19. Chris Kolker (Dem)
    20. Danielle Kombo (Dem)
    21. Carly Koppes (Rep)
    22. Tracy Kraft-Tharp (Dem)
    23. Brenda Krause (Dem)
    24. Tim Krug (Dem)
    25. Jay Frank Kucera (Rep)
  12. L
    1. Doug Lamborn (Rep)
      candidate for US House District 05
    2. Lois Landgraf (Rep)
    3. Bob Lane (Rep)
    4. Mike Lane (Rep)
    5. Colin Larson (Rep)
    6. Abe Laydon (Rep)
    7. Kelly C. Lear (Rep)
    8. Christopher Lee (NP)
    9. Pete Lee (Dem)
    10. Duane Leise (Dem)
    11. Kimmi Lewis (Rep)
    12. Shontel Lewis (NP)
    13. Sonya Jaquez Lewis (Dem)
    14. Jillian Likness (Rep)
    15. Gene Lillard (Rep)
    16. Larry Liston (Rep)
    17. Susan Lontine (Dem)
    18. Joan Lopez (Dem)
      candidate for Arapahoe County Clerk
    19. Miguel Lopez (WI)
      candidate for US House District 01
    20. Ted Lopez
      candidate for Pueblo Mayor
    21. MARK LOWDERMAN (Rep)
    22. Stacy Lowe (Dem)
    23. Alexander Lucero-Mugatu
      candidate for Pueblo Mayor
    24. Sydney Ludwick (Dem)
    25. Olen Lund (Rep)
    26. Paul Lundeen (Rep)
    27. Mary Lynch (Dem)
  13. M
    1. Mary Malarsie (I)
      candidate for US House District 03
    2. Ernest Maness (Rep)
    3. RICHARD E. MARIOTTI (Rep)
    4. Kat Martin (Lib)
      candidate for US House District 06
    5. Stan Martin (Rep)
    6. Chris Martinez (NP)
    7. Z Marie Martinez
      candidate for Pueblo Mayor
    8. Mike Mason (Rep)
    9. Roland Mason (Dem)
    10. Adam Matkowsky (I)
    11. Mary Beth M.B. McAfee (Dem)
    12. Joseph McBride (Rep)
    13. Bethleen McCall (Dem)
    14. Julie McCluskie (Dem)
    15. Karen McCormick (Dem)
      candidate for US House District 04
    16. Pat McIntire (Rep)
    17. Mike McIntosh (Rep)
      candidate for Adams County Sheriff
    18. Hugh McKean (Rep)
    19. SUE MCKNIGHT (Dem)
    20. Barbara McLachlan (Dem)
    21. Patsy Melonakis (Rep)
      candidate for Adams County Assessor
    22. Jovan Melton (Dem)
    23. Jesse J Messenger (Rep)
      candidate for Delta County Surveyor
    24. Charles Messick (Lib)
    25. Dafna Michaelson Jenet (Dem)
    26. Nicki Mills (Rep)
    27. Lori Mitchell (Dem)
    28. Ken Montera (Rep)
    29. Steve Moreno (Rep)
    30. Brenda Jo Mosby (Rep)
    31. Eric Mulder (Lib)
    32. Kyle Mullica (Dem)
    33. Phil Munsterman (NP)
    34. Rosemary Murphy (Rep)
    35. Toren Mushovic (Rep)
    36. Ken Musso (Dem)
      candidate for Adams County Assessor
    37. Angela Myers (Rep)
    38. Mark Mykol (Rep)
  14. N
    1. Jennifer Nackerud (Lib)
      candidate for US House District 07
    2. Steve Nawrocki
      candidate for Pueblo Mayor
    3. Joe Neguse (Dem)
      candidate for US House District 02
    4. Patrick Neville (Rep)
    5. Tim Neville (Rep)
    6. Troy Newman
      candidate for Pueblo County Coroner
    7. Chris Nicoll
      candidate for Pueblo Mayor
    8. Grady Nouis (Rep)
    9. Steven Nowlin (Rep)
  15. O
    1. Steve O'Dorisio (Dem)
    2. Donald Osborn (Lib)
    3. Christopher Otwell (UPA)
    4. Bob Overbeck (Dem)
    5. Bree Owens (Lib)
    6. Danielle Ozaluk
      candidate for Parker City Council
  16. P
    1. Alysia Padilla (Rep)
    2. Kara Palfy (Rep)
      candidate for Adams County Coroner
    3. Kimberly Parker (Dem)
    4. Joseph K. Pelle (Dem)
    5. Bryon Pelton (Rep)
    6. Rod Pelton (Rep)
    7. Kim Percell (Rep)
    8. Charlotte Perez
      candidate for Pueblo Mayor
    9. Ed Perlmutter (Dem)
      candidate for US House District 07
    10. Steve Peterson (I)
    11. Brittany Pettersen (Dem)
    12. John Pickerill (Lib)
    13. Emma Pinter (Dem)
    14. Cheryl Poage
      candidate for Parker City Council
    15. Jared Polis (Dem)
      candidate for Colorado Governor
    16. Joan Poston (Rep)
    17. Vicki Pyne (Rep)
  17. R
    1. Douglas Randall (Lib)
      candidate for US House District 05
    2. Bob Rankin (Rep)
    3. Kim Ransom (Rep)
    4. Steven Reams (Rep)
      candidate for Weld County Sheriff
    5. Kathy Redmond
    6. Randy A. Reed
      candidate for Castle Rock Mayor
    7. Rick Reigenborn (Dem)
      candidate for Adams County Sheriff
    8. Tanya R. Relyea
    9. Janice Rich (Rep)
    10. Alvin Rivera (Dem)
    11. Angie Rivera-Malpiede (NP)
    12. Dyan Roberts (Dem)
    13. William F. Robinson (Lib)
      candidate for Attorney General
    14. Robert Rodriguez (Dem)
    15. Jill E. Romann (Rep)
    16. Hans V Romer (Lib)
    17. David Rose (Dem)
    18. Liz Rosenbaum (Dem)
    19. Barrett Rothe (Dem)
    20. Catherine 'Kit' Roupe (Rep)
    21. JoyAnn Keener Ruscha (NP)
    22. Eric Rutherford (Rep)
  18. S
    1. Afshin Safavi
    2. Lori Saine (Rep)
    3. Tony Sanchez (Rep)
    4. Shane Sandridge (Rep)
    5. Sue Sandstrom (Rep)
    6. Dan Sapienza (Dem)
    7. Jesse Sattley (I)
    8. Debora L. Scheffel (Rep)
    9. STEPHEN SCHLEIKER (Rep)
    10. Angelika Schroeder (Dem)
    11. Bob Schutt (Rep)
    12. Marc Scott (Rep)
    13. Ray Scott (Rep)
    14. Joan Shaffer (Dem)
    15. Nancy N. Sharpe (Rep)
    16. Susan Shepherd (Dem)
    17. Jeff Shrader (Rep)
    18. Donald Simms (Dem)
    19. Jonathan Singer (Dem)
    20. Kevin Sipple (Rep)
    21. Emily Sirota (Dem)
    22. David Slavish (Rep)
    23. Alexis Smith (Rep)
    24. Andrew Smith (Dem)
    25. Justin Smith (Rep)
    26. Lesley Smith (Dem)
    27. Peter Lucas Smith (I)
    28. Robert D. Snodgrass (Rep)
    29. Marc A Snyder (Dem)
    30. Paul D Solano (NP)
    31. Jerry Sonnenberg (Rep)
    32. Matt Soper (Rep)
    33. Stephany Rose Spaulding (Dem)
      candidate for US House District 05
    34. John Spezze (Rep)
    35. Tony Spurlock (Rep)
    36. Lee Stadele (Dem)
    37. Michael Stapleton (Lib)
    38. Walker Stapleton (Rep)
      candidate for Colorado Governor
    39. Teri Stephenson (Rep)
    40. George Stern (Dem)
    41. Theresa Stets (I)
    42. Julia Stewart (NP)
    43. Russell Stewart
    44. Charles Casper Stockham (Rep)
      candidate for US House District 01
    45. Tammy Story (Dem)
    46. Don Strickland (Dem)
    47. Tom Sullivan (Dem)
    48. Zach (Rep)
    49. GRACE A. SWEENEY-MAURER (Dem)
    50. Steve Szutenbach (Rep)
  19. T
    1. LIsa Tafoya (Rep)
    2. Kim Tavendale (Lib)
    3. Kirk Taylor (Dem)
      candidate for Pueblo County Sheriff
    4. Mark Taylor (Rep)
      candidate for Delta County Sheriff
    5. Nancy Teksten (NP)
    6. Frank Teunissen (Rep)
    7. Joyce Thomas (Rep)
    8. Nick Thomas (I)
      candidate for US House District 02
    9. Michael Thuener (Rep)
    10. Randy Thurston
      candidate for Pueblo Mayor
    11. Kerry Tipper (Dem)
    12. Eliot Tipton (NP)
    13. Scott R. Tipton (Rep)
      candidate for US House District 03
    14. Brianna Titone (Dem)
    15. Jeff Toborg
      candidate for Parker City Council
    16. JULIE TORRES (Dem)
    17. Tanya Travis (Dem)
    18. James K Treibert (Lib)
    19. Charles Tucker (NP)
  20. U
    1. Guinn Unger Jr (Dem)
  21. V
    1. Alex Valdez (Dem)
    2. Donald Valdez (Dem)
    3. Tonya Van Beber (NP)
    4. Kamala Vanderkolk (Dem)
    5. Julia Varnell-Sarjeant (Dem)
    6. Susie Velasquez (Dem)
    7. Jody Voss
      candidate for Pueblo Mayor
  22. W
    1. Scott Wagner (UPA)
    2. David C. Walcher (Rep)
    3. Donna Walter (Rep)
    4. Chad Washburn (Rep)
    5. Brian Watson (Rep)
      candidate for Treasurer
    6. Michele Chwan Wayland (Dem)
    7. Dahlia Jean Weinstein (Rep)
    8. Phil Weiser (Dem)
      candidate for Attorney General
    9. Mike Weissman (Dem)
    10. Paul Weissmann (Dem)
    11. James Welch (NP)
    12. Thomas Weldon (Rep)
    13. Stan Whinnery (Rep)
    14. Jonathan White (I)
    15. Troy Whitmore (NP)
    16. Katherine E Whitney (Rep)
    17. Colin Wilhelm (Dem)
    18. James Wilkerson (Rep)
    19. ELIZABETH "LISA" WILKES (Dem)
    20. Dave Williams (Rep)
    21. HOLLY WILLIAMS (Rep)
    22. Renee Williams
      candidate for Parker City Council
    23. Wayne Williams (Rep)
      candidate for Secretary of State
    24. Cliff Willmeng (Grn)
    25. Bob Wilson (NP)
    26. James D. "Jim" Wilson (Rep)
    27. Janet Wilson
      candidate for Pueblo Mayor
    28. Kevin Van Winkle (Rep)
    29. Alexander 'Skinny' Winkler (Rep)
    30. Lori WInner
      candidate for Pueblo Mayor
    31. Faith Winter (Dem)
    32. Chris (Dem)
    33. Cole Wist (Rep)
    34. Tony Wolusky (Dem)
    35. Christopher Woodruff (NP)
    36. Rob Woodard (Rep)
  23. Y
    1. Nicky Yollick (Dem)
    2. Dave Young (Dem)
      candidate for Treasurer
    3. Peter Yu (Rep)
      candidate for US House District 02
  24. Z
    1. Asia M Zanders (Dem)
    2. Josh Zygielbaum (Dem)