Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Massachusetts
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. RONALD ALEXANDER
      candidate for Town Clerk
    2. RONALD ALEXANDER
      candidate for School Committee
    3. CAROL LYNN ALMEDA-MORROW
    4. Anthony M. Amore (Rep)
    5. JANE M. L. ANDREWS
    6. James Arciero (Dem)
      candidate for Second Middlesex
    7. John William Arena (Dem)
      candidate for Second Franklin
    8. Joseph M. Armstrong (Ind)
      candidate for Fourth Plymouth
    9. Kristen G. Arute (Rep)
      candidate for Third Plymouth
    10. Brian M. Ashe (Dem)
      candidate for Second Hampden
    11. COLETTE EMMA AUFRANC
    12. Bruce J. Ayers (Dem)
      candidate for First Norfolk
    13. Shiva Ayyadurai (Ind)
      candidate for US Senate
  2. B
    1. KATHERINE L. BABSON JR.
    2. SUSAN BAILEY
    3. Charles D. Baker (Rep)
      candidate for Governor
    4. GWEN K BAKER
    5. TIMOTHY P BALDWIN
    6. Ruth B. Balser (Dem)
      candidate for Twelfth Middlesex
    7. Christine P. Barber (Dem)
    8. John Barrett, III (Dem)
      candidate for First Berkshire
    9. Michael Barrett (Dem)
    10. Fred "Jay" Barrows (Rep)
      candidate for First Bristol
    11. WENDY S BECK VON PECCOZ
    12. SCOTT K BENDER
    13. Jennifer E. Benson (Dem)
    14. ALBERT H BERRY IV
    15. Donald R. Berthiaume, Jr. (Rep)
      candidate for Fifth Worcester
    16. Alex A. Bezanson (Dem)
      candidate for Seventh Plymouth
    17. Sandra E. Slattery Biagetti (Rep)
      candidate for Tenth Worcester
    18. David Biele (Dem)
      candidate for Fourth Suffolk
    19. Natalie M. Blais (Dem)
      candidate for First Franklin
    20. Nicholas A. Boldyga (Rep)
      candidate for Third Hampden
    21. Joseph Boncore (Dem)
    22. JOSEPH DARREN BRACCIA
    23. Forrest W. Bradford (Dem)
      candidate for Third Hampden
    24. Helen Brady (Rep)
      candidate for Auditor
    25. Michael Brady (Dem)
    26. Paul Brodeur (Dem)
    27. CARRIE L L BROWN
    28. William Brownsberger (Dem)
    29. Suzanne M. Bump (Dem)
      candidate for Auditor
    30. William Burke (Rep)
      candidate for Second Norfolk
    31. Margaret Busse (Rep)
  3. C
    1. Antonio F.D. Cabral (Dem)
      candidate for Thirteenth Bristol
    2. Daniel Cahill (Dem)
      candidate for Tenth Essex
    3. Erin Calvo-Bacci (Rep)
    4. DIANE CAMPBELL
    5. Linda Dean Campbell (Dem)
      candidate for Fifteenth Essex
    6. Peter L. Capano (Dem)
      candidate for Eleventh Essex
    7. Daniel R. Carey (Dem)
      candidate for Second Hampshire
    8. Patrick R. Casey (Rep)
      candidate for Tenth Norfolk
    9. Gerard J. Cassidy (Dem)
      candidate for Ninth Plymouth
    10. Susan Chalifoux-Zephir (Dem)
    11. Tackey Chan (Dem)
      candidate for Second Norfolk
    12. Harriette Chandler (Dem)
    13. Sonia Chang-Diaz (Dem)
      candidate for Senate Second Suffolk
    14. Mary Charbonneau (Ind)
      candidate for US House District 6
    15. LINDA H CHOW
      candidate for School Committee
    16. LINDA H. CHOW
    17. Michelle Ciccolo (Dem)
      candidate for Fifteenth Middlesex
    18. Katherine M. Clark (Dem)
      candidate for US House District 5
    19. MARY ANN CLUGGISH
    20. ANNE P COHEN
    21. Caroline Colarusso (Rep)
    22. Michael Coller (Ind)
      candidate for Ninth Essex
    23. Nick Collins (Dem)
      candidate for Senate First Suffolk
    24. Jo Comerford (Dem)
    25. Mike Connolly (Dem)
    26. Edward F. Coppinger (Dem)
      candidate for Tenth Suffolk
    27. KATHERINE S CORT
    28. PAUL CRAMER
      candidate for Recreation Commission
    29. Cynthia Creem (Dem)
    30. Matthew Crescenzo (Dem)
      candidate for Ninth Essex
    31. Brendan Crighton (Dem)
      candidate for Senate Third Essex
    32. William L. Crocker, Jr. (Rep)
      candidate for Second Barnstable
    33. Claire D. Cronin (Dem)
      candidate for Eleventh Plymouth
    34. CHRISTINE A CROWLEY
    35. John F. Cruz (Rep)
      candidate for Tenth Plymouth
    36. Dan Cullinane (Dem)
      candidate for Twelfth Suffolk
    37. Mark J. Cusack (Dem)
      candidate for Fifth Norfolk
    38. Oaul J. Cusack (Dem)
      candidate for Second Barnstable
    39. Josh S. Cutler (Dem)
      candidate for Sixth Plymouth
    40. Julian Cyr (Dem)
      candidate for Senate Cape & Islands
  4. D
    1. Angelo L. D'Emilia (Rep)
      candidate for Eighth Plymouth
    2. MICHAEL D'ORTENZIO JR
    3. Michael Seamus Day (Dem)
    4. JULIA HICKS DE PEYSTER
    5. Marjorie C. Decker (Dem)
    6. David F. DeCoste (Rep)
      candidate for Fifth Plymouth
    7. SALVATORE DEFAZIO III
    8. Robert A. DeLeo (Dem)
      candidate for Nineteenth Suffolk
    9. Vinny deMacedo (Rep)
    10. Alison M. Demong (Dem)
      candidate for Fifth Plymouth
    11. Marcos A. Devers (Dem)
      candidate for Sixteenth Essex
    12. Sal DiDomenico (Dem)
    13. Geoff Diehl (Rep)
      candidate for US Senate
    14. DENNIS M. DISCHINO
    15. Diana DiZoglio (Dem)
      candidate for Senate First Essex
    16. BRENDA S. DOCKTOR
    17. Mindy Domb (Dem)
      candidate for Third Hampshire
    18. Daniel M. Donahue (Dem)
      candidate for Sixteenth Worcester
    19. Paul J. Donato (Dem)
    20. DAVID A. T. DONOHUE
      candidate for Board of Public Works
    21. Shawn C. Dooley (Rep)
      candidate for Ninth Norfolk
    22. SUSAN F. DORAN
    23. Terry Burke Dotson (Dem)
      candidate for Seventh Worcester
    24. CHRISTINA W DOUGHERTY
    25. William J. Driscoll, Jr. (Dem)
      candidate for Seventh Norfolk
    26. Michelle M. DuBois (Dem)
      candidate for Tenth Plymouth
    27. Peter J. Durant (Rep)
      candidate for Sixth Worcester
    28. Carolyn C. Dykema (Dem)
      candidate for Eighth Middlesex
  5. E
    1. Christina Eckert (Dem)
      candidate for Second Essex
    2. Lori A. Ehrlich (Dem)
      candidate for Eighth Essex
    3. James Eldridge (Dem)
    4. Nike Elugardo (Dem)
      candidate for Fifteenth Suffolk
    5. Joseph Espinola, III (Rep)
    6. Elmer Eubanks-Archbold (Rep)
      candidate for Third Worcester
  6. F
    1. Daniel L. Factor (GR)
      candidate for Fourteenth Middlesex
    2. Tricia Farley-Bouvier (Dem)
      candidate for Third Berkshire
    3. Emily JM Farrer (Dem)
      candidate for Third Bristol
    4. Ryan Fattman (Rep)
    5. Paul Feeney (Dem)
    6. Kimberly N. Ferguson (Rep)
      candidate for First Worcester
    7. Dylan Fernandes (Dem)
    8. Ann-Margaret Ferrante (Dem)
      candidate for Fifth Essex
    9. Paul R. Ferro (Rep)
      candidate for Fourth Middlesex
    10. Barry Finegold (Dem)
    11. Michael J. Finn (Dem)
      candidate for Sixth Hampden
    12. Carole A. Fiola (Dem)
      candidate for Sixth Bristol
    13. Daniel Fishman (Lib)
      candidate for Auditor
    14. THOMAS S. FITZGIBBONS
    15. Donald J. Flannery (Ind)
      candidate for Twelfth Hampden
    16. John Flores (Rep)
      candidate for Senate Cape & Islands
    17. Allin John Frawley (Dem)
      candidate for Twelfth Bristol
    18. MARJORIE R FREIMAN
      candidate for Board of Selectmen
    19. Cindy Friedman (Dem)
    20. Terra Friedrichs (CGE)
    21. Paul K. Frost (Rep)
      candidate for Seventh Worcester
    22. Paul J. Fullen (Rep)
      candidate for Seventeenth Worcester
  7. G
    1. William C. Galvin (Dem)
      candidate for Sixth Norfolk
    2. William Francis Galvin (Dem)
    3. Sean Garballey (Dem)
    4. James K. Gardner (Ind)
      candidate for Fifth Essex
    5. Denise C. Garlick (Dem)
      candidate for Thirteenth Norfolk
    6. Althea Garrison (InP)
      candidate for Fifth Suffolk
    7. W ARTHUR GARRITY III
      candidate for Board of Assessors
    8. Colleen M. Garry (Dem)
    9. Carmine Lawrence Gentile (Dem)
      candidate for Thirteenth Middlesex
    10. JANET Z GIELE
    11. Susan Williams Gifford (Rep)
      candidate for Second Plymouth
    12. Stephen Gill (IV)
    13. Anne Gobi (Dem)
    14. CATHRYN C GOEHRINGER
    15. Deborah Goldberg (Dem)
      candidate for Treasurer
    16. Thomas A. Golden, Jr. (Dem)
      candidate for Sixteenth Middlesex
    17. Soloman Goldstein-Rose (NP)
      candidate for Third Hampshire
    18. Anand Gonsalves (UN)
      candidate for Fifteenth Essex
    19. Carlos Gonzalez (Dem)
      candidate for Tenth Hampden
    20. Jay M. Gonzalez (Dem)
      candidate for Governor
    21. Kenneth I. Gordon (Dem)
    22. Tami L. Gouveia (Dem)
      candidate for Fourteenth Middlesex
    23. LINDA OLIVER GRAPE
    24. Edward A. Gravel (Rep)
      candidate for Second Worcester
    25. SHARON GRAY
      candidate for School Committee
    26. Rick Green (Rep)
      candidate for US House District 3
    27. Danielle W. Gregoire (Dem)
      candidate for Fourth Middlesex
    28. KATIE GRIFFITH
    29. ANN MARIE GROSS
    30. Jamie Guerin (GR)
      candidate for Treasurer
    31. Allison M. Gustavson (Dem)
      candidate for Fourth Essex
  8. H
    1. Patricia A. Haddad (Dem)
      candidate for Fifth Bristol
    2. Richard M. Haggerty (Dem)
      candidate for Thirtieth Middlesex
    3. Julie A. Hall (Rep)
      candidate for Second Bristol
    4. Scott Hall (Rep)
    5. Steven Hall (Rep)
    6. Brian P. Hamlin (Dem)
      candidate for Ninth Norfolk
    7. Sheila C. Harrington (Rep)
      candidate for First Middlesex
    8. James K. Hawkins (Dem)
      candidate for Second Bristol
    9. PRUDENCE B. HAY
    10. Stephan Hay (Dem)
      candidate for Third Worcester
    11. Maura Healey (Dem)
      candidate for Attorney General
    12. Jonathan Hecht (Dem)
    13. Christopher Hendricks (Dem)
      candidate for Eleventh Bristol
    14. Sarah G. Hewins (Dem)
      candidate for Second Plymouth
    15. Natalie Higgins (Dem)
      candidate for Fourth Worcester
    16. Bradford R. Hill (Rep)
      candidate for Fourth Essex
    17. RICHARD D HILL JR
    18. DAVID J. HIMMELBERGER
    19. TODD E. HIMSTEAD
    20. Adam Hinds (Dem)
    21. BARBARA HIRSCH
    22. Kate Hogan (Dem)
      candidate for Third Middlesex
    23. Russell E. Holmes (Dem)
      candidate for Sixth Suffolk
    24. Kevin G. Honan (Dem)
      candidate for Seventeenth Suffolk
    25. Steven S. Howitt (Rep)
      candidate for Fourth Bristol
    26. John Hugo (Rep)
      candidate for US House District 5
    27. Donald Humason Jr (Rep)
    28. Daniel J. Hunt (Dem)
      candidate for Thirteenth Suffolk
    29. Randy Hunt (Rep)
      candidate for Fifth Barnstable
  9. J
    1. Michael Janson (Ind)
      candidate for Thirteenth Bristol
    2. Patricia Jehlen (Dem)
    3. SARA A. JENNINGS
    4. Bradley H. Jones, Jr. (Rep)
      candidate for Twentieth Middlesex
    5. JE'LESIA JONES
    6. SANDRA SABA JOSEPH
  10. K
    1. Louis L. Kafka (Dem)
      candidate for Eighth Norfolk
    2. STEVEN M KAMENS
    3. Hannah E. Kane (Rep)
      candidate for Eleventh Worcester
    4. MARK G KAPLAN
    5. K C KATO
    6. KC KATO
      candidate for Town Clerk
    7. Patrick Joseph Kearney (Dem)
      candidate for Fourth Plymouth
    8. Bill Keating (Dem)
      candidate for US House District 9
    9. Mary S. Keefe (Dem)
      candidate for Fifteenth Worcester
    10. John Keenan (Dem)
    11. CHRISTINE A. KEHOE
    12. James M. Kelcourse (Rep)
      candidate for First Essex
    13. MORRIS RUSTY KELLOGG
    14. DONA M. KEMP
    15. Edward Kennedy (Dem)
    16. Joseph P. Kennedy III (Dem)
      candidate for US House District 4
    17. Yasmine Khdeer (GR)
      candidate for Second Worcester
    18. Kay S. Khan (Dem)
      candidate for Eleventh Middlesex
    19. JEFFREY S KLURFELD
    20. Kateen R. Kumar (Ind)
  11. L
    1. Kathleen R. LaNatra (Dem)
      candidate for Twelfth Plymouth
    2. John J. Lawn, Jr. (Dem)
      candidate for Tenth Middlesex
    3. CHRISTINE LAWRENCE
    4. David Henry Argosky LeBoeuf (Dem)
      candidate for Seventeenth Worcester
    5. Raymond G. Leczynski (Rep)
    6. Steven Leibowitz (Dem)
      candidate for First Barnstable
    7. Eric Lesser (Dem)
    8. JEFFREY L LEVITAN
    9. Jack Patrick Lewis (Dem)
      candidate for Seventh Middlesex
    10. Jason Lewis (Dem)
    11. David Paul Linsky (Dem)
      candidate for Fifth Middlesex
    12. SUZANNE G. LITTLEFIELD
    13. DAVID LIVINGSTON
    14. Jay D. Livingstone (Dem)
      candidate for Eighth Suffolk
    15. Marc T. Lombardo (Rep)
    16. Ryan R. Losco (Rep)
      candidate for Fourteenth Essex
    17. Joan Lovely (Dem)
      candidate for Senate Second Essex
    18. Tracy Lyn Lovvorn (Rep)
      candidate for US House District 2
    19. Kathleen Lynch (Rep)
      candidate for Second Middlesex
    20. Stephen F. Lynch (Dem)
      candidate for US House District 8
    21. James J. Lyons Jr. (Rep)
      candidate for Eighteenth Essex
  12. M
    1. John MacDonald (Rep)
    2. KATHERINE K. MACDONALD
    3. THOMAS J MACDONALD
    4. Adrian C. Madaro (Dem)
      candidate for First Suffolk
    5. JENNIFER L MADDEN
    6. John J. Mahoney (Dem)
      candidate for Thirteenth Worcester
    7. John T. Mahoney, Jr. (Dem)
      candidate for First Plymouth
    8. Claire M. Malaguti (Rep)
      candidate for Thirtieth Middlesex
    9. Elizabeth A. Malia (Dem)
      candidate for Eleventh Suffolk
    10. Patrick J. Malone (Dem)
      candidate for Eighth Worcester
    11. Stanley P. Marcinczyk, Jr. (UN)
      candidate for Twelfth Worcester
    12. Ronald Mariano (Dem)
      candidate for Third Norfolk
    13. Paul W. Mark (Dem)
      candidate for Second Berkshire
    14. Christopher Markey (Dem)
      candidate for Ninth Bristol
    15. JOHN MARKIS
    16. MIDDLETON ANSLEY MARTIN JR.
    17. PETER A MARX
    18. MICHAEL J. MASTRIANNI
    19. Katie McBrine (Dem)
    20. RICHARD J MCCARRON
    21. DONALD S. MCCAULEY
      candidate for Town Moderator
    22. John G. McDonald (Rep)
      candidate for Eleventh Norfolk
    23. Joseph W. McGonagle, Jr. (Dem)
    24. James P. McGovern (Dem)
      candidate for US House District 2
    25. MARTIN J. MCHALE JR
    26. Joseph D. McKenna (Rep)
      candidate for Eighteenth Worcester
    27. BARBARA H. MCMAHON
    28. James R. McMahon III (Rep)
      candidate for Attorney General
    29. RAINA C. MCMANUS
    30. Paul McMurtry (Dem)
      candidate for Eleventh Norfolk
    31. Alexander Mendez (Ind)
    32. Thomas Merolli (Dem)
    33. Joan Meschino (Dem)
      candidate for Third Plymouth
    34. Patricia MW Meuse (UN)
      candidate for Nineteenth Middlesex
    35. ADAM L MEYERS
    36. Mark B. Mezzina (Rep)
      candidate for Thirteenth Essex
    37. Aaron M. Michlewitz (Dem)
      candidate for Third Suffolk
    38. Christina A. Minicucci (Dem)
      candidate for Fourteenth Essex
    39. Liz Miranda (Dem)
      candidate for Fifth Suffolk
    40. Leonard Mirra (Rep)
      candidate for Second Essex
    41. Matthew Murphy Mixon (SAR)
    42. Rady Mom (Dem)
      candidate for Eighteenth Middlesex
    43. CORINNE M. MONAHAN
    44. Matthew O. Moncreaff (GR)
      candidate for First Worcester
    45. Mark Montigny (Dem)
    46. Michael Moore (Dem)
    47. Frank A. Moran (Dem)
      candidate for Seventeenth Essex
    48. Michael Moran (Dem)
      candidate for Eighteenth Suffolk
    49. JACK H. MORGAN
      candidate for Board of Selectmen
    50. ROBERTA L MORGENSTERN
    51. Seth Moulton (Dem)
      candidate for US House District 6
    52. Mike Mullen (Ind)
      candidate for US House District 3
    53. David K. Muradian (Rep)
      candidate for Ninth Worcester
    54. Mathew J. Muratore (Rep)
      candidate for First Plymouth
    55. GERALD G MURPHY
    56. James Michael Murphy (Dem)
      candidate for Fourth Norfolk
    57. MAURA MURPHY
    58. ROBERT H MURPHY
    59. Brian W. Murray (Dem)
      candidate for Tenth Worcester
  13. N
    1. David M. Nangle (Dem)
      candidate for Seventeenth Middlesex
    2. Harold P. Naughton, Jr. (Dem)
      candidate for Twelfth Worcester
    3. Richard E. Neal (Dem)
      candidate for US House District 1
    4. Tanya V. Neslusan (Dem)
      candidate for First Hampden
    5. Tram T. Nguyen (Dem)
      candidate for Eighteenth Essex
    6. JERRY NIGRO
    7. CHRISTINE E NORCROSS
  14. O
    1. Edward J. O'Connell (Rep)
      candidate for Fourth Plymouth
    2. Shaunna L. O'Connell (Rep)
      candidate for Third Bristol
    3. Patrick O'Connor (Rep)
    4. James J. O'Day (Dem)
      candidate for Fourteenth Worcester
    5. Keiko Orrall (Rep)
      candidate for Treasurer
    6. Norman J. Orrall (Rep)
      candidate for Twelfth Bristol
    7. VICTORIA J OSTLER
  15. P
    1. Marc Pacheco (Dem)
    2. Donato H. Paglia (UN)
      candidate for Sixth Essex
    3. Quentin Palfrey (Dem)
      candidate for Lieutenant Governor
    4. Richard E. Palmieri (Rep)
      candidate for Fourth Worcester
    5. Jerald A. Parisella (Dem)
      candidate for Sixth Essex
    6. WENDY WITHINGTON PAUL
    7. Sarah K. Peake (Dem)
      candidate for Fourth Barnstable
    8. SARAH H PEDERSEN
    9. Alice Hanlon Peisch (Dem)
      candidate for Fourteenth Norfolk
    10. Donald Peltier (Rep)
      candidate for Second Hampshire
    11. CLAIRE PERRY
    12. Thomas M. Petrolati (Dem)
      candidate for Seventh Hampden
    13. William "Smitty" Pignatelli (Dem)
      candidate for Fourth Berkshire
    14. FRANK PINTO
    15. ALEXA PLENGE
    16. Elizabeth A. Poirier (Rep)
      candidate for Fourteenth Bristol
    17. Karyn E. Polito (Rep)
      candidate for Lieutenant Governor
    18. GEORGE P D PORTER
    19. PAMELA POSEY
    20. ILISSA K. POVICH
    21. Nathaniel K. Powell (Ind)
      candidate for Fourth Plymouth
    22. Ayanna S. Pressley (Dem)
      candidate for US House District 7
    23. Pina Prinzivalli (Rep)
      candidate for Nineteenth Middlesex
    24. Denise Provost (Dem)
    25. Angelo J. Puppolo Jr. (Dem)
      candidate for Twelfth Hampden
  16. R
    1. ANN W. RAPPAPORT
    2. Rebecca Rausch (Dem)
    3. SARA H RAVERET
    4. LAURA M ROBERT
    5. LAURA ROBERT
    6. JAMES L. ROBERTI
    7. David Allen Robertson (Dem)
      candidate for Nineteenth Middlesex
    8. Maria D. Robinson (Dem)
      candidate for Sixth Middlesex
    9. Jennifer A. Rocco-Runnion (Dem)
      candidate for First Essex
    10. JAMES R RODRIGUE
    11. Michael Rodrigues (Dem)
    12. David M. Rogers (Dem)
    13. John H. Rogers (Dem)
      candidate for Twelfth Norfolk
    14. Richard Ross (Rep)
    15. Jeffrey N. Roy (Dem)
      candidate for Tenth Norfolk
    16. Deborah Rudolph (Dem)
    17. Michael Rush (Dem)
    18. Daniel Joseph Ryan (Dem)
      candidate for Second Suffolk
    19. SUSAN E. RYAN
  17. S
    1. Lindsay N. Sabadosa (Dem)
      candidate for First Hampshire
    2. Juan Sanchez (GR)
    3. Jon Santiago (Dem)
      candidate for Ninth Suffolk
    4. DIANE C. SAVAGE
    5. HEATHER B SAWITSKY
    6. Angelo M. Scaccia (Dem)
      candidate for Fourteenth Suffolk
    7. Paul A. Schmid, III (Dem)
      candidate for Eighth Bristol
    8. Joseph S. Schneider (Rep)
      candidate for US House District 6
    9. LAURENCE D. SHIND
    10. Alan Silvia (Dem)
      candidate for Seventh Bristol
    11. MARCIA TESTA SIMONSON
      candidate for Board of Health
    12. THOMAS F. SKELLY JR
    13. Todd M. Smola (Rep)
      candidate for First Hampden
    14. PETER SOLOMON
    15. Michael J. Soter (Rep)
      candidate for Eighth Worcester
    16. Theodore C. Speliotis (Dem)
      candidate for Thirteenth Essex
    17. Karen Spilka (Dem)
    18. Jed Stamas (GR)
      candidate for Auditor
    19. Thomas M. Stanley (Dem)
      candidate for Ninth Middlesex
    20. Jack Stanton (Dem)
      candidate for Fifth Barnstable
    21. David L. Steinhof (Rep)
      candidate for Sixth Bristol
    22. William M. Straus (Dem)
      candidate for Tenth Bristol
    23. Jean Anne Strauss (Dem)
      candidate for Fifth Worcester
    24. LAURANCE N STUNTZ
    25. LAURANCE STUNTZ
    26. Alyson M. Sullivan (Rep)
      candidate for Seventh Plymouth
    27. TUCKER D SWAN
    28. ROYALL H. SWITZLER
  18. T
    1. Bruce Tarr (Rep)
    2. Peter Tedeschi (Rep)
      candidate for US House District 9
    3. Walter Timilty (Dem)
    4. MICHAEL R TOBIN
    5. Jose F. Tasado (Dem)
      candidate for Ninth Hampden
    6. Stephen F. Tougas (Rep)
      candidate for Third Norfolk
    7. Lori Loureiro Trahan (Dem)
      candidate for US House District 3
    8. Dean Tran (Rep)
    9. Christopher J. Tribou (Dem)
    10. KATHLEEN F TRUMBULL
    11. Joseph M. Truschelli (Rep)
      candidate for Twelfth Plymouth
    12. Paul F. Tucker (Dem)
      candidate for Seventh Essex
    13. Chynah Tyler (Dem)
      candidate for Seventh Suffolk
  19. U
    1. Steven Ultrino (Dem)
  20. V
    1. Andres X. Vargas (Dem)
      candidate for Third Essex
    2. Aaron Vega (Dem)
      candidate for Fifth Hampden
    3. John C. Velis (Dem)
      candidate for Fourth Hampden
    4. Jacob Ventura (Rep)
    5. David T. Vieira (Rep)
      candidate for Third Barnstable
    6. Roselee Vincent (Dem)
      candidate for Sixteenth Suffolk
    7. Tommy Vitolo (Dem)
      candidate for Fifteenth Norfolk
  21. W
    1. Joseph F. Wagner (Dem)
      candidate for Eighth Hampden
    2. Thomas P. Walsh (Dem)
      candidate for Twelfth Essex
    3. Elizabeth A. Warren (Dem)
      candidate for US Senate
    4. James Welch (Dem)
      candidate for Senate Hampden
    5. Allison P. Werder (Rep)
      candidate for Second Hampden
    6. Timothy R. Whelan (Rep)
      candidate for First Barnstable
    7. Susannah M. Whipps (Ind)
      candidate for Second Franklin
    8. Alexander Williams (Rep)
      candidate for Senate First Essex
    9. Bud L. Williams (Dem)
      candidate for Eleventh Hampden
    10. MARK WOLFSON
      candidate for Recreation Commission
    11. Donald H. Wong (Rep)
      candidate for Ninth Essex
    12. KATHLEEN E. WOODWARD
    13. KATHLEEN E. WOODWARD
    14. M. SUE WRIGHT
    15. WRITE-IN NEEDED
    16. WRITE-IN NEEDED 1
    17. WRITE-IN NEEDED 1
    18. WRITE-IN NEEDED 1
    19. WRITE-IN NEEDED 2
    20. WRITE-IN NEEDED 2
    21. WRITE-IN NEEDED 2
  22. Z
    1. Jonathan D. Zlotnik (Dem)
      candidate for Second Worcester