Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Wisconsin
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Richard Abegglen (N)
    2. Matt Adamczyk (Rep)
    3. Scott Allen (Rep)
    4. Jimmy Anderson (Dem)
    5. Philip Anderson (L)
      candidate for Governor
    6. Tiffany Anderson (WGRN)
      candidate for Lieutenant Governor
    7. Peter Anzia (N)
    8. Jason Red Arnold (Rep)
    9. Tyler August (Rep)
    10. Samuel Azinger (N)
  2. B
    1. Patrick Baird (L)
      candidate for Lieutenant Governor
    2. Tammy Baldwin (Dem)
      candidate for U.S. Senate
    3. Joan Ballweg (Rep)
    4. Rick Banks (Dem)
    5. Peter W. Barca (Dem)
    6. Charles Barman (Rep)
      candidate for U.S. Senate
    7. Mandela Barnes (Dem)
      candidate for Lieutenant Governor
    8. Elisha Barudin (Dem)
    9. Kevin A. Bauer (L)
    10. Martin Becker (N)
    11. Dan Benning (N)
    12. Kathy Bernier (Rep)
    13. Jill Bertram (N)
    14. Janet Bewley (Dem)
    15. Jill Billings (Dem)
    16. Ty Bodden (Rep)
    17. Steve Boe (Dem)
    18. Vickie Boehnlein (N)
    19. Brad Boivin (Rep)
    20. James Bolen (Rep)
    21. Brandy Bond (Dem)
    22. Kevin Booth (Dem)
    23. Mark L. Born (Rep)
    24. Linda Boucher (Rep)
    25. David Bowen (Dem)
    26. Janel Brandtjen (Rep)
    27. Rick Braun (L)
    28. Vera Brissman (N)
    29. Robert Brooks (Rep)
    30. Jonathan Brostoff (Dem)
    31. Jim Brownlow (Dem)
    32. Randy Bryce (Dem)
    33. Matthew J. Bughman (L)
    34. Paul Buhr (Dem)
    35. William Bujanovich (N)
    36. Nanette Bulebosh (Dem)
    37. Frank T. Buress (Dem)
    38. Kristin Burkhart (N)
    39. Stephen Burmesch (N)
    40. Tim Burmesch (N)
    41. Shelley Burns (N)
    42. Kim Butler (Dem)
  3. C
    1. Marisabel Cabrera (Dem)
    2. John Rocco Calabrese (Dem)
    3. Aaron Elaine Camacho (WGRN)
    4. Tim Carpenter (Dem)
    5. Lewis Chamoy (N)
    6. Lillian Cheesman (Dem)
    7. Garan Chivinski (N)
    8. Rebecca Clarke (Dem)
    9. Tim Comer (Dem)
    10. David Considine (Dem)
    11. Brian Corriea (L)
    12. Samuel Cox (N)
    13. David C. Crowley (Dem)
    14. John Cuff (Dem)
    15. Mary Czaja-Felzkowski (Rep)
  4. D
    1. John Daniels (N)
    2. Dennis D. Degenhardt (Dem)
    3. William A. Demet (Dem)
    4. Ken Depperman (Rep)
    5. Barbara Dittrich (Rep)
    6. Steve Doyle (Dem)
    7. Cindi Duchow (Rep)
    8. Sean P. Duffy (Rep)
    9. Sara Dunstone (N)
    10. Michael Dyer (N)
  5. E
    1. James W. Edming (Rep)
    2. Jodi Emerson (Dem)
    3. Margaret Engebretson (Dem)
    4. Jon B. Erpenbach (Dem)
    5. Tom Esser (N)
    6. Jennifer Estrada (Dem)
    7. Anthony Steven Evers (Dem)
      candidate for Governor
    8. Brian Ewert (Dem)
  6. F
    1. Jeffrey Fahl (Rep)
    2. Cari Fay (Dem)
    3. Jason M. Fields (Dem)
    4. Scott Fischer (N)
    5. Scott Fitzgerald (Rep)
    6. Erica Flynn (Dem)
    7. Matt Flynn (Dem)
      candidate for Governor
    8. Brenda Fritsch (N)
    9. Caleb Frostman (Dem)
  7. G
    1. Rodney Galbraith (N)
    2. Mike Gallagher (Rep)
    3. Mark Garthwaite (Dem)
    4. John Gassert (N)
    5. Rick Gattoni (N)
    6. Katherine R. Gaulke (Dem)
    7. Scott Gavin (Dem)
    8. Desiree Gearing-Lancaster (Dem)
    9. Gary R. George (Dem)
    10. Sarah Godlewski (Dem)
      candidate for State Treasurer
    11. Gabriel Gomez (Dem)
    12. Orrin Gorelick (N)
    13. David Gorski (Dem)
    14. Don Gotcher (N)
    15. Clem Gottsacher (N)
    16. Evan Goyke (Dem)
    17. Dan Grady (Dem)
    18. Mark Grams (Dem)
    19. Tom Gravow (N)
    20. Anthony Graykowski (N)
    21. Andy Gronik (Withdrew) (Dem)
      candidate for Governor
    22. Glenn Grothman (Rep)
    23. Rob Grover (Dem)
    24. Staush Gruszynski (Dem)
    25. Rick Gundrum (Rep)
  8. H
    1. Joshua Haas (N)
    2. LeRoy Haeuser (N)
    3. Barry Hammarback (Dem)
    4. Ryan Hammetter (N)
    5. Mike Hammond (L)
    6. Thomas Harland (Con)
    7. Max Hart (Dem)
    8. Travis Hartwig (Rep)
      candidate for State Treasurer
    9. Lori Hawkins (Dem)
    10. Kalan Haywood (Dem)
    11. Gary Hebl (Dem)
    12. Casey Helbach (Rep)
    13. Julie Henszey (Dem)
    14. Dianne Hesselbein (Dem)
    15. Gordon Hintz (Dem)
    16. Ken Holdorf (Dem)
    17. Robert Holyoke (N)
    18. Ali Holzman (Dem)
    19. Cody J. Horlacher (Rep)
    20. Rob Hutton (Rep)
  9. I
    1. John Imes (Dem)
  10. J
    1. Johnathan Jacobs (N)
    2. Joel Jacobsen (Dem)
    3. Brent Jacobson (Rep)
    4. André Jacque (Rep)
    5. John Jagler (Rep)
    6. Jesse James (Rep)
    7. Wendy Sue Johnson (Dem)
    8. Barry Jondahl (N)
      candidate for Grafton School Board
    9. Griffin Jones (Rep)
      candidate for U.S. Senate
  11. K
    1. Chris Kapenga (Rep)
    2. Chris Kapsner (Dem)
    3. Terry Katsma (Rep)
    4. Josh Kaul (Dem)
      candidate for Attorney General
    5. Cynthia Kaump (Dem)
      candidate for State Treasurer
    6. Samantha Kerkman (Rep)
    7. Frederick P. Kessler (Dem)
    8. Wren Keturi (Dem)
    9. Brittany Keyes (Dem)
    10. Ron Kind (Dem)
    11. Joel C. Kitchens (Rep)
    12. Rebecca Kleefisch (Rep)
      candidate for Lieutenant Governor
    13. Dan Knodl (Rep)
    14. Kurt J. Kober (Dem)
      candidate for Lieutenant Governor
    15. Dan Kohl (Dem)
    16. Deb Kolste (Dem)
    17. Dale Kooyenga (Rep)
    18. David Krier (N)
    19. Scott S. Krug (Rep)
    20. Kenneth Kucharski (N)
    21. Mike Kuglitsch (Rep)
    22. Bob Kulp (Rep)
    23. Tony Kurtz (Rep)
  12. L
    1. Doug La Follette (Dem)
      candidate for Secretary of State
    2. Andy Lamb (Dem)
    3. Eric Larsen (Dem)
    4. Chris Larson (Dem)
    5. Terry Larson (Con)
      candidate for Attorney General
    6. Joe Lavrenz (Dem)
    7. Diana Lawrence (Dem)
    8. Alyson Leahy (Dem)
    9. Matt Lederer (Dem)
    10. Terry Lee (Dem)
    11. John Lehman (Dem)
    12. John S. Leiber (Rep)
    13. Lance Leider (N)
    14. Alicia Leinberger (Dem)
    15. Devin LeMahieu (Rep)
    16. Beau Liegeois (Dem)
    17. David Liss (N)
    18. Ann Groves Lloyd (Dem)
    19. Shabnam Lotfi (Dem)
    20. Amy Loudenbeck (Rep)
    21. George C. Lucia (Rep)
      candidate for U.S. Senate
  13. M
    1. John Macco (Rep)
    2. Gae Magnafici (Rep)
    3. Scott Manning (N)
    4. Patrick Marchese (N)
    5. Kriss Marion (Dem)
    6. Howard Marklein (Rep)
    7. Mark A. Martello (Dem)
    8. Arvina Martin (Dem)
      candidate for Secretary of State
    9. Aaron Matteson (Dem)
    10. Dennis Raymond McBride (Dem)
    11. Mike McCabe (Dem)
      candidate for Governor
    12. Danielle McClendon-Williams (Dem)
    13. Rudolph McCormick (N)
    14. Maureen McCourt Boylan (N)
    15. Philip McGoohan (N)
    16. Chris Meier (Dem)
    17. Sue Meinecke (N)
    18. Robert Meyer (Rep)
      candidate for Governor
    19. Beth Meyers (Dem)
    20. Suzanne Miller (N)
    21. Jill Millies (Rep)
      candidate for State Treasurer
    22. Nick Milroy (Dem)
    23. Mahlon Mitchell (Dem)
      candidate for Governor
    24. Rachel Mixon (Rep)
    25. Van Mobley (N)
    26. Mike Mooney (Dem)
    27. Gwen S. Moore (Dem)
    28. Robin Moore (Rep)
    29. Douglas Mueller (N)
    30. Dave Murphy (Rep)
    31. Jeffrey L. Mursau (Rep)
    32. Cathy Myers (Dem)
    33. LaKeshia N. Myers (Dem)
  14. N
    1. Steve Nass (Rep)
    2. Bill Nauta (Rep)
    3. Paul Nehlen (Rep)
    4. Andrew Nerbun (N)
    5. Greta Neubauer (Dem)
    6. Paul Neumyer (N)
    7. Adam Neylon (Rep)
    8. Kevin Nicholson (Rep)
      candidate for U.S. Senate
    9. Todd Novak (Rep)
    10. James Nowlen (N)
    11. John Nygren (Rep)
  15. O
    1. Michael O'keefe (N)
    2. Tod Ohnstad (Dem)
    3. Loren Oldenburg (Rep)
    4. Supreme Moore Omokunde (Dem)
    5. Jim Ott (Rep)
  16. P
    1. Joshua Pade (Dem)
      candidate for Governor
    2. Tom Palzewicz (Dem)
    3. Joshua Parr (Rep)
    4. Aaron Paulin (N)
    5. Daniel Paulus (N)
    6. Kevin Petersen (Rep)
    7. Jerry Petrowski (Rep)
    8. Warren Petryk (Rep)
    9. Mel Pittman (Rep)
    10. Jon Plumer (Rep)
    11. Mark Pocan (Dem)
    12. Nick Polce (Rep)
    13. Sondy Pope (Dem)
    14. Rich Postlewaite (Dem)
    15. Elmer Prenzlow (N)
    16. Treig E. Pronschinske (Rep)
    17. Richard Pulcher (Dem)
  17. Q
    1. Romaine Robert Quinn (Rep)
  18. R
    1. Dean Raasch (Rep)
    2. Brittany Radke (N)
    3. Chris Rahlf (Dem)
    4. Timothy S. Ramthun (Rep)
    5. Echo Reardon (Rep)
    6. Adele Richert (N)
    7. Daniel G. Riemer (Dem)
    8. Elizabeth Riley (Dem)
    9. Janis Ringhand (Dem)
    10. Jessie Rodriguez (Rep)
    11. Tim Rogers (Rep)
    12. Albert Rohland (Rep)
    13. Mike Rohrkaste (Rep)
    14. Bruce Ross (N)
    15. Jerry Rossi (N)
      candidate for Grafton School Board
    16. Roger Roth (Rep)
    17. Kelda Helen Roys (Dem)
      candidate for Governor
    18. Jeremy Ryan (Rep)
  19. S
    1. Angel C. Sanchez (Rep)
    2. Joe Sanfelippo (Rep)
    3. Melissa Agard Sargent (Dem)
    4. Richard Sarnwick (Dem)
    5. Dawn Marie Sass (Dem)
      candidate for State Treasurer
    6. Chris Schelble (N)
    7. Dan Schierl (Dem)
    8. Brad Schimel (Rep)
      candidate for Attorney General
    9. Brian Schneider (N)
    10. Kathleen Schneider (N)
    11. Michael Schraa (Rep)
    12. Jay Schroeder (Rep)
      candidate for Secretary of State
    13. Jon W. Schultz (Dem)
    14. John Scolman (N)
      candidate for Grafton School Board
    15. Trevor Seitz (N)
    16. Jason J. Sellnow (L)
    17. F. James Sensenbrenner, Jr (Rep)
    18. Katrina Shankland (Dem)
    19. Arthur L. Shrader (Dem)
    20. Tom Sieber (Dem)
    21. Emily Siegrist (Dem)
    22. Christine Sinicki (Dem)
    23. Ken Skowronski (Rep)
    24. Mark Slaminski (N)
    25. Jeff Smith (Dem)
    26. Lee Snodgrass (Dem)
    27. Patrick Snyder (Rep)
    28. Paul R. Soglin (Dem)
      candidate for Governor
    29. Shae Sortwell (Rep)
    30. Travis Spell (Dem)
    31. John Spiros (Rep)
    32. Jamie Spotts (N)
    33. Mark Spreitzer (Dem)
    34. Rob Stafsholt (Rep)
    35. Kevin Adam Steen (Rep)
    36. David Steffen (Rep)
    37. Bryan Steil (Rep)
    38. Kimberly Steinbrenner (N)
    39. Jim Steineke (Rep)
    40. Jim Stemper (N)
    41. Nancy Stencil (Dem)
    42. Justin Strom (N)
    43. Shelia Stubbs (Dem)
    44. Amanda Stuck (Dem)
    45. Lisa Subeck (Dem)
    46. Rob Summerfield (Rep)
    47. Liz Sumner (Dem)
    48. Rob Swearingen (Rep)
    49. William J. Switalla (Dem)
    50. Tom Sykora (N)
    51. Gabriel Szerlong (Rep)
  20. T
    1. Gary Tauchen (Rep)
    2. Chris Taylor (Dem)
    3. Patrick Tearney (N)
    4. Jeremy Thiesfeldt (Rep)
    5. Paul Tittl (Rep)
    6. Steve Toft (Rep)
    7. Erin Tracy (Dem)
    8. Travis Tranel (Rep)
    9. Ron Tusler (Rep)
  21. U
    1. Lisa Uribe Harbeck (N)
  22. V
    1. Nancy Lynn Vander Meer (Rep)
    2. Kathleen Vinehout (Dem)
      candidate for Governor
    3. Robyn Vining (Dem)
    4. Jennifer Hoppe Vipond (Rep)
    5. Daniel von Bargen (N)
    6. Tyler Vorpagel (Rep)
    7. Robin Vos (Rep)
    8. Don Vruwink (Dem)
    9. Thomas Vue (Dem)
    10. Leah Vukmir (Rep)
      candidate for U.S. Senate
  23. W
    1. Dana Wachs (Withdrew) (Dem)
      candidate for Governor
    2. Bob Walerstein (N)
    3. Scott Walker (Rep)
      candidate for Governor
    4. Gina Walkington (Dem)
    5. Van H. Wanggaard (Rep)
    6. Charlene Charlie Warner (Dem)
    7. Bill Wattson (N)
    8. Cindy Werner (Rep)
    9. Kyle Whelton (Dem)
    10. Brandon White (Dem)
    11. Michael J. White (WGRN)
      candidate for Governor
    12. Chuck Wichgers (Rep)
    13. Noel Williams (N)
    14. Melissa Winker (Dem)
    15. Thomas Winker (N)
    16. Robert Wittke (Rep)
    17. Marty Wolf (N)
    18. Reese Wood (L)
    19. Jeff Wright (Dem)
    20. Tom Wymore (Dem)
  24. Z
    1. Michelle Zahn (Dem)
    2. JoCasta Zamarripa (Dem)
    3. Josh Zepnick (Dem)
    4. Shannon Zimmerman (Rep)
    5. Spencer Zimmerman (Rep)
      candidate for Secretary of State
    6. Andrew Zuelke (Con)
      candidate for State Treasurer