Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Races

  1. Michigan
    1. US President
    2. U.S. Senate
    3. U.S. House, District 1
    4. U.S. House, District 2
    5. U.S. House, District 3
    6. U.S. House, District 4
    7. U.S. House, District 5
    8. U.S. House, District 6
    9. U.S. House, District 7
    10. U.S. House, District 8
    11. U.S. House, District 9
    12. U.S. House, District 10
    13. U.S. House, District 11
    14. U.S. House, District 12
    15. U.S. House, District 13
    16. U.S. House, District 14
    17. Michigan House District 1
    18. Michigan House District 2
    19. Michigan House District 3
    20. Michigan House District 4
    21. Michigan House District 4 - Partial Term
    22. Michigan House District 5
    23. Michigan House District 6
    24. Michigan House District 7
    25. Michigan House District 8
    26. Michigan House District 9
    27. Michigan House District 10
    28. Michigan House District 11
    29. Michigan House District 12
    30. Michigan House District 13
    31. Michigan House District 14
    32. Michigan House District 15
    33. Michigan House District 16
    34. Michigan House District 17
    35. Michigan House District 18
    36. Michigan House District 19
    37. Michigan House District 20
    38. Michigan House District 21
    39. Michigan House District 22
    40. Michigan House District 23
    41. Michigan House District 24
    42. Michigan House District 25
    43. Michigan House District 26
    44. Michigan House District 27
    45. Michigan House District 28
    46. Michigan House District 29
    47. Michigan House District 30
    48. Michigan House District 31
    49. Michigan House District 32
    50. Michigan House District 33
    51. Michigan House District 34
    52. Michigan House District 35
    53. Michigan House District 36
    54. Michigan House District 37
    55. Michigan House District 38
    56. Michigan House District 39
    57. Michigan House District 40
    58. Michigan House District 41
    59. Michigan House District 42
    60. Michigan House District 43
    61. Michigan House District 44
    62. Michigan House District 45
    63. Michigan House District 46
    64. Michigan House District 47
    65. Michigan House District 48
    66. Michigan House District 49
    67. Michigan House District 50
    68. Michigan House District 51
    69. Michigan House District 52
    70. Michigan House District 53
    71. Michigan House District 54
    72. Michigan House District 55
    73. Michigan House District 56
    74. Michigan House District 57
    75. Michigan House District 58
    76. Michigan House District 59
    77. Michigan House District 60
    78. Michigan House District 61
    79. Michigan House District 62
    80. Michigan House District 63
    81. Michigan House District 64
    82. Michigan House District 65
    83. Michigan House District 66
    84. Michigan House District 67
    85. Michigan House District 68
    86. Michigan House District 69
    87. Michigan House District 70
    88. Michigan House District 71
    89. Michigan House District 72
    90. Michigan House District 73
    91. Michigan House District 74
    92. Michigan House District 75
    93. Michigan House District 76
    94. Michigan House District 77
    95. Michigan House District 78
    96. Michigan House District 79
    97. Michigan House District 80
    98. Michigan House District 81
    99. Michigan House District 82
    100. Michigan House District 83
    101. Michigan House District 84
    102. Michigan House District 85
    103. Michigan House District 86
    104. Michigan House District 87
    105. Michigan House District 88
    106. Michigan House District 89
    107. Michigan House District 90
    108. Michigan House District 91
    109. Michigan House District 92
    110. Michigan House District 93
    111. Michigan House District 94
    112. Michigan House District 95
    113. Michigan House District 96
    114. Michigan House District 97
    115. Michigan House District 98
    116. Michigan House District 99
    117. Michigan House District 100
    118. Michigan House District 101
    119. Michigan House District 102
    120. Michigan House District 103
    121. Michigan House District 104
    122. Michigan House District 105
    123. Michigan House District 106
    124. Michigan House District 107
    125. Michigan House District 108
    126. Michigan House District 109
    127. Michigan House District 110
    128. State Board of Education
    129. University of Michigan Board of Regents
    130. Michigan State University Board of Trustees
    131. Wayne State University Board of Governors
    132. Michigan Supreme Court Justice
    133. Appeals Court, District 1
    134. Appeals Court, District 2
    135. Appeals Court, District 3
    136. Appeals Court, District 3 partial term ending 1/1/2023
    137. Appeals Court, District 4
    138. Appeals Court, District 4, non-incumbent
    139. Michigan Proposal 20-1: Use of State and Local Park Funds Amendment
    140. Michigan Proposal 20-2: Search Warrant for Electronic Data Amendment
    141. Comstock School Board Member
    142. Vicksburg Community Schools Board Member
    143. Comstock Township Trustee
    144. Comstock Township Supervisor
    145. Comstock Township Clerk
    146. Comstock Township Treasurer
    147. Oshtemo Township Trustee
    148. Oshtemo Township Supervisor
    149. Oshtemo Township Treasurer
    150. Richland Township Trustee
    151. Texas Township Trustee
    152. Texas Township Clerk
    153. Alpena County Prosecuting Attorney
    154. Alcona County Prosecuting Attorney
    155. Presque Isle County Prosecuting Attorney
    156. Montmorency County Prosecuting Attorney
    157. Alpena County Sheriff
    158. Alcona County Sheriff
    159. Presque Isle County Sheriff
    160. Montmorency County Sheriff
    161. Alpena County Clerk
    162. Alcona County Clerk
    163. Montmorency County Clerk
    164. Presque Isle County Clerk
    165. Alpena County Treasurer
    166. Alcona County Treasurer
    167. Presque Isle County Treasurer
    168. Alpena County Register of Deeds
    169. Alcona County Register of Deeds
    170. Montmorency County Register of Deeds
    171. Presque Isle County Register of Deeds
    172. Alpena County Drain Commissioner
    173. Presque Isle County Drain Commissioner
    174. Presque Isle County Surveyor
    175. Alcona County Road Commissioner
    176. Alpena County Commission 1st District
    177. Alpena County Commission, 8th District
    178. Alcona County Commission, 1st District
    179. Alcona County Commission, 2nd District
    180. Alcona County Commission, 3rd District
    181. Alcona County Commission, 4th District
    182. Alcona County Commission, 5th District
    183. Alpena County Commission 2nd District
    184. Alpena County Commission 3rd District
    185. Alpena County Commission 4th District
    186. Alpena County Commission 5th District
    187. Alpena County Commission 6th District
    188. Alpena County Commission 7th District
    189. Presque Isle Commission District 1
    190. Presque Isle Commission District 2
    191. Presque Isle Commission District 3
    192. Presque Isle Commission District 4
    193. Presque Isle Commission District 5
    194. Montmorency County Commission District 1
    195. Montmorency County Commission District 2
    196. Montmorency County Commission District 5
    197. Harrisville City Mayor
    198. Onaway City Mayor
    199. Harrisville City Clerk
    200. Harrisville City Treasurer
    201. Harrisville City Alderman, 2nd Ward
    202. Onaway City Commissioner
    203. Long Rapids Township Supervisor
    204. Maple Ridge Township Supervisor
    205. Alpena Township Supervisor
    206. Green Township Supervisor
    207. Ossineke Township Supervisor
    208. Sanborn Township Supervisor
    209. Wellington Township Supervisor
    210. Wilson Township Supervisor
    211. Alcona Township Supervisor
    212. Caledonia Township Supervisor
    213. Mitchell Township Supervisor
    214. Millen Township Supervisor
    215. Mikado Township Supervisor
    216. Haynes Township Supervisor
    217. Hawes Township Supervisor
    218. Harrisville Township Supervisor
    219. Gustin Township Supervisor
    220. Greenbush Township Supervisor
    221. Allis Township Supervisor
    222. Bearinger Township Supervisor
    223. Belknap Township Supervisor
    224. Bismarck Township Supervisor
    225. Case Township Supervisor
    226. Krakow Township Supervisor
    227. Metz Township Supervisor
    228. Moltke Township Supervisor
    229. North Allis Township Supervisor
    230. Ocqueoc Township Supervisor
    231. Posen Township Supervisor
    232. Presque Isle Township Supervisor
    233. Pulawski Township Supervisor
    234. Rogers Township Supervisor
    235. Avery Township Supervisor
    236. Briley Township Supervisor
    237. Hillman Township Supervisor
    238. Loud Township Supervisor
    239. Montmorency Township Supervisor
    240. Rust Township Supervisor
    241. Vienna Township Supervisor
    242. Alpena Township Clerk
    243. Green Township Clerk
    244. Long Rapids Township Clerk
    245. Maple Ridge Township Clerk
    246. Ossineke Township Clerk
    247. Sanborn Township Clerk
    248. Wellington Township Clerk
    249. Wilson Township Clerk
    250. Hawes Township Clerk
    251. Harrisville Township Clerk
    252. Caledonia Township Clerk
    253. Mitchell Township Clerk
    254. Millen Township Clerk
    255. Mikado Township Clerk
    256. Haynes Township Clerk
    257. Greenbush Township Clerk
    258. Curtis Township Clerk
    259. Gustin Township Clerk
    260. Allis Township Clerk
    261. Bearinger Township Clerk
    262. Belknap Township Clerk
    263. Bismarck Township Clerk
    264. Krakow Township Clerk
    265. Metz Township Clerk
    266. North Allis Township Clerk
    267. Ocqueoc Township Clerk
    268. Posen Township Clerk
    269. Presque Isle Township Clerk
    270. Pulawski Township Clerk
    271. Rogers Township Clerk
    272. Alcona Township Clerk
    273. Albert Township Clerk
    274. Avery Township Clerk
    275. Briley Township Clerk
    276. Hillman Township Clerk
    277. Loud Township Clerk
    278. Montmorency Township Clerk
    279. Rust Township Clerk
    280. Vienna Township Clerk
    281. Alpena Township Treasurer
    282. Green Township Treasurer
    283. Long Rapids Township Treasurer
    284. Maple Ridge Township Treasurer
    285. Ossineke Township Treasurer
    286. Sanborn Township Treasurer
    287. Wellington Township Treasurer
    288. Wilson Township Treasurer
    289. Caledonia Township Treasurer
    290. Mitchell Township Treasurer
    291. Millen Township Treasurer
    292. Mikado Township Treasurer
    293. Haynes Township Treasurer
    294. Hawes Township Treasurer
    295. Harrisville Township Treasurer
    296. Alcona Township Treasurer
    297. Curtis Township Treasurer
    298. Greenbush Township Treasurer
    299. Gustin Township Treasurer
    300. Allis Township Treasurer
    301. Belknap Township Treasurer
    302. Bismarck Township Treasurer
    303. Krakow Township Treasurer
    304. Metz Township Treasurer
    305. Moltke Township Treasurer
    306. North Allis Township Treasurer
    307. Ocqueoc Township Treasurer
    308. Posen Township Treasurer
    309. Presque Isle Township Treasurer
    310. Pulawski Township Treasurer
    311. Rogers Township Treasurer
    312. Albert Township Treasurer
    313. Avery Township Treasurer
    314. Briley Township Treasurer
    315. Hillman Township treasurer
    316. Loud Township Treasurer
    317. Montmorency Township Treasurer
    318. Rust Township Treasurer
    319. Vienna Township Treasurer
    320. Alpena Township Trustee
    321. Maple Ridge Township Trustee
    322. Wilson Township Trustee
    323. Ossineke Township Trustee
    324. Green Township Trustee
    325. Long Rapids Township Trustee
    326. Sanborn Township Trustee
    327. Wellington Township Trustee
    328. Caledonia Township Trustee
    329. Alcona Township Trustee
    330. Millen Township Trustee
    331. Mikado Township Trustee
    332. Haynes Township Trustee
    333. Hawes Township Trustee
    334. Harrisville Township Trustee
    335. Greenbush Township Trustee
    336. Curtis Township Trustee
    337. Gustin Township Trustee
    338. Mitchell Township Trustee
    339. Allis Township Trustee
    340. Bearinger Township Trustee
    341. Belknap Township Trustee
    342. Bismarck Township Trustee
    343. Case Township Trustee
    344. Metz Township Trustee
    345. Moltke Township Trustee
    346. North Allis Township Trustee
    347. Ocqueoc Township Trustee
    348. Posen Township Trustee
    349. Presque Isle Township Trustee
    350. Pulawski Township Trustee
    351. Rogers Township Trustee
    352. Albert Township Trustee
    353. Avery Township Trustee
    354. Briley Township Trustee
    355. Hillman Township Trustee
    356. Loud Township Trustee
    357. Montmorency Township Trustee
    358. Rust Township Trustee
    359. Vienna Township Trustee
    360. Wilson Township Constable
    361. Greenbush Township Constable
    362. Curtis Township Park Commissioner
    363. Lincoln Village President
    364. Hillman Village President
    365. Lincoln Village Clerk
    366. Lincoln Village Treasurer
    367. Lincoln Village Trustee
    368. Hillman Village Trustee
    369. Alpena Community College Trustee
    370. Kirtland Community College Board of Trustees
    371. Alpena Public Schools Board Member
    372. Johannesburg-Lewiston Area School Board
    373. Atlanta Community School Board
    374. Onaway Area School Board
    375. Posen Consolidated School Board
    376. Rogers City Area School Board
    377. Alcona Community Schools Board 6-year Term
    378. Fairview Area Schools Board Member
    379. Hillman Community Schools Board Member Full Term
    380. Hillman Community Schools Board Member Partial Term
    381. Oscoda Community Schools Board Member
    382. Crawford Oscoda Ogemaw Roscommon ISD Board Member
    383. Curtis Township Library Board
    384. Alcona County Commission on Aging Millage
    385. Alcona County 911 Operating Surcharge Renewal
    386. Montmorency County Proposal For Invasive Species Suppression
    387. Rogers City Council Historical Preservation Millage Proposal
    388. Rogers City Council Sale of Cedar Street Property
    389. Rogers City Council Sale of N. First Street Property
    390. Rogers City Council Sale of Riverview Street Property
    391. Rogers City Council Sale of W. Third Street Property
    392. Rust Township Ambulance Millage Renewal
    393. Rust Township Road Proposal
    394. Iosco Regional Educational Service Agency Special Education Millage Proposal
    395. Iosco Regional Educational Service Agency Operating Millage Renewal Proposal
    396. Johannesburg-Lewiston Area Schools Bonding Proposal
    397. Washtenaw County Prosecuting Attorney
    398. Washtenaw County Sheriff
    399. Washtenaw County Clerk / Register of Deeds
    400. Washtenaw County Treasurer
    401. Washtenaw County Water Resources Commissioner
    402. Washtenaw County Commissioner District 1
    403. Washtenaw County Commissioner District 2
    404. Washtenaw County Commissioner District 3
    405. Washtenaw County Commissioner District 4
    406. Washtenaw County Commissioner District 5
    407. Washtenaw County Commissioner District 6
    408. Washtenaw County Commissioner District 7
    409. Washtenaw County Commissioner District 8
    410. Washtenaw County Commissioner District 9
    411. Ann Arbor City Council Ward 1
    412. Ann Arbor City Council Ward 2
    413. Ann Arbor City Council Ward 3
    414. Ann Arbor City Council Ward 4
    415. Ann Arbor City Council Ward 5
    416. City of Dexter - City Council Member
    417. Saline - Mayor
    418. Saline City Council
    419. Ypsilanti City Council Ward 1
    420. Ypsilanti City Council Ward 2
    421. Ypsilanti City Council Ward 3
    422. Ann Arbor Township Supervisor
    423. Ann Arbor Township Clerk
    424. Ann Arbor Township Treasurer
    425. Ann Arbor Township Board of Trustees
    426. Augusta Township Supervisor
    427. Augusta Township Clerk
    428. Augusta Township Treasurer
    429. Augusta Township Board of Trustees
    430. Bridgewater Township Supervisor
    431. Bridgewater Township Clerk
    432. Bridgewater Township Treasurer
    433. Bridgewater Township Board of Trustees
    434. Dexter Township Supervisor
    435. Dexter Township Clerk
    436. Dexter Township Treasurer
    437. Dexter Township Board of Trustees
    438. Freedom Township Supervisor
    439. Freedom Township Clerk
    440. Freedom Township Treasurer
    441. Freedom Township Board of Trustees
    442. Lima Township Supervisor
    443. Lima Township Clerk
    444. Lima Township Treasurer
    445. Lima Township Board of Trustees
    446. Lodi Township Supervisor
    447. Lodi Township Clerk
    448. Lodi Township Treasurer
    449. Lodi Township Board of Trustees
    450. Lyndon Township Supervisor
    451. Lyndon Township Clerk
    452. Lyndon Township Treasurer
    453. Lyndon Township Board of Trustees
    454. Manchester Township Supervisor
    455. Manchester Township Clerk
    456. Manchester Township Treasurer
    457. Manchester Township Board of Trustees
    458. Northfield Township Supervisor
    459. Northfield Township Clerk
    460. Northfield Township Treasurer
    461. Northfield Township Board of Trustees
    462. Pittsfield Township Supervisor
    463. Pittsfield Township Clerk
    464. Pittsfield Township Treasurer
    465. Pittsfield Township Board of Trustees
    466. Pittsfield Township Park Commission
    467. Salem Township Supervisor
    468. Salem Township Clerk
    469. Salem Township Treasurer
    470. Salem Township Board of Trustees
    471. Saline Township Supervisor
    472. Saline Township Clerk
    473. Saline Township Treasurer
    474. Saline Township Board of Trustees
    475. Scio Township Supervisor
    476. Scio Township Clerk
    477. Scio Township Treasurer
    478. Scio Township Board of Trustees
    479. Sharon Township Supervisor
    480. Sharon Township Clerk
    481. Sharon Township Treasurer
    482. Sharon Township Board of Trustees
    483. Superior Township Supervisor
    484. Superior Township Clerk
    485. Superior Township Treasurer
    486. Superior Township Board of Trustees
    487. Superior Township Park Commission
    488. Sylvan Township Supervisor
    489. Sylvan Township Clerk
    490. Sylvan Township Treasurer
    491. Sylvan Township Board of Trustees
    492. Webster Township Supervisor
    493. Webster Township Clerk
    494. Webster Township Treasurer
    495. Webster Township Board of Trustees
    496. York Township Supervisor
    497. York Township Clerk
    498. York Township Treasurer
    499. York Township Board of Trustees
    500. Ypsilanti Township Supervisor
    501. Ypsilanti Township Clerk
    502. Ypsilanti Township Treasurer
    503. Ypsilanti Township Board of Trustees
    504. Ypsilanti Township Park Commission
    505. Barton Hills Village Trustee
    506. Manchester Village Trustee
    507. Manchester Village President
    508. 14A District Judge of District Court Incumbent - Six Year Term
    509. 15th District Judge of District Court Incumbent - Six Year Term
    510. 14B District Judge of District Court Non-Incumbent - Six Year Term
    511. Washtenaw Community College Board of Trustees
    512. Ann Arbor Public Schools - Board Member
    513. Chelsea School District - Board Member
    514. Dexter Community Schools - Board Member
    515. Lincoln Consolidated Schools - Board Member
    516. Manchester Community Schools - Board Member
    517. Milan Area Schools - Board Member
    518. Saline Area Schools - Board Member - 6-Year Term
    519. Saline Area Schools - Board Member - 4-Year Term
    520. Whitmore Lake Public Schools - Board Member
    521. Ypsilanti Community Schools - Board Member
    522. Ann Arbor District Library - Board Member
    523. Northfield Township Area Library - Board Member
    524. Ypsilanti District Library - Board Member
    525. Washtenaw County Proposal
    526. Ann Arbor Municipal Proposal
    527. Ann Arbor Municipal Proposal
    528. Dexter Municipal Proposal
    529. Ypsilanti Municipal Proposal
    530. Ypsilanti Municipal Proposal
    531. Ann Arbor Municipal Proposal
    532. Lodi Township Proposal
    533. Bridgewater Township Proposal
    534. Chelsea School District Proposal
    535. Bay County Executive
    536. Bay County Prosecutor
    537. Bay County Sheriff
    538. Bay County Clerk
    539. Bay County Treasurer
    540. Bay County Register of Deeds
    541. Bay County Drain Commissioner
    542. Bay County Road Commissioner
    543. Bay County Commissioner 1st Dist.
    544. Bay County Commissioner 2nd Dist.
    545. Bay County Commissioner 3rd Dist.
    546. Bay County Commissioner 4th Dist.
    547. Bay County Commissioner 5th Dist.
    548. Bay County Commissioner 6th Dist.
    549. Bay County Commissioner 7th Dist.
    550. Bangor Township Supervisor
    551. Bangor Township Clerk
    552. Bangor Township Treasurer
    553. Bangor Township Trustees
    554. Beaver Township Supervisor
    555. Beaver Township Clerk
    556. Beaver Township Treasurer
    557. Beaver Township Trustees
    558. Frankenlust Township Supervisor
    559. Frankenlust Township Clerk
    560. Frankenlust Township Treasurer
    561. Frankenlust Township Trustees
    562. Frankenlust Township Constables
    563. Fraser Township Supervisor
    564. Fraser Township Clerk
    565. Fraser Township Treasurer
    566. Fraser Township Trustees
    567. Garfield Township Supervisor
    568. Garfield Township Clerk
    569. Garfield Township Treasurer
    570. Garfield Township Trustees
    571. Gibson Township Supervisor
    572. Gibson Township Clerk
    573. Gibson Township Treasurer
    574. Gibson Township Trustees
    575. Hampton Township Supervisor
    576. Hampton Township Clerk
    577. Hampton Township Treasurer
    578. Hampton Township Trustees
    579. Kawkawlin Township Supervisor
    580. Kawkawlin Township Clerk
    581. Kawkawlin Township Treasurer
    582. Kawkawlin Township Trustees
    583. Merritt Township Supervisor
    584. Merritt Township Clerk
    585. Merritt Township Treasurer
    586. Merritt Township Trustees
    587. Monitor Township Supervisor
    588. Monitor Township Clerk
    589. Monitor Township Treasurer
    590. Monitor Township Trustees
    591. Mt. Forest Township Trustees
    592. Pinconning Township Supervisor
    593. Pinconning Township Clerk
    594. Pinconning TownshipTreasurer
    595. Pinconning Township Trustee
    596. Portsmouth Township Supervisor
    597. Portsmouth Township Clerk
    598. Portsmouth Township Treasurer
    599. Portsmouth Township Trustees
    600. Williams Township Supervisor
    601. Williams Township Clerk
    602. Williams Township Treasurer
    603. Williams Township Trustees
    604. 74th District Judge of District Court
    605. Auburn Commissioner
    606. Auburn Mayor
    607. Essexville Mayor
    608. Pinconning City Mayor
    609. Pinconning Council Member
    610. Delta College Millage Renewal and Restoration
    611. Bay County Medical Care Facility Millage Proposal
    612. Bay County Library Millage Renewal Proposal
    613. Kawkawlin Adult Use Marihuana Proposal(Kawkawlin Township)
    614. Williams Charter Township Road Repair and Reconsideration Millage
    615. Delta College, Board of Trustees, Bay County
    616. Bay City School Board
    617. Bangor Township School Board
    618. Essexville-Hampton School Board
    619. Pinconning Area School Board (6 year term)
    620. Cass County Drain Commissioner
    621. Berrien County Comm. Dist 9
    622. Cass County Commissioner Dist. 1
    623. Cass County Commissioner Dist. 5
    624. Cass County Commissioner Dist. 6
    625. Cass County Commissioner Dist. 7
    626. Berrien County Commissioner 12th Dist.
    627. Berrien County Commissioner Dist. 1
    628. Berrien County Commissioner Dist. 5
    629. Silver Creek Supervisor
    630. Volinia Township Supervisor
    631. Coloma Supervisor
    632. Jefferson Township Clerk
    633. Baroda Township Clerk
    634. Baroda Township Treasurer
    635. Hagar Township Treasurer
    636. Weesaw Township Treasurer
    637. Calvin Township Trustee
    638. LaGrange Township Trustee
    639. Marcellus Township Trustee
    640. Ontwa Township Trustee
    641. Chikaming Township Trustee
    642. Coloma Township Trustee
    643. Coloma Township Trustee
    644. Royalton Township Trustee
    645. Lake Michigan College Trustee
    646. Watervliet Mayor
    647. New Buffalo City Council Member
    648. Buchanan Commissioner
    649. Coloma Commissioner
    650. Marcellus President
    651. Cassopolis Trustee
    652. Marcellus Trustee
    653. Benton Harbor Area Schools Board
    654. Cassopolis Schools Board Member
    655. Dowagiac Union School District
    656. Edwardsburg Public Schools
    657. Marcellus Community Schools
    658. Brandywine Community Schools Board
    659. Eau Claire Public Schools Board
    660. Lakeshore School District Board
    661. Niles Community School District Board
    662. River Valley School District Board
    663. Watervliet School District Board
    664. Newberg Road Maintenance
    665. Marcellus Headlee Override
    666. Headlee Override for Street Fund
    667. Albion City Council
    668. Marshall Mayor
    669. Battle Creek Mayor
    670. Albion Mayor
    671. Battle Creek City Commissioner Ward 1,2, 3, 4, 5
    672. Marshall City Council
    673. Calhoun County Treasurer
    674. Calhoun County Water Resource Commissioner
    675. Calhoun County Commissioner
    676. Kellogg Community College Board of Trustees
    677. City of Marshall Road Improvement, Replacement & Reconstruction Millage
    678. 97th District Court Judge (Incumbent Position)
    679. Houghton County Sheriff
    680. Houghton County Clerk/Register of Deeds
    681. Houghton County Treasurer
    682. Houghton County Mine Inspector
    683. Houghton County Drain Commissioner
    684. Houghton County Commissioner District 1
    685. Houghton County Commissioner District 2
    686. Houghton County Commissioner District 3
    687. Houghton County Commissioner District 4
    688. Houghton County Commissioner District 5
    689. Houghton County Prosecuting Attorney
    690. Adams Township Clerk
    691. Adams Township Supervisor
    692. Adams Township Treasurer
    693. Adams Township Trustee
    694. Calumet Township Clerk
    695. Calumet Township Supervisor
    696. Calumet Township Treasurer
    697. Calumet Township Trustee
    698. Chassell Township Clerk
    699. Chassell Township Supervisor
    700. Chassell Township Treasurer
    701. Chassell Township Trustee
    702. Duncan Township Clerk
    703. Duncan Township Supervisor
    704. Duncan Township Treasurer
    705. Duncan Township Trustee
    706. Elm River Township Clerk
    707. Elm River Township Supervisor
    708. Elm River Township Treasurer
    709. Elm River Township Trustee
    710. Franklin Township Clerk
    711. Franklin Township Supervisor
    712. Franklin Township Treasurer
    713. Franklin Township Trustee
    714. Hancock Township Clerk
    715. Hancock Township Supervisor
    716. Hancock Township Treasurer
    717. Hancock Township Trustee
    718. Laird Township Clerk
    719. Laird Township Supervisor
    720. Laird Township Treasurer
    721. Laird Township Trustee
    722. Laird Township Constable
    723. Osceola Township Clerk
    724. Osceola Township Supervisor
    725. Osceola Township Treasurer
    726. Osceola Township Trustee
    727. Portage Township Clerk
    728. Portage Township Supervisor
    729. Portage Township Treasurer
    730. Portage Township Trustee
    731. Portage Township Constable
    732. Quincy Township Clerk
    733. Quincy Township Supervisor
    734. Quincy Township Treasurer
    735. Quincy Township Trustee
    736. Schoolcraft Township Clerk
    737. Schoolcraft Township Supervisor
    738. Schoolcraft Township Treasurer
    739. Schoolcraft Township Trustee
    740. Stanton Township Clerk
    741. Stanton Township Supervisor
    742. Stanton Township Treasurer
    743. Stanton Township Trustee
    744. Torch Lake Township Clerk
    745. Torch Lake Township Supervisor
    746. Torch Lake Township Treasurer
    747. Torch Lake Township Trustee
    748. Hancock City Council At Large
    749. Hancock City Council Ward 1
    750. Hancock City Council Ward 2
    751. Hancock City Council Ward 3
    752. Houghton City Council
    753. Calumet Village Clerk
    754. Calumet Village President
    755. Calumet Village Treasurer
    756. Calumet Village Trustee
    757. Copper City Village Clerk
    758. Copper City Village President
    759. Copper City Village Treasurer
    760. Copper City Village Trustee
    761. Lake Linden Village President
    762. Lake Linden Village Trustee
    763. Laurium Village Clerk
    764. Laurium Village President
    765. Laurium Village Treasurer
    766. Laurium Village Trustee
    767. South Range Village Clerk
    768. South Range Village President
    769. South Range Village Treasurer
    770. South Range Village Trustee
    771. Keweenaw County Clerk/Register of Deeds
    772. Keweenaw County Commissioner District 1
    773. Keweenaw County Commissioner District 2
    774. Keweenaw County Commissioner District 3
    775. Keweenaw County Commissioner District 4
    776. Keweenaw County Commissioner District 5
    777. Keweenaw County Mine Inspector
    778. Keweenaw County Prosecuting Attorney
    779. Keweenaw County Road Commissioner
    780. Keweenaw County Sheriff
    781. Keweenaw County Treasurer
    782. Allouez Township Clerk
    783. Allouez Township Supervisor
    784. Allouez Township Treasurer
    785. Allouez Township Trustee
    786. Eagle Harbor Township Clerk
    787. Eagle Harbor Township Supervisor
    788. Eagle Harbor Township Treasurer
    789. Eagle Harbor Township Trustee
    790. Grant Township Clerk
    791. Grant Township Supervisor
    792. Grant Township Treasurer
    793. Grant Township Trustee
    794. Houghton Township Clerk
    795. Houghton Township Supervisor
    796. Houghton Township Treasurer
    797. Houghton Township Trustee
    798. Sherman Township Clerk
    799. Sherman Township Supervisor
    800. Sherman Township Treasurer
    801. Sherman Township Trustee
    802. Ahmeek Village Treasurer
    803. Ahmeek Village Clerk
    804. Ahmeek Village President
    805. Ahmeek Village Trustee
    806. Adams Township School District Board
    807. Baraga Area Schools Board
    808. Calumet Laurium Keweenaw School Board
    809. Chassell Township School District Board
    810. Dollar Bay-Tamarack City Area Schools Board
    811. Elm River Township School Board
    812. Ewen-Trout Creek Consolidated School District Board
    813. Gogebic-Ontonagon ISD Board
    814. Gogebic-Ontonagon ISD Board Partial Term
    815. Grant Township School Board
    816. Hancock Public Schools Board (partial term)
    817. Hancock Public Schools Board
    818. Houghton-Portage Township Schools Board
    819. Houghton-Portage Township Schools Board (partial term)
    820. Lake Linden-Hubbell Schools Board
    821. Lake Linden-Hubbell Schools Board (partial term)
    822. L'Anse Area Schools Board
    823. Stanton Township Public Schools Board
    824. CHASSELL TOWNSHIP NEW ROAD IMPROVEMENT MILLAGE; RENEWAL OF TAX RATE FOR ROAD IMPROVEMENT
    825. CHASSELL TOWNSHIP FIRE PROTECTION MILLAGE
    826. ELM RIVER TOWNSHIP SCHOOLS OPERATING MILLAGE RENEWAL PROPOSAL
    827. GRANT TOWNSHIP SCHOOL DISTRICT NO. 2 OPERATING MILLAGE PROPOSAL
    828. KEWEENAW COUNTY POLICE PROTECTION MILLAGE
    829. LAIRD TOWNSHIP FIRE DEPARTMENT RENEWAL
    830. LAKE LINDEN-HUBBELL PUBLIC SCHOOLS OPERATING MILLAGE RENEWAL
    831. TORCH LAKE TOWNSHIP SPECIAL ASSESSMENT FOR PRECINCT 2
    832. Crawford County - Grayling Recreation Authority Millage Proposal
    833. Crawford County Clerk /Register of Deeds
    834. Crawford County Road Commissioner
    835. Roscommon Area Public Schools Operating Millage Renewal Proposal
    836. C.O.O.R. Intermediate School District Board of Education
    837. Beaver Creek Township Clerk
    838. Beaver Creek Township Trustee
    839. Frederic Township Supervisor
    840. Frederic Township Clerk
    841. Grayling Township Trustee
    842. South Branch Township Supervisor
    843. Wayne County Commissioner 13th District
    844. Wayne County Commissioner 14th District
    845. Wayne County Commissioner 15th District
    846. 19th District Court Judge
    847. 20th District Court Judge
    848. Dearborn Public Schools Board of Education - Full Term
    849. Dearborn Public Schools Board of Education - Partial Term
    850. Crestwood Public Schools Board of Education
    851. Westwood Community Schools Board of Education
    852. Dearborn Heights District 7 Schools Board of Education
    853. Dearborn Heights City Treasurer
    854. City of Dearborn Heights Sanitation Millage Renewal
    855. Regional Enhancement Millage Renewal Proposal
    856. Wayne County Community College Trustee District 8
    857. Delta County Prosecuting Attorney
    858. Delta County Sheriff
    859. Delta County Clerk
    860. Delta County Treasurer
    861. Delta County Road Commission
    862. Delta County Drain Commissioner
    863. Delta County Surveyor
    864. Delta County Commissioner District 1
    865. Delta County Commissioner District 2
    866. Delta County Commissioner District 3
    867. Delta County Commissioner District 4
    868. Delta County Commissioner District 5
    869. Baldwin Township Supervisor
    870. Bark River Township Supervisor
    871. Bay de Noc Township Supervisor
    872. Brampton Township Supervisor
    873. Cornell Township Supervisor
    874. Ensign Township Supervisor
    875. Wells Township Supervisor
    876. Maple Ridge Township Supervisor
    877. Ford River Township Supervisor
    878. Masonville Township Supervisor
    879. Escanaba Township Supervisor
    880. Fairbanks Township Supervisor
    881. Nahma Township Supervisor
    882. Baldwin Township Clerk
    883. Bark River Township Clerk
    884. Bay de Noc Township Clerk
    885. Brampton Township Clerk
    886. Cornell Township Clerk
    887. Ensign Township Clerk
    888. Escanaba Township Clerk
    889. Fairbanks Township Clerk
    890. Ford River Township Clerk
    891. Garden Township Clerk
    892. Maple Ridge Township Clerk
    893. Masonville Township Clerk
    894. Nahma Township Clerk
    895. Wells Township Clerk
    896. Baldwin Township Treasurer
    897. Bark River Township Treasurer
    898. Bay de Noc Township Treasurer
    899. Brampton Township Treasurer
    900. Cornell Township Treasurer
    901. Ensign Township Treasurer
    902. Escanaba Township Treasurer
    903. Fairbanks Township Treasurer
    904. Ford River Township Treasurer
    905. Garden Township Treasurer
    906. Maple Ridge Township Treasurer
    907. Masonville Township Treasurer
    908. Nahma Township Treasurer
    909. Wells Township Treasurer
    910. Baldwin Township Trustee
    911. Bark River Township Trustee
    912. Bay de Noc Township Trustee
    913. Brampton Township Trustee
    914. Cornell Township Trustee
    915. Ensign Township Trustee
    916. Escanaba Township Trustee
    917. Fairbanks Township Trustee
    918. Ford River Township Trustee
    919. Garden Township Trustee
    920. Maple Ridge Township Trustee
    921. Masonville Township Trustee
    922. Nahma Township Trustee
    923. Wells Township Trustee
    924. Village of Garden Trustee
    925. Bay College Board of Trustees
    926. Bark River-Harris Board of Education
    927. Bark River-Harris Board of Education - partial term
    928. Big Bay de Noc Board of Education
    929. Escanaba Board of Education
    930. Gladstone Board of Education
    931. Mid Peninsula School Board
    932. Rapid River Public School Board
    933. Escanaba Board of Education - partial term
    934. Nahma Township Fire Department Renewal Proposal
    935. Nahma Township Millage Proposal to Override Headlee Reduction
    936. Wayne County Prosecutor
    937. Wayne County Sheriff
    938. Wayne County Clerk
    939. Wayne County Registrar of Deeds
    940. Wayne County Treasurer
    941. Wayne County Commissioner - District 2
    942. Wayne County Commissioner - District 3
    943. Wayne County Commissioner - District 4
    944. Wayne County Commissioner - District 5
    945. Wayne County Commissioner - District 6
    946. Wayne County Commissioner - District 7
    947. Wayne County Community College District 2
    948. Detroit Police Commissioner District 2
    949. Detroit Community Advisory Council District 4
    950. Detroit Community School District Board Member
    951. Wayne County Regional Enhancement Millage Renewal Proposal
    952. Wayne County Regional Enhancement Millage Renewal Proposal
    953. Wayne County Regional Enhancement Millage Renewal Proposal
    954. Engadine Schools Board Member
    955. Judge of 92nd District Court
    956. Les Cheneaux Community Schools Board Member
    957. Tahquamenon Area Schools Millage Proposal
    958. Tahquamenon Area Schools Board Member
    959. Rudyard Area Schools Board Member
    960. Rudyard Area Schools Board Member
    961. Brimley Area Schools Board Member
    962. Brimley Area Schools Board Member
    963. Brimley Area Schools Board Member
    964. Mackinac Island School Board Member
    965. Pickford Public Schools Board Member
    966. Pickford Public Schools Board Member
    967. Superior Township Supervisor
    968. Superior Township Trustee
    969. Superior Township Clerk
    970. Superior Township Treasurer
    971. Soo Township Supervisor
    972. Soo Township Clerk
    973. Soo Township Treasurer
    974. Soo Township Trustee
    975. Dafter Township Supervisor
    976. Dafter Township Clerk
    977. Dafter Township Treasurer
    978. Dafter Township Trustee
    979. Columbus Township Supervisor
    980. Columbus Township Clerk
    981. Columbus Township Treasurer
    982. Columbus Township Trustee
    983. St Ignace Township Supervisor
    984. St Ignace Township Clerk
    985. St Ignace Township Treasurer
    986. St Ignace Township Trustee
    987. St. Ignace Area SchoolsBoard Member
    988. St Ignace Township Roads Proposal
    989. Portage Township Supervisor
    990. Portage Township Clerk
    991. Portage Township Treasurer
    992. Portage Township Trustee
    993. Moran Township Supervisor
    994. Moran Township Clerk
    995. Moran Township Treasurer
    996. Moran Township Trustee
    997. Moran Township School Board Member
    998. Marquette Township Supervisor
    999. Marquette Township Clerk
    1000. Marquette Township Treasurer
    1001. Marquette Township Trustee
    1002. Marquette Township Fire & Ambulance Proposal
    1003. Marquette Township Roads Proposal
    1004. Hudson Township Clerk
    1005. Hudson Township Treasurer
    1006. Hudson Township Trustee
    1007. Garfield Township Supervisor
    1008. Garfield Township Treasurer
    1009. Garfield Township Trustee
    1010. Garfield Township Clerk
    1011. Garfield Township Fire & Ambulance Proposal
    1012. Garfield Township Roads Proposal
    1013. Clark Township Supervisor
    1014. Clark Township Treasurer
    1015. Clark Township Trustee
    1016. Chippewa County Prosecuting Attorney
    1017. Chippewa County Sheriff
    1018. Chippewa County Clerk
    1019. Chippewa County Treasurer
    1020. Chippewa County Register of Deeds
    1021. Chippewa County Drain Commissioner
    1022. Chippewa County Commission District 1
    1023. Chippewa County Commission District 2
    1024. Chippewa County Commission District 3
    1025. Chippewa County Commission District 4
    1026. Chippewa County Commission District 5
    1027. Chippewa County Surveyor
    1028. Chippewa Township Trustee
    1029. Trout Lake Township Treasurer
    1030. Trout Lake Township Trustee
    1031. Trout Lake Township Supervisor
    1032. Trout Lake Township Clerk
    1033. Bay Mills Township Supervisor
    1034. Bay Mills Township Clerk
    1035. Bay Mills Township Treasurer
    1036. Bay Mills Township Trustee
    1037. Chippewa Township Supervisor
    1038. Chippewa Township Clerk
    1039. Chippewa Township Treasurer
    1040. Chippewa Township Constable
    1041. Pickford Township Supervisor
    1042. Pickford Townships Clerk
    1043. Pickford Township Treasurer
    1044. Pickford Township Trustee
    1045. Sugar Island Township Supervisor
    1046. Sugar Island Township Treasurer
    1047. Sugar Island Township Trustee
    1048. Sugar Island Township Clerk
    1049. Detour Township Supervisor
    1050. Detour Township Clerk
    1051. Detour Township Treasurer
    1052. De Tour Village Trustee
    1053. DeTour Area Schools Bonding Proposal
    1054. Rudyard Township Supervisor
    1055. Rudyard Township Clerk
    1056. Rudyard Township Treasurer
    1057. Rudyard Township Trustee
    1058. Bruce Township Supervisor
    1059. Bruce Township Clerk
    1060. Bruce Township Treasurer
    1061. Bruce Township Trustee
    1062. Kinross Township Trustee
    1063. Kinross Township Supervisor
    1064. Kinross Township Clerk
    1065. Kinross Township Treasurer
    1066. Sault Ste Marie Public Schools Board Member
    1067. Sault Ste. Marie Area Schools Board Member
    1068. Luce County Prosecuting Attorney
    1069. Luce County Sheriff
    1070. Luce County Clerk/Register of Deeds
    1071. Luce County Treasurer
    1072. Luce County Commission District 2
    1073. Luce County Commission District 4
    1074. Luce County Commission District 5
    1075. Luce County Commission District 1
    1076. Luce County Commission District 3
    1077. Pentland Township Supervisor
    1078. Pentland Township Clerk
    1079. Pentland Township Treasurer
    1080. Pentland Township Trustee
    1081. McMillan Township Supervisor
    1082. McMillan Township Clerk
    1083. McMillan Township Treasurer
    1084. McMillan Township Trustee
    1085. Newberry Village President
    1086. Newberry Village Clerk
    1087. Newberry Village Treasurer
    1088. Newberry Village Trustee
    1089. Newberry Village Trustee
    1090. Mackinac County Road Commissioner
    1091. Mackinac County Prosecuter
    1092. Mackinac County Sheriff
    1093. Mackinac County Clerk
    1094. Mackinac County Treasurer
    1095. Mackinac County Register of Deeds
    1096. Mackinac County Surveyor
    1097. Mackinac County Commission District 5
    1098. Mackinac County Commission District 1
    1099. Mackinac County Commission District 2
    1100. Mackinac County Commission District 3
    1101. Mackinac County Commission District 4
    1102. Mackinac County Veterans Services Proposal
    1103. Hendricks Township Supervisor
    1104. Hendricks Township Clerk
    1105. Hendricks Township Treasurer
    1106. Hendricks Township Trustee
    1107. Hendricks Township Constable
    1108. Brevort Township Supervisor
    1109. Brevort Township Clerk
    1110. Brevort Township Treasurer
    1111. Brevort Township Trustee
    1112. Bois Blanc Township Supervisor
    1113. Bois Blanc Township Clerk
    1114. Bois Blanc Township Treasurer
    1115. Bois Blanc Township Trustee
    1116. Bois Blanc School Board Member
    1117. Whitefish Township Treasurer
    1118. Whitefish Township Trustee
    1119. Whitefish Township Supervisor
    1120. Whitefish Township Clerk
    1121. Whitefish Township Library Board
    1122. Drummond Township Trustee
    1123. Drummond Township Supervisor
    1124. Drummond Township Clerk
    1125. Drummond Township Treasurer
    1126. Raber Township Supervisor
    1127. Raber Township Treasurer
    1128. Raber Township Trustee
    1129. Hulbert Township Supervisor
    1130. Hulbert Township Trustee
    1131. Hulbert Township Clerk
    1132. Hulbert Township Treasurer
    1133. Hulbert Township Constable
    1134. Newton Township Supervisor
    1135. Newton Township Clerk
    1136. Newton Township Treasurer
    1137. Newton Township Trustee
    1138. Lakefield Township Supervisor
    1139. Lakefield Township Treasurer
    1140. Lakefield Township Trustee
    1141. Lakefield Township Clerk
    1142. Genesee County Prosecuting Attorney
    1143. Genesee County Sheriff
    1144. Genesee County Clerk/Register of Deeds
    1145. Genesee County Treasurer
    1146. Genesee County Drain Commissioner
    1147. Genesee County Surveyor
    1148. Genesee County Commissioner 1st District
    1149. Genesee County Commissioner 2nd District
    1150. Genesee County Commissioner 3rd District
    1151. Genesee County Commissioner 4th District
    1152. Genesee County Commissioner 5th District
    1153. Genesee County Commissioner 6th District
    1154. Genesee County Commissioner 7th District
    1155. Genesee County Commissioner 8th District
    1156. Genesee County Commissioner 9th District
    1157. Community College Board of Trustees - Mott Community College
    1158. Argentine Township Supervisor
    1159. Argentine Township Clerk
    1160. Argentine Township Treasurer
    1161. Argentine Township Trustee
    1162. Atlas Township Supervisor
    1163. Atlas Township Clerk
    1164. Atlas Township Treasurer
    1165. Atlas Township Trustee
    1166. Clayton Township Supervisor
    1167. Clayton Township Clerk
    1168. Clayton Township Treasurer
    1169. Clayton Township Trustee
    1170. Davison (City) Mayor
    1171. Davison (City) Council Member
    1172. Davison Township Supervisor
    1173. Davison Township Clerk
    1174. Davison Township Treasurer
    1175. Davison Township Trustee
    1176. Fenton Township Supervisor
    1177. Fenton Township Clerk
    1178. Fenton Township Treasurer
    1179. Fenton Township Trustee
    1180. Flint Township Supervisor
    1181. Flint Township Clerk
    1182. Flint Township Treasurer
    1183. Flint Township Trustee
    1184. Flushing Township Supervisor
    1185. Flushing Township Clerk
    1186. Flushing Township Treasurer
    1187. Flushing Township Trustee
    1188. Forest Township Supervisor
    1189. Forest Township Clerk
    1190. Forest Township Treasurer
    1191. Forest Township Trustee
    1192. Gaines Township Supervisor
    1193. Gaines Township Clerk
    1194. Gaines Township Treasurer
    1195. Gaines Township Trustee
    1196. Gaines Village President
    1197. Gaines Village Council
    1198. Genesee Township Supervisor
    1199. Genesee Township Clerk
    1200. Genesee Township Treasurer
    1201. Genesee Township Trustee
    1202. Goodrich Village Council Member
    1203. Grand Blanc Township Supervisor
    1204. Grand Blanc Township Clerk
    1205. Grand Blanc Township Treasurer
    1206. Grand Blanc Township Trustee
    1207. Lennon Village President
    1208. Lennon Village Treasurer
    1209. Lennon Village Trustee
    1210. Lennon Village Clerk
    1211. Linden (City) Mayor
    1212. Linden City Council Member
    1213. Montrose (City) Mayor
    1214. Montrose City Council Member
    1215. Montrose Township Supervisor
    1216. Montrose Township Clerk
    1217. Montrose Township Treasurer
    1218. Montrose Township Trustee
    1219. Mount Morris City Council Member
    1220. Mount Morris Township Supervisor
    1221. Mount Morris Township Clerk
    1222. Mount Morris Township Treasurer
    1223. Mount Morris Township Trustee
    1224. Mundy Township Supervisor
    1225. Mundy Township Clerk
    1226. Mundy Township Treasurer
    1227. Mundy Township Trustee
    1228. Otisville Village Council
    1229. Otter Lake Village Treasurer
    1230. Otter Lake Village Trustee
    1231. Richfield Township Supervisor
    1232. Richfield Township Clerk
    1233. Richfield Township Treasurer
    1234. Richfield Township Trustee
    1235. Swartz Creek (City) Council Member at Large
    1236. Swartz Creek City Council Member District III
    1237. Thetford Township Supervisor
    1238. Thetford Township Clerk
    1239. Thetford Township Treasurer
    1240. Thetford Township Trustee
    1241. Vienna Township Supervisor
    1242. Vienna Township Clerk
    1243. Vienna Township Treasurer
    1244. Vienna Township Trustee
    1245. Atherton Community Schools - Board Member
    1246. Bendle Public Schools - Board Member
    1247. Bentley Community School District Board Member
    1248. Byron Area Schools Board Member
    1249. Carman-Ainsworth Community Schools Board Member
    1250. Clio Area School District Board Member
    1251. Davison Community Schools Board Member
    1252. Durand Area Schools - Board Member
    1253. Fenton Area Public Schools Board Member
    1254. Fenton Area Public Schools Board Member (partial term)
    1255. Flint Community Schools Board Member
    1256. Flushing Community Schools Board Member
    1257. Flushing Community Schools Initiative
    1258. Flushing Community Schools Initiative
    1259. Genesee School District Board Member
    1260. Goodrich Area Schools - Board Member
    1261. Grand Blanc Community Schools Board Member
    1262. Kearsley Community Schools Board Member
    1263. Lake Fenton Community Schools - Board Member
    1264. Lakeville Community Schools Board Member
    1265. Linden Community Schools Board Member
    1266. Linden Community Schools Initiative
    1267. Montrose School Board
    1268. Mt. Morris Consolidated School Board
    1269. New Lothrop Area Public School Board Member
    1270. Swartz Creek School Board
    1271. Westwood Heights School Board
    1272. Judge of District Court, 67th District, 5th Division (Incumbent Position)
    1273. Judge of District Court, 67th District, 4th Division (A) (Incumbent Position)
    1274. Judge of District Court, 67th District, 2nd Division (A) (Incumbent Position)
    1275. Judge of District Court, 67th District, 2nd Division (B)
    1276. Judge of District Court, 67th District, 3rd Division (Incumbent Position)
    1277. Judge of District Court, 67th District, Non-Incumbent
    1278. Judge of District Court, 67th District, 1st Division (Incumbent Position)
    1279. Kent County Prosecuting Attorney
    1280. Kent County Clerk/Register of Deeds
    1281. Kent County Sheriff
    1282. Kent County Treasurer
    1283. Kent County Drain Commissioner
    1284. Kent County Commission 1st District
    1285. Kent County Commission 2nd District
    1286. Kent County Commission 3rd District
    1287. Kent County Commission 4th District
    1288. Kent County Commission 5th District
    1289. Kent County Commission 6th District
    1290. Kent County Commission 7th District
    1291. Kent County Commission 8th District
    1292. Kent County Commission 9th District
    1293. Kent County Commission 10th District
    1294. Kent County Commission 11th District
    1295. Kent County Commission 12th District
    1296. Kent County Commission 13th District
    1297. Kent County Commission 14th District
    1298. Kent County Commission 15th District
    1299. Kent County Commission 16th District
    1300. Kent County Commission 17th District
    1301. Kent County Commission 18th District
    1302. Kent County Commission 19th District
    1303. Ada Township Supervisor
    1304. Ada Township Clerk
    1305. Ada Township Treasurer
    1306. Ada Township Trustee
    1307. Algoma Township Supervisor
    1308. Algoma Township Clerk
    1309. Algoma Township Treasurer
    1310. Algoma Township Trustee
    1311. Alpine Township Supervisor
    1312. Alpine Township Clerk
    1313. Alpine Township Treasurer
    1314. Alpine Township Trustee
    1315. Bowne Township Supervisor
    1316. Bowne Township Clerk
    1317. Bowne Township Treasurer
    1318. Bowne Township Trustee
    1319. Byron Township Supervisor
    1320. Byron Township Clerk
    1321. Byron Township Treasurer
    1322. Byron Township Trustee
    1323. Caledonia Township Supervisor
    1324. Caledonia Township Clerk
    1325. Caledonia Township Treasurer
    1326. Caledonia Township Trustee
    1327. Cannon Township Supervisor
    1328. Cannon Township Clerk
    1329. Cannon Township Treasurer
    1330. Cannon Township Trustee
    1331. Cascade Township Supervisor
    1332. Cascade Township Clerk
    1333. Cascade Township Treasurer
    1334. Cascade Township Trustee
    1335. Courtland Township Supervisor
    1336. Courtland Township Clerk
    1337. Courtland Township Treasurer
    1338. Courtland Township Trustee
    1339. Gaines Township Supervisor
    1340. Gaines Township Clerk
    1341. Gaines Township Treasurer
    1342. Gaines Township Trustee
    1343. Grand Rapids Charter Township Supervisor
    1344. Grand Rapids Charter Township Clerk
    1345. Grand Rapids Charter Township Treasurer
    1346. Grand Rapids Charter Township Trustee
    1347. Grattan Township Supervisor
    1348. Grattan Township Clerk
    1349. Grattan Township Treasurer
    1350. Grattan Township Trustee
    1351. Lowell Township Supervisor
    1352. Lowell Township Clerk
    1353. Lowell Township Treasurer
    1354. Lowell Township Trustee
    1355. Nelson Township Supervisor
    1356. Nelson Township Clerk
    1357. Nelson Township Treasurer
    1358. Nelson Township Trustee
    1359. Oakfield Township Supervisor
    1360. Oakfield Township Clerk
    1361. Oakfield Township Treasurer
    1362. Oakfield Township Trustee
    1363. Plainfield Township Supervisor
    1364. Plainfield Township Clerk
    1365. Plainfield Township Treasurer
    1366. Plainfield Township Trustee
    1367. Solon Township Supervisor
    1368. Solon Township Clerk
    1369. Solon Township Treasurer
    1370. Solon Township Trustee
    1371. Sparta Township Supervisor
    1372. Sparta Township Clerk
    1373. Sparta Township Treasurer
    1374. Sparta Township Trustee
    1375. Spencer Township Supervisor
    1376. Spencer Township Clerk
    1377. Spencer Township Treasurer
    1378. Spencer Township Trustee
    1379. Tyrone Township Supervisor
    1380. Tyrone Township Clerk
    1381. Tyrone Township Treasurer
    1382. Tyrone Township Trustee
    1383. Vergennes Township Supervisor
    1384. Vergennes Township Clerk
    1385. Vergennes Township Treasurer
    1386. Vergennes Township Trustee
    1387. Judge of Court of Appeals - 3rd District
    1388. Judge of Court of Appeals - 3rd District, Partial Term ending 1/1/2023
    1389. Judge of District Court - 61st District
    1390. Judge of District Court - 61st District, Partial Term ending 1/1/2023
    1391. Judge of District Court - 62A District
    1392. Judge of District Court - 62B District
    1393. Judge of District Court - 63rd District
    1394. Grand Rapids Community College Trustee
    1395. Cedar Springs City Council Member
    1396. Rockford Council Member
    1397. Walker City Clerk
    1398. Walker City Commissioner, Ward 1
    1399. Walker City Commissioner, Ward 2
    1400. Walker City Commissioner, Ward 3
    1401. Wyoming City Council Member, 2nd Ward
    1402. Wyoming City Council Member, 3rd Ward
    1403. Wyoming City Council Member, At Large
    1404. Sparta Township Library Board Member
    1405. Caledonia Village President
    1406. Caledonia Village Trustee
    1407. Casnovia Village President
    1408. Casnovia Village Trustee
    1409. Kent City Village President
    1410. Kent City Village Clerk
    1411. Kent City Village Treasurer
    1412. Kent City Village Trustee
    1413. Sand Lake Village President
    1414. Sand Lake Village Trustee
    1415. Sand Lake Village Trustee, Partial Term Ending 11/20/2022
    1416. Sparta Village President
    1417. Sparta Village Council Member
    1418. Sparta Village Council Member, Partial Term Ending 11/20/2022
    1419. Belding Public Schools Board Member
    1420. Byron Center Public Schools Board Member
    1421. Caledonia Community Schools Board Member
    1422. Cedar Springs Public Schools Board Member
    1423. Comstock Park Public Schools Board Member
    1424. East Grand Rapids Public Schools Board Member
    1425. Forest Hills Public Schools Board Member
    1426. Godfrey-Lee Public Schools Board Member
    1427. Godwin Heights Public Schools Board Member
    1428. Grand Rapids Public Schools Board Member
    1429. Grandville Public Schools Board Member
    1430. Grant Public Schools Board Member
    1431. Greenville Public Schools Board Member
    1432. Kelloggsville Public Schools Board Member
    1433. Kelloggsville Public Schools Board Member - Partial Term ending 12/31/2024
    1434. Kelloggsville Public Schools Board Member - Partial Term ending 12/31/2022
    1435. Kenowa Hills Public Schools Board Member
    1436. Kent City Community Schools Board Member
    1437. Kentwood Public Schools Board Member
    1438. Lakeview Community Schools Board Member
    1439. Lakewood Public Schools Board Member
    1440. Lowell Area Schools Board Member
    1441. Northview Public Schools Board Member
    1442. Rockford Public Schools Board Member
    1443. Sparta Area Schools Board Member
    1444. Tri-County Area Schools Board Member
    1445. Wayland Union Schools Board Member
    1446. Wyoming Public Schools Board Member
    1447. Wyoming Public Schools Board Member - Partial Term ending 12/31/2022
    1448. Grand Rapids City - Hold City Elections in Even Years
    1449. Grand Rapids City - No Final Winner in Primaries
    1450. Alpine Township - Fire Protection Services Millage Proposal
    1451. Grattan Township - I. Fire Protection Millage Renewal and Increase Proposal
    1452. Grattan Township - II. Fire Equipment Renewal and Increase
    1453. Godfrey-Lee Public Schools - Bonding Proposal
    1454. Tri County Area Schools - Operating Millage Proposal
    1455. Grand Traverse County Prosecuting Attorney
    1456. Grand Traverse County Sheriff
    1457. Grand Traverse County Clerk
    1458. Grand Traverse County Treasurer
    1459. Grand Traverse County Register of Deeds
    1460. Grand Traverse County Drain Commissioner
    1461. Grand Traverse County Commissioner, District #1
    1462. Grand Traverse County Commissioner, District #2
    1463. Grand Traverse County Commissioner, District #3
    1464. Grand Traverse County Commissioner, District #4
    1465. Grand Traverse County Commissioner, District #5
    1466. Grand Traverse County Commissioner, District #6
    1467. Grand Traverse County Commissioner, District #7
    1468. Blair Township Supervisor
    1469. Grant Township Supervisor
    1470. Long Lake Township Supervisor
    1471. Mayfield Township Supervisor
    1472. Paradise Township Supervisor
    1473. Peninsula Township Supervisor
    1474. Union Township Supervisor
    1475. Whitewater Township Supervisor
    1476. Acme Township Supervisor
    1477. East Bay Township Supervisor
    1478. Fife Lake Township Supervisor
    1479. Garfield Township Supervisor
    1480. Green Lake Township Supervisor
    1481. Blair Township Clerk
    1482. Fife Lake Township Clerk
    1483. Grant Township Clerk
    1484. Green Lake Township Clerk
    1485. Long Lake Township Clerk
    1486. Mayfield Township Clerk
    1487. Paradise Township Clerk
    1488. Peninsula Township Clerk
    1489. Union Township Clerk
    1490. Acme Township Clerk
    1491. East Bay Township Clerk
    1492. Garfield Township Clerk
    1493. Whitewater Township Clerk
    1494. Acme Township Treasurer
    1495. Blair Township Treasurer
    1496. Fife Lake Township Treasurer
    1497. Grant Township Treasurer
    1498. Green Lake Township Treasurer
    1499. Long Lake Township Treasurer
    1500. Mayfield Township Treasurer
    1501. Paradise Township Treasurer
    1502. Peninsula Township Treasurer
    1503. Union Township Treasurer
    1504. Whitewater Township Treasurer
    1505. Garfield Township Treasurer
    1506. East Bay Township Treasurer
    1507. Acme Township Trustee
    1508. Blair Township Trustee
    1509. Fife Lake Township Trustee
    1510. Grant Township Trustee
    1511. Green Lake Township Trustee
    1512. Long Lake Township Trustee
    1513. Mayfield Township Trustee
    1514. Paradise Township Trustee
    1515. Peninsula Township Trustee
    1516. Whitewater Township Trustee
    1517. Union Township Trustee
    1518. East Bay Township Trustee
    1519. Garfield Township Trustee
    1520. East Bay Township Park Commissioner
    1521. Fife Lake Township Library Board Director
    1522. Green Lake Township Library Board Director
    1523. Peninsula Township Library Board Director
    1524. Grand Traverse County Proposal - 911 Public Safety System
    1525. Garfield Township Proposal - Recreational Authority Millage Proposal
    1526. Traverse City Area Public Schools Operating Millage Proposal
    1527. Elk Rapids Public Schools Bonding Proposal
    1528. Fife Lake Township Proposal to Renew Fire Millage
    1529. Grant Township Proposal - Township Fire and Ambulance Millage
    1530. Grand Traverse County Proposal - Local Streets, Roads, Highways, and Bridges Repair and Improvement
    1531. Fife Lake Township Proposal to Renew Ambulance Millage
    1532. Paradise Township Proposal - Township Fire Protection Services Millage
    1533. Benzie County Central Schools Bonding Proposal
    1534. Traverse City and Charter Township of Garfield Recreational Millage Proposal
    1535. Fife Lake Village President
    1536. Fife Lake Village Treasurer
    1537. Fife Lake Village Trustee
    1538. Kingsley Village Trustee
    1539. Northwestern Michigan College Trustee
    1540. Traverse City Area Public Schools School Board
    1541. Buckley Community Schools School Board
    1542. Elk Rapids Public Schools School Board
    1543. Benzie County Central Schools School Board
    1544. Kingsley Area Schools School Board 4 Year Term
    1545. Manton Consolidate Schools School District Board Member
    1546. Kingsley Area Schools Board Member - Partial Term
    1547. 32A District Court Judge Incumbent
    1548. 32A District Court Judge Non-Incumbent
    1549. Grosse Pointe School Board 2020
    1550. Grosse Pointe School Board Partial Term 2020
    1551. Wayne County Regional Millage Renewal Proposal
    1552. 57th District Court Judge
    1553. 58TH District Court - Incumbent
    1554. 58TH District Court Judge - Non-Incumbent
    1555. Allegan County Drain Commissioner
    1556. Allegan County Initiative
    1557. Saugatuck CIty Council
    1558. Casco Township Trustee
    1559. Cheshire Township Clerk--Allegan County
    1560. Dorr Township Supervisor
    1561. Laketown Township Treasurer
    1562. Lee Township Trustee
    1563. Watson Townshp Supervisor
    1564. Watson Township Treasurer
    1565. Watson Township Trustee
    1566. Ganges Township, Fire Protection Millage
    1567. Hamilton School Board
    1568. Holland Public Schools-Allegan County- Board of Education
    1569. Saugatuck Public Schools--Board of Education
    1570. South Haven Public Schools-Board of Education
    1571. Otsego Public Schools--School Board Trustees
    1572. Otsego Public Schools--Partial
    1573. Plainwell Community Schools
    1574. Zeeland Public Schools--Allegan County
    1575. Thornapple-Kellogg School Board-Allegan County
    1576. Fennville Public Schools--Board Trustee
    1577. Fennville Public Schools Initiative
    1578. Ottawa County Clerk/Register of Deeds
    1579. Ottawa County Treasurer
    1580. Ottawa County Sheriff
    1581. Ottawa County Water Resources Commissioner
    1582. Ottawa County Commissioner District 1
    1583. Ottawa County Commissioner District 2
    1584. Ottawa County Commissioner District 3
    1585. Ottawa County Commissioner District 4
    1586. Ottawa County Commissioner District 5
    1587. Ottawa County Commissioner District 6
    1588. Ottawa County Commissioner District 7
    1589. Ottawa County Commissioner District 8
    1590. Ottawa County Commissioner District 9
    1591. Ottawa County Commissioner District 10
    1592. Ottawa County Commissioner District 11
    1593. Allendale Township Supervisor
    1594. Allendale Township Clerk
    1595. Allendale Township Treasurer
    1596. Allendale Township Trustee
    1597. Blendon Township Supervisor
    1598. Blendon Township Clerk
    1599. Blendon Township Treasurer
    1600. Blendon Township Trustee
    1601. Chester Township Supervisor
    1602. Chester Township Clerk
    1603. Chester Township Treasurer
    1604. Chester Township Trustee
    1605. Crockery Township Supervisor
    1606. Crockery Township Clerk
    1607. Crockery Township Treasurer
    1608. Crockery Township Trustee
    1609. Georgetown Township Supervisor
    1610. Georgetown Township Clerk
    1611. Georgetown Township Treasurer
    1612. Georgetown Township Trustee
    1613. Grand Haven Township Supervisor
    1614. Grand Haven Township Clerk
    1615. Grand Haven Township Treasurer
    1616. Grand Haven Township Trustee
    1617. Holland Township Supervisor
    1618. Holland Township Clerk
    1619. Holland Township Treasurer
    1620. Holland Township Trustee
    1621. Jamestown Township Supervisor
    1622. Jamestown Township Clerk
    1623. Jamestown Township Treasurer
    1624. Jamestown Township Trustee
    1625. Jamestown Township Library Director
    1626. Olive Township Supervisor
    1627. Olive Township Clerk
    1628. Olive Township Treasurer
    1629. Olive Township Trustee
    1630. Park Township Supervisor
    1631. Park Township Clerk
    1632. Park Township Treasurer
    1633. Park Township Trustee
    1634. Polkton Township Clerk
    1635. Polkton Township Treasurer
    1636. Polkton Township Trustee
    1637. Port Sheldon Township Supervisor
    1638. Port Sheldon Township Clerk
    1639. Port Sheldon Township Treasurer
    1640. Port Sheldon Township Trustee
    1641. Robinson Township Supervisor
    1642. Robinson Township Clerk
    1643. Robinson Township Treasurer
    1644. Robinson Township Trustee
    1645. Spring Lake Township Supervisor
    1646. Spring Lake Township Clerk
    1647. Spring Lake Township Treasurer
    1648. Spring Lake Township Trustee
    1649. Tallmadge Township Supervisor
    1650. Tallmadge Township Clerk
    1651. Tallmadge Township Treasurer
    1652. Tallmadge Township Trustee
    1653. Wright Township Supervisor
    1654. Wright Township Clerk
    1655. Wright Township Treasurer
    1656. Wright Township Trustee
    1657. Zeeland Township Supervisor
    1658. Zeeland Township Clerk
    1659. Zeeland Township Treasurer
    1660. Zeeland Township Trustee
    1661. Port Sheldon Township Fire Department Apparatus and Equipment Millage Proposition
    1662. Port Sheldon Township Fire Department Operating Millage Proposition
    1663. Spring Lake Village President
    1664. Spring Lake Village Council
    1665. Allendale Public Schools Trustee
    1666. Coopersville Area Public Schools Trustee
    1667. Fruitport Community Schools Trustee
    1668. Grand Haven Area Public Schools Trustee
    1669. Ottawa County portion Grandville Public Schools
    1670. Holland Public Schools Trustee
    1671. Hudsonville Area Public Schools Trustee
    1672. Hudsonville Area Public Schools Trustee- Partial Term
    1673. Jenison Public Schools Trustee
    1674. Spring Lake Public Schools Trustee
    1675. West Ottawa Public Schools Trustee- Partial Term
    1676. West Ottawa Public Schools Trustee
    1677. Zeeland Public Schools Trustee
    1678. Fruitport Community Schools Operating Millage Renewal Proposal
    1679. Spring Lake Public Schools Operating Millage Renewal Proposal
    1680. Lake Michigan College Trustee Lake Michigan College--Allegan County
    1681. Grand Rapids Community College Trustee
    1682. Jackson County Prosecuting Attorney
    1683. Jackson County Sheriff
    1684. Jackson County Clerk/Register of Deeds
    1685. Jackson County Treasurer
    1686. Jackson County Drain Commissioner
    1687. Jackson County Surveyor
    1688. Jackson County Commissioner District 1
    1689. Jackson County Commissioner District 2
    1690. Jackson County Commissioner District 3
    1691. Jackson County Commissioner District 4
    1692. Jackson County Commissioner District 5
    1693. Jackson County Commissioner District 6
    1694. Jackson County Commissioner District 7
    1695. Jackson County Commissioner District 8
    1696. Jackson County Commissioner District 9
    1697. Blackman Charter Township Supervisor
    1698. Columbia Township Supervisor
    1699. Concord Township Supervisor
    1700. Grass Lake Charter Township Supervisor
    1701. Hanover Township Supervisor
    1702. Henrietta Township Supervisor
    1703. Leoni Township Supervisor
    1704. Liberty Township Supervisor
    1705. Napoleon Township Supervisor
    1706. Norvell Township Supervisor
    1707. Parma Township Supervisor
    1708. Pulaski Township Supervisor
    1709. Rives Township Supervisor
    1710. Sandstone Charter Township Supervisor
    1711. Spring Arbor Township Supervisor
    1712. Springport Township Supervisor
    1713. Summit Township Supervisor
    1714. Tompkins Township Supervisor
    1715. Waterloo Township Supervisor
    1716. Blackman Charter Township Clerk
    1717. Columbia Township Clerk
    1718. Concord Township Clerk
    1719. Grass Lake Charter Township Clerk
    1720. Hanover Township Clerk
    1721. Henrietta Township Clerk
    1722. Leoni Township Clerk
    1723. Liberty Township Clerk
    1724. Napoleon Township Clerk
    1725. Norvell Township Clerk
    1726. Parma Township Clerk
    1727. Pulaski Township Clerk
    1728. Rives Township Clerk
    1729. Sandstone Charter Township Clerk
    1730. Spring Arbor Township Clerk
    1731. Springport Township Clerk
    1732. Summit Township Clerk
    1733. Tompkins Township Clerk
    1734. Waterloo Township Clerk
    1735. Blackman Charter Township Treasurer
    1736. Columbia Township Treasurer
    1737. Concord Township Treasurer
    1738. Grass Lake Charter Township Treasurer
    1739. Hanover Township Treasurer
    1740. Henrietta Township Treasurer
    1741. Leoni Township Treasurer
    1742. Liberty Township Treasurer
    1743. Napoleon Township Treasurer
    1744. Norvell Township Treasurer
    1745. Parma Township Treasurer
    1746. Pulaski Township Treasurer
    1747. Rives Township Treasurer
    1748. Sandstone Charter Township Treasurer
    1749. Spring Arbor Township Treasurer
    1750. Springport Township Treasurer
    1751. Summit Township Treasurer
    1752. Tompkins Township Treasurer
    1753. Waterloo Township Treasurer
    1754. Blackman Charter Township Trustee
    1755. Columbia Township Trustee
    1756. Concord Township Trustee
    1757. Grass Lake Charter Township Trustee
    1758. Hanover Township Trustee
    1759. Henrietta Township Trustee
    1760. Leoni Township Trustee
    1761. Liberty Township Trustee
    1762. Napoleon Township Trustee
    1763. Norvell Township Trustee
    1764. Parma Township Trustee
    1765. Pulaski Township Trustee
    1766. Rives Township Trustee
    1767. Sandstone Charter Township Trustee
    1768. Spring Arbor Township Trustee
    1769. Springport Township Trustee
    1770. Summit Township Trustee
    1771. Tompkins Township Trustee
    1772. Waterloo Township Trustee
    1773. 12th District Court Judge Incumbent Position
    1774. 12th District Court Judge Non-Incumbent
    1775. Brooklyn Village President
    1776. Concord Village President
    1777. Hanover Village President
    1778. Parma Village President
    1779. Springport Village President
    1780. Hanover Village Clerk
    1781. Parma Village Clerk
    1782. Parma Village Treasurer
    1783. Springport Village Treasurer
    1784. Brooklyn Village Trustee
    1785. Cement City Village Trustee
    1786. Concord Village Trustee
    1787. Grass Lake Village Trustee
    1788. Hanover Village Trustee
    1789. Parma Village Trustee
    1790. Springport Village Trustee
    1791. Jackson College Trustee
    1792. Addison Community School Board
    1793. Addison Community School Board - Partial Term
    1794. Columbia School District Board
    1795. Concord Community School Board
    1796. East Jackson Community School Board
    1797. Grass Lake Community School Board
    1798. Hanover-Horton School Board
    1799. Homer Community School Board
    1800. Jackson Public School Board
    1801. Jonesville Community School Board
    1802. Litchfield Community School Board
    1803. Marshall Public School Board
    1804. Marshall Public School Board - Partial Term
    1805. Michigan Center Public School Board
    1806. Napoleon Community School Board
    1807. North Adams-Jerome School Board
    1808. Northwest Community School Board
    1809. Springport Public School Board
    1810. Springport Public School Board - Partial Term
    1811. Vandercook Lake School Board (6 Yr)
    1812. Vandercook Lake School Board (2 Yr)
    1813. Western School Board
    1814. Vandercook Lake Public Schools Operating Millage Proposal
    1815. Jackson City Charter Amendment on Nominating Petitions
    1816. Jackson City Charter Amendment on Filling Vacant Offices
    1817. Grass Lake Charter Township Road Improvements Proposition
    1818. Kalamazoo County Prosecuting Attorney
    1819. Kalamazoo County Sheriff
    1820. Kalamazoo County Clerk & Register of Deeds
    1821. Kalamazoo County Treasurer
    1822. Kalamazoo County Drain Commissioner
    1823. Kalamazoo County Surveyor
    1824. Kalamazoo County Commission District 1
    1825. Kalamazoo County Commission District 2
    1826. Kalamazoo County Commission District 3
    1827. Kalamazoo County Commission District 4
    1828. Kalamazoo County Commission District 5
    1829. Kalamazoo County Commission District 6
    1830. Kalamazoo County Commission District 7
    1831. Kalamazoo County Commission District 8
    1832. Kalamazoo County Commission District 9
    1833. Kalamazoo County Commission District 10
    1834. Kalamazoo County Commission District 11
    1835. Kalamazoo County 8th District Court
    1836. Kalamazoo Valley Community College Board of Trustees
    1837. Kalamazoo Public Schools School Board
    1838. Kalamazoo Public Schools School Board (Partial Term)
    1839. Portage Public Schools School Board
    1840. Galesburg City Council
    1841. Galesburg City Mayor
    1842. Comstock Charter Township Proposal to Renew Law Enforcement Millage
    1843. Kalamazoo County Housing Millage Proposal
    1844. Oshtemo Charter Township Ballot Proposal – Issuing Sewer Bonds
    1845. Clinton County Prosecutor
    1846. Clinton County Sheriff
    1847. Clinton County Clerk & Register of Deeds
    1848. Clinton County Treasurer
    1849. Clinton County Drain Commissioner
    1850. Clinton County Commissioner - District 1
    1851. Clinton County Commissioner - District 2
    1852. Clinton County Commissioner - District 3
    1853. Clinton County Commissioner - District 4
    1854. Clinton County Commissioner - District 5
    1855. Clinton County Commissioner - District 6
    1856. Clinton County Commissioner - District 7
    1857. Bath Township Supervisor
    1858. Bath Township Clerk
    1859. Bath Township Treasurer
    1860. Bath Township Trustees
    1861. Bath Community Schools
    1862. DeWitt Township Supervisor
    1863. DeWitt Township Clerk
    1864. DeWitt Township Treasurer
    1865. DeWitt Township Trustees
    1866. DeWitt City Mayor
    1867. DeWitt City Council - 4 year term
    1868. DeWitt Public Schools - 6 year term
    1869. Watertown Township Supervisor
    1870. Watertown Township Clerk
    1871. Watertown Township Treasurer
    1872. Watertown Township Trustees
    1873. St. Johns City Commissioner
    1874. Eaton County Prosecuting Attorney
    1875. Eaton County Sheriff
    1876. Eaton County Clerk & Register of Deeds
    1877. Eaton County Treasurer
    1878. Eaton County Drain Commissioner
    1879. Eaton County Commissioner District 1
    1880. Eaton County Commissioner District 2
    1881. Eaton County Commissioner District 3
    1882. Eaton County Commissioner District 4
    1883. Eaton County Commissioner District 5
    1884. Eaton County Commissioner District 6
    1885. Eaton County Commissioner District 7
    1886. Eaton County Commissioner District 8
    1887. Eaton County Commissioner District 9
    1888. Eaton County Commissioner District 10
    1889. Eaton County Commissioner District 11
    1890. Eaton County Commissioner District 12
    1891. Eaton County Commissioner District 13
    1892. Eaton County Commissioner District 14
    1893. Eaton County Commissioner District 15
    1894. Delta Charter Township Supervisor
    1895. Delta Charter Township Clerk
    1896. Delta Charter Township Treasurer
    1897. Delta Charter Township Trustees
    1898. 56 A District Court Judge
    1899. Charlotte Public Schools
    1900. Charlotte Public Schools-Partial Term
    1901. Eaton Rapids Public Schools
    1902. Grand Ledge City Council
    1903. Grand Ledge School District - 6 year term
    1904. Ingham County Prosecutor
    1905. Ingham County Sheriff
    1906. Ingham County Clerk
    1907. Ingham County Treasurer
    1908. Ingham County Register of Deeds
    1909. Ingham County Drain Commissioner
    1910. Ingham County Commissioner District 1
    1911. Ingham County Commissioner District 2
    1912. Ingham County Commissioner District 3
    1913. Ingham County Commissioner District 4
    1914. Ingham County Commissioner District 5
    1915. Ingham County Commissioner District 6
    1916. Ingham County Commissioner District 7
    1917. Ingham County Commissioner District 8
    1918. Ingham County Commissioner District 9
    1919. Ingham County Commissioner District 10
    1920. Ingham County Commissioner District 11
    1921. Ingham County Commissioner District 12
    1922. Ingham County Commissioner District 13
    1923. Ingham County Commissioner District 14
    1924. Lansing Community College Board of Trustees - 6 year term
    1925. Delhi Charter Township Supervisor
    1926. Delhi Charter Township Clerk
    1927. Delhi Charter Township Treasurer
    1928. Delhi Charter Township Trustees
    1929. Delhi Charter Township Park Commissioner
    1930. Lansing Township Clerk
    1931. Lansing Township Supervisor
    1932. Lansing Township Treasurer
    1933. Lansing Township Trustees
    1934. Meridian Township Supervisor
    1935. Meridian Township Clerk
    1936. Meridian Township Treasurer
    1937. Meridian Township Trustees
    1938. Williamstown Township Supervisor
    1939. Williamstown Township Clerk
    1940. Williamstown Township Treasurer
    1941. Williamstown Township Trustees
    1942. 54 A District Court Judge
    1943. 54 A District Court Judge - partial term ending 01/01/2021
    1944. 55 District Court Judge
    1945. Mason City Council
    1946. East Lansing Public Schools
    1947. Haslett Public Schools
    1948. Holt Public Schools
    1949. Lansing Public Schools
    1950. Leslie Public Schools
    1951. Okemos Public Schools
    1952. Waverly Community Schools
    1953. Williamston Community Schools
    1954. Onondaga Township Supervisor
    1955. Onondaga Township Clerk
    1956. Onondaga Township Treasurer
    1957. Onondaga Township Trustees
    1958. Aurelius Township Supervisor
    1959. Aurelius Township Clerk
    1960. Aurelius Township Treasurer
    1961. Aurelius Township Trustees
    1962. Leroy Township Supervisor
    1963. Leroy Township Clerk
    1964. Leroy Township Treasurer
    1965. Leroy Township Trustees
    1966. Locke Township Supervisor
    1967. Locke Township Clerk
    1968. Locke Township Treasurer
    1969. Locke Township Trustees
    1970. Vevay Township Supervisor
    1971. Vevay Township Clerk
    1972. Vevay Township Treasurer
    1973. Vevay Township Trustees
    1974. Roxand Township Supervisor
    1975. Roxand Township Clerk
    1976. Roxand Township Treasurer
    1977. Roxand Township Trustees
    1978. Benton Township Supervisor
    1979. Benton Township Clerk
    1980. Benton Township Treasurer
    1981. Benton Township Trustees
    1982. Walton Township Supervisor
    1983. Walton Township Clerk
    1984. Walton Township Treasurer
    1985. Walton Township Trustees
    1986. Vermontville Township Supervisor
    1987. Vermontville Township Clerk
    1988. Vermontville Township Treasurer
    1989. Vermontville Township Trustees
    1990. Kalamo Township Supervisor
    1991. Kalamo Township Clerk
    1992. Kalamo Township Treasurer
    1993. Kalamo Township Trustee
    1994. Windsor Charter Township Supervisor
    1995. Windsor Charter Township Clerk
    1996. Windsor Charter Township Treasurer
    1997. Windsor Charter Township Trustees
    1998. Duplain Township Supervisor
    1999. Duplain Township Clerk
    2000. Duplain Township Treasurer
    2001. Duplain Township Trustees
    2002. Ovid Township Supervisor
    2003. Ovid Township Clerk
    2004. Ovid Township Treasurer
    2005. Ovid Township Trustees
    2006. Williamston City Council
    2007. Fowlerville Community Schools
    2008. Ovid City Mayor
    2009. Ovid City Council
    2010. St. Johns Public Schools
    2011. Potterville Public Schools
    2012. Portland Public Schools
    2013. Stockbridge Community Schools
    2014. Stockbridge Community Schools - Partial Term
    2015. Ovid-Elsie Area Schools
    2016. 65A District Court Judge
    2017. Charlotte Public Schools Bonding Proposal
    2018. Eaton Rapids Public Schools Bonding Proposal
    2019. EATRAN Millage Renewal Authorization Question
    2020. Grand Ledge Area Emergency Services Millage
    2021. Ingham County Public Transportation for Elderly and Disabled Millage
    2022. Leroy Township Proposal for Senior Center Millage
    2023. Meridian Township EMS - Fire Protection Millage
    2024. Meridian Township Land Preservation Millage
    2025. Meridian Township Police Protection Millage
    2026. St. Johns Headlee Override Millage Proposal
    2027. Watertown Charter Township Ballot Question
    2028. Wheatfield Township Proposal for Senior Center Millage
    2029. Williamston Proposal for Senior Center Millage
    2030. Leelanau County Commissioner District #1
    2031. Leelanau County Commissioner District #2
    2032. Leelanau County Commissioner District #3
    2033. Leelanau County Commissioner District #4
    2034. Leelanau County Commissioner District #5
    2035. Leelanau County Commissioner District #6
    2036. Leelanau County Commissioner District #7
    2037. Leelanau County Road Commission - Six Year Term
    2038. Leelanau County Prosecuting Attorney
    2039. Leelanau County Sheriff
    2040. Leelanau County Clerk
    2041. Leelanau County Treasurer
    2042. Leelanau County Register of Deeds
    2043. Leelanau County Drain Commissioner
    2044. Leelanau Township Supervisor
    2045. Leland Township Supervisor
    2046. Kasson Township Supervisor
    2047. Suttons Bay Township Supervisor
    2048. Centerville Township Supervisor
    2049. Centerville Township Treasurer
    2050. Centerville Township Trustee
    2051. Bingham Township Supervisor
    2052. Bingham Township Clerk
    2053. Bingham Township Treasurer
    2054. Bingham Township Trustee
    2055. Solon Township Supervisor
    2056. Solon Township Clerk
    2057. Solon Township Treasurer
    2058. Solon Township Trustee
    2059. Centerville Township Clerk
    2060. Suttons Bay Township Clerk
    2061. Suttons Bay Township Treasurer
    2062. Suttons Bay Township Trustee
    2063. Cleveland Township Supervisor
    2064. Cleveland Township Clerk
    2065. Cleveland Township Treasurer
    2066. Cleveland Township Trustee
    2067. Elmwood Charter Township Supervisor
    2068. Elmwood Charter Township Clerk
    2069. Elmwood Charter Township Treasurer
    2070. Elmwood Charter Township Trustee
    2071. Empire Township Clerk
    2072. Empire Township Treasurer
    2073. Empire Township Trustee
    2074. Glen Arbor Township Supervisor
    2075. Glen Arbor Township Clerk
    2076. Glen Arbor Township Treasurer
    2077. Glen Arbor Township Trustee
    2078. Kasson Township Clerk
    2079. Kasson Township Treasurer
    2080. Kasson Township Trustee
    2081. Leelanau Township Clerk
    2082. Leelanau Township Treasurer
    2083. Leelanau Township Trustee
    2084. Empire Township Supervisor
    2085. Leland Township Clerk
    2086. Leland Township Treasurer
    2087. Leland Township Trustee
    2088. Lenawee County Prosecuting Attorney
    2089. Lenawee County Sheriff
    2090. Lenawee County Clerk
    2091. Lenawee County Treasurer
    2092. Lenawee County Register of Deeds
    2093. Lenawee County Road Commissioner
    2094. Lenawee County Drain Commissioner
    2095. Lenawee County Surveyor
    2096. Lenawee County Commissioner District 1
    2097. Lenawee County Commissioner District 2
    2098. Lenawee County Commissioner District 3
    2099. Lenawee County Commissioner District 4
    2100. Lenawee County Commissioner District 5
    2101. Lenawee County Commissioner District 6
    2102. Lenawee County Commissioner District 7
    2103. Lenawee County Commissioner District 8
    2104. Lenawee County Commissioner District 9
    2105. Hudson City Council
    2106. Tecumseh City Mayor
    2107. Tecumseh City Council Member
    2108. Adrian Township Supervisor
    2109. Adrian Township Clerk
    2110. Adrian Township Treasurer
    2111. Adrian Township Trustee
    2112. Blissfield Township Supervisor
    2113. Blissfield Township Clerk
    2114. Blissfield Township Treasurer
    2115. Blissfield Township Trustee
    2116. Cambridge Township Supervisor
    2117. Cambridge Township Clerk
    2118. Cambridge Township Treasurer
    2119. Cambridge Township Trustee
    2120. Clinton Township Supervisor
    2121. Clinton Township Clerk
    2122. Clinton Township Treasurer
    2123. Clinton Township Trustee
    2124. Deerfield Township Supervisor
    2125. Deerfield Township Clerk
    2126. Deerfield Township Treasurer
    2127. Deerfield Township Trustee
    2128. Dover Township Supervisor
    2129. Dover Township Clerk
    2130. Dover Township Treasurer
    2131. Dover Township Trustee
    2132. Fairfield Township Supervisor
    2133. Fairfield Township Clerk
    2134. Fairfield Township Treasurer
    2135. Fairfield Township Trustee
    2136. Franklin Township Supervisor
    2137. Franklin Township Clerk
    2138. Franklin Township Treasurer
    2139. Franklin Township Trustee
    2140. Franklin Township Constable
    2141. Hudson Township Supervisor
    2142. Hudson Township Clerk
    2143. Hudson Township Treasurer
    2144. Hudson Township Trustee
    2145. Macon Township Supervisor
    2146. Macon Township Clerk
    2147. Macon Township Treasurer
    2148. Macon Township Trustee
    2149. Madison Charter Township Supervisor
    2150. Madison Charter Township Clerk
    2151. Madison Charter Township Treasurer
    2152. Madison Charter Township Trustee
    2153. Medina Township Supervisor
    2154. Medina Township Clerk
    2155. Medina Township Treasurer
    2156. Medina Township Trustee
    2157. Ogden Township Supervisor
    2158. Ogden Township Clerk
    2159. Ogden Township Treasurer
    2160. Ogden Township Trustee
    2161. Palmyra Township Supervisor
    2162. Palmyra Township Clerk
    2163. Palmyra Township Treasurer
    2164. Palmyra Township Trustee
    2165. Raisin Charter Township Supervisor
    2166. Raisin Charter Township Clerk
    2167. Raisin Charter Township Trustee
    2168. Ridgeway Township Supervisor
    2169. Ridgeway Township Clerk
    2170. Ridgeway Township Treasurer
    2171. Ridgeway Township Trustee
    2172. Riga Township Supervisor
    2173. Riga Township Clerk
    2174. Riga Township Treasurer
    2175. Riga Township Trustee
    2176. Rollin Township Supervisor
    2177. Rollin Township Clerk
    2178. Rollin Township Treasurer
    2179. Rollin Township Trustee
    2180. Rome Township Supervisor
    2181. Rome Township Clerk
    2182. Rome Township Treasurer
    2183. Rome Township Trustee
    2184. Seneca Township Supervisor
    2185. Seneca Township Clerk
    2186. Seneca Townsip Treasurer
    2187. Seneca Township Trustee
    2188. Tecumseh Township Supervisor
    2189. Tecumseh Township Clerk
    2190. Tecumseh Township Treasurer
    2191. Tecumseh Township Trustee
    2192. Woodstock Township Supervisor
    2193. Woodstock Township Clerk
    2194. Woodstock Township Treasurer
    2195. Woodstock Township Trustee
    2196. Addison Village President
    2197. Addison Village Trustee
    2198. Blissfield Village President
    2199. Blissfield Village Trustee
    2200. Britton Village President
    2201. Britton Village Treasurer
    2202. Britton Village Trustee
    2203. Britton Village Trustee (Part Term ending 12/31/2022)
    2204. Cement City Village Trustee
    2205. Clayton Village President
    2206. Clayton Village Clerk
    2207. Clayton Village Treasurer
    2208. Clayton Village Trustee
    2209. Clinton Village President
    2210. Clinton Village Trustee
    2211. Clinton Village Smith-Kamball Trustee
    2212. Deerfield Village President
    2213. Deerfield Village Trustee
    2214. Onsted Village President
    2215. Onsted Village Treasurer
    2216. Onsted Village Trustee
    2217. Addison Community Schools,School Board
    2218. Addison School Board Partial Term Ending 12/31/2024
    2219. Adrian City Public Schools, School Board
    2220. Blissfield Community Schools, School Board
    2221. Britton Deerfield Schools, School Board
    2222. Clinton Community Schools, School Board
    2223. Columbia School District School Board
    2224. Madison School District, School Board
    2225. Morenci Area Schools,School Board
    2226. Onsted Community Schools, School Board
    2227. Sand Creek Community Schools, School Board
    2228. Tecumseh Public Schools, School Board
    2229. Waldron Area Schools, LSD Board Member
    2230. Lenawee Cty Cntrl Dspch Prop for 9-1-1 System Funding
    2231. Lenawee County Senior Millage Restoration
    2232. Deerfield Township Proposal, Renewal
    2233. Hudson Township Proposal
    2234. Palmyra Township Proposal
    2235. Lenawee County Proposal, Renewal of Separate Tax Limitation
    2236. Raisin Township Proposal
    2237. Rollin Township Proposal - Fire Millage
    2238. Rome Township Proposal
    2239. Macon Township Proposal
    2240. Clinton Township Library Board
    2241. Blissfield Village Library Board
    2242. Tecumseh District Library, Library Board
    2243. Tecumseh District Library Board, Partial Term Ending 12/31/2022
    2244. Lenawee County Judge District Court, 2A District
    2245. Clinton Community Schools Proposal
    2246. Livingston County Commissioner District 1
    2247. Livingston County Commissioner District 2
    2248. Livingston County Commissioner District 3
    2249. Livingston County Commissioner District 4
    2250. Livingston County Commissioner District 5-Partial Term
    2251. Livingston County Commissioner District 5
    2252. Livingston County Commissioner District 6
    2253. Livingston County Commissioner District 7
    2254. Livingston County Commissioner District 8
    2255. Livingston County Commissioner District 9
    2256. Livingston County Clerk
    2257. Livingston County Drain Commissioner
    2258. Livingston County Prosecuting Attorney
    2259. Livingston County Register of Deeds
    2260. Livingston County Sheriff
    2261. Livingston County Treasurer
    2262. Brighton Charter Township Supervisor
    2263. Brighton Charter Township Clerk
    2264. Brighton Charter Township Treasurer
    2265. Brighton Charter Township Trustee
    2266. Cohoctah Township Supervisor
    2267. Cohoctah Township Clerk
    2268. Cohoctah Township Treasurer
    2269. Cohoctah Township Trustee
    2270. Conway Township Supervisor
    2271. Conway Township Clerk
    2272. Conway Township Treasurer
    2273. Conway Township Trustee
    2274. Deerfield Township Supervisor
    2275. Deerfield Township Clerk
    2276. Deerfield Township Treasurer
    2277. Deerfield Township Trustee
    2278. Genoa Charter Township Supervisor
    2279. Genoa Charter Township Clerk
    2280. Genoa Charter Township Treasurer
    2281. Genoa Charter Township Trustee
    2282. Green Oak Charter Township Supervisor
    2283. Green Oak Charter Township Clerk
    2284. Green Oak Charter Township Treasurer
    2285. Green Oak Charter Township Trustee
    2286. Hamburg Township Supervisor
    2287. Hamburg Township Clerk
    2288. Hamburg Township Treasurer
    2289. Hamburg Township Trustee
    2290. Handy Township Supervisor
    2291. Handy Township Clerk
    2292. Handy Township Treasurer
    2293. Handy Township Trustee
    2294. Hartland Township Supervisor
    2295. Hartland Township Clerk
    2296. Hartland Township Treasurer
    2297. Hartland Township Trustee
    2298. Howell Township Supervisor
    2299. Howell Township Clerk
    2300. Howell Township Treasurer
    2301. Howell Township Trustee
    2302. Iosco Township Supervisor
    2303. Iosco Township Clerk
    2304. Iosco Township Treasurer
    2305. Iosco Township Trustee
    2306. Marion Township Supervisor
    2307. Marion Township Clerk
    2308. Marion Township Treasurer
    2309. Marion Township Trustee
    2310. Oceola Township Supervisor
    2311. Oceola Township Clerk
    2312. Oceola Township Treasurer
    2313. Oceola Township Trustee
    2314. Putnam Township Supervisor
    2315. Putnam Township Clerk
    2316. Putnam Township Treasurer
    2317. Putnam Township Trustee
    2318. Tyrone Township Supervisor
    2319. Tyrone Township Clerk
    2320. Tyrone Township Treasurer
    2321. Tyrone Township Trustee
    2322. Unadilla Township Supervisor
    2323. Unadilla Township Clerk
    2324. Unadilla Township Treasurer
    2325. Unadilla Township Trustee
    2326. Fowlerville Village President
    2327. Fowlerville Village Trustee
    2328. Pinckney Village President
    2329. Pinckney Village Trustee
    2330. Brighton District Library Board Member
    2331. Cromaine District Library Board Member
    2332. Fowlerville District Library Board Member
    2333. Hamburg Township Library Board Member
    2334. Brighton Area School Board Member - 4-Year Term
    2335. Fowlerville Community School Board Member - 4-Year Term
    2336. Hartland Consolidated School Board Member- 6 Year Term
    2337. Howell Public School Board-4 year term
    2338. Pinckney Community School Board - 6 year term
    2339. Howell Public Schools-6 year term
    2340. Macomb County Prosecuting Attorney
    2341. Macomb County Public Works Commissioner
    2342. Macomb County Sheriff
    2343. Macomb County Treasurer
    2344. Macomb County Clerk/Register of Deeds
    2345. Macomb County Board of Commissioners District 1
    2346. Macomb County Board of Commissioners District 2
    2347. Macomb County Board of Commissioners District 3
    2348. Macomb County Board of Commissioners District 4
    2349. Macomb County Board of Commissioners District 5
    2350. Macomb County Board of Commissioners District 6
    2351. Macomb County Board of Commissioners District 7
    2352. Macomb County Board of Commissioners District 8
    2353. Macomb County Board of Commissioners District 9
    2354. Macomb County Board of Commissioners District 10
    2355. Macomb County Board of Commissioners District 11
    2356. Macomb County Board of Commissioners District 12
    2357. Macomb County Board of Commissioners District 13
    2358. Armada Township Supervisor
    2359. Armada Township Clerk
    2360. Armada Township Treasurer
    2361. Armada Township Trustee
    2362. Bruce Township Supervisor
    2363. Bruce Township Clerk
    2364. Bruce Township Treasurer
    2365. Bruce Township Trustee
    2366. Chesterfield Township Supervisor
    2367. Chesterfield Township Clerk
    2368. Chesterfield Township Treasurer
    2369. Chesterfield Township Trustee
    2370. Clinton Township Supervisor
    2371. Clinton Township Clerk
    2372. Clinton Township Treasurer
    2373. Clinton Township Trustee
    2374. Harrison Township Supervisor
    2375. Harrison Township Clerk
    2376. Harrison Township Treasurer
    2377. Harrison Township Trustee
    2378. Lenox Township Supervisor
    2379. Lenox Township Clerk
    2380. Lenox Township Treasurer
    2381. Lenox Township Trustee
    2382. Macomb Township Supervisor
    2383. Macomb Township Clerk
    2384. Macomb Township Treasurer
    2385. Macomb Township Trustee
    2386. Ray Township Supervisor
    2387. Ray Township Clerk
    2388. Ray Township Treasurer
    2389. Ray Township Trustee
    2390. Richmond Township Supervisor
    2391. Richmond Township Clerk
    2392. Richmond Township Treasurer
    2393. Richmond Township Trustee
    2394. Shelby Township Supervisor
    2395. Shelby Township Clerk
    2396. Shelby Township Treasurer
    2397. Shelby Township Trustee
    2398. Washington Township Supervisor
    2399. Washington Township Clerk
    2400. Washington Township Treasurer
    2401. Washington Township Trustee
    2402. 37th District Court Judge
    2403. 38th District Court Judge
    2404. 39th District Court Judge
    2405. 39th District Court Judge - Partial Term
    2406. 40th District Court
    2407. 41A District Court Judge
    2408. 41B District Court Judge
    2409. 42-1 District Court Judge
    2410. Utica Mayor
    2411. Utica City Council
    2412. Eastpointe City Council Partial Term
    2413. Armada Village President
    2414. Armada Village Clerk
    2415. Armada Village Treasurer
    2416. Armada Village Trustee
    2417. New Haven Village President
    2418. New Haven Village Trustee
    2419. Romeo Village Trustee
    2420. Armada Village Trustee Partial Term
    2421. New Haven Village Clerk
    2422. Anchor Bay Schools - Board Member
    2423. Armada Area Schools - Board Member
    2424. Center Line Public Schools - Board Member
    2425. Center Line Public Schools - Board Member Partial Term
    2426. Chippewa Valley Schools - Board Member
    2427. Clintondale Community Schools - Board Member
    2428. Clintondale Community Schools - Board Member Partial Term 2022
    2429. Clintondale Community Schools - Board Member Partial Term 2024
    2430. Eastpointe Community Schools - Board Member
    2431. Fitzgerald Public Schools - Board Member
    2432. Fraser Public Schools - Board Member
    2433. Lake Shore Public Schools - Board Member
    2434. Lake Shore Public Schools - Board Member Partial Term
    2435. Lakeview Public Schools - Board Member
    2436. L'Anse Creuse Public Schools - Board Member
    2437. Macomb Community College Board of Trustees
    2438. Mount Clemens Community Schools - Board Member
    2439. New Haven Community Schools - Board Member
    2440. Richmond Community Schools - Board Member
    2441. Richmond Community Schools - Board Member Partial Term
    2442. Romeo Community Schools - Board Member
    2443. Roseville Community Schools - Board Member
    2444. Roseville Community Schools - Board Member Partial Term
    2445. South Lake Schools - Board Member
    2446. South Lake Schools - Board Member Partial Term 2024
    2447. Utica Community Schools - Board Member
    2448. Van Dyke Public Schools - Board Member
    2449. Warren Consolidated Schools - Board Member
    2450. Warren Woods Public Schools - Board Member
    2451. Memphis - Police Protection Millage
    2452. St. Clair Shores - Amendment to City Charter
    2453. Sterling Heights - Amend City Charter
    2454. Sterling Heights - Nominating Petition Signatures Requirements
    2455. Utica - Marihuana Business Ordinance Amendment
    2456. Bruce Township - Increase the Number of Trustees
    2457. Manistee County Prosecuting Attorney
    2458. Manistee County Sheriff
    2459. Manistee County Clerk
    2460. Manistee County Treasurer
    2461. Manistee County Register of Deeds
    2462. Manistee County Drain Commissioner
    2463. Manistee County Surveyor
    2464. Manistee County Commissioner (1st District)
    2465. Manistee County Commissioner (2nd District)
    2466. Manistee County Commissioner (3rd District)
    2467. Manistee County Commissioner (4th District)
    2468. Manistee County Commissioner (5th District)
    2469. Manistee County Commissioner (6th District)
    2470. Manistee County Commissioner (7th District)
    2471. West Shore Community College Trustee
    2472. Arcadia Township Supervisor
    2473. Arcadia Township Clerk
    2474. Arcadia Township Treasurer
    2475. Arcadia Township Trustee
    2476. Bear Lake Township Clerk
    2477. Bear Lake Township Treasurer
    2478. Bear Lake Township Trustee
    2479. Bear Lake Township Supervisor
    2480. Brown Township Supervisor
    2481. Brown Township Clerk
    2482. Brown Township Treasurer
    2483. Brown Township Trustee
    2484. Cleon Township Supervisor
    2485. Cleon Township Clerk
    2486. Cleon Township Treasurer
    2487. Cleon Township Trustee
    2488. Dickson Township Supervisor
    2489. Dickson Township Clerk
    2490. Dickson Township Treasurer
    2491. Dickson Township Trustee
    2492. Filer Township Supervisor
    2493. Filer Township Clerk
    2494. Filer Township Treasurer
    2495. Filer Township Trustee
    2496. Manistee Township Supervisor
    2497. Manistee Township Clerk
    2498. Manistee Township Treasurer
    2499. Manistee Township Trustee
    2500. Maple Grove Township Supervisor
    2501. Maple Grove Township Clerk
    2502. Maple Grove Township Treasurer
    2503. Maple Grove Township Trustee
    2504. Marilla Township Supervisor
    2505. Marilla Township Clerk
    2506. Marilla Township Treasurer
    2507. Marilla Township Trustee
    2508. Norman Township Supervisor
    2509. Norman Township Clerk
    2510. Norman Township Treasurer
    2511. Norman Township Trustee
    2512. Onekama Township Supervisor
    2513. Onekama Township Clerk
    2514. Onekama Township Treasurer
    2515. Onekama Township Trustee
    2516. Pleasanton Township Supervisor
    2517. Pleasanton Township Clerk
    2518. Pleasanton Township Treasurer
    2519. Pleasanton Township Trustee
    2520. Springdale Township Supervisor
    2521. Springdale Township Clerk
    2522. Springdale Township Treasurer
    2523. Springdale Township Trustee
    2524. Stronach Township Supervisor
    2525. Stronach Township Clerk
    2526. Stronach Township Trustee
    2527. Manistee City Council District #3
    2528. Manistee City Council District #5
    2529. Manistee City Council District #7
    2530. Bear Lake Village President
    2531. Bear Lake Village Trustee (Full Term)
    2532. Copemish Village Trustee (2 Year Term)
    2533. Copemish Village Trustee (4 Year Term)
    2534. East Lake Village Trustee
    2535. Kaleva Village President
    2536. Kaleva Village Clerk
    2537. Kaleva Village Treasurer
    2538. Kaleva Village Trustee
    2539. Kaleva Village Trustee (Partial Term)
    2540. Onekama Village Clerk
    2541. Onekama Village Treasurer
    2542. Onekama Village Trustee - Partial Term
    2543. Onekama Village Trustee
    2544. Manistee County Council on Aging Proposal
    2545. Marilla Township - Operating Millage Levy Proposal
    2546. Benzie Central Schools - Bonding Proposal
    2547. Manistee Area School District Board Member
    2548. Onekama Consolidated School District Board Member
    2549. Onekama Consolidated School District Board Member (Partial Term)
    2550. Benzie County School District Board Member
    2551. Bear Lake School District Board Member
    2552. Kaleva-Norman-Dickson School District Board Member
    2553. Mason County Eastern School District Board Member
    2554. Mesick Consolidated School District Board Member
    2555. Marquette County Commissioner District 1
    2556. Marquette County Commissioner District 2
    2557. Marquette County Commissioner District 3
    2558. Marquette County Commissioner District 4
    2559. Marquette County Commissioner District 5
    2560. Marquette County Commissioner District 6
    2561. Marquette City Commission: Three Year Terms
    2562. Marquette Board of Light and Power: Three Year Terms
    2563. City of Ishpeming Mayor
    2564. City of Negaunee Mayor Executive
    2565. Ishpeming City Council: Four Year Term
    2566. Negaunee City Council: 3 Year Term
    2567. Marquette County Treasurer
    2568. Marquette County Prosecutor
    2569. Marquette County Sheriff
    2570. Marquette County Clerk
    2571. Marquette County Register of Deeds
    2572. Marquette County Mine Inspector
    2573. Marquette County Drain Commissioner
    2574. City of Negaunee Board of Review: Three Year Terms
    2575. Champion Township Supervisor
    2576. Ely Township Supervisor
    2577. Ewing Township Supervisor
    2578. Forsyth Township Supervisor
    2579. Humboldt Township Supervisor
    2580. Ishpeming Township Supervisor
    2581. Marquette Township Supervisor
    2582. Michigamme Township Supervisor
    2583. Negaunee Township Supervisor
    2584. Powell Township Supervisor
    2585. Republic Township Supervisor
    2586. Richmond Township Supervisor
    2587. Sands Township Supervisor
    2588. Tilden Township Supervisor
    2589. Turin Township Supervisor
    2590. Wells Township Supervisor
    2591. West Branch Township Supervisor
    2592. Skandia Township Supervisor
    2593. Chocolay Township Clerk
    2594. Champion Township Clerk
    2595. Ely Township Clerk
    2596. Ishpeming Township Clerk
    2597. Ewing Township Clerk
    2598. Forsyth Township Clerk
    2599. Humboldt Township Clerk
    2600. Marquette Township Clerk
    2601. Michigamme Township Clerk
    2602. Negaunee Township Clerk
    2603. Powell Township Clerk
    2604. Republic Township Clerk
    2605. Richmond Township Clerk
    2606. Sands Township Clerk
    2607. Tilden Township Clerk
    2608. Turin Township Clerk
    2609. Wells Township Clerk
    2610. West Branch Township Clerk
    2611. Skandia Township Clerk
    2612. Ely Township Treasurer
    2613. Champion Township Treasurer
    2614. Ewing Township Treasurer
    2615. Forsyth Township Treasurer
    2616. Humboldt Township Treasurer
    2617. Ishpeming Township Treasurer
    2618. Marquette Township Treasurer
    2619. Michigamme Township Treasurer
    2620. Negaunee Township Treasurer
    2621. Powell Township Treasurer
    2622. Republic Township Treasurer
    2623. Richmond Township Treasurer
    2624. Sands Township Treasurer
    2625. Skandia Township Treasurer
    2626. Tilden Township Treasurer
    2627. Turin Township Treasurer
    2628. Wells Township Treasurer
    2629. West Branch Township Treasurer
    2630. Champion Township Trustee
    2631. Chocolay Township Trustee
    2632. Ely Township Trustee
    2633. Forsyth Township Trustee
    2634. Ishpeming Township Trustee
    2635. Marquette Township Trustee
    2636. Michigammee Township Trustee
    2637. Tilden Township Trustee
    2638. West Branch Township Trustee
    2639. Humboldt Township Trustee
    2640. Ewing Township Trustee
    2641. Negaunee Township Trustee
    2642. Powell Township Trustee
    2643. Republic Township Trustee
    2644. Richmond Township Trustee
    2645. Sands Township Trustee
    2646. Skandia Township Trustee
    2647. Turin Township Trustee
    2648. Wells Township Trustee
    2649. Negaunee Township Community Center Board
    2650. Forsyth Township Library Board
    2651. Gwinn Area Community Schools: Six Year Terms Ending 2026
    2652. Ishpeming Public Schools: 1 - Partial Term Ending 2022
    2653. Negaunee Public Schools: 2 - Six Year Terms expiring 2026
    2654. NICE Community Schools: 2 - Six Year expiring Ending 2026
    2655. Powell Township School District: 2 - Six Year Term expiring 2026
    2656. Republic Michigamme Schools: Four Year Terms Ending 2024
    2657. Wells Township School District: 3- Six Year Terms Ending 2026
    2658. Marquette Area Public Schools: Six Year Terms Ending 2026
    2659. Ishpeming Public Schools: 3 - Six Year Terms Ending 2026
    2660. Ishpeming Public Schools: 1- Partial Term ending 2024
    2661. NICE Community Schools: 1 - Four Year Term expiring 2024
    2662. Powell Township School District: 2 - Four Year Terms expiring 2024
    2663. CHARTER TOWNSHIP OF CHOCOLAY - LIBRARY MILLAGE RENEWAL PROPOSAL
    2664. MARQUETTE CHARTER TOWNSHIP - LIBRARY MILLAGE RENEWAL
    2665. MARQUETTE CHARTER TOWNSHIP - RECREATIONAL FUNDING MILLAGE
    2666. REPUBLIC TOWNSHIP- DAM IMPROVEMENT MAINTENANCE & REPAIR MILLAGE
    2667. RICHMOND TOWNSHIP –LIBRARY FUND MILLAGE
    2668. WEST BRANCH TOWNSHIP - LIBRARY SERVICES MILLAGE RENEWAL
    2669. 96th District Judge of District Court Incumbent 6 Year Term (1) Position
    2670. Midland County Prosecuting Attorney
    2671. Midland County Sheriff
    2672. Midland County Clerk
    2673. Midland County Treasurer
    2674. Midland County Register of Deeds
    2675. Midland County Drain Commissioner
    2676. Midland County Board of Commissioners District 1
    2677. Midland County Board of Commissioners District 2
    2678. Midland County Board of Commissioners District 3
    2679. Midland County Board of Commissioners District 4
    2680. Midland County Board of Commissioners District 5
    2681. Midland County Board of Commissioners District 6
    2682. Midland County Board of Commissioners District 7
    2683. Edenville Township Supervisor
    2684. Edenville Township Clerk
    2685. Edenville Township Treasurer
    2686. Edenville Township Trustee
    2687. Geneva Township Supervisor
    2688. Geneva Township Treasurer
    2689. Geneva Township Trustee
    2690. Greendale Township Supervisor
    2691. Greendale Township Clerk
    2692. Greendale Township Treasurer
    2693. Greendale Township Trustee
    2694. Homer Township Supervisor
    2695. Homer Township Clerk
    2696. Homer Township Treasurer
    2697. Homer Township Trustee
    2698. Hope Township Supervisor
    2699. Hope Township Clerk
    2700. Hope Township Treasurer
    2701. Hope Township Trustee
    2702. Ingersoll Township Supervisor
    2703. Ingersoll Township Clerk
    2704. Ingersoll Township Treasurer
    2705. Ingersoll Township Trustee
    2706. Jasper Township Supervisor
    2707. Jasper Township Clerk
    2708. Jasper Township Treasurer
    2709. Jasper Township Trustee
    2710. Jerome Township Supervisor
    2711. Jerome Township Clerk
    2712. Jerome Township Treasurer
    2713. Jerome Township Trustee
    2714. Larkin Township Supervisor
    2715. Larkin Township Clerk
    2716. Larkin Township Treasurer
    2717. Larkin Township Trustee
    2718. Lee Township Supervisor
    2719. Lee Township Clerk
    2720. Lee Township Treasurer
    2721. Lee Township Trustee
    2722. Lincoln Township Supervisor
    2723. Lincoln Township Clerk
    2724. Lincoln Township Treasurer
    2725. Lincoln Township Trustee
    2726. Midland Township Supervisor
    2727. Midland Township Clerk
    2728. Midland Township Treasurer
    2729. Midland Township Trustee
    2730. Mills Township Supervisor
    2731. Mills Township Clerk
    2732. Mills Township Treasurer
    2733. Mills Township Trustee
    2734. Mt. Haley Township Supervisor
    2735. Mt. Haley Township Clerk
    2736. Mt. Haley Township Treasurer
    2737. Mt. Haley Township Trustee
    2738. Porter Township Supervisor
    2739. Porter Township Clerk
    2740. Porter Township Treasurer
    2741. Porter Township Trustee
    2742. Warren Township Supervisor
    2743. Warren Township Clerk
    2744. Warren Township Treasurer
    2745. Warren Township Trustee
    2746. 75th District Court Judge
    2747. Delta College Board of Trustees Midland County
    2748. Delta College Board of Trustees Saginaw County
    2749. Coleman Mayor
    2750. Coleman Councilman
    2751. Sanford Village Council Member
    2752. Midland Public Schools Board Member Four-Year Term
    2753. Midland Public Schools Board Member Six-Year Term
    2754. Bullock Creek Schools Board Member
    2755. Coleman Community School District Board Member 6-Yr Term
    2756. Meridian Public Schools Board Member
    2757. Midland County Educational Services Agency Board Member 6-year term
    2758. Midland County Educational Services Agency Board Member 2-year term
    2759. Midland City Council Ward 1
    2760. Midland City Council Ward 2
    2761. Midland City Council Ward 3
    2762. Midland City Council Ward 4
    2763. Midland City Council Ward 5
    2764. Lincoln Township Road Millage Proposal
    2765. Mills Township Road Millage Renewal Proposal
    2766. Isabella County Prosecuting Attorney
    2767. Isabella County Sheriff
    2768. Isabella County Clerk
    2769. Isabella County Treasurer
    2770. Isabella County Register of Deeds
    2771. Isabella County Road Commission
    2772. Isabella County Drain Commission
    2773. Isabella County Commission District One
    2774. Isabella County Commission District Two
    2775. Isabella County Commission District Three
    2776. Isabella County Commission District Four
    2777. Isabella County Commission District Five
    2778. Isabella County Commission District Six
    2779. Isabella County Commission District Seven
    2780. Mt Pleasant City Commission
    2781. Mt Pleasant Public Schools Board of Education
    2782. Union Township Supervisor
    2783. Union Township Clerk
    2784. Union Township Treasurer
    2785. Union Township Board of Trustees
    2786. Mid Michigan College Annexation Proposition
    2787. Mid Michigan College Proposal
    2788. Muskegon County Prosecuting Attorney
    2789. Muskegon County Sheriff
    2790. Muskegon County Clerk
    2791. Muskegon County Treasurer
    2792. Muskegon County Register of Deeds
    2793. Muskegon County Drain Commissioner
    2794. Muskegon County Surveyor
    2795. Muskegon County Commissioner District 1
    2796. Muskegon County Commissioner District 2
    2797. Muskegon County Commissioner District 3
    2798. Muskegon County Commissioner District 4
    2799. Muskegon County Commissioner District 5
    2800. Muskegon County Commissioner District 6
    2801. Muskegon County Commissioner District 7
    2802. Muskegon County Commissioner District 8
    2803. Muskegon County Commissioner District 9
    2804. Casnovia Township Supervisor
    2805. Casnovia Township Treasurer
    2806. Casnovia Township Clerk
    2807. Casnovia Township Trustee
    2808. Blue Lake Township Supervisor
    2809. Blue Lake Township Treasurer
    2810. Blue Lake Township Clerk
    2811. Blue Lake Township Trustee
    2812. Cedar Creek Township Supervisor
    2813. Cedar Creek Township Treasurer
    2814. Cedar Creek Clerk
    2815. Cedar Creek Township Trustee
    2816. Dalton Township Supervisor
    2817. Dalton Township Treasurer
    2818. Dalton Township Clerk
    2819. Dalton Township Trustee
    2820. Egelston Township Supervisor
    2821. Egelston Township Treasurer
    2822. Egelston Township Clerk
    2823. Egelston Township Trustee
    2824. Egelston Township Constable
    2825. Fruitland Township Supervisor
    2826. Fruitland Township Treasurer
    2827. Fruitland Township Trustee
    2828. Fruitland Township Clerk
    2829. Fruitland Township Parks Commissioner
    2830. Fruitport Township Supervisor
    2831. Fruitport Township Treasurer
    2832. Fruitport Township Trustee
    2833. Fruitport Township Clerk
    2834. Fruitport Township Parks Commissioner
    2835. Holton Township Supervisor
    2836. Holton Township Treasurer
    2837. Holton Township Clerk
    2838. Holton Township Trustee
    2839. Laketon Township Supervisor
    2840. Laketon Township Treasurer
    2841. Laketon Township Clerk
    2842. Laketon Township Trustee
    2843. Montague Township Supervisor
    2844. Montague Township Treasurer
    2845. Montague Township Clerk
    2846. Montague Township Trustee
    2847. Moorland Township Supervisor
    2848. Moorland Township Treasurer
    2849. Moorland Township Clerk
    2850. Moorland Township Trustee
    2851. Muskegon Township Supervisor
    2852. Muskegon Township Treasurer
    2853. Muskegon Township Clerk
    2854. Muskegon Township Trustee
    2855. Ravenna Township Supervisor
    2856. Ravenna Township Treasurer
    2857. Ravenna Township Clerk
    2858. Ravenna Township Trustee
    2859. Sullivan Township Supervisor
    2860. Sullivan Township Treasurer
    2861. Sullivan Township Clerk
    2862. Sullivan Township Trustee
    2863. White River Township Supervisor
    2864. White River Township Treasurer
    2865. White River Township Clerk
    2866. White River Township Trustee
    2867. Whitehall Township Supervisor
    2868. Whitehall Township Treasurer
    2869. Whitehall Township Clerk
    2870. Whitehall Township Trustee
    2871. 60th District Court Judge Incumbent
    2872. 60th District Court Judge Non-Incumbent
    2873. North Muskegon City Council Member
    2874. Roosevelt Park City Council Member
    2875. Fruitport Village President
    2876. Fruitport Village Council Member
    2877. Lakewood Club Village President
    2878. Lakewood Club Village Treasurer
    2879. Lakewood Club Village Trustee
    2880. Ravenna Village Council Member
    2881. Ravenna Village Council Member (Partial Term)
    2882. Muskegon Community College Board of Trustees
    2883. Fruitport Community Schools Board Member
    2884. Holton Public Schools Board Member
    2885. Mona Shores School Board Member
    2886. Montague Area School District Board Member
    2887. Montague Area School District Board Member (Partial Term)
    2888. Muskegon City School Board Member
    2889. Muskegon Heights School Board Member
    2890. North Muskegon School Board Member
    2891. Oakridge Public School Board Member
    2892. Orchard View School Board Member
    2893. Ravenna Public School Board
    2894. Reeths-Puffer School Board
    2895. Whitehall District School Board Member
    2896. Whitehall District School Board Member (Partial Term)
    2897. Casnovia Township Fire Department Operating Millage Renewal
    2898. Fruitport Community Schools Operating Millage Renewal
    2899. Wayne County Commissioner 8th District
    2900. Wayne County Commissioner 9th District
    2901. Wayne County Commissioner 10th District
    2902. Wayne County Commissioner 11th District
    2903. Wayne County Commissioner 12th District
    2904. Canton Township Supervisor
    2905. Canton Township Clerk
    2906. Canton Township Treasurer
    2907. Canton Township Board of Trustees
    2908. Northville Township Supervisor
    2909. Northville Township Clerk
    2910. Northville Township Treasurer
    2911. Northville Township Board of Trustees
    2912. Plymouth Township Supervisor
    2913. Plymouth Township Clerk
    2914. Plymouth Township Treasurer
    2915. Plymouth Township Board of Trustees
    2916. Redford Township Supervisor
    2917. Redford Township Clerk
    2918. Redford Township Treasurer
    2919. Redford Township Board of Trustees
    2920. Redford Township Park Commissioner
    2921. Sumpter Township Supervisor
    2922. Sumpter Township Clerk
    2923. Sumpter Township Treasurer
    2924. Sumpter Township Board of Trustees
    2925. Van Buren Township Supervisor
    2926. Van Buren Township Clerk
    2927. Van Buren Township Treasurer
    2928. Van Buren Township Board of Trustees
    2929. Wayne Mayor
    2930. Wayne City Council, Ward 1
    2931. Wayne City Council, Ward 2
    2932. Wayne City Council, Ward 3
    2933. 16th District Court Judge Incumbent
    2934. 17th District Court Judge Incumbent
    2935. 18th District Court Judge Incumbent
    2936. 21st District Court Judge Incumbent
    2937. 29th District Court Judge Non-Incumbent (Partial Term)
    2938. 34th District Court Judge Incumbent
    2939. 35th District Court Judge Incumbent
    2940. Schoolcraft Community College Board of Trustees
    2941. Wayne County Community College District Board of Trustees - District 9
    2942. Airport Community Schools Board of Education
    2943. Airport Community Schools Board of Education (Partial Term)
    2944. Clarenceville School District Board of Education
    2945. Garden City School District Board of Education
    2946. Huron School District Board of Education
    2947. Livonia Public School District Board of Education
    2948. Northville Public Schools Board of Education
    2949. Plymouth-Canton Community Schools Board of Education
    2950. Plymouth-Canton Community Schools Board of Education (Partial Term)
    2951. Redford Union School District Board of Education
    2952. South Redford School District Board of Education
    2953. Van Buren Public Schools Board of Education
    2954. Wayne-Westland School District Board of Education
    2955. Belleville Area District Library Board of Trustees
    2956. Belleville Area District Library Board of Trustees (partial term)
    2957. Canton Library Board of Directors
    2958. Northville District Library Board of Trustees
    2959. Plymouth District Library Board of Trustees
    2960. Belleville Petition #1
    2961. Belleville Petition #2
    2962. Wayne Proposal #1
    2963. Wayne Proposal #2
    2964. Plymouth Township Fire Millage Renewal
    2965. Van Buren Township Public Safety Millage Renewal
    2966. Wayne County RESA Millage Renewal
    2967. Oakland County Executive
    2968. Oakland County Prosecuting Attorney
    2969. Oakland County Sheriff
    2970. Oakland County Clerk /Register of Deeds
    2971. Oakland County Treasurer
    2972. Oakland County Water Resources Commissioner
    2973. Oakland County Commissioner District 1
    2974. Oakland County Commissioner District 2
    2975. Oakland County Commissioner District 3
    2976. Oakland County Commissioner District 4
    2977. Oakland County Commissioner District 5
    2978. Oakland County Commissioner District 6
    2979. Oakland County Commissioner District 7
    2980. Oakland County Commissioner District 8
    2981. Oakland County Commissioner District 9
    2982. Oakland County Commissioner District 10
    2983. Oakland County Commissioner District 11
    2984. Oakland County Commissioner District 12
    2985. Oakland County Commissioner District 13
    2986. Oakland County Commissioner District 14
    2987. Oakland County Commissioner District 15
    2988. Oakland County Commissioner District 16
    2989. Oakland County Commissioner District 17
    2990. Oakland County Commissioner District 18
    2991. Oakland County Commissioner District 19
    2992. Oakland County Commissioner District 20
    2993. Oakland County Commissioner District 21
    2994. Addison Township Supervisor
    2995. Addison Township Clerk
    2996. Addison Township Treasurer
    2997. Addison Township Trustee
    2998. Bloomfield Township Supervisor
    2999. Bloomfield Township Clerk
    3000. Bloomfield Township Treasurer
    3001. Bloomfield Township Trustee
    3002. Brandon Township Supervisor
    3003. Brandon Township Clerk
    3004. Brandon Township Treasurer
    3005. Brandon Township Trustee
    3006. Commerce Township Supervisor
    3007. Commerce Township Clerk
    3008. Commerce Township Treasurer
    3009. Commerce Township Trustee
    3010. Groveland Township Supervisor
    3011. Groveland Township Clerk
    3012. Groveland Township Treasurer
    3013. Groveland Township Trustee
    3014. Highland Township Supervisor
    3015. Highland Township Clerk
    3016. Highland Township Treasurer
    3017. Highland Township Trustee
    3018. Holly Township Supervisor
    3019. Holly Township Clerk
    3020. Holly Township Treasurer
    3021. Holly Township Trustee
    3022. Holly Township Park Commissioner
    3023. Independence Township Supervisor
    3024. Independence Township Clerk
    3025. Independence Township Treasurer
    3026. Independence Township Trustee
    3027. Lyon Township Supervisor
    3028. Lyon Township Clerk
    3029. Lyon Township Treasurer
    3030. Lyon Township Trustee
    3031. Milford Township Supervisor
    3032. Milford Township Clerk
    3033. Milford Township Treasurer
    3034. Milford Township Trustee
    3035. Novi Township Supervisor
    3036. Novi Township Clerk
    3037. Novi Township Treasurer
    3038. Novi Township Trustee
    3039. Oakland Township Supervisor
    3040. Oakland Township Clerk
    3041. Oakland Township Treasurer
    3042. Oakland Township Trustee
    3043. Oakland Township Park Commissioner
    3044. Orion Township Supervisor
    3045. Orion Township Clerk
    3046. Orion Township Treasurer
    3047. Orion Township Trustee
    3048. Oxford Township Supervisor
    3049. Oxford Township Clerk
    3050. Oxford Township Treasurer
    3051. Oxford Township Trustee
    3052. Oxford Township Park Commissioner
    3053. Rose Township Supervisor
    3054. Rose Township Clerk
    3055. Rose Township Treasurer
    3056. Rose Township Trustee
    3057. Royal Oak Township Supervisor
    3058. Royal Oak Township Clerk
    3059. Royal Oak Township Treasurer
    3060. Royal Oak Township Trustee
    3061. Royal Oak Township Park Commissioner
    3062. Southfield Township Supervisor
    3063. Southfield Township Clerk
    3064. Southfield Township Treasurer
    3065. Southfield Township Trustee
    3066. Springfield Township Supervisor
    3067. Springfield Township Clerk
    3068. Springfield Township Treasurer
    3069. Springfield Township Trustee
    3070. Springfield Township Park Commissioner
    3071. Waterford Township Supervisor
    3072. Waterford Township Clerk
    3073. Waterford Township Treasurer
    3074. Waterford Township Trustee
    3075. West Bloomfield Township Supervisor
    3076. West Bloomfield Township Clerk
    3077. West Bloomfield Township Treasurer
    3078. West Bloomfield Township Trustee
    3079. West Bloomfield Township Park Commissioner
    3080. White Lake Township Supervisor
    3081. White Lake Township Clerk
    3082. White Lake Township Treasurer
    3083. White Lake Township Trustee
    3084. Judge of District Court - 35th District, Incumbent Position, 6 Year Term
    3085. Judge of District Court - 43rd District, Incumbent Position, 6 Year Term
    3086. Judge of District Court - 45th District, Non-Incumbent Position, 6 Year Term
    3087. Judge of District Court District 46, Incumbent Position, 6 Year Term
    3088. Judge of District Court District 47, Incumbent Position, 6 Year Term
    3089. Judge of District Court District 48, Incumbent Position, 6 Year Term
    3090. Judge of District Court District 50, Incumbent Position, 6 Year Term
    3091. Judge of District Court District 51, Incumbent Position, 6 Year Term
    3092. Judge of District Court District 52 Division 1, Incumbent Position, 6 Year Term
    3093. Judge of District Court District 52 Division 2, Incumbent Position, 6 Year Term
    3094. Judge of District Court District 52 Division 3, Incumbent Position, 6 Year Term
    3095. Judge of District Court District 52 Division 4, Incumbent Position, 6 Year Term
    3096. Oakland Community College Board Member
    3097. Clarkston Mayor
    3098. Clarkston Council Member, 2 Year Term
    3099. Clarkston Council Member, Term Ending 11/8/2021
    3100. Keego Harbor Council Member
    3101. Orchard Lake Council Member, 3 Year Term
    3102. Orchard Lake Council Member, Term Ending 11/15/2021
    3103. Sylvan Lake Council Member
    3104. Addison Township Library Board Member
    3105. Bloomfield Township Library Board Member
    3106. Brandon Township Library Board Member
    3107. Highland Township Library Board Member
    3108. Holly Township Library Board Member
    3109. Lyon Township Library Board Member
    3110. Milford Township Library Board Member
    3111. Oakland Township Library Board Member
    3112. Orion Township Library Board Member
    3113. Oxford Township Library Board Member
    3114. Royal Oak Township Library Board Member
    3115. Springfield Township Library Board Member
    3116. West Bloomfield Township Library Board Member
    3117. White Lake Township Library Board Member
    3118. Beverly Hills Village Council Member
    3119. Bingham Farms Village Trustee, 4 Year Term
    3120. Bingham Farms Village Trustee, Term Ending 11/21/2022
    3121. Franklin Village President
    3122. Franklin Village Trustee
    3123. Holly Village President
    3124. Holly Village Council Member, 4 Year Term
    3125. Holly Village Council Member, Term Ending 11/22/2022
    3126. Lake Orion Village Council Member
    3127. Leonard Village President
    3128. Leonard Village Treasurer
    3129. Leonard Village Trustee
    3130. Milford Village President
    3131. Milford Village Council Member
    3132. Ortonville Village President
    3133. Ortonville Village Trustee
    3134. Oxford Village Council Member, 4 Year Term
    3135. Oxford Village Council Member, Term Ending 11/14/2022
    3136. Wolverine Lake Village Council Member
    3137. Avondale School District Board Member
    3138. Berkley School District Board Member
    3139. Birmingham Public Schools Board Member
    3140. Bloomfield Hills School District Board Member
    3141. Brandon School District Board Member
    3142. Clarenceville School District Board Member
    3143. Clarkston Community Schools Board Member
    3144. Clawson Public Schools Board Member
    3145. Farmington Public School District Board Member, 6 Year Term
    3146. Farmington Public School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    3147. Ferndale Public Schools Board Member
    3148. Hazel Park School District Board Member
    3149. Holly Area School District Board Member
    3150. Huron Valley School District Board Member, 6 Year Term
    3151. Huron Valley School District Board Member, 4 Year Term
    3152. Huron Valley School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    3153. Lake Orion Community Schools Board Member
    3154. Lamphere Schools Board Member
    3155. Madison District Public Schools Board Member
    3156. Novi Community School District Board Member
    3157. Oak Park School District Board Member, 6 Year Term
    3158. Oak Park School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    3159. Oxford Community Schools Board Member
    3160. Pontiac School District Board Member
    3161. Rochester Community School District Board Member, 6 Year Term
    3162. Rochester Community School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    3163. Royal Oak Schools Board Member
    3164. South Lyon Community Schools Board Member, 6 Year Term
    3165. South Lyon Community Schools Board Member, Term Ending 12/31/2024
    3166. Southfield Public Schools Board Member
    3167. Walled Lake Consolidated School District Board Member
    3168. Waterford School District Board Member, 6 Year Term
    3169. Waterford School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    3170. West Bloomfield School District Board Member
    3171. Ferndale District Library Board Member
    3172. Franklin Village Library Board
    3173. Hazel Park District Library Board Member
    3174. Salem/South Lyon District Library Board Member, 4 Year Term
    3175. Salem/South Lyon District Library Board Member, Term Ending 12/31/2022
    3176. Oakland County: Millage Replacement and Increase to Improve, Operate, and Maintain Parks, Open Space Areas, Trails, and Recreation Activities in Oakland County, Michigan
    3177. Birmingham: Parks and Recreation Bond Proposal
    3178. Lathrup Village: Street Improvements Bond Proposal
    3179. South Lyon: Charter Amendment Proposal
    3180. Southfield: Proposed Charter Amendment
    3181. Sylvan Lake: Charter Amendment Proposal 1
    3182. Walled Lake: Explanatory Caption Regarding Proposed Amendment to Section 4.7 of the City of Walled Lake Charter
    3183. Wixom: Renewal of an Additional Operating Millage for Municipal Operating Purposes Including Police and Fire, Public Works, and Parks & Recreation
    3184. Oakland Township: Fire Department and Emergency Medical Services Operating Millage
    3185. Oakland Township: Renewal of the Historic District Operating Millage
    3186. Oxford Township: Millage for Fire Protection, Emergency Medical Services and Advanced Life Support Services
    3187. Beverly Hills Village: Ballot Proposal 1
    3188. Franklin Village: Renewal of Special Millage for Police Services and General Fund
    3189. Holly Village: Charter Amendment
    3190. Lake Orion Village: Legalize Marihuana Facilities and Establishments
    3191. Holly Area School District: Operating Millage Proposal
    3192. Royal Oak Schools: Operating Millage Proposal
    3193. Saginaw County Prosecuting Attorney
    3194. Saginaw County Sheriff
    3195. Saginaw County Clerk
    3196. Saginaw County Treasurer
    3197. Saginaw County Register of Deeds
    3198. Saginaw County Public Works Commissioner
    3199. Saginaw County Board of Commissioners District 1
    3200. Saginaw County Board of Commissioners District 2
    3201. Saginaw County Board of Commissioners District 3
    3202. Saginaw County Board of Commissioners District 4
    3203. Saginaw County Board of Commissioners District 5
    3204. Saginaw County Board of Commissioners District 6
    3205. Saginaw County Board of Commissioners District 7
    3206. Saginaw County Board of Commissioners District 8
    3207. Saginaw County Board of Commissioners District 9
    3208. Saginaw County Board of Commissioners District 10
    3209. Saginaw County Board of Commissioners District 11
    3210. Albee Township Supervisor
    3211. Albee Township Clerk
    3212. Albee Township Treasurer
    3213. Albee Township Trustee
    3214. Birch Run Township Supervisor
    3215. Birch Run Township Clerk
    3216. Birch Run Township Treasurer
    3217. Birch Run Township Trustee
    3218. Blumfield Township Supervisor
    3219. Blumfield Township Clerk
    3220. Blumfield Township Treasurer
    3221. Blumfield Township Trustee
    3222. Brady Township Supervisor
    3223. Brady Township Clerk
    3224. Brady Township Treasurer
    3225. Brady Township Trustee
    3226. Brant Township Supervisor
    3227. Brant Township Clerk
    3228. Brant Township Treasurer
    3229. Brant Township Trustee
    3230. Bridgeport Township Supervisor
    3231. Bridgeport Township Clerk
    3232. Bridgeport Township Treasurer
    3233. Bridgeport Township Trustee
    3234. Bridgeport Township Library Board Director
    3235. Buena Vista Township Supervisor
    3236. Buena Vista Township Clerk
    3237. Buena Vista Township Treasurer
    3238. Buena Vista Township Trustee
    3239. Carrollton Township Supervisor
    3240. Carrollton Township Clerk
    3241. Carrollton Township Treasurer
    3242. Carrollton Township Trustee
    3243. Chapin Township Supervisor
    3244. Chapin Township Clerk
    3245. Chapin Township Treasurer
    3246. Chapin Township Trustee
    3247. Chesaning Township Supervisor
    3248. Chesaning Township Clerk
    3249. Chesaning Township Treasurer
    3250. Chesaning Township Trustee
    3251. Frankenmuth Township Supervisor
    3252. Frankenmuth Township Clerk
    3253. Frankenmuth Township Treasurer
    3254. Frankenmuth Township Trustee
    3255. Fremont Township Supervisor
    3256. Fremont Township Clerk
    3257. Fremont Township Treasurer
    3258. Fremont Township Trustee
    3259. James Township Supervisor
    3260. James Township Clerk
    3261. James Township Treasurer
    3262. James Township Trustee
    3263. James Township Park Commissioner
    3264. Jonesfield Township Supervisor
    3265. Jonesfield Township Clerk
    3266. Jonesfield Township Treasurer
    3267. Jonesfield Township Trustee
    3268. Kochville Township Supervisor
    3269. Kochville Township Clerk
    3270. Kochville Township Treasurer
    3271. Kochville Township Trustee
    3272. Lakefield Township Supervisor
    3273. Lakefield Township Clerk
    3274. Lakefield Township Treasurer
    3275. Lakefield Township Trustee
    3276. Maple Grove Township Supervisor
    3277. Maple Grove Township Clerk
    3278. Maple Grove Township Treasurer
    3279. Maple Grove Township Trustee
    3280. Marion Township Supervisor
    3281. Marion Township Clerk
    3282. Marion Township Treasurer
    3283. Marion Township Trustee
    3284. Richland Township Supervisor
    3285. Richland Township Clerk
    3286. Richland Township Treasurer
    3287. Richland Township Trustee
    3288. Richland Township Park Board
    3289. Richland Township Library Board Director
    3290. Saginaw Township Supervisor
    3291. Saginaw Township Clerk
    3292. Saginaw Township Treasurer
    3293. Saginaw Township Trustee
    3294. Saginaw Township Park Commissioner
    3295. St. Charles Township Supervisor
    3296. St. Charles Township Clerk
    3297. St. Charles Township Treasurer
    3298. St. Charles Township Trustee
    3299. Spaulding Township Supervisor
    3300. Spaulding Township Clerk
    3301. Spaulding Township Treasurer
    3302. Spaulding Township Trustee
    3303. Swan Creek Township Supervisor
    3304. Swan Creek Township Clerk
    3305. Swan Creek Township Treasurer
    3306. Swan Creek Township Trustee
    3307. Taymouth Township Supervisor
    3308. Taymouth Township Clerk
    3309. Taymouth Township Treasurer
    3310. Taymouth Township Trustee
    3311. Thomas Township Supervisor
    3312. Thomas Township Clerk
    3313. Thomas Township Treasurer
    3314. Thomas Township Trustee
    3315. Thomas Township Park Commissioner
    3316. Thomas Township Library Board Director
    3317. Tittabawassee Township Supervisor
    3318. Tittabawassee Township Clerk
    3319. Tittabawassee Township Treasurer
    3320. Tittabawassee Township Trustee
    3321. Zilwaukee Township Supervisor
    3322. Zilwaukee Township Clerk
    3323. Zilwaukee Township Treasurer
    3324. Zilwaukee Township Trustee
    3325. 70th District Court 2nd Division Judge Incumbent
    3326. Frankenmuth Mayor
    3327. Frankenmuth City Council
    3328. Saginaw City Council
    3329. Zilwaukee City Council
    3330. Birch Run Village Trustees
    3331. Chesaning Village President
    3332. Chesaning Village Clerk
    3333. Chesaning Village Treasurer
    3334. Chesaning Village Trustees
    3335. Merrill Village President
    3336. Merrill Village Clerk
    3337. Merrill Village Treasurer
    3338. Merrill Village Trustees
    3339. Merrill Village Trustees (Partial Term)
    3340. Oakley Village President
    3341. Oakley Village Trustees
    3342. Reese Village President
    3343. Reese Village Trustees
    3344. Reese Village Trustees (Partial Term)
    3345. St. Charles Village President
    3346. St. Charles Village Trustees
    3347. Ashley Community Schools Board of Education
    3348. Birch Run Area Schools Board of Education
    3349. Breckenridge School District Board of Education
    3350. Breckenridge School District Board of Education (Partial Term)
    3351. Bridgeport-Spaulding Community Schools Board of Education
    3352. Carrollton Public Schools Board of Education
    3353. Chesaning Union School District Board of Education
    3354. Frankenmuth School District Board of Education
    3355. Freeland Community District Board of Education
    3356. Hemlock Public Schools Board of Education
    3357. Merrill Community Schools Board of Education
    3358. Reese Public Schools Board of Education
    3359. Reese Public Schools Board of Education (Partial Term)
    3360. Saginaw City School District Board of Education
    3361. Saginaw Township Community Schools Board of Education
    3362. St. Charles Community Schools Board of Education
    3363. Swan Valley School District Board of Education
    3364. River Rapids District Library Board
    3365. Saginaw County Health Department New Millage Proposal
    3366. Frankenmuth Township Road Maintenance Millage Renewal
    3367. Richland Township Park Improvement Millage Proposal
    3368. Birch Run General Operations Millage Renewal
    3369. Saginaw City School District Bond Proposal
    3370. Troy City Council
    3371. Judge of Probate Court Incumbent - Six Year Term
    3372. Wayne County Probate Court Judge, Incumbent 6-yr. term
    3373. Chippewa County Probate Judge
    3374. Judge of Probate Court - Genesee County (Incumbent Position)
    3375. Judge of Probate Court - Kent
    3376. Kalamazoo County Probate Court
    3377. Ingham County Judge of Probate Court
    3378. Macomb County Probate Court Judge
    3379. Judge of Probate Court, Incumbent Position, 6 Year Term
    3380. Saginaw County Probate Court Judge Incumbent
    3381. Michigan 26th Circuit Court
    3382. 22nd Circuit Judge of Circuit Court Incumbent - Six Year Term
    3383. 22nd Circuit Judge of Circuit Court Non-Incumbent - Six Year Term
    3384. 18th Circuit Judge of Circuit Court
    3385. 12th Circuit Court Judge (Incumbent Position)
    3386. Wayne County 3rd Circuit Court Judge, Incumbent 6-yr. term
    3387. Wayne County 3rd Circuit Court Judge, Non-Incumbent 6-yr term
    3388. Wayne County 3rd Circuit Court Judge Incumbent - Partial Term Ending 01/01/2023
    3389. Judge of 11th Circuit Court
    3390. Judge of Circuit Court - 7th Circuit (Incumbent Position)
    3391. 7th Circuit Judge of Circuit Court (Non-Incumbent )
    3392. Judge of Circuit Court - 17th Circuit
    3393. 20th District Circuit Court Judge
    3394. 4th Circuit Court Judge Incumbent Position
    3395. Kalamazoo County 9th Judicial Circuit Court
    3396. 29th Judicial Circuit Court - Non-Incumbent
    3397. 30th Judicial Circuit Court - Incumbent
    3398. 30th Judicial Circuit Court - Non-Incumbent
    3399. 30th Judicial Circuit Court - Incumbent - Partial Term
    3400. 56th Judicial Circuit Court - Incumbent
    3401. Lenawee County Judge of 39th Circuit Court
    3402. 16th Circuit Court Judge
    3403. 19th Circuit Court Judge
    3404. 25th Circuit Judge of Circuit Court Incumbent 6 Year Term (1) Position
    3405. Circuit Court Judge
    3406. 14th Circuit Court Judge Incumbent
    3407. Judge of Circuit Court - 6th Circuit, Incumbent Position, 6 Year Term
    3408. Judge of Circuit Court - 6th Circuit, Incumbent Position, Term Ending 1/1/2025
    3409. Judge of Circuit Court - 6th Circuit, Non-Incumbent Position, 6 Year Term
    3410. 10th Circuit Court Judge Incumbent
    3411. Mattawan Consolidated School Board