Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Races

  1. Michigan
    1. US President
    2. Jackson City Council Ward 5 Recall Election
    3. U.S. Senate
    4. U.S. House, District 1
    5. U.S. House, District 2
    6. U.S. House, District 3
    7. U.S. House, District 4
    8. U.S. House, District 5
    9. U.S. House, District 6
    10. U.S. House, District 7
    11. U.S. House, District 8
    12. U.S. House, District 9
    13. U.S. House, District 10
    14. U.S. House, District 11
    15. U.S. House, District 12
    16. U.S. House, District 13
    17. U.S. House, District 14
    18. Michigan House District 1
    19. Michigan House District 2
    20. Michigan House District 3
    21. Michigan House District 4
    22. Michigan House District 5
    23. Michigan House District 6
    24. Michigan House District 7
    25. Michigan House District 8
    26. Michigan House District 9
    27. Michigan House District 10
    28. Michigan House District 11
    29. Michigan House District 12
    30. Michigan House District 13
    31. Michigan House District 14
    32. Michigan House District 15
    33. Michigan House District 16
    34. Michigan House District 17
    35. Michigan House District 18
    36. Michigan House District 19
    37. Michigan House District 20
    38. Michigan House District 21
    39. Michigan House District 22
    40. Michigan House District 23
    41. Michigan House District 24
    42. Michigan House District 25
    43. Michigan House District 26
    44. Michigan House District 27
    45. Michigan House District 28
    46. Michigan House District 29
    47. Michigan House District 30
    48. Michigan House District 31
    49. Michigan House District 32
    50. Michigan House District 33
    51. Michigan House District 34
    52. Michigan House District 35
    53. Michigan House District 36
    54. Michigan House District 37
    55. Michigan House District 38
    56. Michigan House District 39
    57. Michigan House District 40
    58. Michigan House District 41
    59. Michigan House District 42
    60. Michigan House District 43
    61. Michigan House District 44
    62. Michigan House District 45
    63. Michigan House District 46
    64. Michigan House District 47
    65. Michigan House District 48
    66. Michigan House District 49
    67. Michigan House District 50
    68. Michigan House District 51
    69. Michigan House District 52
    70. Michigan House District 53
    71. Michigan House District 54
    72. Michigan House District 55
    73. Michigan House District 56
    74. Michigan House District 57
    75. Michigan House District 58
    76. Michigan House District 59
    77. Michigan House District 60
    78. Michigan House District 61
    79. Michigan House District 62
    80. Michigan House District 63
    81. Michigan House District 64
    82. Michigan House District 65
    83. Michigan House District 66
    84. Michigan House District 67
    85. Michigan House District 68
    86. Michigan House District 69
    87. Michigan House District 70
    88. Michigan House District 71
    89. Michigan House District 72
    90. Michigan House District 73
    91. Michigan House District 74
    92. Michigan House District 75
    93. Michigan House District 76
    94. Michigan House District 77
    95. Michigan House District 78
    96. Michigan House District 79
    97. Michigan House District 80
    98. Michigan House District 81
    99. Michigan House District 82
    100. Michigan House District 83
    101. Michigan House District 84
    102. Michigan House District 85
    103. Michigan House District 86
    104. Michigan House District 87
    105. Michigan House District 88
    106. Michigan House District 89
    107. Michigan House District 90
    108. Michigan House District 91
    109. Michigan House District 92
    110. Michigan House District 93
    111. Michigan House District 94
    112. Michigan House District 95
    113. Michigan House District 96
    114. Michigan House District 97
    115. Michigan House District 98
    116. Michigan House District 99
    117. Michigan House District 100
    118. Michigan House District 101
    119. Michigan House District 102
    120. Michigan House District 103
    121. Michigan House District 104
    122. Michigan House District 105
    123. Michigan House District 106
    124. Michigan House District 107
    125. Michigan House District 108
    126. Michigan House District 109
    127. Michigan House District 110
    128. State Board of Education
    129. University of Michigan Board of Regents
    130. Michigan State University Board of Trustees
    131. Wayne State University Board of Governors
    132. Michigan Supreme Court Justice
    133. Appeals Court, District 1
    134. Appeals Court, District 2
    135. Appeals Court, District 3
    136. Appeals Court, District 4
    137. Washtenaw County Prosecuting Attorney
    138. Washtenaw County Sheriff
    139. Washtenaw County Clerk / Register of Deeds
    140. Washtenaw County Treasurer
    141. Washtenaw County Water Resources Commissioner
    142. Washtenaw County Commissioner District 1
    143. Washtenaw County Commissioner District 2
    144. Washtenaw County Commissioner District 3
    145. Washtenaw County Commissioner District 4
    146. Washtenaw County Commissioner District 5
    147. Washtenaw County Commissioner District 6
    148. Washtenaw County Commissioner District 7
    149. Washtenaw County Commissioner District 8
    150. Washtenaw County Commissioner District 9
    151. Ann Arbor City Council Ward 1
    152. Ann Arbor City Council Ward 2
    153. Ann Arbor City Council Ward 3
    154. Ann Arbor City Council Ward 4
    155. Ann Arbor City Council Ward 5
    156. City of Dexter - City Council Member
    157. Saline - Mayor
    158. Saline City Council
    159. Ypsilanti City Council Ward 1
    160. Ypsilanti City Council Ward 2
    161. Ypsilanti City Council Ward 3
    162. Ann Arbor Township Supervisor
    163. Ann Arbor Township Clerk
    164. Ann Arbor Township Treasurer
    165. Ann Arbor Township Board of Trustees
    166. Augusta Township Supervisor
    167. Augusta Township Clerk
    168. Augusta Township Treasurer
    169. Augusta Township Board of Trustees
    170. Bridgewater Township Supervisor
    171. Bridgewater Township Clerk
    172. Bridgewater Township Treasurer
    173. Bridgewater Township Board of Trustees
    174. Dexter Township Supervisor
    175. Dexter Township Clerk
    176. Dexter Township Treasurer
    177. Dexter Township Board of Trustees
    178. Freedom Township Supervisor
    179. Freedom Township Clerk
    180. Freedom Township Treasurer
    181. Freedom Township Board of Trustees
    182. Lima Township Supervisor
    183. Lima Township Clerk
    184. Lima Township Treasurer
    185. Lima Township Board of Trustees
    186. Lodi Township Supervisor
    187. Lodi Township Clerk
    188. Lodi Township Treasurer
    189. Lodi Township Board of Trustees
    190. Lyndon Township Supervisor
    191. Lyndon Township Clerk
    192. Lyndon Township Treasurer
    193. Lyndon Township Board of Trustees
    194. Manchester Township Supervisor
    195. Manchester Township Clerk
    196. Manchester Township Treasurer
    197. Manchester Township Board of Trustees
    198. Northfield Township Supervisor
    199. Northfield Township Clerk
    200. Northfield Township Treasurer
    201. Northfield Township Board of Trustees
    202. Pittsfield Township Supervisor
    203. Pittsfield Township Clerk
    204. Pittsfield Township Treasurer
    205. Pittsfield Township Board of Trustees
    206. Pittsfield Township Park Commission
    207. Salem Township Supervisor
    208. Salem Township Clerk
    209. Salem Township Treasurer
    210. Salem Township Board of Trustees
    211. Saline Township Supervisor
    212. Saline Township Clerk
    213. Saline Township Treasurer
    214. Saline Township Board of Trustees
    215. Scio Township Supervisor
    216. Scio Township Clerk
    217. Scio Township Treasurer
    218. Scio Township Board of Trustees
    219. Sharon Township Supervisor
    220. Sharon Township Clerk
    221. Sharon Township Treasurer
    222. Sharon Township Board of Trustees
    223. Superior Township Supervisor
    224. Superior Township Clerk
    225. Superior Township Treasurer
    226. Superior Township Board of Trustees
    227. Superior Township Park Commission
    228. Sylvan Township Supervisor
    229. Sylvan Township Clerk
    230. Sylvan Township Treasurer
    231. Sylvan Township Board of Trustees
    232. Webster Township Supervisor
    233. Webster Township Clerk
    234. Webster Township Treasurer
    235. Webster Township Board of Trustees
    236. York Township Supervisor
    237. York Township Clerk
    238. York Township Treasurer
    239. York Township Board of Trustees
    240. Ypsilanti Township Supervisor
    241. Ypsilanti Township Clerk
    242. Ypsilanti Township Treasurer
    243. Ypsilanti Township Board of Trustees
    244. Ypsilanti Township Park Commission
    245. Barton Hills Village Trustee
    246. Manchester Village Trustee
    247. Manchester Village President
    248. 22nd Circuit Judge of Circuit Court Incumbent - Six Year Term
    249. Judge of Probate Court Incumbent - Six Year Term
    250. 14A District Judge of District Court Incumbent - Six Year Term
    251. 15th District Judge of District Court Incumbent - Six Year Term
    252. Washtenaw Community College Board of Trustees
    253. Ann Arbor Public Schools - Board Member
    254. Chelsea School District - Board Member
    255. Dexter Community Schools - Board Member
    256. Lincoln Consolidated Schools - Board Member
    257. Manchester Community Schools - Board Member
    258. Milan Area Schools - Board Member
    259. Saline Area Schools - Board Member - 6-Year Term
    260. Whitmore Lake Public Schools - Board Member
    261. Ypsilanti Community Schools - Board Member
    262. Ann Arbor District Library - Board Member
    263. Ypsilanti District Library - Board Member
    264. Oakland County Executive
    265. Oakland County Prosecuting Attorney
    266. Oakland County Sheriff
    267. Oakland County Clerk /Register of Deeds
    268. Oakland County Treasurer
    269. Oakland County Water Resources Commissioner
    270. Oakland County Commissioner District 1
    271. Oakland County Commissioner District 2
    272. Oakland County Commissioner District 3
    273. Oakland County Commissioner District 4
    274. Oakland County Commissioner District 5
    275. Oakland County Commissioner District 6
    276. Oakland County Commissioner District 7
    277. Oakland County Commissioner District 8
    278. Oakland County Commissioner District 9
    279. Oakland County Commissioner District 10
    280. Oakland County Commissioner District 11
    281. Oakland County Commissioner District 12
    282. Oakland County Commissioner District 13
    283. Oakland County Commissioner District 14
    284. Oakland County Commissioner District 15
    285. Oakland County Commissioner District 16
    286. Oakland County Commissioner District 17
    287. Oakland County Commissioner District 18
    288. Oakland County Commissioner District 19
    289. Oakland County Commissioner District 20
    290. Oakland County Commissioner District 21
    291. Addison Township Supervisor
    292. Addison Township Clerk
    293. Addison Township Treasurer
    294. Addison Township Trustee
    295. Bloomfield Township Supervisor
    296. Bloomfield Township Clerk
    297. Bloomfield Township Treasurer
    298. Bloomfield Township Trustee
    299. Brandon Township Supervisor
    300. Brandon Township Clerk
    301. Brandon Township Treasurer
    302. Brandon Township Trustee
    303. Commerce Township Supervisor
    304. Commerce Township Clerk
    305. Commerce Township Treasurer
    306. Commerce Township Trustee
    307. Groveland Township Supervisor
    308. Groveland Township Clerk
    309. Groveland Township Treasurer
    310. Groveland Township Trustee
    311. Highland Township Supervisor
    312. Highland Township Clerk
    313. Highland Township Treasurer
    314. Highland Township Trustee
    315. Holly Township Supervisor
    316. Holly Township Clerk
    317. Holly Township Treasurer
    318. Holly Township Trustee
    319. Holly Township Park Commissioner
    320. Independence Township Supervisor
    321. Independence Township Clerk
    322. Independence Township Treasurer
    323. Independence Township Trustee
    324. Lyon Township Supervisor
    325. Lyon Township Clerk
    326. Lyon Township Treasurer
    327. Lyon Township Trustee
    328. Milford Township Supervisor
    329. Milford Township Clerk
    330. Milford Township Treasurer
    331. Milford Township Trustee
    332. Novi Township Supervisor
    333. Novi Township Clerk
    334. Novi Township Treasurer
    335. Novi Township Trustee
    336. Oakland Township Supervisor
    337. Oakland Township Clerk
    338. Oakland Township Treasurer
    339. Oakland Township Trustee
    340. Oakland Township Park Commissioner
    341. Orion Township Supervisor
    342. Orion Township Clerk
    343. Orion Township Treasurer
    344. Orion Township Trustee
    345. Oxford Township Supervisor
    346. Oxford Township Clerk
    347. Oxford Township Treasurer
    348. Oxford Township Trustee
    349. Oxford Township Park Commissioner
    350. Rose Township Supervisor
    351. Rose Township Clerk
    352. Rose Township Treasurer
    353. Rose Township Trustee
    354. Royal Oak Township Supervisor
    355. Royal Oak Township Clerk
    356. Royal Oak Township Treasurer
    357. Royal Oak Township Trustee
    358. Royal Oak Township Park Commissioner
    359. Southfield Township Supervisor
    360. Southfield Township Clerk
    361. Southfield Township Treasurer
    362. Southfield Township Trustee
    363. Springfield Township Supervisor
    364. Springfield Township Clerk
    365. Springfield Township Treasurer
    366. Springfield Township Trustee
    367. Springfield Township Park Commissioner
    368. Waterford Township Supervisor
    369. Waterford Township Clerk
    370. Waterford Township Treasurer
    371. Waterford Township Trustee
    372. West Bloomfield Township Supervisor
    373. West Bloomfield Township Clerk
    374. West Bloomfield Township Treasurer
    375. West Bloomfield Township Trustee
    376. West Bloomfield Township Park Commissioner
    377. White Lake Township Supervisor
    378. White Lake Township Clerk
    379. White Lake Township Treasurer
    380. White Lake Township Trustee
    381. Wayne County Commissioner 8th District
    382. Wayne County Commissioner 9th District
    383. Wayne County Commissioner 10th District
    384. Wayne County Commissioner 11th District
    385. Wayne County Commissioner 12th District
    386. Sumpter Township Clerk
    387. Sumpter Township Treasurer
    388. Sumpter Township Board of Trustees
    389. 16th District Court Judge Incumbent
    390. 18th District Court Judge Incumbent
    391. 34th District Court Judge Incumbent
    392. 35th District Court Judge Incumbent
    393. Schoolcraft Community College Board of Trustees
    394. Wayne Mayor
    395. Clarenceville School District Board of Education
    396. Livonia Public School District Board of Education
    397. Northville Public Schools Board of Education
    398. Plymouth-Canton Community Schools Board of Education
    399. Redford Union School District Board of Education
    400. South Redford School District Board of Education
    401. Van Buren Public Schools Board of Education
    402. Wayne-Westland School District Board of Education
    403. Belleville Area District Library Board of Trustees (partial term)
    404. Northville District Library Board of Trustees
    405. Plymouth District Library Board of Trustees
    406. Canton Township Treasurer
    407. Canton Township Board of Trustees
    408. Northville Township Supervisor
    409. Northville Township Clerk
    410. Northville Township Treasurer
    411. Northville Township Board of Trustees
    412. Plymouth Township Supervisor
    413. Plymouth Township Clerk
    414. Plymouth Township Treasurer
    415. Plymouth Township Board of Trustees
    416. Redford Township Supervisor
    417. Redford Township Clerk
    418. Redford Township Treasurer
    419. Redford Township Board of Trustees
    420. Redford Township Park Commissioner
    421. Sumpter Township Supervisor
    422. Van Buren Township Supervisor
    423. Van Buren Township Clerk
    424. Van Buren Township Treasurer
    425. Van Buren Township Board of Trustees
    426. Canton Township Supervisor
    427. Canton Township Clerk
    428. 17th District Court Judge Incumbent
    429. Garden City School District Board of Education
    430. Canton Library Board of Directors
    431. Wayne County Community College District Board of Trustees - District 9
    432. Ottawa County Commissioner District 1
    433. Ottawa County Commissioner District 2
    434. Ottawa County Commissioner District 3
    435. Ottawa County Commissioner District 4
    436. Ottawa County Commissioner District 5
    437. Ottawa County Commissioner District 6
    438. Ottawa County Commissioner District 7
    439. Ottawa County Commissioner District 8
    440. Ottawa County Commissioner District 9
    441. Ottawa County Commissioner District 10
    442. Ottawa County Commissioner District 11
    443. Port Sheldon Township Clerk
    444. Wright Township Treasurer
    445. SPRING LAKE VILLAGE PRESIDENT
    446. SPRING LAKE VILLAGE COUNCIL
    447. Allendale Public Schools Trustee
    448. COOPERSVILLE AREA PUBLIC SCHOOLS TRUSTEE
    449. HOLLAND PUBLIC SCHOOLS TRUSTEE
    450. HUDSONVILLE AREA PUBLIC SCHOOLS TRUSTEE
    451. JENISON PUBLIC SCHOOLS TRUSTEE
    452. SPRING LAKE PUBLIC SCHOOLS TRUSTEES
    453. WEST OTTAWA PUBLIC SCHOOLS TRUSTEE PARTIAL TERM
    454. WEST OTTAWA PUBLIC SCHOOLS TRUSTEE
    455. ZEELAND PUBLIC SCHOOLS TRUSTEES
    456. Clinton County Prosecutor
    457. Clinton County Sheriff
    458. Clinton County Clerk & Register of Deeds
    459. Clinton County Treasurer
    460. Clinton County Drain Commissioner
    461. Clinton County Commissioner - District 1
    462. Clinton County Commissioner - District 2
    463. Clinton County Commissioner - District 3
    464. Clinton County Commissioner - District 4
    465. Clinton County Commissioner - District 5
    466. Clinton County Commissioner - District 6
    467. Clinton County Commissioner - District 7
    468. Bath Township Supervisor
    469. Bath Township Clerk
    470. Bath Township Treasurer
    471. Bath Township Trustees
    472. DeWitt Township Supervisor
    473. DeWitt Township Clerk
    474. DeWitt Township Treasurer
    475. DeWitt Township Trustees
    476. Watertown Township Supervisor
    477. Watertown Township Clerk
    478. Watertown Township Treasurer
    479. Watertown Township Trustees
    480. DeWitt City Mayor
    481. DeWitt City Council - 4 year term
    482. St. Johns City Commissioner
    483. Bath Community Schools
    484. DeWitt Public Schools - 6 year term
    485. Eaton County Prosecuting Attorney
    486. Eaton County Sheriff
    487. Eaton County Clerk & Register of Deeds
    488. Eaton County Treasurer
    489. Eaton County Drain Commissioner
    490. Eaton County Commissioner District 1
    491. Eaton County Commissioner District 2
    492. Eaton County Commissioner District 3
    493. Eaton County Commissioner District 4
    494. Eaton County Commissioner District 5
    495. Eaton County Commissioner District 6
    496. Eaton County Commissioner District 7
    497. Eaton County Commissioner District 8
    498. Eaton County Commissioner District 9
    499. Eaton County Commissioner District 10
    500. Eaton County Commissioner District 11
    501. Eaton County Commissioner District 12
    502. Eaton County Commissioner District 13
    503. Eaton County Commissioner District 14
    504. Eaton County Commissioner District 15
    505. Delta Charter Township Supervisor
    506. Delta Charter Township Clerk
    507. Delta Charter Township Treasurer
    508. Delta Charter Township Trustees
    509. 56 A District Court Judge
    510. Grand Ledge City Council
    511. Charlotte Public Schools
    512. Charlotte Public Schools-Partial Term
    513. Eaton Rapids Public Schools
    514. Grand Ledge School District - 6 year term
    515. Ingham County Prosecutor
    516. Ingham County Sheriff
    517. Ingham County Clerk
    518. Ingham County Treasurer
    519. Ingham County Register of Deeds
    520. Ingham County Drain Commissioner
    521. Ingham County Commissioner District 1
    522. Ingham County Commissioner District 2
    523. Ingham County Commissioner District 3
    524. Ingham County Commissioner District 4
    525. Ingham County Commissioner District 5
    526. Ingham County Commissioner District 6
    527. Ingham County Commissioner District 7
    528. Ingham County Commissioner District 8
    529. Ingham County Commissioner District 9
    530. Ingham County Commissioner District 10
    531. Ingham County Commissioner District 11
    532. Ingham County Commissioner District 12
    533. Ingham County Commissioner District 13
    534. Ingham County Commissioner District 14
    535. Ingham County Judge of Probate Court
    536. Lansing Community College Board of Trustees - 6 year term
    537. Delhi Charter Township Supervisor
    538. Delhi Charter Township Clerk
    539. Delhi Charter Township Treasurer
    540. Delhi Charter Township Trustees
    541. Delhi Charter Township Park Commissioner
    542. Lansing Township Clerk
    543. Lansing Township Supervisor
    544. Lansing Township Treasurer
    545. Lansing Township Trustees
    546. Meridian Township Supervisor
    547. Meridian Township Clerk
    548. Meridian Township Treasurer
    549. Meridian Township Trustees
    550. Williamstown Township Supervisor
    551. Williamstown Township Clerk
    552. Williamstown Township Treasurer
    553. Williamstown Township Trustees
    554. 30th Judicial Circuit Court - Incumbent
    555. 54 A District Court Judge
    556. 54 A District Court Judge - partial term ending 01/01/2021
    557. County Commission Ingha
    558. Mason City Council
    559. East Lansing Public Schools
    560. Haslett Public Schools
    561. Holt Public Schools
    562. Lansing Public Schools
    563. Leslie Public Schools
    564. Okemos Public Schools
    565. Waverly Community Schools
    566. Williamston Community Schools
    567. Wayne County Commissioner 13th District
    568. Wayne County Commissioner 14th District
    569. Wayne County Commissioner 15th District
    570. Wayne County 3rd Circuit Court Judge, Incumbent 6-yr. term
    571. Wayne County 3rd Circuit Court Judge, Non-Incumbent 6-yr term
    572. Wayne County Probate Court Judge, Incumbent 6-yr. term
    573. 19th District Court Judge
    574. 20th District Court Judge
    575. School Board, Dearborn Public Schools - Full Term
    576. School Board, Dearborn Public Schools - Partial Term
    577. School Board, Crestwood Public Schools
    578. School Board, Westwood Community Schools
    579. School Board, Dearborn Heights District 7 Schools
    580. Kalamazoo County Prosecuting Attorney
    581. Kalamazoo County Sheriff
    582. Kalamazoo County Clerk & Register of Deeds
    583. Kalamazoo County Treasurer
    584. Kalamazoo County Drain Commissioner
    585. Kalamazoo County Surveyor
    586. Kalamazoo County Commission District 1
    587. Kalamazoo County Commission District 2
    588. Kalamazoo County Commission District 3
    589. Kalamazoo County Commission District 4
    590. Kalamazoo County Commission District 5
    591. Kalamazoo County Commission District 6
    592. Kalamazoo County Commission District 7
    593. Kalamazoo County Commission District 8
    594. Kalamazoo County Commission District 9
    595. Kalamazoo County Commission District 10
    596. Kalamazoo County Commission District 11
    597. Kalamazoo County 9th Judicial Circuit Court
    598. Kalamazoo County Probate Court
    599. Kalamazoo County 8th District Court
    600. Kalamazoo Valley Community College Board of Trustees
    601. Kalamazoo Public Schools School Board
    602. Portage Public Schools School Board
    603. Manistee County Prosecuting Attorney
    604. Manistee County Sheriff
    605. Manistee County Clerk
    606. Manistee County Treasurer
    607. Manistee County Register of Deeds
    608. Manistee County Drain Commissioner
    609. Manistee County Surveyor
    610. County Commissioner (Manistee County / 1st District)
    611. County Commissioner (Manistee County / 2nd District)
    612. County Commissioner (Manistee County / 3rd District)
    613. County Commissioner (Manistee County / 4th District)
    614. County Commissioner (Manistee County / 5th District)
    615. County Commissioner (Manistee County / 6th District)
    616. County Commissioner (Manistee County / 7th District)
    617. Arcadia Township Supervisor
    618. Arcadia Township Clerk
    619. Arcadia Township Treasurer
    620. Arcadia Township Trustee
    621. Bear Lake Township Clerk
    622. Bear Lake Township Treasurer
    623. Bear Lake Township Trustee
    624. Brown Township Supervisor
    625. Brown Township Clerk
    626. Brown Township Treasurer
    627. Brown Township Trustee
    628. Cleon Township Supervisor
    629. Cleon Township Clerk
    630. Cleon Township Treasurer
    631. Cleon Township Trustee
    632. Dickson Township Supervisor
    633. Dickson Township Clerk
    634. Dickson Township Treasurer
    635. Dickson Township Trustee
    636. Filer Township Supervisor
    637. Filer Township Clerk
    638. Filer Township Treasurer
    639. Filer Township Trustee
    640. Manistee Township Supervisor
    641. Manistee Township Clerk
    642. Manistee Township Treasurer
    643. Manistee Township Trustee
    644. Maple Grove Township Supervisor
    645. Maple Grove Township Clerk
    646. Maple Grove Township Treasurer
    647. Maple Grove Township Trustee
    648. Marilla Township Supervisor
    649. Marilla Township Clerk
    650. Marilla Township Treasurer
    651. Marilla Township Trustee
    652. Norman Township Supervisor
    653. Norman Township Clerk
    654. Norman Township Treasurer
    655. Norman Township Trustee
    656. Onekama Township Supervisor
    657. Onekama Township Clerk
    658. Onekama Township Treasurer
    659. Onekama Township Trustee
    660. Pleasanton Township Supervisor
    661. Pleasanton Township Clerk
    662. Pleasanton Township Treasurer
    663. Pleasanton Township Trustee
    664. Springdale Township Supervisor
    665. Springdale Township Clerk
    666. Springdale Township Treasurer
    667. Springdale Township Trustee
    668. Stronach Township Supervisor
    669. Stronach Township Clerk
    670. Stronach Township Trustee
    671. Judge of Circuit Court (19th Circuit)
    672. Manistee City Council District #3
    673. Manistee City Council District #5
    674. Manistee City Council District #7
    675. Bear Lake Village President
    676. Bear Lake Village Trustee (Full Term)
    677. Village of East Lake Trustee
    678. Village of Kaleva President
    679. Village of Kaleva Clerk
    680. Village of Kaleva Treasurer
    681. Village of Kaleva Trustee
    682. Village of Onekama Clerk
    683. Village of Onekama Treasurer
    684. Village of Onekama Trustee
    685. Benton Harbor Area Schools Board
    686. Alpena County Prosecuting Attorney
    687. Alcona County Prosecuting Attorney
    688. Alpena County Sheriff
    689. Alcona County Sheriff
    690. Alpena County Clerk
    691. Alcona County Clerk
    692. Alpena County Treasurer
    693. Alcona County Treasurer
    694. Alpena County Register of Deeds
    695. Alcona County Register of Deeds
    696. Alpena County Drain Commissioner
    697. Alcona County Road Commissioner
    698. Alpena County Commission 1st District
    699. Alpena County Commission, 8th District
    700. Alcona County Commission, 1st District
    701. Alcona County Commission, 2nd District
    702. Alcona County Commission, 3rd District
    703. Alcona County Commission, 4th District
    704. Alcona County Commission, 5th District
    705. Harrisville City Mayor
    706. Harrisville City Clerk
    707. Harrisville City Treasurer
    708. Harrisville City Alderman, 2nd Ward
    709. Long Rapids Township Supervisor
    710. Maple Ridge Township Supervisor
    711. Alpena Township Supervisor
    712. Green Township Supervisor
    713. Ossineke Township Supervisor
    714. Sanborn Township Supervisor
    715. Wellington Township Supervisor
    716. Wilson Township Supervisor
    717. Alcona Township Supervisor
    718. Caledonia Township Supervisor
    719. Mitchell Township Supervisor
    720. Millen Township Supervisor
    721. Mikado Township Supervisor
    722. Haynes Township Supervisor
    723. Hawes Township Supervisor
    724. Harrisville Township Supervisor
    725. Gustin Township Supervisor
    726. Greenbush Township Supervisor
    727. Alpena Township Clerk
    728. Green Township Clerk
    729. Long Rapids Township Clerk
    730. Maple Ridge Township Clerk
    731. Ossineke Township Clerk
    732. Sanborn Township Clerk
    733. Wellington Township Clerk
    734. Wilson Township Clerk
    735. Hawes Township Clerk
    736. Harrisville Township Clerk
    737. Caledonia Township Clerk
    738. Mitchell Township Clerk
    739. Millen Township Clerk
    740. Mikado Township Clerk
    741. Haynes Township Clerk
    742. Greenbush Township Clerk
    743. Curtis Township Clerk
    744. Gustin Township Clerk
    745. Alpena Township Treasurer
    746. Green Township Treasurer
    747. Long Rapids Township Treasurer
    748. Maple Ridge Township Treasurer
    749. Ossineke Township Treasurer
    750. Sanborn Township Treasurer
    751. Wellington Township Treasurer
    752. Wilson Township Treasurer
    753. Caledonia Township Treasurer
    754. Mitchell Township Treasurer
    755. Millen Township Treasurer
    756. Mikado Township Treasurer
    757. Haynes Township Treasurer
    758. Hawes Township Treasurer
    759. Harrisville Township Treasurer
    760. Alcona Township Treasurer
    761. Curtis Township Treasurer
    762. Greenbush Township Treasurer
    763. Gustin Township Treasurer
    764. Alpena Township Trustee
    765. Maple Ridge Township Trustee
    766. Wilson Township Trustee
    767. Ossineke Township Trustee
    768. Green Township Trustee
    769. Long Rapids Township Trustee
    770. Sanborn Township Trustee
    771. Wellington Township Trustee
    772. Caledonia Township Trustee
    773. Alcona Township Trustee
    774. Millen Township Trustee
    775. Mikado Township Trustee
    776. Haynes Township Trustee
    777. Hawes Township Trustee
    778. Harrisville Township Trustee
    779. Greenbush Township Trustee
    780. Curtis Township Trustee
    781. Gustin Township Trustee
    782. Mitchell Township Trustee
    783. Wilson Township Constable
    784. Greenbush Township Constable
    785. Curtis Township Park Commissioner
    786. Michigan 26th Circuit Court
    787. Village of Lincoln President
    788. Village of Hillman President
    789. Village of Lincoln Clerk
    790. Village of Lincoln Treasurer
    791. Village of Lincoln Trustee
    792. Village of Hillman Trustee
    793. Alpena Community College Trustee
    794. Kirtland Community College Board of Trustees
    795. Alpena Public Schools Board Member
    796. Alcona Community Schools Board 6-year Term
    797. Fairview Area Schools Board Member
    798. Hillman Community Schools Board Member Full Term
    799. Hillman Community Schools Board Member Partial Term
    800. Oscoda Community Schools Board Member
    801. Crawford Oscoda Ogemaw Roscommon ISD Board Member
    802. Curtis Township Library Board
    803. Allendale Township Supervisor
    804. Allendale Township Clerk
    805. Allendale Township Treasurer
    806. Allendale Township Trustee
    807. Blendon Township Clerk
    808. Blendon Township Treasurer
    809. Blendon Township Trustee
    810. Chester Township Supervisor
    811. Chester Township Clerk
    812. Chester Township Treasurer
    813. Chester Township Trustee
    814. Crockery Township Supervisor
    815. Crockery Township Clerk
    816. Crockery Township Treasurer
    817. Crockery Township Trustee
    818. Georgetown Township Supervisor
    819. Georgetown Township Clerk
    820. Georgetown Township Treasurer
    821. Georgetown Township Trustee
    822. Grand Haven Township Supervisor
    823. Grand Haven Township Clerk
    824. Grand Haven Township Treasurer
    825. Grand Haven Township Trustee
    826. Holland Township Supervisor
    827. Holland Township Clerk
    828. Holland Township Treasurer
    829. Holland Township Trustee
    830. Jamestown Township Supervisor
    831. Jamestown Township Clerk
    832. Jamestown Township Treasurer
    833. Jamestown Township Trustee
    834. Jamestown Township Library Director
    835. Olive Township Supervisor
    836. Olive Township Clerk
    837. Olive Township Treasurer
    838. Olive Township Trustee
    839. Park Township Supervisor
    840. Park Township Clerk
    841. Park Township Treasurer
    842. Park Township Trustee
    843. Polkton Township Clerk
    844. Polkton Township Treasurer
    845. Polkton Township Trustee
    846. Port Sheldon Township Supervisor
    847. Port Sheldon Township Treasurer
    848. Port Sheldon Township Trustee
    849. Robinson Township Supervisor
    850. Robinson Township Clerk
    851. Robinson Township Treasurer
    852. Robinson Township Trustee
    853. Spring Lake Township Supervisor
    854. Spring Lake Township Clerk
    855. Spring Lake Township Treasurer
    856. Tallmadge Township Supervisor
    857. Tallmadge Township Clerk
    858. Tallmadge Township Treasurer
    859. Tallmadge Township Trustee
    860. Wright Township Supervisor
    861. Wright Township Clerk
    862. Wright Township Trustee
    863. Zeeland Township Supervisor
    864. Zeeland Township Clerk
    865. Zeeland Township Treasurer
    866. Zeeland Township Trustee
    867. Ottawa County Sheriff
    868. Ottawa County Clerk/Register of Deeds
    869. Ottawa County Water Resources Commissioner
    870. Spring Lake Township Trustee
    871. Grand Haven Area Public Schools Trustee
    872. Blendon Township Supervisor
    873. Jackson County Commissioner District 1
    874. Jackson County Commissioner District 2
    875. Jackson County Commissioner District 3
    876. Jackson County Commissioner District 4
    877. Jackson County Commissioner District 5
    878. Jackson County Commissioner District 6
    879. Jackson County Commissioner District 7
    880. Jackson County Commissioner District 8
    881. Jackson County Commissioner District 9
    882. Casnovia Township Clerk
    883. Casnovia Township Trustee
    884. Airport Community Schools Board of Education
    885. Huron School District Board of Education
    886. Wayne County 3rd Circuit Court Judge Incumbent - Partial Term Ending 01/01/2023
    887. Michigan House District 4 - Partial Term
    888. Wayne County Community College Trustee District 8
    889. Muskegon County Prosecuting Attorney
    890. Muskegon County Sheriff
    891. Muskegon County Clerk
    892. Muskegon County Treasurer
    893. Muskegon County Register of Deeds
    894. Muskegon County Drain Commissioner
    895. Muskegon County Surveyor
    896. Muskegon County Commissioner District 1
    897. Muskegon County Commissioner District 2
    898. Muskegon County Commissioner District 3
    899. Muskegon County Commissioner District 4
    900. Muskegon County Commissioner District 5
    901. Muskegon County Commissioner District 6
    902. Muskegon County Commissioner District 7
    903. Muskegon County Commissioner District 8
    904. Muskegon County Commissioner District 9
    905. Blue Lake Township Supervisor
    906. Blue Lake Township Treasurer
    907. Blue Lake Township Clerk
    908. Blue Lake Township Trustee
    909. Casnovia Township Supervisor
    910. Casnovia Township Treasurer
    911. Cedar Creek Township Supervisor
    912. Cedar Creek Township Treasurer
    913. Cedar Creek Township Trustee
    914. Dalton Township Supervisor
    915. Dalton Township Treasurer
    916. Dalton Township Clerk
    917. Dalton Township Trustee
    918. Egelston Township Supervisor
    919. Egelston Township Treasurer
    920. Egelston Township Clerk
    921. Egelston Township Trustee
    922. Fruitland Township Supervisor
    923. Fruitland Township Treasurer
    924. Fruitland Township Clerk
    925. Fruitland Township Trustee
    926. Fruitland Township Parks Commissioner
    927. Fruitport Township Supervisor
    928. Fruitport Township Treasurer
    929. Fruitport Township Clerk
    930. Fruitport Township Trustee
    931. Fruitport Township Parks Commissioner
    932. Holton Township Supervisor
    933. Holton Township Treasurer
    934. Holton Township Clerk
    935. Holton Township Trustee
    936. Laketon Township Supervisor
    937. Laketon Township Treasurer
    938. Laketon Township Clerk
    939. Laketon Township Trustee
    940. Montague Township Supervisor
    941. Montague Township Treasurer
    942. Montague Township Clerk
    943. Montague Township Trustee
    944. Moorland Township Supervisor
    945. Moorland Township Treasurer
    946. Moorland Township Clerk
    947. Moorland Township Trustee
    948. Muskegon Township Supervisor
    949. Muskegon Township Treasurer
    950. Muskegon Township Clerk
    951. Muskegon Township Trustee
    952. Ravenna Township Supervisor
    953. Ravenna Township Treasurer
    954. Ravenna Township Clerk
    955. Ravenna Township Trustee
    956. Sullivan Township Supervisor
    957. Sullivan Township Treasurer
    958. Sullivan Township Clerk
    959. Sullivan Township Trustee
    960. White River Township Supervisor
    961. White River Township Treasurer
    962. White River Township Clerk
    963. White River Township Trustee
    964. Whitehall Township Supervisor
    965. Whitehall Township Treasurer
    966. Whitehall Township Clerk
    967. Whitehall Township Trustee
    968. Cedar Creek Clerk
    969. Appeals Court, District 3 partial term ending 1/1/2023
    970. Appeals Court, District 4, non-incumbent
    971. Egelston Township Constable
    972. 21st District Court Judge Incumbent
    973. 29th District Court Judge Non-Incumbent (Partial Term)
    974. Onondaga Township Supervisor
    975. Vevay Township Supervisor
    976. Aurelius Township Clerk
    977. Leroy Township Treasurer
    978. Locke Township Treasurer
    979. Onondaga Township Treasurer
    980. Leroy Township Trustees
    981. Locke Township Trustees
    982. Onondaga Township Trustees
    983. Vevay Township Trustees
    984. Galesburg City Mayor
    985. Galesburg City Council
    986. Roxand Township Supervisor
    987. Benton Township Clerk
    988. Walton Township Clerk
    989. Vermontville Township Treasurer
    990. Walton Township Treasurer
    991. Benton Township Trustees
    992. Kalamo Township Trustee
    993. Vermontville Township Trustees
    994. Walton Township Trustees
    995. Windsor Charter Township Trustees
    996. Jackson County Sheriff
    997. Jackson County Clerk/Register of Deeds
    998. Jackson County Treasurer
    999. Jackson County Drain Commissioner
    1000. Jackson County Surveyor
    1001. Columbia Township Supervisor
    1002. Columbia Township Clerk
    1003. Columbia Township Treasurer
    1004. Columbia Township Trustee
    1005. Concord Township Supervisor
    1006. Concord Township Clerk
    1007. Concord Township Treasurer
    1008. Concord Township Trustee
    1009. Grass Lake Charter Township Supervisor
    1010. Grass Lake Charter Township Clerk
    1011. Grass Lake Charter Township Treasurer
    1012. Grass Lake Charter Township Trustee
    1013. Hanover Township Supervisor
    1014. Hanover Township Clerk
    1015. Hanover Township Treasurer
    1016. Hanover Township Trustee
    1017. Henrietta Township Supervisor
    1018. Henrietta Township Clerk
    1019. Henrietta Township Treasurer
    1020. Henrietta Township Trustee
    1021. Leoni Township Supervisor
    1022. Leoni Township Clerk
    1023. Leoni Township Treasurer
    1024. Leoni Township Trustee
    1025. Liberty Township Supervisor
    1026. Liberty Township Clerk
    1027. Liberty Township Treasurer
    1028. Liberty Township Trustee
    1029. Napoleon Township Supervisor
    1030. Napoleon Township Clerk
    1031. Napoleon Township Treasurer
    1032. Napoleon Township Trustee
    1033. Norvell Township Supervisor
    1034. Norvell Township Clerk
    1035. Norvell Township Treasurer
    1036. Norvell Township Trustee
    1037. Parma Township Supervisor
    1038. Parma Township Clerk
    1039. Parma Township Treasurer
    1040. Parma Township Trustee
    1041. Pulaski Township Supervisor
    1042. Pulaski Township Clerk
    1043. Pulaski Township Treasurer
    1044. Pulaski Township Trustee
    1045. Rives Township Supervisor
    1046. Rives Township Clerk
    1047. Rives Township Treasurer
    1048. Spring Arbor Township Supervisor
    1049. Spring Arbor Township Clerk
    1050. Spring Arbor Township Trustee
    1051. Springport Township Supervisor
    1052. Springport Township Clerk
    1053. Springport Township Treasurer
    1054. Springport Township Trustee
    1055. Summit Township Supervisor
    1056. Summit Township Clerk
    1057. Summit Township Treasurer
    1058. Summit Township Trustee
    1059. Tompkins Township Supervisor
    1060. Tompkins Township Clerk
    1061. Tompkins Township Treasurer
    1062. Tompkins Township Trustee
    1063. Waterloo Township Supervisor
    1064. Waterloo Township Clerk
    1065. Waterloo Township Treasurer
    1066. Waterloo Township Trustee
    1067. Treasurer (City of Dearborn Heights)
    1068. Jackson County Prosecuting Attorney
    1069. 12th District Court Judge
    1070. 4th Circuit Court Judge
    1071. Rives Township Trustee
    1072. 14B District Judge of District Court Non-Incumbent - Six Year Term
    1073. Duplain Township Clerk
    1074. Blackman Charter Township Supervisor
    1075. Blackman Charter Township Clerk
    1076. Blackman Charter Township Treasurer
    1077. Blackman Charter Township Trustee
    1078. Spring Arbor Township Treasurer
    1079. Sandstone Charter Township Supervisor
    1080. Sandstone Charter Township Clerk
    1081. Sandstone Charter Township Treasurer
    1082. Sandstone Charter Township Trustee
    1083. Judge of Circuit Court - 6th Circuit, Non-Incumbent Position, 6 Year Term
    1084. Judge of District Court - 43rd District, Incumbent Position, 6 Year Term
    1085. Judge of District Court - 45th District, Non-Incumbent Position, 6 Year Term
    1086. Ovid Township Trustees
    1087. 22nd Circuit Judge of Circuit Court Non-Incumbent - Six Year Term
    1088. Bear Lake Township Supervisor
    1089. Aurelius Township Supervisor
    1090. Aurelius Township Treasurer
    1091. Aurelius Township Trustees
    1092. Leroy Township Supervisor
    1093. Leroy Township Clerk
    1094. Locke Township Supervisor
    1095. Locke Township Clerk
    1096. Onondaga Township Clerk
    1097. Vevay Township Clerk
    1098. Vevay Township Treasurer
    1099. Benton Township Supervisor
    1100. Benton Township Treasurer
    1101. Kalamo Township Supervisor
    1102. Kalamo Township Clerk
    1103. Kalamo Township Treasurer
    1104. Roxand Township Clerk
    1105. Roxand Township Treasurer
    1106. Roxand Township Trustees
    1107. Vermontville Township Supervisor
    1108. Vermontville Township Clerk
    1109. Walton Township Supervisor
    1110. Windsor Charter Township Supervisor
    1111. Windsor Charter Township Clerk
    1112. Windsor Charter Township Treasurer
    1113. Watson Townshp Supervisor
    1114. Watson Township Treasurer
    1115. Watson Township Trustee
    1116. Berrien County Comm. Dist 9
    1117. Calvin Township Trustee
    1118. Jefferson Township Clerk
    1119. LaGrange Township Trustee
    1120. Marcellus Township Trustee
    1121. Ontwa Township Trustee
    1122. Cass County Commissioner Dist. 1
    1123. Cass County Commissioner Dist. 5
    1124. Cass County Commissioner Dist. 6
    1125. Cass County Commissioner Dist. 7
    1126. Sugar Island Township Supervisor
    1127. Sugar Island Township Treasurer
    1128. Sugar Island Township Trustee
    1129. Chippewa County Prosecuting Attorney
    1130. Chippewa County Sheriff
    1131. Chippewa County Clerk
    1132. Chippewa County Treasurer
    1133. Chippewa County Register of Deeds
    1134. Chippewa County Drain Commissioner
    1135. Chippewa County Surveyor
    1136. Chippewa County Commission District 1
    1137. Chippewa County Commission District 2
    1138. Chippewa County Commission District 3
    1139. Chippewa County Commission District 4
    1140. Chippewa County Commission District 5
    1141. Bay Mills Township Supervisor
    1142. Bay Mills Township Clerk
    1143. Bay Mills Township Treasurer
    1144. Bay Mills Township Trustee
    1145. Bruce Township Supervisor
    1146. Hulbert Township Supervisor
    1147. Hulbert Township Trustee
    1148. Raber Township Supervisor
    1149. Trout Lake Township Treasurer
    1150. Trout Lake Township Trustee
    1151. Drummond Township Trustee
    1152. Kinross Township Trustee
    1153. Allegan County Drain Commissioner
    1154. Casco Township Trustee
    1155. Cheshire Township Clerk--Allegan County
    1156. Dorr Township Supervisor
    1157. Laketown Township Treasurer
    1158. Lee Township Trustee
    1159. Alpena County Commission 2nd District
    1160. Alpena County Commission 3rd District
    1161. Alpena County Commission 4th District
    1162. Alpena County Commission 5th District
    1163. Alpena County Commission 6th District
    1164. Alpena County Commission 7th District
    1165. Presque Isle Commission District 1
    1166. Presque Isle Commission District 2
    1167. Presque Isle Commission District 3
    1168. Presque Isle Commission District 4
    1169. Presque Isle Commission District 5
    1170. Montmorency County Commission District 1
    1171. Montmorency County Commission District 2
    1172. Montmorency County Commission District 5
    1173. Montmorency County Register of Deeds
    1174. Presque Isle County Register of Deeds
    1175. Presque Isle County Sheriff
    1176. Montmorency County Sheriff
    1177. Presque Isle County Prosecuting Attorney
    1178. Montmorency County Prosecuting Attorney
    1179. Montmorency County Clerk
    1180. Presque Isle County Clerk
    1181. Presque Isle County Treasurer
    1182. Presque Isle County Drain Commissioner
    1183. Presque Isle County Surveyor
    1184. Lenawee County Prosecuting Attorney
    1185. Lenawee County Sheriff
    1186. Lenawee County Clerk
    1187. Lenawee County Treasurer
    1188. Lenawee County Register of Deeds
    1189. Lenawee County Road Commissioner
    1190. Lenawee County Drain Commissioner
    1191. Lenawee County Surveyor
    1192. Lenawee County Commissioner District 1
    1193. Lenawee County Commissioner District 2
    1194. Lenawee County Commissioner District 3
    1195. Lenawee County Commissioner District 4
    1196. Lenawee County Commissioner District 5
    1197. Lenawee County Commissioner District 6
    1198. Lenawee County Commissioner District 7
    1199. Lenawee County Commissioner District 8
    1200. Lenawee County Commissioner District 9
    1201. Adrian Township Supervisor
    1202. Blissfield Township Supervisor
    1203. Cambridge Township Supervisor
    1204. Clinton Township Supervisor
    1205. Deerfield Township Supervisor
    1206. Dover Township Supervisor
    1207. Fairfield Township Supervisor
    1208. Franklin Township Supervisor
    1209. Hudson Township Supervisor
    1210. Macon Township Supervisor
    1211. Madison Charter Township Supervisor
    1212. Medina Township Supervisor
    1213. Ogden Township Supervisor
    1214. Palmyra Township Supervisor
    1215. Raisin Charter Township Supervisor
    1216. Ridgeway Township Supervisor
    1217. Riga Township Supervisor
    1218. Rollin Township Supervisor
    1219. Rome Township Supervisor
    1220. Seneca Township Supervisor
    1221. Tecumseh Township Supervisor
    1222. Woodstock Township Supervisor
    1223. Adrian Township Clerk
    1224. Blissfield Township Clerk
    1225. Cambridge Township Clerk
    1226. Clinton Township Clerk
    1227. Deerfield Township Clerk
    1228. Dover Township Clerk
    1229. Fairfield Township Clerk
    1230. Franklin Township Clerk
    1231. Hudson Township Clerk
    1232. Macon Township Clerk
    1233. Madison Charter Township Clerk
    1234. Medina Township Clerk
    1235. Ogden Township Clerk
    1236. Palmyra Township Clerk
    1237. Raisin Charter Township Clerk
    1238. Ridgeway Township Clerk
    1239. Riga Township Clerk
    1240. Rollin Township Clerk
    1241. Rome Township Clerk
    1242. Seneca Township Clerk
    1243. Tecumseh Township Clerk
    1244. Woodstock Township Clerk
    1245. Adrian Township Treasurer
    1246. Blissfield Township Treasurer
    1247. Cambridge Township Treasurer
    1248. Clinton Township Treasurer
    1249. Deerfield Township Treasurer
    1250. Dover Township Treasurer
    1251. Fairfield Township Treasurer
    1252. Franklin Township Treasurer
    1253. Hudson Township Treasurer
    1254. Macon Township Treasurer
    1255. Madison Charter Township Treasurer
    1256. Medina Township Treasurer
    1257. Ogden Township Treasurer
    1258. Palmyra Township Treasurer
    1259. Ridgeway Township Treasurer
    1260. Riga Township Treasurer
    1261. Rollin Township Treasurer
    1262. Rome Township Treasurer
    1263. Seneca Townsip Treasurer
    1264. Tecumseh Township Treasurer
    1265. Woodstock Township Treasurer
    1266. Blissfield Township Trustee
    1267. Cambridge Township Trustee
    1268. Clinton Township Trustee
    1269. Deerfield Township Trustee
    1270. Dover Township Trustee
    1271. Fairfield Township Trustee
    1272. Franklin Township Trustee
    1273. Hudson Township Trustee
    1274. Macon Township Trustee
    1275. Madison Charter Township Trustee
    1276. Medina Township Trustee
    1277. Ogden Township Trustee
    1278. Palmyra Township Trustee
    1279. Raisin Charter Township Trustee
    1280. Ridgeway Township Trustee
    1281. Riga Township Trustee
    1282. Rollin Township Trustee
    1283. Rome Township Trustee
    1284. Seneca Township Trustee
    1285. Tecumseh Township Trustee
    1286. Woodstock Township Trustee
    1287. Franklin Township Constable
    1288. Lenawee County Judge of 39th Circuit Court
    1289. Lenawee County Judge District Court, 2A District
    1290. Bay County Executive
    1291. Bay County Prosecutor
    1292. Bay County Sheriff
    1293. Bay County Clerk
    1294. Bay County Treasurer
    1295. Bay County Register of Deeds
    1296. Bay County Drain Commissioner
    1297. Bay County Road Commissioner
    1298. Bay County Commissioner 1st Dist.
    1299. Bay County Commissioner 2nd Dist.
    1300. Bay County Commissioner 3rd Dist.
    1301. Bay County Commissioner 4th Dist.
    1302. Bay County Commissioner 5th Dist.
    1303. Bay County Commissioner 6th Dist.
    1304. Bay County Commissioner 7th Dist.
    1305. Bangor Township Supervisor
    1306. Bangor Township Clerk
    1307. Bangor Township Treasurer
    1308. Bangor Township Trustees
    1309. Beaver Township Supervisor
    1310. Beaver Township Clerk
    1311. Beaver Township Treasurer
    1312. Beaver Township Trustees
    1313. Frankenlust Township Supervisor
    1314. Frankenlust Township Clerk
    1315. Frankenlust Township Treasurer
    1316. Frankenlust Township Trustees
    1317. Fraser Township Supervisor
    1318. Fraser Township Clerk
    1319. Fraser Township Treasurer
    1320. Fraser Township Trustees
    1321. Garfield Township Supervisor
    1322. Garfield Township Clerk
    1323. Garfield Township Treasurer
    1324. Garfield Township Trustees
    1325. Gibson Township Supervisor
    1326. Gibson Township Clerk
    1327. Gibson Township Treasurer
    1328. Gibson Township Trustees
    1329. Hampton Township Supervisor
    1330. Hampton Township Clerk
    1331. Hampton Township Treasurer
    1332. Hampton Township Trustees
    1333. Kawkawlin Township Supervisor
    1334. Kawkawlin Township Clerk
    1335. Kawkawlin Township Treasurer
    1336. Kawkawlin Township Trustees
    1337. Merritt Township Supervisor
    1338. Merritt Township Clerk
    1339. Merritt Township Treasurer
    1340. Merritt Township Trustees
    1341. Monitor Township Supervisor
    1342. Monitor Township Clerk
    1343. Monitor Township Treasurer
    1344. Monitor Township Trustees
    1345. Mt. Forest Township Trustees
    1346. Pinconning Township Supervisor
    1347. Pinconning Township Clerk
    1348. Pinconning TownshipTreasurer
    1349. Pinconning Township Trustee
    1350. Portsmouth Township Supervisor
    1351. Portsmouth Township Clerk
    1352. Portsmouth Township Treasurer
    1353. Portsmouth Township Trustees
    1354. Williams Township Supervisor
    1355. Williams Township Clerk
    1356. Williams Township Treasurer
    1357. Williams Township Trustees
    1358. 18th Circuit Judge of Circuit Court
    1359. 74th District Judge of District Court
    1360. Auburn Commissioner
    1361. Auburn Mayor
    1362. Essexville Mayor
    1363. Pinconning City Mayor
    1364. Pinconning Council Member
    1365. Midland County Prosecuting Attorney
    1366. Midland County Sheriff
    1367. Midland County Clerk
    1368. Midland County Treasurer
    1369. Midland County Register of Deeds
    1370. Midland County Drain Commissioner
    1371. Midland County Board of Commissioners District 1
    1372. Midland County Board of Commissioners District 2
    1373. Midland County Board of Commissioners District 3
    1374. Midland County Board of Commissioners District 4
    1375. Midland County Board of Commissioners District 5
    1376. Midland County Board of Commissioners District 6
    1377. Midland County Board of Commissioners District 7
    1378. Edenville Township Supervisor
    1379. Edenville Township Clerk
    1380. Edenville Township Treasurer
    1381. Edenville Township Trustee
    1382. Geneva Township Supervisor
    1383. Geneva Township Treasurer
    1384. Geneva Township Trustee
    1385. Greendale Township Supervisor
    1386. Greendale Township Clerk
    1387. Greendale Township Treasurer
    1388. Greendale Township Trustee
    1389. Homer Township Supervisor
    1390. Homer Township Clerk
    1391. Homer Township Treasurer
    1392. Homer Township Trustee
    1393. Hope Township Supervisor
    1394. Hope Township Clerk
    1395. Hope Township Treasurer
    1396. Hope Township Trustee
    1397. Ingersoll Township Supervisor
    1398. Ingersoll Township Clerk
    1399. Ingersoll Township Treasurer
    1400. Ingersoll Township Trustee
    1401. Jasper Township Supervisor
    1402. Jasper Township Clerk
    1403. Jasper Township Treasurer
    1404. Jasper Township Trustee
    1405. Jerome Township Supervisor
    1406. Jerome Township Clerk
    1407. Jerome Township Treasurer
    1408. Jerome Township Trustee
    1409. Larkin Township Supervisor
    1410. Larkin Township Clerk
    1411. Larkin Township Treasurer
    1412. Larkin Township Trustee
    1413. Lee Township Supervisor
    1414. Lee Township Clerk
    1415. Lee Township Treasurer
    1416. Lee Township Trustee
    1417. Lincoln Township Supervisor
    1418. Lincoln Township Clerk
    1419. Lincoln Township Treasurer
    1420. Lincoln Township Trustee
    1421. Midland Township Supervisor
    1422. Midland Township Clerk
    1423. Midland Township Treasurer
    1424. Midland Township Trustee
    1425. Mills Township Supervisor
    1426. Mills Township Clerk
    1427. Mills Township Treasurer
    1428. Mills Township Trustee
    1429. Mt. Haley Township Supervisor
    1430. Mt. Haley Township Clerk
    1431. Mt. Haley Township Treasurer
    1432. Mt. Haley Township Trustee
    1433. Porter Township Supervisor
    1434. Porter Township Clerk
    1435. Porter Township Treasurer
    1436. Porter Township Trustee
    1437. Warren Township Supervisor
    1438. Warren Township Clerk
    1439. Warren Township Treasurer
    1440. Warren Township Trustee
    1441. Circuit Court Judge
    1442. 75th District Court Judge
    1443. Delta College Board of Trustees Midland County
    1444. Delta College Board of Trustees Saginaw County
    1445. City of Coleman Mayor
    1446. City of Coleman Councilman
    1447. Village of Sanford Council Member
    1448. School Board Midland Public Schools Four-Year Term
    1449. School Board Midland Public Schools Six-Year Term
    1450. School Board Bullock Creek School District
    1451. School Board Coleman Community School District 6-Yr Term
    1452. School Board Meridian Public Schools
    1453. School Board Midland County Educational Services Agency 6-year term
    1454. School Board Midland County Educational Services Agency 2-year term
    1455. Midland City Council Ward 1
    1456. Midland City Council Ward 2
    1457. Midland City Council Ward 3
    1458. Midland City Council Ward 4
    1459. Midland City Council Ward 5
    1460. Bruce Township Clerk
    1461. Bruce Township Treasurer
    1462. Bruce Township Trustee
    1463. Chippewa Township Supervisor
    1464. Chippewa Township Clerk
    1465. Chippewa Townhsip Treasurer
    1466. Dafter Township Supervisor
    1467. Dafter Township Clerk
    1468. Dafter Township Treasurer
    1469. Dafter Township Trustee
    1470. Detour Township Supervisor
    1471. Detour Township Clerk
    1472. Detour Township Treasurer
    1473. Drummond Township Supervisor
    1474. Drummond Township Clerk
    1475. Hulbert Township Clerk
    1476. Hulbert Township Treasurer
    1477. Kinross Township Supervisor
    1478. Kinross Township Clerk
    1479. Kinross Township Treasurer
    1480. Pickford Township Supervisor
    1481. Pickford Townships Clerk
    1482. Pickford Township Treasurer
    1483. Pickford Township Trustee
    1484. Raber Township Treasurer
    1485. Raber Township Trustee
    1486. Rudyard Township Supervisor
    1487. Rudyard Township Clerk
    1488. Rudyard Township Treasurer
    1489. Rudyard Township Trustee
    1490. Soo Township Supervisor
    1491. Soo Township Clerk
    1492. Soo Township Treasurer
    1493. Soo Township Trustee
    1494. Superior Township Supervisor
    1495. Superior Township Trustee
    1496. Trout Lake Township Supervisor
    1497. Trout Lake Township Clerk
    1498. Whitefish Township Treasurer
    1499. Whitefish Township Trustee
    1500. Allis Township Supervisor
    1501. Bearinger Township Supervisor
    1502. Belknap Township Supervisor
    1503. Bismarck Township Supervisor
    1504. Case Township Supervisor
    1505. Krakow Township Supervisor
    1506. Metz Township Supervisor
    1507. Moltke Township Supervisor
    1508. North Allis Township Supervisor
    1509. Ocqueoc Township Supervisor
    1510. Posen Township Supervisor
    1511. Presque Isle Township Supervisor
    1512. Pulawski Township Supervisor
    1513. Rogers Township Supervisor
    1514. Allis Township Clerk
    1515. Bearinger Township Clerk
    1516. Belknap Township Clerk
    1517. Bismarck Township Clerk
    1518. Krakow Township Clerk
    1519. Metz Township Clerk
    1520. North Allis Township Clerk
    1521. Ocqueoc Township Clerk
    1522. Posen Township Clerk
    1523. Presque Isle Township Clerk
    1524. Pulawski Township Clerk
    1525. Rogers Township Clerk
    1526. Allis Township Treasurer
    1527. Belknap Township Treasurer
    1528. Bismarck Township Treasurer
    1529. Krakow Township Treasurer
    1530. Metz Township Treasurer
    1531. Moltke Township Treasurer
    1532. North Allis Township Treasurer
    1533. Ocqueoc Township Treasurer
    1534. Posen Township Treasurer
    1535. Presque Isle Township Treasurer
    1536. Pulawski Township Treasurer
    1537. Rogers Township Treasurer
    1538. Allis Township Trustee
    1539. Bearinger Township Trustee
    1540. Belknap Township Trustee
    1541. Bismarck Township Trustee
    1542. Case Township Trustee
    1543. Metz Township Trustee
    1544. Moltke Township Trustee
    1545. North Allis Township Trustee
    1546. Ocqueoc Township Trustee
    1547. Posen Township Trustee
    1548. Presque Isle Township Trustee
    1549. Pulawski Township Trustee
    1550. Mackinac County Road Commissioner
    1551. Mackinac County Prosecuter
    1552. Mackinac County Sheriff
    1553. Mackinac County Clerk
    1554. Mackinac County Treasurer
    1555. Mackinac County Register of Deeds
    1556. Mackinac County Surveyor
    1557. Mackinac County Commission District 5
    1558. Mackinac County Commission District 1
    1559. Mackinac County Commission District 2
    1560. Mackinac County Commission District 3
    1561. Mackinac County Commission District 4
    1562. Luce County Prosecuting Attorney
    1563. Luce County Sheriff
    1564. Luce County Clerk/Register of Deeds
    1565. Luce County Treasurer
    1566. Luce County Commission District 2
    1567. Luce County Commission District 4
    1568. Luce County Commission District 5
    1569. Luce County Commission District 1
    1570. Luce County Commission District 3
    1571. Duplain Township Supervisor
    1572. Duplain Township Treasurer
    1573. Duplain Township Trustees
    1574. Ovid Township Supervisor
    1575. Ovid Township Clerk
    1576. Ovid Township Treasurer
    1577. Columbus Township Supervisor
    1578. Lakefield Township Supervisor
    1579. Troy City Council
    1580. Grand Traverse County Prosecuting Attorney
    1581. Grand Traverse County Sheriff
    1582. Grand Traverse County Clerk
    1583. Grand Traverse County Treasurer
    1584. Grand Traverse County Register of Deeds
    1585. Grand Traverse County Drain Commissioner
    1586. Grand Traverse County Commissioner, District #1
    1587. Grand Traverse County Commissioner, District #2
    1588. Grand Traverse County Commissioner, District #3
    1589. Grand Traverse County Commissioner, District #4
    1590. Grand Traverse County Commissioner, District #5
    1591. Grand Traverse County Commissioner, District #6
    1592. Grand Traverse County Commissioner, District #7
    1593. Blair Township Supervisor
    1594. Grant Township Supervisor
    1595. Long Lake Township Supervisor
    1596. Mayfield Township Supervisor
    1597. Paradise Township Supervisor
    1598. Peninsula Township Supervisor
    1599. Union Township Supervisor
    1600. Whitewater Township Supervisor
    1601. Blair Township Clerk
    1602. Fife Lake Township Clerk
    1603. Grant Township Clerk
    1604. Green Lake Township Clerk
    1605. Long Lake Township Clerk
    1606. Mayfield Township Clerk
    1607. Paradise Township Clerk
    1608. Peninsula Township Clerk
    1609. Union Township Clerk
    1610. Acme Township Clerk
    1611. Acme Township Treasurer
    1612. Blair Township Treasurer
    1613. Fife Lake Township Treasurer
    1614. Grant Township Treasurer
    1615. Green Lake Township Treasurer
    1616. Long Lake Township Treasurer
    1617. Mayfield Township Treasurer
    1618. Paradise Township Treasurer
    1619. Peninsula Township Treasurer
    1620. Union Township Treasurer
    1621. Whitewater Township Treasurer
    1622. Acme Township Trustee
    1623. Blair Township Trustee
    1624. Fife Lake Township Trustee
    1625. Grant Township Trustee
    1626. Green Lake Township Trustee
    1627. Long Lake Township Trustee
    1628. Mayfield Township Trustee
    1629. Paradise Township Trustee
    1630. Peninsula Township Trustee
    1631. Whitewater Township Trustee
    1632. Union Township Trustee
    1633. Northwestern Michigan College Trustee
    1634. Traverse City Area Public Schools School Board
    1635. Columbus Township Clerk
    1636. Columbus Township Treasurer
    1637. Columbus Township Trustee
    1638. Lakefield Township Treasurer
    1639. Lakefield Township Trustee
    1640. McMillan Township Supervisor
    1641. McMillan Township Clerk
    1642. McMillan Township Treasurer
    1643. McMillan Township Trustee
    1644. Pentland Township Supervisor
    1645. Pentland Township Clerk
    1646. Pentland Township Treasurer
    1647. Pentland Township Trustee
    1648. Brevort Township Supervisor
    1649. Brevort Township Clerk
    1650. Brevort Township Treasurer
    1651. Brevort Township Trustee
    1652. Clark Township Supervisor
    1653. Clark Township Treasurer
    1654. Clark Township Trustee
    1655. Garfield Township Supervisor
    1656. Garfield Township Treasurer
    1657. Garfield Township Trustee
    1658. Garfield Township Clerk
    1659. Hendricks Township Supervisor
    1660. Hendricks Township Clerk
    1661. Hendricks Township Treasurer
    1662. Hendricks Township Trustee
    1663. Hendricks Township Constable
    1664. Hudson Township Clerk
    1665. Hudson Township Treasurer
    1666. Hudson Township Trustee
    1667. Marquette Township Supervisor
    1668. Marquette Township Clerk
    1669. Marquette Township Treasurer
    1670. Marquette Township Trustee
    1671. Moran Township Supervisor
    1672. Moran Township Clerk
    1673. Moran Township Treasurer
    1674. Moran Township Trustee
    1675. Newton Township Supervisor
    1676. Newton Township Clerk
    1677. Newton Township Treasurer
    1678. Newton Township Trustee
    1679. Portage Township Supervisor
    1680. Portage Township Clerk
    1681. Portage Township Treasurer
    1682. Portage Township Trustee
    1683. St Ignace Township Supervisor
    1684. St Ignace Township Clerk
    1685. St Ignace Township Treasurer
    1686. St Ignace Township Trustee
    1687. Rogers Township Trustee
    1688. Alcona Township Clerk
    1689. Wayne County Prosecutor
    1690. Wayne County Sheriff
    1691. Wayne County Clerk
    1692. Wayne County Registrar of Deeds
    1693. Wayne County Treasurer
    1694. Wayne County Commissioner - District 2
    1695. Wayne County Commissioner - District 3
    1696. Wayne County Commissioner - District 4
    1697. Wayne County Commissioner - District 5
    1698. Wayne County Commissioner - District 6
    1699. Wayne County Commissioner - District 7
    1700. Wayne County Community College District 2
    1701. Detroit Community School District Board Member
    1702. Prosecuting Attorney
    1703. Clerk/Register of Deeds
    1704. Sheriff
    1705. Treasurer
    1706. Drain Commissioner
    1707. Kent County Commission 1st District
    1708. Kent County Commission 2nd District
    1709. Kent County Commission 3rd District
    1710. Kent County Commission 4th District
    1711. Kent County Commission 5th District
    1712. Kent County Commission 6th District
    1713. Kent County Commission 7th District
    1714. Kent County Commission 8th District
    1715. Kent County Commission 9th District
    1716. Kent County Commission 10th District
    1717. Kent County Commission 11th District
    1718. Kent County Commission 12th District
    1719. Kent County Commission 13th District
    1720. Kent County Commission 14th District
    1721. Kent County Commission 15th District
    1722. Kent County Commission 16th District
    1723. Kent County Commission 17th District
    1724. Kent County Commission 18th District
    1725. Kent County Commission 19th District
    1726. Ada Township Supervisor
    1727. Ada Township Clerk
    1728. Ada Township Treasurer
    1729. Ada Township Trustee
    1730. Algoma Township Supervisor
    1731. Algoma Township Clerk
    1732. Algoma Township Treasurer
    1733. Algoma Township Trustee
    1734. Alpine Township Supervisor
    1735. Alpine Township Clerk
    1736. Alpine Township Treasurer
    1737. Alpine Township Trustee
    1738. Bowne Township Supervisor
    1739. Bowne Township Clerk
    1740. Bowne Township Treasurer
    1741. Bowne Township Trustee
    1742. Byron Township Supervisor
    1743. Byron Township Clerk
    1744. Byron Township Treasurer
    1745. Byron Township Trustee
    1746. Caledonia Township Supervisor
    1747. Caledonia Township Clerk
    1748. Caledonia Township Treasurer
    1749. Caledonia Township Trustee
    1750. Cannon Township Supervisor
    1751. Cannon Township Clerk
    1752. Cannon Township Treasurer
    1753. Cannon Township Trustee
    1754. Cascade Township Supervisor
    1755. Cascade Township Clerk
    1756. Cascade Township Treasurer
    1757. Cascade Township Trustee
    1758. Courtland Township Supervisor
    1759. Courtland Township Clerk
    1760. Courtland Township Treasurer
    1761. Courtland Township Trustee
    1762. Gaines Township Supervisor
    1763. Gaines Township Clerk
    1764. Gaines Township Treasurer
    1765. Gaines Township Trustee
    1766. Grand Rapids Charter Township Supervisor
    1767. Grand Rapids Charter Township Clerk
    1768. Grand Rapids Charter Township Treasurer
    1769. Grand Rapids Charter Township Trustee
    1770. Grattan Township Supervisor
    1771. Grattan Township Clerk
    1772. Grattan Township Treasurer
    1773. Grattan Township Trustee
    1774. Lowell Township Supervisor
    1775. Lowell Township Clerk
    1776. Lowell Township Treasurer
    1777. Lowell Township Trustee
    1778. Nelson Township Supervisor
    1779. Nelson Township Clerk
    1780. Nelson Township Treasurer
    1781. Nelson Township Trustee
    1782. Oakfield Township Supervisor
    1783. Oakfield Township Clerk
    1784. Oakfield Township Treasurer
    1785. Oakfield Township Trustee
    1786. Plainfield Township Supervisor
    1787. Plainfield Township Clerk
    1788. Plainfield Township Treasurer
    1789. Plainfield Township Trustee
    1790. Solon Township Supervisor
    1791. Solon Township Clerk
    1792. Solon Township Treasurer
    1793. Solon Township Trustee
    1794. Sparta Township Supervisor
    1795. Sparta Township Clerk
    1796. Sparta Township Treasurer
    1797. Sparta Township Trustee
    1798. Spencer Township Supervisor
    1799. Spencer Township Clerk
    1800. Spencer Township Treasurer
    1801. Spencer Township Trustee
    1802. Tyrone Township Supervisor
    1803. Tyrone Township Clerk
    1804. Tyrone Township Treasurer
    1805. Tyrone Township Trustee
    1806. Vergennes Township Supervisor
    1807. Vergennes Township Clerk
    1808. Vergennes Township Treasurer
    1809. Vergennes Township Trustee
    1810. Walker City Commissioner, Ward 1
    1811. Judge of Court of Appeals - 3rd District
    1812. Judge of Circuit Court - 17th Circuit
    1813. Judge of Probate Court - Kent
    1814. Judge of District Court - 61st District
    1815. Judge of District Court - 62A District
    1816. Board of Trustee Grand Rapids Community College
    1817. Sparta Township Library Board Member
    1818. Caledonia Village President
    1819. Caledonia Village Trustee
    1820. Casnovia Village President
    1821. Casnovia Village Trustee
    1822. Kent City Village Clerk
    1823. Kent City Village President
    1824. Kent City Village Treasurer
    1825. Kent City Village Trustee
    1826. Sand Lake Village President
    1827. Sand Lake Village Trustee
    1828. Sparta Village President
    1829. Sparta Village Council Member
    1830. Board Member Byron Center Public Schools
    1831. Board Member Caledonia Community Schools
    1832. Board Member Cedar Springs Public Schools
    1833. Board Member Comstock Park Public Schools
    1834. Board Member East Grand Rapids Public Schools
    1835. Board Member Forest Hills Public Schools
    1836. Board Member Godfrey-Lee Public Schools
    1837. Board Member Godwin Heights Public Schools
    1838. Board Member Grand Rapids Public Schools
    1839. Board Member Grandville Public Schools
    1840. Board Member Kelloggsville Public Schools
    1841. Board Member Kenowa Hills Public Schools
    1842. Board Member Kent City Community Schools
    1843. Board Member Kentwood Public Schools
    1844. Board Member Lowell Area Schools
    1845. Board Member Northview Public Schools
    1846. Board Member Rockford Public Schools
    1847. Board Member Sparta Area Schools
    1848. Board Member Wayland Union Schools
    1849. Board Member Wyoming Public Schools
    1850. City of Rockford Council Member
    1851. Isabella County Prosecuting Attorney
    1852. Isabella County Sheriff
    1853. Isabella County Clerk
    1854. Isabella County Treasurer
    1855. Isabella County Register of Deeds
    1856. Isabella County Road Commission
    1857. Isabella County Drain Commission
    1858. Isabella County Commission District One
    1859. Isabella County Commission District Two
    1860. Isabella County Commission District Three
    1861. Isabella County Commission District Four
    1862. Isabella County Commission District Five
    1863. Isabella County Commission District Six
    1864. Isabella County Commission District Seven
    1865. City of Mt Pleasant Commission
    1866. Mt Pleasant Public Schools Board of Education
    1867. Union Township Supervisor
    1868. Union Township Clerk
    1869. Union Township Treasurer
    1870. Union Township Board of Trustees
    1871. 60th District Court Judge Non-Incumbent
    1872. Livingston County Commissioner District 1
    1873. Livingston County Commissioner District 2
    1874. Livingston County Commissioner District 3
    1875. Livingston County Commissioner District 4
    1876. Livingston County Commissioner District 5-Partial Term
    1877. Livingston County Commissioner District 5
    1878. Livingston County Commissioner District 6
    1879. Livingston County Commissioner District 7
    1880. Livingston County Commissioner District 8
    1881. Livingston County Commissioner District 9
    1882. Livingston County Clerk
    1883. Livingston County Drain Commissioner
    1884. Livingston County Prosecuting Attorney
    1885. Livingston County Register of Deeds
    1886. Livingston County Sheriff
    1887. Livingston County Treasurer
    1888. Brighton Charter Township Supervisor
    1889. Brighton Charter Township Clerk
    1890. Brighton Charter Township Treasurer
    1891. Brighton Charter Township Trustee
    1892. Cohoctah Township Supervisor
    1893. Cohoctah Township Clerk
    1894. Cohoctah Township Treasurer
    1895. Cohoctah Township Trustee
    1896. Conway Township Supervisor
    1897. Conway Township Clerk
    1898. Conway Township Treasurer
    1899. Conway Township Trustee
    1900. Deerfield Township Supervisor
    1901. Deerfield Township Clerk
    1902. Deerfield Township Treasurer
    1903. Deerfield Township Trustee
    1904. Genoa Charter Township Supervisor
    1905. Genoa Charter Township Clerk
    1906. Genoa Charter Township Treasurer
    1907. Genoa Charter Township Trustee
    1908. Green Oak Charter Township Supervisor
    1909. Green Oak Charter Township Clerk
    1910. Green Oak Charter Township Treasurer
    1911. Green Oak Charter Township Trustee
    1912. Hamburg Township Supervisor
    1913. Hamburg Township Clerk
    1914. Hamburg Township Treasurer
    1915. Hamburg Township Trustee
    1916. Handy Township Supervisor
    1917. Handy Township Clerk
    1918. Handy Township Treasurer
    1919. Handy Township Trustee
    1920. Hartland Township Supervisor
    1921. Hartland Township Clerk
    1922. Hartland Township Treasurer
    1923. Hartland Township Trustee
    1924. Howell Township Supervisor
    1925. Howell Township Clerk
    1926. Howell Township Treasurer
    1927. Howell Township Trustee
    1928. Iosco Township Supervisor
    1929. Iosco Township Clerk
    1930. Iosco Township Treasurer
    1931. Iosco Township Trustee
    1932. Marion Township Supervisor
    1933. Marion Township Clerk
    1934. Marion Township Treasurer
    1935. Marion Township Trustee
    1936. Oceola Township Supervisor
    1937. Oceola Township Clerk
    1938. Oceola Township Treasurer
    1939. Oceola Township Trustee
    1940. Putnam Township Supervisor
    1941. Putnam Township Clerk
    1942. Putnam Township Treasurer
    1943. Putnam Township Trustee
    1944. Tyrone Township Supervisor
    1945. Tyrone Township Clerk
    1946. Tyrone Township Treasurer
    1947. Tyrone Township Trustee
    1948. Unadilla Township Supervisor
    1949. Unadilla Township Clerk
    1950. Unadilla Township Treasurer
    1951. Unadilla Township Trustee
    1952. Fowlerville Village President
    1953. Fowlerville Village Trustee
    1954. Pinckney Village President
    1955. Pinckney Village Trustee
    1956. Brighton District Library Board Member
    1957. Cromaine District Library Board Member
    1958. Fowlerville District Library Board Member
    1959. Hamburg Township Library Board Member
    1960. Brighton Area School Board Member - 4-Year Term
    1961. Fowlerville Community School Board Member - 4-Year Term
    1962. Hartland Consolidated School Board Member- 6 Year Term
    1963. Howell Public School Board-4 year term
    1964. Pinckney Community School Board - 6 year term
    1965. Macomb County Prosecuting Attorney
    1966. Macomb County Public Works Commissioner
    1967. Macomb County Sheriff
    1968. Macomb County Treasurer
    1969. Macomb County Clerk/Register of Deeds
    1970. Macomb County Board of Commissioners District 1
    1971. Macomb County Board of Commissioners District 2
    1972. Macomb County Board of Commissioners District 3
    1973. Macomb County Board of Commissioners District 4
    1974. Macomb County Board of Commissioners District 5
    1975. Macomb County Board of Commissioners District 6
    1976. Macomb County Board of Commissioners District 7
    1977. Macomb County Board of Commissioners District 8
    1978. Macomb County Board of Commissioners District 9
    1979. Macomb County Board of Commissioners District 10
    1980. Macomb County Board of Commissioners District 11
    1981. Macomb County Board of Commissioners District 12
    1982. Macomb County Board of Commissioners District 13
    1983. Armada Township Supervisor
    1984. Armada Township Clerk
    1985. Armada Township Treasurer
    1986. Armada Township Trustee
    1987. Bruce Township Supervisor
    1988. Bruce Township Clerk
    1989. Bruce Township Treasurer
    1990. Bruce Township Trustee
    1991. Chesterfield Township Supervisor
    1992. Chesterfield Township Clerk
    1993. Chesterfield Township Treasurer
    1994. Chesterfield Township Trustee
    1995. Clinton Township Supervisor
    1996. Clinton Township Clerk
    1997. Clinton Township Treasurer
    1998. Clinton Township Trustee
    1999. Harrison Township Supervisor
    2000. Harrison Township Clerk
    2001. Harrison Township Treasurer
    2002. Harrison Township Trustee
    2003. Lenox Township Supervisor
    2004. Lenox Township Clerk
    2005. Lenox Township Treasurer
    2006. Lenox Township Trustee
    2007. Macomb Township Supervisor
    2008. Macomb Township Clerk
    2009. Macomb Township Treasurer
    2010. Macomb Township Trustee
    2011. Ray Township Supervisor
    2012. Ray Township Clerk
    2013. Ray Township Treasurer
    2014. Ray Township Trustee
    2015. Richmond Township Supervisor
    2016. Richmond Township Clerk
    2017. Richmond Township Treasurer
    2018. Richmond Township Trustee
    2019. Shelby Township Supervisor
    2020. Shelby Township Clerk
    2021. Shelby Township Treasurer
    2022. Shelby Township Trustee
    2023. Washington Township Supervisor
    2024. Washington Township Clerk
    2025. Washington Township Treasurer
    2026. Washington Township Trustee
    2027. Macomb County Probate Court Judge
    2028. 38th District Court Judge
    2029. Macomb Community College Board of Trustees
    2030. Utica Mayor
    2031. Utica City Council
    2032. Armada Village President
    2033. Armada Village Clerk
    2034. Armada Village Treasurer
    2035. Armada Village Trustee
    2036. New Haven Village President
    2037. New Haven Village Trustee
    2038. Romeo Village Trustee
    2039. Marquette County Commissioner District 1
    2040. Marquette County Commissioner District 2
    2041. Marquette County Commissioner District 3
    2042. Marquette County Commissioner District 4
    2043. Marquette County Commissioner District 5
    2044. Marquette County Commissioner District 6
    2045. Marquette City Commission: Three Year Terms
    2046. Marquette Board of Light and Power: Three Year Terms
    2047. City of Ishpeming Mayor
    2048. City of Negaunee Mayor Executive
    2049. Ishpeming City Council: Four Year Term
    2050. Negaunee City Council: 3 Year Term
    2051. Marquette County Treasurer
    2052. Marquette County Prosecutor
    2053. Marquette County Sheriff
    2054. Marquette County Clerk
    2055. Marquette County Register of Deeds
    2056. Marquette County Mine Inspector
    2057. Marquette County Drain Commissioner
    2058. City of Negaunee Board of Review: Three Year Terms
    2059. Champion Township Supervisor
    2060. Ely Township Supervisor
    2061. Forsyth Township Supervisor
    2062. Humboldt Township Supervisor
    2063. Ishpeming Township Supervisor
    2064. Marquette Township Supervisor
    2065. Michigamme Township Supervisor
    2066. Negaunee Township Supervisor
    2067. Powell Township Supervisor
    2068. Republic Township Supervisor
    2069. Richmond Township Supervisor
    2070. Sands Township Supervisor
    2071. Tilden Township Supervisor
    2072. Turin Township Supervisor
    2073. Wells Township Supervisor
    2074. West Branch Township Supervisor
    2075. Skandia Township Supervisor
    2076. Chocolay Township Clerk
    2077. Champion Township Clerk
    2078. Ely Township Clerk
    2079. Ishpeming Township Clerk
    2080. Ewing Township Clerk
    2081. Forsyth Township Clerk
    2082. Humboldt Township Clerk
    2083. Marquette Township Clerk
    2084. Michigamme Township Clerk
    2085. Negaunee Township Clerk
    2086. Powell Township Clerk
    2087. Republic Township Clerk
    2088. Richmond Township Clerk
    2089. Sands Township Clerk
    2090. Tilden Township Clerk
    2091. Turin Township Clerk
    2092. Wells Township Clerk
    2093. West Branch Township Clerk
    2094. Skandia Township Clerk
    2095. Ely Township Treasurer
    2096. Champion Township Treasurer
    2097. Ewing Township Treasurer
    2098. Forsyth Township Treasurer
    2099. Humboldt Township Treasurer
    2100. Ishpeming Township Treasurer
    2101. Marquette Township Treasurer
    2102. Michigamme Township Treasurer
    2103. Negaunee Township Treasurer
    2104. Powell Township Treasurer
    2105. Republic Township Treasurer
    2106. Richmond Township Treasurer
    2107. Sands Township Treasurer
    2108. Skandia Township Treasurer
    2109. Tilden Township Treasurer
    2110. Turin Township Treasurer
    2111. Wells Township Treasurer
    2112. West Branch Township Treasurer
    2113. Champion Township Trustee
    2114. Chocolay Township Trustee
    2115. Ely Township Trustee
    2116. Forsyth Township Trustee
    2117. Ishpeming Township Trustee
    2118. Marquette Township Trustee
    2119. Michigammee Township Trustee
    2120. Tilden Township Trustee
    2121. West Branch Township Trustee
    2122. Humboldt Township Trustee
    2123. Ewing Township Trustee
    2124. Negaunee Township Trustee
    2125. Powell Township Trustee
    2126. Republic Township Trustee
    2127. Richmond Township Trustee
    2128. Sands Township Trustee
    2129. Skandia Township Trustee
    2130. Turin Township Trustee
    2131. Wells Township Trustee
    2132. Negaunee Township Community Center Board
    2133. Forsyth Township Library Board
    2134. Gwinn Area Community Schools: Six Year Terms Ending 2026
    2135. Ishpeming Public Schools: 3 - Six Year Terms Ending 2026
    2136. Ishpeming Public Schools: 1 - Partial Term Ending 2022
    2137. Marquette Area Public Schools: Six Year Terms Ending 2026
    2138. Negaunee Public Schools: 2 - Six Year Terms expiring 2026
    2139. NICE Community Schools: 2 - Six Year expiring Ending 2026
    2140. Powell Township School District: 2 - Six Year Term expiring 2026
    2141. Republic Michigamme Schools: Four Year Terms Ending 2024
    2142. Wells Township School District: 3- Six Year Terms Ending 2026
    2143. CHARTER TOWNSHIP OF CHOCOLAY - LIBRARY MILLAGE RENEWAL PROPOSAL
    2144. MARQUETTE CHARTER TOWNSHIP - LIBRARY MILLAGE RENEWAL
    2145. 25th Circuit Judge of Circuit Court Incumbent 6 Year Term (1) Position
    2146. 96th District Judge of District Court Incumbent 6 Year Term (1) Position
    2147. Leelanau County Commissioner District #1
    2148. Leelanau County Commissioner District #2
    2149. Leelanau County Commissioner District #3
    2150. Leelanau County Commissioner District #4
    2151. Leelanau County Commissioner District #5
    2152. Leelanau County Commissioner District #6
    2153. Leelanau County Commissioner District #7
    2154. Leelanau County Road Commission - Six Year Term
    2155. Leelanau County Prosecuting Attorney
    2156. Leelanau County Sheriff
    2157. Leelanau County Clerk
    2158. Leelanau County Treasurer
    2159. Leelanau County Register of Deeds
    2160. Leelanau County Drain Commissioner
    2161. Leelanau Township Supervisor
    2162. Leland Township Supervisor
    2163. Kasson Township Supervisor
    2164. Suttons Bay Township Supervisor
    2165. Anchor Bay Schools - Board Member
    2166. Armada Area Schools - Board Member
    2167. Center Line Public Schools - Board Member
    2168. Center Line Public Schools - Board Member Partial Term
    2169. Chippewa Valley Schools - Board Member
    2170. Clintondale Community Schools - Board Member
    2171. Clintondale Community Schools - Board Member Partial Term 2022
    2172. Clintondale Community Schools - Board Member Partial Term 2024
    2173. Eastpointe Community Schools - Board Member
    2174. Fitzgerald Public Schools - Board Member
    2175. Fraser Public Schools - Board Member
    2176. Lake Shore Public Schools - Board Member
    2177. Lake Shore Public Schools - Board Member Partial Term
    2178. Lakeview Public Schools - Board Member
    2179. L'Anse Creuse Public Schools - Board Member
    2180. Mount Clemens Community Schools - Board Member
    2181. New Haven Community Schools - Board Member
    2182. Richmond Community Schools - Board Member
    2183. Richmond Community Schools - Board Member Partial Term
    2184. Romeo Community Schools - Board Member
    2185. Roseville Community Schools - Board Member
    2186. Roseville Community Schools - Board Member Partial Term
    2187. South Lake Schools - Board Member
    2188. South Lake Schools - Board Member Partial Term 2024
    2189. Utica Community Schools - Board Member
    2190. Van Dyke Public Schools - Board Member
    2191. Warren Consolidated Schools - Board Member
    2192. Warren Woods Public Schools - Board Member
    2193. Eastpointe City Council Partial Term
    2194. Armada Village Trustee Partial Term
    2195. New Haven Village Clerk
    2196. Williamston City Council
    2197. Fowlerville Community Schools
    2198. Judge of Court of Appeals - 3rd District, Partial Term ending 1/1/2023
    2199. Judge of District Court - 61st District, Partial Term ending 1/1/2023
    2200. Judge of District Court - 62B District
    2201. Judge of District Court - 63rd District
    2202. Cedar Springs City Council Member
    2203. Walker City Clerk
    2204. Walker City Commissioner, Ward 2
    2205. Walker City Commissioner, Ward 3
    2206. Wyoming City Council Member, 3rd Ward
    2207. Wyoming City Council Member, 2nd Ward
    2208. Wyoming City Council Member, At Large
    2209. Sand Lake Village Trustee, Partial Term Ending 11/20/2022
    2210. Sparta Village Council Member, Partial Term Ending 11/20/2022
    2211. 30th Judicial Circuit Court - Non-Incumbent
    2212. Ovid City Mayor
    2213. Ovid City Council
    2214. St. Johns Public Schools
    2215. Howell Public Schools-6 year term
    2216. Frankenlust Township Constables
    2217. Birmingham: Parks and Recreation Bond Proposal
    2218. Lathrup Village: Street Improvements Bond Proposal
    2219. South Lyon: Charter Amendment Proposal
    2220. Southfield: Proposed Charter Amendment
    2221. Sylvan Lake: Charter Amendment Proposal 1
    2222. Walled Lake: Explanatory Caption Regarding Proposed Amendment to Section 4.7 of the City of Walled Lake Charter
    2223. Oakland Township: Fire Department and Emergency Medical Services Operating Millage
    2224. Oakland Township: Renewal of the Historic District Operating Millage
    2225. Beverly Hills Village: Ballot Proposal 1
    2226. Franklin Village: Renewal of Special Millage for Police Services and General Fund
    2227. Holly Village: Charter Amendment
    2228. Lake Orion Village: Legalize Marihuana Facilities and Establishments
    2229. Holly Area School District: Operating Millage Proposal
    2230. Royal Oak Schools: Operating Millage Proposal
    2231. Wixom: Renewal of an Additional Operating Millage for Municipal Operating Purposes Including Police and Fire, Public Works, and Parks & Recreation
    2232. Oxford Township: Millage for Fire Protection, Emergency Medical Services and Advanced Life Support Services
    2233. Delta College, Board of Trustees, Bay County
    2234. Potterville Public Schools
    2235. Portland Public Schools
    2236. Ewing Township Supervisor
    2237. Bay City School Board
    2238. Washtenaw County Proposal
    2239. Ann Arbor Municipal Proposal
    2240. Ann Arbor Municipal Proposal
    2241. Ann Arbor Municipal Proposal
    2242. Dexter Municipal Proposal
    2243. Ypsilanti Municipal Proposal
    2244. Ypsilanti Municipal Proposal
    2245. Bridgewater Township Proposal
    2246. Lodi Township Proposal
    2247. Chelsea School District Proposal
    2248. Saline Area Schools - Board Member - 4-Year Term
    2249. Northfield Township Area Library - Board Member
    2250. Adrian Township Trustee
    2251. Hudson City Council
    2252. Tecumseh City Mayor
    2253. Tecumseh City Council Member
    2254. Clinton Township Library Board
    2255. Addison Village President
    2256. Addison Village Trustee
    2257. Blissfield Village Library Board
    2258. Blissfield Village President
    2259. Britton Village President
    2260. Saugatuck CIty Council
    2261. Britton Village Treasurer
    2262. Britton Village Trustee (Part Term ending 12/31/2022)
    2263. Britton Village Trustee
    2264. Cement City Village Trustee
    2265. Clayton Village President
    2266. Clayton Village Clerk
    2267. Clayton Village Treasurer
    2268. Clayton Village Trustee
    2269. Clinton Village President
    2270. Clinton Village Trustee
    2271. Onsted Village Treasurer
    2272. Onsted Village Trustee
    2273. Addison Community Schools,School Board
    2274. Addison School Board Partial Term Ending 12/31/2024
    2275. Clinton Village Smith-Kamball Trustee
    2276. Deerfield Village President
    2277. Deerfield Village Trustee
    2278. Onsted Village President
    2279. Adrian City Public Schools, School Board
    2280. Blissfield Community Schools, School Board
    2281. Britton Deerfield Schools, School Board
    2282. Clinton Community Schools, School Board
    2283. Columbia School District School Board
    2284. Madison School District, School Board
    2285. Morenci Area Schools,School Board
    2286. Tecumseh District Library, Library Board
    2287. Tecumseh District Library Board, Partial Term Ending 12/31/2022
    2288. Onsted Community Schools, School Board
    2289. Sand Creek Community Schools, School Board
    2290. Tecumseh Public Schools, School Board
    2291. Waldron Area Schools, LSD Board Member
    2292. Lenawee County Proposal, Renewal of Separate Tax Limitation
    2293. Lenawee Cty Cntrl Dspch Prop for 9-1-1 System Funding
    2294. Lenawee County Senior Millage Restoration
    2295. Deerfield Township Proposal, Renewal
    2296. Hudson Township Proposal
    2297. Palmyra Township Proposal
    2298. Raisin Township Proposal
    2299. Rollin Township Proposal - Fire Millage
    2300. Rome Township Proposal
    2301. Clinton Community Schools Proposal
    2302. Blissfield Village Trustee
    2303. Macon Township Proposal
    2304. Board Member Belding Public Schools
    2305. Board Member Grant Public Schools
    2306. Board Member Greenville Public Schools
    2307. Board Member Kelloggsville Public Schools - Partial Term ending 12/31/2024
    2308. Board Member Kelloggsville Public Schools - Partial Term ending 12/31/2022
    2309. Board Member Lakeview Community Schools
    2310. Board Member Lakewood Public Schools
    2311. Board Member Tri-County Area Schools
    2312. Board Member Wyoming Public Schools - Partial Term ending 12/31/2022
    2313. Centerville Township Supervisor
    2314. Centerville Township Treasurer
    2315. Centerville Township Trustee
    2316. Bangor Township School Board
    2317. City of Dearborn Heights Sanitation Millage Renewal
    2318. St. Johns Headlee Override Millage Proposal
    2319. Watertown Charter Township Ballot Question
    2320. EATRAN Millage Renewal Authorization Question
    2321. Grand Ledge Area Emergency Services Millage
    2322. Charlotte Public Schools Bonding Proposal
    2323. Eaton Rapids Public Schools Bonding Proposal
    2324. Memphis - Police Protection Millage
    2325. St. Clair Shores - Amendment to change the public comment period at City Council Meetings
    2326. Sterling Heights - Amend City Charter to change term of Mayor and Council
    2327. Sterling Heights - Nominating Petition Signatures for Public Office
    2328. Utica - Marihuana Business Ordinance Amendment
    2329. Bruce Township - Increase the Number of Trustees
    2330. 16th Circuit Court Judge
    2331. 37th District Court Judge
    2332. 39th District Court Judge
    2333. 39th District Court Judge - Partial Term
    2334. 40th District Court
    2335. 41B District Court Judge
    2336. 41A District Court Judge
    2337. 42-1 District Court Judge
    2338. Kalamazoo Public Schools School Board (Partial Term)
    2339. Plymouth-Canton Community Schools Board of Education (Partial Term)
    2340. Airport Community Schools Board of Education (Partial Term)
    2341. Belleville Area District Library Board of Trustees
    2342. Battle Creek City Commissioner Ward 1,2, 3, 4, 5
    2343. Bingham Township Supervisor
    2344. Bingham Township Clerk
    2345. Bingham Township Treasurer
    2346. Bingham Township Trustee
    2347. Addison Community School Board
    2348. Columbia School District Board
    2349. Concord Community School Board
    2350. East Jackson School Board
    2351. Grass Lake Community School Board
    2352. Hanover-Horton School Board
    2353. Homer Community School Board
    2354. Jackson Public School Board
    2355. Jonesville Community School Board
    2356. Litchfield Community School Board
    2357. Michigan Center Public School Board
    2358. Napoleon Community School Board
    2359. North Adams-Jerome School Board
    2360. Judge of Circuit Court - 6th Circuit, Incumbent Position, 6 Year Term
    2361. Judge of Circuit Court - 6th Circuit, Incumbent Position, Term Ending 1/1/2025
    2362. Judge of Probate Court, Incumbent Position, 6 Year Term
    2363. Judge of District Court - 35th District, Incumbent Position, 6 Year Term
    2364. Judge of District Court District 46, Incumbent Position, 6 Year Term
    2365. Judge of District Court District 47, Incumbent Position, 6 Year Term
    2366. Judge of District Court District 48, Incumbent Position, 6 Year Term
    2367. Judge of District Court District 50, Incumbent Position, 6 Year Term
    2368. Judge of District Court District 51, Incumbent Position, 6 Year Term
    2369. Judge of District Court District 52 Division 1, Incumbent Position, 6 Year Term
    2370. Judge of District Court District 52 Division 2, Incumbent Position, 6 Year Term
    2371. Judge of District Court District 52 Division 3, Incumbent Position, 6 Year Term
    2372. Judge of District Court District 52 Division 4, Incumbent Position, 6 Year Term
    2373. Oakland Community College Board Member
    2374. Clarkston Mayor
    2375. Clarkston Council Member, 2 Year Term
    2376. Clarkston Council Member, Term Ending 11/8/2021
    2377. Keego Harbor Council Member
    2378. Orchard Lake Council Member, 3 Year Term
    2379. Orchard Lake Council Member, Term Ending 11/15/2021
    2380. Sylvan Lake Council Member
    2381. Addison Township Library Board Member
    2382. Bloomfield Township Library Board Member
    2383. Brandon Township Library Board Member
    2384. Highland Township Library Board Member
    2385. Holly Township Library Board Member
    2386. Lyon Township Library Board Member
    2387. Milford Township Library Board Member
    2388. Oakland Township Library Board Member
    2389. Orion Township Library Board Member
    2390. Oxford Township Library Board Member
    2391. Royal Oak Township Library Board Member
    2392. Springfield Township Library Board Member
    2393. West Bloomfield Township Library Board Member
    2394. White Lake Township Library Board Member
    2395. Beverly Hills Village Council Member
    2396. Bingham Farms Village Trustee, 4 Year Term
    2397. Bingham Farms Village Trustee, Term Ending 11/21/2022
    2398. Franklin Village President
    2399. Franklin Village Trustee
    2400. Franklin Village Library Board
    2401. Holly Village President
    2402. Holly Village Council Member, 4 Year Term
    2403. Holly Village Council Member, Term Ending 11/22/2022
    2404. Lake Orion Village Council Member
    2405. Leonard Village President
    2406. Leonard Village Treasurer
    2407. Leonard Village Trustee
    2408. Milford Village President
    2409. Milford Village Council Member
    2410. Ortonville Village President
    2411. Ortonville Village Trustee
    2412. Oxford Village Council Member, 4 Year Term
    2413. Oxford Village Council Member, Term Ending 11/14/2022
    2414. Wolverine Lake Village Council Member
    2415. Avondale School District Board Member
    2416. Berkley School District Board Member
    2417. Birmingham Public Schools Board Member
    2418. Bloomfield Hills School District Board Member
    2419. Brandon School District Board Member
    2420. Clarenceville School District Board Member
    2421. Clarkston Community Schools Board Member
    2422. Clawson Public Schools Board Member
    2423. Farmington Public School District Board Member, 6 Year Term
    2424. Farmington Public School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    2425. Ferndale Public Schools Board Member
    2426. Hazel Park School District Board Member
    2427. Holly Area School District Board Member
    2428. Huron Valley School District Board Member, 6 Year Term
    2429. Huron Valley School District Board Member, 4 Year Term
    2430. Huron Valley School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    2431. Lake Orion Community Schools Board Member
    2432. Lamphere Schools Board Member
    2433. Madison District Public Schools Board Member
    2434. Novi Community School District Board Member
    2435. Oak Park School District Board Member, 6 Year Term
    2436. Oak Park School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    2437. Oxford Community Schools Board Member
    2438. Pontiac School District Board Member
    2439. Rochester Community School District Board Member, 6 Year Term
    2440. Rochester Community School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    2441. Royal Oak Schools Board Member
    2442. South Lyon Community Schools Board Member, 6 Year Term
    2443. Southfield Public Schools Board Member
    2444. Walled Lake Consolidated School District Board Member
    2445. Waterford School District Board Member, 6 Year Term
    2446. Waterford School District Board Member, Term Ending 12/31/2022
    2447. West Bloomfield School District Board Member
    2448. Ferndale District Library Board Member
    2449. Hazel Park District Library Board Member
    2450. Salem/South Lyon District Library Board Member, 4 Year Term
    2451. Salem/South Lyon District Library Board Member, Term Ending 12/31/2022
    2452. Solon Township Supervisor
    2453. Solon Township Clerk
    2454. Solon Township Treasurer
    2455. Solon Township Trustee
    2456. Centerville Township Clerk
    2457. Suttons Bay Township Clerk
    2458. Suttons Bay Township Treasurer
    2459. Suttons Bay Township Trustee
    2460. Cleveland Township Supervisor
    2461. Cleveland Township Clerk
    2462. Cleveland Township Treasurer
    2463. Cleveland Township Trustee
    2464. Charter Township of Elmwood Supervisor
    2465. Charter Township of Elmwood Clerk
    2466. Charter Township of Elmwood Treasurer
    2467. Charter Township of Elmwood Trustee
    2468. Empire Township Clerk
    2469. Empire Township Treasurer
    2470. Empire Township Trustee
    2471. Glen Arbor Township Supervisor
    2472. Glen Arbor Township Clerk
    2473. Glen Arbor Township Treasurer
    2474. Glen Arbor Township Trustee
    2475. Kasson Township Clerk
    2476. Kasson Township Treasurer
    2477. Kasson Township Trustee
    2478. Leelanau Township Clerk
    2479. Leelanau Township Treasurer
    2480. Leelanau Township Trustee
    2481. Empire Township Supervisor
    2482. Michigan Proposal 20-1: Use of State and Local Park Funds Amendment
    2483. Michigan Proposal 20-2: Search Warrant for Electronic Data Amendment
    2484. HUDSONVILLE AREA PUBLIC SCHOOLS TRUSTEE PARTIAL TERM
    2485. Ovid-Elsie Area Schools
    2486. 20th DISTRICT CIRCUIT COURT - INCUMBENT
    2487. 58TH DISTRICT COURT - INCUMBENT
    2488. 58TH DISTRICT COURT - NON-INCUMBENT
    2489. Acme Township Supervisor
    2490. East Bay Township Supervisor
    2491. Fife Lake Township Supervisor
    2492. Garfield Township Supervisor
    2493. Green Lake Township Supervisor
    2494. East Bay Township Clerk
    2495. Garfield Township Clerk
    2496. Whitewater Township Clerk
    2497. East Bay Township Treasurer
    2498. Garfield Township Treasurer
    2499. East Bay Township Trustee
    2500. Garfield Township Trustee
    2501. East Bay Township Park Commissioner
    2502. Fife Lake Township Library Board Director
    2503. Green Lake Township Library Board Director
    2504. Peninsula Township Library Board Director
    2505. Benzie County Central Schools School Board
    2506. Buckley Community Schools School Board
    2507. Elk Rapids Public Schools School Board
    2508. Kingsley Area Schools School Board 4 Year Term
    2509. Manton Consolidate Schools School District Board Member
    2510. Village of Fife Lake Village President
    2511. Village of Fife Lake Village Treasurer
    2512. Village of Fife Lake Village Trustee
    2513. Village of Kingsley Village Trustee
    2514. Battle Creek Mayor
    2515. 32A District Court Judge Incumbent
    2516. 32A District Court Judge Non-Incumbent
    2517. Grosse Pointe School Board 2020
    2518. Grosse Pointe School Board Partial Term 2020
    2519. Northwest School Board
    2520. Springport Public School Board
    2521. Vandercook Lake School Board (6 Yr)
    2522. Western School Board
    2523. Jackson College Trustee
    2524. Leland Township Clerk
    2525. Leland Township Treasurer
    2526. Leland Township Trustee
    2527. South Lyon Community Schools Board Member, Term Ending 12/31/2024
    2528. Oakland County: Millage Replacement and Increase to Improve, Operate, and Maintain Parks, Open Space Areas, Trails, and Recreation Activities in Oakland County, Michigan
    2529. Ingham County Public Transportation for Elderly and Disabled Millage
    2530. Leroy Township Proposal for Senior Center Millage
    2531. Meridian Township EMS - Fire Protection Millage
    2532. Meridian Township Land Preservation Millage
    2533. Meridian Township Police Protection Millage
    2534. Wheatfield Township Proposal for Senior Center Millage
    2535. Williamston Proposal for Senior Center Millage
    2536. 30th Judicial Circuit Court - Incumbent - Partial Term
    2537. Stockbridge Community Schools
    2538. Stockbridge Community Schools - Partial Term
    2539. Marshall Public School Board
    2540. Essexville-Hampton School Board
    2541. Addison Community School Board - Partial Term
    2542. Marshall Public School Board - Partial Term
    2543. Springport Public School Board - Partial Term
    2544. Port Sheldon Township Fire Department Operating Millage Proposition
    2545. Port Sheldon Township Fire Department Apparatus and Equipment Millage Proposition
    2546. Village of Brooklyn President
    2547. Village of Concord President
    2548. Village of Hanover President
    2549. Village of Parma President
    2550. Village of Springport President
    2551. Village of Hanover Clerk
    2552. Village of Parma Clerk
    2553. Village of Parma Treasurer
    2554. Village of Springport Treasurer
    2555. Village of Brooklyn Trustee
    2556. Village of Cement City Trustee
    2557. Village of Concord Trustee
    2558. Village of Grass Lake Trustee
    2559. Village of Hanover Trustee
    2560. Village of Parma Trustee
    2561. Village of Springport Trustee
    2562. Grand Traverse County Proposal - 911 Public Safety Call Answering and Dispatch Services System
    2563. Garfield Township Proposal - Recreational Authority Millage Proposal
    2564. Fruitport Community Schools Operating Millage Renewal Proposal
    2565. Spring Lake Public Schools Operating Millage Renewal Proposal
    2566. MARQUETTE CHARTER TOWNSHIP - RECREATIONAL FUNDING MILLAGE
    2567. REPUBLIC TOWNSHIP- DAM IMPROVEMENT MAINTENANCE & REPAIR MILLAGE
    2568. RICHMOND TOWNSHIP –LIBRARY FUND MILLAGE
    2569. WEST BRANCH TOWNSHIP - LIBRARY SERVICES MILLAGE RENEWAL
    2570. Kingsley Area Schools Board Member - Partial Term
    2571. 14th Circuit Court Judge Incumbent
    2572. 60th District Court Judge Incumbent
    2573. 56th Judicial Circuit Court - Incumbent
    2574. 29th Judicial Circuit Court - Non-Incumbent
    2575. 65A District Court Judge
    2576. Allegan County Initiative
    2577. Ganges Township, Fire Protection Millage
    2578. Fennville Public Schools Initiative
    2579. Lake Michigan College Trustee Lake Michigan College--Allegan County
    2580. Grand Rapids Community College Trustee
    2581. Alcona County Commission on Aging Millage
    2582. Alcona County 911 Operating Surcharge Renewal
    2583. Iosco Regional Educational Service Agency Special Education Millage Proposal
    2584. Iosco Regional Educational Service Agency Operating Millage Renewal Proposal
    2585. Albion Mayor
    2586. Copemish Village Trustee (2 Year Term)
    2587. Copemish Village Trustee (4 Year Term)
    2588. Village of Kaleva Trustee (Partial Term)
    2589. Village of Onekama Trustee (Partial Term)
    2590. Vandercook Lake School Board (2 Yr)
    2591. School Board Member (Bear Lake School District)
    2592. School Board Member (Benzie County Central Schools)
    2593. School Board Member (Kaleva-Norman-Dickson School District)
    2594. School Board Member (Manistee Area Schools)
    2595. School Board Member (Mason County Eastern Schools)
    2596. School Board Member (Mesick Consolidated Schools)
    2597. School Board Member (Onekama Consolidated Schools)
    2598. School Board Member (Partial Term) (Onekama Consolidated Schools)
    2599. Fruitport Village President
    2600. Fruitport Village Council Member
    2601. Lakewood Club Village President
    2602. Lakewood Club Village Treasurer
    2603. Lakewood Club Village Trustee
    2604. Ravenna Village Council Member
    2605. Ravenna Village Council Member (Partial Term)
    2606. North Muskegon City Council Member
    2607. Roosevelt Park City Council Member
    2608. Muskegon Community College Board of Trustees
    2609. Fruitport Community Schools Board Member
    2610. Holton Public Schools Board Member
    2611. Mona Shores School Board Member
    2612. Montague Area School District Board Member
    2613. Montague Area School District Board Member (Partial Term)
    2614. Muskegon City School Board Member
    2615. Muskegon Heights School Board Member
    2616. North Muskegon School Board Member
    2617. Oakridge Public School Board Member
    2618. Orchard View School Board Member
    2619. Ravenna Public School Board
    2620. Reeths-Puffer School Board
    2621. Whitehall District School Board Member
    2622. Whitehall District School Board Member (Partial Term)
    2623. Marshall Mayor
    2624. Marshall City Council
    2625. Albion City Council
    2626. MONTMORENCY COUNTY PROPOSAL FOR INVASIVE SPECIES SUPPRESSION
    2627. RUST TOWNSHIP ROAD PROPOSAL
    2628. RUST TOWNSHIP AMBULANCE MILLAGE RENEWAL
    2629. JOHANNESBURG-LEWISTON AREA SCHOOLS BONDING PROPOSAL
    2630. Grand Rapids City - Hold City Elections in Even Years
    2631. Grand Rapids City - No Final Winner in Primaries
    2632. Alpine Township - Fire Protection Services Millage Proposal
    2633. Grattan Township - I. Fire Protection Millage Renewal and Increase Proposal
    2634. Grattan Township - II. Fire Equipment Renewal and Increase
    2635. Godfrey-Lee Public Schools - Bonding Proposal
    2636. Tri County Area Schools - Operating Millage Proposal
    2637. Hamilton School Board
    2638. Holland Public Schools-Allegan County- Board of Education
    2639. Saugatuck Public Schools--Board of Education
    2640. South Haven Board of Education South Haven Public Schools--Allegan County
    2641. Manistee County - Services for the Aged Provided through Manistee County Council on Aging
    2642. Marilla Township - Proposal 1: Operating Millage Levy Proposal
    2643. Benzie Central Schools - Bonding Proposal
    2644. COMMUNITY COLLEGE PROPOSAL
    2645. COMMUNITY COLLEGE PROPOSAL
    2646. Newberg Road Maintenance
    2647. Marcellus Headlee Override
    2648. City of Rogers City Historical Preservation Millage Proposal
    2649. City of Rogers City Sale of Cedar Street Property
    2650. City of Rogers City Sale of N. First Street Property
    2651. City of Rogers City Sale of Riverview Street Property
    2652. City of Rogers City Sale of W. Third Street Property
    2653. Headlee Override for Street Fund
    2654. Kalamazoo County Housing Millage Proposal
    2655. Comstock Charter Township Proposal to Renew Law Enforcement Millage
    2656. Oshtemo Charter Township Ballot Proposal – Issuing Sewer Bonds
    2657. CASSOPOLIS Trustee
    2658. MARCELLUS President
    2659. MARCELLUS Trustee
    2660. CASSOPOLIS Schools
    2661. Cass Schools Dowagiac Union School District
    2662. Cass Schools Edwardsburg Public Schools
    2663. Cass Schools Marcellus Community Schools
    2664. Cass Townships Silver Creek Supervisor
    2665. Volinia Township Supervisor
    2666. Cass County Drain Commissioner
    2667. MILLS TOWNSHIP ROAD MILLAGE RENEWAL PROPOSAL
    2668. LINCOLN TOWNSHIP IMPROVEMENT AND MAINTENANCE OF ROADS AND ROAD DITCHES MILLAGE PROPOSAL
    2669. Pinconning Area School Board (6 year term)
    2670. West Shore Community College Trustee
    2671. Community Advisory Council District 4
    2672. Police Commissioner District 2
    2673. Delta College Millage Renewal and Restoration
    2674. Medical Care Facility Millage Proposal
    2675. Library Millage Renewal Proposal
    2676. Berrien Townships Baroda Clerk
    2677. Berrien Townships Baroda Treasurer
    2678. Berrien Townships Chikaming Trustee
    2679. Berrien Cities Buchanan Commissioner
    2680. Berrien Cities Coloma Commissioner
    2681. Kawkawlin Adult Use Marihuana Proposal(Kawkawlin Township)
    2682. Williams Charter Township Road Repair and Reconsideration Millage
    2683. Berrien Cities New Buffalo City Council Member
    2684. Berrien Cities Watervliet Mayor
    2685. Berrien Cities Coloma Supervisor
    2686. Berrien Townships Coloma Trustee
    2687. Berrien Townships Hagar Treasurer
    2688. Berrien Townships Coloma Trustee
    2689. Wayne City Council, Ward 1
    2690. Wayne City Council, Ward 2
    2691. Wayne City Council, Ward 3
    2692. Berrien Townships Royalton Trustee
    2693. Berrien Townships Weesaw Treasurer
    2694. Brandywine Community Schools Board
    2695. Calhoun County Treasurer
    2696. Calhoun County Water Resource Commissioner
    2697. Calhoun County Commissioner
    2698. Kellogg Community College Board of Trustees
    2699. Ottawa County Treasurer
    2700. Belleville Petition #1
    2701. Belleville Petition #2
    2702. Wayne Proposal #1
    2703. Wayne Proposal #2
    2704. Plymouth Township Fire Millage Renewal
    2705. Van Buren Township Public Safety Millage Renewal
    2706. Eau Claire Public Schools Board
    2707. Lakeshore School District Board
    2708. Niles Community School District Board
    2709. River Valley School District Board
    2710. Watervliet School District Board
    2711. Berrien County Commissioner 12th Dist.
    2712. Berrien County Commissioner Dist. 1
    2713. Berrien County Commissioner Dist. 5
    2714. Berrien County Commissioner Dist. 9
    2715. Lake Michigan College Trustee
    2716. Ishpeming Public Schools: 1- Partial Term ending 2024
    2717. Traverse City Area Public Schools Operating Millage Proposal
    2718. NICE Community Schools: 1 - Four Year Term expiring 2024
    2719. Elk Rapids Public Schools Bonding Proposal
    2720. Powell Township School District: 2 - Four Year Terms expiring 2024
    2721. Fife Lake Township Proposal to Renew Fire Millage
    2722. Grant Township Proposal - Township Fire and Ambulance Emergency Services Millage
    2723. Paradise Township Proposal - Township Fire Protection Services Millage
    2724. GRAND TRAVERSE COUNTY PROPOSAL - Local Streets, Roads, Highways, and Bridges Repair and Improvement
    2725. Fife Lake Township Proposal to Renew Ambulance Millage
    2726. Benzie County Central Schools Bonding Proposal
    2727. Fruitport Community Schools Trustee
    2728. Ottawa County portion Grandville Public Schools
    2729. Comstock School Board Member
    2730. Vicksburg Community Schools Board Member
    2731. Comstock Township Trustee
    2732. Comstock Township Supervisor
    2733. Comstock Township Clerk
    2734. Comstock Township Treasurer
    2735. Oshtemo Township Trustee
    2736. Oshtemo Township Supervisor
    2737. Oshtemo Township Treasurer
    2738. Richland Township Trustee
    2739. Texas Township Trustee
    2740. Texas Township Clerk
    2741. Onaway City Mayor
    2742. Onaway City Commissioner
    2743. Sault Ste Marie Public Schools Board Member
    2744. Chippewa County Probate Judge
    2745. Sugar Island Township Clerk
    2746. Chippewa Township Trustee
    2747. Chippewa Township Constable
    2748. De Tour Village Trustee
    2749. DeTour Area Schools Bonding Proposal
    2750. Superior Township Clerk
    2751. Superior Township Treasurer
    2752. Brimley Area Schools Board Member
    2753. Brimley Area Schools Board Member
    2754. Brimley Area Schools Board Member
    2755. Whitefish Township Supervisor
    2756. Whitefish Township Clerk
    2757. Whitefish Township Library Board
    2758. Pickford Public Schools Board Member
    2759. Pickford Public Schools Board Member
    2760. Sault Ste. Marie Area Schools Board Member
    2761. Rudyard Area Schools Board Member
    2762. Rudyard Area Schools Board Member
    2763. Drummond Township Treasurer
    2764. Tahquamenon Area Schools Millage Proposal
    2765. Tahquamenon Area Schools Board Member
    2766. Hulbert Township Constable
    2767. Les Cheneaux Community Schools Board Member
    2768. Judge of 11th Circuit Court
    2769. Judge of 92nd District Court
    2770. Lakefield Township Clerk
    2771. Village of Newberry President
    2772. Village of Newberry Clerk
    2773. Village of Newberry Treasurer
    2774. Village of Newberry Trustee
    2775. Village of Newberry Trustee
    2776. Bois Blanc Township Supervisor
    2777. Bois Blanc Township Clerk
    2778. Bois Blanc Township Treasurer
    2779. Bois Blanc Township Trustee
    2780. Bois Blanc School Board Member
    2781. Mackinac County Veterans Services Proposal
    2782. Engadine Schools Board Member
    2783. Garfield Township Fire & Ambulance Proposal
    2784. Garfield Township Roads Proposal
    2785. Mackinac Island School Board Member
    2786. Marquette Township Fire & Ambulance Proposal
    2787. Marquette Township Roads Proposal
    2788. Moran Township School Board Member
    2789. St. Ignace Area SchoolsBoard Member
    2790. St Ignace Township Roads Proposal
    2791. Saginaw County Prosecuting Attorney
    2792. Saginaw County Sheriff
    2793. Saginaw County Clerk
    2794. Saginaw County Treasurer
    2795. Saginaw County Register of Deeds
    2796. Saginaw County Public Works Commissioner
    2797. Saginaw County Board of Commissioners District 1
    2798. Saginaw County Board of Commissioners District 2
    2799. Saginaw County Board of Commissioners District 3
    2800. Saginaw County Board of Commissioners District 4
    2801. Saginaw County Board of Commissioners District 5
    2802. Saginaw County Board of Commissioners District 6
    2803. Saginaw County Board of Commissioners District 7
    2804. Saginaw County Board of Commissioners District 8
    2805. Saginaw County Board of Commissioners District 9
    2806. Saginaw County Board of Commissioners District 10
    2807. Saginaw County Board of Commissioners District 11
    2808. Albee Township Supervisor
    2809. Albee Township Clerk
    2810. Albee Township Treasurer
    2811. Albee Township Trustee
    2812. Birch Run Township Supervisor
    2813. Birch Run Township Clerk
    2814. Birch Run Township Treasurer
    2815. Birch Run Township Trustee
    2816. Blumfield Township Supervisor
    2817. Blumfield Township Clerk
    2818. Blumfield Township Treasurer
    2819. Blumfield Township Trustee
    2820. Brady Township Supervisor
    2821. Brady Township Clerk
    2822. Brady Township Treasurer
    2823. Brady Township Trustee
    2824. Brant Township Supervisor
    2825. Brant Township Clerk
    2826. Brant Township Treasurer
    2827. Brant Township Trustee
    2828. Bridgeport Township Supervisor
    2829. Bridgeport Township Clerk
    2830. Bridgeport Township Treasurer
    2831. Bridgeport Township Trustee
    2832. Bridgeport Township Library Board Director
    2833. Buena Vista Township Supervisor
    2834. Buena Vista Township Clerk
    2835. Buena Vista Township Treasurer
    2836. Buena Vista Township Trustee
    2837. Carrollton Township Supervisor
    2838. Carrollton Township Clerk
    2839. Carrollton Township Treasurer
    2840. Carrollton Township Trustee
    2841. Chapin Township Supervisor
    2842. Chapin Township Clerk
    2843. Chapin Township Treasurer
    2844. Chapin Township Trustee
    2845. Chesaning Township Supervisor
    2846. Chesaning Township Clerk
    2847. Chesaning Township Treasurer
    2848. Chesaning Township Trustee
    2849. Frankenmuth Township Supervisor
    2850. Frankenmuth Township Clerk
    2851. Frankenmuth Township Treasurer
    2852. Frankenmuth Township Trustee
    2853. Fremont Township Supervisor
    2854. Fremont Township Clerk
    2855. Fremont Township Treasurer
    2856. Fremont Township Trustee
    2857. James Township Supervisor
    2858. James Township Clerk
    2859. James Township Treasurer
    2860. James Township Trustee
    2861. James Township Park Commissioner
    2862. Jonesfield Township Supervisor
    2863. Jonesfield Township Clerk
    2864. Jonesfield Township Treasurer
    2865. Jonesfield Township Trustee
    2866. Kochville Township Supervisor
    2867. Kochville Township Clerk
    2868. Kochville Township Treasurer
    2869. Kochville Township Trustee
    2870. Lakefield Township Supervisor
    2871. Lakefield Township Clerk
    2872. Lakefield Township Treasurer
    2873. Lakefield Township Trustee
    2874. Maple Grove Township Supervisor
    2875. Maple Grove Township Clerk
    2876. Maple Grove Township Treasurer
    2877. Maple Grove Township Trustee
    2878. Marion Township Supervisor
    2879. Marion Township Clerk
    2880. Marion Township Treasurer
    2881. Marion Township Trustee
    2882. Richland Township Supervisor
    2883. Richland Township Clerk
    2884. Richland Township Treasurer
    2885. Richland Township Trustee
    2886. Richland Township Park Board
    2887. Richland Township Library Board Director
    2888. Saginaw Township Supervisor
    2889. Saginaw Township Clerk
    2890. Saginaw Township Treasurer
    2891. Saginaw Township Trustee
    2892. Saginaw Township Park Commissioner
    2893. St. Charles Township Supervisor
    2894. St. Charles Township Clerk
    2895. St. Charles Township Treasurer
    2896. St. Charles Township Trustee
    2897. Spaulding Township Supervisor
    2898. Spaulding Township Clerk
    2899. Spaulding Township Treasurer
    2900. Spaulding Township Trustee
    2901. Swan Creek Township Supervisor
    2902. Swan Creek Township Clerk
    2903. Swan Creek Township Treasurer
    2904. Swan Creek Township Trustee
    2905. Taymouth Township Supervisor
    2906. Taymouth Township Clerk
    2907. Taymouth Township Treasurer
    2908. Taymouth Township Trustee
    2909. Thomas Township Supervisor
    2910. Thomas Township Clerk
    2911. Thomas Township Treasurer
    2912. Thomas Township Trustee
    2913. Thomas Township Park Commissioner
    2914. Thomas Township Library Board Director
    2915. Tittabawassee Township Supervisor
    2916. Tittabawassee Township Clerk
    2917. Tittabawassee Township Treasurer
    2918. Tittabawassee Township Trustee
    2919. Zilwaukee Township Supervisor
    2920. Zilwaukee Township Clerk
    2921. Zilwaukee Township Treasurer
    2922. Zilwaukee Township Trustee
    2923. 10th Circuit Court Judge Incumbent
    2924. Saginaw County Probate Court Judge Incumbent
    2925. 70th District Court 2nd Division Judge Incumbent
    2926. Frankenmuth Mayor
    2927. Frankenmuth City Council
    2928. Saginaw City Council
    2929. Zilwaukee City Council
    2930. Birch Run Village Trustees
    2931. Chesaning Village President
    2932. Chesaning Village Clerk
    2933. Chesaning Village Treasurer
    2934. Chesaning Village Trustees
    2935. Merrill Village President
    2936. Merrill Village Clerk
    2937. Merrill Village Treasurer
    2938. Merrill Village Trustees
    2939. Merrill Village Trustees (Partial Term)
    2940. Oakley Village President
    2941. Oakley Village Trustees
    2942. Reese Village President
    2943. Reese Village Trustees
    2944. Reese Village Trustees (Partial Term)
    2945. St. Charles Village President
    2946. St. Charles Village Trustees
    2947. Ashley Community School District
    2948. Birch Run Area Schools
    2949. Breckenridge School District
    2950. Breckenridge School District (Partial Term)
    2951. Bridgeport-Spaulding Community Schools
    2952. Carrollton Public Schools
    2953. Chesaning Union School District
    2954. Frankenmuth School Distrcit
    2955. Freeland Community District
    2956. Hemlock Public Schools
    2957. Merrill Community Schools
    2958. Reese Public Schools
    2959. Saginaw City School District
    2960. Saginaw Township Community Schools
    2961. St. Charles Community Schools
    2962. Swan Valley School District
    2963. River Rapids District Library
    2964. Houghton County Sheriff
    2965. Houghton County Clerk/Register of Deeds
    2966. Houghton County Treasurer
    2967. Houghton County Mine Inspector
    2968. Houghton County Drain Commissioner
    2969. Houghton County Commissioner District 1
    2970. Houghton County Commissioner District 2
    2971. Houghton County Commissioner District 3
    2972. Houghton County Commissioner District 4
    2973. Houghton County Commissioner District 5
    2974. Houghton County Prosecuting Attorney
    2975. Adams Township Clerk
    2976. Adams Township Supervisor
    2977. Adams Township Treasurer
    2978. Adams Township Trustee
    2979. Calumet Township Clerk
    2980. Calumet Township Supervisor
    2981. Calumet Township Treasurer
    2982. Calumet Township Trustee
    2983. Chassell Township Clerk
    2984. Chassell Township Supervisor
    2985. Chassell Township Treasurer
    2986. Chassell Township Trustee
    2987. Duncan Township Clerk
    2988. Duncan Township Supervisor
    2989. Duncan Township Treasurer
    2990. Duncan Township Trustee
    2991. Elm River Township Clerk
    2992. Elm River Township Supervisor
    2993. Elm River Township Treasurer
    2994. Elm River Township Trustee
    2995. Franklin Township Clerk
    2996. Franklin Township Supervisor
    2997. Franklin Township Treasurer
    2998. Franklin Township Trustee
    2999. Hancock Township Clerk
    3000. Hancock Township Supervisor
    3001. Hancock Township Treasurer
    3002. Hancock Township Trustee
    3003. Laird Township Clerk
    3004. Laird Township Supervisor
    3005. Laird Township Treasurer
    3006. Laird Township Trustee
    3007. Laird Township Constable
    3008. Osceola Township Clerk
    3009. Osceola Township Supervisor
    3010. Osceola Township Treasurer
    3011. Osceola Township Trustee
    3012. Portage Township Clerk
    3013. Portage Township Supervisor
    3014. Portage Township Treasurer
    3015. Portage Township Trustee
    3016. Portage Township Constable
    3017. Quincy Township Clerk
    3018. Quincy Township Supervisor
    3019. Quincy Township Treasurer
    3020. Quincy Township Trustee
    3021. Schoolcraft Township Clerk
    3022. Schoolcraft Township Supervisor
    3023. Schoolcraft Township Treasurer
    3024. Schoolcraft Township Trustee
    3025. Stanton Township Clerk
    3026. Stanton Township Supervisor
    3027. Stanton Township Treasurer
    3028. Stanton Township Trustee
    3029. Torch Lake Township Clerk
    3030. Torch Lake Township Supervisor
    3031. Torch Lake Township Treasurer
    3032. Torch Lake Township Trustee
    3033. Crawford County - Grayling Recreation Authority Millage Proposal
    3034. Crawford County Clerk /Register of Deeds
    3035. Crawford County Road Commissioner
    3036. Roscommon Area Public Schools Operating Millage Renewal Proposal
    3037. C.O.O.R. Intermediate School District Board of Education
    3038. Beaver Creek Township Clerk
    3039. Beaver Creek Township Trustee
    3040. Frederic Township Supervisor
    3041. Frederic Township Clerk
    3042. Grayling Township Trustee
    3043. South Branch Township Supervisor
    3044. Delta County Prosecuting Attorney
    3045. Delta County Sheriff
    3046. Delta County Clerk
    3047. Delta County Treasurer
    3048. Delta County Road Commission
    3049. Delta County Drain Commissioner
    3050. Delta County Surveyor
    3051. Delta County Commissioner District 1
    3052. Delta County Commissioner District 2
    3053. Delta County Commissioner District 3
    3054. Delta County Commissioner District 4
    3055. Delta County Commissioner District 5
    3056. Baldwin Township Supervisor
    3057. Bark River Township Supervisor
    3058. Bay de Noc Township Supervisor
    3059. Brampton Township Supervisor
    3060. Cornell Township Supervisor
    3061. Ensign Township Supervisor
    3062. Wells Township Supervisor
    3063. Maple Ridge Township Supervisor
    3064. Ford River Township Supervisor
    3065. Masonville Township Supervisor
    3066. Escanaba Township Supervisor
    3067. Fairbanks Township Supervisor
    3068. Nahma Township Supervisor
    3069. Baldwin Township Clerk
    3070. Bark River Township Clerk
    3071. Bay de Noc Township Clerk
    3072. Brampton Township Clerk
    3073. Cornell Township Clerk
    3074. Ensign Township Clerk
    3075. Escanaba Township Clerk
    3076. Fairbanks Township Clerk
    3077. Ford River Township Clerk
    3078. Garden Township Clerk
    3079. Maple Ridge Township Clerk
    3080. Masonville Township Clerk
    3081. Nahma Township Clerk
    3082. Wells Township Clerk
    3083. Baldwin Township Treasurer
    3084. Bark River Township Treasurer
    3085. Bay de Noc Township Treasurer
    3086. Brampton Township Treasurer
    3087. Cornell Township Treasurer
    3088. Ensign Township Treasurer
    3089. Escanaba Township Treasurer
    3090. Fairbanks Township Treasurer
    3091. Ford River Township Treasurer
    3092. Garden Township Treasurer
    3093. Maple Ridge Township Treasurer
    3094. Masonville Township Treasurer
    3095. Nahma Township Treasurer
    3096. Wells Township Treasurer
    3097. Baldwin Township Trustee
    3098. Bark River Township Trustee
    3099. Bay de Noc Township Trustee
    3100. Brampton Township Trustee
    3101. Cornell Township Trustee
    3102. Ensign Township Trustee
    3103. Escanaba Township Trustee
    3104. Fairbanks Township Trustee
    3105. Ford River Township Trustee
    3106. Garden Township Trustee
    3107. Maple Ridge Township Trustee
    3108. Masonville Township Trustee
    3109. Nahma Township Trustee
    3110. Wells Township Trustee
    3111. Village of Garden Trustee
    3112. Bay College Board of Trustees
    3113. Bark River-Harris Board of Education
    3114. Bark River-Harris Board of Education - partial term
    3115. Big Bay de Noc Board of Education
    3116. Escanaba Board of Education
    3117. Gladstone Board of Education
    3118. Mid Peninsula School Board
    3119. Rapid River Public School Board
    3120. Escanaba Board of Education - partial term
    3121. Nahma Township Fire Department Renewal Proposal
    3122. Nahma Township Millage Proposal to Override Headlee Reduction
    3123. Genesee County Prosecuting Attorney
    3124. Genesee County Sheriff
    3125. Genesee County Clerk/Register of Deeds
    3126. Genesee County Treasurer
    3127. Genesee County Drain Commissioner
    3128. Genesee County Surveyor
    3129. Genesee County Commissioner 1st District
    3130. Genesee County Commissioner 2nd District
    3131. Genesee County Commissioner 3rd District
    3132. Genesee County Commissioner 4th District
    3133. Genesee County Commissioner 5th District
    3134. Genesee County Commissioner 6th District
    3135. Genesee County Commissioner 7th District
    3136. Genesee County Commissioner 8th District
    3137. Genesee County Commissioner 9th District
    3138. Mott Community College Board of Trustees
    3139. Argentine Township Supervisor
    3140. Argentine Township Clerk
    3141. Argentine Township Treasurer
    3142. Argentine Township Trustee
    3143. Atlas Township Supervisor
    3144. Atlas Township Clerk
    3145. Atlas Township Treasurer
    3146. Atlas Township Trustee
    3147. Clayton Township Supervisor
    3148. Clayton Township Clerk
    3149. Clayton Township Treasurer
    3150. Clayton Township Trustee
    3151. Davison (City) Mayor
    3152. Davison (City) Council Member
    3153. Davison Township Supervisor
    3154. Davison Township Clerk
    3155. Davison Township Treasurer
    3156. Davison Township Trustee
    3157. Fenton Township Supervisor
    3158. Fenton Township Clerk
    3159. Fenton Township Treasurer
    3160. Fenton Township Trustee
    3161. Flint Township Supervisor
    3162. Flint Township Clerk
    3163. Flint Township Treasurer
    3164. Flint Township Trustee
    3165. Flushing Township Supervisor
    3166. Flushing Township Clerk
    3167. Flushing Township Treasurer
    3168. Flushing Township Trustee
    3169. Forest Township Supervisor
    3170. Forest Township Clerk
    3171. Forest Township Treasurer
    3172. Forest Township Trustee
    3173. Gaines Township Supervisor
    3174. Gaines Township Clerk
    3175. Gaines Township Treasurer
    3176. Gaines Township Trustee
    3177. Genesee Township Supervisor
    3178. Genesee Township Clerk
    3179. Genesee Township Treasurer
    3180. Genesee Township Trustee
    3181. Grand Blanc Township Supervisor
    3182. Grand Blanc Township Clerk
    3183. Grand Blanc Township Treasurer
    3184. Grand Blanc Township Trustee
    3185. Linden (City) Mayor
    3186. Linden City Council Member
    3187. City of Montrose Mayor
    3188. City of Montrose Council Member
    3189. Montrose Township Supervisor
    3190. Montrose Township Clerk
    3191. Montrose Township Treasurer
    3192. Montrose Township Trustee
    3193. City of Mount Morris Council Member
    3194. Mount Morris Township Supervisor
    3195. Mount Morris Township Clerk
    3196. Mount Morris Township Treasurer
    3197. Mount Morris Township Trustee
    3198. Mundy Township Supervisor
    3199. Mundy Township Clerk
    3200. Mundy Township Treasurer
    3201. Mundy Township Trustee
    3202. Richfield Township Supervisor
    3203. Richfield Township Clerk
    3204. Richfield Township Treasurer
    3205. Richfield Township Trustee
    3206. Swartz Creek (City) Council Member at Large
    3207. City Council Member District III
    3208. Thetford Township Supervisor
    3209. Thetford Township Clerk
    3210. Thetford Township Treasurer
    3211. Thetford Township Trustee
    3212. Vienna Township Supervisor
    3213. Vienna Township Clerk
    3214. Vienna Township Treasurer
    3215. Vienna Township Trustee
    3216. Gaines (Village) President
    3217. Gaines Village Council
    3218. Goodrich Village Council Member
    3219. Lennon Village President
    3220. Lennon Village Treasurer
    3221. Lennon Village Trustee
    3222. Lennon Village Clerk
    3223. Otter Lake Village Treasurer
    3224. Otter Lake Village Trustee
    3225. Otisville Village Council
    3226. Atherton Community Schools - Board Member
    3227. Bendle Public Schools - Board Member
    3228. Bentley Community School District Board Member
    3229. Byron Area Schools Board Member
    3230. Carman-Ainsworth Community Schools Board Member
    3231. Clio Area School District Board Member
    3232. Davison Community Schools Board Member
    3233. Durand Area Schools - Board Member
    3234. Fenton Area Public Schools Board Member
    3235. Fenton Area Public Schools Board Member (partial term)
    3236. Flint Community Schools Board Member
    3237. Flushing Community Schools Board Member
    3238. Genesee School District Board Member
    3239. Goodrich Area Schools - Board Member
    3240. Grand Blanc Community Schools Board Member
    3241. Kearsley Community Schools Board Member
    3242. Lake Fenton Community Schools - Board Member
    3243. Lakeville Community Schools Board Member
    3244. Linden Community Schools Board Member
    3245. Montrose School Board
    3246. Mt. Morris Consolidated School Board
    3247. New Lothrop Area Public School Board Member
    3248. Swartz Creek School Board
    3249. Westwood Heights School Board
    3250. 7th Circuit Judge of Circuit Court (Incumbent Position)
    3251. 7th Circuit Judge of Circuit Court (Non-Incumbent )
    3252. Probate Court - Genesee County
    3253. 67th District Court 5th Division
    3254. 67th District Court, 4th Division (A)
    3255. 67th District Court, 2nd Division (A)
    3256. 67th District Court, 2nd Division (B)
    3257. 67th District Court 3rd Division
    3258. 67th District Court, 5th Division, Non-Incumbent
    3259. 67th District Court, 1st Division
    3260. City of Traverse City and Charter Township of Garfield Recreational Authority Millage Proposal
    3261. Zeeland Public Schools--Allegan County
    3262. Otsego Public Schools--School Board Trustees
    3263. Otsego Public Schools--Partial
    3264. Plainwell Community Schools
    3265. Thornapple-Kellogg School Board-Allegan County
    3266. 57th District Court Judge
    3267. Wayne County RESA Millage Renewal
    3268. Regional Enhancement Millage Renewal Proposal
    3269. Reese Public Schools (Partial Term)
    3270. Saginaw County Health Department New Millage Proposal
    3271. Frankenmuth Township Road Maintenance Millage Renewal
    3272. Richland Township Park Improvement Millage Proposal
    3273. Birch Run General Operations Millage Renewal
    3274. Saginaw City School District Bond Proposal
    3275. Calumet Village President
    3276. Calumet Village Clerk
    3277. Calumet Village Treasurer
    3278. Calumet Village Trustee
    3279. Copper City Village President
    3280. Copper City Village Clerk
    3281. Copper City Village Treasurer
    3282. Copper City Village Trustee
    3283. Lake Linden Village President
    3284. Lake Linden Village Trustee
    3285. Laurium Village President
    3286. Laurium Village Clerk
    3287. Laurium Village Treasurer
    3288. Laurium Village Trustee
    3289. South Range Village President
    3290. South Range Village Clerk
    3291. South Range Village Treasurer
    3292. South Range Village Trustee
    3293. Hancock City Council At Large
    3294. Hancock City Council Ward 1
    3295. Hancock City Council Ward 2
    3296. Hancock City Council Ward 3
    3297. Houghton City Council
    3298. Keweenaw County Road Commissioner
    3299. Keweenaw County Prosecuting Attorney
    3300. Keweenaw County Sheriff
    3301. Keweenaw County Clerk/Register of Deeds
    3302. Keweenaw County Treasurer
    3303. Keweenaw County Mine Inspector
    3304. Keweenaw County Commissioner District 1
    3305. Keweenaw County Commissioner District 2
    3306. Keweenaw County Commissioner District 3
    3307. Keweenaw County Commissioner District 4
    3308. Keweenaw County Commissioner District 5
    3309. Allouez Township Supervisor
    3310. Allouez Township Clerk
    3311. Allouez Township Treasurer
    3312. Allouez Township Trustee
    3313. Eagle Harbor Township Supervisor
    3314. Eagle Harbor Township Clerk
    3315. Eagle Harbor Township Treasurer
    3316. Eagle Harbor Township Trustee
    3317. Grant Township Supervisor
    3318. Grant Township Clerk
    3319. Grant Township Treasurer
    3320. Grant Township Trustee
    3321. Houghton Township Supervisor
    3322. Houghton Township Clerk
    3323. Houghton Township Treasurer
    3324. Houghton Township Trustee
    3325. Sherman Township Supervisor
    3326. Sherman Township Clerk
    3327. Sherman Township Treasurer
    3328. Sherman Township Trustee
    3329. Ahmeek Village President
    3330. Ahmeek Village Clerk
    3331. Ahmeek Village Trustee
    3332. 12th Circuit Court Judge (Incumbent Position)
    3333. 97th District Court Judge (Incumbent Position)
    3334. Calumet Laurium Keweenaw School Board
    3335. Dollar Bay-Tamarack City Area Schools Board
    3336. Elm River Township School Board
    3337. Ewen-Trout Creek Consolidated School District Board
    3338. Gogebic-Ontonagon ISD Board
    3339. Grant Township School Board
    3340. Hancock Public Schools Board (partial term)
    3341. Houghton-Portage Township Schools Board
    3342. L'Anse Area Schools Board
    3343. Lake Linden-Hubbell Schools Board
    3344. Stanton Township Public Schools Board
    3345. VANDERCOOK LAKE PUBLIC SCHOOLS OPERATING MILLAGE PROPOSAL
    3346. JACKSON CITY CHARTER AMENDMENT THAT REQUIRES AN ELECTION BE HELD TO FILL VACANCIES IN ALL ELECTIVE OFFICES, EXCEPT FOR THE OFFICE OF MAYOR.
    3347. JACKSON CITY CHARTER AMENDMENT ELIMINATING AN AFFIDAVIT REQUIREMENT FOR NOMINATING PETITIONS
    3348. GRASS LAKE CHARTER TOWNSHIP ROAD IMPROVEMENTS CONTRACT AND BOND PROPOSITION
    3349. City of Marshall Road Improvement, Replacement & Reconstruction Millage
    3350. Briley Township Supervisor
    3351. Briley Township Clerk
    3352. Briley Township Treasurer
    3353. Briley Township Trustee
    3354. Wayne County Regional Enhancement Millage Renewal Proposal
    3355. Wayne County Regional Enhancement Millage Renewal Proposal
    3356. Wayne County Regional Enhancement Millage Renewal Proposal
    3357. Fennville Public Schools--Board Trustee
    3358. Adams Township School District Board
    3359. Chassell Township School District Board
    3360. Baraga Area Schools Board
    3361. Ahmeek Village Treasurer
    3362. Gogebic-Ontonagon ISD Board Partial Term
    3363. Hancock Public Schools
    3364. Houghton-Portage Township Schools Board (partial term)
    3365. Lake Linden-Hubbell Schools Board (partial term)
    3366. Avery Township Supervisor
    3367. Hillman Township Supervisor
    3368. Loud Township Supervisor
    3369. Montmorency Township Supervisor
    3370. Rust Township Supervisor
    3371. Vienna Township Supervisor
    3372. Albert Township Clerk
    3373. Avery Township Clerk
    3374. Hillman Township Clerk
    3375. Loud Township Clerk
    3376. Montmorency Township Clerk
    3377. Rust Township Clerk
    3378. Vienna Township Clerk
    3379. Albert Township Treasurer
    3380. Avery Township Treasurer
    3381. Hillman Township treasurer
    3382. Loud Township Treasurer
    3383. Montmorency Township Treasurer
    3384. Rust Township Treasurer
    3385. Vienna Township Treasurer
    3386. Albert Township Trustee
    3387. Avery Township Trustee
    3388. Hillman township Trustee
    3389. Loud Township Trustee
    3390. Montmorency Township Trustee
    3391. Rust Township Trustee
    3392. Vienna Township Trustee
    3393. Atlanta Community School Board
    3394. Johannesburg-Lewiston Area School Board
    3395. Casnovia Township Fire Department Operating Millage Renewal
    3396. Fruitport Community Schools Operating Millage Renewal
    3397. Onaway Area School Board
    3398. Posen Consolidated School Board
    3399. Rogers City Area School Board
    3400. Flushing Community Schools Initiative
    3401. Flushing Community Schools Initiative
    3402. Linden Community Schools Initiative