Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Oregon
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Donald Abar (N)
    2. Sandra A Abercrombie (REP)
    3. Patti Adair (REP)
    4. Vincent Adams (DEM)
    5. Mike Ainsworth (N)
    6. Monte Akers (REP)
    7. Raymond Akers (N)
    8. Mark Albertson (N)
    9. Cheryl Albrecht (N)
    10. Skye J Allen (IND)
      candidate for Governor
    11. Teresa Alonso Leon (DEM)
    12. George Ambrosini (N)
    13. Paul Anderes (N)
    14. Darryl Anderson (N)
      candidate for Lake County Surveyor
    15. Tripp Androy (N)
    16. Curt Ankerberg (REP)
    17. Daniel R Arcangel (DEM)
    18. Rex Armstrong (N)
    19. Jim Atkins (N)
      candidate for Jefferson Co Sheriff
    20. Michelle Blum Atkinson (DEM)
    21. Jeff Auxier (N)
  2. B
    1. Beth Bagley (N)
    2. D Charles Bailey (N)
    3. Thomas Bailor (N)
    4. Russell L Baldwin (N)
    5. Ricky Barajas (DEM)
    6. Jan Barbas (N)
    7. Ed Barbeau (REP)
    8. James Barber (N)
    9. Jeff Barker (DEM)
    10. Charles Rand Barnett (DEM)
    11. Brian Barney (N)
    12. Tammy Barney (REP)
    13. Greg Barreto (REP)
    14. Roy N Barron (N)
    15. Kevin Barton (N)
    16. Gregory L Baxter (N)
    17. Andre Bay (N)
    18. Lacey Beaty (N)
    19. Anthony (the Bear) Behrens (N)
    20. Julian Bell (DEM)
    21. Mary Faith Bell (N)
    22. Mark E Bennett (N)
    23. Bob Benton (N)
    24. Cliff Bentz (REP)
    25. Eric J Bergstrom (N)
    26. Joe Berney (N)
    27. Frank Bettencourt (REP)
    28. Lee L Beyer (DEM)
    29. Kris Morse Bledsoe (REP)
    30. Benjamin Bloom (N)
    31. Earl Blumenauer (DEM)
    32. Nathan K Boddie (DEM)
    33. Keenan W Bohach (REP)
      candidate for Governor
    34. Chris Boice (N)
    35. Court Boice (REP)
    36. Denyc Nicole Boles (REP)
    37. Suzanne Bonamici (DEM)
    38. Daniel G Bonham (REP)
    39. Jay Bozievich    (N)
    40. Michelle R Branam (N)
    41. Thomas O Branford (N)
    42. Christopher R Brauer (N)
    43. Michael A Breiling (N)
    44. Lee Bridge (N)
    45. Machelle Briggs-Mayfield (N)
    46. Bruce Broussard (N)
    47. Charles L Brown (N)
    48. Kate Brown (DEM)
      candidate for Governor
    49. Ron L Brown (N)
    50. Dana Brown-Avis (N)
    51. Kathleen Browning (N)
    52. Heather Buch   (N)
    53. Erik M Bucher (N)
    54. Joe Buck (N)
    55. Knute Buehler (REP)
      candidate for Governor
    56. Bill Burgess (DEM)
    57. Steven Charles Burke (N)
    58. Eric Burnette (DEM)
    59. Janelle S Bynum (DEM)
    60. Michael Byrne (DEM)
  3. C
    1. Mary Hull Caballero (N)
      candidate for Portland City Auditor
    2. Mark Callahan (REP)
    3. Jacob Cambier
    4. Brian Cameron (N)
    5. Kevin Cameron (REP)
    6. Anne Campbell (N)
    7. Donald (Don) Campbell (N)
    8. Michele A Campione (N)
    9. Sadie Carney (DEM)
    10. Jim Carpenter (N)
    11. Sam Carpenter (REP)
      candidate for Governor
    12. Dana Carstensen (N)
    13. Rafael A Caso (N)
    14. Todd Catterson (N)
      candidate for Gilliam Co Surveyor
    15. Kevin S Chambers (REP)
    16. Satya Chandragiri (REP)
    17. Jennifer Chapman (N)
    18. Edwin E Chesnut (N)
    19. David J Chorazy (N)
    20. Paige E Clarkson (N)
    21. Brian Clem (DEM)
    22. Vicky J Clemens (N)
    23. Heather M Coffel (N)
      candidate for Douglas Co Assessor
    24. Richard S "Richie" Colbeth
    25. Robert (Rob) Collins (N)
    26. Ryan C Connell (N)
    27. R Curtis Conover (N)
    28. James Cook (DEM)
    29. Matt Corey (N)
    30. Eve A Costello (N)
    31. Peter Courtney (DEM)
    32. Michael Cowles (N)
      candidate for Lane Co Assessor
    33. Joe Coyne (N)
    34. Shirley R Craddick (N)
    35. James (Jim) Crary (DEM)
    36. Thomas J Creasing Jr (N)
    37. Melissa Cribbins (N)
    38. Shelaswau Crier (DEM)
    39. Chuck Crockett (N)
      candidate for Multnomah Co Chair
    40. Brian Crow (N)
      candidate for Jefferson Co Clerk
    41. Raymond D Crutchley (N)
    42. Bruce Cuff (REP)
      candidate for Governor
    43. Kimberly Culbertson (N)
    44. Doug L Culver (DEM)
    45. Rich Cunningham (REP)
  4. D
    1. Joe Dabulskis (N)
    2. Diane S Daggert (N)
    3. Mark Daily (DEM)
    4. Andy Davis (N)
    5. Joe Davis (N)
    6. Lori Davis (N)
    7. Shelly Boshart Davis (REP)
    8. Anthony R DeBone (REP)
    9. Ryan Deckert (N)
    10. Peter A DeFazio (DEM)
    11. Julia DeGraw (N)
    12. Kris DeGroot (N)
      candidate for Douglas Co Surveyor
    13. Aurora del Val (DEM)
    14. Virginia (Jenny) Demaris (N)
    15. Harry Dennis (N)
    16. Lori Chavez-DeRemer (REP)
    17. Paul Diller (DEM)
    18. Glen (Pipper) Dobson (N)
    19. Margaret Doherty (DEM)
    20. Betty Dominguez (N)
    21. Thomas M Donohue (REP)
    22. Patty Dorroh (N)
    23. P L Penny Douglas (N)
    24. Michael Downing (N)
    25. Christine Drazan (REP)
    26. Charity Dubisar (N)
      candidate for Jefferson Co Clerk
    27. Raymond Duman (N)
    28. Rebecca Duncan (N)
    29. Bruce H Dunn (N)
    30. Rick Dyer (REP)
  5. E
    1. Ronald Eberlein (N)
    2. Laura J Eckstein (N)
    3. Jonathan I Edwards III (REP)
      candidate for Governor
    4. James C (Jim) Egan (N)
    5. Tanner Elliott
    6. Mike Ellison (DEM)
    7. Stuart Emmons (N)
    8. Michael Engelbrecht (N)
    9. Daniel L Ervin Sr. (N)
    10. Jack L Esp (REP)
    11. Brian Evans (N)
    12. Paul Evans (DEM)
    13. Katy Eyeman (N)
  6. F
    1. Shemia Fagan (DEM)
    2. Julie Fahey (DEM)
    3. Skye Farnam (IND)
    4. Elizabeth A Farrar (N)
    5. Lynn P Findley (REP)
    6. Sonya Fischer (N)
    7. Nick Fish (N)
    8. Dianna Fisher (N)
    9. Shean P Fitzgerald (N)
    10. Kari Mattson Fleisher (N)
    11. Alexander Flores (REP)
    12. Meagan A Flynn (N)
    13. Kay S C Fort (N)
    14. Les Fort (N)
    15. Darin Fowler (N)
    16. Carol J Fredrick (N)
    17. Tim Freeman (N)
    18. Bill Froehlich (N)
      candidate for Jackson Co Sheriff
    19. Rebecca J Frolander (N)
    20. Jim Fun (N)
  7. G
    1. Matthew G Galli (N)
    2. Charles Gallia (DEM)
    3. Maria Garcia (N)
    4. Oscar Garcia (N)
    5. Nick Geil (N)
    6. Sara A Gelser (DEM)
    7. Pete Gendron (N)
    8. Timothy C Gerking (N)
    9. Becky B Gerrard (N)
    10. Courtland Geyer (N)
    11. Larry Givens (N)
    12. Susana Gladwin (N)
    13. Athena Goldberg (DEM)
    14. Jeff Golden (DEM)
    15. David Gomberg (DEM)
    16. Jessica L Gomez (REP)
    17. Mark F Gomolski (N)
    18. Juan Carlos Gonzalez (N)
    19. Gary Goorhuis (N)
    20. Mike Gorman (N)
      candidate for Morrow Co Assessor
    21. Chris Gorsek (DEM)
    22. Timothy John Graham (DEM)
    23. Elizabeth Graser-Lindsey (DEM)
    24. Mitch Greenlick (DEM)
    25. Sarah Grider (DEM)
    26. Teri Grier (REP)
    27. George Griffith (REP)
  8. H
    1. Erika Hadlock (N)
    2. Eric Hafner (DEM)
    3. Sherry Hall (N)
      candidate for Clackamas Co Clerk
    4. Brian P Halvorsen (IND)
    5. Alexander Hamalian (N)
    6. Jim Hamsher (N)
    7. Ken Hannum (N)
    8. JoAnn A Hardesty (N)
    9. David Harper (N)
    10. Kathryn A Harrington (N)
    11. D Bora Harris (N)
      candidate for Multnomah Co Chair
    12. Bill Harvey (N)
    13. Cedric Hayden (REP)
    14. Sherry Healy (N)
      candidate for Clackamas Co Clerk
    15. Dallas L Heard (REP)
    16. Karen Heere (N)
    17. Scott Hege (N)
    18. Harry B Heimuller (N)
    19. Jeff Helfrich (REP)
    20. Ken Helm (DEM)
    21. Sharon Helms (DEM)
    22. Cheri Helt (REP)
    23. Chris Henry (IND)
    24. Doug Henson (N)
    25. Mark F Herbert (REP)
    26. Josie Hermann (N)
    27. Diego Hernandez (DEM)
    28. Kim Herring (N)
    29. Jennifer S Hisey (N)
    30. Marty Heyen (REP)
    31. Wally Hicks (N)
    32. Josh Hill (REP)
    33. Norman R Hill (N)
    34. Annette C Hillman (N)
    35. Beverly Hills (N)
    36. Joel Hirsch (DEM)
    37. Larry E Hoctor (N)
    38. Donald Hodge (N)
    39. Jerry B Hodson (N)
    40. Paul R Holvey (DEM)
    41. Avery Horton (N)
    42. Mae Houston (N)
    43. Jack Howard (N)
    44. Val Hoyle (N)
    45. James Hoyt (N)
    46. Todd J Huegli (N)
    47. Thomas M Hull (N)
    48. Lew Humble (N)
    49. John Hummel (N)
    50. Lung S Hung (N)
    51. Doug Hunt (N)
    52. Michael Hunter (REP)
    53. Elizabeth (Betty) Huser (N)
      candidate for Columbia Co Clerk
    54. John L Hutzler (N)
      candidate for Washington Co Auditor
    55. Justin Hwang (REP)
    56. Cynthia K Hyatt (IND)
    57. Brett Hyland (REP)
      candidate for Governor
  9. I
    1. Carole Innes
    2. Christy Inskip (DEM)
    3. Steve Irving (N)
  10. J
    1. Kaety Jacobson (N)
    2. Danny Jaffer (DEM)
    3. Kayse Jama (DEM)
    4. Susheela Jayapal (N)
    5. Michelle Jenck (N)
    6. Kimberly A Johns (N)
    7. Valerie Johns (N)
    8. Betsy Johnson (DEM)
    9. Larry Johnson (DEM)
    10. Ed Jones (DEM)
      candidate for Governor
    11. Jeffrey S Jones (N)
    12. Karen Joplin (N)
    13. Tim Josi (DEM)
    14. Joyce H Judy (DEM)
    15. Fred Justesen (N)
    16. Roy Justesen (N)
  11. K
    1. Solea Kabakov (DEM)
    2. Deborah Kafoury (N)
      candidate for Multnomah Co Chair
    3. Betty Kamikawa (N)
    4. Mary Kendall (N)
    5. Nora Kent (N)
    6. Alissa Keny-Guyer (DEM)
    7. Brent Kerns (N)
    8. Ken Kestner (N)
    9. Eileen Kiely (DEM)
    10. Frank King (N)
    11. Mayana Kingery (N)
    12. Rachel Kittson-MaQatish (N)
    13. Marc W Koller (IND)
    14. Kimberly Koops (DEM)
    15. Tina Kotek (DEM)
    16. Ken Kraft (REP)
    17. Christine Framer (DEM)
    18. Kate Kristiansen (N)
    19. Kyle L Krohn (N)
    20. Mark Kujala (N)
    21. Casey Kulla (N)
  12. L
    1. John R Lackey (N)
    2. Rafael LaGrotta (N)
    3. Michael Langley (N)
    4. Scot W Langton (N)
      candidate for Deschutes Co Assessor
    5. Gordon Larson
    6. Dan Laschober (REP)
    7. Tim Laue (N)
    8. Andrew M Lavin (N)
    9. Ben Lavine (DEM)
    10. J Mark Lawrence (N)
    11. Scott Learn (N)
      candidate for Multnomah Co Auditor
    12. John Lee (REP)
    13. Jason Leeper (N)
    14. David Leer (N)
    15. Gary Leif (REP)
    16. Sid Leiken    (N)
    17. David E Leith (N)
    18. Charles A LeValle
    19. Christine Lewis (N)
    20. Rick Lewis (REP)
    21. Paulette Lichatowich (N)
    22. Shawn Liebling (IND)
      candidate for Governor
    23. John Lindsey (REP)
    24. Jackie M Linton (N)
    25. John Lively (DEM)
    26. Darcy Long-Curtiss (DEM)
    27. Louise Lopes (N)
    28. Valeri L Love (N)
    29. Vineeta Lower (REP)
    30. Amy Lowes (DEM)
    31. Orrin Lyon (N)
  13. M
    1. Colleen MacLeod (N)
    2. Margaret Mahoney (N)
    3. Greg Malinowski (N)
    4. Pat Malone (DEM)
    5. Sheri Malstrom (DEM)
    6. James I Manning Jr (DEM)
    7. Jesse Margolis (N)
    8. Pam Marsh (DEM)
    9. Sue Martin (N)
      candidate for Columbia Co Assessor
    10. Kathy Martin-Willis (N)
    11. Raz Mason (DEM)
    12. Judith Matarazzo (N)
    13. Kevin Matthews (N)
    14. Cindee S Matyas (N)
    15. Sharon Yvette Maxwell (N)
    16. Wayne Mayo (N)
    17. Jay A McAlpin (N)
    18. Rich McBride (N)
    19. Dave McCall (DEM)
    20. David McCall (N)
    21. George McCartin (N)
    22. Tom McCoy (N)
    23. Kelsie McDaniel (N)
    24. David P McDonald (N)
    25. McKennon McDonald
    26. Jennifer McGuirk (N)
      candidate for Multnomah Co Auditor
    27. Caddy McKeown (DEM)
    28. Susan McLain (DEM)
    29. Mike McLane (REP)
    30. Wade M McLeod (N)
    31. Jamie McLeod-Skinner (DEM)
    32. Mark Meek (DEM)
    33. Dorothy Merritt (REP)
    34. Kathleen Miller (N)
    35. Kyran J Miller (N)
    36. Lisl Miller (N)
    37. Preston L Miller (REP)
    38. Laura Mitchell (N)
    39. Tiffiny K Mitchell (DEM)
    40. David Molina (REP)
    41. Rod Monroe (DEM)
    42. James M Monsebroten (N)
    43. Josephine H Mooney (N)
    44. Rex Morehouse
    45. Jerry Morgan (DEM)
    46. Kelley Minty Morris (N)
    47. George L Murdock (N)
    48. Jackie C Myers (N)
    49. Jason Myers (N)
      candidate for Marion Co Sheriff
    50. Scott W Myers (N)
    51. Donald F. Myrick, Jr. (N)
  14. N
    1. Brad Nanke (REP)
    2. Nancy Nathanson (DEM)
    3. Joey Nations (REP)
    4. Brian Nava (N)
    5. Jennifer (Jenni) Neahring (DEM)
    6. Mike Nearman (REP)
    7. Justin W Nelson (N)
    8. Linda K Neuman
    9. Candace Neville (DEM)
      candidate for Governor
    10. Stephanie Newton (DEM)
    11. Michael Ngo (REP)
    12. Bruce Nichols (N)
    13. Bob Niemeyer (REP)
    14. No Candidate filed (REP)
    15. No Candidate filed (N)
    16. Ron Noble (REP)
    17. Susie L Norby (N)
    18. Rob A Nosse (DEM)
    19. DeAnn L Novotny (N)
  15. O
    1. Carman P Oakes (N)
    2. Mike Oates (N)
    3. Melvin Oden-Orr (N)
    4. Lou Ogden (N)
    5. Alan R Olsen (REP)
    6. John A Olson (N)
    7. David J Orr (N)
    8. John F Orr (DEM)
    9. Leonard "Archie" Osburn
    10. Lawrence Oswald (N)
  16. P
    1. Christopher Paasch (N)
    2. MarkPage (DEM)
    3. Sam Palmer
    4. Aaron Palter (N)
    5. Laurance W Parker (N)
    6. Erik S Parks (REP)
    7. Julie Parrish (REP)
    8. Lindsay Partridge (N)
    9. Victor Patrucci (N)
    10. Deb Patterson (DEM)
    11. Rick Paul (N)
    12. Sherril Paul (N)
    13. Carol Pauli (N)
    14. Mark Pease (REP)
    15. Dale A Pennie (N)
    16. Jon Pennington (N)
    17. Jo Rae Perkins (REP)
    18. Lynn Peterson (N)
    19. Selma Pierce (REP)
    20. Brian Pierson (IND)
    21. Mark Pihl (N)
    22. Carla C Piluso (DEM)
    23. Dan (Mr P) Pistoresi (IND)
      candidate for Governor
    24. Teri L Plagmann (N)
    25. Matt Plummer (DEM)
    26. Michael Polen (REP)
    27. Randy Pollock (REP)
    28. Craig Pope (N)
    29. Walt Porter (N)
    30. William (Bill) Porter (N)
    31. Bill Post (REP)
    32. Jerri Potter (N)
    33. David C Poulson (REP)
    34. Van Pounds (N)
    35. Joshua M Powell (REP)
    36. Karin Power (DEM)
    37. Thomas B Powers (N)
    38. Harold Preston
    39. Stan Primozich (N)
    40. Kathy Proctor (N)
    41. Floyd Prozanski (DEM)
    42. Brett A Pruess (N)
    43. Rachel Prusak (DEM)
    44. Rick Pullen
  17. R
    1. James Rafferty (N)
    2. Natalie Ranker (N)
    3. Karsten H Rasmussen (N)
    4. Dan Rayfield (DEM)
    5. Jeff Reardon (DEM)
    6. Mike Reese (N)
      candidate for Multnomah Co Sheriff
    7. Chrissy Reitz (DEM)
    8. Nick S Renault (N)
    9. E. Werner Reschke (REP)
    10. Elizabeth J Reye (REP)
    11. Robert L Reynolds (REP)
    12. Yoonsun Reynolds (N)
      candidate for Jefferson Co Clerk
    13. Brian Rhone (N)
    14. Chuck Riley (DEM)
    15. Karen Rippberger (DEM)
    16. Colleen Roberts (REP)
    17. Leslie Roberts (N)
    18. Mark R Roberts (IND)
    19. Arthur B Robinson (REP)
    20. Dale R Rogers (N)
    21. Scott Rohter (REP)
    22. Josh Rojas (N)
    23. Paul J Romero Jr (REP)
    24. Peter roscoe (N)
    25. Dave Rose
    26. Christine Ruck (REP)
    27. Rod Runyon (N)
    28. Don Russell (N)
    29. Shelley D Russell (N)
    30. Seth A Rydmark (REP)
  18. S
    1. Andrea Salinas (DEM)
    2. Jearmy Salter (N)
    3. Megan Salter (DEM)
    4. Marc San Soucie (N)
    5. Tawna Sanchez (DEM)
    6. Paulette E Sanders (N)
    7. Paul Savas (N)
    8. Matt Scarfo (N)
    9. Steven Scheer (N)
    10. Diana M Schera-Taylor (N)
    11. Ben Schimmoller (REP)
    12. Kim Schmith (N)
    13. Kurt Schrader (DEM)
    14. Rick Schreffler (DEM)
    15. Kathy Schwartz (N)
    16. Robert Schwartz (REP)
    17. Adam Schwend (N)
    18. Suzanne E Settle (N)
    19. John Shafer (N)
    20. Steven Shaffer (N)
    21. Pat W Shannon (REP)
    22. Barry Shapiro (DEM)
    23. Nathan Sickler (N)
      candidate for Jackson Co Sheriff
    24. Kelly Simmelink (N)
    25. Pina Simmons (N)
    26. Kaylan Sisco (N)
    27. David Brock Smith (REP)
    28. Douglas T Smith (N)
    29. Greg Smith (REP)
    30. Jeff Smith (REP)
      candidate for Governor
    31. Loretta Smith (N)
    32. Mike Smith (N)
    33. Ron Smith (N)
    34. Sharre T Smith (N)
    35. Barbara Smith Warner (DEM)
    36. Courtney Snead (N)
    37. Wes Soderback (N)
      candidate for Multnomah Co Chair
    38. Janeen Sollman (DEM)
    39. Shannon M Souza (DEM)
    40. Sandra Speer (N)
      candidate for Wheeler Co Treasurer
    41. Ryan Spiker (DEM)
    42. Sherrie Sprenger (REP)
    43. Michael E Stansfield (DEM)
    44. Duane A Stark (REP)
    45. Debbie Starkey (N)
    46. Patrick Starnes (IND)
      candidate for Governor
    47. Mary Starrett (N)
    48. David W Stauffer (REP)
      candidate for Governor
    49. Laurie Steele (N)
      candidate for Marion Co Treasurer
    50. Elizabeth Steiner Hayward (DEM)
    51. Michael Kurt Stettler (N)
    52. Kevin Stine (DEM)
    53. Kathy Stinnett
    54. Brandy Stone (N)
    55. Brian G Stout (REP)
    56. Stefan G Strek (REP)
    57. Gary Sullivan (IND)
    58. Nicholas Sutton (N)
    59. Tim Svenson (N)
      candidate for Yamhill Co Sheriff
    60. Susan M Svetkey (N)
    61. Janis Swan (N)
    62. John W Sweet (N)
  19. T
    1. Jack W Tacy (REP)
      candidate for Governor
    2. Jerred Taylor (DEM)
    3. Terry Taylor (N)
    4. Eva J Temple (N)
    5. Bob Terry (N)
    6. Kim Thatcher (REP)
    7. Doug Thompson (N)
    8. Jeri Lynn Thompson (N)
    9. Lianne Thompson (N)
    10. Terry N Thompson (N)
    11. Chuck Thomsen (REP)
    12. Amanda C Thorpe (N)
    13. Amy Thuren (DEM)
    14. Ted Tiller (N)
      candidate for Harney Co Assessor
    15. Xiomara Y Torres (N)
    16. Pam Treece (N)
    17. Bill Trumble (DEM)
    18. Benjaman L Tucker (N)
    19. Dean Tucker (N)
      candidate for Douglas Co Assessor
    20. Taylor Tupper (DEM)
    21. Ross Turney (N)
      candidate for Sherman Co Assessor
  20. U
    1. Mark Ulanowicz (N)
      candidate for Multnomah Co Auditor
  21. V
    1. Andrea Valderrama (N)
    2. John Verbeek (REP)
    3. A Richard Vial (REP)
    4. Kathryn L Villa-Smith (N)
    5. Debra K Vogt (N)
  22. W
    1. Rob Wagner (DEM)
    2. Greg Walden (REP)
    3. Chris Walker (N)
      candidate for Jackson Co Clerk
    4. David W Walker (IND)
    5. James (Jimmy) Walker (N)
    6. Sherrie Walkins (DEM)
    7. Max Wall (N)
    8. Kim Wallan (REP)
    9. Greg Warnock (REP)
    10. Leslie Wetherell (DEM)
    11. Marion Weatherford (N)
    12. Bruce Webbon (N)
    13. Jon Weiner (N)
    14. Ron Weninger (N)
    15. Mike Wetzel (N)
    16. Pamela Wev (N)
    17. Pamela White (N)
      candidate for Clackamas Co Clerk
    18. Tim S White (DEM)
    19. Marty Wilde (DEM)
    20. Felicia Williams (N)
    21. Jerry W Willey (N)
    22. Anna K Williams (DEM)
    23. Chelsey Williams (N)
    24. Gary Williams  (N)
    25. James Williams (N)
    26. Jennifer Williamson (DEM)
    27. Colm Willis (REP)
    28. Carl Wilson (REP)
    29. David Wilson (N)
    30. Jerry Wilson (N)
    31. Renee Windsor-White (DEM)
    32. Peter Winter (N)
    33. Jackie F Winters (REP)
    34. Rebecca Winters (N)
    35. Janelle Factora Wipper (N)
    36. Brad Witt (DEM)
    37. Lanita C Witt (DEM)
    38. Philip J Wolfe (N)
    39. Pat Wolke (N)
    40. Shabba Woodley (N)
    41. Auralea A Woods (N)
      candidate for Wheeler Co Assessor
    42. Jamie Woods (DEM)
    43. Greg C Wooldridge (REP)
      candidate for Governor
    44. Daniel Wren (N)
    45. Peter Wright (DEM)
    46. Nancy V Wyse (DEM)
  23. Y
    1. Jason Yates (N)
    2. Sonny Yellott (REP)
  24. Z
    1. Kate Zemke (N)
      candidate for Jefferson Co Clerk
    2. Jack Zika (REP)
    3. Janice Zyryanoff (N)