Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Kansas
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Jason A Schulz (N)
    2. Ethel A. Edwards (N)
    3. Brian Adams (N)
      candidate for Kechi Council Member
    4. Elliott Adams (N)
    5. James Adams (N)
    6. Laura Adkins (N)
    7. Don Adkisson (N)
    8. Ben Anderson (N)
    9. Althea Arvin (N)
    10. Joni Austenfeld (N)
    11. David C. Austin (N)
      candidate for Bel Aire Mayor
  2. B
    1. John W. Bacon (N)
    2. Brandi Baily (N)
    3. Jennifer Bain (N)
    4. Renee D. Bartholome (N)
    5. Ursula J. Beham (N)
      candidate for Kechi Council Member
    6. Lori Bell (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
    7. Jim Benage (N)
      candidate for Bel Aire Mayor
    8. Cheri Bennett (N)
      candidate for Auburn City Council
    9. Kelley Bethell-Smith (N)
    10. Jolene Biggs (N)
    11. Jamey Lee Blubaugh (N)
      candidate for Goddard Mayor
    12. Jeff Blubaugh (N)
    13. Stuart Boley (N)
    14. Jamie Borgman (N)
    15. Brad Boyd (N)
    16. Jonathan R Braaten (N)
    17. Phil Bressler (N)
    18. Matt Brewer (N)
      candidate for Kechi Council Member
    19. Kristin B. Brighton (N)
      candidate for School District 383
    20. Susan Brinkman (N)
    21. Lisa Hudson-Brittain (N)
    22. Brian S. Brown (N)
    23. Mark Brown (N)
      candidate for Auburn Mayor
    24. Tony Brown (N)
    25. Tim Bruce (N)
    26. Tom Bruno (N)
    27. Chassidy Brunton (N)
    28. Tyler Bugner (N)
    29. Toyia Bulla (N)
    30. Wade Buller (N)
    31. Matt Bult (N)
    32. Amanda Buoy (N)
    33. Gary Burke (N)
      candidate for BCC Trustee
  3. C
    1. Fred C. Patton (N)
    2. Carole Cadue-Blackwood (N)
    3. Larry L. Campbell (N)
      candidate for Olathe Council Ward 1
    4. George Capps (N)
    5. Kevin E. Cardwell (N)
    6. Amy D. Carey (N)
    7. Tom Carignan (N)
    8. Michelle Caudill (N)
    9. Jeremy T. Cawood (N)
      candidate for Andale Mayor
    10. John Canterbury (N)
    11. Staci Chivetta (N)
    12. Jill Chalfie (N)
    13. Mark Chrislip (N)
    14. Ron Chronister (N)
    15. Lou Cicirello (N)
      candidate for Valley Center Mayor
    16. Jerry B. Cohlmia (N)
    17. Ronald (Ron) Lee Colbert (N)
    18. Rick Collins (N)
    19. Sidney Conger (N)
      candidate for Allen City Council
    20. Julie Constantinescu (N)
      candidate for Baldwin City Council
    21. Trish Copeland Heim (N)
    22. Rocky Cornejo (N)
    23. Jerome C Crawford (N)
    24. Colleen Cunningham (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
  4. D
    1. Joseph Dasenbrock (N)
      candidate for School District 383
    2. Kenneth Davis (N)
    3. H. Dean Zajic (N)
    4. Debra Devlin (N)
      candidate for Viola Mayor
    5. Jodie Dietz (N)
    6. Tara Dimick (N)
    7. Michelle Distler (N)
      candidate for Shawnee Mayor
    8. Brandt Ditgen (N)
    9. Jeremy Dorsey (N)
      candidate for School District 253
    10. Laurie Dove (N)
      candidate for Valley Center Mayor
    11. Pamela Doyle (N)
    12. Spencer Duncan (N)
      candidate for Topeka City Council 8
    13. Kris Durbin (N)
  5. E
    1. Ken Easthouse (N)
    2. Darell Edie (N)
      candidate for School District 383
    3. Shannon L. Edwards (N)
    4. Courtney Eiterich (N)
      candidate for Lenexa Council Ward 1
    5. Jeff Ellis (N)
    6. Aaron Emerson (N)
      candidate for School District 428
    7. Tony Emerson (N)
      candidate for Topeka City Council 4
    8. Nicholas Engle (N)
    9. Aaron Estabrook (N)
    10. Laura Smith-Everett (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
    11. Matt Ewald (N)
    12. Carla Ewy (N)
  6. F
    1. Joanna M Fair (N)
    2. Faris Farassati (N)
    3. Nancy Farber Mottola (N)
    4. Lisa Feingold (N)
    5. Greg Fenster (N)
    6. Brad Finkeldei (N)
    7. Tawny Fisher (N)
    8. Karen Fitzmier (N)
      candidate for Maize Council Member
    9. Terrence D. Frederick (N)
    10. Bryan Frye (N)
    11. Mike Fussell (N)
  7. G
    1. Eric G, Deitcher (N)
    2. Gene Garcia (N)
    3. Gene Garcia (N)
      candidate for Clearwater Mayor
    4. Stacy A. Gear (N)
    5. Gary L. Gelvin Jr. (N)
      candidate for Kechi Council Member
    6. Tom Gibson (N)
    7. Rob Gilligan (N)
    8. Stephan Glentzer (N)
    9. Sara D. Goodburn (N)
    10. Nicholas Goodman (N)
      candidate for Baldwin City Council
    11. Ryan L. Graf (N)
      candidate for Cheney Council Member
    12. Gina Gregory (N)
    13. Holly Grummert (N)
  8. H
    1. Richard Haddock (N)
      candidate for Kechi Council Member
    2. Jameia Haines (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
    3. Brent Hall (N)
    4. Scott Hamblin (N)
    5. Kevin R. Hammond (N)
      candidate for Garden Plain Mayor
    6. Sean Hare (N)
      candidate for Baldwin City Council
    7. Phillip J. Harvey (N)
    8. Mark J. Hatesohl (N)
    9. Jeff Hawes (N)
    10. Nicole Hawkins (N)
    11. Chris Heersche (N)
    12. Fred H. Heersche (N)
    13. Chris Heimerman (N)
    14. Jessica Hembree (N)
    15. Joey Hentzler (N)
    16. Curt Herrman (N)
      candidate for School District 383
    17. Jack Hezlep (N)
    18. Erica Hill (N)
    19. Matt Hoag (N)
    20. Amy M. Houston (N)
    21. Ruth E. Hughs (N)
    22. Patrick Hurley (N)
  9. I
    1. Lauren A. Ignowski (N)
    2. Nancy L. Ingram (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
  10. J
    1. T J Brown (N)
    2. Rocky J Busenitz (N)
    3. Jeffrey J. Coen (N)
      candidate for Topeka City Council 8
    4. Amber Jackson (N)
    5. Kaleb James (N)
    6. Stephanie James (N)
    7. Gail A. Jamison (N)
    8. Jeffrey Jarman (N)
    9. Beckie Jenek (N)
    10. Eric Jenkins (N)
    11. Matt Jensby (N)
    12. James Johnson (N)
    13. Mike Johnson (N)
      candidate for BCC Trustee
    14. Thomas Jones (N)
    15. R Matthew Joyce (N)
  11. K
    1. Bruce Kaldahl (N)
    2. Gregory F. Kampling (N)
      candidate for Cheney Council Member
    3. Marcia Kampling (N)
    4. Russ Kessler (N)
    5. Heather Killpatrick - O'Connor (N)
    6. James W Kilpatrick Jr. (N)
    7. Shannon Kimball (N)
    8. Kurt Knappen (N)
    9. Rick Kober (N)
      candidate for Auburn Mayor
    10. Shannon Koehn (N)
    11. Brian Koon (N)
    12. Melanie S. Kraft (N)
    13. Ernestine Krehbiel (N)
  12. L
    1. Brenda L Schuette (N)
      candidate for Auburn City Council
    2. Hunter Larkin (N)
    3. Lisa Larson-Bunnell (N)
    4. Peter Latta (N)
    5. Scott Lauridsen (N)
      candidate for Baldwin City Council
    6. Dan Leap (N)
    7. Reba Lee (N)
    8. Linda Leeper (N)
      candidate for Lenexa Council Ward 4
    9. Roberta Lehmann (N)
    10. Cory J. Lies (N)
      candidate for Andale Council Member
    11. Bonnie Limbird (N)
    12. Mitch Lindsay (N)
    13. Sheril Logan (N)
    14. Jeff Longwell (N)
      candidate for Wichita City Mayor
    15. Jeff Lutes (N)
      candidate for School District 253
    16. Paul Lyons (N)
  13. M
    1. Bridget M. Remer (N)
    2. Vince Macias (N)
    3. Mike Magness (N)
    4. Stephanie A. Makalous (N)
    5. Rachel Manwhirter (N)
      candidate for Great Bend Mayor
    6. Joel Manzanares (N)
    7. Bryan Maring (N)
    8. Alan Marston (N)
    9. Amy Martin (N)
    10. Jason Martin (N)
    11. Jodi McBee (N)
    12. Alex McCreath (N)
      candidate for Maize Council Member
    13. Sara P. McDonald (N)
    14. Courtney McFadden (N)
    15. Brock McPherson (N)
      candidate for Great Bend Mayor
    16. Stephanie Meyer (N)
      candidate for Shawnee Mayor
    17. Adam Mickelson (N)
      candidate for Olathe Council Ward 2
    18. Sean Miller (N)
    19. Greg Mitchell (N)
    20. Tom Mitchell (N)
    21. Philip Mize (N)
      candidate for Cheney Mayor
    22. Alan Moeder (N)
    23. Stacy G. Moore (N)
    24. David Scott Morrison (N)
    25. Mary Ann Morrison (N)
    26. Linda Morse (N)
    27. Lalo Munoz (N)
    28. Greg L. Musil (N)
      candidate for JCCC Trustee At-Large
    29. Randolph Myers (N)
      candidate for Great Bend Mayor
  14. N
    1. Hannah Naeger (N)
      candidate for Topeka City Council 6
    2. Jim Neighbor (N)
    3. S Bruce Nicholson (N)
    4. Susan Norton (N)
  15. O
    1. Robert S. Olson (N)
    2. Kevin W. Opat (N)
      candidate for Kechi Council Member
    3. Dan Osman (N)
    4. Sara Osterman (N)
    5. Richard Owens (N)
  16. P
    1. Jason P Seele (N)
    2. Bob Pape (N)
    3. Christopher Parisho (N)
    4. Mark Parkins (N)
    5. Ande Parks (N)
    6. Janet Parton (N)
    7. Ashish Patel (N)
    8. Rob Patterson (N)
    9. Thea Perry (N)
    10. Chad Pike (N)
    11. Layne Pike (N)
    12. Maranda Pike (N)
    13. Becky Plate (N)
    14. Sarah Polsley-Leland (N)
    15. Will Pope (N)
      candidate for Topeka City Council 2
    16. Chris Poss (N)
      candidate for Lenexa Council Ward 1
    17. Tina J. Prunier (N)
  17. R
    1. Sue R Bolley (N)
    2. Timothy R Kampsen (N)
    3. Adam R. Potter (N)
      candidate for Auburn City Council
    4. Jim Randall (N)
      candidate for Olathe Council Ward 2
    5. Bob Rardin (N)
    6. Chris Rasmussen (N)
      candidate for Mount Hope Mayor
    7. Dawn Rattan (N)
    8. Rhonda A. Rau (N)
    9. Lynn Reazin (N)
    10. Stan Reeser (N)
    11. Kevin L. Reid (N)
      candidate for Maize Council Member
    12. Lori Reneau (N)
      candidate for School District 428
    13. C. Richard Bonebrake (N)
    14. Heath Robinson (N)
    15. Andy Rondon (N)
    16. Tracy Routsong (N)
    17. Lucas Ryan (N)
      candidate for Topeka City Council 6
  18. S
    1. Frank S. Henderson, Jr (N)
    2. David S. Hines (N)
    3. Rob Sands (N)
    4. Brandy Santos (N)
      candidate for School District 383
    5. Julie Sayers (N)
      candidate for Lenexa Council Ward 4
    6. Joseph Brian Scapa (N)
    7. Bradley E. Scheer (N)
    8. Terry Happer Scheier (N)
    9. Serena Schermoly (N)
    10. Jim Schroeder (N)
    11. Joel Schroeder (N)
    12. Inga Selders (N)
    13. Maureen Sheahan (N)
    14. Joseph W. Shepard (N)
    15. Courtney Shipley (N)
    16. Mary Renee Shirk (N)
    17. Justin Shore (N)
    18. Sarah Siders (N)
    19. Jason Silvers (N)
    20. David Simmons (N)
      candidate for Baldwin City Council
    21. Jenny Simmons (N)
    22. Ginger Simon (N)
      candidate for Viola Council Member
    23. Becky Smith (N)
    24. Jerry Smith (N)
      candidate for Baldwin City Council
    25. Lacy D. Smith (N)
    26. Mack Smith (N)
      candidate for Silver Lake Mayor
    27. Paula Smith (N)
    28. Terry Somers (N)
      candidate for Mount Hope Mayor
    29. Fred Spears (N)
    30. Mark Staats (N)
      candidate for Derby Mayor
    31. Matt Stadler (N)
    32. Shelly Steadman (N)
      candidate for Mulvane Mayor
    33. Chris Stelzer (N)
    34. Carrie Stevens (N)
    35. Dawn M. Stiglitz (N)
    36. Kevin Straub (N)
    37. Melanie Stuart-Campbell (N)
      candidate for School District 501 3
  19. T
    1. Roger Tarbutton (N)
    2. Timothy R. Taton (N)
      candidate for Viola Council Member
    3. Keith Tatum (N)
    4. Rex Tedrow (N)
    5. Tamika Terry (N)
      candidate for Topeka City Council 2
    6. Tammy Thomas (N)
    7. Dale Thompson (N)
    8. Tracy Thul (N)
    9. Greg Tice (N)
    10. Lauren Tice Miller (N)
    11. Mark J. Tillison (N)
    12. William "Tex" Titterington (N)
    13. Vincent Tracey (N)
    14. Rachel R. Trumbull (N)
      candidate for Kechi Council Member
    15. Becky Tuttle (N)
  20. U
    1. Chris Umphres (N)
      candidate for School District 428
    2. Cory Urban (N)
    3. Burt Ussery (N)
      candidate for Clearwater Mayor
  21. V
    1. Christina Valdivia-Alcala (N)
      candidate for Topeka City Council 2
    2. Dave Vander Veen (N)
    3. Cory Venable (N)
      candidate for Baldwin City Council
    4. Josh Vincent (N)
    5. Matthew J. Vogt (N)
    6. Matt Voth (N)
  22. W
    1. Clark W. Trammell (N)
      candidate for Topeka City Council 6
    2. M. Steven Wagle (N)
    3. Jenny Webster (N)
    4. John D. Welch (N)
    5. Ruth Welters-Smith (N)
    6. Brandon Whipple (N)
      candidate for Wichita City Mayor
    7. Colby White (N)
      candidate for Olathe Council Ward 1
    8. Randy White (N)
      candidate for Derby Mayor
    9. Morgan Wiebe (N)
    10. Thomas C. Wilhite (N)
    11. Benjamin Wilson (N)
    12. Devin Wilson (N)
    13. Whitney Wilson (N)
    14. Lauren Wolf (N)
    15. Rodney Wren (N)
    16. Ullyses Wright (N)
    17. Diane Wynn (N)
  23. Y
    1. Whitney Yadrich (N)
    2. Susan Young (N)
      candidate for School District 428