Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

New York
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Peter J. Abbate, Jr. (Dem, WF, Ind)
    2. Thomas Abinanti (Dem, WF, Ref)
    3. Joseph P. Addabbo Jr. (Dem, WF)
    4. Frederick J. Akshar, II (Rep, Con, Ind, Ref)
    5. Stacey G. Pheffer Amato (Dem, WF, Ind)
    6. Anthony C. Amiano III (Rep, Con, I, Ref)
    7. Kyle R. Andrews (Dem, Rep, WF, Con, Ind)
    8. Carmen E. Arroyo (Dem)
    9. Jeffrion L. Aubry (Dem)
    10. Scott "Scooter" Avedisian (Rep, Con)
  2. B
    1. Jamaal T. Bailey (Dem, WF)
    2. Kenan S. Baldridge (Dem, WF, WE)
    3. William A. Barclay (Rep, Con, Ind, Ref)
    4. Brian T. Barnwell (Dem)
    5. Didi iBarrett (Dem, WF, Ind)
    6. Charles Barron (Dem)
    7. Michael C. Bartolotti (Rep, Con, Ind, Ref)
      candidate for Putnam County Clerk
    8. Helen Bartone (Dem, WF, WE)
    9. Hassan J. Basagic III (Rep, Con)
      candidate for Greene County Coroner
    10. Tom Basile (Rep, Con, Ind)
    11. Gary G. Baxter (Rep, Con, Ind)
    12. Matthew H. Bell (Rep, Con)
    13. Michael R. Benedetto (Dem)
    14. Brian A. Benjamin (Dem, WF)
    15. Warren S. Bennett (Rep)
      candidate for Tioga County Coroner
    16. Alessandra Biaggi (Dem, WF)
    17. Rodneyse Bichotte (Dem, WF)
    18. Michael A. Blake (Dem, WF)
    19. Kenneth Blankenbush (Rep, Con, Ind)
    20. Michael R. Blasl (Rep, Con, Ref)
    21. John F. Bourges (Rep, Con, Ind)
      candidate for Putnam County Coroner
    22. Philip M. Boyle (Rep, Con, Ind, Ref)
    23. Karl A. Brabenec (Rep, Con, Ind, Ref)
    24. Edward C. Braunstein (Dem, WF, WE, Ind)
    25. Neil D. Breslin (Dem, WF, Ind)
    26. Anthony J. Brindisi (Dem, WF, WE, Ind)
      candidate for US House District 22
    27. Josh Brokaw (Ind)
    28. Harry B. Bronson (Dem, WF, WE, Ind)
    29. John E. Brooks (Dem, WF, WE)
    30. Debra Brown (WF)
      candidate for Suffolk County Clerk
    31. Karen Brown (Dem, Ind)
    32. David Buchwald (Dem, WF, I, WE, Ref)
    33. Patrick B. Burke (Dem, WF, Ref)
    34. Marianne Buttenschon (Dem, Ind)
    35. Kevin M. Byrne (Rep, Con, Ref)
    36. Marjorie L. Byrnes (Rep, Con)
  3. C
    1. Kevin Cahill (Dem, WF)
    2. David Carlucci (Dem, WE)
    3. Robert C. Carroll (Dem, WF)
    4. Donna M. Cassell (Dem)
    5. Lawrence A. Chiulli (Rep, Con)
    6. Joseph J. Ciardullo (Ref)
    7. Yvette D. Clarke (Dem, WF)
      candidate for US House District 9
    8. Roderick Coe (Rep)
      candidate for Seneca County Coroner
    9. Chris Collins (Rep, Con, Ind)
      candidate for US House District 27
    10. William Colton (Dem, WF)
    11. Terry Comeau (Rep)
      candidate for Warren County Coroner
    12. Leroy G. Comrie Jr. (Dem, WF, Ref)
    13. Gene J. Conway (Rep, I, Con, Ref)
    14. Vivian E. Cook (Dem)
    15. Jeremy A. Cooney (Dem, WF, WE)
    16. Alexadria Ocasio-Cortez (Dem)
      candidate for US House District 14
    17. William C. Craine (Dem, Rep)
    18. Marcos A. Crespo (Dem)
    19. Clifford W. Crouch (Rep, Ref)
    20. Catalina Cruz (Dem)
    21. Andrew Cuomo and Kathleen Hochul (Dem, WE, Ind)
    22. Michael J. Cusick (Dem, Con, Ind, Ref)
    23. Steven Cymbrowitz (Dem, WF, WE, Ind)
  4. D
    1. Christie D'Alessio (Dem)
    2. Louis D'Amaro (Dem, WF, WE)
    3. Kathie E. Davidson (Dem, Rep, Con, I)
    4. Maritza Davila (Dem, WF)
    5. Carmen N. De La Rosa (Dem, WF)
    6. Joseph P. Destefano (Rep, Con, Ind, Ref)
    7. Antonio Delgado (Dem, WF, WE)
      candidate for US House District 19
    8. Michael G. DenDekker (Dem)
    9. Christie L. Derrico (Rep, Con)
    10. Richard J. Devlin Jr. (Rep, Con, Ind, Ref)
      candidate for Otsego County Sheriff
    11. Robert L. Diamond (Con)
    12. Inez E. Dickens (Dem)
    13. Erik Martin Dilan (Dem)
    14. Gina DiLeo (I, Ind)
    15. Thomas P. DiNapoli (Dem, WE, Ind)
      candidate for Comptroller
    16. Jeffrey Dinowitz (Dem, WF, WE)
    17. David J. DiPietro (Rep, Con, Ref)
    18. Michael G. Diskin (Rep)
    19. Thomas J. Douglas (Rep)
    20. Carl DuBois (Rep, Con, Ind, Ref)
      candidate for Orange County Sheriff
    21. Anthony Durso (Dem, WF, WE, Ind, Ref)
  5. E
    1. Steven C. Edelstein (Dem)
    2. Cindy J. Edick (Rep)
    3. Simcha Eichenstein (Dem, Con)
    4. Carima C. El Behairy (Dem, WF, WE)
    5. Jerome Emanuel (Dem, WF, WE)
    6. Eliot Engel (Dem, WF, WE)
    7. Steven Englebright (Dem, WF, WE, Ind)
    8. Harvey D. Epstein (Dem, WF)
    9. Adriano Espaillat (Dem, WF)
      candidate for US House District 13
    10. Lance P. Evans (Dem)
    11. David F. Everett (Dem)
  6. F
    1. Patricia A. Fahy (Dem, WF, Ind)
    2. Charles D. Fall (Dem, Ref)
    3. Jean M. Farber (Dem)
    4. David N. Favro (Dem, WF)
    5. Simcha Felder (Dem, Rep, Con, Ind)
    6. Bob Fernandez (Dem)
      candidate for Otsego County Sheriff
    7. Nathalia Fernandez (Dem)
    8. Juan Figueroa (Dem, WF, WE)
      candidate for Ulster County Sheriff
    9. Gary D. Finch (Rep, Con, Ind, Ref)
    10. Michael J. Fitzpatrick (Rep, Con, Ind, Ref)
    11. Maureen A. Fleming (Dem, WE, Ref)
    12. Robert H. Freehill (Rep, Con, I, Ref)
    13. Christopher S. Friend (Rep, Con, Ind)
    14. Mathylde Frontus (Dem, WE)
    15. Jennifer Furman (Rep, Con, Ind, Ref)
  7. G
    1. Sandra R. Galef (Dem, WF, WE, Ref)
    2. Ann H. Gallelli (Dem, WF, WE)
    3. Patrick M. Gallivan (Rep, Con, Ind, Ref)
    4. David F. Gantt (Dem)
    5. Andrew R. Garbarino (Rep, WE, Con, Ind, Ref)
    6. Vedat Gashi (Dem, WF, I, WE)
    7. James F. Gaughran (Dem, WF, WE)
    8. Robert J. Gaus (Dem, WF, WE, Ind)
      candidate for Greene County Coroner
    9. Victoria P. Gearity (Dem)
    10. Joyce St. George (Dem, WE)
    11. Joseph A. Gerace (Dem, WF, Ind)
    12. William J. Giacomo (Dem, I)
    13. Michael N. Gianaris (Dem, WF)
    14. Joseph M. Giglio (Rep, Con, Ind)
    15. Andrew G. Gilchrist (Dem, WF, WE)
    16. Kirsten E. Gillibrand (Dem, I, WF, WE)
      candidate for US Senate
    17. Mark A. Gilliland (Dem)
    18. Hilary Gingold (Dem)
    19. Aaron W. Gladd (Dem, WF, WE)
    20. Deborah J. Glick (Dem)
    21. Connie Goedurt (Rep)
      candidate for Warren County Coroner
    22. Andrew W. Goodell (Rep, Con, Ind)
    23. Richard N. Gottfried (Dem, WF, WE)
    24. Andrew S. Gounardes (Dem, WF, Ref)
    25. Hal B. Greenwald (Dem)
    26. DuWayne Gregory (Dem)
      candidate for Suffolk County Clerk
    27. Judy A. Griffin (Dem, WF, WE, Ref)
    28. Joseph A. Griffo (Rep, Con, Ind, Ref)
    29. Phillip A. Grimaldi Jr. (Rep, Con)
    30. John Gulino (Rep, Con)
      candidate for Greene County Coroner
    31. Aileen M. Gunther (Dem, WF, Ind)
  8. H
    1. Francesca Hagadus-McHale (Dem)
    2. Peter B. Harckham (Dem, WF, WE)
    3. David E. Harder (Rep, Con, Ind)
      candidate for Broome County Sheriff
    4. Stephen M. Hawley (Rep, Con, Ind)
    5. Jay Heald (Rep)
      candidate for Essex County Coroner
    6. Carl E. Heastie (Dem)
    7. Kevin M. Henderson (Dem, WF, WE)
      candidate for Ontario County Sherif
    8. Omar J. Herrera (WF)
    9. Andrew D. Hevesi (Dem, WF)
    10. Brian Higgins (Dem, WF, WE)
      candidate for US House District 26
    11. Donald Hilton (Rep, Con)
      candidate for Oswego County Sheriff
    12. Maria C. Hlushko (Rep, Con, I)
    13. Tistrya G. Houghtling (Dem, Grn, WF, WE)
    14. Brad M. Hoylman (Dem, WF)
    15. Robert A. Hoyt (Dem, Ind)
    16. Pamela Jo Hunter (Dem, WF, WE, Ind)
    17. Alicia L. Hyndman (Dem, WF)
  9. J
    1. Robert Jackson (Dem, WF)
    2. Jonathan G. Jacobson (Dem)
    3. Ellen C. Jaffee (Dem, WF, WE, Ref)
    4. Letitia A. James (Dem)
      candidate for Attorney General
    5. Kimberly Jean-Pierre (Dem, WF, WE, Ind)
    6. Hakeem S. Jeffries (Dem, WF)
      candidate for US House District 8
    7. Luke Joachim (Ind)
    8. Jason Johnson (Dem)
      candidate for Yates County Coroner
    9. Jeanine R. Johnson (Dem)
    10. D. Billy Jones (Dem, WF, Ind)
    11. Latoya Joyner (Dem)
  10. K
    1. Lynn Kahn (Grn)
      candidate for US House District 21
    2. Todd D. Kaminsky (Dem, WF, WE, Ind, Ref)
    3. Anna M. Kaplan (Dem, WF, WE)
    4. John M. Katko (Rep, Con, Ind, Ref)
      candidate for US House District 24
    5. Brian Kavanagh (Dem, WF)
    6. Michael P. Kearns (Rep, Con, Ind, Ref)
      candidate for Erie County Clerk
    7. Amy Kelley (Ind)
    8. John M. Kennedy Jr. (Rep, Con, Ind, Ref)
    9. Timothy M. Kennedy (Dem, WF, WE, Ind)
    10. David Kezafrika (WF)
    11. Ron Kim (Dem, WF)
    12. Jeffery L. King (Dem)
    13. Peter T. King (Rep, Con, Ind, Ref, TR)
      candidate for US House District 2
    14. Roger A. King (Rep)
    15. Amanda Kirchgessner (Dem, WF)
    16. Jeffrey D. Klein (I)
    17. Brian M. Kolb (Rep, Con, Ref)
    18. Brittney Kolbe (Rep, Con, Ind, Ref)
    19. Liz Krueger (Dem, WF)
    20. Michael S. Krusen (Ind)
  11. L
    1. Kenneth P. La Valle (Rep, Con, Ind, Ref)
    2. Kieran M. Lalor (Rep, Con, Ind, Ref)
    3. Ken Lansing (I)
    4. Andrew J. Lanza (Rep, Con, Ind, Ref)
    5. Charles D. Lavine (Dem, WF, WE, Ref)
    6. Peter A. Lawrence (Rep, Con, Ind, Ref)
    7. Joan B. Lefkowitz (Dem, I)
    8. Joseph R. Lentol (Dem)
    9. Rika Levin (Dem)
    10. Alan D. Lewis Sr (Rep)
    11. Wendy C. Li (Dem)
    12. Barbara S. Lifton (Dem)
    13. Mike LiPetri (Rep, Con, Ref)
    14. Joshua B. Lipsman (Dem, WF, WE, Ind)
      candidate for Greene County Coroner
    15. John Liu (Dem)
    16. Jeffrey C. Long (Rep)
    17. Laurence Lonky (Dem)
    18. Nita M. Lowey (Dem, WF, WE)
    19. Jen Lunsford (Dem)
    20. Donna A. Lupardo (Dem)
  12. M
    1. Bill Magee (Dem)
    2. William B. Magnarelli (Dem, WE, Ind)
    3. Sean Patrick Maloney (Dem, WF, I, WE)
    4. Nicole Malliotakis (Rep, Con, Ind, Ref)
    5. Carolyn B. Maloney (Dem, WF, Ref)
      candidate for US House District 12
    6. Brian D. Manktelow (Rep, Con, Ind, Ref)
    7. John W. Mannion (Dem, WF, WE)
    8. Ilana J. Marcus (Dem)
    9. Angela J. Marinucci (Dem, WF, WE)
      candidate for Erie County Clerk
    10. Peter J. Markou (Rep, Con)
    11. Monica R. Martinez (Dem, WF, WE)
    12. Carmen R. Martino (Rep, Con)
    13. Emily L. Martz (Dem, WF)
    14. Walter Smitty Marvin (Ind)
      candidate for Essex County Coroner
    15. Rachel May (Dem, WF)
    16. Shelley B. Mayer (Dem, WF, I, WE)
    17. John T. McDonald, III (Dem, Ind)
    18. David G. McDonough (Rep, Con, Ind, Ref, TR)
    19. Lee E. McGunnigle (Dem, WE)
    20. Karen M. McMahon (Dem, WF, WE)
    21. Nathan D. McMurray (Dem, WF, WE)
      candidate for US House District 27
    22. Gregory W. Meeks (Dem)
      candidate for US House District 5
    23. Grace Meng (Dem, WF, Ref)
      candidate for US House District 6
    24. Jen Metzger (Dem, WF, WE)
    25. John K. Mikulin (Rep, Con, Ind, Ref, TR)
    26. Brian D. Miller (Rep, Con, Ind, Ref)
    27. Melissa L. Miller (Rep, Con, Ind)
    28. Michael G. Miller (Dem, Con)
    29. Mike Montes (Dem, WF)
    30. Michael A. Montesano (Rep, Con, Ind, Ref)
    31. Velmanette Montgomery (Dem, WF)
    32. Connie Morales (Dem)
    33. Joseph D. Morelle (Dem, WF, WE, Ind)
      candidate for US House District 25
    34. William J. Morin Jr. (Dem, Ind)
    35. Angelo J. Morinello (Rep, Con, Ind, Ref)
    36. Walter T. Mosley, III (Dem, WF)
    37. Chris Moss (Rep, Con, Ref)
    38. Michael D. Moss (Dem)
    39. Nicholas W. Moyne (Dem)
    40. Terrence P. Murphy (Rep, Con, I, Ref)
    41. Zellnor Y. Myrie (Dem, WF)
  13. N
    1. Jerrold L. Nadler (Dem, WF)
      candidate for US House District 10
    2. Dan Natchez (Dem, WF, WE, Ref)
    3. Frank P. Nervo (Dem)
    4. Michael J. Nesheiwat (Rep, Con, Ind)
      candidate for Putnam County Coroner
    5. Yuh-Line Niou (Dem, WF)
    6. Catherine T. Nolan (Dem, WF)
    7. Michael J. Norris (Rep, Con, Ind, Ref)
    8. John Nuculovic (Rep, Con)
  14. O
    1. Daniel J. O'Donnell (Dem)
    2. James O'Donnell (Rep, Con, Ref)
    3. Maryellen Odell (Rep, Con, Ind)
    4. Felix W. Ortiz (Dem)
    5. Robert G. Ortt (Rep, Con, Ind, Ref)
    6. Derek Osborne (Dem)
    7. Michelle Ostrelich (Dem, WF, WE)
    8. Steven Otis (Dem, WF, WE)
  15. P
    1. Silvio Palermo (Rep, Con, Ind, Ref)
      candidate for Ontario County Sherif
    2. Philip A. Palmesano (Rep, Con, Ind, Ref)
    3. Anthony H. Palumbo (Rep, Con, Ind)
    4. Kevin S. Parker (Dem, WF)
    5. Judith A. Pascale (Rep, Con, Ind, Ref)
      candidate for Suffolk County Clerk
    6. Amy Paulin (Dem, WF, WE, Ref)
    7. Crystal D. Peoples (Dem)
    8. Jose R. Peralta (WE, Ind, Ref)
    9. N. Nick Perry (Dem, WF)
    10. Roxanne J. Persaud (Dem, WF)
    11. Victor M. Pichardo (Dem, WF)
    12. Larry Piegza (Ref)
      candidate for US House District 27
    13. Joe Pinion (Rep, Con)
    14. Bernadette Powis (Dem, WF, WE)
    15. J. Gary Pretlow (Dem)
  16. Q
    1. Dan Quart (Dem, WF)
    2. James B. Quattrone (Rep, Con)
    3. Manuel R. Quezada (Dem)
  17. R
    1. Andrew P. Raia (Rep, Con, Ind, Ref)
    2. Philip R. Ramos (Dem, WF, WE, Ind, Ref)
    3. Taylor R. Raynor (Dem, WF, WE, Ref)
    4. Thomas W. Reed II (Rep, Con, Ind)
      candidate for US House District 23
    5. Michael W. Reilly Jr. (Rep, Con)
    6. James F. Reitz (Rep, Con)
    7. Karines Reyes (Dem, WF)
    8. David Reynolds (Rep, Con)
      candidate for Essex County Sheriff
    9. Maureen Reynolds (Dem, Rep)
      candidate for Tompkins County Clerk
    10. Richard A. Ribustello (Rep)
    11. Kathleen M. Rice (Dem, WE)
      candidate for US House District 4
    12. Diana Richardson (Dem, WF)
    13. David I. Rifas (Dem)
    14. Patricia Riley (Dem, WF)
    15. Paul J. Rinaldi (Dem, Ind)
    16. Patricia A. Ritchie (Rep, Con, Ind)
    17. J. Gustavo Rivera (Dem, WF)
    18. Jose Rivera (Dem)
    19. Robert J. Rodriguez (Dem)
    20. Max N. Rose (Dem, WF, WE)
      candidate for US House District 11
    21. Daniel A. Rosenthal (Dem, WF)
    22. Linda B. Rosenthal (Dem, WF)
    23. Nily D. Rozic (Dem, WF, WE)
    24. Mark A. Rubeo Jr. (Rep, Con, I, Ref)
    25. Matthew T. Ryan (WF)
      candidate for Broome County Sheriff
    26. Sean M. Ryan (Dem, WF, WE, Ind)
  18. S
    1. Julia Salazar (Dem)
    2. James Sanders Jr (Dem, WF, Ref)
    3. Angelo L. Santabarbara (Dem, WF, WE, Ind, Ref)
    4. Diane J. Savino (Dem, WE, Ind, Ref)
    5. Nader J. Sayegh (Dem, Gre, WF, I, WE, Ref)
    6. Robin Schimminger (Dem, Con, Ind)
    7. Karen B. Schleimer (Dem)
    8. Colin J. Schmitt (Rep, Con, Ind, Ref)
    9. Jay H. Schneiderman (Dem, WF, WE)
    10. Joan Elizabeth Seamans (Dem, WF, WE)
    11. Rebecca A. Seawright (Dem, WF)
    12. Naita A. Semaj (Dem)
    13. Luis Sepulveda (Dem, WF)
    14. Jose E. Serrano (Dem, WF)
      candidate for US House District 15
    15. Jose M. Serrano (Dem)
    16. Jackie G. Shaw (Dem)
    17. Andy Simmons (Dem, WF, WE)
    18. Jo Ann Simon (Dem, WF)
    19. Aravella Simotas (Dem, WF)
    20. James G. Skoufis (Dem, WF, WE, Ref)
    21. Douglas M. Smith (Rep, Con, Ind, Ref)
    22. Robert J. Smullen (Rep, Con, Ref)
    23. Karen S. Smythe (Dem, WF, WE)
    24. Holley Sokolowski (Rep)
    25. Michaelle C. Solages (Dem, WF, WE, Ind, Ref)
    26. Toby Ann Stavisky (Dem, WF, WE)
    27. Daniel G. Stec (Rep, Con, Ind)
    28. Phillip G. Steck (Dem, WF, WE, Ind, Ref)
    29. Elise M. Stefanik (Rep, Con, Ind, Ref)
      candidate for US House District 21
    30. Steve Stern (Dem, WF, WE, Ind)
    31. Andrea Stewart-Cousins (Dem, WF, I, WE, Ref)
    32. Albert A. Stirpe Jr. (Dem, WF, WE, Ref)
    33. Mary Strickland (Rep, Con)
    34. Pat Courtney Strong (Dem, WF, WE)
    35. Nicole A. Sullivan (Dem)
    36. Thomas R. Suozzi (Dem, WF, WE, Ind, Ref)
      candidate for US House District 3
  19. T
    1. Victor Tafur (Dem)
    2. Christopher Tague (Rep, Con, Ind, Ref)
    3. Holly C. Tanner (Rep, Con, Ref)
      candidate for Columbia County Clerk
    4. Alfred E. Taylor (Dem, WF)
    5. Lawrence W.D. Taylor (Dem)
    6. Claudia Tenney (Rep, Con, Ref)
      candidate for US House District 22
    7. Fred W. Thiele, Jr. (Dem, WF, WE, Ind, Ref)
    8. Kevin M. Thomas (Dem, WF, WE)
    9. Michele R. Titus (Dem, WF)
    10. Paul D. Tonko (Dem, WF, WE, Ref)
      candidate for US House District 20
  20. V
    1. Kellie Valentine (Rep)
      candidate for Essex County Coroner
    2. Paul J. VanBlarcum (Rep, I, Con, Ref)
      candidate for Ulster County Sheriff
    3. C. Scott Vanderhoef (Rep, Con, I, Ref)
    4. Clyde Vanel (Dem, WF)
    5. Nydia M. Velazquez (Dem, WF)
      candidate for US House District 7
    6. Antonio Vitiello (Con)
  21. W
    1. Keith W. Waitt (Dem)
    2. Mark C. Walczyk (Rep, Con, Ind, Ref)
    3. Latrice M. Walker (Dem, WF)
    4. Monica Piga Wallace (Dem, WF, WE, Ind)
    5. Mary Beth Walsh (Rep, Con, Ind, Ref)
    6. Barry E. Warhit (Dem)
    7. Kathleen C. Waterman (Dem)
    8. Sam R. Watkins Jr. (Dem)
    9. Helene E. Weinstein (Dem, WF)
    10. David I. Weprin (Dem)
    11. Ricky Whitney (Rep, Con)
    12. Shanae V. Williams (Dem, WF, WE)
    13. William Wilson (Rep)
      candidate for Seneca County Coroner
    14. Carrie Woerner (Dem, Ind)
    15. Tremaine S. Wright (Dem, WF)
  22. Y
    1. Evan D. Yager (Dem)
    2. Catharine M. Young (Rep, Con, Ind, Ref)
  23. Z
    1. Kenneth P. Zebrowski (Dem, WF, WE, Ref)
    2. Lee M. Zeldin (Rep, Con, Ind, Ref)
      candidate for US House District 1
    3. Thomas P. Zugibe (Dem, Con, I)