Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Delaware
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Donald M. Allan Jr. (Dem)
    2. Albert John Ament (Rep)
    3. David Levi Anderson (Rep)
    4. Robert B Arlett (Rep)
      candidate for U.S. Senate
  2. B
    1. David B Baker (Dem)
    2. Stephanie Barry (Dem)
    3. Paul S. Baumbach (Dem)
    4. Andria Leigh Bennett (Dem)
    5. David S Bentz (Dem)
    6. Stephanie T. Bolden (Dem)
    7. Colin Bonini (Rep)
    8. Gerald L. Brady (Dem)
    9. Eric Braunstein (Rep)
    10. Darius Brown (Dem)
    11. John D. Bucchioni (Dem)
    12. Eric L Buckson (Rep)
    13. William Bush (Dem)
  3. C
    1. James Callaway (Rep)
    2. Thomas R Carper (Dem)
      candidate for U.S. Senate
    3. William J. Carson Jr. (Dem)
    4. David B Carter (Dem)
    5. David B Chandler (Grn)
      candidate for Treasurer
    6. Nnamdi O Chukwuocha (Dem)
    7. Richard G. Collins (Rep)
    8. S. Bradley Connor (Dem)
    9. Franklin D Cooke Jr. (Dem)
    10. Justin Cruice (Rep)
  4. D
    1. Scott M. Dailey (Rep)
    2. Colleen C. Davis (Dem)
      candidate for Treasurer
    3. James L DeMartino (Rep)
    4. William W. Dilks Sr. (Rep)
    5. Elisa Diller (Dem)
    6. Sherry Dorsey Walker (Dem)
    7. Timothy D. Dukes (Rep)
    8. Dee Durham (Dem)
  5. F
    1. Nadine M Frost (L)
      candidate for U.S. Senate
  6. G
    1. Scott Gesty (L)
    2. Guillermina Gonzalez (Dem)
    3. Ronald E. Gray (Rep)
    4. Cynthia Green (Rep)
    5. Krista Griffith (Dem)
    6. Charles Groce (Dem)
  7. H
    1. Jeffrey Hall (Dem)
    2. Stephanie Hansen (Dem)
    3. Robin R Hayes (Rep)
    4. Debra Heffernan (Dem)
    5. Kevin S. Hensley (Rep)
    6. William Hinds (L)
    7. Penrose Hollins (Dem)
    8. James Hosfelt (Rep)
    9. Glen M. Howell (Rep)
    10. Deborah Hudson (Rep)
    11. Douglas B Hudson (Rep)
  8. J
    1. Earl G. Jaques Jr. (Dem)
    2. Kathleen Jennings (Dem)
      candidate for Attorney General
    3. Monique Johns (Dem)
    4. Kendra Johnson (Dem)
    5. S. Quinton Johnson IV (Dem)
  9. K
    1. Daniel Kapitanic (Rep)
    2. Meghan M Kelly (Dem)
    3. Janet Kilpatrick (Rep)
    4. Justin King (Rep)
    5. Ruth Briggs King (Rep)
    6. John A. Kowalko (Dem)
    7. Michael E. Kozikowski (Dem)
    8. Adewunmi Kuforiji (Dem)
  10. L
    1. Gregory F. Lavelle (Rep)
    2. Robert T. Lee (Rep)
      candidate for Sussex County Sheriff
    3. Dawn Lentz (Grn)
    4. Brian E Lewis (Dem)
      candidate for Kent County Sheriff
    5. Elizabeth S Lockman (Dem)
    6. Valerie Longhurst (Dem)
    7. Ernesto B. Lopez (Rep)
    8. Sean M. Lynn (Dem)
  11. M
    1. John Machurek (L)
    2. Ellen Magee (Dem)
    3. Sean Matthews (Dem)
    4. Kathleen K McGuiness (Dem)
      candidate for Auditor
    5. Betty Lou McKenna (Dem)
    6. Cody Ryan McNutt (L)
    7. William McVay (L)
    8. Amy Merlino (L)
    9. Christine Metzing (Rep)
    10. Charlotte Middleton (Rep)
    11. Melissa Minor-Brown (Dem)
    12. John L. Mitchell Jr. (Dem)
    13. Jason Mollohan (Rep)
      candidate for Kent County Sheriff
    14. W Shannon Morris (Rep)
  12. O
    1. Jeffrey Olmstead (Rep)
    2. Edward S. Osienski (Dem)
  13. P
    1. W. Charles "Trey" Paradee (Dem)
    2. Terry L. Pepper (Dem)
    3. Bernard V Pepukayi Sr (Rep)
      candidate for Attorney General
    4. Louisa Phillips (Dem)
    5. Scott Phillips (Dem)
    6. Ciro Poppiti III (Dem)
    7. Charles S Postles Jr. (Rep)
    8. Cheryl Precourt (Rep)
    9. James A Purcell (Dem)
  14. R
    1. Michael J. Ramone (Rep)
    2. Daniel Rappa (Rep)
    3. Paulette Ann Rappa (Dem)
    4. Bryan K Rash (Rep)
    5. Bryant L. Richardson (Rep)
    6. John L Rieley (Rep)
    7. Lisa Blunt Rochester (Dem)
  15. S
    1. Peter C. Schwartzkopf (Dem)
    2. Raymond Seigfried (Dem)
    3. Daniel B. Short (Rep)
    4. Bryan W. Shupe (Rep)
    5. Kenneth Simpler (Rep)
      candidate for Treasurer
    6. Michael F Smith (Rep)
    7. Harry R Smouse Jr (L)
    8. Stephen T. Smyk (Rep)
    9. James Spadola (Rep)
      candidate for Auditor
    10. Jeffrey N. Spiegelman (Rep)
    11. James R Startzman Jr. (Rep)
    12. Laura Sturgeon (Dem)
  16. T
    1. Demitri G Theodoropoulos (Grn)
      candidate for U.S. Senate
    2. John R Thomas (Rep)
    3. Paul A Thornburg (Dem)
    4. Eugenia Thornton (Rep)
    5. Bryan Townsend (Dem)
  17. V
    1. Jesse R. Vanderwende (Rep)
    2. John J. Viola (Dem)
  18. W
    1. Scott Walker (Rep)
    2. James Todd Webb (Dem)
    3. Robert S. Weiner (Rep)
    4. Robert C Wheatley (Dem)
    5. Erin L Wienner (Rep)
    6. Kimberly Williams (Dem)
    7. David L. Wilson (Rep)
    8. Kenneth R Woods (Dem)
  19. Y
    1. Lyndon Dean Yearick (Rep)
  20. Z
    1. Daniel Zitofsky (Rep)