Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Iowa
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Ako Abdul-Samad (Dem)
    2. Claudia Addy (O)
    3. Chad Airhart (Rep)
    4. Marti Anderson (Dem)
    5. Christian Andrews (Dem)
    6. Cindy Axne (Dem)
      candidate for US House District 3
  2. B
    1. Kent Balduchi (Dem)
    2. Brian Bales (Rep)
    3. Terry Baxter (Rep)
    4. Bruce Bearinger (Dem)
    5. Liz Bennett (Dem)
    6. Liz Bennett (Dem)
    7. Michael Bergan (Rep)
    8. Anna Bergman (Rep)
    9. Brian Best (Rep)
    10. Tony Bisignano (Dem)
    11. Jane Bloomingdale (Rep)
    12. Michael Boal (Rep)
    13. Jacob Bossman (Rep)
    14. Tod Bowman (Dem)
    15. Wess Breckenridge (Dem)
    16. Chad Brewbaker (L)
    17. Holly Brink (Rep)
    18. Timi Brown-Powers (Dem)
  3. C
    1. John Callahan (L)
    2. Jim Carlin (Rep)
    3. Gary Carlson (Rep)
    4. Claire Celsi (Dem)
    5. Kim Chapman (Rep)
    6. William Charlier (Rep)
    7. Jerry Cheevers (Rep)
    8. Pauline Chilton (Rep)
    9. Dennis M. Cohoon (Dem)
    10. Marrianna Collins (L)
    11. Angela Connolly (Dem)
    12. Peter Cownie (Rep)
  4. D
    1. Teresa Daubitz (Rep)
    2. Julie Daugherty (Rep)
    3. Don Davis (Dem)
    4. Richard Dedor (I)
    5. Aaron Dekock (Rep)
    6. Karin Derry (Dem)
    7. Cecil Dolecheck (Rep)
    8. Molly Donahue (Dem)
    9. Bill Dotzler (Dem)
  5. E
    1. Tracy Ehlert (Dem)
    2. Tracy Ehlert (Dem)
    3. Doug Eichholz (Rep)
  6. F
    1. Nancy Fett (Dem)
    2. Abby Finkenauer (Dem)
      candidate for US House District 1
    3. Dean Fisher (Rep)
    4. John Forbes (Dem)
    5. Jocelyn Fry (L)
    6. Joel Fry (Rep)
  7. G
    1. Ruth Ann Gaines (Dem)
    2. Julian Garrett (Rep)
    3. Mary Gaskill (Dem)
    4. Tedd Gassman (Rep)
    5. Thomas Gerhold (Rep)
    6. Eric Gjerde (Dem)
    7. Polly Glascock (Rep)
    8. Joe Gleason (Rep)
    9. Brad Golightly (Rep)
    10. Sharon Gonzalez (Dem)
      candidate for Linn County Treasurer
    11. Steve Gorman (Dem)
    12. Pat Grassley (Rep)
    13. Robert Greenway (O)
    14. Amber Gustafson (Dem)
    15. Greg Gustafson (Dem)
    16. Stan Gustafson (Rep)
  8. H
    1. Chris Hagenow (Rep)
    2. Julie Haggerty (Dem)
      candidate for Polk County Recorder
    3. Chris Hall (Dem)
    4. Mitch Hambleton (Rep)
    5. Mary Ann Hanusa (Rep)
    6. John Harris (Rep)
    7. Edward Bernie Hayes (Rep)
    8. Lee Hein (Rep)
    9. Joshua Henderson
    10. Jake Highfill (Rep)
    11. Ashley Hinson (Rep)
    12. Ashley Hinson (Rep)
    13. Dustin D. Hite (Rep)
    14. Tom Hockensmith (Dem)
    15. Rob Hogg (Dem)
    16. Robert M. Hogg (Dem)
    17. Steve Holt (Rep)
    18. James Houser
    19. Joseph Howe (Rep)
    20. Bruce Hunter (Dem)
    21. Dan Huseman (Rep)
  9. I
    1. Charles Isenhart (Dem)
  10. J
    1. Jon Jacobsen (Rep)
    2. Lindsay James (Dem)
    3. Thomas Jeneary (Rep)
    4. ToyA Johnson (L)
    5. Megan lee Hess Jones (Rep)
    6. Kenan Judge (Dem)
    7. Anthony Junk (L)
  11. K
    1. Timothy H. Kacena (Dem)
    2. David Kerr (Rep)
    3. Curt Kiessling (Rep)
    4. Steve King (Rep)
      candidate for US House District 4
    5. Kevin Kinney (Dem)
    6. Daryl Klein (Rep)
    7. Jarad Klein (Rep)
    8. Carrie Koelker (Rep)
    9. Carrie Koelker (Rep)
    10. Kevin Koester (Rep)
    11. Kayla Koether (Dem)
    12. Jennifer Konfrst (Dem)
    13. Tim Kraayenbrink (Rep)
    14. Bob Kressig (Dem)
    15. Monica Kurth (Dem)
    16. Jeff Kurtz (Dem)
  12. L
    1. John Landon (Rep)
    2. Hank Linden (Rep)
    3. Lucas Link (L)
    4. Brian Lohse (Rep)
    5. Shannon Lundgren (Rep)
  13. M
    1. Gregory Malone (Rep)
    2. Mary Maloney (Dem)
      candidate for Polk County Treasurer
    3. Ryan Marquardt (Dem)
    4. Myra Matejka (L)
    5. Heather Matson (Dem)
    6. David Maxwell (Rep)
    7. C. J. May, III (Dem)
    8. Charlie McConkey (Dem)
    9. Matt McCoy (Dem)
    10. Ann McDonough (Dem)
    11. Andy McKean (Rep)
    12. Ann Meyer (Rep)
    13. Brian Meyer (Dem)
    14. Joel Miller
    15. Phil Miller (Dem)
    16. Mariannette Miller-Meeks (Rep)
    17. Joe Mitchell (Rep)
    18. Gary Mohr (Rep)
    19. Norlin Mommsen (Rep)
    20. Tom Moore (Rep)
    21. Breanna Morman (Dem)
    22. John Murphy (Dem)
  14. N
    1. Scott Nelson (Rep)
    2. Dan Nieland (Dem)
    3. Zach Nunn (Rep)
  15. O
    1. Joe Oclon (Dem)
    2. Jo Oldson (Dem)
    3. Brent Oleson (Dem)
    4. George Olmsted (Rep)
    5. Rick Olson (Dem)
    6. Anne Osmundson (Rep)
    7. Scott Ourth (Dem)
  16. P
    1. Ross Paustian (Rep)
    2. Skip Phillips (Dem)
    3. Todd Prichard (Dem)
  17. R
    1. Amanda Ragan (Dem)
    2. Andrew Rasmussen (Dem)
    3. Randy Ray (Rep)
    4. Wayne Reisetter (Dem)
    5. Ben Rogers (Dem)
    6. Walt Rogers (Rep)
    7. Kirsten Running-Marquardt (Dem)
    8. Kristen Running-Marquardt (Dem)
  18. S
    1. Sandy Salmon (Rep)
    2. John Sarcone (Dem)
      candidate for Polk County Attorney
    3. Jason Schultz (Rep)
    4. Tim Schultz (Rep)
    5. Mike Sexton (Rep)
    6. Tom Shipley (Rep)
    7. David Sieck (Rep)
    8. Chuck Sinnard (Rep)
    9. Jackie Smith (Dem)
    10. Mark Smith (Dem)
    11. Ras Smith (Dem)
    12. Roby Smith (Rep)
    13. Rebel Snodgrass (Rep)
    14. Ray Bubba Sorensen (Rep)
    15. Denise Sotelo Westerhoff (Rep)
      candidate for Linn County Treasurer
    16. Art Staed (Dem)
    17. Art Staed (Dem)
    18. Patricia Stalter (Dem)
    19. Sharon Steckman (Dem)
    20. Julie Stewart (Dem)
    21. Eric Stierman (Dem)
    22. Kristin Sunde (Dem)
  19. T
    1. Todd Taylor (Dem)
    2. Phyllis Thede (Dem)
    3. Phil Thompson (Rep)
    4. Gabriel Thomson (L)
    5. Jon Thorup (Rep)
  20. U
    1. Linda Upmeyer (Rep)
  21. V
    1. Warren Varley (Dem)
    2. Jack Voss (Rep)
  22. W
    1. Stacey Walker (Dem)
    2. Michael Walrod (O)
    3. Skyler Wheeler (Rep)
    4. Zach Whiting (Rep)
    5. Jack Whitver (Rep)
    6. Jay Wickham (Dem)
    7. Dave Williams (Dem)
    8. John H. Wills (Rep)
    9. Cindy Winckler (Dem)
    10. Matt W. Windschitl (Rep)
    11. Mary Wolfe (Dem)
    12. Gary Worthan (Rep)
  23. Z
    1. Louis Zumbach (Rep)
    2. Louis J. Zumback (Rep)