Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Tennessee
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
    1. Bo Mitchell (Dem)
  1. A
    1. Keifel Agostini (Dem)
    2. Sean Aiello (Rep)
    3. Raumesh Akbari (Dem)
    4. Marion LaTroy Alexandria-Williams (Dem)
    5. Anthony Allen (I)
    6. D'Andre Anderson
    7. Elaine Anderson (Rep)
    8. Rogers Anderson
    9. Sherry Anderson (Rep)
    10. Jackie Anderson Thomas (Dem)
    11. Radir Annoor
    12. Edward Arnold
    13. Dana Ausbrooks (Rep)
    14. Trudy Austin (I)
    15. Shante Avant
    16. Kate Ayers
  2. B
    1. Chip Baker (Rep)
    2. Elizabeth Baker (Dem)
    3. Jody M. Ball (Rep)
    4. Jamie Ballinger (Dem)
    5. Virgie T. Banks (Dem)
    6. Chester Bankston (Rep)
    7. Mickie Lou Banyas (Rep)
      candidate for US House District 1
    8. Adam Barese
    9. Russell Barker (R)
    10. Dawn Barlow (Dem)
      candidate for US House District 6
    11. Deborah Barrett (Rep)
    12. Robbie Beal (Rep)
    13. Brian Beathard (Rep)
    14. Bill Beck (Dem)
    15. Allena Bell
    16. Charlotte Bergmann (Rep)
    17. Charlotte Bergmann (Rep)
    18. Cody Biggs (Dem)
    19. Justin Biggs (Rep)
    20. Mark Billingsley (Rep)
    21. David R Birdsong (Rep)
    22. Diane Black (Rep)
    23. Marsha Blackburn (Rep)
    24. Mary Ellen Blencoe (D)
    25. John Boatner (Dem)
    26. Floyd Bonner (Dem)
      candidate for Shelby County Sheriff
    27. Jimmy Bouchard (I)
    28. Charlotte Bowers (I)
    29. Jasmine Boyd (Dem)
    30. Randy Boyd (Rep)
    31. Tim Boyd (Rep)
    32. George Boyington (Dem)
    33. Sharon Brackett (I)
    34. David C. Bradford (Rep)
    35. Phil Bredesen (Dem)
    36. Rhonnie Brewer
    37. Burton Bridges (Dem)
    38. Richard Briggs (Rep)
    39. Amberlee Brooks (Rep)
    40. James Brooks (Rep)
      candidate for US House District 1
    41. Willie F. Brooks, Jr. (Dem)
    42. Aloyse Brown (Dem)
      candidate for Hamilton County Mayor
    43. Lola Denise Brown (Dem)
    44. Mark Brown (I)
    45. Thaxton H. Brown, Jr. (I)
    46. Allison Brownlee (Dem)
    47. James W. Brummett (I)
    48. Gino Bulso (Rep)
    49. Tim Burchett (Rep)
    50. Melvin Burgess (Dem)
    51. Rebecca Ann Burke (Rep)
    52. Fran Bush
    53. Charles Busler (Rep)
  3. C
    1. Charlie Cardwell (Dem)
      candidate for Trustee
    2. Chris Caldwell
    3. Kent Calfee (R)
    4. David Cambron (Dem)
    5. David Cambron (Dem)
    6. Karen Camper (Dem)
    7. Stacey Campfield (Rep)
    8. Ebony Capshaw (D)
    9. John Carico (I)
    10. Tom Carpenter (Dem)
    11. Bryan Carson (Dem)
    12. Mike Carter (Rep)
    13. Glen Casada (Rep)
    14. Dan Cash
    15. Bert Chalfant (Rep)
    16. George Barnes Chism (Rep)
      candidate for Shelby County Trustee
    17. Jesse Chism (Dem)
    18. Isaac Alan Choplosky (Rep)
      candidate for US House District 6
    19. Dennis Clark (Dem)
    20. Sherry Clark (I)
    21. Terry R Clayton (Dem)
    22. Chase E. Clem (I)
      candidate for Roane County Clerk
    23. John Ray Clemmons (Dem)
    24. Lori Clemons (Dem)
    25. Shelia Cleveland
    26. Steve Cohen (Dem)
    27. Sam Coleman (Dem)
    28. Jim Coley (Rep)
    29. J Racquel Collins (Dem)
    30. Frank Colvett (Rep)
    31. Alvin Crook
    32. Barbara Cooper (Dem)
    33. Jim Cooper (Dem)
    34. Regina Copeland (R)
    35. Jim Coppinger (Rep)
      candidate for Hamilton County Mayor
    36. Bob Corlew (Rep)
      candidate for US House District 6
    37. Justin Cornett (I)
    38. Leslie Couch (Dem)
    39. Judd Cowan (Rep)
    40. Jerry A. Creasey (I)
    41. Allan Creasy (Dem)
    42. Donna Creson (Rep)
      candidate for Shelby County Clerk
    43. Jerry A. Cunningham
  4. D
    1. Chris Dahl (I)
    2. Angie Blackshear Dalton (Dem)
    3. Patrick M. Dandridge
    4. Drew Daniel (Rep)
    5. Martin Daniel (Rep)
    6. Gary Davis (Dem)
    7. Justin Davis (Dem)
    8. Scott Davis (Dem)
    9. Richard Dawson (D)
    10. Brigid Day (Dem)
    11. Glen Dean (Rep)
    12. Karl Dean (Dem)
    13. Doris DeBerry Bradshaw (Dem)
    14. John J. DeBerry, Jr. (Dem)
    15. Matt DelRossi
    16. Catherine Denenberg (I)
    17. Richard DeSaussure, III (Rep)
      candidate for Criminal Court Clerk
    18. Vincent Dixie (Dem)
    19. Ricky Dixon (Dem)
    20. Joyce Dorse-Coleman
    21. Bill Dunn (Rep)
    22. Lloyd Dunn (Ind)
      candidate for US House District 6
    23. Alex Dunn, Jr. (Dem)
    24. Leah Dupree (Dem)
  5. E
    1. Mike Elmore (I)
    2. Rachael Anne Elrod
    3. Candy Emerson
    4. Jason Emert (Rep)
    5. Ana L. Escobar (Dem)
    6. Juliette Eskridge (Dem)
  6. F
    1. Randy Fairbanks (Rep)
    2. Gabriel Fancher (I)
    3. Christopher Martin Finley (Dem)
      candidate for US House District 6
    4. Brad Fiscus
    5. Craig Fitzhugh (Dem)
    6. Chuck Fleischmann (Rep)
    7. Sean Fleming (I)
    8. Michael G. Floyd
    9. George S. Flynn, Jr. (Rep)
    10. Jeff Ford (Rep)
    11. Justin Ford (Dem)
    12. R.S. Ford
    13. Shelandra Ford (Dem)
    14. Edmund Ford, Jr. (Dem)
    15. Nick Forrester (I)
      candidate for Roane County Trustee
    16. Tim Francavilla
    17. Bob Freeman (Dem)
    18. Janis Fullilove (Dem)
  7. G
    1. Jay Galbreath
    2. Nancy Garrett
    3. Howard Gentry (Dem)
      candidate for Criminal Court Clerk
    4. Jesse Gentry
    5. Daniel Gerke (Dem)
    6. Katherlyn Geter (Dem)
    7. Brenda Gilmore (Dem)
    8. Temiika D. Gipson (Dem)
    9. Samuel D. Goff (Rep)
    10. Rosabelle Gorman (Dem)
    11. Joseph "Joe" Graham (Rep)
    12. Marc Gravitt (Rep)
    13. Mark E. Green (Rep)
      candidate for US House District 7
    14. Joshua Gregory (Dem)
    15. Tori Griffin (Dem)
    16. Kristen Grimm (Dem)
  8. H
    1. Yusuf Hakeem (Dem)
    2. Wanda Halbert (Dem)
      candidate for Shelby County Clerk
    3. Kevin Haley (Dem)
    4. Daron Hall (Dem)
      candidate for Sheriff
    5. Hank Hamblin (Rep)
    6. Jim Hammond (Rep)
    7. Kori Hamner
    8. Linda Haney (Dem)
      candidate for Knox County Mayor
    9. G.A. Hardaway, Sr. (Dem)
    10. Darrick Dee Harris (Dem)
    11. Lee Harris (Dem)
      candidate for Shelby County Mayor
    12. Robert Price Harris
    13. Torrey Harris (Dem)
    14. Steve Hart (Dem)
    15. Beth Harwell (Rep)
    16. Johnnie Hatten (Dem)
    17. Patsy Hazlewood (Rep)
    18. Peter Heffernan (Dem)
      candidate for US House District 6
    19. William Helmstetter (I)
    20. Esther Helton (Rep)
    21. Michael Henry
    22. Judy Herbert (Rep)
    23. Betsy Hester (Rep)
    24. Steve Highlander
    25. Dean Hill (I)
    26. Jenny Hill
    27. J Michael Holloway (I)
    28. Renee Hoyos (Dem)
    29. Keith Hudson (Rep)
    30. Amber Huett-Garcia (Dem)
    31. Robert Hullet (Rep)
    32. Minnie Hunter
    33. Percy Hunter
    34. Tyese Hunter
    35. Miracle Hurley
    36. Tim Hutchison (Rep)
    37. Brenda Hyden (Rep)
  9. J
    1. Glenn Jacobs (Rep)
      candidate for Knox County Mayor
    2. Larsen Jay (Rep)
    3. Jesse Kirk Jeff (Dem)
    4. Cory Jenkins (I)
    5. Darren Jernigan (Dem)
    6. Beth Gage Johnson (I)
      candidate for Roane County Clerk
    7. Gloria Johnson (Dem)
    8. Jack Johnson (Rep)
    9. Karen Johnson (Dem)
      candidate for Register of Deeds
    10. Martesha Johnson (Dem)
      candidate for Public Defender
    11. Jennifer Johnson Mitchell
    12. David Jones (Dem)
    13. Dwight Jones (Rep)
    14. Eddie Jones (Dem)
    15. Howard Jones (Dem)
    16. Ricky Jones (Rep)
    17. Gale Jones Carson (Dem)
  10. K
    1. Justin Kanew (Dem)
      candidate for US House District 7
    2. Charlotte Kelley (Rep)
    3. Brian Kelsey (Rep)
    4. Karen Kendall-Fite (Dem)
    5. Michael Kernell
    6. Yolanda Kight
    7. Cory King (I)
    8. Matthew Koch (I)
    9. Heidi Kuhn (Dem)
      candidate for Criminal Court Clerk
    10. David Kustoff (Rep)
    11. Ginny Kvochak (Dem)
  11. L
    1. Leonard D. (Lenny) Ladner (Ind)
      candidate for US House District 7
    2. Justin Lafferty (Rep)
    3. London Lamar (Dem)
    4. David Landrum (Rep)
    5. Dale Lane (Rep)
      candidate for Shelby County Sheriff
    6. Peggy C. Larkin (Rep)
    7. Earl Robert Lattimore
    8. Gregg Lawrence (Rep)
    9. Tom Leatherwood (Rep)
    10. Bill Lee (Rep)
    11. Brent Legendre (Ind)
      candidate for US House District 7
    12. David Lenoir (Rep)
      candidate for Shelby County Mayor
    13. Tommy Little (Rep)
    14. Jett Long (Rep)
    15. Beth Lothers (Rep)
    16. Harold M. Love (Dem)
    17. Mickell M. Lowery (Dem)
    18. Mark Lucas (D)
  12. M
    1. Greg Mackay (Dem)
    2. Warren Mackey (Dem)
    3. Tammy Magouirk (Dem)
    4. Basil Marceaux Sr. (Rep)
    5. Anne C. Martin (Dem)
    6. Greg Martin (Rep)
    7. Coleen Martinez (Dem)
    8. Wayne Mashburn (Rep)
    9. Chris Mason (I)
      candidate for Roane County Trustee
    10. Jennifer Mason (Rep)
    11. Jonathan Mason (Rep)
    12. Jeremy Massengale (Rep)
    13. Judd Matheny (Rep)
      candidate for US House District 6
    14. Jimmy Matlock (Rep)
    15. Lonnell Matthews Jr. (Dem)
      candidate for Juvenile Court Clerk
    16. Tommy McAnally (I)
    17. Kevin McCants (I)
    18. Tucker McClendon
    19. Scott McCormick (Rep)
    20. Jessie McDonald (I)
    21. Aaron McGee
    22. Anne McGraw (Dem)
    23. Todd A. McKinley (Rep)
      candidate for US House District 1
    24. Randy McNally (R)
    25. Randy McNally (Rep)
    26. Steve Mead (I)
    27. Sara Melamed (Dem)
    28. Sanjeev Memula (Dem)
    29. Michael Miga (Dem)
    30. Larry J. Miller (Dem)
    31. Victor Miller (Dem)
    32. Amber Mills (Rep)
    33. Lee Mills (Rep)
    34. Reginald Milton (Dem)
    35. Danielle Mitchell (Dem)
    36. Toney Mitchell (I)
    37. Christopher Brian Monday (Rep)
      candidate for US House District 6
    38. George C. Monger (Dem)
    39. Brent Moody (Rep)
    40. Sandra V Moore (Dem)
    41. David Morgan (I)
    42. Brent Morris (Dem)
    43. Bill Morrison (Dem)
    44. Brandon Morrison (Rep)
    45. Regina Morrison Newman (Dem)
      candidate for Shelby County Trustee
    46. Chas Morton (Rep)
    47. Richard Morton (Rep)
    48. Karitsa Mosley
    49. Rhonda L. Munn-Banks (Dem)
  13. N
    1. Erin Nations (Rep)
    2. Eddie Neal (Dem)
    3. Edward Nelson (Dem)
    4. Jesse Nelson (Rep)
    5. Yvonne Neubert (I)
    6. Robin Newman
    7. Ashley Nickloes (Rep)
  14. O
    1. Brandon Ogles (Rep)
    2. Marty Olsen (Dem)
      candidate for US House District 1
    3. William E. Orgel
    4. Colleen Owens (Rep)
  15. P
    1. Adrienne Pakis-Gillon (Dem)
    2. Trey Palmedo (Dem)
    3. Karen Paris (Rep)
    4. Antonio Parkinson (Dem)
    5. Mezianne Payne (Dem)
    6. Bill Peach (Dem)
    7. Aaron Pettigrew (Rep)
    8. Breton Phillips (I)
    9. Ann Pierre
    10. Patricia Patti Possel (Rep)
    11. Jason Potts (Dem)
    12. Jason Powell (Dem)
    13. Randall "Randy" Price (Dem)
    14. Gini Pupo-Walker
    15. Rebecca Purington (Dem)
  16. R
    1. John D. Ragan (R)
    2. Jerry Rainey (Rep)
    3. M. Rodanial Ray Ransom (Dem)
    4. Alfred Rapoza (I)
    5. Deborah K. Reed (Dem)
    6. Matt Reel (Dem)
      candidate for US House District 7
    7. Isaac Richmond (Dem)
    8. Chad Riden (I)
    9. Katrina Robinson (Dem)
    10. Michelle Robinson McKissack
    11. Phil Roe (Rep)
      candidate for US House District 1
    12. Terry Roland (Rep)
    13. Richard Rooker (Dem)
      candidate for Circuit Court Clerk
    14. John Rose (Rep)
      candidate for US House District 6
    15. David Ross (Ind)
      candidate for US House District 6
    16. David Rudolph
  17. S
    1. Vito Sagliano (Rep)
    2. Gabby Salinas (Dem)
    3. Michael D. Salyer (Ind)
      candidate for US House District 1
    4. Tami Sawyer (Dem)
    5. Robert Sawyers Sr. (I)
    6. Joseph Schenkenfelder (Dem)
    7. Danielle Schonbaum (Dem)
    8. Vickie Schroyer (Dem)
    9. Heather Scott (I)
    10. Theresa Scott (I)
    11. Michael Scruggs
    12. Toby Shaffer (Dem)
    13. Jatin Shah (Dem)
    14. David Sharpe (Dem)
    15. Melody Shekari (Dem)
    16. Anna Shepherd
    17. Harold Shevlin (Rep)
    18. Jim Shulman
    19. Doyle Silliman (Rep)
    20. Craig Simberg (Dem)
    21. Bobby Simmons (Rep)
    22. Dallas Sivley (Rep)
    23. Sabrena Smedley (Rep)
    24. Eddie Smith (Rep)
    25. George Blackwell Smith IV (I)
    26. Joe Smith
    27. Kasandra L. Smith (Dem)
    28. Randy Smith (Rep)
    29. Robin Smith (Rep)
    30. Steve Smith (Rep)
    31. Terrence A. Smith (Rep)
    32. Jennifer Smith Nichols
    33. Guy Smoak (Rep)
    34. Kyle G Southern (Dem)
    35. Tom Spangler (Rep)
      candidate for Knox County Sheriff
    36. Bobby Bear Sproles (Dem)
    37. Bill Spurlock (Rep)
    38. David Stansberry (Rep)
    39. Rick Staples (Dem)
    40. Stuart Starr (D)
    41. Stuart Starr (Dem)
    42. Tom Stephens (Rep)
    43. Jeremy Stephenson (I)
    44. Michael Stewart (Dem)
    45. Tim Stillings
    46. Chad Story (Rep)
    47. Erika Stotts Pearson (Dem)
    48. Barbara Sturgeon (Rep)
  18. T
    1. Reginald Tate (Dem)
    2. David Testerman
    3. Chris Thomas (Rep)
    4. George Thomas (Dem)
    5. Dwayne Thompson (Dem)
    6. Joda Thongnopnua (Dem)
    7. Monica Timmerman (Dem)
    8. Tracy Tisdale (I)
    9. Kris Todd (I)
    10. Mike Toews (I)
    11. Joe Towns, Jr. (Dem)
    12. Kenneth Townsend (Dem)
    13. Robert Chip Trouy (Rep)
    14. Kate Trudell (Dem)
    15. Tom Tunnicliffe (Rep)
    16. Van Turner (Dem)
    17. Rick Tyler (I)
  19. V
    1. Nathaniel Varner (D)
    2. Kevin Vaughan (Rep)
    3. Vinnie Vineyard (I)
    4. Lavern "Uturn LaVern" Vivio (Rep)
      candidate for US House District 6
    5. Andy Voyles
  20. W
    1. Mary L. Wagner
    2. Bo Watson (Rep)
    3. David Weatherspoon (Dem)
    4. Heather Webb
    5. Paul L. Webb (Rep)
    6. Sharon Webb (Rep)
    7. Thomas A. Weber
    8. Jaron Weidner (I)
    9. Sheri Weiner
    10. Eric Welch
    11. Michael Whaley (Dem)
    12. Jerry W. White (I)
    13. Kay White (Rep)
    14. Kreis White (Dem)
    15. Mark White (Rep)
    16. Patrick Whitlock (I)
    17. Sam Whitson (Rep)
    18. Brett N. Williams (Dem)
    19. Joseph Williams (Rep)
    20. Joshua Williams (Dem)
    21. Lynnette P. Williams (Dem)
    22. Marinda A Williams (Dem)
    23. Matthew Williams (Rep)
    24. Lemon C. Williams, Jr (Rep)
    25. Joe Wilmoth (I)
    26. Merrilee Wineinger (Dem)
      candidate for US House District 6
    27. Donald Wiser (Rep)
    28. Kenya Withers (Dem)
    29. John Wolfe (Dem)
    30. Brandon D. Woodruff (Dem)
    31. Ron Woody (I)
    32. Dave Wright (Rep)
    33. Mark Wright (I)
    34. Mick Wright (Rep)
    35. Brenda Wynn (Dem)
      candidate for Davidson County Clerk
  21. Y
    1. Jeff Yarbro (Dem)
  22. Z
    1. Jason Zachary (Rep)