Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Illinois
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Carol Ammons (Dem)
    2. Neil Anderson (Rep)
    3. Jaime M. Andrade Jr. (Dem)
    4. Luis Arroyo (Dem)
  2. B
    1. Darren Bailey (Rep)
    2. Jason Barickman (Rep)
    3. Christopher Belt (Dem)
    4. Thomas M. Bennett (Rep)
    5. Mike Bost (Rep)
    6. Avery Bourne (Rep)
    7. Bill Brady (Rep)
    8. Dan Brady (Rep)
    9. Monica Bristow (Dem)
    10. Terri Bryant (Rep)
    11. Kelly M. Burke (Dem)
    12. Cheri Bustos (Dem)
    13. Tim Butler (Rep)
  3. C
    1. John M. Cabello (Rep)
    2. Jonathan Carroll (Dem)
    3. Kelly M. Cassidy (Dem)
    4. Dan Caulkins (Rep)
    5. Andrew S. Chesney (Rep)
    6. Deb Conroy (Dem)
    7. Melissa Conyears-Ervin (Dem)
    8. Jerry Costello II (Dem)
    9. Fred Crespo (Dem)
    10. Rachelle Aud Crowe (Dem)
    11. John J. Cullerton (Dem)
    12. Thomas Cullerton (Dem)
    13. Bill Cunningham (Dem)
  4. D
    1. John C. D'Amico (Dem)
    2. Christopher "C.D." Davidsmeyer (Rep)
    3. Danny Davis (Dem)
      candidate for U.S. House District 7
    4. Rodney Davis (Rep)
    5. William "Will" Davis (Dem)
    6. Anthony DeLuca (Dem)
    7. Tom Demmer (Rep)
    8. Donald P. DeWitte (Rep)
    9. Daniel Didech (Dem)
    10. Jim Durkin (Rep)
  5. E
    1. Mary Edly-Allen (Dem)
    2. Marcus C. Evans Jr. (Dem)
  6. F
    1. Sara Feigenholtz (Dem)
    2. Laura Fine (Dem)
    3. Mary E. Flowers (Dem)
    4. La Shawn K. Ford (Dem)
    5. Dale Fowler (Rep)
    6. Michael W. Frerichs (Dem)
      candidate for Treasurer
    7. Randy E. Frese (Rep)
  7. G
    1. Robyn Gabel (Dem)
    2. Jesus "Chuy" Garcia (Dem)
      candidate for U.S. House District 4
    3. Ann Gillespie (Dem)
    4. Jennifer Gong-Gershowitz (Dem)
    5. Jehan Gordon-Booth (Dem)
    6. LaToya N. Greenwood (Dem)
    7. Will Guzzardi (Dem)
  8. H
    1. Brad Halbrook (Rep)
    2. Michael W. Halpin (Dem)
    3. Norine K. Hammond (Rep)
    4. Don Harmon (Dem)
    5. Sonya Marie Harper (Dem)
    6. Gregory Harris (Dem)
    7. Napoleon B. Harris III (Dem)
    8. Elizabeth "Lisa" Hernandez (Dem)
    9. Jay Hoffman (Dem)
    10. Mattie Hunter (Dem)
    11. Frances Ann Hurley (Dem)
  9. J
    1. Emil Jones III (Dem)
    2. Thaddeus Jones (Dem)
  10. K
    1. Jeff Keicher (Rep)
    2. Robin Kelly (Dem)
      candidate for U.S. House District 2
    3. Adam Kinzinger (Rep)
    4. Raja Krishnamoorthi (Dem)
      candidate for U.S. House District 8
  11. L
    1. Darin LaHood (Rep)
    2. Steven Landek (Dem)
    3. Lou Lang (Dem)
    4. Linda Chapa LaVia (Dem)
    5. Camille Lilly (Dem)
    6. Terry Link (Dem)
    7. Daniel William Lipinski (Dem)
      candidate for U.S. House District 3
  12. M
    1. Michael J. Madigan (Dem)
    2. Theresa Mah (Dem)
    3. Andy Manar (Dem)
    4. Mike Marron (Rep)
    5. Iris Y. Martinez (Dem)
    6. Robert Martwick (Dem)
    7. Joyce Mason (Dem)
    8. Rita Mayfield (Dem)
    9. Deanne Marie Mazzochi (Rep)
    10. Michael P. McAuliffe (Rep)
    11. Steve McClure (Rep)
    12. Tony M. McCombie (Rep)
    13. Dan McConchie (Rep)
    14. Margo McDermed (Rep)
    15. David McSweeney (Rep)
    16. Charles Meier (Rep)
    17. Susana A. Mendoza (Dem)
      candidate for Comptroller
    18. Debbie Meyers-Martin (Dem)
    19. Chris Miller (Rep)
    20. Christian L. Mitchell (Dem)
    21. Anna Moeller (Dem)
    22. Bob Morgan (Dem)
    23. Julie A. Morrison (Dem)
    24. Tom Morrison (Rep)
    25. Martin J. Moylan (Dem)
    26. Mike Murphy (Rep)
    27. Michelle Mussman (Dem)
  13. O
    1. Aquino Omar (Dem)
    2. Aaron M. Ortiz (Dem)
  14. P
    1. Lindsay Parkhurst (Rep)
    2. Jason Plummer (Rep)
    3. JB Pritzker and Juliana Stratton (Dem)
  15. Q
    1. Mike Quigley (Dem)
      candidate for U.S. House District 5
  16. R
    1. Delia C. Ramirez (Dem)
    2. Kwame Raoul (Dem)
      candidate for Attorney General
    3. Steven Reick (Rep)
    4. Sue Rezin (Rep)
    5. Robert "Bob" Rita (Dem)
    6. Lamont J. Robinson Jr. (Dem)
    7. Chapin Rose (Rep)
    8. Bobby L. Rush (Dem)
      candidate for U.S. House District 1
  17. S
    1. Martin A. Sandoval (Dem)
    2. Janice D. Schakowsky (Dem)
      candidate for U.S. House District 9
    3. Sue Scherer (Dem)
    4. Dave Severin (Rep)
    5. John M. Shimkus (Rep)
    6. Elgie R. Sims Jr. (Dem)
    7. Allen Skillicorn (Rep)
    8. Justin Q. Slaughter (Dem)
    9. Nicholas "Nick" Smith (Dem)
    10. Keith P. Sommer (Rep)
    11. Joe Sosnowski (Rep)
    12. Ryan Spain (Rep)
    13. Brian W. Stewart (Rep)
    14. Katie Stuart (Dem)
    15. Dan Swanson (Rep)
    16. Dave Syverson (Rep)
  18. T
    1. Andre Thapedi (Dem)
    2. Jil Tracy (Rep)
    3. Curtis J. Tarver II (Dem)
    4. Arthur Turner (Dem)
  19. U
    1. Dan Ugaste (Rep)
    2. Michael D. Unes (Rep)
  20. V
    1. Patricia Van Pelt (Dem)
    2. Celina Villanueva (Dem)
    3. Ram Villivalam (Dem)
  21. W
    1. Mark L. Walker (Dem)
    2. Lawrence "Larry" Walsh Jr. (Dem)
    3. Tom Weber (Rep)
    4. Emanuel "Chris" Welch (Dem)
    5. David Allen Welter (Rep)
    6. Maurice A. West II (Dem)
    7. Keith R. Wheeler (Rep)
    8. Jesse White (Dem)
      candidate for Secretary of State
    9. Craig Wilcox (Rep)
    10. Blaine Wilhour (Rep)
    11. Ann M. Williams (Dem)
    12. Kathleen Willis (Dem)
    13. Patrick Windhorst (Rep)
    14. Christine Jennifer Winger (Rep)
  22. Y
    1. Lance Yednock (Dem)
    2. Sam Yingling (Dem)
  23. Z
    1. Michael J. Zalewski (Dem)