Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Washington
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Shelley Acero (NP)
    2. Allen Acosta (Lib)
    3. Bengie Aguilar (Demo)
    4. Kenneth Albert (Dem)
    5. Kimberly A Allen (Rep)
      candidate for Grant COUNTY CLERK
    6. Virginia M. Amato (NP)
    7. Charles L Amerein (Rep)
    8. Mark Anders (NP)
    9. Julie Anderson (NP)
      candidate for Pierce Auditor
    10. Marcine Anderson (NP)
    11. Nate Andrews (NP)
    12. Paul Andrews (Dem)
      candidate for Kitsap County Auditor
    13. Beth M. Andrus (NP)
    14. Debra Antes (Rep)
      candidate for Walla Walla Assessor
    15. Robbi Katherine Anthony (Dem)
    16. Marlin Appelwick (NP)
    17. Michael Appleby (Rep)
    18. Sherry V. Appleton (Dem)
    19. Glenn Ash (NP)
    20. Jeff Asher (NP)
      candidate for San Juan Sheriff
    21. Chuck E. Atkins (Rep)
      candidate for Clark County Sheriff
    22. Ron Averill (NP)
  2. B
    1. Brennan Bailey (Dem)
    2. Jeff Baker (NP)
    3. Gregory Banks (Dem)
    4. Jeffrey S. Barkdull (Rep)
    5. Selinda Barkhuis (None)
    6. Andrew Barkis (Rep)
    7. Brian Barlow (NP)
    8. Val Barschaw (Rep)
      candidate for Kittitas County Clerk
    9. Brian Bartels (Rep)
    10. Michael Baumgartner (Rep)
    11. Matt Beaton (Rep)
    12. Melissa Beaton (Dem)
      candidate for Skagit Clerk
    13. Stephen (Steve) Becker (NP)
    14. Jeffrey Beeler (Rep)
    15. Mike Bell (Dem)
    16. Bill Benedict (NP)
      candidate for Clallam Sheriff
    17. Sasha Bentley (Dem)
    18. Carolyn J. Benzel (NP)
    19. Bob Berg (NP)
    20. Steve Bergquist (Dem)
    21. Nicci Bergseng (I)
    22. Mike Berry (Rep)
      candidate for Stevens Sheriff
    23. Bob Bertsch (NP)
    24. Jaime Herrera Beutler (Rep)
    25. Harry O Bhagwandin (NP)
    26. Tonya Bieche (NP)
    27. Petra Bigea (Rep)
    28. Dan Bigelow (Dem)
    29. Eric C. Biggar (NP)
    30. Robert Bishop (None)
      candidate for Island County Coroner
    31. John Black (NP)
    32. Allen F. Blackmon (NP)
    33. Brian E. Blake (Dem)
    34. Bud Blake (I)
    35. Glenn Blakeslee (Rep)
    36. Dan Blasdel (Rep)
    37. Debra Blodgett (Rep)
    38. Kevin G. Blondin (NP)
    39. Matt Boehnke (Rep)
    40. John Boggs (NP)
    41. Dennis Bolz (NP)
    42. Justin Boneau (Dem)
    43. Jean Bremner Booher (Dem)
      candidate for Ferry COUNTY CLERK
    44. Mark Boswell (Dem)
    45. Diodato (Dio) Boucsieguez (Rep)
    46. Joe Bowen (NP)
    47. Irene Bowling (Dem)
    48. Stan Bowman  (NP)
    49. Dan Boyes (NP)
    50. Bob Bozarth (NP)
    51. Nicholas Bozarth (NP)
    52. Shannon Braddock (Dem)
    53. Claire A. Bradley (NP)
    54. Blair H. Brady (Dem)
    55. Steve Brandli (NP)
    56. Randy Arnold Brandt (NP)
    57. Travis Brandt (NP)
    58. Sherri L Brewer (Rep)
      candidate for Adams Assessor
    59. Terry Brewer (NP)
    60. Cindi Bright (Dem)
    61. Beth Broadway (Rep)
    62. Carolyn (Carol) Brock (NP)
    63. Greg Brotherton (Dem)
    64. Tom Brotherton (NP)
    65. Christine Brown (Dem)
    66. Dave Brown (Rep)
      candidate for Skamania Sheriff
    67. Lisa Brown (Dem)
    68. Sharon Raye Brown (Rep)
    69. Steve Brown (Rep)
      candidate for Okanogan Sheriff
    70. Tom Brown (NP)
    71. Joseph Brumbles (Rep)
    72. Jackie Brunson (Dem)
    73. Joseph A. Brusic (Rep)
    74. Brett Buckley (NP)
    75. Bob Bugert (None)
    76. Tam T. Bui (NP)
    77. Salley Bull (I)
    78. Jerred Burbank (NP)
    79. Debra L. Burchett (NP)
    80. John T. Burke (NP)
    81. Kathryn I. Burke (Rep)
    82. Brian Burnett (Rep)
      candidate for Chelan SHERIFF
    83. Barry Bush (NP)
    84. Katy Butler (Rapacz) (NP)
    85. Karla Buttorff (NP)
    86. Vincent Buys (Rep)
    87. R.W. Buzzard (NP)
  3. C
    1. Michelle Caldier (Rep)
    2. Arie Callaghan (NP)
    3. Lisa Callan (Dem)
    4. Joe Campagna (NP)
    5. Lane K. Campbell (Rep)
      candidate for Island County Sheriff
    6. Marty Campbell (Dem)
    7. Renea Campbell (Rep)
    8. Maria Cantwell (Dem)
      candidate for U.S. Senator
    9. Reuven M. Carlyle (Dem)
    10. Jon Carman (Rep)
    11. Rose Ann Carroll (Dem)
      candidate for Jefferson Auditor
    12. Cindy Carter (Rep)
    13. Kelly Chambers (Rep)
    14. David Chan (NP)
    15. Bruce Chandler (Rep)
    16. Art Chapman (NP)
    17. Jeff Chapman (Dem)
      candidate for Jefferson Assessor
    18. Mike Chapman (Dem)
    19. Douglas Charters (Dem)
    20. Jeffery Charvet (I)
    21. Maralyn Chase (Dem)
    22. Rob Chase (Rep)
    23. Faye Chess (NP)
    24. Norm Childress (Rep)
    25. Brenda Chilton (Rep)
      candidate for Benton Auditor
    26. Andrea Chin (NP)
    27. Nathan Choi (NP)
    28. Frank Chopp (Dem)
    29. Mark C. Chow (NP)
    30. Leonard Christian (Rep)
    31. David M. Christie (NP)
    32. Dwayne L. Christopher (NP)
    33. Janet St. Clair (Dem)
    34. Donald Clark (NP)
    35. Vickie Clelland (Rep)
      candidate for Skamania Treasurer
    36. Mark Clinton (Rep)
      candidate for Whitman Treasurer
    37. Raymond Clough (I)
    38. Steve Clough (NP)
    39. Monty D. Cobb (NP)
    40. Eileen L. Cody (Dem)
    41. Rob Coffman (Rep)
    42. Cynthia (Cindy) Colson (NP)
    43. Josh Colver (Rep)
    44. Dumpozzie Dot Com (I)
      candidate for Spokane Sheriff
    45. Steve Conway (Dem)
    46. Dave Cook (Rep)
    47. James (Jim) Cook (NP)
    48. Phil Cook (Rep)
    49. Jon Cooke (Rep)
    50. Ted Cooke (Rep)
    51. Rodger Cool (NP)
    52. Bill Coons (I)
    53. A.J. Cooper (Dem)
    54. Casey Cooper (Rep)
    55. Jerry Cooper (Rep)
    56. Tom Copland (NP)
    57. Adam Cornell (Dem)
    58. Chris Corry (Rep)
    59. Nelson Cox (NP)
    60. Thomas W. Cox (NP)
    61. Trina R. Cox (Rep)
      candidate for Stevens Treasurer
    62. William (Bill) Coylar (NP)
    63. Anita M. Crawford-Willis (NP)
    64. Mark Crider (Rep)
      candidate for Walla Walla Sheriff
    65. Sheilah Crider (Rep)
      candidate for Island County Auditor
    66. Dennis (DC) Cronin (NP)
    67. Grace D. Cross (Dem)
      candidate for Skamania Clerk
    68. Paul Crowner (NP)
    69. Tim Cruickshank (Rep)
    70. Anne M. Cruser (NP)
    71. Ted Cummings (Dem)
    72. James (Jim) Curtice (Rep)
    73. Michael Curtis (Rep)
    74. Amy Cziske (Rep)
  4. D
    1. David Daggett (Dem)
    2. Dean Dahlin (NP)
    3. Duane Dalgleish (NP)
    4. Vicky M. Dalton (Dem)
    5. Gene Dana (None)
    6. Garth Dano (Rep)
    7. Beth Daranciang (Rep)
    8. Mona Das (Dem)
    9. Don Dashiell (Rep)
    10. Timothy J. Davidson (Dem)
    11. Arny Davis (Rep)
      candidate for Lewis Treasurer
    12. Arny Davis (NP)
    13. C Davis (I)
    14. Lauren Davis (Dem)
    15. Nathan Davis (Rep)
    16. Donna J. Deal (Dem)
    17. Richard DeBolt (GOP)
    18. Frank Deisler (Rep)
    19. Suzan DelBene (Dem)
    20. Josie Delvin (Rep)
      candidate for Benton Clerk
    21. Tom Dent (Rep)
    22. Atul Deshmane (NP)
    23. Jim Detro (Rep)
    24. Manka Dhingra (Dem)
    25. Ann Diamond (None)
    26. Myriam Villagran Diaz (Dem)
      candidate for Grant COUNTY SHERIFF
    27. Nicole Dice (Rep)
    28. Clint Didier (Rep)
    29. Douglas Dightman (Rep)
    30. Sharon D. Dillon (NP)
    31. Tom Dillon (None)
      candidate for Skamania Assessor
    32. Justin E. Dixon (Rep)
    33. Beth Doglio (Dem)
    34. Howard (Mike) Doherty, Jr. (Dem)
    35. Laurie Dolan (Dem)
    36. Michael Dorcy (Rep)
      candidate for Mason Prosecutor
    37. Dianne Dorey (Rep)
      candidate for Lewis Assessor
    38. John Doyle (NP)
    39. Steven J. Drew (Dem)
      candidate for Thurston Assessor
    40. Matt Dubin (Lib)
    41. Jeremie Dufault (Rep)
    42. Kirk S Duffy (NP)
    43. Jim Duncan (Rep)
    44. Brian Duthie (Dem)
    45. Thad Duvall (Dem)
    46. Mary Dye (Rep)
    47. Justin Van Dyk (Rep)
  5. E
    1. Gordon Edgar (None)
    2. D. Mark Eide (NP)
    3. Adam Eisenberg (NP)
    4. Matthew Elich (NP)
    5. Cory Elliott (NP)
    6. Darrel Ellis (NP)
    7. Donald W. Engel (NP)
    8. Kurtis Engle (NP)
    9. Linda Enlow (Dem)
      candidate for Thurston Clerk
    10. Chad M. Enright (Dem)
    11. Debra Entenman (Dem)
    12. James Erb (Dem)
    13. Doug Ericksen (Rep)
    14. Becky Erickson (None)
    15. Sherry Erickson (NP)
    16. Britta Eschete (NP)
    17. Carolyn Eslick (Rep)
    18. Maia Espinoza (Rep)
    19. George Eusterman (NP)
  6. F
    1. Dan Fagerlie (NP)
    2. Evan Fagerness (NP)
    3. Joe Fain (Rep)
    4. Douglas J. Fair (NP)
    5. Jennifer Fassbender (NP)
    6. Stewart D. Feil (I)
    7. Eric Fejeran (Dem)
      candidate for Whitman Auditor
    8. Anneliese Feld (Dem)
    9. Rick Felici (Rep)
      candidate for Island County Sheriff
    10. Kristin Ferrera (NP)
    11. Immaculate Ferreria (Dem)
    12. Jake Fey (Dem)
    13. Michael Finkle (NP)
    14. Tim Fitzgerald (Rep)
      candidate for Spokane County Clerk
    15. Joe Fitzgibbon (Dem)
    16. Connie FitzPatrick (Dem)
    17. Randy J. Flyckt (Rep)
      candidate for Adams Prosecutor
    18. Sharon (Moore) Fogo (Dem)
      candidate for Mason Clerk
    19. Dale Fonk (Rep)
    20. Roy S. Fore (NP)
    21. Norman Forsyth (NP)
    22. Phil Fortunato (Rep)
    23. Jeff Foster (Rep)
    24. Kimberly R Foster (Dem)
    25. Sarah Fox (NP)
    26. Noel Christina Frame (Dem)
    27. Rebecca Francik (Dem)
    28. Joe Franett (NP)
    29. Elizabeth (Beth) A. Fraser (NP)
    30. Erin Frasier (Dem)
    31. Carol Frazey (NP)
    32. Elisabeth (Lisa) Frazier (Dem)
      candidate for Mason Treasurer
    33. Al French (GOP)
    34. David Frockt (Dem)
    35. Carolyn Fundingsland (I)
  7. G
    1. Jeff Gadman (Dem)
      candidate for Thurston Treasurer
    2. Miguel Angel Gaitan (NP)
    3. Jack Galbraith (NP)
    4. Greg Gallagher (Rep)
    5. Dianna Galvan (Rep)
      candidate for Ferry County AUDITOR
    6. Julie Gardiner (NP)
    7. Debra Gardner (Dem)
    8. Joe Gardner (I)
    9. Steve Garey (NP)
    10. Miguel A. "Mike" Garza (Rep)
    11. Randy Gates (Rep)
      candidate for Okanogan Auditor
    12. Randall K. Gaylord (Dem)
    13. Laurel Gibson (NP)
    14. Jackie Lopez Giddens (Rep)
      candidate for Franklin Clerk
    15. Keshia Gilbert (Rep)
    16. Warren M. Gilbert (NP)
    17. Chris Gildon (Rep)
    18. Kathy Gillespie (Dem)
    19. Larry D. Gilman (Rep)
      candidate for Okanogan Assessor
    20. Rebecca Glasgow (NP)
    21. Dianne Edmonds Goddard (NP)
    22. Keith Goehner (Rep)
    23. Donald Golden (I)
    24. Tony Golik (Dem)
    25. Steve Gonzalez (NP)
    26. RENEE GOODIN (Dem)
    27. Roger Goodman (Dem)
    28. Jeffrey D. Goodwin (NP)
    29. Ken Goodwin (NP)
    30. Ruth Gordon (Dem)
      candidate for Jefferson Clerk
    31. Todd E. Gordon (NP)
    32. Marie Gormsen (Rep)
      candidate for Garfield COUNTY CLERK
    33. Jenn Goulet (Dem)
    34. Jenny Graham (Rep)
    35. David Grant (NP)
    36. Paul Graves (Rep)
    37. Ellen Gray (NP)
    38. Tim Gray (Dem)
      candidate for Stevens Auditor
    39. David Green (Dem)
    40. Meredith Green (Dem)
    41. Nathaniel B. Green, Jr. (NP)
    42. Mark Greene (GOP)
    43. Richard Greenwood (Rep)
    44. Mia Su-Ling Gregerson (Dem)
    45. Willie Gregory (NP)
    46. Dan Griffey (Rep)
    47. David E Griffiths (Rep)
      candidate for Chelan TREASURER
    48. Robert W. Grim (NP)
    49. Wanda J. Grone (Rep)
    50. Charleen Groomes (Rep)
      candidate for Okanogan Clerk
    51. F. Lee Grose (NP)
    52. Larry E Grove (Rep)
      candidate for Lewis Auditor
    53. David James Groves (NP)
    54. Marc Guichard (NP)
  8. H
    1. Michael Haas (Dem)
    2. Daniel Hagen (NP)
    3. John P. Hagensen (NP)
    4. Cari Hall (Rep)
      candidate for Okanogan Auditor
    5. Mary Hall (Dem)
      candidate for Thurston Auditor
    6. Liz Hallock (Dem)
    7. Eric Halvorson (Dem)
    8. Bob Hamlin (Dem)
    9. Pete Hammer (NP)
    10. Sylvia Hammond (Dem)
    11. Rick Hannold (Rep)
    12. Drew Hansen (Dem)
    13. Rick L. Hansen (NP)
    14. Dan Harder (Rep)
    15. Terry Harder (Rep)
    16. Karen Hardy (Dem)
    17. Mark Hargrove (Rep)
    18. Mark Harmsworth (Rep)
    19. Corinna Harn (NP)
    20. Anne C. Harper (NP)
    21. Paul Harris (Rep)
    22. Tanisha Harris (Dem)
    23. Wayne E. Harris (Rep)
      candidate for CHELAN COUNTY CORONER
    24. Noah Harrison (NP)
    25. Jeremy Harrison-Smith (NP)
    26. John Hart (NP)
    27. Larry Haskell (Rep)
    28. Jerry Hatcher (Rep)
      candidate for Benton Sheriff
    29. Bill Hawkins (NP)
    30. Jack B. Hawkins (PGOP)
    31. Anthony (Tony) Hawley (Rep)
      candidate for Okanogan Sheriff
    32. Suzanne M.B. Hayden (NP)
    33. Dave Hayes (GOP)
    34. Debra R. Hayes (NP)
    35. Marty Hayes (NP)
    36. John A. Hays (NP)
    37. Justin Hayton (NP)
    38. Cecily Hazelrigg-Hernandez (NP)
    39. Denny Heck (Dem)
    40. Kristian E. Hedine (NP)
    41. Gordon R. Heimbigner (Rep)
      candidate for Walla Walla Treasurer
    42. Brent Hellie (Rep)
    43. Joe Helm (Rep)
    44. Lisa A. Henderson (NP)
      candidate for San Juan Clerk
    45. Nicholas( Nick) Henderson (Rep)
    46. Drew Ann Henke (NP)
    47. F. Milene Henley (NP)
      candidate for San Juan Auditor
    48. Heidi Heywood (NP)
    49. Janet Hicks (NP)
    50. ANNE HIGGINS (Rep)
    51. John Hilderbrand (None)
      candidate for Asotin COUNTY SHERIFF
    52. Tyson R. Hill (NP)
    53. Adalia A. Hille (NP)
    54. Robert Hinds (None)
    55. Gregg Hirakawa (NP)
    56. Margery Hite (NP)
    57. Steve Hobbs (Dem)
    58. Larry A. Hoff (Rep)
    59. Darin Holland (None)
      candidate for Mason Sheriff
    60. Kay M. Holland (Dem)
    61. Stuart Holmes (I)
      candidate for Thurston Auditor
    62. Eric K. Holt (Dem)
    63. Jeff Holy (Rep)
      candidate for State Senator, LEG 06
    64. Jim Honeyford (PGOP)
    65. Mike Hougardy (Rep)
    66. Anthony E. Howard (NP)
    67. Jody Howard (Rep)
    68. Mark C. Howie (I)
    69. Amanda Hubik (NP)
    70. Richard Huddy (Dem)
      candidate for Kitsap County Auditor
    71. Zack Hudgins (Dem)
    72. Mary Hudson (NP)
    73. Mark Hulst (NP)
    74. Dolly Hunt (Rep)
    75. Heidi K. Hunt (Rep)
      candidate for Adams Auditor
    76. Martha J. Hunt (NP)
    77. Robert Hunter (NP)
    78. Mark Hurd (NP)
    79. Susan Hutchison (Rep)
      candidate for U.S. Senator
    80. Drew W. Hyer (Rep)
  9. I
    1. M. Jamie Imboden (NP)
    2. Kyle L. Imler (NP)
    3. Morgan Irwin (Rep)
    4. Diana Izaguirre (Dem)
  10. J
    1. Lorra Jackson (Dem)
    2. Michele Jaderlund (Rep)
      candidate for Grant COUNTY AUDITOR
    3. Jeffrey J. Jahns (NP)
    4. Julie C. James (Rep)
      candidate for Stevens Clerk
    5. SANDY JAMISON (Rep)
      candidate for Whitman Auditor
    6. Jack Janda (NP)
    7. John Janicki (NP)
    8. Lisa Janicki (Dem)
    9. Rob Janicki (NP)
    10. Judy Rae Jasprica (NP)
    11. Pramila Jayapal (Dem)
    12. James Jeffords (Rep)
    13. William 'Bill' Jenkin (Rep)
    14. JEFF JENKINS (Rep)
    15. Teresa Jenkins (NP)
      candidate for Ferry County AUDITOR
    16. Carolyn M. Jewett (NP)
    17. Damion E Jiles, Sr. (Dem)
    18. Laurie Jinkins (Dem)
    19. Claus Joens (Dem)
    20. Bert Johnson (I)
    21. Dan B. Johnson (NP)
    22. Eric A. Johnson (NP)
    23. Patrick T. Johnson (NP)
    24. Rick Johnson (Rep)
      candidate for Stevens Assessor
    25. Scott L. Johnson (Dem)
    26. Shelly Johnston (Rep)
    27. ROBIN JONES (Rep)
      candidate for Whitman Assessor
    28. Tom Jones (Rep)
      candidate for Grant COUNTY SHERIFF
    29. Bruce E Jorgenson (NP)
    30. Robert L. Jungers (NP)
    31. Ryan P. Jurvakainen (I)
  11. K
    1. Ray Kahler (NP)
    2. Rosemary Kaholokula (NP)
    3. Dan Kathren (NP)
    4. Robert G. Kegel (Dem)
    5. Karen Keiser (Dem)
    6. Bennie W. Keller (Rep)
    7. Craig Keller (Rep)
    8. McKenzie A. Kelley (None)
      candidate for Asotin COUNTY CLERK
    9. Kevin P. Kelly (NP)
    10. James M. Kennedy (Dem)
    11. Paul D. Kenner (NP)
    12. Tina L. Kernan (NP)
    13. Larry Kerschner (NP)
    14. Adam N. Kick (Dem)
    15. Joyce Kidd (Dem)
    16. Christine Kilduff (Dem)
    17. Michael Killian (Rep)
      candidate for Franklin Clerk
    18. Derek Kilmer (Dem)
    19. Greg Kimsey (GOP)
      candidate for Clark COUNTY AUDITOR
    20. Shaari King (NP)
    21. Steve Kirby (Dem)
    22. Michael A. Kirk (Dem)
      candidate for Spokane County Clerk
    23. Daryn Klinginsmith (NP)
    24. Brad Klippert (Rep)
    25. Shelley Kloba (Dem)
    26. Ozzie Knezovich (Rep)
      candidate for Spokane Sheriff
    27. Randy L. Knowles (NP)
    28. John Knowlton (NP)
    29. Linda Kochmar (GOP)
    30. Josie Koelzer (Rep)
      candidate for Franklin Treasurer
    31. Tom Konis (Rep)
    32. Germaine Kornegay (NP)
    33. Amber Krabach (Rep)
    34. Vicki Kraft (Rep)
    35. Ronald Krebs (NP)
      candidate for San Juan Sheriff
    36. Joel Kretz (Rep)
    37. Steven M. Krouse (Rep)
    38. Patty Kuderer (Dem)
    39. Matt Kuhl (I)
    40. John Kulseth (NP)
      candidate for San Juan Assessor
    41. Mary Kuney (Rep)
    42. Konrad Kurp (NP)
  12. L
    1. David B. Ladenburg (NP)
    2. Tom Ladouceur (NP)
    3. Peter N. Lahmann Jr. (NP)
    4. Anthony L. Lamb (Rep)
    5. Sonya Langsdorf (NP)
    6. Michael Largent (Rep)
    7. Lori Larsen (Rep)
      candidate for Stevens Auditor
    8. Rick Larsen (Dem)
    9. Corey Larson (NP)
    10. Rhonda Laumann (NP)
    11. Rob Lawrence-Berrey (NP)
    12. Virginia A. Leach (Dem)
      candidate for Pacific COUNTY CLERK
    13. William 'Bill' Leach (Rep)
      candidate for Benton County Coroner
    14. Mari Leavitt (Dem)
    15. Laurie Lebowsky (NP)
    16. Linda Lee (NP)
    17. Debra Lekanoff (Dem)
    18. Richard M. Leland (NP)
    19. Temple Lentz (Dem)
    20. Ivan Lewis (Dem)
    21. Jessa Lewis (Dem)
      candidate for State Senator, LEG 06
    22. Tim Lewis (NP)
    23. Leeon Leyde (Rep)
      candidate for Douglas Sheriff
    24. J Scott Liebing (Rep)
    25. James (Jim) Liebrecht (Rep)
      candidate for Grant COUNTY AUDITOR
    26. Marko Liias (Dem)
    27. Dan Lindgren (Dem)
    28. Joe Lindquist (NP)
    29. Mark Lindquist (Dem)
    30. Jeanette A. Lineberry (NP)
    31. Brian Lipscomb (NP)
    32. Sidney (Sid) Logan (NP)
    33. Annie Lohman (NP)
    34. Carolyn Long (Dem)
    35. Jerry Lord (NP)
    36. Kathryn C. Loring (NP)
    37. Mario Lionel Lotmore (Rep)
    38. Janice Louthan (NonP)
    39. Elizabeth (Liz) Lovelett (NP)
    40. John Lovick (Dem)
    41. Dave Lucas (Rep)
    42. Brian Luke (Lib)
    43. Jami Lund (NP)
    44. Patricia Lyon (NP)
  13. M
    1. Drew C. MacEwen (Rep)
    2. Joe MacLean (Rep)
    3. Nicole Macri (Dem)
    4. Chad Magendanz (Rep)
    5. Wade W. Magers (Rep)
    6. Katie Ruchert Magill (Rep)
      candidate for Garfield COUNTY CLERK
    7. John-Mark Mahnkey (Dem)
    8. Susan L. Mahoney (NP)
    9. Pierre Malebranche (I)
    10. Jim Malinowski (NP)
    11. Pam Nogueira Maneman (None)
    12. Brad Manke (Rep)
      candidate for Stevens Sheriff
    13. Janet L. Manke (Rep)
      candidate for Adams Treasurer
    14. Mike Manus (Rep)
    15. Matt Manweller (Rep)
    16. Teresa Marchi (NP)
      candidate for Clallam Treasurer
    17. G SCOTT MARINELLA (NP)
    18. SUSAN J MARINELLA (Rep)
      candidate for Columbia County Clerk
    19. Everett Maroon (Dem)
    20. Karen Martin (Rep)
      candidate for Walla Walla Auditor
    21. Kathy Martin (Rep)
    22. Natalie R. Marx (Rep)
    23. Aimee Maurer (NP)
    24. Mary May (Dem)
    25. Jacquelin Maycumber (Rep)
    26. Ray Maycumber (Rep)
      candidate for Ferry COUNTY SHERIFF
    27. Nancy R. McAllister (NP)
    28. Greg McCall (NP)
    29. Kevin McCann (NP)
    30. Bob McCaslin (Rep)
    31. Brian McClain (I)
    32. Mark McClain (I)
    33. Marty McClendon (Rep)
    34. Sheryl Gordon McCloud (NP)
    35. Leah F. McCormack (Rep)
      candidate for Okanogan Treasurer
    36. John McCoy (Dem)
    37. James W. McCroskey (Rep)
    38. Robin R. McCroskey (NP)
    39. Don McDermott (Dem)
      candidate for Skagit Sheriff
    40. Peter McEnderfer (Rep)
    41. Jack McEntire (Dem)
    42. Jim McEntire (Rep)
    43. Joel McEntire (Rep)
    44. Curtis McGary (Rep)
    45. Dan McGill (Rep)
    46. Paddy McGuire (Dem)
      candidate for Mason Auditor
    47. Darla McKay (None)
      candidate for Asotin COUNTY AUDITOR
    48. Ed McKenna (NP)
    49. Melissa McKnight (Rep)
      candidate for Grant COUNTY ASSESSOR
    50. James (Jim) McLaughlin (NP)
      candidate for Clallam Sheriff
    51. Patti McLean (None)
      candidate for Mason Assessor
    52. Warren McLeod (Rep)
      candidate for Lewis County Coroner
    53. Don McMoran (NP)
    54. Scott McMullen (Dem)
    55. Robert McSeveney (NP)
    56. Jared M. Mead (Dem)
    57. Kayla M. Meise (Rep)
      candidate for Adams Treasurer
    58. Rich Melnick (NP)
    59. Barbara L. Melton (Dem)
      candidate for Clark COUNTY CLERK
    60. Victoria Mena (Dem)
    61. Tye Menser (Dem)
    62. Michael Messmore (NP)
    63. Jonathan L. Meyer (Rep)
    64. Sam Meyer (NP)
    65. Randall (Randy) Michaelis (Dem)
    66. Andrew Miller (NP)
    67. Andy Miller (Dem)
    68. Matt Miller (NP)
    69. Sheryl Miller (None)
    70. CHRIS MILLS (Rep)
    71. Mark Miloscia (Rep)
    72. Victor M. Minjares (Dem)
    73. David Mistachkin (NP)
    74. Roger Mitchell (NP)
    75. Brian Mittge (NP)
    76. Anthony Mixer (NP)
    77. Nan Monk (NP)
    78. Dixie Moore (Rep)
    79. Skip Moore (Rep)
      candidate for Chelan AUDITOR
    80. Dave Morell (Rep)
    81. David Morgan (NP)
    82. Dwight Morgan (NP)
    83. Melanie Morgan (Dem)
    84. Daron Morris (NP)
    85. Jeff Morris (Dem)
    86. Kevin W Morris (Rep)
      candidate for Douglas Sheriff
    87. Craig Morrison (Rep)
      candidate for Grant COUNTY CORONER
    88. Kim Morrison (Rep)
      candidate for Chelan CLERK
    89. Gina Mosbrucker (Rep)
    90. Kyle Mott (NP)
    91. Kathy Mulkerin (Dem)
    92. Kay Murano (Dem)
    93. Richard (Dick) Muri (Rep)
    94. Christopher Keatts Muñoz (NP)
    95. Brett J. Myers (Rep)
      candidate for Whitman Sheriff
    96. Staci L. Myklebust (Dem)
      candidate for Cowlitz County Clerk
  14. N
    1. James L. Nagle (Rep)
    2. Peter L. Nault (NP)
    3. Marcus Naylor (NP)
    4. Christina (Chris) Nelson (Rep)
      candidate for Whitman Treasurer
    5. Mark S. Nelson (Dem)
    6. Stu Nelson (NP)
    7. Dave Neupert (NP)
    8. Matt L. Newberg (Rep)
    9. Dan Newhouse (Rep)
    10. Joe Nguyen (Dem)
    11. Benjamin C. Nichols (None)
    12. Marianne Nichols (Rep)
    13. Mark Nichols (Rep)
    14. Joe Nole (Dem)
      candidate for Jefferson Sheriff
    15. Arian Noma (Rep)
    16. Peter Van Nortwick (Rep)
      candidate for Clark COUNTY ASSESSOR
    17. Don Nuxoll (NP)
    18. Dain C. Nysoe (Dem)
  15. O
    1. Lisa O'Toole (NP)
    2. Debbie Oakes (NP)
    3. Jesse Hegstrom Oakey (Dem)
    4. Lloyd D. Oaks (NP)
    5. Darin Odegaard (Rep)
      candidate for Ferry COUNTY SHERIFF
    6. Kevin Ohme (None)
      candidate for Chelan ASSESSOR
    7. Kristen Olbrechts (NP)
    8. David Olson (Rep)
    9. John Olson (Rep)
      candidate for Stevens Assessor
    10. Julie Olson (Rep)
    11. Joe Onley (NP)
    12. Tammy Lanphere Oommen (NP)
    13. Linda L. Oosterman (NP)
    14. Ed Orcutt (Rep)
    15. Timm Ormsby (Dem)
    16. Stephen (Steve) Orsini (NP)
    17. Lillian Ortiz-Self (Dem)
    18. Tina L. Orwall (Dem)
    19. Steve Osborne (NP)
    20. Kelli E. Osler (NP)
    21. Susan Owens (NP)
    22. Tammie A. Ownbey (Rep)
  16. P
    1. Lizanne Padula (NP)
    2. Lisa A. Paglisotti (NP)
    3. Marilyn Paja (NP)
    4. Susan Soto Palmer (Dem)
    5. Don Pape (NP)
    6. Kristen L. Parcher (NP)
    7. Patti Paris (NP)
    8. Cynthia N. Parker (NP)
    9. Kyle Paskewitz (Rep)
    10. Jeff Patton (Rep)
    11. Dave Paul (Dem)
    12. Heather Pauley (NP)
    13. Bill Peach (Rep)
    14. Jamie Pedersen (Dem)
    15. Rhonda Pederson (NP)
      candidate for San Juan Treasurer
    16. John Peeples (Rep)
    17. Mike Peetoom (NP)
    18. Mike Pellicciotti (Dem)
    19. Debra Van Pelt (Dem)
      candidate for Island County Clerk
    20. Elizabeth Penoyar (NP)
    21. Leo Perales (Dem)
    22. Marie Gluesenkamp Perez (NP)
    23. Sandy Perkins (Dem)
      candidate for Skagit Auditor
    24. Dan Peterson (NP)
    25. Melody Peterson (Dem)
      candidate for Mason Assessor
    26. Strom Peterson (Dem)
    27. Tammy Peterson (Dem)
    28. Michael Petrish (Rep)
    29. Michael Petrish (NP)
    30. Eric Pettigrew (Dem)
    31. Jerry Pettit (Dem)
    32. Bill Pfeifer (NP)
    33. Graham Phalen (Rep)
    34. Savio Pham (Irep)
    35. Darryl Pheasant (NonP)
    36. Annie Pillers (Rep)
      candidate for Whitman Coroner
    37. Ned Piper (NP)
    38. Branden E. Platter (Dem)
    39. Gerry Pollet (Dem)
    40. Donald A. Pollock (NP)
    41. Lindsey Pollock (NP)
    42. Les Ponomarchuk (NP)
    43. Nicholas (Nick) Power (Dem)
    44. Jason Poydras (NP)
    45. Stacie Prada (Dem)
      candidate for Jefferson Treasurer
    46. Jerry Pratt (None)
    47. Amanda Price (None)
      candidate for Lewis Assessor
  17. Q
    1. David R. Quesnel (None)
    2. Eileen Quiring (Rep)
  18. R
    1. Lech Radzimski (NP)
    2. Jamie Raebel (Rep)
      candidate for Benton County Coroner
    3. Dale Ragan (NP)
    4. Vickie L. Raines (None)
    5. Bill Ramos (Dem)
    6. Jennifer Rancourt (NP)
    7. Emily Randall (Dem)
    8. Tim Rasmussen (Rep)
    9. Jim Raymond (Rep)
      candidate for Franklin Sheriff
    10. Kristine M. Reeves (Dem)
    11. Shir Regev (Dem)
    12. Kathy Reim (NP)
    13. Dick Reitsma (NP)
    14. Rob Rembert (NP)
    15. Russ Reuther (Rep)
      candidate for Kitsap County Coroner
    16. Ron Reynier (NP)
    17. Charles G Rhodes (None)
      candidate for Mason Auditor
    18. Marcus Riccelli (Dem)
    19. Eric Richey (Dem)
    20. Janelle Riddle (Rep)
    21. Fred W Rider (NP)
    22. Shoona Riggs (NP)
      candidate for Clallam Auditor
    23. Laura Riquelme (NP)
    24. Gerald F. "Jerry" Roach (NP)
    25. Zahra Roach (Dem)
    26. Jeffrey D Robertson (NP)
    27. Robbie Robertson (NP)
    28. June Robinson (Dem)
    29. Mary Robnett (NonP)
    30. Rochelle L. Rodak (Rep)
    31. Cathy McMorris Rodgers (Rep)
    32. David Rodriguez (Rep)
    33. Erik Rohrer (NP)
    34. Mary Rollins (NP)
    35. Karen S. Roosevelt (Demo)
    36. Charles Ross (Rep)
    37. Dino Rossi (GOP)
    38. Doug Roulstone (Rep)
    39. Tyler Rourke (NP)
    40. Shan Rowbotham (NP)
    41. Carla Rowe (Rep)
    42. Kevin M. Roy (NP)
    43. Allen Rozeman (NP)
    44. Keith Rubin (NP)
    45. Skyler Rude (Rep)
    46. Michael "Hawk" Runyon (I)
    47. Pamela Rushton (NP)
      candidate for Clallam Assessor
    48. Bob Russell (NP)
    49. Jim Ruud (Rep)
    50. Loren Rux (NP)
    51. Jenny L. Rynearson (Rep)
    52. Cindy Ryu (Dem)
  19. S
    1. Rebecca Saldana (Dem)
    2. Casey Salisbury (Dem)
      candidate for Mason Sheriff
    3. Jesse Salomon (Dem)
    4. Lorrie Sampson (Rep)
    5. Talesha "Tali" Sams (NP)
    6. Wade Samuelson (NP)
    7. Celia Ponce Sanchez (NP)
    8. Paul Sander (NP)
    9. Lori Sanders (Rep)
    10. Brian Sanderson (NP)
    11. Shawn P Sant (Rep)
    12. Sharon Tomiko Santos (Dem)
    13. Valerie Sarratt (Dem)
    14. Dan Satterberg (NP)
    15. Andrew Saturn (NP)
    16. David M. Sauter (Rep)
    17. Jeff Sax (Rep)
    18. Joshua Schaer (NP)
    19. Amy Schaper (Rep)
    20. Kevin Schmelzlen (Dem)
    21. Joe Schmick (GOP)
    22. Scott G Schmig (Rep)
      candidate for Grant COUNTY ASSESSOR
    23. Kim Schrier (Dem)
    24. Crista A. Schroder (Rep)
    25. Bill Schulte (NP)
    26. Alfred G. Schweppe (NP)
    27. Richard Scott (None)
    28. Tom SeGuine (NP)
    29. Mike Sells (Dem)
    30. Peggy A Semprimoznik (Rep)
      candidate for Lincoln COUNTY CLERK
    31. Tana Senn (Dem)
    32. Steve Sexton (NP)
    33. Damon Shadid (NP)
    34. Douglas J. Shae (Rep)
    35. Ketu Shah (NP)
    36. Joseph A. Shea (NP)
    37. Matt Shea (Rep)
    38. John Sheeran (NP)
    39. Tim Sheldon (Dem)
    40. Sharon Shewmake (Dem)
    41. Cathy Shochet (None)
    42. Charles Short (NP)
    43. Shelly Short (Rep)
    44. Laurel Siddoway (NP)
    45. Dovie Sigle (NP)
    46. Bryan Simonson (Lib)
    47. Gary L. Simpson (Dem)
      candidate for Kitsap County Sheriff
    48. Ted Simpson (NP)
    49. Rachel D. Siracuse (Rep)
      candidate for Ferry COUNTY ASSESSOR
    50. Ron Skagen (NP)
    51. C Dale Slack (None)
    52. Tracey Slagle (Rep)
    53. Vandana Slatter (Dem)
    54. Chad E. Sleight (NP)
    55. Jen Slemp (NP)
    56. Shon Small (Rep)
    57. Tamra Smilanich (I)
    58. Adam Smith (Dem)
    59. Archie Smith (NP)
    60. Derek M. Smith (NP)
    61. Jamie Smith (Dem)
    62. Jeffrey R. Smith (NP)
    63. Norma Smith (GOP)
    64. Randy Smith (NP)
    65. Sarah Smith (Dem)
    66. Shon D. Smith (Rep)
    67. John D. Snaza (I)
      candidate for Thurston Sheriff
    68. Rob Snaza (Rep)
      candidate for Lewis Sheriff
    69. Bob Songer (Rep)
    70. Alison Sonntag (Dem)
      candidate for Kitsap County Clerk
    71. Brenda Sorensen (Rep)
    72. Robin Souvenir (I)
    73. Bill Spencer (Rep)
      candidate for Benton Assessor
    74. Gabriel P. Spencer (Dem)
      candidate for Skamania Assessor
    75. Ken Spencer (Rep)
      candidate for Benton Treasurer
    76. Larry Springer (Dem)
    77. Gary Stamper (Rep)
    78. Derek Stanford (Dem)
    79. Joy Stanford (Dem)
    80. David Stanko (None)
      candidate for Jefferson Sheriff
    81. Ed Stauffer (NP)
    82. George A. Steele (NP)
    83. Mike Steele (Rep)
    84. Charles R Steinberg (NP)
    85. David A. Steiner (NP)
    86. Holly K Steiner (None)
    87. Jamie Stephens (NP)
    88. Todd P. Stephens (None)
    89. Elizabeth D. Stephenson (NP)
    90. Jeanne E. Stewart (Rep)
    91. Wes Stockwell (Dem)
      candidate for Mason County Coroner
    92. Drew Stokesbary (Rep)
    93. Monica Jurado Stonier (Dem)
    94. Marc Straub (Rep)
    95. Matthew J Stroe (Rep)
      candidate for Walla Walla Sheriff
    96. Eugene Strong (I)
    97. Pat Sullivan (Dem)
    98. Tereasa Summers (None)
    99. Claire Sussman (NP)
    100. Matthew Sutherland (Dem)
    101. Robert J. Sutherland (Rep)
    102. Katie Svoboda (Dem)
    103. Sam Swanberg (NP)
    104. Michelle (Shelley) Szambelan (NP)
  20. T
    1. Shani Taha (NP)
    2. Terry M. Tanner (NP)
    3. Gael Tarleton (Dem)
    4. Tom Taylor (Rep)
    5. Navor M. Tercero (NP)
    6. Paulette J. Teske (Rep)
      candidate for Adams Clerk
    7. My-Linh Thai (Dem)
    8. Steve Tharinger (Dem)
    9. Chris Thobaben (Dem)
    10. Chris Thomas (Dem)
    11. Danielle M. Thomas (NP)
    12. Dave Thomas (Rep)
      candidate for Skagit Assessor
    13. James Thomas (Dem)
    14. Hayley Thompson (Dem)
      candidate for SKAGIT COUNTY Coroner
    15. John Thompson (Dem)
    16. Terry Thompson (Rep)
    17. Ilene Thomson (Rep)
    18. Brad Thurman (Rep)
    19. Scott Tinney (Rep)
      candidate for Lewis Clerk
    20. Daniel Toepper (NP)
    21. Lola Toloba (NP)
    22. Rodney Tom (Dem)
    23. Alishia Topper (NonP)
    24. Claire Torstenbo (Rep)
    25. Christopher Tracy (Dem)
    26. Denis P. Tracy (GOP)
    27. Sharon Trask (Rep)
    28. Donna Tucker (NP)
    29. Rick Tuckness (Rep)
    30. Jon Tunheim (Dem)
    31. Norman (Buck) Tupling (Rep)
    32. Gina A. Tveit (NP)
  21. U
    1. Robert C. Udell (Rep)
    2. Mike Urban (Dem)
      candidate for Skagit Auditor
  22. V
    1. Javier Valdez (Dem)
    2. Eric Valley (NP)
    3. Leslie Valz (Rep)
      candidate for Stevens Treasurer
    4. Pinky Vargas (Dem)
    5. Elisabeth Veneman (Rep)
    6. Thomas Verge (NP)
    7. Brandon Vick (Rep)
    8. Liz Vogeli (NP)
    9. Mike Volz (Rep)
  23. W
    1. Brett Wachsmith (GOP)
    2. Jim Waddell (NP)
    3. Dale J. Wagner (Rep)
      candidate for Adams Sheriff
    4. Keith L. Wagoner (Rep)
    5. Keith Wagoner (NP)
    6. Amy Walen (Dem)
    7. Bruce P. Walker (None)
    8. Karen Walker (Rep)
    9. Mindy Walker (NP)
    10. Patti Connolly Walker (NP)
    11. Jeff Wallis (None)
      candidate for Kitsap County Coroner
    12. Jim Walsh (Rep)
    13. Deanna Walter (Rep)
      candidate for Chelan ASSESSOR
    14. Ryan Walters (NP)
    15. Kun Wang (IRep)
    16. Judy Warnick (Rep)
    17. Gary Warnock (Dem)
    18. Larry Wasserman (NP)
    19. Thomas Watson (Rep)
    20. Robert J. Waymire (Rep)
      candidate for Skamania Auditor
    21. Scott G. Weber (Rep)
      candidate for Clark COUNTY CLERK
    22. Nolan Wentz (Rep)
    23. Allen Werth (NP)
    24. Darren Wertz (Rep)
      candidate for CLARK COUNTY ASSESSOR
    25. Luanne Van Werven (Rep)
    26. Jennifer L West (NP)
    27. Rich Weyrich (Dem)
    28. Bradley Whaley (Rep)
    29. Bradley Whaley (NP)
    30. Jill E. Whelchel (None)
      candidate for Whitman County Clerk
    31. Janis Whitener-Moberg (NP)
    32. Gary Wickman (NP)
    33. ska je tah lo Lona Wilbur (NP)
    34. Emily Wilcox (I)
    35. JT Wilcox (Rep)
    36. Kalo Wilcox (NP)
    37. Jodi Wilke (Rep)
    38. Clyde G Williams (NP)
    39. Karl Williams (NP)
    40. Linda Williams (NP)
    41. Terry Williams (NP)
    42. Claire Wilson (Dem)
    43. Dave Wilson (Dem)
    44. Donna Wilson (NP)
    45. Judy Wilson (NP)
    46. Mary Wilson-Engle (Rep)
    47. Mary Ellen Winborn (NP)
    48. Ken Winkes (NP)
    49. Sydney Gillman Wissel (Lib)
    50. Edward Wolfe (Rep)
    51. Rebecca Wolfe (NP)
    52. Ron Worthan (NP)
    53. Tristen Worthen (Rep)
      candidate for Douglas County Clerk
    54. Sharon Wylie (Dem)
  24. Y
    1. Matthew York (NP)
    2. Derek M. Young (Dem)
    3. Jesse L. Young (Rep)
  25. Z
    1. Jerry Zeiger-Buccola (Rep)
    2. Greg Zempel (Rep)
    3. Darvin J. Zimmerman (NP)
    4. John S. Ziobro (NP)