Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

South Carolina
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Mr. David K. Allison (R)
      candidate for PC Probate Judge
    2. Constance Anastopoulo (Dem)
    3. Katie Arrington (Rep)
    4. Todd Atwater (Rep)
  2. B
    1. George H Bailey (Rep)
    2. Jimmy Bales (Dem)
    3. Nathan Ballentine (Rep)
    4. Martin Barry (Amn)
    5. Jim Beckert (Rep)
      candidate for County Auditor
    6. Patrick H Bell (Dem)
    7. Ralph Bell (Rep)
    8. Lin Bennett (Rep)
    9. Beth Bernstein (Dem)
    10. Rutu Bhonsle
    11. Annette Harmon Bianchi (Rep)
    12. Robert Biddle (Rep)
    13. Justin Bishop (L)
    14. Phil Black (Dem)
    15. Michael L. Block (UCP)
    16. Robert J. Blok Sr. (Lib)
    17. Randy Boehme (Rep)
    18. Mr. Don Bowen (R)
      candidate for SC House Dist 8
    19. Austin Bowers (Rep)
    20. Joe Bowers III (Rep)
    21. Joe Boykin (Rep)
    22. Jeff Bradley (Rep)
    23. Brenda Brandt (Dem)
      candidate for County Council Dist 8
    24. Wendy C. Brawley (Dem)
    25. Will Brennan (Dem)
    26. Larry Brigham (Rep)
    27. Mr. Larry Ray Bright (R)
    28. Robert L Brown (Dem)
    29. Mr. Bill Bruehl (D)
    30. Kevin Bryant (Rep)
    31. Mr. Glenn D. Buddin, Jr. (R)
    32. Jay Byars III (Rep)
  3. C
    1. Paula Rawl Calhoon (Rep)
    2. Ms. Edda Cammick (R)
    3. Todd Carnes (Rep)
    4. Sean Carrigan (Dem)
    5. Beth Carigg (Rep)
    6. Micah Caskey (Rep)
    7. Con Chellis IV (Rep)
    8. Dimitri Cherny (Rep)
    9. David Chinnis (Rep)
    10. Cindy Chitty (Rep)
    11. Rep. Gary Clary (R)
      candidate for SC House Dist 3
    12. Mr. Hosea Cleveland (D)
      candidate for US House Dist 3
    13. Jason Clouse (Rep)
    14. James E Jim Clyburn (Dem)
    15. William S Cogswell Jr (Rep)
    16. Rep. Neal Collins (R)
      candidate for SC House Dist 5
    17. Irv Condon (Rep)
    18. Glen M. Conwell (Rep)
    19. Melissa Couture (L)
    20. Brandon Cox (Rep)
    21. Mr. David Cox (R)
      candidate for SC House Dist 5
    22. Mr. Wes Cox (R)
      candidate for SC House Dist 10
    23. John Vernon Crangle (Dem)
    24. Johnny Cribb (Rep)
    25. Bill Crosby (Rep)
    26. Eric K Crotts (L)
    27. Charles Crouch (Rep)
    28. M. Todd Cullum (Rep)
    29. Joe Cunningham (Dem)
  4. D
    1. Damian Daly (Dem)
    2. Joe Daning (Rep)
    3. Steve C Davis (Dem)
    4. Sylleste H Davis (Rep)
    5. Willie Richard Davis (Dem)
    6. Lester Dempsey (Rep)
    7. Mary Gail Douglas (Dem)
    8. Rep. Jeff Duncan (R)
      candidate for US House Dist 3
    9. Mr. Tommy Dunn (R)
    10. Leah Guerry Dupree (Rep)
  5. E
    1. Richard Eckstrom (Rep)
    2. David Edmond (Grn)
    3. Sam Edwards (Dem)
    4. Mr. John A. Elliott (R)
  6. F
    1. Nelson Faerber (Rep)
    2. Gabriela Failing (Dem)
    3. Mr. Ensley Feemster (R)
    4. Tom Fernandez (Rep)
    5. Perry Finch (Rep)
    6. Kirkman Finlay III (Rep)
    7. Ms. Gracie Floyd (D)
    8. Cal Forrest (Rep)
    9. Cindy Forte (Rep)
    10. Will Freeman III (Rep)
    11. Mr. Rick Freemantle (R)
      candidate for SC House Dist 6
    12. Kenneth Fulp (Rep)
      candidate for Probate Judge
  7. G
    1. Rep. Craig Gagnon (R)
      candidate for SC House Dist 11
    2. Stephanie Ganaway-Pasley (Dem)
    3. Jada Garris
    4. Kambrell Garvin (Dem)
    5. Robert Gatch IV (Rep)
    6. Ms. Jody Gaulin (D)
      candidate for SC House Dist 2
    7. Richard Geier
      candidate for District 5
    8. Ms. Mary Geren (D)
      candidate for US House Dist 3
    9. Jen Gibson (Dem)
    10. Wendell G Gilliard (Dem)
    11. Byron E. Gipson (Dem)
      candidate for 5th Circuit Solicitor
    12. Rosalyn L Glenn (Dem)
    13. Charles A Glover (Rep)
    14. Bryan Goodas (Rep)
    15. Mr. Ray Graham (R)
    16. Cynthia Gregory
      candidate for District 3
    17. Dan Gregory (Rep)
    18. Gerhard R Gressmann (Rep)
    19. Mr. Dennis Grindstaff (R)
      candidate for SC House Dist 7
    20. Russell Guerard (Rep)
    21. Evan Guthrie (Rep)
    22. Kyle Guyton
  8. H
    1. Mark Hammond (Rep)
    2. Terry Hardesty (Rep)
    3. Larry Hargett (Rep)
    4. Jim Harpe
    5. Chris Hart (Dem)
    6. Phil Hartman (Rep)
    7. Tom Hartnett Jr. (Rep)
    8. Mr. Phillip Healy (R)
      candidate for SC House Dist 4
    9. Bill Herbkersman (Rep)
      candidate for District 118
    10. William D Herlong (Rep)
    11. Chris Hervochon (Rep)
      candidate for County Council Dist 8
    12. Lee Hewitt (Rep)
    13. Lloyd Higbe (Rep)
    14. Rep. Jonathon Hill (R)
      candidate for SC House Dist 8
    15. Rep. Davey Hiott (R)
      candidate for SC House Dist 4
    16. Ms. Lucy Hoffman (D)
      candidate for SC House Dist 10
    17. Jenny Costa Honeycutt (Rep)
    18. Alice Howard (Rep)
      candidate for County Council Dist 4
    19. Leon Howard (Dem)
    20. Chip Huggins (Rep)
    21. Gail Hughes (Rep)
  9. J
    1. Norman Jackson (Dem)
    2. Marcia Jakab (Rep)
    3. Joe Jefferson Jr. (Dem)
    4. Mr. Kenneth E. Johns (R)
      candidate for OC Probate Judge
    5. Anna B Johnson (Dem)
    6. Dan Johnson (Dem)
      candidate for 5th Circuit Solicitor
    7. Don Johnson (Rep)
    8. Dan P Jones (Dem)
  10. K
    1. Fred Kennedy (UCP)
    2. Mandy W Kimmons (Rep)
    3. Terry L. Kiser Sr. (Rep)
    4. Patsy G Knight (Dem)
    5. Victor Kocher (L)
    6. Keith Kornahrens (Rep)
  11. L
    1. Mark Lawson (Rep)
    2. Duane Lewis (Rep)
    3. Tim Lewis (Dem)
    4. Paul Livingston (Dem)
    5. Curtis Loftis Jr. (Rep)
  12. M
    1. Nancy Mace (Rep)
    2. David Mack III (Dem)
    3. Bill Malinowski (Rep)
    4. Mario Martinez (Dem)
    5. Cathy McClellan (Dem)
    6. John A. McClenic (Dem)
    7. Peter McCoy Jr. (Rep)
    8. Annie E. McDaniel (Dem)
    9. Joe McEachem (Dem)
    10. Lawrence McElynn (Rep)
    11. John Yancey McGill (Rep)
    12. Mark McGinnis (Dem)
    13. Mr. Robert McKinney (R)
    14. Henry McMaster (Rep)
    15. Michael Miller (Dem)
    16. Joel Milliken (Grn)
    17. JA Moore (Dem)
    18. Mr. Dave Moore (A)
      candidate for US House Dist 3
    19. David Morris (L)
    20. Chris Murphy (Rep)
  13. N
    1. Sonny Narang (Amer)
    2. Chris Nelums (Ucz)
    3. Tommy Newell Sr. (Rep)
    4. Chakisse Newton (Dem)
    5. Donna Brown Newton (Dem)
    6. Ms. Martha Newton (R)
      candidate for AC Probate Judge
    7. Weston Newton (Rep)
    8. John McCann
      candidate for HHI Mayor
    9. Phil Noble Jr. (Dem)
  14. O
    1. George M Oliver (Rep)
    2. Carroll O'Neal (Rep)
    3. Billy R. Oswald (Rep)
    4. Russell L. Ott (Dem)
    5. Zoe Pruitt Owen (Rep)
  15. P
    1. Jordan Scott Pace (Rep)
    2. T'Nae Parker (Dem)
    3. Joseph Passiment (Rep)
      candidate for County Council Dist 6
    4. Bill Peagler III (Rep)
    5. Marvin R Pendarvis (Dem)
    6. Dale C. Phillips (R)
      candidate for SC House Dist 11
    7. Caldwell Pinckney Jr (Dem)
    8. Ben Pogue III (Dem)
    9. Brent M. Powers
    10. Mr. Frank Pressly (R)
    11. Joe Preston (Dem)
    12. Teddie Pryor (Dem)
    13. Bryan Pugh (Grn)
    14. Joshua Putnam (Rep)
  16. Q
    1. Joe Qualey (Rep)
    2. Mr. Alan Quinn (R)
      candidate for SC House Dist 5
  17. R
    1. Mike Raymond (Rep)
    2. Samuel Rivers Jr (Rep)
    3. Annabelle Robertson (Dem)
    4. Beth Ann Rocheleau (Dem)
    5. Stu Rodman (Rep)
    6. Ralph Rohrssen (Rep)
    7. Israel Romero (Dem)
    8. Seth Rose (Dem)
    9. J. Todd Rutherford (Dem)
  18. S
    1. Jerry Sanders (Rep)
    2. Mr. Brett Sanders (R)
    3. Rep. Bill Sandifer (R)
      candidate for SC House Dist 2
    4. Mark Sanford (Rep)
    5. Jeff Sarokas (Rep)
    6. Herb Sass III (Rep)
    7. Jack H Schurlknight (Rep)
    8. Dickie Schweers III (Rep)
    9. Vernell Scott (Dem)
      candidate for Probate Judge
    10. Mr. Steve Sears (L)
    11. Mr. Dan Sharp (R)
      candidate for AC Probate Judge
    12. Krystle N Simmons (Dem)
    13. Paul Sizemore (Rep)
    14. James Smith Jr. (Dem)
    15. Stan Smith (Rep)
    16. Steven Smith (Rep)
    17. Toby Smith (Dem)
    18. Paul Sommerville (Rep)
      candidate for County Council Dist 2
    19. Mike Sottile (Rep)
    20. Molly Mitchell Spearman (Rep)
    21. Deyaska Spencer (Dem)
    22. Kit Spires (Rep)
    23. Leon Stavrinakis (Dem)
    24. Laura Sterling (Rep)
    25. Michael Sturkie
    26. Diane Summers (Dem)
  19. T
    1. P.J. Tanner (Rep)
      candidate for Sheriff
    2. Carol Tempel (Dem)
    3. Catherine Templeton (Rep)
    4. Dino Teppara
    5. Allison Terracio (Dem)
    6. Rep. Ann Thayer
      candidate for SC House Dist 9
    7. Ivory Thigpen (Dem)
    8. Ms. Margaret Thompson (R)
    9. Jackie Todd (Rep)
    10. Ned Tolar (Rep)
    11. Mac Toole (Rep)
    12. Frank Townsend (Rep)
    13. Rodney Travis (L)
  20. V
    1. Bob Vanlue (Dem)
  21. W
    1. Joe Walker III (Rep)
    2. Maria Walls (Rep)
      candidate for County Treasurer
    3. John Warren Jr. (Rep)
    4. Mr. Ken Waters (R)
    5. Todd Watlington (Rep)
    6. Hugh Weathers (Rep)
    7. Rep. Jay West (R)
      candidate for SC House Dist 7
    8. Rep. Brian White (R)
      candidate for SC House Dist 6
    9. Mr. Trey Whitehurst (R)
    10. Rep. Bill Whitmire (R)
      candidate for SC House Dist 1
    11. Melvin T Whittenburg (Dem)
    12. Kelsey Willey (Dem)
    13. Marguerite Willis (Dem)
    14. Alan Wilson (Rep)
    15. Joe Wilson (Rep)
    16. Ms. Cindy Wilson (R)
    17. Britton Wolf (Rep)
    18. Kerry Wood (Rep)
    19. Jo Jo Woodward Jr. (Rep)
      candidate for Sheriff
    20. Chris Wooten (Rep)
    21. Mr. Craig Wooten (R)
    22. Sarah Work (Amn)
    23. George Wright (Rep)
      candidate for County Auditor
  22. Y
    1. Michael W Yates (Dem)
  23. Z
    1. Glenn Zingarino (Rep)