Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

Oregon
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Sandra A Abercrombie (REP)
    2. Monte Akers (REP)
    3. Teresa Alonso Leon (DEM, WFP)
    4. Michelle Blum Atkinson (DEM, WFP)
    5. Aaron Auer (CON)
      candidate for Governor
  2. B
    1. Jeff Barker (DEM, REP, IND)
    2. Charles Rand Barnett (DEM)
    3. Greg Barreto (DEM, REP)
    4. Anthony (the Bear) Behrens (N)
    5. Mike Beilstein (PGP)
    6. Cliff Bentz (REP)
    7. Lee L Beyer (DEM)
    8. Ray Biggs (CON)
    9. Kris Morse Bledsoe (REP)
    10. Earl Blumenauer (DEM)
    11. Nathan K Boddie (DEM)
    12. Denyc Nicole Boles (REP, IND)
    13. Suzanne Bonamici (DEM, IND)
    14. Daniel G Bonham (REP, IND)
    15. Machelle Briggs-Mayfield (N)
    16. Kate Brown (DEM, WFP)
      candidate for Governor
    17. Katy Brumbelow (LBT)
    18. Knute Buehler (REP)
      candidate for Governor
    19. Janelle S Bynum (DEM, WFP)
  3. C
    1. Mark Callahan (REP)
    2. Randell Carlson (LBT)
    3. Kevin S Chambers (REP)
    4. Jennifer Chapman (N)
    5. Nick Chen (LBT)
      candidate for Governor
    6. Brian Clem (DEM, IND, LBT)
    7. Vicky J Clemens (N)
    8. Ryan C Connell (N)
    9. Matt Corey (N)
    10. Peter Courtney (DEM, WFP)
    11. Thomas J Creasing Jr (N)
    12. Rich Cunningham (REP)
  4. D
    1. Joe Dabulskis (N)
    2. Joe Davis (N)
    3. Shelly Boshart Davis (REP)
    4. Peter A DeFazio (DEM, IND, PRO, WFP)
    5. Lori Chavez-DeRemer (REP, IND, LBT)
    6. Glen (Pipper) Dobson (N)
    7. Margaret Doherty (DEM, WFP)
    8. Thomas M Donohue (REP)
    9. Christine Drazan (REP, LBT)
    10. Raymond Duman (N)
    11. Gary Lyndon Dye (LBT)
  5. E
    1. Bryan Eggiman (LBT)
    2. Mike Ellison (DEM, PRO, WFP)
    3. Jack L Esp (REP)
    4. Paul Evans (DEM, WFP)
  6. F
    1. Shemia Fagan (DEM, IND, WFP)
    2. Julie Fahey (DEM, IND, WFP)
    3. Skye Farnam (IND)
    4. Elizabeth A Farrar (N)
    5. Lynn P Findley (DEM, REP, IND)
    6. Alexander Flores (REP, IND)
    7. Bill Froelich (N)
      candidate for Jackson Co Sheriff
  7. G
    1. Matthew G Galli (N)
    2. Charles Gallia (DEM, WFP)
    3. Sara A Gelser (DEM, IND, WFP)
    4. Jeff Golden (DEM, PRO, WFP)
    5. David M Goldthorpe (N)
    6. David Gomberg (DEM, IND, WFP)
    7. Jessica L Gomez (REP, IND)
    8. Chris Gorsek (DEM, WFP)
    9. Timothy John Graham (DEM)
    10. Elizabeth Graser-Lindsey (DEM, IND)
    11. Mitch Greenlick (DEM, IND)
    12. Sarah Grider (DEM, WFP)
    13. Teri Grier (REP, IND, LBT)
    14. Manny Guerra (LBT)
  8. H
    1. Brian P Halvorsen (IND, PRO)
    2. JoAnn A Hardesty (N)
    3. Tom Harrison (REP)
    4. Cedric Hayden (REP, IND)
    5. Lars D. H. Hedbor (LBT)
    6. Jeff Helfrich (REP, IND)
    7. Ken Helm (DEM, IND)
    8. Cheri Helt (REP, IND)
    9. Chris Henry (PRO)
      candidate for Governor
    10. Mark F Herbert (REP, IND)
    11. Josie Hermann (N)
    12. Diego Hernandez (DEM, IND, WFP)
    13. Marty Heyen (REP, IND)
    14. Josh Hill (REP)
    15. Paul R Holvey (DEM, IND, WFP)
    16. Michael Hunter (REP)
    17. John L Hutzler (N)
      candidate for Washington Co Auditor
    18. Justin Hwang (REP, IND)
    19. Cynthia K Hyatt (IND)
  9. I
    1. Christy Inskip (DEM, WFP)
  10. J
    1. Richard R Jacobson (LBT)
    2. Danny Jaffer (DEM, IND, PRO, WFP, PGP)
    3. Betsy Johnson (DEM, REP, IND)
    4. Joshua Ryan Johnston (LBT)
    5. Tim Josi (DEM)
  11. K
    1. Solea Kabakov (DEM)
    2. Mark Karnowski (LBT)
    3. Alissa Keny-Guyer (DEM, IND, WFP)
    4. Brent Kerns (N)
    5. Eileen Kiely (DEM)
    6. Rachel Kittson-MaQatish (N)
    7. Bruce Alexander Knight (LBT)
    8. Marc W Koller (IND, Grn, PRO)
    9. Tina Kotek (DEM, WFP)
  12. L
    1. Drew A Layda (LBT, PGP)
    2. Scott Learn (N)
      candidate for Multnomah Co Auditor
    3. John Lee (REP)
    4. Gary Leif (REP)
    5. Frank L Lengele Jr (LBT)
    6. Rick Lewis (REP, IND)
    7. John Lively (DEM, REP, IND, WFP)
    8. Darcy Long-Curtiss (DEM, WFP)
    9. Vineeta Lower (REP)
  13. M
    1. Margaret Mahoney (N)
    2. Sheri Malstrom (DEM, WFP)
    3. James I Manning Jr (DEM, REP, IND, WFP)
    4. Kyle Markley (LBT)
    5. Michael Marsh (CON)
    6. Pam Marsh (DEM, IND, WFP)
    7. Dave McCall (DEM)
    8. David P McDonald (N)
    9. Jennifer McGuirk (N)
      candidate for Multnomah Co Auditor
    10. Caddy McKeown (DEM)
    11. Susan McLain (DEM, WFP)
    12. Mike McLane (REP, IND)
    13. Jamie McLeod-Skinner (DEM, WFP)
    14. Mark Meek (DEM, WFP)
    15. Dorothy Merritt (REP)
    16. Kathleen Miller (N)
    17. Lisl Miller (N)
    18. Tiffiny K Mitchell (DEM, WFP)
    19. David Molina (REP, IND)
    20. Ken Moore (DEM, WFP)
    21. Jerry Morgan (DEM)
  14. N
    1. William A Namestnik (LBT)
    2. Nancy Nathanson (DEM, REP, IND, WFP)
    3. Brian Nava (N)
    4. Brian T. Nava (N)
    5. Mike Nearman (REP)
    6. Tim E Nelson (LBT)
    7. Courtney Neron (DEM)
    8. Michael Ngo (REP)
    9. Bob Niemeyer (REP, IND)
    10. Ron Noble (REP, IND)
    11. Rob A Nosse (DEM, IND, WFP)
  15. O
    1. Alan R Olsen (REP, IND)
    2. David J Orr (N)
  16. P
    1. Erik S Parks (REP)
    2. Julie Parrish (REP, IND)
    3. Deb Patterson (DEM, WFP)
    4. Selma Pierce (REP, IND)
    5. Brian Pierson (REP, IND)
    6. Carla C Piluso (DEM, IND, WFP)
    7. Teri L Plagmann (N)
    8. Bill Post (REP, IND, LBT)
    9. David C Poulson (REP, IND)
    10. Karin Power (DEM, REP, IND)
    11. Harold Preston
    12. Floyd Prozanski (DEM, IND, WFP)
    13. Rachel Prusak (DEM, WFP)
  17. R
    1. Dan Rayfield (DEM, IND, WFP)
    2. Jeff Reardon (DEM)
    3. Chrissy Reitz (DEM, WFP)
    4. E. Werner Reschke (REP, IND, LBT)
    5. Elizabeth J Reye (REP, LBT)
    6. Heather Ricks (LBT)
    7. Chuck Riley (DEM, WFP)
    8. Karen Rippberger (DEM, WFP)
    9. Mark R Roberts (IND)
    10. Arthur B Robinson (REP, CON)
    11. Dale R Rogers (N)
    12. Scott Rohter (REP, CON)
    13. Eldon Rollins (DEM)
    14. Christine Ruck (REP)
    15. Seth A Rydmark (REP)
  18. S
    1. Andrea Salinas (DEM, REP, IND)
    2. Megan Salter (DEM)
    3. Tawna Sanchez (DEM, REP, IND, WFP)
    4. Marvin Sandnes (PGP)
    5. Diana M Schera-Taylor (N)
    6. Ben Schimmoller (REP)
    7. Kurt Schrader (DEM, IND)
    8. Robert Schwartz (REP)
    9. Kenny Sernach (LBT)
    10. Steven Shaffer (N)
    11. Barry Shapiro (DEM)
    12. Diana M Shera Taylor (N)
    13. Martha Sherwood (LBT)
    14. Nathan Sickler (N)
      candidate for Jackson Co Sheriff
    15. David Brock Smith (REP, IND)
    16. Greg Smith (DEM, REP, IND)
    17. Loretta Smith (N)
    18. Mike Smith (N)
    19. Barbara Smith Warner (DEM, REP, IND, WFP)
    20. Janeen Sollman (DEM, IND, WFP)
    21. Dan Souza (LBT)
    22. Sherrie Sprenger (REP, IND)
    23. Duane A Stark (DEM, REP, IND)
    24. Patrick Starnes (IND)
      candidate for Governor
    25. Elizabeth Steiner Hayward (DEM, REP, IND)
    26. Kathy Stinnett
    27. Brian G Stout (REP, IND)
  19. T
    1. Jerred Taylor (DEM, WFP)
    2. Kim Thatcher (REP, IND, LBT)
    3. Chuck Thomsen (REP, IND)
    4. Bill Trumble (DEM)
    5. Taylor Tupper (DEM)
  20. V
    1. Amanda Vaughn-La Bell (PRO, WFP)
    2. Debra E Velure (N)
    3. John Verbeek (REP)
    4. Rich Vial (REP, IND)
  21. W
    1. Rob Wagner (DEM, WFP)
    2. Greg Walden (REP)
    3. Chris Walker (N)
      candidate for Jackson Co Clerk
    4. Kim Wallan (REP, IND)
    5. Greg Warnock (REP, IND)
    6. Wade L Whiting (N)
    7. Marty Wilde (DEM, PRO, WFP)
    8. Anna K Williams (DEM, WFP)
    9. Jennifer Williamson (DEM, WFP)
    10. Carl Wilson (REP, IND)
    11. Jerry Wilson (N)
    12. Renee Windsor-White (DEM, PRO, WFP)
    13. Jackie F Winters (REP, IND)
    14. Brad Witt (DEM)
    15. Daniel Wren (N)
  22. Y
    1. Sonny Yellott (REP)
  23. Z
    1. Jack Zika (REP, IND)
    2. Janice Zyryanoff (N)