Change Address

VOTE411 Voter Guide

All Candidates

New Jersey
  1. A
  2. B
  3. C
  4. D
  5. E
  6. F
  7. G
  8. H
  9. I
  10. J
  11. K
  12. L
  13. M
  14. N
  15. O
  16. P
  17. Q
  18. R
  19. S
  20. T
  21. U
  22. V
  23. W
  24. X
  25. Y
  26. Z
  1. A
    1. Robert Acerra (Rep)
    2. Dawn Marie Addiego (Rep)
      candidate for 8th Senate District
    3. Brandon Agans
    4. Michael Allegra
    5. Thomas J. Allen
    6. Heidi Alles
    7. Michael J. Alonso (Rep)
    8. Tafari Anderson (Rep)
    9. Deanna Andre (Rep)
    10. Bob Andrzejczak (Dem)
      candidate for 1st Assembly District
    11. Kevin Antoine (CK)
      candidate for 12th Senate District
    12. John Armato (Dem)
      candidate for 2nd Assembly District
    13. John Arvanites (Dem)
    14. Jason Ash
    15. Joseph G. Aubourg (Rep)
    16. Robert Auth (Rep)
    17. Alex Avellan (Dem)
  2. B
    1. Raymond Baker (Dem)
    2. Michael Bal
    3. James K. Baldassare (Rep)
    4. Ronald J. Barbarulo
    5. Arthur Barclay (Dem)
      candidate for 5th District Assembly
    6. Leonard Baskin (Dem)
    7. Christopher "Kip" Bateman (Rep)
      candidate for 16th Senate District
    8. James Beach (Dem)
      candidate for 6th Senate District
    9. Brendon A. Beatrice (Rep)
    10. Jennifer Beck (Rep)
      candidate for 11th Senate District
    11. Beth A. Behrend (N)
    12. Colin Bell (Dem)
      candidate for 2nd Senate District
    13. Claudio I. Belusic (L)
    14. April Bengivenga (Rep)
    15. James Benscoter (Rep)
    16. Daniel R. Benson (Dem)
    17. Bruce Bergen (Dem)
    18. Lisa Bhimani (Dem)
      candidate for 25th Senate District
    19. Ken Bierman (Dem)
    20. Stephen Black (Rep)
    21. Paul Blodgett (N)
    22. Bruce Blumenthal (Rep)
    23. Charles Boddy (Dem)
    24. William R. Boehm Jr.
    25. Joseph A. Bonilla (Rep)
      candidate for 22nd Senate District
    26. Sarah G. Booth (Dem)
    27. James Boydston (Rep)
    28. Jon Bramnick (Rep)
    29. Veronica Branch (Rep)
    30. John Brault
    31. David C. Breen Jr. (Dem)
    32. David Brezee
    33. Beverly Briggs-Lawon (Rep)
    34. Chris Brown (Rep)
      candidate for 2nd Senate District
    35. John Browne (Rep)
      candidate for 7th Senate District
    36. Eveline H. Brownstein (L)
      candidate for 13th District Assemby
    37. Suzzan Bruno (Dem)
    38. Anthony M. Bucco (Rep)
    39. Anthony R. Bucco (Rep)
      candidate for 25th Senate District
    40. Harrison(Harry) Burke (Dem)
    41. Lillian Burry (Rep)
    42. John J. Burzichelli (Dem)
      candidate for 3rd District Assembly
    43. Peter J. Bussone (N)
    44. Bianka M. Butler
    45. Sean F. Byrnes (Dem)
      candidate for 13th Senate District
  3. C
    1. Ryan T. Calhoun (NSQ)
      candidate for 8th District Assembly
    2. Mark Caliguire (Rep)
    3. Dayna A. Camacho
    4. Robert G. Campbell (Rep)
      candidate for 1st Assembly District
    5. Pasquale Capozzoli (Rep)
      candidate for 27th Senate District
    6. Ralph R. Caputo (Dem)
    7. Gerald Cardinale (Rep)
      candidate for 39th Senate District
    8. Marlene Caride (Dem)
    9. John Carpenter (Rep)
    10. Denise Carra (Rep)
    11. Michael Patrick Carroll (Rep)
    12. Joseph E. Carty (Rep)
    13. Paul Castelli (Rep)
      candidate for 32nd Senate District
    14. Annette Chaparro (Dem)
    15. Theodore (Ted) Chase (Dem)
    16. Christine Lui Chen (Dem)
      candidate for 23rd Senate District
    17. Isaac Cheng (N)
    18. David Cheskis (Rep)
    19. Nicholas Chiaravalloti (Dem)
    20. Mary Chimenti (Rep)
    21. Norman Chin
    22. Nabil B. Choueiri (Rep)
    23. Jannie Chung (Dem)
    24. John A. Cimino (Dem)
    25. Robert D. Clifton (Rep)
    26. Rozella G Clyde (Dem)
    27. Richard Codey (Dem)
      candidate for 27th Senate District
    28. Debra Coen
    29. Thomas Steven Coffey (Rep)
    30. Emily Cohen
    31. Miriam Cohen (Dem)
    32. Kenny Collins (Grn)
    33. Eliot Arlo Colon (Dem)
    34. Herb Conaway (Dem)
      candidate for 7th District Assembly
    35. Christopher J. Connors (Rep)
      candidate for 9th Senate District
    36. Darlene Connors
    37. Lauren Cook (Dem)
    38. Michael B. Cooke (Dem)
    39. Richard Corcoran (Dem)
    40. Amy Sara Cores (Dem)
      candidate for 30th Senate District
    41. Ann M. Corletta (Rep)
    42. Kristin M. Corrado (Rep)
      candidate for 40th Senate District
    43. Peter Corvelli (Dem)
      candidate for Union County Sheriff
    44. Raymond Cottiers, Jr. (Rep)
    45. Craig J. Coughlin (Dem)
    46. William Cruz (QL)
    47. Nilsa Cruz-Perez (Dem)
      candidate for 5th Senate District
    48. Joseph R. Cryan (Dem)
      candidate for 20th Senate District
    49. Sandra B. Cunningham (Dem)
      candidate for 31st Senate District
    50. Catherine Curcio
  4. D
    1. Roger Daley (Rep)
    2. Ronald S. Dancer (Rep)
    3. Denise Daniels (Dem)
    4. Joe Danielsen (Dem)
    5. Heather Darling (Rep)
    6. Meredith Davidson
    7. Gene Davis (Dem)
    8. William "Billy" Dawson (Dem)
    9. JIll De Maio
    10. Charles Dipierro (Rep)
    11. Rick de Pinho (Dem)
    12. Wayne P. DeAngelo (Dem)
    13. Bettylou DeCroce (Rep)
    14. Alison Deeb (Rep)
      candidate for Morristown Mayor
    15. Patrick Del Piano (N)
    16. Christopher R. DePhillips (Rep)
    17. Ronald D Derose (Rep)
    18. Nishita Desai
    19. Jessica Deutsch (N)
    20. Mariel Didato (Dem)
      candidate for 13th District Assemby
    21. Patrick J. Diegnan, Jr. (Dem)
      candidate for 18th Senate District
    22. Amy Dietrich (Dem)
    23. James Dietrich
    24. David Dietze (Rep)
    25. Lauren Digiaro (Rep)
    26. John DiMaio (Rep)
    27. Serena Dimaso (Rep)
      candidate for 13th District Assemby
    28. Erica DiRaimondo (N)
    29. Amy Dixon (N)
    30. Jill Dobrowansky (Dem)
      candidate for 9th District Assembly
    31. Michael J. Doherty (Rep)
      candidate for 23rd Senate District
    32. Keith Doll (Dem)
    33. Linwood H. Donelson III (Rep)
      candidate for 3rd District Assembly
    34. Margaret Donlon (Dem)
    35. Philip J. Donohue (Rep)
      candidate for 3rd District Assembly
    36. John Dougherty (Rep)
    37. Timothy P. Dougherty (Dem)
      candidate for Morristown Mayor
    38. Joann Downey (Dem)
    39. Jennifer Drake (N)
    40. John Driscoll, Jr. (Rep)
    41. Rebecca Dryl (Dem)
    42. Thomas Duch (Dem)
      candidate for 40th Senate District
    43. Edward R. Durr (OFA)
      candidate for 3rd District Assembly
  5. E
    1. E William Edge (Dem)
    2. Joseph V. Egan (Dem)
    3. Kevin Ehret (Rep)
      candidate for 5th District Assembly
    4. Richard Eickhorst (Dem)
    5. Michael Elgawly
    6. Michael Elms (Dem)
    7. Nicole Epps (Dem)
    8. Kristin Epstein (N)
    9. Angel Estrada (Dem)
    10. Michael Estrada (WDT)
    11. Tim Eustace (Dem)
    12. Stacey Ewald (Dem)
    13. Winston Extavour (Rep)
      candidate for 6th District Assembly
  6. F
    1. John Patrick Fahy (Dem)
    2. Peter Fallon
    3. Charles "Chuck" Farina (Rep)
      candidate for Mercer County Sheriff
    4. Sondra Fechtner
    5. Robert M. Fenster
    6. Jeanine Ferrara (Rep)
      candidate for 36th Senate District
    7. Julie Ferrara (Rep)
    8. James Fields (N)
    9. Richard S. Fortunato (Rep)
    10. Toshiba Foster (Dem)
    11. Marjorie Fox (Dem)
    12. Roy Freiman (Dem)
    13. Elyss Frenkel
    14. Andre T. Fryson
    15. Linda Fu-Fung (N)
  7. G
    1. Francis Gaffney (Rep)
    2. Kristen Gall
    3. Brian Gallagher (Rep)
    4. William (Will) Galtieri (Dem)
    5. David Ganz (Dem)
    6. Karen J. Gardner (Rep)
    7. Angela R. Garretson (Dem)
    8. Linda Geevers (N)
    9. Gina Genovese (RPT)
      candidate for NJ Governor
    10. Nadine Geoffroy (Rep)
    11. Tom Giaimo (Dem)
      candidate for 13th District Assemby
    12. Robert Gibbs (Rep)
    13. Thomas P. Giblin (Dem)
    14. Curtis B. Gilfillan
    15. Nia H. Gill (Dem)
      candidate for 34th Senate District
    16. Lewis Glogower (Rep)
      candidate for 18th Senate District
    17. Ilana Y. Goldstein
    18. Abel Gomez (Dem)
    19. Carlos Gomez (Dem)
    20. Vin Gopal (Dem)
      candidate for 11th Senate District
    21. Bob Gordon (Dem)
      candidate for 38th Senate District
    22. Heather Gordon (IHR)
      candidate for 2nd Assembly District
    23. Teresa L. Gordon (Rep)
      candidate for 5th District Assembly
    24. Tony Gordon (Dem)
    25. Dev Goswami (INA)
    26. Matt Gould (Dem)
    27. Dianne C. Gove (Rep)
      candidate for 9th District Assembly
    28. Tyler J. Gran (ETC)
    29. Gerald "Jerry" Green (Dem)
    30. Linda R. Greenstein (Dem)
      candidate for 14th Senate District
    31. Louis D. Greenwald (Dem)
      candidate for 6th District Assembly
    32. Mark A. Gregor (Dem)
    33. Fran Grenier (Rep)
      candidate for 3rd Senate District
    34. Bonnie Jean Grube (Dem)
    35. Mary Gruccio (Rep)
      candidate for 1st Senate District
    36. Kim Guadagno (Rep)
      candidate for NJ Governor
    37. Reed Gusciora (Dem)
  8. H
    1. Judith C. Haas (N)
    2. Michael Habib (IOT)
    3. Joseph Hadden (NP)
    4. Beth Hamburger (Rep)
      candidate for 33rd Senate District
    5. Jennifer Hamilton (Dem)
      candidate for 24th Senate District
    6. Amy Handlin (Rep)
      candidate for 13th District Assemby
    7. Ashraf Hanna (Rep)
      candidate for 20th Senate District
    8. Ann Harris (N)
    9. Joan B. Harris (Dem)
    10. Annie Hausman (Dem)
    11. Freddie Hayeck
    12. Angela Hendricks (Rep)
    13. Ronald C Hendrickson (Rep)
    14. Martin Herrmann (Rep)
    15. Jeff Hewitson (Rep)
    16. R. Colin Hickey (Rep)
    17. Kevin Hoagland (Dem)
    18. Jamel C. Holley (Dem)
    19. Jim Holzapfel (Rep)
      candidate for 10th Senate District
    20. Charles G. Hood (Rep)
    21. John F. Hoover (Dem)
    22. Eric Houghtaling (Dem)
    23. Joe Howarth (Rep)
      candidate for 8th District Assembly
    24. Zhiyu "Jimmy" Hu (Rep)
    25. Christopher Hudak (Dem)
    26. Valerie Vainieri Huttle (Dem)
    27. Aaron Hyndman (Grn)
  9. I
    1. Patrick Impreveduto (Rep)
    2. Todd A. Ingemi (Dem)
    3. David Irwin
    4. Elliot Isibor (Dem)
      candidate for 26th Senate District
  10. J
    1. Sadaf F. Jaffer (Dem)
    2. Elizabeth Jannuzzi (Rep)
    3. Mila M. Jasey (Dem)
    4. Derek J. Jess
    5. Angelica M. Jimenez (Dem)
    6. Gordon M. Johnson (Dem)
    7. Louise Johnson (Rep)
    8. Paul M. Johnson (N)
    9. Patricia Egan Jones (Dem)
      candidate for 5th District Assembly
  11. K
    1. Mohammad Kabir (CPF)
      candidate for 5th Senate District
    2. Celeste J. Kaitsa (Rep)
    3. Rakesh Kak (N)
    4. Robert M. Kaminski
    5. Laxman Kanduri (Rep)
    6. Seth Kaper-Dale (Grn)
      candidate for NJ Governor
    7. Robert J. Karabinchak (Dem)
    8. Philip Kartsonis (I)
    9. Sean T. Kean (Rep)
    10. Thomas H. Kean, Jr. (Rep)
      candidate for 21st Senate District
    11. Michael J. Kelly (Rep)
    12. Tina Kelly
    13. John "Jack" Kemler (Dem)
      candidate for Mercer County Sheriff
    14. James J. Kennedy (Dem)
    15. Kamal Khanna (N)
    16. Alan Kidd (Rep)
    17. Christopher Killmurray (Dem)
    18. Denise King (Dem)
    19. Jeanne Kingsley (Rep)
    20. Daryl J. Kipnis (Rep)
      candidate for 17th Senate District
    21. Amy Kirtland (I)
    22. Patricia Jefferson Kline (Rep)
      candidate for 4th District Assembly
    23. Troy Knight-Napper (Grn)
      candidate for 28th Senate District
    24. Thaddeus Kobylarz (Dem)
    25. Glen Kocsis (Dem)
      candidate for Neptune City Council
    26. Mina Kolta (Rep)
    27. Kathy Kolupanowich
    28. Leslie Koppel (Dem)
    29. Jennifer Korn
    30. Jason Kraska (Rep)
    31. Daniel A. Krause (L)
    32. Marc Krauss (Rep)
      candidate for Union County Sheriff
    33. Dana Krug (N)
    34. John Krulewski (Rep)
    35. Allen F, Kurdyla (Rep)
  12. L
    1. Joseph A. Lagana (Dem)
    2. Pamela R. Lampitt (Dem)
      candidate for 6th District Assembly
    3. David H. Lande (Dem)
      candidate for 12th Senate District
    4. R. Bruce Land (Dem)
      candidate for 1st Assembly District
    5. Kelly Langschultz (Rep)
      candidate for 38th Senate District
    6. Jill Lazare (Dem)
      candidate for 21st Senate District
    7. George K. Lazo (Rep)
    8. Ksenia Lebedeva (Rep)
    9. Amy Lefkowitz (Rep)
      candidate for Fair Lawn Council
    10. Michael Leibowitz (Dem)
    11. Bill Leonard Jr. (Rep)
    12. Evan Lerner
    13. Brian D. Levine (Rep)
    14. Peter Lijoi (Rep)
    15. Beth Little (Dem)
    16. Jeanne Lombardino
    17. James K. Lonergan (Rep)
    18. Maria E. Lopez (Rep)
      candidate for 29th Senate District
    19. Yvonne Lopez (Dem)
    20. Mico Lucide (Grn)
      candidate for 2nd Assembly District
    21. Holly Lucyk (Rep)
    22. Jennifer A. “Jenny” Ludmer (N)
    23. Joseph A. Lukac III (Rep)
    24. Sherri A. Lynn (Dem)
  13. M
    1. Edmund (Tom) Maciejewski (I)
    2. Fred H. Madden (Dem)
      candidate for 4th Senate District
    3. Ibrahim Mahmoud (Rep)
    4. Eduardo J. Maldonado (Rep)
      candidate for 4th District Assembly
    5. Zachary Malek
    6. Deepak Malhotra (Rep)
    7. Emma L. Mammano (Dem)
      candidate for 10th Senate District
    8. Virginia Manzari (N)
    9. Hemant Marathe (N)
    10. Ellyn Margulies
    11. Eliana Pintor Marin (Dem)
    12. Michael Marion (Rep)
    13. David Marshall (NP)
    14. Marc Marsi (Rep)
    15. Onel Martinez (RTF)
    16. Mark Martini (Rep)
    17. John Marullo (Rep)
    18. Kate Matteson (Dem)
    19. Candace Matthews
    20. Joseph Mattiassi
    21. Vince Mazzeo (Dem)
      candidate for 2nd Assembly District
    22. Johanna C. McCarten (Dem)
    23. Gloria McCauley (Rep)
    24. William McCauley, Jr. (RNR)
      candidate for 4th District Assembly
    25. James D. McGovern
    26. Francis McGovern (N)
    27. Gregory P. McGuckin (Rep)
    28. John F. McKeon (Dem)
    29. Angela V. McKnight (Dem)
    30. Ann Marie Mead
    31. Alvaro Medeiros (Dem)
    32. Veronica Mehno (N)
    33. J. Joyce Mehta (N)
    34. Russel Melville (N)
    35. Herminio Mendoza (Rep)
      candidate for 31st Senate District
    36. Mario Meola
    37. Maryann Merlino (Dem)
      candidate for 8th District Assembly
    38. Amy Miller (N)
    39. Joanne Miller (TFC)
    40. Helen Ming (N)
    41. Estelle M. Mitzen (Rep)
    42. Connor F. Montferrat (Rep)
    43. Thomas Moran (Dem)
    44. Paul D. Moriarty (Dem)
      candidate for 4th District Assembly
    45. Gabriela M. Mosquera (Dem)
      candidate for 4th District Assembly
    46. David C. Moy (Rep)
      candidate for 6th District Assembly
    47. Raj Mukherki (Dem)
    48. Nancy F. Munoz (Rep)
    49. Elizabeth Maher Muoio (Dem)
    50. Bryan Murdock (Dem)
    51. Carol Murphy (Dem)
      candidate for 7th District Assembly
    52. Philip Murphy (Dem)
      candidate for NJ Governor
    53. Teresa A.A. Murphy
  14. N
    1. Shanti Narra (Dem)
    2. William Needham III (Rep)
    3. Tracy Ness (Dem)
    4. Lee Eric Newton (Rep)
      candidate for 15th Senate District
    5. Scott Thomas Nicastro, Jr. (ANH)
    6. Karim Nicola (Rep)
    7. Michelle Noone (Rep)
    8. Howard V. Norgalis (Rep)
  15. O
    1. Thomas O'Dea (Dem)
    2. Declan O'Scanlon (Rep)
      candidate for 13th Senate District
    3. John O'Sullivan (Rep)
    4. Sheila Oliver (Dem)
    5. Pablo Olivera (ONP)
      candidate for 29th Senate District
    6. Charles Onyejiaka (Dem)
    7. Christine Ordway (Dem)
    8. Steven V. Oroho (Rep)
      candidate for 24th Senate District
    9. Pablo Orozco (Dem)
  16. P
    1. Priti Pandya-Patel (Rep)
    2. Michael Pascetta (Rep)
      candidate for 4th Senate District
    3. Paul Passamano, Jr. (Rep)
    4. Anilkumar C. Patel (N)
    5. Deven Patel (N)
    6. Mahendra Patel (N)
    7. Nirav Patel (Dem)
    8. Daniel Payne (Dem)
    9. Jennifer Pearson (Rep)
    10. Filipe Pedroso (Rep)
    11. Anthony J. Pellechia (YTM)
    12. Joe Pennacchio (Rep)
      candidate for 26th Senate District
    13. Steve Peter (Dem)
      candidate for Somerset County Clerk
    14. Ryan Peters (Rep)
      candidate for 8th District Assembly
    15. Erik Peterson (Rep)
    16. Jamie Baer Peterson (Dem)
    17. Louis H. Petzinger Jr.
    18. Joan M. Piela
    19. Nancy J. Pinkin (Dem)
    20. Susan Poage (Dem)
    21. Lisa J. Pollak
    22. Laurie Poppe (Dem)
      candidate for 16th Senate District
    23. Francis J. Porcelli
    24. Leonard Posey
    25. Ed Potosnak
    26. Nelida Pou (Dem)
      candidate for 35th Senate District
    27. Sumantha Prasad (PUF)
    28. Vincent Prieto (Dem)
  17. Q
    1. John Quattrocchi (Rep)
    2. Patricia Quattrocchi (Rep)
    3. Annette Quijano (Dem)
    4. Dennis Quinlan (Rep)
    5. Robert A. Quinn (Rep)
  18. R
    1. Brett Radi (Rep)
      candidate for Somerset County Clerk
    2. Joseph R. Raich (Dem)
    3. Julie Ramirez (N)
    4. Ranjana R. Rao (N)
    5. Heather Reddy
    6. Josh Reinitz (Dem)
      candidate for Fair Lawn Council
    7. Pamela Renee (Dem)
      candidate for Neptune City Council
    8. Sandra Rhue (Dem)
    9. Amarjit K. Riar (Rep)
    10. Steven Riback
    11. Matthew Riccardi (Cons)
      candidate for NJ Governor
    12. Ronald L. Rice (Dem)
      candidate for 28th Senate District
    13. Emily Rich (Rep)
    14. Nicole Risher (N)
    15. Arthur Robinson (N)
    16. Robert T. Robinson (Rep)
    17. Shanel Robinson (Dem)
    18. Peter J. Rohrman (L)
      candidate for NJ Governor
    19. Modesto Romero (Rep)
      candidate for 37th Senate District
    20. Kevin J. Rooney (Rep)
    21. Alan Rosenberg (Dem)
    22. Scott Ross (Rep)
    23. Vincent Ross (WTP)
      candidate for NJ Governor
    24. Glen Rossi (Rep)
    25. Gail Friedberg Rottenstrich (Dem)
      candidate for Fair Lawn Council
    26. Lisa Rue (N)
    27. M. Teresa Ruiz (Dem)
      candidate for 29th Senate District
    28. Brian E. Rumpf (Rep)
      candidate for 9th District Assembly
    29. Lacey Rzeszowski (Dem)
  19. S
    1. Nicholas J. Sacco (Dem)
      candidate for 32nd Senate District
    2. Melissa Sadin
    3. Mahir Saleh (Rep)
      candidate for 34th Senate District
    4. Anthony Parisi Sanchez (CBB)
      candidate for 1st Senate District
    5. Heather Santoro
    6. Nicole Saphier (Rep)
    7. Anthony Sardis
    8. Paul A. Sarlo (Dem)
      candidate for 36th Senate District
    9. Alice "Lisa" Saunders (Rep)
    10. James R. Sauro (Rep)
      candidate for 1st Assembly District
    11. Gary Schaer (Dem)
    12. Holly Schepisi (Rep)
    13. Ileana Schirmer (Rep)
      candidate for 14th Senate District
    14. Elizabeth Schneider (Dem)
    15. Denis W. Schreiber (Rep)
    16. Linda H. Schwager (Dem)
      candidate for 39th Senate District
    17. Joanne Schwartz (Dem)
      candidate for 8th District Assembly
    18. James G. Schworn (Rep)
    19. Kevin Scott (Dem)
    20. Matt Scott (Dem)
    21. Octavia Scott (Rep)
      candidate for 7th District Assembly
    22. Nicholas P. Scutari (Dem)
      candidate for 22nd Senate District
    23. Tayfun Selen (Rep)
    24. Vince Sera (Rep)
      candidate for 2nd Assembly District
    25. Barbara Shafer (Rep)
      candidate for Neptune City Council
    26. Perry M. Shapiro (Dem)
    27. Robert Shapiro (Rep)
      candidate for 6th Senate District
    28. Kenneth Sharperson
    29. Laura Shaw (Dem)
    30. Michelle L. Shelton
    31. Salil S. Sheth (Dem)
    32. Marwan Sholakh (Rep)
      candidate for 35th Senate District
    33. Deep Shukla (N)
    34. Scott Siegel (Rep)
    35. David Silva (Dem)
    36. Donna M. Simon (Rep)
    37. John Sincaglia (Rep)
    38. Robert W. Singer (Rep)
      candidate for 30th Senate District
    39. Troy Singleton (Dem)
      candidate for 7th Senate District
    40. Bob Smith (Dem)
      candidate for 17th Senate District
    41. Michael J. Smith
    42. Royal Smith (Rep)
    43. Monica Sohler (ASP)
      candidate for 6th District Assembly
    44. Lorraine A. Soisson (N)
    45. Sara Sooy
    46. F. Parker Space (Rep)
    47. Evelyn Spann (N)
    48. Shanique Speight (Dem)
    49. Jane M. Staats (Dem)
    50. Brian P. Stack (Dem)
      candidate for 33rd Senate District
    51. Howard Stamato (Dem)
    52. Patricia E. Stanley
    53. Anthony J. Storrow (L)
    54. Kristian Stout (Rep)
    55. Sean A. Stratton (Grn)
    56. Charles "Lee" Stults (Rep)
    57. Dennis Sullivan (Dem)
    58. James F. Sullivan Jr. (Rep)
    59. Shavonda E. Sumter (Dem)
    60. Nicholas G. Surgent (Rep)
    61. Karen M. Swartz (Rep)
    62. Steve Sweeney (Dem)
      candidate for 3rd Senate District
    63. Erin Sweitzer
    64. Peter Syrek (N)
    65. Stephen H. Szabo (Rep)
  20. T
    1. Bartholomew J. Talamini (Rep)
    2. Adam Taliaferro (Dem)
      candidate for 3rd District Assembly
    3. Brenda Taube (Rep)
      candidate for 2nd Assembly District
    4. Ayanna Taylor-Venson
    5. Angelo Tedesco Jr. (Rep)
    6. Gail Temple (Rep)
      candidate for Neptune City Council
    7. Gino P. Tessaro (Rep)
    8. Kiru Thangavelu (N)
    9. Robert Thibault (Rep)
      candidate for 7th District Assembly
    10. Jennifer Thompson
    11. Samuel D. Thompson (Rep)
      candidate for 12th Senate District
    12. Edward H. Thomson III (Rep)
    13. Kathleen A. Tober
    14. Charles Tomaro (Dem)
    15. Doug Tomson (Rep)
    16. James Tosone (L)
      candidate for 39th Senate District
    17. Donald Tozzi (Rep)
    18. David Tratner
    19. Gina Trish (Dem)
    20. Michele Tuck-Ponder (N)
    21. Cleopatra G. Tucker (Dem)
    22. Keith Turner (Rep)
    23. Shirley K. Turner (Dem)
      candidate for 15th Senate District
    24. Sheila J. Tweedie (Rep)
  21. U
    1. Steven Uccio (Rep)
    2. Robert Uhrik (Dem)
  22. V
    1. Paul Vagianos (Dem)
    2. Jeff Van Drew (Dem)
      candidate for 1st Senate District
    3. Denise Van Horn
    4. James Vassanella (Dem)
    5. Adi Vaxman
    6. Jeanette Veras (Rep)
    7. Willie Vick Jr.
    8. Carmela Vitale (Dem)
    9. Joseph F. Vitale (Dem)
      candidate for 19th Senate District
    10. Joan Voss (Dem)
  23. W
    1. Barry R. Walker
    2. Keith Walker (Rep)
      candidate for 5th Senate District
    3. Lucylle R.S. Walter (Dem)
    4. Yan Mei Wang (N)
    5. Mike Wattick (Rep)
    6. Jay Webber (Rep)
    7. Loretta Weinberg (Dem)
      candidate for 37th Senate District
    8. Michael Whelan (Rep)
    9. Brian Corley White (Dem)
      candidate for 9th Senate District
    10. Martin Whitfield (N)
    11. Frederick Wied V (Dem)
    12. Johathan Wilcox (Dem)
    13. Nadine Wilkins (Rep)
    14. Cathy Wilson (Dem)
    15. Brian Wilton (Dem)
    16. Benji E. Wimberly (Dem)
    17. Harold J. Wirths (Rep)
    18. Nancy Witt (Rep)
    19. Ralph W. Wojtech
    20. Christopher B. Wolf (Rep)
    21. Dave Wolfe (Rep)
    22. Howard Wolkow
    23. Linda Wooldridge
    24. Carl Wright (Dem)
    25. Patricia Wry
  24. Y
    1. Rimma Yakobovich (Rep)
    2. Nihad Younes (Rep)
    3. Ryan Young (Dem)
      candidate for 9th District Assembly
    4. William Youngblood (Rep)
    5. George B. Youngkin (Dem)
      candidate for 8th Senate District
    6. Pamela Yousey
  25. Z
    1. Christine Zamarra (Dem)
    2. Yingchao "YZ" Zhang (N)
    3. Marc Zharnest (Rep)
      candidate for Fair Lawn Council
    4. Thomas J. Zobele (N)
    5. Andrew W. Zwicker (Dem)

VOTE411.org logo

Disclaimer:

All statements and videos are posted directly by the candidate, unedited by the League of Women Voters and do not express the views of the League. The League never supports or opposes candidates or political parties.